VIDEO Legea ce prevede eutanasierea maidanezilor, adoptata in Comisia de Administratie din Camera Deputatilor

de A. Neagu, L. Parvu     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2011, 14:57 Actualitate | Esenţial

Cainii comunitari, o problema a Capitalei
Foto: Agerpres
Deputatii din Comisia de Administratie au avizat favorabil, marti, Legea ce prevede eutanasierea cainilor fara stapan, cu 16 voturi "pentru" si 6 "impotriva" (cele impotriva fiind voturile opozitiei). Proiectul de lege prevede ca animalele bolnave si cele agresive sa fie eutanasiate, iar restul sa fie cazate in adaposturi, insa decizia finala apartine Consiliilor locale. Proiectul de lege merge acum in plenul Camerei Deputatilor, care este for decizional.

ONG-urile pentru protectia animalelor au protestat in mai multe randuri la Palatul Parlamentului, in luna martie, sustinand ca eutanasierea cainilor fara stapan nu reprezinta o solutie si cerand ca animalele sa fie doar sterilizate.

Modificarea legii cainilor fara stapan a fost initiata de prefectul Capitalei, Mihai Atanasoaei. Pe data de 27 aprilie 2010, el a anuntat ca a trimis Camerei Deputatilor propunerile de modificare a legii cainilor fara stapan, printre acestea fiind si posibilitatea eutanasierii atat a cainilor grav bolnavi, a celor agresivi si a celor care nu sunt adoptati in sapte zile.

Potrivit prefectului, propunerile din lege respecta legislatia europeana si incearca rezolvarea problemelor provocate de cei aproximativ 40.000 de caini fara stapan din Capitala, asa cum arata datele ONG-urilor, sau a celor aproximativ 100.000 de caini fara stapan din Capitala, asa cum arata datele administratiei locale.

In privinta propunerilor aduse prin noua lege, prefectul Capitalei arata ca "este incurajata adoptia cainilor fara stapan, care va fi facuta cu responsabilitate si spirit civic". In acest sens, persoanele care vor dori adoptarea a mai mult de doi caini trebuie sa faca dovada ca ii pot intretine si au spatiul necesar, sa aiba acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari, sa plateasca taxele de sterilizare, microcipare si tratare de boli.

O alta propunere vizeaza amendarea persoanelor care adopta un caine si apoi ii dau drumul pe strada, a celor care hranesc in locuri publice cainii fara stapan, precum si a celor care nu isi inregistreaza animalele in registrele speciale sau nu isi sterilizeaza cainii de rasa comuna.

Marius Marinescu (PRM) este initiatorul actualei legi privind protectia animalelor, Legea 9/2008, prin care a fost abrogata eutanasierea acestora. Conform acestui act normativ, care a modificat Legea 205/2004, constituie infractiune detinerea si comercializarea de animale salbatice, cu exceptia gradinilor zoologice, folosirea animalelor pentru cersetorie, omorarea animalelor, organizarea de lupte intre animale sau cu animale, maltratarea si schingiuirea acestora, despartirea puilor de mama pana la varsta de minimum opt saptamani, precum si interventiiile chirurgicale destinate modificarii aspectului unui animal sau altor scopuri necurative. Actul normativ prevede pedepse care pot merge pana la amenzi penale de 2.000 lei sau inchisoare de pana la un an.



Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

8969 vizualizari

  • +56 (68 voturi)    
    .... (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:04)

    Me [anonim]

    In sfarsit le-a venit mintea la cap.
    • -15 (33 voturi)    
      Pro si contra (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:56)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Me

      Poate legea e buna, dar se ingnora faptul ca romanii vor fura banii alocati pentru materialele medicale, ii vor baga in buzunar, iar animalele vor fi omorate cu bata, ca doar e gratis.
      • +2 (6 voturi)    
        ong-urile (Miercuri, 6 aprilie 2011, 1:04)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Pai aici ar trebui sa intervina activitatea ONG-urilor, daca intr-adevar le pasa, ar trebui sa aiba grija si sa supravegheze ca animalele sa nu fie omorate cu cruzime.
    • +35 (45 voturi)    
      perfect (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:00)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Me

      am iesit din pubertate cu legea asta...
      acum asteptam legea prin care sa se evite transformarea strazilor in wc-ul cainilor de apartament
      • -23 (39 voturi)    
        Simpla intrebare. (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:12)

        dan [anonim] i-a raspuns lui rov

        Domnule ,sincer , nu ati vazut niciodata , ca stapanul uni caine de rasa sa stranga excrementele animalului ? Dar sincer chiar nu ati vazut sau nu ati vrut sa vedeti ? Restul e doar vorba goala ,succes in lupta dvs cu animalele de companie !
        • +31 (41 voturi)    
          - (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:17)

          aurel [anonim] i-a raspuns lui dan

          Eu nu am vazut, cine a vazut, sa ridice mana
          • +22 (26 voturi)    
            mana sus:) (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:31)

            arsene [anonim] i-a raspuns lui aurel

            Eu am vazut, da' o singura data in viata. Chiar m-am ciupit, sa nu visez cumva :D
          • +21 (27 voturi)    
            Eu am vazut! (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:49)

            moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui aurel

            Eu am vazut stapani de animale strangand caca de jos! Ii felicit pe acesti oameni respectabili. In privinta cainilor fara stapan sunt pentru EUTANASIERE asa cum se intampla si in tarile din vest.
        • +8 (20 voturi)    
          Simplu raspuns (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:19)

          Ecstasy [anonim] i-a raspuns lui dan

          Nu... nu am vazut...

          In schimb am vazut strazi din cartiere de lux (ex. Str. Londra) pline de excremente de caine.

          La fel cum am vazut cainii cum ies din curtile unor vile de lux ca sa-si faca nevoile pe unde apuca.

          Ti se face rau daca mergi pe-acolo pe jos...
          • -4 (4 voturi)    
            Coasta de azur (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:29)

            Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Ecstasy

            Si eu am vazut in Franta gramezi de rahat pe trotuar. Era un morman proaspat la un moment dat si un glumetz a infipt o ramura de copac in ea, ziceai ca e un mic pomulet pus in rasad :)). Nimeni nu s-a atins de el pana s-a uscat.
            • -1 (3 voturi)    
              :) (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:45)

              ion voicu [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

              eu chiar am calcat in plin centru al bucurestiuluui intr-un excrement, dar nu era canin ci uman!
              asta ma face sa regret ca cei care dau legile in romania locuiescin bucuresti.
        • +4 (10 voturi)    
          gresit,nu e lupta impotriva animalelor ! (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:06)

          toma [anonim] i-a raspuns lui dan

          e lupta impotriva stapanilor lor,stapani needucati care-si permit sa ma deranjeze orin manifestarile animalelor lor de companie (fonice,insalubre,muscaturi,etc) !
          animalu-i animal, dar de multe ori omul ce-l tine in lesa e la fel de animal !
        • +5 (7 voturi)    
          unde ai vazut tu ? (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:25)

          danarad [anonim] i-a raspuns lui dan

          o vecina tocmai de aceea isi scoate ,,intelectualul''in parc,ca sa nu-i faca pe persan....
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 5 aprilie 2011, 21:03)

          Nadgob [utilizator] i-a raspuns lui dan

          Eu am văzut; din păcate, nu în România (încă).
        • +1 (1 vot)    
          raspuns (Joi, 7 aprilie 2011, 13:38)

          sorin [anonim] i-a raspuns lui dan

          Nici eu nu am vazut, cel putin in sectorul 6,
          Bucuresti.
        • +1 (1 vot)    
          nu am vazut niciodata (Joi, 7 aprilie 2011, 16:00)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui dan

          exista vreun astfel de stapan in Romania?
        • 0 (0 voturi)    
          Eu am văzut (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 13:59)

          Bowman [anonim] i-a raspuns lui dan

          Ba da, dacă bine îmi amintesc, parcă am văzut o dată, era prin '95. O doamnă respectabilă, echipată cu mănușă, lopățică etc. a astrâns mizeria câinelui.
          Dar, din păcate, de atunci nu am mai văzut așa ceva!
    • -12 (12 voturi)    
      ati ucide si copiii? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:24)

      cd [anonim] i-a raspuns lui Me

      Cainii sunt la fel de inteligenti precum copiii in varsta de doi ani, releva un studiu efectuat de psihologii canini, citat de The Telegraph. Potrivit cercetatorilor, cainii sunt capabili sa inteleaga pana la 250 de cuvinte si gesturi, sa numere pana la cinci si chiar sa realizeze calcule matematice simple.
      Sursa: Hotnews
      • +11 (11 voturi)    
        copiii de 2 ani (Miercuri, 6 aprilie 2011, 1:07)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui cd

        nu traiesc pe strazi in haite, nu musca pe nimeni, nu ucid oameni, nu transmit rabie si alte boli, nu sunt un pericol social... sincer acum, chiar nu vezi diferenta??!!!
      • 0 (6 voturi)    
        Cand am citit studiul am zis...sunt politicieni ! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 8:56)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui cd

        Cand am citit studiul am zis...cainii sunt politicieni !

        Ce descoperire !

        Parca mi-ar place sa li se aplice si acestora legea cea noua, poate ca iesim din criza si din impas.

        "Patria si Dreptul Meu !"

        .
      • +2 (2 voturi)    
        copii nu au nici cea mai mica legatura cu animalel (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:38)

        marius__ [utilizator] i-a raspuns lui cd

        animalele sunt jucarii, animalele sunt niste organisme care au instincte, nimic mai mult, numai un dezaxat poate compara un animal cu un om
    • +4 (4 voturi)    
      data? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 9:51)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Me

      stie cineva in ce zi ar trebui sa se voteze legea?
      sunt cam pesimist, majoritatea puterii e subtire si daca se nimeresc cativa iubitori ultrasi de maidanezi in ea legea nici nu trece.
  • +34 (44 voturi)    
    ....... (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:05)

    coco [anonim]

    ... mult v-a luat....
  • +38 (46 voturi)    
    timp (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:05)

    Sorin [anonim]

    a trimis in aprilie 2010 si abia acum au dat avizul? dureaza un an?
    Votul in parlament cand o sa fie? sper ca nu in aprilie 2012?
    • +11 (15 voturi)    
      De asta ne merge prost (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:28)

      cristiaan [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      ... si tot din cauza acestor amanari a ales Emil Boc sa dea ordonante de urgenta pt toate treburile importante. nu ca desconsidera Parlamentul - de fapt Parlamentul desconsidera romanii.

      Le trebuie 1 an ca sa ia o masura de bun simt.
  • +36 (46 voturi)    
    Scapam de lupi (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:09)

    Marc [anonim]

    La mine in zona sunt peste 50 de caini...Sper sa faca primaria ceva..daca nu ii razolvam noi pana la urma.
    • +8 (16 voturi)    
      Sa inceapa curatenia (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:55)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Marc

      La mine in cartier este o mahala in mijlocul orasului. Oamenii de acolo traiesc ca in evul mediu si sa inmultesc; sa vina primaria sa faca ceva!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      cainii si oamenii maidanezi (Joi, 7 aprilie 2011, 11:43)

      acinigrev [anonim] i-a raspuns lui Marc

      subscriu ... asa se rezolva mai repede problema!!!
      m-am saturat de cei care apara animalele si nu fac nimic concret decat sa se adune ski sa strige mai rau ca pe campul de lupta. IRESPONSABILITATE si LIPSA DE RESPECT pentru ceilalti.
  • -17 (37 voturi)    
    incredibil (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:12)

    bolnav si agresiv [anonim]

    cum poti sa stabilesti daca un animal e agresiv?????????

    prin definitie e agresiv in haita si mielusel cand e singur prin statiile de troleu cand se gudura pentru mancare. ce e asa de greu de inteles lucrul asta???

    iar cat despre boala, sincer nu am vazut javra pe strada bolnava; sunt numai exemplare foarte bine dezvoltate, cu blana lucioasa, ca de, are grija romanul nesimtit sa le hraneasca pe spatiul public, ca doar e spatiul lui....

    a, ca mai schiopaie una ca s-a dat viteaza la roata masinii si si-a calculat prost unghiul de abordare, astea sunt aspecte strict trecatoare, dupa o saptamana o sa faca tzukahara in piciorul anterior ranit fara nici o problema
    • +15 (25 voturi)    
      . (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:36)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui bolnav si agresiv

      Tocmai, e ambiguu. Unii vor considera ca nu e agresiv un caine care a muscat o persoana si aceasta n-a murit, iar altii vor considera ca patrupedu' e agresiv daca a latrat o data in adapost...hehe!:)
    • +26 (32 voturi)    
      lasa vraja (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:39)

      agresivitate umana [anonim] i-a raspuns lui bolnav si agresiv

      acuma ca e agresiv sau nu, nu am de unde sti, dar nici sa imi fie frica sa alerg seara pe alei special amenajate ptr asa ceva decat cu bata la mine, ca sa nu ma atace cainii comunitari nu e treaba.
      cine militeaza tre cainii astia, sa ii ia in grija, ca de restul ne ocupam noi.
    • +10 (14 voturi)    
      simplu (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:30)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui bolnav si agresiv

      Daca exista 2 plangeri facute de 2 persoane diferite in legatura cu acelasi caine... atunci e agresiv!

      Anul acesta au murit 2 femei in chinuri groaznice, sfasiate de maidanezi! Cine este impotriva unei solutii rapide, chiar si eutanasierea, le are pe constiinta!
  • +32 (38 voturi)    
    Adoptare (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:14)

    Andrei [anonim]

    Iubitorii de caini sa se pregateasca sa-i adopte si sa aiba grija de ei.
    • +3 (3 voturi)    
      excelenta observatie! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      din pacate nu exista prea multi iubitori de caini in romania. exista insa foarte multi ipocriti care n-ar vrea sa-i vada nici eutanasiati, dar nici la ei in apartamente.
      mai bine sa-i muste sau sa-i omoare pe altii...
      ar fi suficient ca 5% din bucuresteni sa adopte un maidanez si ar disparea toti de pe strazi. 5%!

      in cel mai fericit caz, daca ne luam dupa datele ong-urilor, din 40k probabil 25% sunt prea salbaticiti, bolnavi, batrani si ar trebui oricum eutanasiati, ar ramane 30k..
  • +28 (36 voturi)    
    In sfirsit! (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:22)

    laboi [anonim]

    Sa ne bucuram cit mai avem timp. peste citeva zile vor curge plingerile ONG -urilor.
  • +31 (39 voturi)    
    rezolvare (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:22)

    costache [anonim]

    Dar de ce isi irosesc ONG-urile energia protestand, in loc sa rezolve problema? Cine ii opreste sa transforme toti cainii fara stapan in caini cu stapan, prin adoptie? Sa ii ingrijeasca si sa raspunda pentru ei conform legii?
    • +10 (16 voturi)    
      Nu asta e ideea (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:31)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui costache

      Nu ai inteles :).

      Daca ar putea fara nici un ban si fara nici un efort ar face-o.

      Daca s-ar face singura chestia asta ar fi super.

      Banii intra la buzunar si nu mai ies de acolo (ca o gaura neagra :) ) si atunci de unde bani si pentru altceva?
    • +11 (15 voturi)    
      ... (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:32)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui costache

      ONG-urile nu vor rezolvarea problemei pentru ca ar ramane fara obiectul muncii... nu e asa greu de inteles ;)
  • +37 (47 voturi)    
    IN SFARSIT!! (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:23)

    gogu [anonim]

    Poate voi putea sa ies, eu si copiii mei, din masina in Bucuresti fara sa-mi fie teama ca brusc, ma trezesc cu un caine care vrea sa se arunce pe mine/noi - asta fiind situatia optimista - in cea pesimista, sunt mai multi caini.
    Eutanasiati-i o data pe toti, deja numai cuvantul "caine" imi provoaca repulsie!! Nu sunt pentru a fi batuti, evident, sau sa sufere in vreun fel, dar pentru a fi eliminati - O, DA!!
    • -9 (17 voturi)    
      hai frate (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:32)

      xs [anonim] i-a raspuns lui gogu

      mai lasa ne cu copii tai...m am saturat de mamici cu gloate de copii galagiosi..altii au si alte preocupari decat sa se inmulteasca
      • +4 (4 voturi)    
        Maidanezii (Marţi, 5 aprilie 2011, 20:54)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui xs

        o sa-ti plateasca pensia?
      • 0 (0 voturi)    
        gogule se inchide la nonstop (Miercuri, 6 aprilie 2011, 22:30)

        ozz [anonim] i-a raspuns lui xs

        fuga dupa bere cu energizant
  • -46 (64 voturi)    
    NU eutanasierii! (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:23)

    vera [anonim]

    Cat de nemernic de om sa fii ca sa omori un animal? de fapt nu te mai poti numi om. Mi-e sila de tara asta, de cei care o conduc si de mizeriile de legi pe care avem. Cainii sunt in strada din cauza nepasarii si a iresponsabilitatii noastre. Ce vina au ei ca oamenii i-au abandonat? Nu trebuie eutanasiati, trebuie gasite solutii civilizate si umane. Si sunt astfel de solutii, dar nu se vrea! Sunt indivizi care-si ucid mama, sotia, copilul si pe care-i tinem din banii nostri in inchisoare. de ce?! Si omoram cainii care au ajuns in strada nu ca au vrut ei, ci ca i-am aruncat noi acolo. :-((((
    • +44 (54 voturi)    
      Lasa-ne (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:28)

      stto3703 [utilizator] i-a raspuns lui vera

      ne-am plictisit de texte din astea. SINCER!!!
    • +39 (47 voturi)    
      @ vera (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:32)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui vera

      daca o haita de maidanezi ti-ar ataca copilul pe strada nu ai mai gandi asa....si apropo cand stai frumos la masa de Paste si mananci dintr-un miel care tocmai a fost hacuit...cum te poti numi?
      • +15 (23 voturi)    
        La cat de prost e (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:44)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        Si-ar bate copilul ca l-a muscat cainele, dragutul de caine. Mi se rupe de civilizatie si de principii si de umanism, sa-i omoare pe toti. Ce sa-ti spun, mare paguba.
    • +31 (43 voturi)    
      Solutii umane pentru caini? Nu sunt oameni (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:33)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui vera

      Vera, cainii nu sunt oameni ca sa le aplici solutii umane. Sunt animale, nu au drepturi egale cu oamenii si nu vad de ce e diferenta legala intre un caine care deranjeaza si un sobolan care deranjeaza.

      Daca nu vrei sa moara adopta-i, nu are nimeni nimic impotriva. Dar aia care raman pe strada trebuie sa dispara, locul lor nu e acolo. Iar tinutul in adaposturi pe banii contribuabililor iarasi nu e o solutie, eu vreau scoli si drumuri reparate din taxele mele, nu caini.
    • +30 (34 voturi)    
      mda... (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:35)

      me [anonim] i-a raspuns lui vera

      PETA aplica eutanasierea (exista google in caz ca nu ai auzit de ei)
      imi place faza asta: "nu eutanasierii" in schimb "da" lasatului in strada pentru a muri de foame, de frig, calcati de masini etc
      in unele tari se aplica eutanasierea si la oameni pentru alinarea suferintei...
      • +24 (30 voturi)    
        yep, asta-i (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:45)

        ws [anonim] i-a raspuns lui me

        logica de "iubitor de animale". probabil ca vera a vazut "doamna si vagabontul" cand era mica, si are impresia ca maidanezii nostri traiesc o viata ca-n povesti.

        conform legii lui bideu, oamenii ca vera ar trebui pedepsiti pentru cruzime fata de animale, pentru ca asta inseamna sa ii lasi pe strazi.

        iar eutanasierea NU e cruzime fata de animale.

        regards,
        ws
    • +26 (32 voturi)    
      Evident ca ti-e sila (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:42)

      Marc [anonim] i-a raspuns lui vera

      @Vera: Cat de cretin de OM sa fii ca sa permiti si sa aceptii infectia sociala in care ne scaldam cu solutiile voastre de 20 de ani? Nu vezi ca toti cei pe care ii condanmi s-au saturat si ei de aceeasi tara? Cine are dreptate? TU? Mai trezeste-te la realitate si vezi si prin alte state ce inseamna "civilizatie" si apoi sa revii pe aici sa ne arunci lacrimile tale jalnice promovand o tara infecta.

      Ti-o fi sila si de tarile civilizate unde eutanasierea este o practica curenta si acolo nu sare nimeni sa tipe.
      Dar na, suntem in Romania si unora le e sila ca se eutanasieaza (extirpa puroiul) cainii dar nu le e sila cum arata orasele astea impanzite de caini fara stapan si de mizeriile lor.
      De asta nu le e sila.Le-o fi sila si de cei 15000 de "raufacatori" muscati pe an in Bucuresti si de cele cateva decese adunate pana acum.
      E prea putina minte la cei care nu vad padurea din cauza copacilor.
    • +23 (29 voturi)    
      .... (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:45)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui vera

      daca tot ti-e sila de tara asta, lasa-i pe altii sa incerce sa traiasca. muta-te unde vrei, cum vrei. esti libera, granitele sunt deschise.

      oare cand o sa intelegeti ca e singura cale spre civilizatie? toate statele civilizate au aplicat un astfel de program. ca la ei a functionat si la noi... nu se stie, e cu totul alta poveste. dar sa dam o sansa.

      sper sa se aplice cat mai curand si sa se faca angajari masive pentru asta.
      • +12 (18 voturi)    
        Problema e (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:46)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        ca si in tarile pe care le admira "cocoana" maidanezii sunt eutanasiati.

        Ba chiar in Europa de Vest se eutanasiaza si porumbeii, cand numarul lor devine prea mare intr-un oras.
      • -8 (12 voturi)    
        o sansa (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:36)

        kfd [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        am dat deja. poate ati uitat ca a mai fost un program de eutanasiere care a durat cativa ani. si ce s a rezolvat? nimic. doar ne invartim in cerc. A, si costurile au fost mai mari decat cele implicate de steriliZare. De ce? Nu se stie.
        • +8 (8 voturi)    
          Din cauza lui BB (Marţi, 5 aprilie 2011, 20:53)

          bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui kfd

          Programul de eutanasiere anterior NU a fost dus pana la capat din cauza voastra, a ONGistilor in frunte cu tanti iubitoare de haine de blana Bardot.

          Daca primarii erau lasati sa termine ce au inceput, astazi nu mai aveam discutii legate de maidanezi.


          TOCMAI ASTA E DOVADA ca sterilizarea nu va functiona. Pana se vor steriliza 50% din caini, restul deja si-au marit numarul de 3 ori.

          Eutanasierea se executa mai rapid, astfel incat daca programul nu este blocat ca in trecut, cainii nu vor mai avea timp sa se inmulteasca.
    • +19 (25 voturi)    
      oare? (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:48)

      soso [anonim] i-a raspuns lui vera

      care este deosebirea dintre un caine si un sobolan?? daca poti sa-mi raspunzi la intrebarea asta, iti dau perfecta dreptate...
      • +18 (24 voturi)    
        Asta e (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:47)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui soso

        cainele aduce fonduri la ONG, sobolanul nu.
        • -9 (15 voturi)    
          aceeasi asemanare ca intre (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:46)

          misescu [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

          doua dobitoace (inclusiv animale cu 2 picioare ca tine, ca noi toti)
      • -4 (12 voturi)    
        eu pot (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:36)

        ddd [anonim] i-a raspuns lui soso

        sa ti zic diferenta dintre tine si un sobolan. Nici una!
    • +17 (23 voturi)    
      Compasiune si realitate (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:48)

      C [anonim] i-a raspuns lui vera

      Am fost muscat de un caine in curtea spitalului Fundeni in timp ce-mi vizitam mama internata acolo. Credeti ca am sarbatorit evenimentul cand eram la un pas ca dintr-un simplu vizitator sa devin pacient? Oare pacientii de acolo sunt in siguranta? Poate face cineva o poza pe acolo...
      ONG-urile ar trebui sa se ocupe de ei, la fel si primaria. Cum? Primaria sa puna la dispozitie teren pentru adaposturi iar ONG-urile sa aiba grija de animale, din gura poate da oricine dar sa faca si ce zice... Tot in grija primariei ar fi amendarea usturatoare a celor care-si abandoneaza animalele dar si a celor care ingrijesc aceste animale in fata blocului in loc sa le adaposteasca in apartament unde pot avea grija de ele.
      Ce ar trebui sa faca cetatenii? Sa stranga mizeria lasata de cainii ce-i au in grija iar in loc de a hrani animalele abandonate, sa le duca la primul adapost (asta in cazul in care primul paragraf se va aplica vreodata)
    • +23 (29 voturi)    
      DA eutanasierii (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:51)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui vera

      Orice puscarias inrait este superior lui Grivei de la coltul strazii pentru simplul motiv ca este OM si nu ANIMAL. Un astfel de om poate intelege, mai devreme sau mai tarziu, unde a gresit in relatiile avute cu semenii sai si isi poate modifica in mod voluntar si constient comportamentul in consecinta. Insa cainele va ramane intotdeauna un animal supus in principal instinctelor si va continua, chiar si castrat, sa constituie un pericol potential chiar mortal pentru acel om care va avea ghinionul sa ii "incalce" teritoriul la ceas de noapte(situatia cea mai rea fiind cea in care cainele in cauza nu e singur ci se afla cu haita langa el).
      Iar in general in orice societate umana OMUL trebuie sa aiba prioritate in fata ANIMALULUI.
      • -24 (34 voturi)    
        NU EUTANASIERII (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:06)

        jj bkl [anonim] i-a raspuns lui Gigel

        am vazut nenumarate animale superioare oamenilor. am vazut la caini mai multa dragoste decat la multi dintre semenii nostri. am vazut la animale un devotament de care noi, oamenii, nu suntem capabili. omul nu este nici el altceva decat un animal, care, de multe ori, este net inferior celorlalte animale. nimeni si nimic nu ii da dreptul sa ucida doar pentru ca el este om si pentru ca POATE sa ucida. pentru ce sa ucidem niste fiinte nevinovate? pentru confortul nostru? acesta nu este un argument.
        mi-e sila de oamenii care striga sus si tare ca vor sa scape de cainii maidanezi dar nu sunt in stare sa isi schimbe propriul comportament si sa devina eleganti, cinstiti, curati. umblu zilnic prin bucuresti si vad printre oameni jigodii care ma fac sa ma apropii din ce in ce mai mult de animale. asemenea indivizi, care isi iubesc propriul confort si sunt capabili de absolut orice pentru a-l pastra, inclusiv de crime, imi fac greata.
        • +9 (15 voturi)    
          Tu in ce mediu traiesti? (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:32)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui jj bkl

          Mai cauta ca vei gasi si oameni normali :)).
          • -10 (20 voturi)    
            NU EUTANASIERII (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:11)

            jj bkl [anonim] i-a raspuns lui GT2

            normalitatea este pe cale de disparitie in romania. un om care arunca un gunoi in cosul de hartii este privit ca un erou. un tanar ce ofera unui batran locul in autobuz este extraordinar. fiecare zi ce trece imi arata ca normalitatea este pe cale de disparitie. suntem egoisti, egocentristi si nu ne pasa absolut deloc de ceea ce ne este exterior. din acest motiv acceptam atat de usor solutii precum eutanasierea cainilor. atat timp cat ne produce noua un bine, orice fapta, ORICE fapta este justificata, indiferent de consecintele colaterale. traiesc de 30 de ani in bucuresti si nu am fost muscat niciodata de un caine. sa nu exageram o problema doar pentru a forta luarea unei decizii. ar fi pacat.
            • 0 (10 voturi)    
              . (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:25)

              RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui jj bkl

              Omul este un animal si, cum in natura might makes right, inseamna ca e ok eutanasierea. Ieei!
        • 0 (0 voturi)    
          loialitatea la caini (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:45)

          marius__ [utilizator] i-a raspuns lui jj bkl

          caini sunt loiali celui care le da mancare... daca nu esti in stare sa intelegi treaba asta, si confuzi cu dragostea si compasiune inseamna ca esti un handicapat social, iti sugerez sa te duci la psiholog
    • +19 (29 voturi)    
      Omoram si animale pentru a manca (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:02)

      DB [anonim] i-a raspuns lui vera

      E civilizat si uman sa omoram vite, pasari, etc. pentru a le manca? E la fel de civilizat ca a omora caini vagabonzi. Ce are civilizatia cu asta?
      Le omoram si pe unele si pe altele doar pentru a rezolva niste probleme: ori sa mancam ori sa nu mai moara oameni pe strada mancati de caini! Pe nici unele dintre nu le omoram de placere. Doar din necesitate.

      Sa dau bani pentru a le tine in adaposturi in conditiile in care se inchid spitalele si oameni mor din lipsa de medicamente? Nu! Pentru mine oamenii sunt deasupra orice, cand vine vora desupravietuire. Vorbim de supravietuire atunci mor oameni. Cred ca ai uitat de aspectele acestea? Tu cum poti fi numit daca iei bani de la gura semenilor tai ca sa le dai unor animale care creeaza doar probleme? E bun cuvantul "nemernic" pe care l-ai folosit tu? "Neom"?

      Tu si toti asa-zisii iubitori de animale, care stiti doar sa le dati mancare pe strada, vorbiti de adoptie. De ce nu i-ati adoptat pana acum? Ca s-a facut atat galagie de o gramada de timp pe subiectul asta. Ati avut tot timpul sa ii adoptati. Ce v-a oprit sa faceti asta?! ... Doar galagie ati facut. Cum mai puteti spune ca iubiti animalele acestea cand nu ati facut nimic concret si serios pentru ele? Si ne vorbiti noua de responsabilitate?

      Eu vad ca avem o problema foarte grava, caic mor oameni, si vreau sa fie rezolvata cat mai repede.
    • +3 (13 voturi)    
      @ vera (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:18)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui vera

      ca principiu, ai dreptate. totusi, trecand dincolo de discutii, am trei intrebari, concrete:

      1. cati caini ai hranit, pe strada? 2. cate animale ( caini sau pisici) ai adoptat / sterilizat / tratat? 3. cate rude de-ale tale au fost atacate de acesti caini, care si mie-mi sunt dragi?
    • +8 (14 voturi)    
      Cucoana, (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:33)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vera

      du/te sa dai de mancare javrelor!
      Mai lasa/ma cu texte expirate!
      Da' javrele tale cum au "inima" sa omaore un om?
      Pana la urma, omul este stapanul animalelor... domestice!
      Pa!
    • +6 (10 voturi)    
      Ai dreptate(intr-o mana) (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:01)

      Delu [anonim] i-a raspuns lui vera

      Cat de nemernic poti sa fii ca sa iubesti un animal mai mult decat un om?
      Mi-e sila de cei ca tine si de mizeriile de legi pe care avem initiate de retardati ca marinescu bideu. Cainii sunt in strada din cauza iresponsabilitatii unora ca tine.
      Retorica ta despre criminali n-are nici o noima, aici e vorba de animale ucigase, dar in idiotenia ta. Vrei sa abati, distragi atentia dar nu tine. Sunt de acord cu tine ca voi(iubitorii) ati aruncat cainii in strada. dar gata s-a terminat distractia. Trebuie sa intram in randul tarilor civilizate si sa fie aplicate legile. Asa cum noi am stat si-am indurat abjecta lege care punea animalele(javrele) mai presus decat oamenii, tot asa stati si voi acum si respectati legea.
      • -1 (11 voturi)    
        ce aiureala (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:39)

        ccc [anonim] i-a raspuns lui Delu

        Iubirea de oameni. Majoritatea de aici care militeaza pt iubirea aproapelui nu da doi bani pe aproapele lui. Cata ipocrizie. Mi e si scarba. Unde sunt oamenii astia iubitori? Vreau si eu sa ma intalnesc cu ei pe strada
    • +2 (4 voturi)    
      sunteti destui (Miercuri, 6 aprilie 2011, 1:08)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui vera

      sunteti destui care protestati impotriva eutanasierii. Daca iubiti asa de mult animalele astea fara casa, fiecare dintre voi a-ti adopta un caine, si s-ar rezolva problema. Dar voi nu stiti decat sa bateti din gura cautand motive in loc sa cautati solutii.
    • +3 (5 voturi)    
      ia spune sincer, (Miercuri, 6 aprilie 2011, 1:16)

      Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui vera

      esti vegetarian? :) Sau poate mananci carne de porc, de vita, de oaie, de miel (mieluselul ala dragalas si frumusel care se taie de Paste...), carne de pui? Porti haine, curele, genti, pantofi de piele? De unde crezi ca provine carnea pe careo cumperi din supermarket sau pielea pe care o porti? Alea nu sunt si ele tot animale?
      Cred ca suferi de ipocrizie si dubla masura, fiindca sincer nu cred ca esti vegetarian si nu cred ca nu porti articole din piele, deci iata cum tu singur spui ca nu te poti numi om...
      • 0 (0 voturi)    
        sincer (Miercuri, 6 aprilie 2011, 11:16)

        S [anonim] i-a raspuns lui Geo.B

        nu stiu cui te adresezi, dar uite ca eu sunt un om vegetarian, fara articole din piele (am atentia marita cand cumpar ca sa fie piele ecologica), am 2 maidanezi adoptati, am castrat .. pe banii mei.. nici nu mai tin minte cati.
        asa ca,.. nu generaliza te rog.
        oricum.. problema voastra nu se va rezolva. v-o garantez cu ce vreti voi. pentru ca tine de educatie.. voi astia de va dati oameni mai presus de orice.. o sa intretineti aceasta problema in continuare... pentru ca pui vor fi aruncati pe strazi... cu nemiluita. dar asa va trebuie daca NU ganditi.. sunteti orbiti de rautate. pt ca asta e efectiv rautate. asortata din plin cu egoismul ca sunteti cei mai tari din univers!
        • 0 (0 voturi)    
          pai se vede cui i-am raspuns (Miercuri, 6 aprilie 2011, 20:56)

          Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui S

          1. M-am adresat utilizatorului 'vera' care scria 'Cat de nemernic de om sa fii ca sa omori un animal? '
          2. Nici tu nu generaliza te rog, oamenii care sunt vegetarieni si nu folosesc articole din piele naturala sunt extrem de putini, marea majoritate a celor care striga de mila cainilor nu fac parte din categoria asta, marea lor majoritate mananca carne si nu au nici o problema ca si alea sunt tot animale care au murit.
          3. Si eu am adoptat 2 maidanezi pe care i-am dus la tara la soacra mea, iubesc animalele, insa nu este normal ca animalele sa fie un pericol pt oameni, si noi sa stam cu mainile in san si sa asteptam sa ne muste si sa ne omoare, sau si mai rau sa bagam bani publici in fundul cainilor cand avem nevoie de banii astia pt scoli, spitale, orfelinate, azile de batrani, etc
    • +2 (2 voturi)    
      enumerati, va rog (Miercuri, 6 aprilie 2011, 8:43)

      KMS [utilizator] i-a raspuns lui vera

      "Si sunt astfel de solutii, dar nu se vrea! "

      Da? Ia da-ti cu parerea...ce solutii?
    • +2 (2 voturi)    
      abatorizare? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:19)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui vera

      in Romania se taie zilnic cca 10.000 porci 2.000 vite si 100.000 pasari- estimativ
      Cat de ipocrit sa fi sa mananci carne si sa il faci pe macelar criminal?
      Omoram animale pentru hrana pentru ca suntem omnivori, este un drept al omului sa se hraneasca. Consider ca este un drept al omului sa isi aleaga in ce tip de mediu sa traiasca si ce animale sa fie prezente in acel mediu. Nimeni nu poate strange si steriliza SIMULTAN toti cainii. la cati sunt si la rata in care se inmultesc, daca nu realizezi sterilizarea simultana, nu vei termina niciodata, pentru ca vor apare altii.
  • -28 (36 voturi)    
    Pret (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:26)

    Yonutz [anonim]

    Nu are legatura cu animalele , sau cu securitatea oamenilor . Cineva "mare" din PDL a cumparat la pret de dump multe doze de ser pentru eutanasiere .
    • +21 (27 voturi)    
      si ce daca? (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:53)

      ws [anonim] i-a raspuns lui Yonutz

      ar fi pentru prima oara cand de pe urma unui tun d-asta castigam si noi, oamenii obisnuiti.

      sper numai sa fi cumparat destule doze.

      dar nu prea pare plauzibil ce spui tu, bani mult mai multi, pe o perioada practic nelimitata ies daca faci un ong gen 'patru labe'.

      cu serul poate fi o afacere buna pe moment, dar peste un an ce mai faci?

      regards,
      ws
    • +9 (15 voturi)    
      Da, ba (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:48)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Yonutz

      cand e vorba de eutanasiere se fura, insa la steriziliare nu dispare niciun leu din pusculita.

      Se fura la amandoua, insa prima metoda ne scapa de caini si cu asta basta.
  • +23 (29 voturi)    
    abia astept (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:31)

    benicio [utilizator]

    "...a celor care hranesc in locuri publice cainii fara stapan"

    Asta e, abia astept sa intre in vigoare, deja am in zona hranitori de caini la care sa le fac poze in plin fapt, urmate de reclamatie. Ca daca de vorba buna nu pricep...
    • +1 (9 voturi)    
      si? (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:15)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Si daca le faci poze, ce?
      Numai politia are dreptul, iar in instanta pozele tale au valoare 0.
      Pe bune, inainte sa scrii, mai citeste si legile.
      • +2 (12 voturi)    
        poate poza.. (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:42)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Arkan

        nu are valoare, insa cuvantul lui, in instanta, are.

        asa ca mai gandeste-te.
        • 0 (0 voturi)    
          sa ma gandesc la ce? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 15:29)

          Arkan [utilizator] i-a raspuns lui hash

          Chiar crezi ca militienii o sa trimita dosare legate de hranirea animalelor?:))
          Hai sa fim seriosi, te aduc langa blocul meu, sa observi cu cata darzenie urmaresc infractorii.
          Taximetristi spurcati ce blocheaza trotuarul, injura oamenii de pe strada, militieni ce beau bere la butic, ca apoi sa ia garantia la sticla.
          Cand faci plangere penala, te trezesti in 2 zile cu NUP pe dosar.
          Erau doar 2 dosare, pentru distrugere si tulburare de posesie, nimic important.
          Asa ca tu crezi ca vor duce babele la sectie pentru audieri in cazul "hranei pentru caini"?
  • +19 (27 voturi)    
    Un pas mic pentru caine , un pas mare pentru om ! (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:32)

    ultimul_mohican [utilizator]

    Fiindca in ultimii ani legea Marinescu - Bideu l-a umilit pe om zi de zi , ceas de ceas , spontan si-n proportii de masa . Toata tara statea ca PARALIZATA si nu putea face nimic impotriva inmultirii necontrolate a maidanezilor . Dar mai e nevoie de ceva . De o precizare JURIDICA : ai cui sunt cainii de pe strada ? Stapinul lor , fie ca se numeste primarie de sector , fie primaria generala trebuie sa poarte raspunderea administrativa , civila si penala cind acesti caini ataca un om . Si sa plateasca DESPAGUBIRI . Nu e admisibil ca urmasii Taniusei Stachievici , sfisiata de caini in Capitala , sa nu fie despagubiti de nimeni . E o zi mare , prieteni ! Daca voteaza si Camera legea , propun sa ne-mbatam cu totii de bucurie . Deja pun deoparte bani pentru 5 kile de whisky .
  • +21 (29 voturi)    
    Vera (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:33)

    deviltool [utilizator]

    Vera,nu vrei sa i iei acasa...pe toti? Pe mishu,coditza,negrutzu,grasuna,fetita,tiribomba,nebuna,zapacita,desene,laptic,vacutz,fata de cal,dintzosu...astia fiind doar o parte dintre cei care traiesc in fata blocului meu,din mila vecinilor,care,daca cei enumerati mai sus,ataca pe cineva,il arata cu degetul si il condamna ca nu are suflet bun si de acolo i se trage...draga vera...i ai pe toti si mutati va la tara,draga...eu nu va mai suport...nici pe caini,nici pe voi,fiinte pure...//(editat de HotNews.ro)
    • -4 (6 voturi)    
      eu nu va suport? (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:41)

      fsd [anonim] i-a raspuns lui deviltool

      Parca ne iubeam toti intre noi. Parca oamenii sunt mai presus decat animalele. Acum vrei sa i eutanasiem si pe oamenii care iubesc animalele, ca ei intra in alta categorie de oameni? Ce jegosi sunteti.
  • +19 (25 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:34)

    me [anonim]

    sper sa se si aplice...
  • 0 (14 voturi)    
    inaplicabila (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:45)

    george [anonim]

    cred ca vom avea inca o lege inaplicabila... cum adica sunt eutanasiati cainii agresivi? cine va stabili care sunt agresivi? ONG-urile care iau banu si nu fac nimic? si restul, cei "neagresivi"? vor ramane pe strada, evident, in buna traditie mioritica... ca fonduri pentru asa-zisa lor "adapostire"... noi nu avem fonduri pt adapostirea oamenilor si idiotii de ONG-isti iubitori de caini vor sa dea statul bani pt adapostirea a sute de mii de caini din toata tara
    • +4 (12 voturi)    
      De acord...EUTANASIEREA e singura masura viabila (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:51)

      legolas1979 [utilizator] i-a raspuns lui george

      De acord...EUTANASIEREA e singura masura viabila
  • +14 (22 voturi)    
    Cainii trebuie sa aiba stapan (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:48)

    robert [anonim]

    Mi-e SiLA de ONG-urile astea.
    Doar latra fara sa faca nimic.
    Orasele sunt pline de maidanezi si de rahatii lor.
    Cat mai trebuie sa suportam mizeria asta?
    ONG-urilor NU le pasa de maidanezi, vor ca acestia sa ramana pe strazi, caci numai asa pot obtine finantare externa sau interna.
    Un singur lucru doresc, sa nu mai fie lasati maidanezii pe strazi.
    • +2 (8 voturi)    
      Pai (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:17)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui robert

      de ce crezi ca urla ONG-urile ? urla a paguba , ca , deh , ce mai fac ele fara obiectul muncii ? nu iasa lozu' dom'le ! :)
  • -6 (16 voturi)    
    va bucurati degeaba (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:54)

    mihai [anonim]

    sunt din tabara cealalta, salvez cat pot, vreau sa va zic ca va bucurati degeaba, nu sunteti capabili sa intelegeti ca autoritatile nu sunt in stare nici macar sa eutanasieze astfel incat sa rezolve problema. Vor omori 1000, 5000, 10000 poate dar intre timp se vor naste dublu, poate chiar triplu.
    Sunteti incapabili sa intelegeti ca solutia nu este rezolvata. Sper sa va treziti voi cei cu spirit civic si sa taxati exact pe cei care sunt vinovati- autoritatile - care va duc cu zaharelul de atatia ani.
    Pun pariu ca veti ramane cu frica de a nu fi muscati inca 20 de ani de acum incolo.
    • +2 (10 voturi)    
      . (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:32)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Ei sa o crezi tu ca o sa ramana asa ad infinitum. Daca se vor inmulti toata frustrarea asta va depasi un prag critic si vei vedea genocid prin populatia canina dintre blocuri. In cele din urma oamenii vor lua problema in mainile lor.
  • +10 (18 voturi)    
    CORECT (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:58)

    gsgs [anonim]

    Foarte corect. Nu exista alta solutie. Iar protestatarii nu au decat sa-i adopte. Faceti pariu ca nici unul din asa zisii iubitori de animale nu au adoptat nici o data nici un caine?
    • -3 (13 voturi)    
      incorect (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:29)

      agdala [anonim] i-a raspuns lui gsgs

      Vino la mine sa vezi ca am adoptat 2 caini si 3 pisici si pe toti i-am sterilizat gratuit la o fundatie care intr-adevar isi face treaba. Comentezi fara sa cunosti problema.
    • -2 (10 voturi)    
      Facem pariu că pierzi? (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:18)

      Ahriman [anonim] i-a raspuns lui gsgs

      Eu am adoptat până acum 3 câini "vagabonzi", toţi fiind în prezent vaccinaţi şi foarte bine. Mai sunt prin cartier câţiva, în plan pentru sterilizare cei nesterilizaţi şi, raportat la oameni, ei sunt cei civilizaţi deoarece NICI UNUL din câini nu latră sau sare la oamenii care NU au dat în ei primii. Cei care au iniţiat violenţa au fost oamenii iar aceştia sunt doar lătraţi de vagabonzi, nu muşcaţi.
      Cât despre civilizaţie... lăsaţi-o mai moale, că nici unul din ăştia de îi daţi în toanta cu "civilizaţia" şi "omul are prioritate" habar nu aveţi de adevărata istorie a omenirii, de ce plagă a planetei este considerată specia umană şi ce înseamnă civilizaţia adevărată, un ideal la care noi încă nu am ajuns.
      Întrebare: după ce omorâm toţi câinii vagabonzi, trecem şi la găştile umane de cartier? Că ăştia rănesc sau omoară mai mulţi oameni decât câinii. Cine nu crede, să facă ochii mari şi să citească statisticile.
      Vreţi să omorâţi animale? Şi omul tot animal este, de multe ori mai anti-social decât patrupedele.
      • -3 (7 voturi)    
        corect (Marţi, 5 aprilie 2011, 20:00)

        marcelop [utilizator] i-a raspuns lui Ahriman

        asa este, acum cativa ani, cand au fost stransi cainii din spatele blocului, zona s-a umplut brusc de boschetari care aduceau politia si smurd-ul in fiecare seara si de consumatori de droguri care-si aruncau seringile in locurile de joaca pentru copii. intr-o singura luna mie si sotiei ni s-au spart masinile . Este cazul sa mai spun ca "gasca" de caini s-a refacut in nici un an. Am pus mana de la mana si i-am castrat. Sunt pentru castrare si re-eliberare. Este singura solutie. Una de compromis urban, intr-un ecosistem mutant.
      • -1 (3 voturi)    
        bravo (Marţi, 5 aprilie 2011, 21:58)

        roni [anonim] i-a raspuns lui Ahriman

        Sunt de aceesi parere cu tine.Pe mine ma deranjeaza mai mult decit ciinii,golanii de cartier,nesimtitele care isi arunca tampoanele printre blocuri,lumea needucata..
        Ce sa fac? Sa plec din tara,sa mor din cauza mizeriei ,spuneti-mi ce sa fac,sunt disperata si nu mai suport ....
        Cu asemenea oameni ,ne meritam soarta..
  • +13 (19 voturi)    
    In sfarsit!!!!! (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:59)

    Stefan [anonim]

    Ar fi cea mai buna lege votata de PDL. O lege pt oameni si nu pt caini. O asteptam de multa vreme.
  • +17 (23 voturi)    
    DA eutanasierii ! (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:12)

    s73j4r [utilizator]

    In sfarsit, sper sa pot ajunge acasa fara sa ma uit in spate daca nu cumva ma adulmeca un "catelus asa dragut" care vrea doar sa imi muste din dos de foame.
    Iar dragilor ONG-isti, LUATI CAINII VAGABONZI ACASA LA DVS si nu o sa mai spuna nimeni nimic, altfel stati in spatele tastaturii pt ca nu mai gura este de voi, din spatele tastaturii e asa usor de dat lectii de morala.
    Pentru abuzurile jandarmilor pe stadioane nu tipati insa tipati pt patrocle care nu face decat sa mai omoare un japonez sa mai bage un copil in spital si din astea light edition.
  • +4 (14 voturi)    
    Solutia, oare???? (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:13)

    Kiki [anonim]

    Nimeni nu face nimic in tara asta, asa ca era de asteptat sa se ajunga aici. Uitati-va cum arata padurile dupa picnicurile oamenilor civilizati, cum arata strazile, spatiile verzi (???) dintre blocuri, casa scarii etc. si veti intelege gradul de civilizatie al acestei tari si caracterul oamenilor ... si mai apoi veti intelege de ce s-a ajuns si la un numar asa de mare de catei pe strazi. Simplu, pentru ca nimeni sau, oricum, prea putini dintre noi, nu a facut nimic. Chiar era atat de greu ca fiecare, acolo unde este, asa cum trebuie sa isi stringa si sa duca gunoiul unde trebuie, sa dea un telefon si sa cheme echipajele pentru a lua si steriliza animalele??? Sincer, cati dintre voi ati facut-o? Cunosc personal oameni care au preferat sa dea din umeri si sa spuna ca "nu-s animalele mele" iar ca sa nu-i mai stea lui in poarta le-a luat cu masina si lasat in alta parte, cand putea, foarte bine, sa fi prevenit inmultirea lor, sterilizand femelele. Dar e mai simplu sa nu faci nimic, ca de', romanul nu pune botu' decat la pleasca si nemunca. Concluzia: nu numai in cazul animalelor, ci si chiar al oamenilor, romanii, in majoritatea lor, au dat dovada de spirit civic, initiativa = 0. Felicitari!!!
    • +2 (4 voturi)    
      unul (Miercuri, 6 aprilie 2011, 10:13)

      KMS [utilizator] i-a raspuns lui Kiki

      EU am facut-o. Am sunat in august la agentia pentru cainii fara stapan, mi s-a inregistrat o plangere pentru cainii care nu ma lasau seara sa intru in scara si uite ca e aprilie...sunt tot acolo, bine merci, mai grasi si mai frumosi.
  • +12 (20 voturi)    
    caini (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:13)

    sebi [anonim]

    excelent, in sfarsit o lege buna !!!
  • +15 (21 voturi)    
    f bine (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:14)

    caine rau [anonim]

    sper sa se aplice cat mai repede legea si sa intram in randul lumii...nu exista tara civilizata cu caini vagabonzi pe strazi..ne-am saurat sa fim muscati , iar copiilor sa le fie teama sa se joace lanaga casa.
    • -6 (16 voturi)    
      prostul daca nu-i fudul......... (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:48)

      e.tomei [anonim] i-a raspuns lui caine rau

      @ f bine,
      Numai din aceasta cauza nu eram ,,in randul lumii" !!!!!!!!!!!. In rest putem fi fuduli destul , .........
  • -7 (19 voturi)    
    impotriva omorarii cainilor maidanezi (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:19)

    andreea [anonim]

    "Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fi masurate prin felul in care sunt tratate animalele", spunea Mahatma Gandhi. Nu ma astept ca "minunatii" mei semeni care au postat aici sa stie cine a fost Mahatma Gandhi, evident.
    Cuvantul "caine" iti starneste repulsie? Mie mai mult imi starneste repulsie cuvantul "om".

    "...are grija romanul nesimtit sa le hraneasca pe spatiul public, ca doar e spatiul lui...."
    Probabil ca nu stii ce inseamna "spatiu public", iar a hrani un animal nu este apanajul unui roman, ci al unei persoane care nu se crede atotputernica si nemuritoare, al unei persoane care ofera grija, suport si dragoste.

    Gogu, esti un adevarat exemplu pentru copiii tai! Bravo, felicitari! Sunt convinsa ca la maturitate vor fi niste pesoane responsabile, morale si cu un suflet minunat!

    Stiu ca mi-am irosit timpul scriind aceste randuri, dar prea sunt inumane si infioratoare comentariile voastre, incat sa nu trezeasca manie in mintea oricarui om sanatos!
    • +6 (12 voturi)    
      păi du-te în India (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:47)

      valer [anonim] i-a raspuns lui andreea

      să te bucuri pe viu de "măreţie" şi de "evoluţie morală"
      până una alta, noi avem pretenţii mai modeste, vrem doar o ţară normală în care poţi ieşi pe stradă fără să te atace câinii, chiar dacă-i mai puţin "măreaţă" din cauza asta

      "Mie mai mult imi starneste repulsie cuvantul "om". "

      nu văd unde-i problema, te obligă oamenii să stai cu ei? du-te şi trăieşte fericită cu trei sute de potăi preţioase în creierii munţilor sau pe o insulă pustie

      "Probabil ca nu stii ce inseamna "spatiu public""

      zi-ne tu atunci; până te lămureşti îţi dau un pont: spaţiul public nu-i nici casa, nici curtea ta - locuri în care poţi să giugiuleşti patrupedele de dimineaţă până seara fără aibă nimeni treabă cu tine
  • +7 (13 voturi)    
    O lege proasta. (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:26)

    AlinN [utilizator]

    Animalele sanatoase vor fi cazate iar cele bolnave si agresive eutanasiate? Fraza cheie care face legea o prostie. Primariile nu vor avea fonduri pentru cazarea jarlelor si considerandu-le pasnice le vor da drumul la muscat bucuresteni.
    O lege normala este ca TOTI cainii fara stapan sa fie eutanasiati daca in 7 zile nu ii revendica sau nu ii adopta nimeni. Ce facem acum angajam psihiatri caninologi care sa ne spuna care caine este violent si care este pasnic?
    Nimic nu sunt in stare romanii astia sa faca oblu cap coada!
    Trebuiau ei sa o coteasca la un moment dat!
  • +8 (14 voturi)    
    Solutii (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:36)

    Husky [anonim]

    Toti cei care spun NU eutanasierilor, va doresc sa va muste cainii pe strada, sa vedeti cum e.
    Ca e indolenta noastra, a tuturor, a celor care-i lasa-n strada? DA!
    Stiti ca sunt oameni care dau sa manance cainilor din parcari ca sa le pazeasca noaptea masina? Sa-si angajeze paznic sau sa-si cumpere garaj!
    Solutia nu sta-n castrare. Se tot castreaza, de ani de zile, si numarul cainilor cresc.
    Cand ONG-urile deschid gura, sa vina cu o solutie la problema asta, nu jumatate de idei.
    Stim cu totii cum sunt facute ONG-urile. Cand cineva pune in fata interesul personal inaintea interesului societatii, a profresului si a civilizatiei, pe ala nu-l castreaza / eutanasieaza nimeni? Va spun eu.
    Ala e de vina!
  • -7 (11 voturi)    
    o mare tzeapa mare (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:37)

    gore mitu [anonim]

    pentru ca
    1. interpretarea agresivitatii este pur subiectiva, practic imposibila
    2. fiecare consiliu local decide de capul lui - adica la tine in zona cainii sunt eutanasiati iar cand te duci in alta parte, dai de hoarde intregi

    adaposturi??? din banii cui??? din care bani???

    si astfel sila dinlauntrul meu e mai puternica decat mine, decat oasele mele, ca sa-l parafrazez pe poet
    • +4 (8 voturi)    
      hai sa-ti spun: (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:42)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gore mitu

      - Un caine care a muscat pe cineva e agresiv
      - Un caine pentru care sunt doua plangeri de la 2 persoane diferite e agresiv etc

      Normele de aplicare a legii pot stabili clar in ce conditii un caine pote fi declarat agresiv, fara sa aiba nimic subiectiv in asta!
  • -5 (17 voturi)    
    totul se invata (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:42)

    e.tomei [anonim]

    Cand ucideti un caine, pentru ca nu aveti nevoie de el sau pentru ca va deranjeaza, sa fiti siguri de ceea ce vad si invata copii de la voi. Cu siguranta vor proceda si ei la fel cu voi, cei care veti deveni de nefolos lor.
    • +6 (8 voturi)    
      asa e! (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:09)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui e.tomei

      Da, asa este.
      SI bunicii mei puneau in gaurile de soareci din casa otrava ca sa ii omoare. Am vazut eu asa cand eram mic, chiar i-am ajutat. Noroc ca ai venit tu sa ma luminezi: maine ma duc sa cumpar niste otrava pentru parinti ca sa-i linistesc. Sa nu mai mai cicale atat. Si sa-mi lase averea.
      Ce destept esti.
  • +10 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:43)

    anca [anonim]

    Am doi caini in curte. Unul luat de pe strada de la mama lui cand avea doar 2 luni si un alt catzel, griffon, pe care l-am gasit la usa intr-o dimineatza. I-am sterilizat pe amandoi, mi-am pus gard astfel incat sa nu poata iesi in strada sa-i loveasca masina, sau sa creeze probleme trecatorilor ii iubesc ffff mult pe amandoi, ajut o asociatie de protectie a animalelor fara stapan(un sac de mancare pe luna ) , deci pot sa inteleg ambele tabere. SUNT DE PARERE CA ESTE O LEGE F BUNA SI NU INTELEG DE CE ONG_URILE AR PUTEA PROTESTA. NU STIM DACA ESTE CEA MAI BUNA SOLUTIE DINTE TOATE CATE POT EXISTA dar macar se incearca ceva. Indiferent cat de mult iubesti cainii trebuie sa-ti pastrezi un gram de luciditate si ratiune .... Da, nu sunt de acord cu uciderea lor asa, pur si simplu. Intr-adevar nu ar rezolva problema. SI DA, SUNT DE ACORD CU PEDEPSIREA CELOR CARE ISI ABANDONEAZA CAINII.
  • +9 (13 voturi)    
    necivilizatie si iresponsabilitate (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:45)

    Animal lover [anonim]

    Toti strainii care vin la noi ne compara cu India si Africa din cauza cainilor vagabonzi ... ma intreb de unde apar astia cu ONG-urile ... Ar face bine sa ia cainii din strada de la noi la ei in tara, daca tot sunt asa entuziasti. Oops, dar acolo nu se poate, ca deja au lege din asta. In plus, de la facut scandal si pus apa si laturi in strada pentru caini la a cheltui bani si a avea grija de un caine (in locuinta personala sau adaposturi potrivite) e cale lunga... E valabil pt toti dog-lovers. Mai degraba v-ati canaliza energiile si banii pentru protejarea speciilor amenintate. Asta s-ar numi iubitor de animale.
    • -7 (7 voturi)    
      esti idiot (Marţi, 5 aprilie 2011, 19:45)

      cdc [anonim] i-a raspuns lui Animal lover

      pana sa vada cainii vad gunoaiele si drumurile execrabile. Si in turcia sunt pisici peste tot si nu e nici o problema
      • +6 (6 voturi)    
        esti ilogic (Marţi, 5 aprilie 2011, 22:58)

        NewLevel [anonim] i-a raspuns lui cdc

        Unde ai vazut tu haite de pisici sa tina calea oamenilor?
        Sau sa-i muste?
        Sau sa-i omoare?
        • -2 (2 voturi)    
          nu e vorba de caini (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:28)

          cd [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

          agresivi aici. Era vb de comentariu de mai sus cu cainii care strica reputatia romaniei de tara civilizata. Eu cred ca orice tara din europa ar prefera de o mie de ori mai mult sa imigreze cainii din romania decat toti cocalarii care intr-adevar creaza o imagine proasta.
        • 0 (0 voturi)    
          OnG (Vineri, 8 aprilie 2011, 11:33)

          simona [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

          Ong urile afirmau ca acesti caini TREBUIE sa existe pe strazi ca sa nu creasca numarul pisicilor si sobolanilor.
          Am vazut in bloc la mine sobolani care urca pana la etajul 4 fara nici o jena de caini, stiam ca pisicile se ocupa de mancatul lor, nu cainii!!!
          Am vazut pisoi mici sfasiati in cele mai cumplite chinuri de caini in fata copiilor care se jucau in jurul blocului. Atunci nici un iubitor de animale nu a zis ca e deprimant sa vezi matele pisicilor intinse pe scarile blocului ! RUSINE sunt si alte animale in afara de caini care sunt cu adevarat utile si care nu ataca oameni!!!!!!
  • -5 (19 voturi)    
    r (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:47)

    golanitzky [utilizator]

    mda...o sa scapati de maidanezi dar o sa va innegriti inima, targ pe care nu orice prost l-ar face. Ca sa cereti salarii marite, v-ati aduna 10.000 de oameni dar ca sa faceti o fapta buna (de exemplu sa adoptati fiecare cate unul) nu v-ati aduna...
  • +11 (15 voturi)    
    Bravo (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:50)

    Mitică [anonim]

    În sfârşit un mic pas spre normalitate şi civilizaţie.
  • +11 (15 voturi)    
    o slaba speranta (Marţi, 5 aprilie 2011, 16:52)

    obiwan [anonim]

    Avand in vedere trecutul oportunist a personajului politic Marinescu zis Bideu, sunt inclinat sa cred ca legea nr. 9/2008 introdusa de el in Parlament, are in spate o actiune de lobby similara cu cea a lui Adrian Severin din Parlamentul Europei (el n-a mai apuca insa). Cert e ca ne-am ales cu o lege stramba care favorizeaza proliferarea fara limita a cainilor vagabonzi, si anuleaza orice posibilitate din partea autoritatilor sa protejeze cetatenii urbei impotriva patrupedelor fara stapan. Toate actiunile de sterilizare de pana acum au esuat si nu vad cum altele in viitor vor fi mai eficiente.
    In ultimii ani a devenit deja banal (sinistru, nu?) sa auzim de zeci de bucuresteni muscati zilnic de potaile de pe strada, sau ca a mai demarat alta campanie de sterilizare a cainilor fara stapan. Doar atunci cand atacurile acestor patrupede ucid vreun om, din presa razbat slabe semne de revolta impotriva existentei lor pe strazi. Iata ca in acest context cu care aproape ne obisnuisem, cineva a ridicat valul indiferentei si a propus schimbarea legii Marinescu-Bideu. Prefectul Capitalei a raspuns nenumaratelor plangeri a cetatenilor si chiar doreste sa se faca ceva in sensul cuaratirii urbei de cainii vagabonzi intrati deja in peisajul citadin. Se inceraca acum a deschide o mica portita in legea lui Marinescu-Bideu pe unde autoritatile locale pot actiona in sensul eliminarii cainilor fara stapan, care incet, incet au ajuns de fapt "stapanii" strazilor din Bucuresti. Sunt sigur ca nu va fi usor: vor fi contestatii, proteste, procese, in general o opozitie dusa de oameni cu minti obosite si imbacsite si plini de diverse frustrari. Dar este pina la urma o slaba speranta ca vom avea din nou un Bucuresti fara caini vagabonzi pe strada...
  • +3 (13 voturi)    
    nu va bucurati prea devreme (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:08)

    Alex Valahul [anonim]

    nu va bucurati prea devreme. mira-m-as sa se adopte in camera; majoritatea e subtire , interesele sunt multe, iar presiunea asa-zisilor iubitori de caini este mare.
  • -7 (13 voturi)    
    crima nu inseamna eutanasiere (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:19)

    andreiion [utilizator]

    cuvantul "eutanasiere" e doar un eufemism, care ascunde ce se va intampla de fapt. eutanasia presupune curmarea unei suferinte si presupune acordul celui care urmeaza sa moara.

    va grabiti sa aruncati cu pietre si minusuri in acei oameni de pe-aici care incearca sa va explice ca nu uciderea e solutia corecta pe termen lung. va grabiti sa-i acuzati ca nu iau toate animalele la ei acasa, fara sa intelegeti ca adevarata problema sunt cei care nu isi sterilizeaza propriile animale de companie, care abandoneaza puii pe care acestea le fac (fie pe strada, fie, in cel mai fericit caz, la poarta cate unui adapost).

    se spune ca gradul de civilizatie al unei natiuni e demonstrat de cum se poarta cu batranii, handicapatii si animalele. la romani, se vede cu ochiul liber.
  • -4 (12 voturi)    
    cateva idei (Marţi, 5 aprilie 2011, 17:35)

    dan [anonim]

    „scopul scuză mijloacele".
    Scopul trebuie să definească mijloacele şi dacă acest scop permite uciderea altora înseamnă că deja este un
    scop păgubos.

    oricine ar fi un individ - comunist, naţional-socialist, adică fascist, sau un simplu om pentru care dorinţele sale sunt mai presus de viaţa altuia - toate acestea sunt rădăcini ale criminalităţii. O viziune incorectă asupra lumii generează o gândire criminală iar aceasta, la rândul ei, generează acţiunile criminale.

    ideea care justifică crima va atrage asupra sa tot mai multe morţi şi se va transforma într-un program de autonimicire.
    • +5 (9 voturi)    
      păi eu zic atunci să nu nimiceşti (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:24)

      valer [anonim] i-a raspuns lui dan

      nici şobolănaşii din beci, nici gândacii ...
    • -2 (4 voturi)    
      raspuns (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:43)

      zergul [anonim] i-a raspuns lui dan

      http://www.youtube.com/watch?v=fEkWH8DB7b0
  • +4 (10 voturi)    
    iubitorii de animale = nazisti (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:00)

    javrofilul [anonim]

    Legea Marinescu e de inspiratie nazista:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Animal_welfare_in_Nazi_Germany
  • +6 (12 voturi)    
    Sa ii eutanasieze!!! (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:12)

    io [anonim]

    Cata lume mai trebuia muscata ca sa se intample ceva cu acei caini?
  • +6 (8 voturi)    
    muscatear pe tine !!! (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:22)

    gigi [anonim]

    ONGurile care protesteaza sa isi ia cainii acasa si sa ii muste pe ei!!!
  • -1 (9 voturi)    
    adevarata solutie (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:48)

    andrei [anonim]

    1. pana acum, "programele" de sterilizare au fost (ca mai toti banii publici) date pe comisioane si nu s-au facut cf planului, de aceea nu exista rezultate. putinele programe care au fost facute "pe bune" (+ cele pe care le fac cateva asociatii si adaposturi de animale) nu sunt suficiente sa faca fata.

    2. impunerea prin lege ca orice stapan de animale sa fie obligat sa isi sterilizeze animalul de companie (catel sau pisica sau etc.) cu exceptia celor cu pedigree/de monta.

    3. amendarea celor care sunt prinsi ca abandoneaza animale pe strada + munca in folosul comunitatii.

    4. un program "ca lumea" de sterilizare a animalelor fara stapan, facut in parteneriat cu acele asociatii si adaposturi de care vorbeam mai devreme (le putem numara pe degete in Bucuresti, iar in tara este si mai crunt). se stie ca o sterilizare este de pana la 2,7 ori mai ieftina decat o omorare (sau eutanasiere, cum incearca sa i se spuna...). desigur, asta e partea cea mai grea, pentru ca presupune ca un astfel de contract ar trebui facut cinstit si asta nu prea poate sa garanteze nimeni...

    in felul asta, ar fi o solutie pe termen lung, civilizata, responsabila si nu doar un lung sir de crime si coruptie.
  • -6 (14 voturi)    
    Incredible (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:50)

    Johanna Sandberg [anonim]

    Where is the country Romania going? All who work with stray animals know that killing does not solve the problem of stray dogs and why do not listen to people who knows? You have tried to kill the animals before and they will return, mark my words. TNP is the only method that works for a long run. I'm extremely disappointed that Romania dont want to work ahead and one the long term. I really hope that the Romanian parlament going to vote this down and start to work long term for animals and people in Romania. Johanna from Sweden
    • +5 (5 voturi)    
      Sigur sigur (Marţi, 5 aprilie 2011, 20:46)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Johanna Sandberg

      Daca eutanasierea nu functioneaza, atunci de ce se aplica la maidanezi in tarile din Europa de Vest? Din placere?

      PS: esti varza la engleza.
    • +1 (1 vot)    
      stupid cow (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:57)

      marius__ [utilizator] i-a raspuns lui Johanna Sandberg

      there in sweden i do not think u have dogs on the street like we have
  • -4 (12 voturi)    
    De acord.. (Marţi, 5 aprilie 2011, 18:56)

    Razvan [anonim]

    Diferenta dintre om si caine este ca cel din urma isi asteapta moartea cu demnitate! Cati dintre cei care astazi sunt atat de slobozi in exprimare si vor sa omoare cainii ar fi la fel de demni in fata mortii? Tind sa cred ca daca i-as vedea in fata s-ar tavali pe jos implorand mila si iertare. Nu uitati, in vaiata este timp si pentru plata si pentru rasplata! Eu sunt de principiul ca un om trebuie sa plateasca pe LUMEA ASTA. Divinitatea are propriile reguli si propriile legi. Ca vor plati a 2-a oara asta e pb lor.
    • +5 (9 voturi)    
      atac la logica (Marţi, 5 aprilie 2011, 23:07)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Argumentul tau se bazeaza pe o supozitie falsa. Diferenta dintre om si ciine nu sta in demnitatea cu care isi asteapta moartea ci in gradul de constinetizare a ei.
      Ciinele nu stie ca o sa moara, indiferent ce ar zice Emil Girleanu.
  • -6 (12 voturi)    
    ciinii (Marţi, 5 aprilie 2011, 20:16)

    Un ciine de om [anonim]

    Pentru voi cei care doriti moartea ciinilor , va rog sa va raspundeti singuri unei intrebari putin mai complexe : stiti cine au fost Hitler si Stalin,stiti citi oameni au omorit? Eu stiu ca nu au fost ciini si va rog sa- mi spuneti daca stiti ciini sau haite de ciini care au reusit aceiasi performanta. Si i- am mentionat doar pe cei mai cunoscuti , dar sint multi altii cu rezultate mai modeste. Asa ca poate ar fi bine sa lasati ciini in pace , nu vor ajunge niciodata oricit de multi ar fi , sa omoare si sa raneasca mai multi oameni decit reusim sa o facem noi insine.
    • +4 (8 voturi)    
      vreau sa stiu... (Marţi, 5 aprilie 2011, 21:16)

      reforma [anonim] i-a raspuns lui Un ciine de om

      Chiar vreau sa stiu ce simti cand la 3 metri de tine un caine se repede asupra copilului tau de 2 ani.
      NOROCUL a fost ca l-a apucat doar de pantaloni si am intervenit.

      Nu stiu ce se intampla daca ma aflam la 10 m.

      Asta se intampla intr-un cartier privat unde acest maidanez s-a aciuit de la o catea in calduri dintr-o curte.

      De atunci cel mic nu se mai joaca cu cainii!

      Ce ziceti?


      Chiar vreau sa stiu...
    • +4 (10 voturi)    
      atac la logica (Marţi, 5 aprilie 2011, 23:02)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui Un ciine de om

      Deci daca Hitler a omorit N1 oameni iar ciinii au omorit N2 (unde N2 < N1) atunci ciinii trebuie lasati in pace?
  • -3 (9 voturi)    
    ptr Gigel (Marţi, 5 aprilie 2011, 21:46)

    Alt ciine de om [anonim]

    Sint puscariasi inraiti care si-au omorit mama, fratele, rudele, copii, care te- ar omori pe tine ca pe o musca, dar tu ii compari cu ciinii, care te musca si in cel mai rau caz , daca nu esti fraier , mergi la spital si te vaccinezi. Am o intrebare pentru tine si de fapt pentru toti cei care vreti cu atita patos moartea ciinilor ; cu cine ati prefera sa va intilniti noaptea pe o alee pustie ,cu un criminal care si-a ucis mama sau cu 1,2 sau chiar 3 ciini , care probabil va ajung pina sub genunchi ?
    • +2 (6 voturi)    
      pro eutanasiere (Miercuri, 6 aprilie 2011, 9:51)

      hingheru [anonim] i-a raspuns lui Alt ciine de om

      Nu as vrea sa ma intilnesc nici cu puscariasul ucigas de mama (locul lui e in puscarie pe viata pt asa ceva) si nici cu maidanezii ..locul lor e in curtea/casa cuiva, in lant, in lesa, vaccinati si cu botnita si insotiti cind sunt pe strada.
      cind sunt liberi si ataca copii, oameni, provoaca accidente de masina (sunt loviti in trafic), imprastie gunoaiele din tomberoane, defecheaza si urineaza peste tot, urla si latra noptile, se grupeaza in haite si "apara" un parc, un spatiu verde, un rum public......atunci trebuie tratati ca atare si adunati de pe strazi, tinuti 30 de zile si daca nu sunt revendicati de cineva care isi asuma (si raspunde coresp) ingrijirea si protectia lor, eutanasiati.
      Nu inteleg ce e asa greu de priceput pt ONG-urile cutu-cutu?
      pt sobolani si gindaci exista deratizari/dezinsectii.....de ce pt maidanezi nu?
  • -6 (6 voturi)    
    da.... (Marţi, 5 aprilie 2011, 23:08)

    muf-muf [anonim]

    O sa eutanasieze cainii ca sa aiba loc pe strazi cei care sunt dati afara din spitalele care se inchid.
    Mi se pare corect.Apoi o sa vina o lege care sa-i eutanasieze si pe acestia din urma.Da.
  • +7 (7 voturi)    
    poate sa fie o idee cretina, dar... (Marţi, 5 aprilie 2011, 23:43)

    nolens volens [anonim]

    Ar fi posibil un recensamant cu toti cei care au caini, in Romania? Fiecare "posesor" de caine sa-l declare iar anumite organizatii sa tina evidenta lor, la fel ca si la oameni.
    Si... cine nu declara plateste o amenda usturatoare!
    Si... cine nu are acte plateste extrem de sever!
    In momentul in care o catelusa fata, ar trebuie declarati. Cine nu-i declara, plateste sever.
    Pare LONG RUN, asa cum spune Johanna, dar pentru mine, daca o solutie ca asta nu se pune in practica, nu ramane decat sa-i eutanasieze.
    Cum altfel poti sa detii controlul?
  • +3 (11 voturi)    
    maidanezii (Marţi, 5 aprilie 2011, 23:43)

    alex [anonim]

    azi am omorat un maidanez. fara sa vreau. a sarit in fata masinii. dar acum vine intrebarea. de ce trebuia sa stric masina? de ce trebuie sa platesc acum ca sa repar masina din cauza unui caine vagabond? sa-i omoare ca m-am saturat de ei.
    • -4 (10 voturi)    
      dar (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:43)

      def [anonim] i-a raspuns lui alex

      faptul ca ai ucis o fiinta nu te macina deloc? Adica daca maine poimane dai peste un om pe strada si sa zicem prin absurd ca nu e vina ta si nu ai nici o responsabilitate legala tie o sa ti stea gandul doar la masina si ca trebuie sa ti indrepti bara de fatza? Probabil ca era mai bine daca alegea alt unghi din care sa ti sara in fata...sa nu ti strice prea rau masina. saracul de tine.
    • -2 (2 voturi)    
      pentru Alex, cu complimente (Miercuri, 6 aprilie 2011, 16:41)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui alex

      Iar maine ai sa omori un om, Alex. Tot din greseala, bineinteles, numai ca reparatiile la masina vor fi mai mari. Nu-i nimic, facem cheta sau iti donam cei 2%.
  • -3 (7 voturi)    
    pentru NewLevel (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:14)

    Un ciine de om [anonim]

    Daca ciinii nu trebuiesc lasati in pace pentru N2 oameni omoriti ( apropo'stii cumva cit este N2, ca te simt un tip plin de logica,avind in vedere ca N1 reprezinta multe milioane),cu oamenii ce ar trebui facut? Si vreau sa te intreb daca ai omorit vreodata o fiinta mai grea de 1 kg si daca da , poti sa ne spui cum te-ai simtit?
  • +2 (8 voturi)    
    Manipulare ieftină (Miercuri, 6 aprilie 2011, 8:53)

    Mitică [anonim]

    Măi, jurnalişti Hotnews, ce poze înduioşătoare aţi pus aticolului, cu săracii cuţu cuţu. Vai, ce aer melancolic şi deprimat au... Pentru echilibru, doar sunteţi jurnalişti, nu, de ce nu aţi pus şi imaginea cu chipul uinui copil care tocmai a fost muşcat cu poftă de un cuţu cuţu?
    • 0 (0 voturi)    
      si cainii maltratati? (Joi, 7 aprilie 2011, 11:45)

      Khalis [anonim] i-a raspuns lui Mitică

      Eu sunt de parere ca e o poza neutra... Daca ar fi sa puna o poza cu un copil muscat de caine, sa puna si una cu un caine schilodit de vreun "copil" (ca sa nu spun creatura dobitoaca).
      Este necesara o educatie a posesorilor de animale de casa (nu vrei sa se inmulteasca, castreaza-l, da-i pastile, etc) cat si a celorlalti cetateni - vezi un caine pe strada, pare agresiv, ocoleste-l. Sigur nu-ti pica rangul de la 5-6 pasi in plus. La fel, aviz "parintilor", nu-ti invata progenitura sa loveasca animalele de pe strada pentru ca intr-un viitor apropiat s-ar putea sa-i dauneze si tot voi urlati.
      In incheiere: la fel cum sunt oameni muscati de caini, sunt si animale abuzate peste orice limita suportabila (am auzit de toate, de la aparent banalul "hai sa legam o tinichea de coada pisicii", pana la caini/pisici spanzurati, arsi, schiloditi in fel si chip) si ce ma uimeste e ca pentru aceste cazuri nu militeaza aproape nimeni in afara ONG-urilor carora va grabiti sa le puneti talpa. Sau asemenea comportamente vi se par in regula?
  • +3 (3 voturi)    
    In sfarsit! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:01)

    parker [anonim]

    Felicitari acestui curajos prefect care propune o solutie demna de un oras civilizat . Daca ne este mila de caini trebuie sa nefie mila si de sobolani si alte animalute. Ce rost au cainii tolaniti pe trotuarele orasului?
    Iubitorii de animale sa vorbeasca si sa-si apere cainele personal, nu sa impuna majoritatii populatiei sa tolereze niste salbaticiuni, uneori de o ferocitate iesita din comun.
  • -3 (3 voturi)    
    nu omorati cateii (Miercuri, 6 aprilie 2011, 13:48)

    Impaler [anonim]

    Nu omorarea cainilor este solutia, castrare, adoptarea lor, intretinerea celor care nu sunt adoptati. Pentru asta este nevoie de fonduri, cred ca multa lumea ar dona acei 2% din salariu catre o asociatie care s-ar putea ocupa cu gestionarea problemei.

    Sa nu mai zic de banii din bugetele locale ale primariilor, care se fac nevazuti prin zeci de contracte inter-family.
    • +2 (2 voturi)    
      donatii pt caini ??? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:09)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Impaler

      mai bine donez cei 2% pt copii orfani nu pt niste lighioane.

      si terminati cu bocitul dupa niste javre!!!

      inaripata din farfurie cum credeti ca a ajuns acolo? de placere????

      in rest cred ca e al treilea mesaj pe ziua de azi si sper sa nu mai fie si asta cenzurat ca doar nu am injurat pe nimeni! doar mi-am expus parerea cum au fact-o toti cei de aici!
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru barbarii care omoara... (Miercuri, 6 aprilie 2011, 20:08)

    Petre [anonim]

    Cantecul catelei - Serghei Esenin

    Spre ziua, sub capita de secara,
    Pe auriul snopilor plecati,
    Cateaua, în vifornita de-afara,
    Fatase sapte catelusi roscati.

    Pîna-n amurg, veghind încovoiata,
    I-a rasfatat, lingîndu-i ne-ntrerupt.
    Si se topea ninsoarea spulberata,
    Pe fierbinteala pîntecului supt.

    Iar seara, cînd gainele s-aseaza,
    Stapînul casei a iesit posac
    Si unde mama pîlpîia de groaza,
    El pe toti sapte i-a bagat în sac.

    În urma lui, fugind dupa desaga,
    Cateaua da-n nametii de pe drum…
    Rapindu-i puii, apa din viroaga
    Scîncea curgînd sub botul ei, acum.

    Apoi, cînd se-nturna sovaitoare
    Si singura înspre culcusul ei,
    Deasupra casei i-aparu pe zare,
    În locul lunii, unul din catei.

    Straina, zgribulita si-n nestire,
    Privea la chipu-i nalt si departat,
    Iar luna plina, lunecînd subtire,
    Dupa colini a disparut treptat.

    Si cum atunci, cînd cineva-n ograda,
    Drept pîine-i zvîrle-o piatra dinadins,
    Ca stele mari de aur în zapada,
    Cateaua ochii tristi si i-a prelins.


    traducere George Lesnea
  • -2 (2 voturi)    
    o sugestie (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:01)

    bambola [anonim]

    Sugerez dlui Pirpiliu si sustinatorilor eutanasiei sa faca un efort de gandire si sa afle ca prin aceasta metoda nu se va scapa NICIODATA de maidanezi pt ca in timpul necesar prinderii si omorarii a 1000 de caini, in alte zone ale Buc alte 2-300 de catele NESTERILIZATE vor fata 1000 de catei care le vor lua locul celor omorati.Din pacate pt persoanele de mai sus, n-am auzit sa existe vreo metoda prin care sa se scape instantaneu (adica de azi pana maine) de 40-50000de caini.
  • 0 (0 voturi)    
    un foarte mare DA! (Joi, 7 aprilie 2011, 11:15)

    maria [anonim]

    Buuun, sa-i sterilizam! Dar iata ce vad ochii mei intr-o zi in drum spre servici. O draguta de catelusha cu plastic in ureche (semn al sterilizarii) care isi hranea micutii puisori. M-am blocat! Deci cainele o data sterilizat mai poate face pui! Habar n-aveam! Minunee! Saaau poate ca treaba aia din urechea ei era un cercel pus de iubitorii de caini ca sa stie lumea ca e femela.
    Teoria mea este ca pe acesti caini pe care ii sterilizam fac experienta diversi incepatori in ale veterinarelor. Asa ca hai sa ne gandim si la treaba asta. Sa ne gandim ca se chinuie f mult pe strazi, nemancati, raniti, zgribuliti. Iar daca eutanasierea se face in conditii normale (nu cu bata) mi se pare o solutie cu mult mai buna pentru ei
  • -1 (1 vot)    
    nu eutanasiati cainii (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:34)

    nu va pasa [anonim]

    nu sunt de acord ,sincer, cu eutanasierea.daca statul roman ar avea vointa sa faca adaposturi pentru cainii strazii.unde locuiesc eu NU a fost muscat nimeni de cainii nimanui:de ce? pentru ca s-au facut 3 adaposturi unde stau acolo zilnic.hingherii ii curata si ii duc in adaposturi nu sunt decat cativa canini pe strada.deci se poate.raspuns:NUUUUUUUUU//(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    o viata fara maidanezi (Marţi, 3 mai 2011, 16:03)

    petre [anonim]

    eu subscriu pentru eutanasierea tuturor maidanezilor. i-mi doresc ca strazile si parcurile sa devina ale copiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu i-as da la chinezi (Miercuri, 11 mai 2011, 22:51)

    Lucian [anonim]

    Pe bune asa macar am face un ban cinstit. :)) Altfel ... sa-i eutanasiezi te costa vreo 266 ron pe exemplar ... iar sa-i tii in adapost te costa 420 ron pe an per exemplar. Acum unu traieste in medie cam 10 ani. asta e 4200 ron per exemplar. Multi pensionari si oameni more de foame ... si noi dam 4200 ron pe an pentru o caine comunitar? ONG-urile = organizatii parazite... care nu produc bani ci doar consuma. avem 4 mil de oameni care muncesc si 20 mil care consuma... si noi avem deficite peste deficite si ne ingrijoram de cainii de pe strada care te si papa din cand in cand. Suntem dusi raaaauuuu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum puteti gandi asa ceva? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 22:46)

    Sorin de la Timisoara [anonim]

    Nu pot sa cred ca aveti asa o minte de gaina...Dc sa omoare animalele?Dc? Ce rau ne-au facaut ele noua? Ce rau ? Ca se nasc sa iubeasca si sa isi duca rasa de animal mai departe? Dc nu putem noi sa fim un stat apreciat oare dc? Deoarece suntem mai animale ca toti restu? Cum putem sa omoram niste suflete fara nici o vina? Ei nu ne-au invadat teritoriul ganditiva inainte erau doar animale ..Oameni au invadat teritoriul lor..Suntem o lumea de oameni egoisti..Ar trebui sa le iubim pe ele..Dar din pacate minte romanului estea prea inapta pt a iubi si alte suflete inafara de ale oamenilor,asta a fost educatia omului comunist..Cel mai bun mod de a le ajuta este de a le steriliza sau fiecare om sa adopte cate un animalut ar fi mult mai frumos.Dar cum ziceam romanul este prea inapt pt a face asta..Haideti protectia animalelor sa facem adevarata dreptate .. Iubiti oameni buni animalele..Nu le omorati..
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE NU S-A PROMOVAT STERILIZAREA PRIN HG?! (Miercuri, 28 martie 2012, 20:00)

    Vasd [anonim]

    De ce nu s-a implementat CONTROLUL RATEI DE REPRODUCTIE AL ANIMALELOR DOMESTICE SI DE COMPANIE DIN 2008?

    De ce PL 912 a fost, practic, DISTRUS, din 2008 si nici pana in ziua de astazi nu a capatat o forma acceptabila?!

    Daca guvernul ar fi vrut sa fie eradicat fenomenul cainilor fara stapan, AR FI PROMOVAT PRIN HOTARARE DE GUVERN STERILIZAREA "IN COVOR", indiferent de rezultatul dezbaterilor privind uciderea cainilor din afara domeniilor private! Chiar daca masacrarea lor indiscriminatorie ar fi "solutia", prin sterilizarea "in covor" in mediul rural oricum ar fi fost mult mai putini de hingherit si omorat. Aceasta este cea mai buna dovada ca 'autoritatile" sunt aservite gruparilor de crima organizata injghebate in jurul activitatii de ecarisaj!