VIDEO Emil Boc: Peste 102 mii de noi contracte de munca au fost incheiate intr-o saptamana, de la intrarea in vigoare a noului Cod al Muncii. Somajul, in scadere fata de luna martie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2011, 17:00 Actualitate | Esenţial

102.870 de noi contracte de munca au fost incheiate intr-o saptamana, de la intrarea in vigoare a noului Cod al Muncii, in urma controalelor pentru combaterea muncii la negru, a anuntat, luni, premierul Emil Boc, intr-o conferinta de presa organizata la Ministerul Muncii. Primul ministru a mai precizat ca rata somajului a scazut in aprilie la 5,41%, fata de 5,92% in luna martie.


Declaratiile primului ministru:
  • Codul Muncii a intrat in vigoare in urma cu o saptamana. Tot atunci am dispus o actiune complexa de eliminare a muncii la negru, prin controale mixte.
  • In urma acestor actiuni, putem sa va prezentam cateva concluzii.
  • Din 2 pana in 9 mai s-au efectuat peste 3.000 de controale pentru identificarea cazurilor de munca la negru. S-au dat amenzi de aproape 38 de miliarde de lei vechi. In doar o saptamana au fost incheiate 102.870 de noi contracte de munca.
  • Am spus inca de la inceput ca scopul noului Cod al Muncii este crearea de noi locuri de munca.
  • Astazi, 102 mii de persoane nu mai sunt dependenti de asistenta sociala. Cei care lucreaza la negru sunt dependenti de asistenta sociala.
  • Cele mai multe contracte de munca incheiate in ultima saptamana, 22 de mii, sunt in constructii.
  • Controalele vor continua pe parcursul lunilor mai si iunie.
  • Orice persoana din Romania care presteaza munca la negru trebuie sa stie ca nu se poate apara de aplicarea legii.
  • Pentru cei care lucrati la negru: nu mai merita sa faceti asta. Pentru intreprinzatori, amenda este foarte mare: 10 mii de lei noi. Cu aceasta suma, poti plati un angajat cu carte de munca timp de un an. Amenda e oricum mai mare decat daca i-ati face contract de munca, daca faceti carte de munca dormiti linistiti.
  • Romania are o rata a somajului de 5,41%. Fata de luna martie, somajul este in scadere in aprilie.
  • Din martie 2010, cand am avut cel mai mare procent al somajului in perioada de criza - 8,39 - avem o scadere a numarului de someri. Comparativ, suntem la un nivel al somajului din ianuarie 2007, cand era o perioada de crestere economica, iar acum venim dupa o perioada grea.
  • Ne asteptam ca somajul sa continue sa scada in perioada urmatoare, pentru ca principala preocupare a Guvernului este sa se creeze locuri de munca. Un loc de munca este cea mai buna forma de protectie socala.
Vezi declaratiile lui Emil Boc:



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2162 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    deci...vesti bune? (Luni, 9 mai 2011, 17:32)

    un oarecare [utilizator]

    anul are...
  • +12 (12 voturi)    
    rotflmao (Luni, 9 mai 2011, 17:33)

    pehash [utilizator]

    Va imaginati titlurile de la tonomate?
    Boc le ia banii la 100.000 de romani ca sa-si cumpere Udrea pantofi..

    Sa fim totusi realisti. Cu astfel de conferinte de presa PDL nu va castiga prea multe voturi. Reforma pare sa functioneze minunat atunci cand trebuie sa ia de la cei care muncesc, dar se poticneste rapid atunci cand trebuie sa mai taie de la cei care lenevesc. Cand auzim si de 100.000 de pomanagii ramasi fara asistenta sociala dupa controale? Sau 100.000 bugetari dati afara pe criterii de performanta? Aia oricum sunt electoratul USL, deci Boc n-ar avea nimic de pierdut.
    • +1 (7 voturi)    
      comentariul tau e un ghiveci (Luni, 9 mai 2011, 18:14)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui pehash

      amesteci contractele de munca cu protectia sociala, de nu mai intelege nimeni nimic. Cei care au contracte de munca, probabil, munceau si inainte la negru, numai ca acum statul ia si taxe de la ei, plus ca nu mai plateste asistenta sociala pentru ei. Probabil ca inainte se platea asistenta sociala pentru ei si copiii lor, si la sanatate, pensie, etc nu contribuia nimeni. Omul care are acum contract e mai protejat (de pilda, in constructii in caz de accident de munca, inainte nu primea nimic, acum firma e obligata sa plateasca spitalizare, etc).
  • -7 (9 voturi)    
    Pe naiba (Luni, 9 mai 2011, 17:36)

    sile [anonim]

    Romania are somaj de peste 50 la suya, da Boc nu ii pune la calcul decat paia care iau ajutor somaj, asta se da doar 1 an, apoi ies din statistici
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Marţi, 10 mai 2011, 10:57)

      red [anonim] i-a raspuns lui sile

      foarte bine spus, exact asta este realitatea. A scazut numarul somerilor, a scazut numarul angajatilor, unde naiba sunt restul cetatenilor?????toata tara e pensionata sau cum naiba? Asta chiar este greu de inteles, si nu cred ca ei nu sunt constienti de acest lucru. O gramada de oameni sunt innebuniti din cauza lipsei unui loc de munca, din cauze lipsei unui venit minim si ei se lauda ca a scazut somajul....
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 9 mai 2011, 17:36)

    un eventual pacient [anonim]

    reforma adevarata in sistemul sanitar, cand?
    • +5 (5 voturi)    
      In vreo 30 de ani asa... (Luni, 9 mai 2011, 19:36)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui un eventual pacient

      Nimeni nu a avut curajul sa o faca...nimeni nu a stiut cum....iar la ce nivel se afla actuala clasa politica, nu cred ca o vom vedea in urmatorii 10 ani,
      In aceeasi situatie se afla si Justitia....
  • +9 (9 voturi)    
    nu-i rau (Luni, 9 mai 2011, 17:48)

    manfred [utilizator]

    Se poate - daca iei masuri simple dar rationale acestea au efecte asupra oamenilor; asta conteaza cel mai mult.
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate... (Luni, 9 mai 2011, 18:07)

      minus [anonim] i-a raspuns lui manfred

      efectele asupra oamenilor si bugetului exista.
      Orice masura buna este binevenita.

      Doar ca 102,000 raportat la 4,095 milioane salariati (cati erau inainte de noul Cod al muncii) inseamna 2.5%.
      Asta era toata munca la negru- la nivel de 2.5% din salariati?
      • +3 (3 voturi)    
        pe (Luni, 9 mai 2011, 23:21)

        pe [anonim] i-a raspuns lui minus

        pe saptamana. 2.5% nu e chiar asa de rau.
        • 0 (0 voturi)    
          Ne am zis ca este rau... (Marţi, 10 mai 2011, 8:25)

          minus [anonim] i-a raspuns lui pe

          dar hai sa fim seriosi, ritmul nu poate fi constant!
          Sau te astepti ca in 10 saptamani sa fie o crestere de 25% a numarului de salariati?

          Pentru prima saptamana, 2.5% este foarte modest- dar este ceva. Castigul mic nu este paguba!
  • -5 (5 voturi)    
    A uitat sa precizeze... (Luni, 9 mai 2011, 18:26)

    haiducul [anonim]

    ...in ce tara si-au incheiat contractele,Italia,Spania,Germania...???Era mai credibil daca spunea ca in ultima saptamana inca 102 mii de Romani au parasit tara.
    Cat de multe minciuni pot accepta Romani, a fost mintit de Ceausecu,Iliescu,Constantinescu acum de Basescu&Boc si culmea Basescu zice sa nu ne ,,veselim" ,Boc in fiecare zi vine numai cu vesti bune pe cine sa mai crezi ba ne ocoleste criza,ba iesim din criza... si inca mai exista persoane care in ciuda faptului ca o duc din ce in ce mai rau se bucura la un kg de te miri ce si-i voteaza.
  • +7 (7 voturi)    
    dezinformare (Luni, 9 mai 2011, 18:55)

    jacky [anonim]

    @haiducului,o intrebare:Aveti ,cumva,d-le ,dovada ca Primul Ministru minte?Daca,da,prezentati-o,daca nu,ciocul mic.Ce interes aveti,unii,de a nega niste evidente?Nu va bucurati ca,incet ,incet,se misca ceva ,in bine,si-n tara aceasta?Ca exista sanse ca si romanii sa traiasca mai bine?Acest pesimism,continuu,strecurat ,cu orice ocazie,aduce cu o spalare totala de creer.Ce ne-am face fara speranta,d-le?
    • -3 (3 voturi)    
      uite dovada ca Boc minte prin omisiune.... (Luni, 9 mai 2011, 19:12)

      costica [anonim] i-a raspuns lui jacky

      Guvernatorul Isarescu spunea in Raportul despre inflatie pe trim I 2011(vezi pe site-ul BNR) ca scade somajul inregistrat, dar scade continuu si numarul de angajati in Romania !!!
      Vezi articolul lui Dan Popa pe HotNews, in 6 mai 2011....

      http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-8594821 CE-nu-spus-guvernatorul-bnr-mugur-isarescu-conferinta-presa-joi.htm
    • 0 (0 voturi)    
      mai lasa lumea cifrelor (Marţi, 10 mai 2011, 14:08)

      me [anonim] i-a raspuns lui jacky

      si coboara in starda, realitatea arata diferit de cifrele trambitate! Da, in Ro se numara ca somer numai cel care primeste indemnizatia si cum deja a trecut anul numarul acestora este in scadere. Dar acest lucru nu inseamna ca economia a inceput sa miste ceva, nici macar de stabilizare nu se poate discuta! Ca simplu exercitiu incearca sa gasesti raspuns la intrebarea: de ce scade numarul somerilor daca numarul angajatilor scade si el? (vezi declaratia domnului Isarescu).
  • -5 (5 voturi)    
    Boc minte mereu prin omisiune.... (Luni, 9 mai 2011, 19:09)

    costica [anonim]

    Pe 6 mai, pe HotNews, Dan Popa publica acest articol, intitulat " CE nu a spus Guvernatorul Isarescu".
    "Ce NU a spus guvernatorul BNR Mugur Isarescu in conferinta de presa de joi referitoare la Raportul BNR asupra inflatiei pe trim I:

    Din Raportul asupra inflatiei, publicat pe pagina de internet a BNR: "La nivelul ofertei de forta de munca, sursele statistice de informatii în timp real sunt tot mai putin relevante, decuplarea evolutiei ratei somajului înregistrat de cea a numarului de salariati declarati de angajatori, observata începând cu a doua parte a anului 2010, fiind tot mai evidenta. Astfel, numarul salariatilor a continuat sa scada (...), concomitent cu diminuarea ratei somajului înregistrat. În schimb, conform anchetei fortei de munca în gospodarii (AMIGO), restrângerea ofertei de forta de munca excedentara nu mai este atât de vizibila – rata somajului BIM a coborât doar marginal, iar numarul salariatilor BIM s-a mentinut relativ constant".

    Adica, zice Guvernatorul, scade numarul somerilor in plata dar scade de zor si continuu si numarul salariatilor din Romania !!!!
    Mai multe, nu merita sa pierd timpul sa-i arat lui Boc aiurelile cu care se impaneaza in campania portocalie din PDL.... cine-l mai crede ??!! Guvernatorul zice altceva decat Boc, eu il cred pe Guvernator, Boc minte mereu.
  • +4 (4 voturi)    
    Boc (Luni, 9 mai 2011, 19:13)

    Jar [anonim]

    scoate din sclavagism 100 000 de oameni cu noul sau Cod al Muncii.Adica, a facut rost de cateva sute de mii de voturi.Cum va place...?
  • +1 (3 voturi)    
    scuze,eu vad altfel lucrurile (Luni, 9 mai 2011, 19:46)

    jacky [anonim]

    Eu vad altfel problema,adica scazind nr.de someri ,scade si nr.de asistati sociali(pentru ca cei mai multi primeau si ajutor social) si creste nr.asiguratilor la Sanatate si pensii.Cineva,mai sus,invoca faptul ca cei 102.000 de noi angajati,reprezinta foarte putin din nr.total al angajatilor din economia romaneasca,dar,Primul Ministru a sustinut ca la acest nr.s-aajuns intr-o saptamana.Sa fim sinceri,nici D-zeu nu a facut lumea intr-o zi.Deci,mai mult optimism nu strica!
  • -1 (1 vot)    
    CONTRACTE DE MUNCA... (Luni, 9 mai 2011, 20:14)

    STAN PATITU [anonim]

    Este adevarat ca administratorii de bloc au fost pusi sa-si faca contract de munca in loc de conventie civila? Vai de mama noastra. Am citit ca pleaca in masa investitorii din tara si ca Renault se gandeste serios sa plece din Romania, etc...
    • 0 (0 voturi)    
      unde ai citit? (Luni, 9 mai 2011, 21:49)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      Da-ne si noua o sursa serioasa... La soparle nu va intrece nimeni... auzi Renault-ul se gandeste sa plece ...
    • 0 (0 voturi)    
      va pleca sigur Renault (Marţi, 10 mai 2011, 7:46)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      CAND: 1. va amortiza investitia de la Mioveni 2. costul manoperei va creste semnificativ 3. cand vreo NOUA tara UE (Moldova,Ucraina, ..) va avea costuri de functionare mai mici. Asa s-a intamplat si Nokia in Germania, si cu Mercedes si cu Ford si cu... Uzinele se muta acolo unde costurile sunt mai mici. Restul sunt aberatii economice scrise de cei pe care-i citesti tu, desi nu cred ca Sova&Ponta au curajul sa-si puna "gandirea ecnomica" pe hartie.
  • +1 (3 voturi)    
    oricum e rau (Luni, 9 mai 2011, 20:24)

    Daniel [anonim]

    trebuia sa faca 40 milioane de noi angajati (raportat la o populatie de 20 milioane) asa cu 100 de mii parca se joaca in nisip. Am spus propozitia de mai sus deoarece e mai simplu sa critici decat sa ajungi la concluzia ca a facut ceva bun.
  • +1 (1 vot)    
    mare ti-e gradina (Marţi, 10 mai 2011, 3:03)

    woe [anonim]

    Omul asta isi spune astfel de povesti lui insusi. Probabil la culcare, sa se convinga ca nu e tampit sau ca sa nu se sinucida.

    Din 22 de milioane de romani, sunt 4 milioane jumatate de salariati cotizanti, din care un milion jumatate bugetari. Deci, maxim 3 milioane de oameni produc plusvaloare. Astea sunt cifrele triste.

    Oricum, e bine ca i-am rupt statistic pe micutii aia de spanioli, care au rata somajului de cinci ori mai mare decat a noastra. Niste putori prdinare.
  • 0 (0 voturi)    
    se pare ca o parte (Marţi, 10 mai 2011, 10:37)

    bedexe [utilizator]

    sunt din cauza inceperii angajarilor pentru constructii