VIDEO Basescu, la bilantul SRI: Riscul terorist va creste ca urmare a interventiei din Libia, fara a avea insa Romania ca principala tinta

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2011, 12:52 Actualitate | Esenţial

Riscului terorist va creste ca urmare a interventiei coalitiei internationale in Libia, fara a avea insa Romania ca principala tinta, a declarat miercuri presedintele Traian Basescu, la prezentarea bilantului SRI pe anul 2010.

El a precizat ca a atras atentia asupra acestui lucru in discutiile cu conducerea SRI: "Am atras atentia in cadrul bilantului si asupra riscului terorist care in opinia noastra urmare a interventiei din Libia va creste, sigur, fara a avea Romania ca principala tinta, dar exista riscul ca urmare a interventiei sa avem o crestere a gradului de insecuritate in nordul Africii".

Care sunt prioritatile SRI pentru anul 2011, prezentate de Traian Basescu:
  • combaterea riscurilor asociate coruptiei
  • batalia cu evaziunea fiscala
  • siguranta energetica si eventuale vulnerabilitati din acest punct de vedere
  • sesizare disfunctionalitatilor aparatului de stat la nivel central si local
  • implicarea SRI in destructurarea gruparilor de crima organizata la nivel local
  • securitatea alimentara
  • securitatea nucleara 
  • securitatea sistemului de sanatate
Principalele declaratii ale presedintelui Traian Basescu:


  • Este un bilant mai important ca cele dinainte pentru ca analizeaza si incheierea unei etape bazata pe strategia 2007 - 2010
  • Ce e de remarcat e ca desi serviciul s-a aflat intr-un proces de restructurare, in paralel cu acest proces s-a desfasurat si activitatea operativa care in mod constant a crescut in calitate
  • Anul 2010 a fost anul in care SRI a realizat cele mai bune performante, cel putin de cand stiu eu acest serviciu
  • Ca orice strucutra moderna, dupa procesele de reformare si restructurare SRI trebuie sa dobandeasca acea capacitate de adaptare continua la procesele operative
  • Adaptarea la era informatiei nu trebuie sa neglijeze capacitatea de a culege informatii din surse umane
  • Putem spune ca SRI a trecut la o planificare multianuala, ceea ce guvernele nu reusesc cu bugetele
  • Prioritatile informative ale anului 2011, aprobate ieri de CSAT, nu au suferit schimbari consistente in raport cu anul 2010
  • Prioritatile se refera la combaterea riscurilor asociate coruptiei, batalia cu evaziunea fiscala - rezultatele din partea a doua a anului trecut au aratat eficienta lucrului interinstitutional. Pana la mijlocul anului 2010, fiecare institutie avea prioritati proprii.
  • Prin hotararea CSAT din iunie care a stabilit cooperarea dintre SRI, ministere si parchete s-a reusit eficientizarea luptei impotriva evaziunii
  • O prioritate ramane in continuare siguranta energetica si eventuale vulnerabilitati din acest punct de vedere
  • Ramane o prioritate sesizare disfunctionalitatilor aparatului de stat la nivel central si local
  • Am cerut SRI sa se implice in destructurarea gruparilor de crima organizata la nivel local
  • As mentiona ultimele doua prioritati: securitatea alimentara si nucleara trebuie sa intre in atentia SRI pentru a preveni orice risc din acest punct de vedere
  • Ramane o prioritate securitatea sistemului de sanatate, unde inca nu avem un raspuns de ce daca a crescut bugetul de la un miliard la patru in zece ani de ce asistenta medicala e mai slaba
  • Inca nu avem un raspuns clar si implicit nu avem o solutie de gestionare eficienta a resurselor
  • Am atras atentia in cadrul bilantului si asupra riscului terorist care in opinia noastra urmare a interventiei din Libia va creste, sigur, fara a avea Romania ca principala tinta, dar exista riscul ca urmare a interventiei sa avem o crestere a gradului de insecuritate in nordul Africii
  • Modernizarea rapida si temeinica a SRI a fost posibila pentru ca nu a putut fi influentata prin numiri de oameni politici, de partide
  • Din 2004, nu am acceptat nicio interventie in numirile la nivel judetean sau central si niciodata nu i-am cerut nici macar numirea unui ofiter undeva intr-un judet sau altul, daramite sa-i cer vreodata numirea unui sef de sectie sau om din conducere
  • Oamenii politici ar putea sa priveasca la evolutia pozitiva a unui serviciu mare in conditiile in care nu si-au exercitat influenta asupra numirilor in acest serviciu
  • Ii multumesc dl director Maior ca a rezistat la orice fel de incercare de a se influenta din afara serviciului
Directorul SRI, George Cristian Marior, a declarat ca Romania se va confrunta in 2011 cu riscuri si vulnerabilitati interne, generate de coruptie, contrabanda, criminalitate organizata, cat si cu mentinerea si chiar cresterea unor riscuri internationale, legate de spionaj si securitate energetica.

Maior a precizat, la prezentarea bilantului SRI, ca a fost lansat documentul "SRI in era informatica", ce isi propune sa defineasca obiectivele in perioada 2011 - 2015.




El a afirmat ca anul 2010 marcheaza cele mai importante succese operationale ale SRI din ultimul deceniu.

"Am avut o abordare adecvata si ofensiva in gestioanrea unor riscuri" legate de combaterea evaziunii fiscale, a contrabandei si a criminalitatii organizate, a continuat acesta, adaugand ca "aceste succese sunt cu atat mai remarcabile avand in vedere ca 2010 a fost si pentru noi un an dificil datorita restrictiilor bugetare".

George Maior a adaugat ca in 2011 o atentie foarte importanta va fi acordata terorismului, in conditiile in care situatia din Africa de nord "poate avea anumite efecte asupra securitatii nationale".


Citeste mai multe despre   






















3194 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    regres (Miercuri, 23 martie 2011, 13:02)

    ady [anonim]

    cum ramane cu televiziunile mogulilor?..asta e pericolul cel mai mare..pe anul urmator adica 2009
    • +2 (2 voturi)    
      televiziunile mogulilor, (Miercuri, 23 martie 2011, 14:28)

      voltaren [utilizator] i-a raspuns lui ady

      sunt intr-un regres vizibil , asa incat pericololul a disparut pe cale naturala prin decredibilizare alarmanta.
  • +4 (4 voturi)    
    . (Miercuri, 23 martie 2011, 13:03)

    I [utilizator]

    mesajul este: o sa cada niste piese mari, sa vedem cata instabilitate o sa fie.
  • +1 (5 voturi)    
    iar gresiti (Miercuri, 23 martie 2011, 13:03)

    John7ro [utilizator]

    asta cand a declarat?..noi suntem totusi in 2011
  • -2 (4 voturi)    
    Slava Domnului ! O stire buna. (Miercuri, 23 martie 2011, 13:04)

    andrei [anonim]

    Mi-era teama de vulnerabilitatile astea, dar bine ca vor fi in 2010. Oarecum tardiv de tarziu ... sa aflam abia acum)
    • +4 (4 voturi)    
      buna asta... (Miercuri, 23 martie 2011, 13:57)

      un fan [anonim] i-a raspuns lui andrei

      tardiv de tarziu? excelent...
  • +4 (6 voturi)    
    pe cind parlement de 100 de puturosi? (Miercuri, 23 martie 2011, 13:05)

    bici [anonim]

    vointa poporului exprimata democratic mai e bagata in seama??? pe de alta parte, infractorii se ajuta intre ei. e nevoie de oameni noi..de sus pina jos
  • -1 (7 voturi)    
    prea multe de comentat (Miercuri, 23 martie 2011, 13:15)

    sellerman [utilizator]

    pe tema SRI, si prea multe pe care presedintele nu le spune, printre care faptul ca SRI este un serviciu in slujba directa a sa, total lipsit de obiectivitate si profesionalism; in rest, din pacate multe povesti.....
  • +5 (9 voturi)    
    Pai daca stii deja (Miercuri, 23 martie 2011, 13:16)

    Moromete [anonim]

    De ce nu puneti DNA pe ei ?Impresia mea de cetatean este ca exista doua Romanii .
    Una este cea care se vede , o Romanie trista si necajita. Mai este una ,oculta, toata lumea stie de ea,participa la ea,are prieteni sau rude care participa la ea sau ravneste sa participe la ea daca nu este bagat inca.Asta este o Romanie vesela care se plimba cu Q7 si X5 ,care traieste in cluburi de noapte sau la Monte Carlo,oameni cu vacante in "insule",conturi burdusite.Este Romania baietilor destepti care paraziteaza Romania oamenilor tristi si necajiti,prost imbracati,ignoranti,cu grija zilei de maine cu copilasi care se culca flamanzi seara rugandu-se la ingerasi pentru o felie de paine in plus .SRI ule tu de Romania asta trebuie sa ai grija......
    • 0 (0 voturi)    
      Romania SRI-ului .... (Miercuri, 23 martie 2011, 17:44)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      e tocmai Romania "baietilor desteptI", Romania vesela!! !! Pe ei insusi sa puna DNA-ul??!! SRI-ul plin de succese si felicitari pe masura coruptiei generalizate, a evaziunii fiscale de proportii cosmice, a contrabandei de proportii din vamile Romaniei, a criminalitatii organizate(clanurile Bercea Mondialu, alea de la Suceava si cate or mai fi), a baietilor destepti din energie....
  • -3 (3 voturi)    
    wrong (Miercuri, 23 martie 2011, 13:29)

    v [anonim]

    din aceasta declaratie inteleg ca nu se va acorda la fel de multa atentie actionilor antiteroriste ca si in tarile coordonatoare acestei implicari(ele fiind tinta principala) iar daca aceasta informatie ajunge...si va ajunge...in mainile respectivilor 'bombe in viata' o sa devenim tinta vulnerabila si intr-un final principala :)
  • +4 (6 voturi)    
    Competenta...imposturii? (Miercuri, 23 martie 2011, 13:54)

    stea [anonim]

    Ce facem cu clanurile mafiote ,,cuibarite" in toate domeniile, inclusiv politica. Ce facem cu aplicarea corecta a legilor existente! Oare in Romania nu se pot face legi neinterpretabile!!! Ce facem cu cei ,,mai egali" decat cetateanul obisnuit care reusesc sa influenteze justitia si sa-si amane la nesfarsit sentintele!(vezi ca ex. cazurile Oprisan, Vantu,etc.)
    Propun ca toti cei care sunt sau vor sa intre in politica la nivel inalt (nu simpli membri) sa fie supusi unor ,,filtre" multiple de genul...sa aiba studii , sa aiba o scoala de studii politice, sa aiba un atestat de la psihiatru, cazier curat, etc., in asa fel incat persoanele politice sa aiba o minima decenta!
    Ce frumos ne mintea d-l Roman prin '90 cand spunea ca de acum orice ocupare a unei functii publice se va face pe criterii de COMPETENTA! Vi se pare ca se aplica?????
  • +2 (2 voturi)    
    Multumim pentru avertizare ! (Miercuri, 23 martie 2011, 13:58)

    Cristina [anonim]

    Multumim pentru avertizare ! Traim intr-o lume ciudata !
  • 0 (0 voturi)    
    la SRI lucreaza amatori?! (Miercuri, 23 martie 2011, 17:38)

    costica [anonim]

    "Am atras atentia in cadrul bilantului si asupra riscului terorist care in opinia noastra urmare a interventiei din Libia va creste, sigur, fara a avea Romania ca principala tinta, dar exista riscul ca urmare a interventiei sa avem o crestere a gradului de insecuritate in nordul Africii".

    Altfel, de ce le-a atras atentia Dl Basescu, astia chiar nu se pricep, nu stiu ce-i ala razboi si posibile urmari sau consecinte pe unde te miri dar mai ales pe la aia belicosii ??!!!

    "Am avut o abordare adecvata si ofensiva in gestioanrea unor riscuri" legate de combaterea evaziunii fiscale, a contrabandei si a criminalitatii organizate, a continuat acesta, adaugand ca "aceste succese sunt cu atat mai remarcabile avand in vedere ca 2010 a fost si pentru noi un an dificil datorita restrictiilor bugetare".

    "Succese remarcabile" ????!! Ce succese, ca ce-am vazut in vami??!!! Nu mai am spatiu sa scriu, dar sa va fie RUSINE cu asemenea SUCCESURI !!!!