La Galati se construieste un dig pentru apararea orasului

de I.R., V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 iulie 2010, 18:17 Actualitate | Esenţial


La Galati incepe constructia unui dig de 4,5 kilometri lungime, cu o inaltime de 1,5 metri, pentru apararea orasului impotriva viiturii de pe Dunare, a anunat duminica ministrul de interne Vasile Blaga, la finaul sedintei Comandamentului pentru situatii de urgenta. "In 36 - 48 de ore il vom termina", a spus Blaga.

"Plecand de la situatia de astazi, cota la Galati este de 672 cm, cu 11 cm peste costa istorica din 2006, si luand in considerare prognozele hidrologilor care spun ca in jur de 8-9, poate 10 iulie, cotele Dunarii au putea ajunge la 686 cm, prima masura este apararea Galatiului," a declarat Blaga.

"Am dispus impreuna cu MApN sa suplimentam fortelor cu 1.400 de oameni pana maine dupa-amiaza. Ne bazam si pe voluntari din Galati," a adaugat acesta, precizand ca exista toate resursele materiale si umane pentru realizarea digului.

Blaga a mentionat totodata ca se iau in considerare si solutiile extreme, in cazul in care debitul va fi mult prea mare, dar ca este convins ca noul dig de la Galati va rezista.

"Debitul la intrare in tara este in scadere, dar varful viiturii e undeva in zona Giurgiu si se propaga spre Calarasi. In situatia in care va fi nevoie sa luam alte masuri, am luat in considerare toate incintele de pe Dunare", a precizat ministrul. 

"Solutia ultima ar fi ruperea digului la Cotul Pisicii (...) convingerea mea e ca vom rezista la Galati cu digul pe care il vom construi, dar suntem obligati sa luam toate masurile asiguratorii", a subliniat Vasile Blaga.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3184 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    serios ? (Duminică, 4 iulie 2010, 19:32)

    Xanshine [anonim]

    digul e deja construit, inca de pe vremea lui ceausescu. trebuie doar fortificat...
  • +1 (1 vot)    
    In Galati este cea mai buna scrumbie din tara.. (Duminică, 4 iulie 2010, 20:05)

    Ovidiu [anonim]

    Daca ajungeti pe acolo, nu ratati o scrumbie la gratar cu sare si facuta bine.

    Succes cu digul!
  • +1 (1 vot)    
    autoritati (Duminică, 4 iulie 2010, 20:16)

    bmick [utilizator]

    A trebuit sa se inunde orasul ca sa se puna in discutie constructia unui dig de aparare!
  • 0 (0 voturi)    
    Spargeti digul! (Duminică, 4 iulie 2010, 20:26)

    cristi [anonim]

    Nu cred ca se va reusi nimic cu acel dig! Dupa cum evolueaza clima vor mai fi inundatii si in urmatorii ani...parerea mea este ca vor trebui cautate zone care pot prelua surplusul de apa mai ales vis a vis de gurile de varsare a raurilor mari. Coclaurile de peste Dunare in zona Galatiului sunt parloge si toata lumea stie ca inainte prin anii 80 acolo erau balti care preluau apele Dunarii umflate.
  • -1 (1 vot)    
    dezamagire (Duminică, 4 iulie 2010, 21:42)

    Alfred Nobel [anonim]

    Romanii au reusit sa-mi demonstreze ca am muncit in zadar...Lasitatea lor n-are limite.
  • +1 (1 vot)    
    spor! (Duminică, 4 iulie 2010, 23:40)

    un sibian [anonim]

    Daca eram in zona, veneam si eu sa ajut. Sper sa iasa cat mai bine, si sa fiti mandri de voi!
  • +1 (1 vot)    
    Voluntari (Duminică, 4 iulie 2010, 23:45)

    cir [anonim]

    Stie cineva unde trebuie sa vorbim ca sa lucram ca voluntari la dig, un numar de telefon ?
    • 0 (0 voturi)    
      O iei usurel inainte pe faleza.. (Luni, 5 iulie 2010, 10:38)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui cir

      Da vezi ca e cam plina de apa.
      • 0 (0 voturi)    
        Porcul nu se ingrasa in ajun! (Luni, 5 iulie 2010, 12:45)

        Alecs [anonim] i-a raspuns lui Dianora

        Care este programul de indiguiri, impaduriri, irigatii? Nexam!