UPDATE Opt regiuni si mentinerea judetelor Covasna si Harghita - una dintre propunerile inaintate de Traian Basescu catre UDMR. Marko Bela confirma informatia

de Luminita Pirvu A.Biro     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2011, 18:45 Actualitate | Esenţial

Una dintre variantele de reforma administrativa a Romaniei propusa de presedintele Traian Basescu prevede crearea a opt regiuni si mentinerea judetelor Covasna si Harghita in forma actuala, au declarat pentru HotNews.ro surse politice.

Pe de o parte, aceasta formula reprezinta pentru maghiari o varianta mai buna decat cele opt regiuni prezentate initial de presa, in care judetele Covasna si Harghita erau comasate cu Mures, Alba, Sibiu si Brasov, deoarece raman cu doua judete in care populatia este majoritar maghiara, au precizat sursele citate.

Pe de alta parte insa, aceasta propunere scoate din discutie Tinutul Secuiesc, ceea ce nu corespunde cu doleantele UDMR.

Potrivit surselor citate, UDMR ar prefera mai degraba o varianta cu noua judete, respectiv cele opt regiuni plus Covasna si Harghita comasate intr-o singura regiune.

Sursele citate au precizat ca este vorba de o varianta de lucru, nefiind luata nicio decizie pana in prezent.

UPDATE Marko Bela confirma informatia: PDL ar fi dispus sa accepte mentinerea statutului pentru judetele Harghita si Covasna.

Erdelyi Magyar Televizio a publicat o declaratie a fostului presedinte al UDMR Marko Bela referitoare la reorganizarea administrativa si ultima propunere pentru mentinerea statutului judetelor Harghita si Covasna. Erdelyi Magyar Televizio a publicat declaratia lui Marko Bela sub titlul "Statut special pentru Tinutul Secuiesc", sintagma apartine postului TV nu fost folosit de fostul presedinte al UDMR.

"Desi PDL insista pe ideea cu mega-judetele, ar fi dispus sa accepte o solutie separata pentru Tinutului Secuiesc, in care cele doua judete Harghita si Covasna sa-si mentina statutul", a declarat Marko Bela pentru Erdelyi Magyar Televizio.

"Propunerea partidelor din coalitia de guvernare va fi dezbatuta in sedinta Consiliului Unional de la finalul acestei saptamani", a precizat Marko Bela.

Potrivit aceleiasi surse, Marko Bela ar fi catalogat aceasta propunere drept interesanta, dar care necesita clarificari deoarece sunt intrebari care nu au inca un raspuns.

"Pe cate avantaje prezinta aceasta solutie tot atatea dezavantaje prezinta, de asemenea nu raspunde la problema judetului Mures sau a regiunii Patriun (judetele Arad, Bihor, Maramures, Satu-Mare si Sălaj. n.red.). Dar cum in acel moment s-a ivit aceasta solutie sigur ca trebuie sa fie analizata", a adaugat el.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste, ajunsa la maturitate. Cum si-a invins Alina boala si destinul

Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste a ajuns la varsta maturitatii. Unii sunt doctori, arhitecti sau ingineri si au o viata normala. Altii, insa, duc o viata necugetata si periculoasa pentru cei din jur.








8141 vizualizari
  • +9 (31 voturi)    
    Ca curu (Miercuri, 22 iunie 2011, 18:53)

    boicot [anonim]

    Scarba, greata si sila.sa le dam si o mie de euro de la fiecare roman din afara granitelor acestor tari covasna si harghita.
    • -6 (28 voturi)    
      . (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:36)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui boicot

      Am votat de fiecare data cu PDL si cu Basescu. Acum imi pare rau. Chiar daca propunerea asta n-o sa intre in vigoare nu voi mai vota niciodata cu un partid si o persoana care vrea sa distruga tara doar pentru a mai ramane 1 an la putere.
      • +5 (33 voturi)    
        minti (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:43)

        costa [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Te recunosc dupa nick name si stil , esti o trompetica uslasa aripa pnl . Ai votat pe dreaqcu basescu. Bai, nu va este sila de voi? Covasna si harghita ramin ca pina acum unde-i problema? acum incepeti cum de ramin? Fiv-a-r politica de cap sa va fie
        • -3 (23 voturi)    
          dar tie nu iti e sila sa ... perii atata? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:57)

          stan [anonim] i-a raspuns lui costa

          Ce penibile sunt acuzele de genul "trompeta psd-ista" etc.
          Ma intreb daca "trompeta pdl-ista" este mai onorabila?

          Nu stiu cum mai iese onorabil basescu din treaba asta.
        • +7 (21 voturi)    
          prietene (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:00)

          sellerman [utilizator] i-a raspuns lui costa

          e o idee simpla, ori facem reorganizare cu toate judetele, ori nu facem cu niciunul, e simplu.
        • +3 (3 voturi)    
          . (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:35)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui costa

          Omu', cauta-ma dupa nick de prin 2007, 2008, cauta-mi comentariile de pe HN la alegerile prezidentiale, cauta-mi comentariile de la alegerile parlamentare, etc. Activez pe hotnews de vreo 3-4 ani, de fiecare data am sustinut PDL-ul. Nu ma lua pe mine cu "Te recunosc dupa nick name si stil", costatzica. Tu nu-ti cunosti nici vecinii, daramite un comentator vechi al HN (cum ma consider).
        • -2 (4 voturi)    
          cat va mai suportam? (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:18)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui costa

          Cati sunteti mai voi slugi portocalii ascunse printr-un beci platit de PDL?
          Ce reprezentati voi pentru tara asta - NIMIC!
          De ce jignesti, va este frica ca va pierdeti privilegiile de hotomani?
      • 0 (12 voturi)    
        CUM NUMARAM IN COPILARIE ?! (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:59)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui radukku

        Ca sa stabilim cine ”se pune” la
        de-a v-ati ascunselea erau niste poezioare:

        Iesi papucule de sub pat, iesi papucule iesi,
        Sa mananci si tu ciresi,
        Iesi papucule iesi !
        *
        Erau si altele - stiu una si in idish pentru ca
        am copilarit prin zona Cauzasi-Vacaresti:

        An-tan-te !
        Ghi-jemane-pe !
        Ghi-jemane-compa-ne !
        An tan te !
        *
        Era si una profetica ....se referea la Sever...
        ...dar nu Voinescu...ca era Capitan .
        Daca inlocuiti Sever cu Traian obtineti imediat solutia:

        An-tan-tiki-tan !
        Se-ver-Ca-pi-tan !
        An-da-lake !
        Bum-ba-lake :
        GLONȚ !

        PS.Nu e rasul meu. Ma duc sa beau un whisky...poate reusesc sa descifrez sub aburii alcoolului care e firul gandirii care a determinat
        aducerea in discutie a ”reorganizarii” scapate acum pe aratura....anDalake-bumbalake-GLONȚ !
        • -2 (4 voturi)    
          Era beat... (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:49)

          don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          A zis Basescu chestia asta? Poate ca bause ceva. Haaa, haaa, haaa...
      • +5 (5 voturi)    
        98 de comentarii! (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:34)

        SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        De pomana.

        Asa-i la romani. Daca n-ati fi sarit ca niste tzatze in piata si nu v-ati fi luat dupa doi mitomani notorii (Poanta si Crina), ati fi aflat si adevarul ...

        "Varianta de 8 judete plus Tinutul Covasna-Harghita este o minciuna. Acest tinut nu exista."

        http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-9119696-live-text-traian-basescu-foarte-important-gaseasca-solutie-politica-pentru-reorganizarea-administrativa.htm

        Va doresc mai multa minte ...... data viitoare.
    • -2 (22 voturi)    
      am plecat (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:43)

      vlad dracu [anonim] i-a raspuns lui boicot

      Plecati din tara cat mai aveti timp ca minoritatile fac legea in Romania. Ma gandesc la strabunii nostri cat s-au chinuit sa ne construiasca tara si apar specimenele astea de poiticieni sa-si bata joc de tot.


      Cred ca PDLul tocmai a pierdut jumatate din votanti sau cel putin pe aia care mai au habar de ceva.
    • -6 (20 voturi)    
      eu imi este sila, tu iti este sila,el ii este sila (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui boicot

      noi ne este sila ,voi va este sila,ei le este sila!de Romania lui Basescu !am fost mare fan ,am crezut ,am sperat ,acum inteleg, este un mare zero .....
      • +3 (23 voturi)    
        Ce va deranjeaza, romanilor? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:48)

        T. Bucur [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Pentru toti cei de mai sus si pentru cei care, in mod sigur, vor urma: da-le, Doamne, romanilor, mintea cea de pe urma!". Chiar nu realizati pericolele care ne pasc, daca ne vom lasa angrenati spre un nationalism tot mai agresiv? Cu ce va deranjeaza daca cele doua judete vor ramane in afara regionalizarii prevazute? Vreau si eu sa citesc ceva concret: asta se va intampla! Cine imi da un argument? Sau nu puteti depasi stadiul injuraturilor?
        • -1 (3 voturi)    
          Ce nu intelegi? (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:52)

          querl [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

          Daca le lasa pe dinafara e ca si cum si-au proclamat autonomia.
          E atat de greu sau culoarea portocaliu iti incetoseaza gandirea?
        • 0 (2 voturi)    
          taranul e pe camp,el are o nevasta ,ura (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:54)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

          draguta mea,el are o nevasta!much edo about nothing!nothing-ul e base ....ne distram nu muncim,,,
        • 0 (2 voturi)    
          simplu (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:51)

          thunder [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

          E foarte logic: in momentul in care cele 2 judete beneficiaza de tratament preferential atunci vor fi intr-un fel separate de celelalte. Ar fi un pas mic spre autonomia mult visata de unii. Fie le lasa asa cum sunt la ora actuala pentru ca nu exista sustinere politica pentru ce vrea Basescu sa faca, fie merg pana la capat cu ideea originala. Dar solutia asta de compromis ar fi cea mai proasta varianta posibila pentru Romania. Mie nu-mi vine sa cred ca s-a gandit macar la asa ceva...
      • +9 (13 voturi)    
        Bun (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:49)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Acum ca PDL sunt pe cale sa faca o prostie de ce nu vin USL-ii sa o corecteze ? Repede Ponta & Co sa-si manifeste sprijinul pt prima varianta , care e mult mai buna (inclusiv in opinia mea ). Au puterea sa puna interesul national peste cel de partid . Daca o fac ar fi un pas important pt ei .Daca nu , sunt la fel de responsabili .
      • -2 (2 voturi)    
        Pai vrei (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:22)

        micu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        sa iau postarea ta ca fiind judecata de valoare
        Citez : noi ne este sila ,voi va este sila,ei le este sila! de bla,bla,bla .
        Hai sifon ,invata mai inainte de toate limba materna .
    • +12 (18 voturi)    
      miscare strategica (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:51)

      alina [anonim] i-a raspuns lui boicot

      base reuseste astfel sa inainteze cu reorganizarea folosindu-se de unguri....
      apoi, cand romanii vor fi uniti in parlament (daca vor ajunge asa vreodata) si vor scoate partidul ala pe criterii etnice in afara legii vor anexa covasna si harghita la brasov si gata
      :))))
    • +1 (3 voturi)    
      un compromis ok dupa parerea mea (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:37)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui boicot

      sunt cam satul de conflictele astea mocnite si de atata nationalism , de o parte sau de alta.

      Si noi romanii si ungurii din romania avem un interes comun, sa traim bine , sa atragem fonduri europene, sa modernizam romania.

      Daca ne punem piedici unii la altii unde o sa ajungem ?! Cineva trebuie sa faca pasul spre comproimis, a facut-o presedintele, sunt convins ca vor fi astfel de pasi si de partea celalata.
    • -1 (3 voturi)    
      Marko vrea si Aradul pt 10% cati unguri sunt (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:34)

      ARADEAN [anonim] i-a raspuns lui boicot

      Basescule daca ne vinzi tara si pe noi odata cu ea te-ai ratat pe toate planurile, poti sa te muti pe un vapor pt tot restul vietii tale si sa -ti iei si pe ametita de fiica-ta ca nu are nicio treaba cu nimic.
  • +12 (34 voturi)    
    NU (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:05)

    nano2k [utilizator]

    Romanii spun NU. Sa vedem ce zic si liderii nostri!
    • +15 (33 voturi)    
      la fel si apei, sapunului, cartilor, bunului simt (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:16)

      Cocalarul patriot [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Sa vad ziua cand romanul verde va spune NU:

      *spagii, indiferent ca e macro sau micro
      *tentatiei de a cumpara o diploma goala de continut loazei si de a tine loaza la facultate in loc sa o trimita la munca
      *indiferentei cu care trateaza felul in care "alesii" manaresc banul public
      *PETurilor care sufoca raul si ramul prietin romanilor dintodeauna
      *jafului, indiferent ca il face Verestoy in padure sau Adriean pe asfalt
      *ciupelii de la stat, de la pensii de nevazatori pentru soferi de Logan si pana la caramizile furate din curtea gradinitei
      *pomenii de la stat
      *micilor lui Vanghelie
      *OTV-ului
      *lenei
      *balcanismului specific unui popor care o are mica si isi refuleaza complexele pe tot ce e "Ala care nu e ca noi"

      Sa spunem un DA hotarat
      *apei si sapunului, mai ales in conditiile in care ne putem permite celulare dar nu si cea mai ieftina pasta de dinti. Poate iesim din statisticile campionilor la nespalare
      *lecturii
      *teoriei heliocentrismului ca sa nu mai fim ultimii din Europa care inca nu stiu in proportie masiva si de speriat ca pamanul nu se sprijina pe spatele unei testoase
      *educatiei pentru igiena pentru a nu mai in fi in top fara numar fara numar la decese stupide din cauze gen HPV, hepatita si tuberculoza
      *canalizarii si apei potabile
      *stransului gunoiului dupa gratar
      *asumarea responsabilitatii civice de a reclama orice vecin cocalar care nu strange gunoiul, fie el Janos sau Nelutu

      Am trait toata viata in Ardealul vestic si sincer nu ma intereseaza HarCov. Am fost acolo de vreo patru ori. Probabil antimaghiarii olteni sunt acolo in fiecare weekend, "e" experti. E frumos, umbros si cu drumuri la fel de proaste ca oriunde. Mai stiu si ca baronii lor nu au nicio o problema in a face smenuri, la fel ca baronii etnici romani. Si mai si colaboreaza.

      Ca sa recapitulam. E secolul 21, nu mai exista granite in UE si mi se falfaie in ce judet traiesc maghiarii sau daca invata romana sau nu. Si noi si ei traim intr-o tara murdara, plina de gropi, spagari si cocalari
      • +9 (23 voturi)    
        NOTA 10 pentru comentariul tau! (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:24)

        Serban [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul patriot

        Cu stima, din diaspora.
        • -1 (25 voturi)    
          Ce ti-a placut? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:55)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Serban

          Ce ti-a placut? Ca lui i se rupe? Ca pe el nu il intereseaza? Sau ca in loc sa isi spuna o parere legata de subiect o scalda cu apa si sapunul si alte semidoctisme?

          Lui i se rupe, dar ungurilor, care se tin mai destepti si pe deasupra mari europeni, nu li se rupe, ci continua cu cerintele pe baze etnice. Curat european, mon chere... In fine, sa ne gandim la igiena.
          • +1 (5 voturi)    
            Moldova (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:47)

            serban [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            Nu cred ca ai aceeasi atitudine fata de teritoriile instrainate ale romaniei. Traiesc in Elvetia de 4 luni, si oricat as incerca nu pot judeca intr-o maniera care sa mai dea vreo circumstanta romanasilor nostri. asta e. oricat de mult iubesc Romania... romanii sunt un popor DELASAT, increzut imediat ce pune botul la bani. sunt o groaza de exceptii, de regula prin strainatate deja. Noi avem o mare problema cu cosmopolitanismul... ca suntem asa mai insulari de felul nostru. Nu-i tolerati pe unguri? stati sa vedeti cand incep sa vina la noi multi chinezi, tunisieni, si alte popoare. Lumea s-a globalizat. Ne trezim si muncim sau filozofam toata ziua. ORICAT L-ATI INJURA PE BASESCU problemele nu vi se vor rezolva. Vedeti voi dupa ce vine Crinu^
        • -1 (13 voturi)    
          Cu stima, cu stima...dar cu fapta? (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:12)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Serban

          Daca tot crezi ca asta e situatia din Romania ce faci tu cu fapta pentru a schimba lucrurile...din diaspora?
          In rest comentariipe langa de la toti frustratii.
      • -6 (14 voturi)    
        Mda (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:25)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Cocalarul patriot

        Unde dai si unde crapa... Cu oameni ca tine nu ma mir ca suntem unde suntem.

        Ceva legat de subiect ai?
        • +10 (18 voturi)    
          Gogule, probleme ma? (Alte probleme n-ai?) (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:59)

          E doar pentru cine intelege [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Crapa exact acolo unde trebuie si unde doare mai tare.

          Indiferent ca e vorba de postaci platiti sau de cocalari nationalisti autentici sadea, nu sunt decat niste marionete triste.

          Crezi ca baronii unguri din judetele in care spoliaza padurile si baronii locali romani din judetele in care spoliaza si pe dracu, respectiv pe ma'sa sunt plini de ura etnica si se uita chioras unul la altul cand nu-s camerele pe ei? Dormi linistit, politicienii si smenarii autentici sunt frati de cruce. Sangele maghiar si cel roman se amesteca foarte bine cand vine vorba de... sa zicem procurori si judecatori care taraganeaza dosare, fie ele ale lui Attila sau Marean.

          Important e ca tu si fratii tai patrioti sa aveti circ, ca painea, da-o dracu', cate un pic pic tot pica de la stat. Important e sa fiti voi cu ochii pe HarCov, ca alte probleme tarisoara NU are si nici nu trebuie sa fiti atenti putini la afacerile infloritoare romano-maghiare din zona si de aiurea...

          Mioriticul autentic dealtfel nu isi poate manifesta patriotismul prin a nu face gunoi si a nu se... defeca pe spatiul verde al tarii cand merge la gratar. Nu, baaaah, problema e ungurii si tiganii, bah, noi altfel suntem un popor gigea, doar neinteles si victimizat.
      • +5 (17 voturi)    
        intradevar (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:49)

        qqq [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul patriot

        cum un singur om poate publica un comentariu cu adevarat relevant fara sa zbiere ca vin ungurii sa ne fure tara (gandire de evul mediu), inseamna ca e foarte trist viitorul. singura solutie este plecarea de aici si sa-i lasam pe toti extremistii sa-si faca singuri dreptate si sa traiasca mai departe in evul mediu.
        • -3 (13 voturi)    
          Relevant (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:57)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui qqq

          Unii se fac luntre si punte cel putin declarativ sa separe de o forma sau alta 2 judete de restul si noua ni se par relevante comentariile care fac referire la igiena personala. Tot inainte, tovarasi. Va las sa va ganditi voi la igiena personala, eu am depasit demult momentul.
          • +7 (17 voturi)    
            Tu si tot tramvaiul 25 (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:23)

            Mork si Mindi [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            Din pacate as vrea si eu sa se intereseze mai multi de igiena personala decat de unguri, ca mai ales acum cu venirea verii a devenit o problema publica, nu personala. O problema publica jenanta.

            Dragi concetateni unguri. Va rog frumos sa-i lasati pe astia ca nano si pe pasagerii tramvaiului 25 sa se spele naibii dimineata. Cred ca ei ar vrea dar nu pot de grija statutului administrativ al judetului Covasna. Si daca tot le dati ordin sa se spele, poate ii spuneti si manelistului de la 3 sa dea muzica mai incet noaptea si sa nu mai arunce gunoiul pe geam. El cred ca nu vrea, dar nu se poate desparti de internet in interes national. Trebuie sa-l intelegem, ca voi un doi ii furati niste pamant pe care el n-a pus piciorul in viata lui. Tre sa fie vigilent.
      • +4 (8 voturi)    
        E chiar de nota 20! (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:25)

        si io vreau minusuri [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul patriot

        si raspunsurile docte ale unor replic-isti sunt de-a dreptul "murdare" ! :))
      • +2 (2 voturi)    
        subscriu (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:07)

        bh [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul patriot

        asa gandesc si eu
      • +2 (4 voturi)    
        corect (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:07)

        curat murdar [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul patriot

        mare dreptate are cel de mai sus. cand vom invata sa citim si sa scriem corect, cand vom invata ce sunt apa si sapunul si mai ales cum si cat de des se folosesc, cand nu vom mai da vina pe altii, CAND NU NE VA MAI INTERESA MAI MULT DE CE FACE VECINUL GICA SI CE MASINA ARE MAI MULT DECAT CUM SA MUNCIM CINSTIT... abia atunci se va misca ceva in tarisoara asta. pana atunci nu vrem decat sa vedem scandaluri, crime si pitzipoance la tv si in ziare.... de aceea astia pot face ce vor din tara asta ca pe noi prea putin ne doare. ROMANILOR, TREZITI-VA!!!! NUMAI PRIN A NE SCHIMBA NOI INSINE VOM REUSI SA SCHIMBAM SI TARA ASTA SI SA O ADUCEM IN STADIUL DE TARA RESPECTATA NU CURVA ALTORA! VA SALUT, EU INCEP SA IMI FAC BAGAJELE. AM INCERCAT DESTUL SA SCHIMB IN JURUL MEU DAR NU PREA AM REUSIT. MOLIMA ESTE PREA INRADACINATA.
      • +2 (2 voturi)    
        si daca am fost prosti ramanem asa in continuare? (Joi, 23 iunie 2011, 1:23)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul patriot

        Te intreb si eu asa superiorule ardelean, daca am fost prosti pana acum nu e cazul sa ne trezim si noi odata si sa luam taurul de corne sau trebuie sa bagam capul in pamant de fiecare data?
        Sa stii ca la noi in oltenia majoritatea oamenilor ii doare in fund de unguri. Multi nu au nici o treaba cu ei. De 2 ani de cand am venit in Cluj am ramas surprins de cata raca si ura exista prin zona asta mai ales in legatura cu subiectul minoritatilor.
  • +21 (27 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:10)

    danut lupascu [utilizator]

    nu sunt eu de acord ca cetatean, adica cum restu sa accepte aceasta regionalizare indiferent cu lucruri bune sau rele, si adica o mana de oameni sunt mai importanti ca restu ? nu sunt de acord cu asta indiferent de rezultat
    • -2 (10 voturi)    
      stau sa tot schimb reimpartirea din cauza (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:34)

      t [anonim] i-a raspuns lui danut lupascu

      a 2 judete,zici frate ca astia is vreun trib ceva protejat de UNECO,e alta tara Ungaria,pot pleca acolo oricand,ce facem cand mai emigreaza de acolo,schimbam iar judetele?A ajuns sa-mi fie rusine de tara mea din cauza pdl,boc si basescu.
    • +3 (17 voturi)    
      asta e! (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:40)

      contribuabilul [anonim] i-a raspuns lui danut lupascu

      pentru ca maghiarii sunt uniti,ce sa te faci cu ponta vs antonescu.
      • -5 (19 voturi)    
        postacule (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:37)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui contribuabilul

        tot astia sunt de vina? pentru ca marele chior vrea sa ramana inca un an la ciolan tot ponta si antonescu sunt de vina? in halul asta v-au indoctrinat nesimtitii astia portocalii?
  • +17 (25 voturi)    
    Cum se face politica pe genuchi (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:15)

    gogu [anonim]

    Penibil! Daca este un imperativ sa comaseze judetele, cum vor ramane 2 separate?
    Penibil!
  • -2 (32 voturi)    
    e nebun (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:18)

    prima [anonim]

    Basescu asta e un obsedat batut in cap...nu conteaza decat ce vrea el, distruge tara asta doar ca sa-si satisfaca nebunia(vai doamne ce-am ajuns)...sa se mute la unguri
  • +4 (24 voturi)    
    La meme Janette, autrement coiffee. (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:21)

    Avram Iancu [anonim]

    Asta ar insemna sa se consacre din nou o regiune autonoma maghiara,in final, chiar fara a o numi in mod expres asa, ceea ce vor , de fapt mahiarii.
    In acest fel Basescu isi alatura numele de cel al lui Stalin, initiatorul primei regiuni autonome maghiare si care este precedentul si sursa de inspiratie si pentru cea de a doua!
    • +4 (12 voturi)    
      Stalin vs. Vasile Goldis (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:41)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Avram Iancu

      "Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc... "
      Stalin a scris asta??? Nu, este paragraful 3. din Declaratia din Alba Iulia...
      • +1 (13 voturi)    
        prietene (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:41)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        nu e vorba aici de ce e scris in declaratia de la Alba Iulia. Ce e scris acolo s-a respectat si se respecta in continuare . Problema este ca Basescu comaseaza celelalte judete locuite in majoritate de romani asa cum are el chef, in timp ce pe astea doua le lasa asa cum sunt doar ca sa mai ramana el la ciolan inca un an , asta cum ti se pare, normal? Daca tot nu le modifica pe astea doua, de ce sa le modifice pe celelalte? Sau daca le modifica pe celelalte, de ce sa ramana astea doua nemodificate? Da-mi un raspuns logic.
        • -1 (1 vot)    
          Papagalule!!!! (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:46)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui sellerman

          Ai macar idee de cata autonomie se bucurau maghiarii din Transilvania dupa 1918 si chiar si dupa ce au venit comunistii la putere??? Cu mult mai multa decat astazi. Exista chiar o regiune autonoma maghiara. Dar istorie cunosti gagiule? In mod cert nu. Te-a invatat Ceausescu cum sa gandesti iar Roller ti-a oferit istoria care ti-a facut capul praf de nationalism precar. Transilvania a avut un statut aparte in mai toata istoria ei baietel! Miticii frustrati si sovini asa ca tine, care dorm pe ei de prostie si mediocritate crasa nu fac altceva decat sa tipe isteric doar pentru ca se cred mai patrioti decat alti romani care inteleg si sunt cu mult mai toleranti ca voi.
          • 0 (2 voturi)    
            esti inteligent (Joi, 23 iunie 2011, 10:13)

            sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

            aici nu e vorba de eutonomie si tot ce indrugi tu acolo .... e vorba de niste principii, de altfel simple . E simplu, ori faci minunea aia de reorganizare cu toate judetele, ori nu faci cu nici unul. Despre asta discut aici.... In rest, despre autonomie, bati campii total , si vezi ca despre istorie nu gasesti informatii in Playboy asa cum faci tu ......

            pa inteligentule
      • +1 (1 vot)    
        -4 voturi pt Proclamatia de la Alba Iulia??? (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:25)

        banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

        Chiar nu inteleg ce se intampla??? in fine:)
        Pe de alta parte, de ce nu se accepta odata, ca Tinutul Secuiesc este ceva "special", cine a trait sau a fost acolo stie ca de 6-7 secole acolo au trait intr-o foarte mare majoritate secui maghiari, care au dat o identitate culturala specifica acelei zone (o fi ea buna sau proasta, nu conteaza)... Pe timpul comunismului aceasta identitate a fost calcata brutal in picioare, maghiarii au fost fortati sa adopte nume romanesti, sate intregi au fost distruse, si s-a observat o importanta migratie romaneasca dinspre Moldova spre aceste judete. Poate ultimele doua au fost specifice intregii tari, dar oamenii de acolo au perceput-o ca pe o incercare de diluare etnica. Eu personal cred ca atunci a pornit aceasta aspiratie pentru autonomie si autodeterminare. Citind unele comentarii de mai sus dar din perspectiva secuilor, va puteti da seama si de ce...
        Este o lipsa de incredere totala intre cele doua natii, desi va trebui sa traim impreuna, vrem nu vrem... Fiecare parte isi repeta discursul la infinit, iar cei care incearca un dialog adevarat sunt considerati tradatori... Intre timp lumea mai uita de ce a mai furat Ridzi, Verestoy, Dragnea sau hotii de lemne din muntii Harghitei... cel putin sunt ai nostrii...
        • +1 (1 vot)    
          Cam 90% de acord (Joi, 23 iunie 2011, 3:06)

          Cocalarul patriot [anonim] i-a raspuns lui banatul e fruncea

          Mai ales cu ultima parte. Exista un DAR mare pe care il aduc in discutie de multe ori cu amicii damboviteni si vasluieni (inevitabil, astora le e cel mai frica ca ne furati Ardealu'... noah, ni la ei mah!), oameni educati, spalati, baieti si fete descuiati la minte dealtfel (sau ma rog, aproape). Daca Janos e bou, tu trebuie sa fii de doua ori mai vaca? Reversul medaliei: patriotarzilor care fac spume sterile trebuie sa li se raspunda musai cu autoizolare si condamnare la retras in munti?

          Nu stiu daca fiind minoritarul fata de care manualele de istorie comuniste au indoctrinat la ura etnica (situatie dublata de moritizare tipic balcanica din pacate) as fi avut aceasi atitudine.... dar... pun aceasi intrebare pe care am adresat-o vadimistilor: voi nu aveti probleme mai importante? Colegii mei maghiari din facultate/joburi erau tineri umblati prin lume, tineri nu cu mult diferiti fata de mine iar unul dintre ei a recuonscut chiar ca si-ar fi dorit ca parintii lui sa nu-l fii izolat de limba romana pe care o vorbea precar (chestie care nu ma deranja absolut de loc, o mai dadeam pe engleza) pentru ca pierduse startul pentru multe joburi care ne erau cu mult mai accesibile noua si nu dorea sa se mute departe de casa in Ungaria. Iar in Sf. Gheorghe nu prea vedea oportunitati in domeniul lui.

          Nu ma intereseaza dar absolut de loc daca secuii sau orice alt tip de maghiar vorbesc romana sau nu. Eu nu prea vorbesc romana pentru ca la birou functionam in engleza alaturi de colegi de diverse nationalitati. Ca parinte insa, nu mi-as dori sa imi izolez copilul, oricat de frumos ar fi tinutul din punct de vedere natural. Nu inseamna ca as visa neaparat la ziua cand se va muta la un job in Bucuresti. Poate sa invete germana fluent pentru un serviciu bine platit, e irelevant ce limba vorbeste atata timp cat nu-i inchid usa spre oportunitati pe care nu vad cum i le-ar oferi o regiune izolata. Cum va face HarCov competitie megajudetelor (sau chiar judetelor in forma actuala...
        • +1 (1 vot)    
          part II (Joi, 23 iunie 2011, 3:12)

          Cocalarul patriot [anonim] i-a raspuns lui banatul e fruncea

          ...gen Brasov, cand va veni vorba de accesarea de fonduri europene, atragerea de investitori pe criterii ne-etnice, etc? Ce se intampla cand termina Verestory de ras padurile? Cu complicitatea justitiei si politicienilor ROMANI, evident...

          Evident ca aveti si voi vadimistii vostri. Intreb din curiozitate: exista totusi vreo miscare in randul macar al tinerilor maghiari care sa spuna: Bah, suntem in UE, granite oricum nu mai sunt. In Romania e naspa dar realist vorbind, nu prea mai merge ca pe vremea castelelor medievale cu sant cu apa si eventual crocodili imprejur. Avem probleme pe care le au si romanii. Cam cu ce ne-ar incalzi niste linii pe harta daca tot in aceleasi gropi dam cu masina si tot aceasi baroni locali ne conduc? De ce e autoizolarea o prioritate? E mai important un ba peamatii pentru anii de subjugare de sub comunism?
  • +4 (24 voturi)    
    adio romania (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:22)

    nimeni.nimeni [anonim]

    Si uite asa ungurasi fac ce vor in romania.
    Bravo domnule Basel, multumim pentru aplicarea dictatului de la viena.
  • +3 (27 voturi)    
    hai postacii (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:25)

    zozo [anonim]

    Hai, ziceti si acum ca e o propunere buna.
    • -1 (15 voturi)    
      nici urma de ei (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:35)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui zozo

      Postacii porocalii sunt derutati, confuzi... nici ei nu stiu ce i-a lovit. Ar sari la atac asa cum bine le sta in fire, dar de data asta le este peste puterile lor sa o mai intoarca precum la alba-neagra in favoarea lor... probabil asteapta indicatii. Sunt curios cu ce vor veni de data asta
      • 0 (4 voturi)    
        asa e (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:43)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

        dar o sa revina in forta in maxim 1h. oricum asta cu 8+1 este o intoxicare tipica. Cine a jucat vreodata alba-neagra stie ce vorbesc: nu fiti atenti la ce vedeti sau auziti, paziti-va buzunarele!
    • +3 (11 voturi)    
      nu e (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:45)

      vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui zozo

      Nu este o propunere buna.. e un dezastru!
    • +3 (7 voturi)    
      Care postaci ? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:44)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui zozo

      Postac esti tu. Un postac va tine tot timpul cu aceasi parte, sau va fi tot timpul impotriva aceleiasi parti. Un postac se defineste prin constanta in cretinism.

      Aici oamenii au studii si creier pe care il folosesc. Daca li se pare ca ceva e in neregula, o vor spune, tot timpul au spus-o.

      Vezi cumva doar comentarii pro ideii delocarii regionale a celor doua judete ? nu.

      Dar faptul ca te-ai trezit comentand ne asigura de faptul ca tu, postac pana la maduva, nu te schimbi.

      Anti-Basescu, andi-PDL din principiu, fara argumente continue, fara fluiditate, fara minte.

      Stai jos, 4.
      • -1 (1 vot)    
        Cine zice ala este (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:26)

        io [anonim] i-a raspuns lui HP

        Era o vorba...
  • +2 (16 voturi)    
    judete (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:25)

    roman [anonim]

    harghita si covasna sunt doua judete defavorizate si de aceia ar trebui ca tuturor cetatenilor care se muta acolo sa li se acorde stimulente de circa 150 uro pe luna din partea sta
    tului,se va rezolva an acest fel problema tiganilor care se vort muta toti acolo,tot 150 euro trebuie sa primeasca pe luna si locuitorii actuali al acestor judete,ca un ajutor din partea statului.dupa doi ani tiganii trebuie sa se descurce singuri fara ajutor din parte statului.
    • +5 (5 voturi)    
      du-te ba de aici,da de la tine daca ai bani (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:30)

      gg [anonim] i-a raspuns lui roman

      da mai bine nu-si cauta ei de munca,ca-s 50 % someri pe acolo,si vreo 20% se ocupa cu taiatul ilegal al padurilor?Eu i-am pus sa voteze UDMR 20 de ani?
    • +6 (12 voturi)    
      separatism (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:38)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui roman

      Daca se poate pentru doua judete, de ce nu se poate pentru 10-20-41. Ce reforma este asta cu jumatati de masura si constituirea unei enclave in centrul Romaniei? Asa nevoie disperata avem de sustinerea UDMR ca suntem capabili sa ne ciopartim singuri tara? Rusine!!! Daca se aplica reorganizarea administrativ-teritoriala trebuie sa fie facuta cu aceeasi masura, nu cu exceptii.
      • -1 (1 vot)    
        Si pe mine tot asta ma deruteaza.. (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:38)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui lulu

        Este vorba de principiu, nu ca etnicii maghiari , vor judet separat sau nu. In opinia mea, este mult mai rau sa se auto-introduca de buna voie intr-un .. ghetou!! Dar este treaba lor ( si a noastra va fi din pacate, dupa aceea) . Oricum , cred ca , oamenii de rand di aceste judete au exact aceleasi probleme economice ca toti locuitorii romaniei, prin urmare, sunt doar orgolii politice!
        Pe mine insa ma enerveaza, ca romanii obisnuiti nu pot zice nimic de aceasta reorganizare, daca le convine sau nu, cu cine vor sa se uneasca si de ce..
        adica la urma urmei, daca sunt exceptii de la regula, atunci sa fie pentru tot!!
    • -1 (5 voturi)    
      Eu zic sa dublezi sumele si perioada (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:07)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Ca merita!
  • +3 (9 voturi)    
    SE STRANGE LATUL (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:28)

    GAGA [anonim]

    De ce ti-e frica nu scapi!.......gura pacatosului adevar graieste......ti-aduci aminte traiene?
  • +4 (12 voturi)    
    NU (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:30)

    Analfabet [anonim]

    Nu acceptam o alta Transnistrie! Ieri negocierile 5+2 au esuat pentru ca Transnistria nu accepta sa aiba statut special. Dar pe partea asta a Prutului UDMR exact asta cere sa aiba statut special!
    Niciodata!
  • -1 (7 voturi)    
    Sa privim cu realism (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:33)

    Claude [anonim]

    Harghita e mai bogata decit Covasna. Hargiteanul nu-l va accepta pe covasneanul mai sarac sa-l traga in jos. Pe de alta parte, doar astea doua judete vor muri in 5 ani de foame. Nationalismele extremiste (gen regionalizare etnica) vor pali in fata chioraitului stomacului. Imaginati-va cite investitii vor atrage o regiune de 5-6 judete actuale si cit mini-regiunea Harcov. De un singur lucru mi-e mila: din lipsa de altceva, imputitii astia vor pustii toti muntii din zona de paduri, ca nu se pot imbogati numai din vindut cartofi.
  • +2 (16 voturi)    
    Huooooooo... (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:37)

    black [anonim]

    INADMISIBIL !!! Unde s-a ajuns, doamne ! Asta isi bate joc de poporul roman , negociaza el de parca ar fi mosia lu' tac'su....basescu trebuie oprit !
    Ce mai ziceti mai postaci PDL , uite cum isi da arama pe fata "presedintele tuturor romanilor". Rusine !!!
    • -1 (1 vot)    
      nu stiu ce a avut de gand basescu (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:33)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui black

      dar stirea asta imi face sila.

      ca a zis ideea asta pe bune, ca e nustiuce strategie cum au zis unii pe aici, nu ma intereseaza.

      oricum, e o idee dementa. intr-adevar, basescu isi bate joc de noi.

      de la 41 de judete, intelegeam sa faca 20, sa faca 15 sau 17, sau 12, ceva de genul asta, dar de la 41 la 8 e o diferenta mult prea mare. de ce nu s-a mers pe regiunile istorice, iar cele mari sa fie impartie in doua de exemplu?

      modul asta dictatorial, sa adopte prin asumarea raspunderii, e de neadmis.
  • -4 (14 voturi)    
    inteleg (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:41)

    mosh [anonim]

    Sunt constient ca uslasii isi scot la lupta ultimile forte, cam ruginite. Ce poti sa zici? Pentru cele 2 judete ramine ca in prezent, deci nimic anormal, iar restul se organizeaza. Ce nu inteleg eu din asta, oamenii de acolo chiar nu gindesc? Pentru binele lor ar terbui ca macar aceste 2 judete sa se uneasca.Anul trecut am fost in Harcov(in trecere) , si am putut vedea in mod deosebit starea drumurilor, care este excelenta, un mare potential turistic. Cu ceva investitii, eu zic ca Harcov are chiar sanse sa se descurce onorabil.
    Cit despre trompetistii de aici , care agita terori nationaliste, eu zic , sa va mai calmati, face mai bine pentru toata lumea. Oricum, daca se va infaptui regionalizarea, rezultatele extraordinare se vor vedea sub un an de zile.Acum se scrie ISTORIE
    • -1 (7 voturi)    
      ai uitat sa specifici amice (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:43)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui mosh

      se va scrie istorie neagra facuta de un nesimtit care va ajunge in manualele de istorie alaturi de Ceausescu.
  • +3 (13 voturi)    
    NU (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:42)

    Ion Coman [anonim]

    Pana acum am inteles si sprijinit majoritatea deciziilor guvernului/presedintelui. Dar asta NU o pot accepta. Ma pierdeti (a se citi "va pierdeti majoritatea electoratului ramas").
    • -1 (1 vot)    
      Apreciez sinceritatea.. (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:32)

      black [anonim] i-a raspuns lui Ion Coman

      si uite cum usor-usor tot mai multi isi dau seama cu cine au de-a face , un oportunist , pescuitor in ape tulburi , politician veros, etc
  • -1 (1 vot)    
    am gasit solutia! (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:45)

    hai sa ne imaginam [anonim]

    Pai transformam Harcov intr-un fel de Ilfov si mutam capitala cu toti amploiatii si baietii destepti acolo... In cativa ani ori se dau pe brazda, ori devin nostalgici rau;)
  • +1 (9 voturi)    
    modernizare (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:46)

    bango [anonim]

    modernizare ati vrut, modernizare avem.
    ha ha ha, sa traim bine in basesconia.
  • +2 (10 voturi)    
    ????? Poftim???? (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:47)

    Cristi [anonim]

    Ori suntem golani ori nu mai suntem??? cum spunea cineva mai sus...o tara intreaga cu bine rau suporta schimbarea iar unii sunt mai cu mot??? NU SUNT DE ACORD !!!
  • -1 (11 voturi)    
    Daca PNL nu dezerta din coalitie... (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:48)

    calinsab [utilizator]

    Alta era situatia , situatia e ca reforma e bine sa fie facuta, Interesul national trebuia sa fie mai presus decat pofta lui Ponta si Antonescu de putere si sa cada la intelegere cu Basescu si sa dea voie sa se reformeze tara. Dar interesul lor e peste acest lucru ... si uite asa maghiarii reusesc sa impuna asa in detrimentul romanilor in tara lor! Asta e politica de Bucuresti..... din pacate.
    • -1 (3 voturi)    
      wtf? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:27)

      bango [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      pai maghiarii nu au cerut nimic, singur basescu s-a bagat in seama. maghiarii au tot spus de 2 saptamani ca vor sa pastreze cele 42 de judete, ca nu vor acum reforma administrativa. da' acu daca vine marele strateg si, impartind tara ca pe mosia lu' tat'su, le da si lor o parte, ungurii ce sa faca, sa refuze? prost e ala care da. de fapt e hot, pt ca nu da dintr-a lui.
    • -2 (4 voturi)    
      cum reusiti voi (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:55)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      de fiecare data sa gasiti vinovatii in alta parte decat in ograda proprie ...... de vina este doar BASESCU, asta care uraste din toata inima pe romani, asta care isi bate joc de romani de cate ori are ocazia si o face ru ranjetul ala infect , asta pentru care romanii nu sunt decat tigani/tiganci imputiti/imputite, pasarici, si cum ii mai vine lui la gura aia spurcata;

      In ziua cand acest individ nu o sa mai existe, o sa dau de baut la tot blocul .....

      Admini sper sa-mi lasati comentariul, nu am injurat, nu am spus nimic rau, am dreptul sa ma bucur sau sa nu ma bucur atunci cand consider eu ca am motive.
  • +1 (11 voturi)    
    INCREDIBIL ! (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:50)

    Iancu [anonim]

    Care e adevaratul scop al acestei magarii ?
    Ce are Basescu cu romanii de isi propune sa-si bata joc in halul asta ?
    Nu mi-am inchipuit ca se va ajunge si aici.
    • +2 (10 voturi)    
      mai iancule (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:54)

      costa [anonim] i-a raspuns lui Iancu

      Unde este magaria ma iancule? Cele 2 judete ramin neschimbate ca pina acum. Iti spun eu de unde vedeti voi magarie. Voi uslasii credeati ca l-ati pus la mantinela pe basescu, ei uite asta va infurie pe voi, care acum chiar vedeti sfirsitul. Fii linistit, sub un an de zile, vei zice ca de ce nu s-a facut pina cum, cind vei vedea rezultatele.Oricum pe liberali inca ii mai asteptam, dar fara cotofana aia de crin si a smecherilor dinprejurul lui
      • -1 (1 vot)    
        mai bine taci (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:00)

        querl [anonim] i-a raspuns lui costa

        intelegi de ce?
    • -1 (7 voturi)    
      chiar nu stii? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:56)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Iancu

      Motive:
      - Basescu uraste romanii, si a dovedit-o de cate ori a avut ocazia;
      - ciolanul, principalul motiv pentru care chiorul accepta orice doar ca sa mentina partidul lui neocomunist la ciolan.

      Ar mai fi motive dar chiar imi e sila sa le mai enumar.
  • -5 (11 voturi)    
    dupa parerea mea este bine (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:50)

    sile [anonim]

    Eu cam sunt de acord cu regiunile astea mai mari. Din cite inteleg nu se schimba mare lucru, dispar niste consilii judetene, paguba in ciuperci. Eu sunt din vrancea, dar parca tot nu as vrea sa fac parte din regiunea constanta. Aia sunt numai cersetori si hoti.As prefera sa ne lipim de Bacau. O regiune care sa includa bacau, vranceam neamt ar fi o forta. In sfirsit , om vedea
  • +1 (11 voturi)    
    La ora actuala (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:50)

    simion [anonim]

    nici macar un singur judet nu este condus cum trebuie , sunt o gramada de probleme.
    Cum putem crede ca o regiune , de cateva ori mai mare decat un judet actual, va putea fi administrata mai bine decat un judet actual?
    Se schimba cumva oamenii de la conducere? Nu! Se traseaza doar noi limite pe harta.
    Conducatorii nostri ar trebui sa realizeze cum se guverneaza o tara: nu e nici un joc Monopoly (sau poate o fi, cine stie) si nu e nici "Nu te supara frate".
    Conteaza parerea poporului? Ar trebui!Spune legea ca o modificare administrativ teritoriala se face cu consultarea populatiei? Spune!
    Si atunci stau si ma intreb: cu ce drept domnul presedinte sau guvernul acum la putere fac acest lucru prin asumare de raspundere sau propuneri facute de cine nici macar nu are dreptul sa le faca?
    Cand au fost alesi (cine i-a ales) au jurat ca respecta legile tarii!
    Constitutia nu legea fundamentala a tarii? De ce este incalcata?
  • +3 (13 voturi)    
    jos! jos! jos! (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:53)

    Badnews [anonim]

    Acest ciclop dement trebuie oprit prin orice mijloace.
  • -1 (9 voturi)    
    lasati-i sa moara intre ei (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:54)

    sandor [anonim]

    Nici nu va dati seama ca se sinucid singuri ungurii daca ramin acolo izolati in saracia lor. Singuri si-au tras un glont in picior. Basescu e artist: ati vrut sa ramineti la fel? Fie, ramineti si crapati acolo in neputiinta voastra. In 1O ani o sa fie pe jumatate unguri in satele care se depopuleaza vazind cu ochii si de doua ori mai multi tigani (tot unguri poate).
  • +2 (12 voturi)    
    Dupa chipul si asemanarea lui...adica shamparlie (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:55)

    Piciu' [anonim]

    cum sa-ti treaca prin cap sa faci niste sper judetze, chipurile sa iei bani de la eu + sa faci economii, si sa lasi cv+hr. daca basescu e un shamparliu, asta nu trebuie sa insemne sa croiasca si romania dupa chipul lui.

    bai nene, vrem sa se respecte legea, adica referendum pe treaba asta.
  • +2 (10 voturi)    
    Cum e posibil așa ceva? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:00)

    Ion [anonim]

    Dacă PSD-ul nu votează varianta cu cele 8 mari județe, propuse în varianta inițială, să se ducă ......... de unde au venit. Au datoria morală față de țară să apere interesele tării și nu ale baronilor lor.
    Măcar acum partidele românești ar trebui să nu se mai certe. E soarta țării în joc!
    • 0 (6 voturi)    
      postaci (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:12)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      tot PSD e de vina acum ca chioretele face iar gafe?
      vai de capul vostru de postaci
      • -1 (1 vot)    
        Da (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:39)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui sellerman

        Si stii prea bine ca au puterea sa corecteze gafa dar nu o vor face . Pune presiune pe ei daca tii la tara asta
  • +5 (13 voturi)    
    NU (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:04)

    Geo [anonim]

    NU! Basescu e presendintele Romaniei ar trebui sa se gandeasca la binele tarii si al poporului sau . Sa imi explice si mie cu ce ne avantajeaza astfel de masura . De cand sunt ungurii privilegiati in tara asta??? Cine nu se supune legilor chit ca e ungur tigan african marocan ori alta natie sa plece ! Ori respectati tara asta si poporul roman ori la revedere ! Vedem Italia , Anglia , America etc facand regiuni in functie de populatia romana????
    La alegerile viitoare stati acasa dragi romani poate UDMR va avea majoritate sa vedeti atunci ce o sa invatati voi maghiara !
    Am fost si eu in concediu in Covasna si Harghita si stiti ce??? Toate vilele , magazinele pline de unguri , ma zgariau pe urechi . Am ajuns sa ne simtim stingheri la noi in tara . Daca tot traiesc in Romania de ce nu sunt obligati sa foloseasca limba romana? Nu ii opreste nimeni sa vb acasa la ei maghiara dar daca eu ma duc intr-o zona turistica la MINE IN TARA
  • +4 (12 voturi)    
    Un fleac, ne-a vandut la unguri (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:08)

    Vizitiul [anonim]

    Basescule, o sa scrii istorie! De la stalin nimeni nu a avit tupeul asta. Romanii (in special Ardelenii) nu te vor uita si nici ierta, daca faci asa ceva. Nici pe tine nici pe portocalii tai.
    • -1 (7 voturi)    
      USL (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:25)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Are posibilitatea sa intervina .Dar nu facand voturi cu tv-ul ci sa inceapa negocieri pt o reorganizare inteleapta si fara compromisuri , de dragul interesului national. De ce oare am certitudinea ca o sa lase aberatia sa se intample (btw - nu o sa se intample e doar joc politic ) de dragul voturilor ? Hmm ?
      • -1 (3 voturi)    
        sigur (Joi, 23 iunie 2011, 0:19)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        doar ca inainte ca USL sa aiba posibilitatea sa intervina, o are PDL .... deci, de ce nu o face? simplu, pentru ca pierde ciolanul, despre ce discutam? mereu sunt de vina ceilalti ?
  • -1 (5 voturi)    
    cataluni in spania = unguri in romania (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:15)

    ion [anonim]

    cataluni in spania = unguri in romania

    aceiasi problema...
    sper ca ungurii sa nu ajunga saptamanal la violente si atentate cum fac catalunii in spania
  • -2 (12 voturi)    
    regiuni (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:16)

    Eugenn [utilizator]

    Pai daca tot e sa le lase separat, atunci de ce sa nu le si uneasca. Pot sa-si zica si Tinutul Secuisesc daca vor. Pot sa le dea si si mai multa autonomie. Nu m-ar deranja. Care ar fi problema?
    • +3 (7 voturi)    
      Esti imatur... (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:29)

      black [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      ca sa nu zic ca esti prost...
      • +2 (8 voturi)    
        un argument, cat de mic (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:19)

        Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui black

        Asa, bun, acum explica-te!
        • -1 (1 vot)    
          In rezumat... (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:48)

          black [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

          pt. ca n-am timp sa-ti explic, e material destul , dar se vede ca gindesti superficial ....comparativ cu situatia altor minoritati maghiare din UE, in Ro au o situatie de invidiat dpdv al drepturilor si libertatilor , bineinteles, ca in rest.... Pe linga faptul de neneglijat ca nu au ABSOLUT NICI UN DREPT sa ceara autonomie , mai ales pe criterii etnice -fapt repudiat categoric in documentele UE-astia mai sint si o natie -ma rog, mai ales extremistii lor -care daca le dai un deget, se trezesc ca vor toata mina si au un fix cu statultul de minoritate , cu "asimilarea", etc, de parca romanii sint niste capcauni care stau sa-i inghita. Nu vor sa inteleaga ca sint cetateni romani mai intii si mai abia apoi sa se manifeste ca etnie , nuuuuu ...ei sint maghiari , nu mai e nimeni ca ei , trebuie protejati ca floarea de colt.Ei singuri se izoleaza de ceilalti , chipurile au stea in frunte si dupa aia tipa ca sint marginalizati, ca nu li respecta nu stiu ce, etc.
          Legal, democratic si in acord cu UE nu au ce sa sufle,sint cetateni romani si cu asta basta, prosti sint aia care le-au permis inca de mult sa se joace cu focul. Singurul interes al UDMR este sa-si enclavizeze natiunea , nu le pasa lor de interesul Romaniei... Mai sunt multe de spus , cert e ca UDMR nu joaca corect. Si ma rog, cu ce mai cu mot o tara a secuilor fata de o tara a Banatului, abBirsei, etc. Ridicolul n-are frontiere...
  • +2 (10 voturi)    
    Diseara la TV (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:19)

    Mihai Viteazu [anonim]

    O sa vina Basescu sa explice ultima realizare a sa in urmarirea interesului national. Sa zicem mersi ca nu a vindut toata transilvania.
  • 0 (10 voturi)    
    O sa iasa cu sange (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:19)

    Soim roman [anonim]

    atat am de comentat.
  • +2 (10 voturi)    
    Sah (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:24)

    iulian_c [anonim]

    Ha ha ...
    Eu tind sa cred ca Basescu joaca un fel de sah cu toate entitatile politice, si sunt 100% sigur ca a luat in calcul scandalul cu UDMR-ul , si-l va folosi in avantajul lui . A mizat puternic , a blufat cu o varinta dura , si-a divizat in mai multe grupuri "dusmanii" , E un "divde et impera" mai subtil .....
    USL e tot timpul nepregatit si cu cas la gura , cand reactioneaza si ei deja s-a dezumflat buba...
    Sunt 100% sigur ca daca am vedea ceva stenograme de la sedintele USL n-o sa vezi decat strategii de gica contra si sabotaj politic ... nici o strategie adevarata pt vro problema nationala .
    Stiu ca USL-ul are oameni buni profesionisti dar in marea de mafioti nu sunt lasati sa scoata capul decat foarte rar si controlat. Stau si clocesc cum sa-l suspende pe Basescu in loc sa cu un proiect national copt bine si gandit pe toate planurile si pe termen lung nu pe un mandat de presedinte , un program solid, coerent si argumentat , de la constitutie > agricultura , ca doar au avut timp in opozitie , sau ei nu lucreaza in felul asta?
    • -1 (1 vot)    
      desteptule (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:31)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui iulian_c

      In capul tau mare si foarte "inteligent" sunt numai strategii si smecherii.
      O tara prospera cand e condusa de oameni de caracter, transparenti care in primul rand nu atenteaza la integritatea teritoriala si la dezvoltarea acesteia pentur interese meschine (a ramane in continuare la putere).
      USL, e zero in ecuatia asta, noi avem acum un presedinte care "blufeaza" dupa cum spui si tu pentru strategii politice care sunt impotriva propriului popor.
      Ma doare pe mine in cot ca da el sah USL-ului sau UDMR-ului sau cui o vrea el, pe mine ma doare sa vad ca prin ricoseu da sah propriului popor. Asta-i mizerie, oportunism si cu adevarat lipsa de patriotism adevarat.
  • -1 (11 voturi)    
    jos cu tradatorul basescu! (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:25)

    Cristea [anonim]

    o noua mizerie clocita de creierul imbibat in whiskeane al tovarasului de la Anvers. basescule, ai merita sa ti se bage catargul in fund si sa-ti iasa prin gat, tradator mizerabil de tara!
  • 0 (10 voturi)    
    mda... (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:26)

    SNK [anonim]

    ajunge cu posturile si refularile pe site-uri. trebuie sa ne exprimam in mediul vietii reale.
    presedintele actual a devenit atat de obsedat de putere incat nu ne mai serveste doar diversiune, ci si tradare de neam si de tara!
  • +1 (9 voturi)    
    semnificatie (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:28)

    El Condor [anonim]

    Mentinerea celor 2 judete reprezinta spaga electorala pe care-o pot oferi maghiarii eventualilor conducatori vanzatori de tara, pana la atingerrea scopului propus : despartirea de ROMANICA.
  • +1 (11 voturi)    
    Prea tarziu pentru a mai salva tabela (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:38)

    Lolek [anonim]

    Inceputul sfarsitului pentru "presedintele jucator".
    Jocul se apropie de sfasit, scor total nefavorabil, asediu la poarta aversa cu scopul de a "forta" prelungirile.
    Risipa de efort, diferenta de scor e prea mare.
  • +2 (8 voturi)    
    Ne cam jucam... (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:39)

    Costin1968 [utilizator]

    ...8,16, 8+1, 12, 14 devine jenant...
    • -1 (1 vot)    
      nu e jenant deloc... (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:56)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      obiectivul este de a ramane coalitia la guvernare... ca vor fi 8, 10, 16, ce conteaza, oricum proiect nu e, studii de nici un fel.... nici nu au cu ce compara o varianta sau alta... au un singur criteriu: coalitia sa ramana la guvernare, Boc e de neinlocuit ptr Basescu....
  • 0 (6 voturi)    
    NOI CE FACEM AMU? (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:43)

    ARDELEAN [anonim]

    Tot se laudau portocolii ca sunt majoritari in Ardeal!.....numai ca cei care iau facut majoritari gandesc mai greu!......abia acum au inceput sa se dumireasca cum e cu reformarea statului.nesimtite,comunisti...alea..alea.....no las canu-i rau!...mai bine mai tarziu decat niciodata!
    • +1 (1 vot)    
      Asa e (Joi, 23 iunie 2011, 0:50)

      qu4rl [anonim] i-a raspuns lui ARDELEAN

      Voi, din zona aia ganditi mult prea incep daca abia acum va prindeti, noh lasa ca o fi bine si printre unguri :))
  • -1 (9 voturi)    
    NU nu nu (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:44)

    lihu [utilizator]

    Asta inseamna ca mergem pe drumul autonomiei. Daca se accepta varianta asta, nu voi mai vota PDL niciodata. Sa se abroge legile pentru unguri, ca prea isi fac de cap. Este UE, fiecare e liber sa circule unde vrea, sa se stabileasca unde vrea si sa vb ce limba vrea, dar nu pe banul meu.
    • 0 (4 voturi)    
      Pai (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:11)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui lihu

      Chit ca nu sunt de acord , tocmai asta ar fi acolo. Ei de capul lor noi de capul nostru . Dar nu se va intampla e o presiune pe UDMR pt ca e contrar intereselor electoratului lor (judetele alea sunt sarace) .
      E vreun ungur pe-aici sa-mi zica cum vede el situatia asta ?
    • -2 (2 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:40)

      cristi m [anonim] i-a raspuns lui lihu

      nu vei mai vota PDL ca tocmai sa autodesfintat
  • +4 (10 voturi)    
    Regiuni (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:46)

    noname [anonim]

    Cei din conducerea UDMR poarta ochelari de cal.
    Presupunand ca propunerea este reala, acceptarea de catre UDMR, la o analiza atenta,se dovedeste contrara intereselor minoritatii maghiare.
    Va ramane doar o enclava a maghiarilor, care va ramane in urma din toate punctele de vedere.
    Pe mine ma lasa rece ideea, desi remarc ca multi se inflameaza absolut aiurea.
  • -1 (9 voturi)    
    POPORUL VA SUSTINE (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:51)

    ROMAN [anonim]

    domnule traienut,romanii adevarati sunt alaturi de dumneavoastra.....ce sa mai spunem de adevaratii romani din diaspora!
    • +3 (7 voturi)    
      Cred ca glumesti.. (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:07)

      black [anonim] i-a raspuns lui ROMAN

      sper sa glumesti
  • -2 (6 voturi)    
    fara cuvinte (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:55)

    oby [anonim]

    chiar nu mai are rost sa gandesti rational si "european" chestiunea asta la felul cum evolueaza. trebuie iesit in strada cu proteste in masa. patriotismul e singurul lucru care ne-a mai ramas....
  • -1 (9 voturi)    
    manifestatie (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:57)

    stefan [anonim]

    Deja se organizeaza o manifestatie romaneasca in Sfantu Gheorghe... a inceput show-ul, acum sa vedem scantei facute fara nici un rost. Numai de asta aveam nevoie acum, trist foarte trist.
  • -1 (9 voturi)    
    mai sa fie (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:04)

    mosh [anonim]

    Ce organizati sunt patriotii astia, te apuca nedumerirea cum poate usla sa coordoneze citiva ieniceri, probabil unii din solda lui Dogaru, sa faca valuri pe forum. Unde-i magaria si unde-i nedreptatea mai cotofenelor? Mai degraba le-a facut o nedreptate celor din Harcov, care ramin izolati si fara sustinere.
    Bai al dreaqu de razboinici, cind fura alde dragnea miliardul, cind aia de la CC nu aproba propunerea lui basescu de confiscare a averilor ilicite, cind se refuza ridicarea imunitatii la parlamentari. nu ziceti nimic. Alea sunt treburi presante pentru cetateni, ienicerilor virtuali.
  • -1 (5 voturi)    
    De la dublarea lui Socaciu (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:05)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    nu am mai vazut asa o unanimitate.
    Curaj - se va speria si va da inapoi
    Pe pariu ca acum ii dardaie genunchii !
    Bravo, copii !
  • -1 (7 voturi)    
    de abia astept (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:06)

    un [anonim]

    Eu nu stiu cum se simt romanii dar mi se pare ca ne cam batem joc de voi.Ma bucura faptul ca in special cei care au votat portocaliu, acum au aflat pe cine au votat.
    Bineinteles in afara de spalatii pe creier care comenteaza pe aici.
    Acum va spun un mic secret.

    Basescu va accepta oricare propunere UDMR pentru ca vrea sa ramana la putere.Si acea propunere este regiune cu MS, HR si CV.Adica Tinutul Secuiesc.
    Nu va fi autonoma teritorial ci economic.
    In acel moment Ungaria (unde nu uitati, la putere este un partid nationalist) va investi masiv in regiune, si in maxim 5-10 ani va avea alta fata acea regiune.
    Intre timp se intorc si cativa emigranti cu dubla cetatenie, populatia va creste.Dupa aceea se va incerca declararea independentei si iaca o sa va alegeti cu un mic Kosovo.
    Am fi chiar prosti sa nu incercam sa facem asta, noi maghiarii.

    Pentru latraii extremisti, puneti-va un pic in locul nostru si cred ca si voi ati face la fel.
    • +1 (1 vot)    
      cat de convingator (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:34)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui un

      esti ungur cum is eu martian

      dar e bine ca recunosti ca esti extremist :)
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:39)

      cristi manolescu [anonim] i-a raspuns lui un

      Nu se va ajunge acolo...si nu ti-ai dori asta...ghici de ce...7,62?
    • +1 (1 vot)    
      CINISM ?! (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:54)

      black [anonim] i-a raspuns lui un

      Musca-ti limba amice ,viziunea la care salivezi nu se va intimpla decit daca se destrama UE , ca puterea de la Buc. e intr-adevar capabila de orice...dar nu uita mai sint si niste romani prin tara asta...chiar ati ajuns sa nu mai aveti nici macar bun simt ?!
      Nu uita , orice lucru dobindit ilegal si mai ales imoral se intoarce impotriva ...
  • -1 (5 voturi)    
    Un posibil scenariu (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:10)

    Aurel [anonim]

    In cadru politicilor de dezvoltare regionala , este posibil ca alocarile de fonduri UE , aferente judetului Harghita sau Covasna sa fie egale cu alocarile pentru un judet format din 6 judete actuale.
  • +3 (7 voturi)    
    intr-un an-doi... (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:14)

    gica pentru [utilizator]

    or sa se roage sa fie integrati intr-o regiune pentru ca nu or sa mai vada nici un euro de la ue, investitii straine, etc. o propunere foarte buna. acum mingea nationalismului ieftin e in terenul lor, sa se inece cu ea daca nu revin la realitate.
  • -1 (5 voturi)    
    am mai scris pe aceasta tema (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:16)

    eu cel mic [anonim]

    Credeti-ma, sunt patit. Nu am putit sa-i cumpar fetitei noastre o inghetata in Odorheiul Secuiesc fara ajutorul ghidei, maghiara de origine. La o toaleta, am folosit limba engleza, la mine acaa, in Romania, pentru a putea intra. Normal ca aia s-au prins ca suntem romani, dar a mers. Din acel an, am evitat, in sensul in care n-am mai trecut pe acolo, contactul cu ei. Poate am grsit si gresesc in continuare, dar sigur asta voi face si de acum incolo. Din punctul meu de vedere, PA pdl, desi nici ailalti nu-mi sunt simpatici. In rest, respect romanilor. Cum frumos canta Tudor Gheorghe, "Acesta este tara mea", si lasand la o parte textele dinainte de '89, "si ma mandresc cu ea" ( vezi cantecelul cu cravata de pionier.
    • +1 (1 vot)    
      am primit un minus ( pana acum, fireste) (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:47)

      eu cel mic [anonim] i-a raspuns lui eu cel mic

      As putea sti de ce ? Care parte deranjeaza ? Faptul ca sunt roman ? Sau ca sunt mandru de tara mea, asa cum e ea ? Sau ca nu mai trec pe "acolo" ? Sau ca sunt vorbitor (si) de engleza?
  • +1 (1 vot)    
    regiunii Partium nu regiunii Patriun (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:20)

    ktalin [anonim]

    regiunii Partium nu regiunii Patriun
  • -1 (9 voturi)    
    greata, greata, greata (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:24)

    Clujeanul [anonim]

    Asta simt, multa greata cand ma uit la asa ceva.

    Pai orice face reforma si imparte Romania in regiuni care sa devina entitati mai bine conduse, care sa atraga mai multi bani, ori sa nu mai faca nimic.

    Adica Covasna si Harghita care impreuna au populatia unui judet mai populat (Timis, Cluj, Iasi) merita statut special numai pentru ca un om face crompomisuri politice sa ramana la putere.
    Pentru asa ceva o sa piarda enorm, mai bine lasa 40 judete si tacea din gura.
  • -2 (10 voturi)    
    Este foarte bine! (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:25)

    Alin [anonim]

    Este foarte bine ca Presedintele Traian Basescu, Conducatorul nostrui Intelept, a cedat ungurilor tinutul format din judetele Harghita si Covasna, pentru ca numai in acest fel UDMR va ramane la guvernare, ceea ce inseamna ca Guvernul Boc condus de Presedintele Traian Basescu nu va cadea, deci Presedintele Traian Basescu nu va fi suspendat pentru a se intoarce in boxa inculpatilor in Dosarul Flota, ci va ramane sa se lupte cu dusmanii Domniei-Sale care sunt, prin urmare, si dusmanii tarii!
    • +2 (2 voturi)    
      Jenibil (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:30)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Iar flota ?
  • +8 (10 voturi)    
    Separatism (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:25)

    noname [anonim]

    Ma amuza si ma distreaza patriotismul care explodeaza din forumisti.
    Cata indignare, revolta !
    Problema din substrat care-i macina il reprezinta separatismul maghiarilor.
    Daca va uitati la Ungaria si la Transilvania, si analizati concret si obiectiv aspectele, veti constata ca Ungaria, in care poate cativa dintre liderii de acolo isi doresc Transilvania, daca s-ar intampla, ungurii s-ar pricopsi cu o multime de belele pe care practic nu ar putea sa le rezolve.
    De fapt adevarata problema, o constituie clasa politica romaneasca, care poate duce in timp la dorinta unui numar semnificativ de romani sa se separe de Bucuresti.
    Raul isi are originea in revolutia confiscata de Secu' & activistii PCR din decembrie 1989.
    • -1 (1 vot)    
      Si toata Transilvania, pe cand???!!!! (Miercuri, 22 iunie 2011, 22:51)

      costica [anonim] i-a raspuns lui noname

      "Pe cate avantaje prezinta aceasta solutie tot atatea dezavantaje prezinta, de asemenea nu raspunde la problema judetului Mures sau a regiunii Patriun (judetele Arad, Bihor, Maramures, Satu-Mare si Sălaj. n.red.). Dar cum in acel moment s-a ivit aceasta solutie sigur ca trebuie sa fie analizata", a adaugat el. Imi place ca Marko Bela nu are nici o retinere sa spuna ca aproape toata Transilvania este in obiectivul UDMR !!! Sunt ceva maghiari si in Brasov, i-ati uitat, dle Marko Bela ??!!!!! Or sa se supere ca sunt uitati de UDMR!!!

      Oricum, argumentele reorganizarii intempestive si peste noapte si fara studiu si fara proiect a Romaniei invocate de Basescu(alea care sunau asa frumos, cu regiuni si cu proiecte mari si cu fonduri europene si cu bogatia ce urma sa invadeze Romania asta saraca!!!!) au cazut la pamant la proba numita UDMR si coalitia !!! Reorganizarea Romaniei la mana UDMR, coalitia de guvernare a Roamniei la mana UDMR, legi la mana UDMR.... BRAVO UDMR!!!!!
      Totusi, conform ziselor prezidentiale, Covasna si Harghita ar da bogatia(alegand saracia in continuare fara reorganizare!!) contra autonomiei de maine poimaine, caci daca ar accepta sa intre alaturi de alte judete, ADIO autonomie maine poimaine!!! Ma indoiesc......
    • +1 (1 vot)    
      corectare (Joi, 23 iunie 2011, 0:31)

      ady [anonim] i-a raspuns lui noname

      revolutia a fost confiscata ,corect dar a fost inceputa tot de ei activistii PCR...
  • -1 (1 vot)    
    Basescu si-a dat foc la valiza (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:31)

    Bula Romanul [anonim]

    Unde-i elicopterul?
  • -1 (1 vot)    
    B1Tv (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:34)

    noname [anonim]

    Apasati telecomanda pe B1 Tv.
    Acum.
    Si spuneti: am fost si sunt un dobitoc.
  • -1 (1 vot)    
    psihoza unui presedinte (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:36)

    cristi m [anonim]

    Probabil in urma unor disfunctii cerebrale ,tovarasul presedinte a luat-o pe aratura. Pentru acest gen de rata cire nu este decat un tratament , medicamentul AK-47 cu pilule de 7,62 mm.
  • -1 (1 vot)    
    Basescu e de vina (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:49)

    ion [anonim]

    Sa-si mentina punctul de vedere cu privire la reorganizarea teritoriala, iar ungurii ias de la guvernare sa se faca alegeri, macar ramane cu fruntea sus, desi coloana vertebrala e oparata.
  • +1 (1 vot)    
    Judetul 9 = Basarabia (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:50)

    Daniel [anonim]

    1. Propunerea lui Basescu cu mentinerea celor 2 judete suplimentare a fost facuta pentru a nu fi acceptata. (e conditionata de existenta lor ca judete dependente de Bucuresti si nu de sine statatoare ca celelalte)
    2. Intentia impartirii in 8 judete cu populatie de 2,5 - 3,5 milioane fiecare este facuta special pentru a pregati aderarea unui nou judet la Romania (anume Basarabia, care corespunde perfect ca suprafata si populatie cu noile judete).
  • +1 (1 vot)    
    Independenta pentru Banat si Tinutul Secuiesc!!! (Miercuri, 22 iunie 2011, 21:56)

    V.R. [utilizator]

    Inversunarea oltenilor si muntenilor m-a convins sa sustin nu autonomia, ci INDEPENDENTA Tinutului Secuiesc! E timpul sa scapam o data pentru totdeauna de oltenii, muntenii si moldovenii si nationalismul lor mioritic, si de bucurestenii care vor sa pastreze puterea la centru si recurg la tot felul de diversiuni fanteziste doar pentru a bloca orice tentativa de descentralizare.

    Prin comentariile voastre, mi-ati dovedit ca noi, banatenii si ardelenii, avem mai mult in comun cu ungurii decat cu specia homo balcanicus de peste Carpati!
  • -2 (2 voturi)    
    greata (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:31)

    matroz [anonim]

    asta este ziua in care a fost legalizata prostitutia...
  • -1 (1 vot)    
    Fara regiuni si judetze!! (Joi, 23 iunie 2011, 0:10)

    Red [anonim]

    Perfect de acord - sa se defiintzeze judetzele, surse masive de coruptie, nepotism, birocratie, ineficienta. Dar de ce e nevoie de regiuni??? Nu e nici o nevoie sa inlocuim o coruptie cu alta. O birocratie cu alta. Prea multe abuzuri si cumetrii in numele descentralizarii!
  • -2 (2 voturi)    
    Sus Romani!!! (Joi, 23 iunie 2011, 0:15)

    dan [anonim]

    Primul roman din tara asta care propune in Romania o regionalizare a tarii cu statu special pentru cele doua judete problema Harghita si Covasna.
    Va curge curand sange in tara asta , Frati Romani treziti-va .
    In negura istoriei sa dispara tradatorul care a uitat intr-o secunda toate suferintele indurate 1000 de ani de ardeleni.
    JOS BASESCU !!!!!!!
    JOS TRADATORUL!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    reorganizarea teritoriala (Joi, 23 iunie 2011, 1:34)

    observator [anonim]

    E o mare eroare ce se sustine aici de catre o mare parte dintre comentatori si anume ideea cum ca neincluderea celor doua judete le creeaza un statut privilegiat cand de fapt lucrurile stau exact pe dos de vreme ce regiunile vor putea accesa direct fonduri europene pe cand cele doua judete(care ,atentie!:raman separate cu numele actuale ,neputand forma mult visatul Tinut Secuiesc)vor ramane la mila Guvernului.Deci,concluzionand asa-zisul statut special ii aduce intr-o situatie chiar mai proasta decat au acum,optiunea e doar a liderilor UDMR carora li s-a cam intins o cursa!
  • +1 (1 vot)    
    vorbiti vorbe goale (Joi, 23 iunie 2011, 2:52)

    Lucianmotzul [anonim]

    cei care nu a-ti trait printre unguri nu stiti ce inseamna sa fi umilit in tara ta propie.Va dau doar doua exemple din CLUJUL anilor 1961 1966 : mergeam cu troleibusul sau autobusul,daca erau 2 unguri asa tare vorbeau intre ei ca toata lumea sa-i auda ,ceva sfidator ,apoi la servici cind am inceput sa lucrez in birou eram 5 persoane 2 romani si trei unguri daca era o problema intre trei persoane un roman si trei unguri ei vorbeau intre ei ungureste si tu stateai si nu intelegeai nimic ,replica de ce NU INVETI SI TU UNGURESTE CA TE_AI NASCUT IN ARDEAL ,sunt multe de spus alte situati penibile si jignitoare la adresa noastra .Dar de ce se da atita nas acestor vesnic nemultumiti oricite drepturi ar avea ,de fapt ei vreau tot ARDEALUL ,asta vreau si maghiarizarea romanilor ,Pacat ca acesti PNL sau unit cu satana comunista de PSD ca altfel mergea treaba spre binele ROMANIEI.Acesti de marho si restul trebuie sa stie ca aci este ROMANIA si nu fac ce vreau ei .