UPDATE Votul final al deputatilor pe proiectul de lege ce prevede eutanasierea cainilor maidanezi, amanat pana dupa Pasti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2011, 10:01 Actualitate | Esenţial

Deputatii au amanat, marti, pana dupa Pasti votul final asupra proiectului de lege ce prevede eutanasierea cainilor comunitari. Proiectul de lege a trecut deja de Senat si a primit aviz favorabil din partea deputatilor din Comisia de Administratie, Camera Deputatilor fiind for decizional. Reprezentantii ONG-urilor pentru protectia animalelor au protestat din nou, astazi, la Palatul Parlamentului, impotriva adoptarii proiectului de lege initiat de prefectul Capitalei. Proiectul de lege prevede ca animalele bolnave si cele agresive sa fie eutanasiate, iar restul sa fie cazate in adaposturi, insa decizia finala va apartine Consiliilor locale.

ONG-urile pentru protectia animalelor au protestat in mai multe randuri la Palatul Parlamentului sustinand ca eutanasierea cainilor fara stapan nu reprezinta o solutie si cerand ca animalele sa fie doar sterilizate.

Modificarea legii cainilor fara stapan a fost initiata de prefectul Capitalei, Mihai Atanasoaei. Pe data de 27 aprilie 2010, el a anuntat ca a trimis Camerei Deputatilor propunerile de modificare a legii cainilor fara stapan, printre acestea fiind si posibilitatea eutanasierii atat a cainilor grav bolnavi, a celor agresivi si a celor care nu sunt adoptati in sapte zile.

Potrivit prefectului, propunerile din lege respecta legislatia europeana si incearca rezolvarea problemelor provocate de cei aproximativ 40.000 de caini fara stapan din Capitala, asa cum arata datele ONG-urilor, sau a celor aproximativ 100.000 de caini fara stapan din Capitala, asa cum arata datele administratiei locale.

In privinta propunerilor aduse prin noua lege, prefectul Capitalei arata ca "este incurajata adoptia cainilor fara stapan, care va fi facuta cu responsabilitate si spirit civic". In acest sens, persoanele care vor dori adoptarea a mai mult de doi caini trebuie sa faca dovada ca ii pot intretine si au spatiul necesar, sa aiba acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari, sa plateasca taxele de sterilizare, microcipare si tratare de boli.

O alta propunere vizeaza amendarea persoanelor care adopta un caine si apoi ii dau drumul pe strada, a celor care hranesc in locuri publice cainii fara stapan, precum si a celor care nu isi inregistreaza animalele in registrele speciale sau nu isi sterilizeaza cainii de rasa comuna.

Marius Marinescu (PRM) este initiatorul actualei legi privind protectia animalelor, Legea 9/2008, prin care a fost abrogata eutanasierea acestora. Conform acestui act normativ, care a modificat Legea 205/2004, constituie infractiune detinerea si comercializarea de animale salbatice, cu exceptia gradinilor zoologice, folosirea animalelor pentru cersetorie, omorarea animalelor, organizarea de lupte intre animale sau cu animale, maltratarea si schingiuirea acestora, despartirea puilor de mama pana la varsta de minimum opt saptamani, precum si interventiiile chirurgicale destinate modificarii aspectului unui animal sau altor scopuri necurative. Actul normativ prevede pedepse care pot merge pana la amenzi penale de 2.000 lei sau inchisoare de pana la un an.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2426 vizualizari

  • -16 (20 voturi)    
    Daca n-ai stapan si esti liber (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:21)

    Constantin [anonim]

    risti sa fii eutanasiat.
    • +8 (12 voturi)    
      liber? (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:26)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      dar sunt liberi cainii aia? fara mancarea aruncata de oameni si fara sa scurme prin gunoaie crezi ca ar trai si s-ar inmulti la fel?
      chiar si in conditiile noii legi, ca sa fie eutanasiat un caine ar trebui:
      1. sa nu fie luat de pe strazi de nici o asociatie de iubitori de animale
      2. primaria orasului sa adopte o hotarare in concordanta cu legea (legea permite, nu obliga)
      3. cainele sa fie luat de pe strada, bagat intr-un adapost, oferit spre adoptie
      4. pe cainele ala nu-l adopta nimeni. este eutanasiat. in locul lui vine alt caine de pe strada.. care este oferit spre adoptie.

      eu cred ca daca s-ar pune in miscare tot sistemul asta si ong-urile ar fi mai active la convins oamenii sa adopte patrupedele (preferabil sterilizate), n-ar fi nici o problema. oricum o mare parte din cainii de pe strada sunt bolnavi/turbati/agresivi si nu vor putea fi adoptati...
    • +6 (8 voturi)    
      vrem civilizatie (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:28)

      c [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Am vreo 10 caini in jurul blocului adusi de pe undeva de iubitorii de animale de prin bloc de cand erau mici. Cand au fost mici au fost dragutzi. Cand au crescut au prins simtul proprietatii. Domeniul din jurul blocului este teritoriul lor, au devenit foarte agresivi cu cei care locuiesc in bloc. Toate astea se intampla din cauza iubitorilor de caini din bloc. Daca iubesc cainii sa-i tina in casa, nu sa-i creasca in fatza blocului. Tot ce e in fatza blocului trebuie sa dispara, eutanasiati sau sa fie tinuti in adaposturi in limita banilor ONG-urilor pentru protectia animalelor(din cei 2% din salariu pe care ii incaseaza de la iubitorii de animale).
  • +14 (20 voturi)    
    E foarte simplu sa le ofere un stapan! (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:22)

    niculita30 [utilizator]

    Nu ipocrizie pe banii altora si pe vietile altora !
  • +14 (20 voturi)    
    Doar acolo? (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:26)

    DanSu [anonim]

    Pai ar trebui sa protesteze si in fata spitalului Bals (acolo se fac antirabicele).
  • +14 (20 voturi)    
    mda... (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:28)

    me [anonim]

    cei ce sunt pro-eutanasiere nu participa la proteste pentru ca ei sunt la munca !!!

    ailalti nu au alta treaba si ii pupa sub coada pe cainii vagabonzi... dar atentie le dau de mancare da nu-i iau in casa ca fac mizerie... cred ca ii ajuta daca le fac un cotet in care nu sunt -10 grade sunt -9 , le dau o bucata de paine uscata , dar ii lasa in continuare in strada sa fie maltratati sa calcati de masini...

    si evident mai sunt si ONGurile care protejeaza animale care au tot interesu sa iasa in strada, ca doar datorita maidanezilor au ei vila si SUV la scara...

    "iubesc" mitingurile astea manipulative in care unii nu au dreptul la replica pentru ca pur si simplu sunt la munca...
    • -4 (6 voturi)    
      .... (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:43)

      florin [anonim] i-a raspuns lui me

      tu esti la munca acum, nu? si postezi pe hotnews, nu? a dreaq munca si asta.
      • +1 (5 voturi)    
        yup... (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:13)

        me [anonim] i-a raspuns lui florin

        3-4 minute / ora are dreptul tot omu la o pauza...
  • +4 (14 voturi)    
    cand au taiat salariile (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:29)

    Bogdan [anonim]

    si vroiau sa taie pensiile, nu mai era asa isterie...
    Iubim cu totii animalele dar nu iubim functionarii publici, doctorii, politistii, profesorii, politicienii ... Tot e bine ca strangem randurile si declansam campanii internationale cand vine vorba de cainii fara stapan...
  • +9 (15 voturi)    
    adaposturi (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:29)

    stupidcow [utilizator]

    Ar trebui sa-i bage putin in adaposturi acelea si pe cei ce se pretind mari iubitori de animale si scriu pe toate forumurile impotriva eutanasierii
  • +10 (18 voturi)    
    r (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:31)

    mircea [anonim]

    in sfarsit poate scapam de tigania asta perpetua cu cainii vagabonzi
  • +13 (15 voturi)    
    Franta, tara lui BB, eutanasiaza caini in masa ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:32)

    Orasele sunt pentru oameni, nu pentru caini [anonim]

    Va dau o stire in original, publicata pe site-ul France3.fr :

    ''C'est une lourde épée de Damoclès qui pèse sur la SPA du Giennois.

    La Direction des services vétérinaires a donné un délai d'un mois aux bénévoles pour faire des travaux et mettre les bâtiments aux normes sanitaires.

    Faute de quoi le refuge sera fermé et les animaux euthanasiés.

    Gien (45) : 200 chiens et chats de la SPA menacés

    Ce centre a été créé dans les années 70.
    L'an dernier, à la mort de l'ancien gérant, il a été repris par un groupe de bénévoles.

    Ils ont commencé à faire des travaux, mais le chantier n'a pas été terminé.
    Et l'argent manque pour poursuivre la mise aux normes imposée par les autorités.

    D'autant que les pensionnaires du refuge nécessitent 5000 euros de dépenses mensuelles.''

    In clar, 200 de caini si de pisici vor fi eutanasiati la ordinul expres al autoritatilor sanitar-veterinare daca asociatia de benevoli care gestioneaza acel padoc nu il aduce in conformitate cu normele in maxim 30 de zile (lor le trebuie 5.000 euro/luna!).
    Si nimeni nu se leaga cu lanturi pe la parlamentul francez si nici nu se da drumul acelor animale pe strazi !

    Mie mi se pare ca asociatiile de caninofili din Romania sunt extrem de agresive, extremiste si nu par sa iubeasca atat animalele cat mai ales urasc oamenii din orase !

    Din moment ce numeroase state vestice 'civilizate' eutanasiaza in masa animale fara stapan, Romania poate si trebuie sa faca la fel, la noi a devenit o problema nationala.

    Ieri, la Deva, o haita de cani vagabonzi a fost mitraliata dintr-un Jeep si primarul le-a multumit public autorilor necunoscuti. Acolo vreti sa ajungem, sa tragem in javre si in Cutu-Cutu ?

    Lasati oamenii sa decida local ce e de facut:
    -primaria care are bani de aruncat in caini sa-i tie in padocuri, pe mancare si tratamente medicale gratis
    -primaria care n-are bani sa intrebe locuitorii daca vor cainii pe strazi sau eutanasiati.

    E mai civilizat decat in Franta, unde nu se pune la referendum!
  • +13 (17 voturi)    
    io nu vreau sa se plateasca nici un ban de la mine (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:38)

    popcorn monta [utilizator]

    pentru ca sa tina cainii in adaposturi...daca platesc cei ce demonstreaza,sunt liberi sa o faca...
    • 0 (0 voturi)    
      io nu vreau sa se plateasca nici un ban de la mine (Marţi, 19 aprilie 2011, 23:59)

      cristina Mihaela Peterson [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Stimata/ Stimate domn/doamna de platit oricum platiti la bugetul statului si banii care ar trebui sa se duca pe adaposturi, mancare, sterilizari se duc de fapt in buzunarele guvernantilor dvs. ca ai mei nu sunt de mult. Daca doriti sa va destupati mintile intrebatii prin diferite cereri ce au facut cu banii dumneavoastra alocati adaposturilor sau le "rezolvarea" problemei cateilor strazii. Aveti acest drept sa-i intrebati si trebuie sa va raspunda. In scris. Va duceti pla primarul ala gras de la dvs din oras, comuna cu o cerere prin care cereti sa vi se aduca la cunostinta ce s-a facut cu banii dvs ?!?
      Din pacate cetatenii romani nu stiu ca au drepturi si obligatii, nu doar obligatii. Interesati-va, destupati-va mintile alea amor
  • +11 (15 voturi)    
    Prea mare circ (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:48)

    Subsemnatu [anonim]

    Locul cainilor nu e pe strada! De asemenea Romania nu este o tara suficient de civilizata incat sa accepte niste solutii normale pentru tratarea acestei probleme - zic de o solutie de tip RSPCA. Adica prinzi cainele, il speli, il evaluezi dpdv veterinar si comportamental si daca decizi ca e adoptabil il tratezi, il socializezi si ii cauti stapan. Daca e agresiv, bolnav sau are probleme de comportament incompatibile cu statutul de caine de companie sau de curte - eutanasia in spatele usilor inchise, fara tam-tam sau scandal. Problema e ca romanu' cand aude de eutanasie se gandeste ca vor iesi hoarde de salbatici si vor da cate una in cap catelului aluia dragut hranit cu salam in fata blocului. Culmea, intr-o tara civilizata catelul ala dragut ar ajunge sa fie adoptat si sa aiba o viata mai buna decat aia din fata blocului.
  • +11 (15 voturi)    
    Insuficient ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:52)

    Addy [utilizator]

    Ce ne facem cu zecile de asociatii care de ani buni saboteaza eforturile autoritatilor ? 2 exemple in acest sens:

    1)Cainii care au omorat-o pe angajata ADP au fost adoptati si eliberati de "Cutu, Cutu" .
    http://www.ziarulring.ro/stiri/25486/cainii-ucigasi-adoptati-si-eliberati-de-cutu-cutu

    2)Bosquito, vedeta intr-un calendar http://www.adoptiicaini.ro/bosquito-vedeta-intr-un-calendar/

    Nu m-ar mira ca in urmatoarele luni, in care legea va fi adoptata vor face tot posibilul sa saboteze eforturile autoritatilor, ca mai apoi tot ei sa strige in gura larga ca legea nu functioneaza. Dupa parerea mea ONG-istii astia se impart in 3 categorii: nebuni de legat, profitori care urmaresc doar banul si naivii. Indiferent de categoria de care apartin, ei nu ar mai trebui bagati in seama. Nebunii ar trebui sa ajunga la psihiatrie, profitorii la inchisoare iar naivii sa fie directionati spre alte activitati mai utile societatii ...
    • +3 (5 voturi)    
      exact (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:21)

      benicio [anonim] i-a raspuns lui Addy

      Foarte buna clasificarea ONG-istilor iubitori de caini, exact asa se impart. Si aia din prima categorie sunt cei mai periculosi, nu te poti intelege cu ei de nici un fel, o tin pe a lor si basta.
  • +4 (8 voturi)    
    adaposturi (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:55)

    stupidcow [utilizator]

    de ce au unii senzatia ca in adaposturi cainilor le va fi mai bine?
    • +4 (8 voturi)    
      ce naiv esti... (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:11)

      me [anonim] i-a raspuns lui stupidcow

      NU au inpresia ca le va fi mai bine decart naivii care ies in strada sin dragoste si manipulati...

      ONGurile STIU ca NU le va fi mai bine! DAR nu asta e interesu lor! interesu lor e sa castige banuti frumosi de pe urma patrupedelor!
  • -11 (13 voturi)    
    caini (Marţi, 19 aprilie 2011, 10:55)

    attila sandor [anonim]

    DUMNEZEU a lasat in grija oamenilor animalele.
    Dar oameni din pacate nu prea sunt oameni .Nu din vina cainilor sa ajuns aici ,ci numai din vina oamenilor care nu le-a pasat ,la tara ia lasat sa faca pui apoi au plecat la oras si i-au abandonat .Numai talharul de om este de vina si in aceasta problema si in multe alte probleme legate de natura. Se poate gasi metode de a rezolva problema dar nu se vrea si SE FURA MULT . iNTODEAUNA este mai usor sa dai vina pe alti nu pe noi oameni care din punctul meu de vedere suntem singuri vinovati .Dar pentru asta este nevoie de educatie ,cultura si omenie .
    • +6 (8 voturi)    
      dumnezeu... (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:34)

      me [anonim] i-a raspuns lui attila sandor

      cel putin in vechiu testament omora pe toata lumea. esti impotriva mea: mori... femei, copii nu conta.
      nu vorbi in necunostinta de cauza!
      in noul testament si-a mai schimbat parearea, ceea ce ca o paranteza, nu-l face infailibil.

      revenind la caini: este vina oamenilor ca-s in strada, dar pe langa amenzi pentru ce-i ce-i abandoneaza in strada (si multe ONGuri care-i "adopta" apropos) trebuie sa si scapam de caini. daca asta se face prin eutanasiere sau sterlizare nu ma intereseaza, DAR ei trebuie sa dispara de pe strada ACUM!!! nu peste 5 ani !!! ce se intampla cu ei putin imi pasa (evident atata timp cat nu sunt torturati, dar eutanasierea NU este tortura! se folseste si la oamenii foarte bolnavi in unele tari in caz ca nu stiai).
      • +3 (7 voturi)    
        Vina (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:00)

        Semiramidul [utilizator] i-a raspuns lui me

        Foarte important un detaliu: este vina ANUMITOR oameni pentru cainii lasati in strada. Si a autoritatilor care nu au observat acest aspect. Nu ma fac vinovat de aceasta eu si nici ceilalti ce nu au de a face cu fenomenul...
        Orice societate civilizata, de tip european, cauta sa isi gestioneze spatiul public prin ELIMINAREA elementelor de risc public, nu prin masuri afectiv-catastrofice...
        Din cate vedem avem 2 tipuri de probleme: cei care gresesc si problema generata de ei...
        Ratiunea este masura cu care trebuie tratate problemele.
      • -5 (7 voturi)    
        Zau tu? (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:08)

        kiki [anonim] i-a raspuns lui me

        Chiar ACUM, ca vrei matale??? Nu zau, daca tot zici ca nu-ti pasa...
        • +2 (4 voturi)    
          da, care e problema? (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:36)

          me [anonim] i-a raspuns lui kiki

          vrea sa scap ACUM de caini?
          e asa mult ce cer?
          nu vreau decat un bucuresti mai european.

          sa stii ca se sterlizeaza numai femelele... dci minim 5 ani de zile masculii vor musca in voie.
          e clar ca nu ai trecut niciodata singura pe langa o haita de caini, atunci nu ti s-ar mai parea atat de adorabili. cel putin cei vagabonzi.
  • +8 (12 voturi)    
    hai cu legea (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:11)

    benicio [anonim]

    Sper sa voteze pentru aceasta lege. Nu se mai poate, ceva trebuie sa se schimbe in treaba asta cu cainii maidanezi, nu mai poate continua asa. Sunt pur si simplu insuportabili, haideti domnilor deputati cu legea, fiti barbati si nu va mai uitati la acea mana de isterici care au pretentia ca marea majoritate sa le suporte lor ifosele!
  • -3 (9 voturi)    
    democratie (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:14)

    democratie [anonim]

    Romania a semnat tratate internationale ref. la drepturile animalelor dar pe care nu le respecta. In Germania in Franta in Suedia s-au organizat proteste de strada fata de intentia Romaniei de a incalca aceste tratate. Atata timp cat romanii au pretentia la fonduri europene ei pot fi sanctionati de tarile care contribuie la aceste fonduri.
    Faptul ca eutanasia in RO nu respecta definitia termenului(moarte fara dureri) a fost documentat iar informatiile au fost deja trimise de catre ONG-urile internationale spre cercetare la Bruxelles.
    Romanii sunt absolut LIBERI sa protesteze pentru orice nedereptate care e savarsita de guvernanti si primari DAR sunt prea lenesi sa o faca. Pentru E-romania nu vad sa se agite nimeni...numai la cati bani s-au aruncat pe acel proiect s-ar fi rezolvat foarte elegant si definitiv nu numai problema cainilor comunitari ci si alte probleme. Si da acesta problema trebuie rezolvata, locul acestor animale nu este pe strada.
    • +7 (9 voturi)    
      Vrajeala (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:48)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui democratie

      Niciun tratat international nu interzice EUTANASIEREA animalelor. Germania eutanasiaza maidanezii, iar 200 de boschetari care protesteaza in Berlin nu sunt bagati de nimeni in seama.

      (In Berlin au loc proteste ale tinerilor de stanga aproape saptamanal)
      • -3 (5 voturi)    
        democratie (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:36)

        andretty [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

        e f interesant ca am aici doua raspunsuri absolut PE LANGA ceea ce am scris...poate o pereche de ochelari in plus ajuta? sau poate gandirea autonoma nu functioneaza prea bine. EUTANASIA in ROMANIA NU SE FACE CA IN GERMANIA SI FRANTA ci cu parul prin bataie prin infometare. Asta e una din problemele majore si asta NU corespunde cu ceea ce s-a angajat Romania sa faca. si asta se sesizeaza peste tot acuma. Iar ONG-urile care au sesizat aceste lucruri nu sunt ONG-uri de cartier,
        Legile se pot face in fiecare tara in anumite limite dar ceea ce dearnjeaza f mult e coruptia care infloreste in jurul acestor legi si proasta lor aplicare.
        • +1 (1 vot)    
          dovedeste (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:15)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui andretty

          ca nu se face cu injectia DUPA ce se legalizeaza eutanasierea si pedepseste pe cel ce a gresit. Deja au murit oameni si chiar copii, ce mai asteptam?
    • +3 (5 voturi)    
      deci (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:40)

      me [anonim] i-a raspuns lui democratie

      1 - tratatele internationala de protectia animalelor NU interzic eutanasierea
      2 - tarile isi pot face propriile legi
      3 - la animalel bolnave sau ranite grav, SE PRACTICA EUTANASIEREA !!! de catre veterinari!. ca sa nu sufere.
      4 - exista tari in europa si in lume unde se practica eutanasierea la oameni cu boli foarte grave!

      stau si ma intreb, apropos, ce ar alege un caine: sa fie eutanasiat sau sa moara de foame, frig, sau calcat de masini? si asta numai ca asociatii cen cutzu cutzu sa primeasca o gramada de bani de la stat pe care sa-i foloseasca pentru a-si lua cate o vilisoara, o plasma si alte maruntisuri d-astea...
  • +8 (10 voturi)    
    Parlamentul are sansa ... (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:20)

    Leo [anonim]

    ... sa dea o lege care sa ne aduca mai aproape de civilizatie. In nicio tara vestica nu o sa gasiti caini pe strazi iar eutanasierea e cat se poate de legala. In Romania e nevoie de o lege care sa apere oamenii de caini!!
    Iubitorii de animale sa-i ia acasa, daca intr-adevar ii iubesc; dar sunt mult prea iresposabili si nesimtiti cu cei din jurul lor ca sa faca asta.
    E clar ca nu se pot face adaposturi pentru zeci de mii de caini vagabonzi si pe asta mizeaza cei care-i vor in continuare in strada.
  • +10 (14 voturi)    
    iubitorii de animale despre care scrieti ca (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:22)

    elena [anonim]

    protesteaza in fata Parlamentului sunt trei barzauni care fac circ si pun muzica in parcul Izvor. Imi pare rau pentru bietele animale, probabil ca vor sfarsi euthanasiati. Dar sa ne gandim putin si la oamenii care sunt atacati si raniti pe strada, la copiii care nu stiu pe ce stradute sa mai mearga spre blocurile in care locuiesc, fiindca peste tot sunt haite de maidanezi. De asemenea, as sugera sanctiuni pentru cei/cele care inteleg sa-si manifeste dragostea hranindu-i cu resturi de mancare, dar care nu se intereseaza sa-i vaccineze, sa-i sterilizeze sau, daca le pasa atat de mult, sa-i ia in propriile case.
  • +11 (13 voturi)    
    caini vagabonzi (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:22)

    am caine [anonim]

    Cred ca in nici o tara din lumea civilizata nu sunt atatia caini salbaticiti pe strada.
    Este o diferenta vizibila atunci cand treci granita in Ungaria nu vezi nici un caine pe strazi. Si nu vorbesc de Budapesta, ci de localitati mai mici. Am fost de mai multe ori si nu am vazut nici un caine pe strada.

    Am fost de mai multe ori in Spania. La fel nici un caine pe strada. Cunosc mai bine situatia din Vitoria. Acolo au un serviciu care ia de pe strada toti cainii fara stapan. Daca in timp de cateva zile (nu stiu cate) nu vine nimeni sa revendice acel caine, il eutanasiaza fara sa se scandalizeze nimeni. Si asa au un oras in care nu iti este frica sa mergi pe strada in nici un cartier din cauza cainilor vagabonzi.

    Nu cred ca este normal sa fim cunoscuti in Europa ca tara in care nici macar pe aeroport nu esti ferit de muscaturi, tara absurda care atunci cand un om este omorat se apara cainele... Viata unui om, indiferent ca este japonez sau o femeie de la tara, este mult mai valoroasa decat a unui caine, indiferent de rasa...

    Legea ca trebuie intretinuti in adaposturi pana mor mi se pare absurda. Multi bani vin de la primarii... Inca nu s-au rezolvat multe probleme ale oamenilor... si primariile trebuie sa bage bani in cainii vagabonzi...

    Succes parlamentarilor in adoptarea unei legi normale.
  • +9 (11 voturi)    
    Protectia cainilor ,o ipocrizie. (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:51)

    mircea [anonim]

    ONG-urile care chipurile se ocupa cu protectia cainilor sunt toate ipocrite si nu fac nimic.Reprezentantii acestor ONG-uri latra mai rau ca un maidanez,dar in realitate nu le pasa de animale.Daca ,chiar vor sa faca ceva sa se organizeze la nivel national,sa cotizeze cu fonduri proprii la actiuni de protectie,sa constituie studii de specialitate pentru iubitorii de animalre,sa desfasoare activitati lucrative ,iar fondurile obtinute sa fiie folosite pentru adaposturi si alte acrtiuni.Actualele ONG-uri sunt niste SRL constituite din matusi ,nepoti si alte rude,fara cunostinte de specialitate si cu un vocabular suburban,nedemn de reprezentantul unui ONG.
  • +5 (7 voturi)    
    Pentru noi.... (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:12)

    violeta [anonim]

    I-as intreba pe cei de la protectia animalelor......daca le-ar fi muscati copiii, daca ei insisi au fost muscati vreodata, daca au trait vreodata teama ca trebuie sa treaca iarasi prin haita de caini care asteapta doar, doar sa muste, ar mai gandi la fel?? Daca iubesc atat de mult acei caini vagabonzi, de ce nu au facut nimic pana acum?/ pentru ca e mai usor sa tipi, sa militezi pentru drepturile lor, decat sa faci ceva??
    PS : Pentru drepturile noastre, a oamenilor muscati, traumatizati, cine lupta?? Cine imi da garantia ca copii nostrii nu vor fi muscati pe strada?? Si inca ceva, au facut oare acel tratament de dupa muscare, sa vada cum e??
    • -5 (7 voturi)    
      pt violeta & altii (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:48)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui violeta

      Din ce vad pana acum, sunt date numai imagini apocaliptice, ca si cum chiar toti caiini sunt turbati, sar la oameni si musca. N-am vazut pe nimeni cerebral, care sa zica da, sunt catei periculosi, dar la fel de adevarat este ca exista si altii care sunt pur si simplu inofensivi. Este chiar atat de greu de spus acest lucru? ... si DA am in familie tatal meu care a fost compostat de un catel iar eu am fost atacata de un golan care m-a si pocnit zdravan incercand sa-mi fure geanta. Sincer, as fi preferat o muscatura decat spaima pumnului si pericolul de a-mi pierde dintele din fata ... Si Nu, nu sunt de acord cu cainii agresivi, dar nici nu putem sa-i punem pe toti in aceeasi oala... ca si oamenii, de altfel. Si DA, am catei si pisici, am serviciu, nu stau pe banii nimanui, si am si grija de animalele din preajma atat cat pot, adica am dus la sterilizat femelele, i-am vaccinat, le dau de mancare, atentie si grija cat pot, caci, sincer va zic, chiar merita. Si mai am si timp de studii si actiuni culturale (sic!). E clar ca nu toti oamenii sunt la fel, dar daca ar exista in randul nostru macar 1% care sa doreasca sa faca ceva pentru animale, tot ar fi un pas URIAS!!! Dar noi nu facem nimic nici pentru oamenii din jurul nostru, daramite pentru animale... Este Saptamana patimilor, si nu cred ca este chiar intamplator ca o astfel de decizie se ia chiar acum... Va doresc tuturor o minte si un suflet luminat, echilibru si marinimie. Sa aveti un Pasti fericit!
      • +2 (4 voturi)    
        nimeni... (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:45)

        me [anonim] i-a raspuns lui kiki

        nu zice ca toti cainii sunt turbati.
        dar majoritatea sar sa muste daca esti suficient de ghinionist sa le calci teritoriul cand sunt singuri prin preajma

        eu am 2 pisici maidaneze caine inca nu am, dar o sa am :) am servici, facultate etc... si imi plac foarte mult cainii, dar totusi consider ca locul lor nu este pe strada. si daca eutanasierea e singura solutie asta e. le este mai rau vii decat morti la ce viata duc pe strada! ai vazut vreodat caine calcat de masina? eu da... si cu matele scoase, si calcat pe picior si calcat pe caine efectiv si a mai urlat vreo 10 secunde bietul animal. asta este viata la care ii condamnati?
      • 0 (0 voturi)    
        dar copii de un an (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:16)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui kiki

        muscati de caini ai vazut?
  • -7 (9 voturi)    
    Solutia miraculoasa (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:22)

    kiki [anonim]

    Ei, ia sa vedeti voi cum se rezolva toate problemele Romaniei odata ce se incepe eutanasierea cateilor. Adica: orasele vor fi mai curate, vor veni si banii pentru astuparea gropilor (ca nu se mai arunca pe catei), oamenii nu mai arunca gunoaie pe strada, bunul simt si constiinta se trezesc brusc la viata, vor curge banii garla pentru programe de protectia copiilor si varstnicilor, nimeni nu va mai fura in tara asta (de la stat, in special - vezi, de ex., licitatiile pe banii publici), oamenii devin preocupati de scoala si cultura, infloreste bunatatea in oameni si ai sa vezi numai zambeta pe strada. ... Ha, e de-a dreptul ridicol ca un astfel de subiect atrage atata atentie, in timp ce subiecte cu muuult mai multa greutate ne lasa indiferenti... E ca si cum preferi maneaua unei muzici de calitate... Deci, astia suntem noi... Si... nu, solutia nu este eutanasierea, din simplul motiv ca astfel se trag niste tepe uriase... dar, vine an electoral, nu? Studiati ce s-a intamplat in trecut cu firmele care lucrau cu primariile pe aceasta tema si increngaturile din jurul lor.
    • +2 (4 voturi)    
      ironie de 2 lei... (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui kiki

      "Si... nu, solutia nu este eutanasierea, din simplul motiv ca astfel se trag niste tepe uriase..." pe bune?!?!?! se sterlizeaza de 8 ani si culmea nu s-au imputinat cainii... unde sunt tepele???

      nu a zis nimeni ca se rezolva toate problemele, cainii sunt doar o problema din cele ale romaniei, dar daca asteptam tot timpul sa se rezolve intai problemele mari nu mai rezolvam nimic.
      fiecare problema trebuie tratata separat si asta este una din ele.

      se pot gasi si solutii de compromis (ce face PETA... ia cainii ce e batran bolnau sau agresit omoara, restu spre adoptie, daca nu-s adoptati in x saptamani iau eutanasiati...). probabil oricum asta se va face daca se va vota eutanasierea.

      dar ONGurile care "iubesc" animalele ii iau si le dau drumu, ca de, o duc mult mai bine printre masini la -10 grade...
  • +6 (8 voturi)    
    degeaba, problema e de mentalitate (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:34)

    Ava [anonim]

    Am citit cu rabdare si comentarii pro, si comentarii contra. Din ambele tabere se arunca cu insulte si ura fata de tabara cealalta (canitatea depinde de site'ul care modereaza). E pacat.
    Doua aspecte sint clare insa:
    - animalele nu au ce cauta pe strazile unui oras. In nici o tara civilizata nu exista. A, ok, exista in India, dar vrem sa ne comparam?
    - in Romania sint ciini pe strazi in mod obisnuit, nu doar la oras. Am mers prin tara destul cit sa observ un lucru: in toate satele de la cimpie misuna ciini liberi pe strazi (surpriza, in satele din Ungaria nu exista, parca nici in Bulgaria nu era asa). E in mentalitatea romanului, nu adopta animalul, dar il "sustine". Nimeni nu e raspunzator pentru faptele acestor ciini! Pe masura ce omul migreaza de la sat la oras, obiceiul se pastreaza. Asa ca mi'e tare teama ca nu vom scapa prea curind de animalele de pe strazi, de prea multa "mila" inradacinata in niste constiinte invechite.
  • +5 (7 voturi)    
    Caini fara stapan (Marţi, 19 aprilie 2011, 12:44)

    Virgil [anonim]

    Sper ca legea care va permite euthanasierea cainilor fara stapan sa fie adoptata, concomitent cu pedepsirea oamenilor care abandoneaza cainii (si orice animal) in strada.
    Mai sper ca acest guvern si parlament sa nu se sperie de o mana de protestatari ipocriti, din moment ce a avut curajul sa infrunte un popr intreg (ma rog, nu chiar intreg) micsorand salarii ;i pensii, inchizand spitale etc).
    Orice om care iubeste cu adevarat un caine nu il vrea pe strada, al nimanui, ci l-ar tine langa el, in curtea sau in casa sa. ONGistii asa-zis iubitori de animale de ce nu fac la fel?
    Din luarile de pozitie de pe acest forum. ca si din altele anterioare, se vede clar ca lumea e pentru rezolvarea radicala a problemei cainilor fara stapan.
  • -3 (7 voturi)    
    lol (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:29)

    cineva [anonim]

    ce imi place cum va isterizati toti pe treaba asta. incredibil cum a devenit CEA MAI IMPORTANTA problema a voastra. si care nici nu se va rezolva pentru ca fix aia de zbiara pe aici or sa arunce cani in strada cand i-o face cateaua pui. pariu?
    pai.. cu parere de rau.. cam meritati si pensii scazute, si salarii scazute. si tot. serios. pentru simplul fapt ca singura chestie la care sariti cu gura si va smulgeti parul din cap e asta.
    si fac afirmatiile asea judecand dupa cate comentarii se scriu aici.. si cate la articolele legate de celelalte subiecte.
    Incredibil!
  • +3 (5 voturi)    
    trebuie sa scapam odata (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:11)

    surugiu [anonim]

    Speram ca legea eutanasierii cainilor vagabonzi sa fie in sfarsit adoptata, iar noi sa nu mai traim cu teama ca putem fi muscati oricand de haitele de caini care au impanzit bucurestiul.Suntem o tara de nimic, am ajuns sa nu putem intra in bloc din cauza acestor caini si sa nu mai vorbim de mizeria care domneste pe langa blocuri, unde acestia isi fac nevoile. Cei de la protectia animalelor sa-si vada de treaba si sa-i ia ei acasa pe toti!.
  • +3 (3 voturi)    
    fara caini pe strazi! (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:03)

    anamaria [anonim]

    Nu pot sa inteleg primarul care doreste caini pe strazi! Oprescu ne spunea zilele trecute ca nu este de acord cu eutanasia. Dar cu ce sunteti de acord domnule primar? cu oameni sfasiati si mutilati de caini? cu aceeaia sunteti de acord??? sunteti doctor sau nu? ati jurat sa protejati oamenii! sunteti o rusine pentru acest oras
  • -4 (4 voturi)    
    Login nu prea-i (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:59)

    anonim [anonim]

    Am observat ca marea masa a populatiei nu are habar de ce in occident nu sunt caini comunitari si de ce solutia sterilizarii practicata acolo functioneaza.

    In primul rand, din 2004 incoace au tot eutanasiat caini, folosind o mare parte din banii nostrii. Si, cu toate ca s-au cheltuit sume fabuloase, caini sunt tot acolo.

    Treaba asta se intampla pentru ca ei ridica cainii de pe strada dupa care ii baga, cate 50-60, in adaposturi, unde ii tin cateva saptamani, dupa care ii eutanasiaza.

    In tot timpul asta, pe strada cainii fata in continuare si pt fiecare caini tinut pentru a fi eutanasiat se mai nasc cateva sute pe strada.

    Sterilizarea, pe de alta parte, costa mai putin si nu implica cazarea cainilor pt cateva luni cum fac acum astfel ca in vreo 5-6 ani ar disparea majoritatea cainilor de pe strada.

    Binenteles ca cei care ne conduc nu vor asta, pentru ca din servicii de hingherie se pot scoate bani din buget si bagati in buzunarele lor.

    Asa ca, in locul vostru eu m-as mai gandi...Cel putin eu m-am cam plictisit sa-i vad pe toti conducatorii de la primarii cu mercedesuri si zeci de vile luate pe banii ce mi-i iau din salariu (cam jumate).

    Oricum nu ma astept ca prea multi oameni sa prinda smenu din moment ce au pus botu' la alegeri si i-au mai dat lu Base cinci ani sa puna tara pe butuci.
  • +3 (3 voturi)    
    eutanasiere caini (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:41)

    Mella [anonim]

    Costul eutanasierii este mult mai mic decat costul castrarii si intretinerii animalului in spatiul comunitar. In spatiul comunitar nu trebuie sa existe potentiali factori de pericol pentru oameni. Nu exista exemple de tari civilizate care sa nu eutanasieze cainii vagabonzi. Toate tarile din Europa eutanasiaza cainii. Nu inteleg de ce la noi este un subiect de discutie. Este o problema ce presupune un grad de civilizatie normal. Dorim normalitate.
    • -1 (1 vot)    
      De unde atata normalitate? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 21:10)

      anima [anonim] i-a raspuns lui Mella

      Ce ti se pare normal sa omori niste fiinte, oricare ar fi ele, prin urmatoarele metode: injectati cu var si benzina in plamani, impuscati, otraviti, batuti cu rangile, electrocutati, decapitati, aruncati de pe cladiri, spanzurati, calcati cu masinile, stropiti cu smoala fierbinte, aruncati in paduri, sa moara de foame? Tot ce am enumerat poate fi exemplificat, sunt cazuri in presa. Tu intr-o astfel de tara vrei sa traiesti, cu astfel de oameni? Nu ti-e frica de bestiile astea, care se numesc "primari", nu te gandesti ca maine poti fi tu pe lista lor? Pe toti cei care sustineti asa-zisa eutanasiere, va invit sa participati, alaturi de copiii vostri, la eutanasierile astea. Sa vedem, mai sunteti oameni dupa asta? Daca da, inseamna ca nu ati fost niciodata.
  • -1 (1 vot)    
    Lumea a treia (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:30)

    tudor [anonim]

    FF multi caraghiosi isi dau cu parerea despre o prob minora devenita brusc ultima prob a acestei tari. Zeci de oameni mor pe strazi in accidente rutiere..sa eutanasiem soferii? ar cam trebui nu? de ce sa nu ii eutanasiem? sau poate pe politistii care asteapta sa isi ia dreptul si salariul. Mii de oameni mor de hepatita B in tara asta..desi exista un vaccin..nu il cumparam..nuuuuu..mai bine devenim niste retardati inapoiati sa rezolvam sa omoram niste caini ca ne e frica...nu de golani...nu de tigani..nu de boli si de masini..nuuu...cum intr-o tara cu civilizatia la maxim asta mai ramanea rezolvata...pacalicii isi dau cu parerea...mai bine invatati sa vb sa scrieti ...sa nu scuipati si asa mai departe ..
  • -1 (1 vot)    
    Indobitocirea continua (Miercuri, 20 aprilie 2011, 21:04)

    anima [anonim]

    Bai, naivilor, voi chiar nu pricepeti ca maidanezii reprezinta o afacere grasa, pe BANII VOSTRI? Bani de la buget sunt alocati anual pt rezolvarea cainilor maidanezi la fiecare primarie. Intrebati-va primarii ce au facut cu banii astia si de ce mai sunt caini pe strada, sa va muste copiii! Muriti de ciuda ca au ONG-urile vile si SUV-uri (o cretinatate, de altfel, de unde dracu credeti ca mai vin fonduri intr-o tara de hoti), dar nu va ganditi ca primarii au ce au pe banii vostri, nu pe ai strainilor. Va tiganiti pe forumuri, in timp ce scarbele alea isi indeasa buzunarele cu milioane de euro de pe urma cainilor; mai masacreaza si ei, din cand in cand, ca sa vada "poporul" ca se rezolva problema cainilor. Da, de unde! Cum sa lichideze sursa lor de bani? Sunteti naivi sau, de-a dreptul, prosti? Chiar nu pricepeti? De 20 de ani ne duc de nas. Intre 2001 si 2008 eutanasia a fost legala, de ce sunt caini pe strazi?
  • 0 (0 voturi)    
    animale (Joi, 21 aprilie 2011, 18:21)

    cora [anonim]

    o tara de indivizi abrutizati ,ura impotriva celor care nu pot sa se apere