VIDEO Traian Basescu: Este ultimul an in care se dau materiale pentru refacerea caselor afectate de inundatii. La anul, daca nu ai casa asigurata, nu va mai intreaba nimeni nimic

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 iulie 2010, 19:22 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri seara, la Dorohoi, ca sinistratii din judetele afectate de inundatii vor fi ajutati cu materiale de constructie pentru a-si reface locuintele, el precizand ca banii vor proveni de la bugetul de stat, dupa ce "se va taia de la educatie si sanatate", relateaza Mediafax. Seful statului a mai precizat ca acesta este ultimul an in care statul le mai da oamenilor afectati de inundatii materiale pentru a-si reface casele, spunand ca locuintele trebuie asigurate.
  • "Primul lucru pe care trebuie sa il faca oamenii este sa fie solidari unii cu altii. Cat despre sprijinul Guvernului, se fac evaluari si vom pune la dispozitie materialele de constructie. (...) Vom lua bani de la bugetul de stat, se taie de la educatie, sanatate, ca sa se dea la oameni", a declarat seful statului.
De asemenea, potrivit Agerpres, presedintele le-a solicitat tuturor oamenilor sa-si asigure locuintele, astfel incat statul sa nu fie determinat in fiecare an sa finanteze reconstructia de case ca urmare a inundatiilor.
  • "Este evident ca lucrurile se repeta (n.r. - inundatiile) si ce e esential este sa avem casele asigurate. Asa cum asiguram masinile sa avem si casele asigurate. Bugetul de stat nu poate fi un platitor anual de constructii de case noi pentru ca unele s-au daramat sau au fost afectate de ape", a spus Traian Basescu, dupa ce a vizitat doua cartiere din municipiul Dorohoi afectate de inundatii.
  • "Este ultimul an cand se dau materiale pentru refacerea caselor. La anul, daca nu ai casa asigurata nu va mai intreaba nimeni nimic", a mai spus presedintele Traian Basescu, potrivit Mediafax.



Presedintele a avut o disputa cu o femeie din localitate, pe care a intrebat-o daca si-a asigurat locuinta. Femeia a spus ca este profesoara, are 11 milioane de lei salariu, creste singura un copil, iar acum i se taie si 25% din salariu:

"Imi mai taiati 25% si sunt singura. Cu ce doamne-iarta sa mai fac asigurarea?", a tipat ea.

Traian Basescu a intrebat-o atunci daca este cadru didactic, iar femeia a raspuns: "Da, ce va mira asta?".

Presedintele a comentat atunci ca situatia este "jenanta", la care femeia a replicat ca se simte "injosita".

"La ce calitate are educatia nu avem ce discuta", a adaugat Basescu, dupa care i-a spus femeii care striga in continuare: "Hai sa renuntam la tatisme, vreti?"



Presedintele Traian Basescu a ajuns, vineri dupa-amiaza, in jurul orei 17.00, in municipiul Dorohoi, grav afectat de revarsarea apelor, fiind insotit de ministrii Elena Udrea si Gabriel Oprea.

Seful statului a fost intampinat de oameni care au inceput sa planga si sa strige ca nu mai au nimic si ca nu au bani sa isi construiasca noi locuinte.

O femeie in varsta a carei casa a fost vizitata de presedinte i-a strigat acestuia sa nu mai taie pensiile si alocatiile, presedintele raspunzandu-i ca nu s-au taiat pensiile si intreband-o ce pensie are. Femeia i-a spus ca are o pensie de 300 de lei, iar presedintele a intrebat-o cati ani a muncit. Femeia a raspuns ca a muncit 12 ani, seful statului replicand: "cam putin pentru o viata de om".

Un alt localnic i-a cerut presedintelui sa il ajute si sa ii dea o casa, iar acesta a raspuns: "Cine va promite ca va face trei case minte. Haideti sa facem una".

Tot vineri, presedintele Traian Basescu a mers in localitatile sucevene Patrauti si Dornesti, de asemenea afectate de inundatii.


Citeste mai multe despre   






















8555 vizualizari

  • -31 (53 voturi)    
    o tampenie (Vineri, 2 iulie 2010, 19:30)

    mihai [anonim]

    idiotu asta vrea sa sacrifice milioane ca sa ajute mii
    • -15 (29 voturi)    
      :))) (Vineri, 2 iulie 2010, 20:26)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Vine APOCALIPSA!!!

      Am pacatuit cu totii.. vom arde in focurile Iadului!!

      :)))
      • +9 (11 voturi)    
        hahahahahahahahah (Vineri, 2 iulie 2010, 21:25)

        tirtau [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

        sa iei si cucu cu tine ....
        • +11 (13 voturi)    
          2 EURO (Vineri, 2 iulie 2010, 23:10)

          Cornu [anonim] i-a raspuns lui tirtau

          vă rugăm
          sunaţi la 0900 900 760
          pentru a dona 2 EURO
          PENTRU SINISTRATII DIN MOLDOVA
          linie gratuită Romtelecom, nu se percepe TVA
      • +5 (15 voturi)    
        putinelule la minte (Vineri, 2 iulie 2010, 22:35)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

        ia si citeste biblia! ai sa constati ca acolo nu zice nicicum ca pacatosii vor arde in iad - e doar o (alta) manipulare a bisericii... ca preotilor le trebuie oi! mai mult: nu degeaba s-a nascut un Becali...
        • +8 (10 voturi)    
          glumeam (Vineri, 2 iulie 2010, 23:05)

          ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Era doar o gluma :) Mai trebuie facut haz de necaz ca altfel murim toti de inima la 40 de ani.

          numai bine!!
        • 0 (0 voturi)    
          da ce zice? (Luni, 5 iulie 2010, 12:17)

          AlinP [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          da ce zice?
    • +9 (15 voturi)    
      Doar ne zbatem ... (Vineri, 2 iulie 2010, 21:15)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Nu ne mai sacrifica nimeni, pentru ca suntem sacrificati de 20 de ani de cand a aparut Iliescu cu ai lui la putere. De atunci suntem in cadere libera si nu ne mai poate opri decat pamantul. Ce mi se pare insa hilar este ca atunci cand cineva ne "pune mana pe rana" inca mai avem putere sa muscam.
    • -6 (22 voturi)    
      Bravo Bashine, tine-o tot asa! (Vineri, 2 iulie 2010, 22:51)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Esti de o inteligenta feroce, tu si numai tu. Reusesti atat de bine sa fii antipatic incat nu m-ar mira sa primesti ceea ce meriti- o bie cu oua!
    • +11 (17 voturi)    
      Asigurare.... (Vineri, 2 iulie 2010, 23:44)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Este corect ce spune ca ar trebui sa fie asigurati - insa dincolo de observatia femeii cu salariul ei mic se impune s aluam in consideratie si consitiile asiguratorilor.
      Un asigurator nu asigura un imobil in perocl clar. Adica nu iti asigura un bloc cu bulina contra cutremurelor sau o casa daca ea are istoric de inundatii.
      Ar fi sinucidere curata cum zic ei.
      Asadar - dle Basescu eu vreau sa imi asigur locuinta - dar blocul e cu bulina - si asiguratorii refuza toti.
      Solutii de bun simt?
      • +5 (19 voturi)    
        Soluţii? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:58)

        Matrix-4 [anonim] i-a raspuns lui Luke

        Păi întâi de toate munceşte să scapi de "bulina roşie"! Aşa cum cei din zonele inundabile trebuie mai întâi să se mute din calea apelor!
        • +2 (16 voturi)    
          Diguri (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:34)

          Mishou [anonim] i-a raspuns lui Matrix-4

          Dar de diguri n-a auzit nimeni ?
          Muta-te si tu maine din casa in care ai trait de cand te-ai nascut (ca a oamenilor alora), si dupa aia vin-o cu solutii din astea 'inteligente'
          • +3 (3 voturi)    
            solutii sf .... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 7:06)

            bolovanul [anonim] i-a raspuns lui Mishou

            Amice, numai studiul geo si proiectarea pentru un dig costa mai mult decat casele dintr-un sat.

            crezi ca un dig se face cu hei rup?
          • +3 (5 voturi)    
            du-te tu si fa-le dig (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:10)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mishou

            isi taie padurile pentru cativa lei sau daca nu le taie ei direct sunt total pasivi la despaduriri si dup-aia se plang de indundatii. de ce trebuie sa plateasca bugetul de stat pentru toate tampeniile astea? sa le faca primariile diguri din bugetul local. o tara intreaga de asistati.. de unde bani? pensia de 300 ron pentru 12 ani de munca e cam mult. asigurarea unei case la tara costa cativa lei pe luna. renunti la un pachet de tigari pe luna si ti-ai facut asigurare. ce o fi asa greu? toti vor ajutoare ca sa poata zace in continuare linisiti la telenovele.
            • -2 (2 voturi)    
              fa-le dig... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:47)

              Crina [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Dar nu este vorba despre un dig proprietate personala.
              Stii ce? nu cred ca merita sa vorbesc cu cineva care isi arunca gunoiul de la et 6, si dupa care urla ca nu-i curat ... este o metafora, desigur ca habar nu am unde stai, dar nici nu pari persoana care sa fi construit cu propria-ti munca ceva durabil in viata
              • +2 (2 voturi)    
                metaforele astea.. (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 23:53)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui Crina

                pai eu ce spuneam? e o intreaga comunitate in pericol acolo din diverse cauze mai mult sau mai putin imputabile chiar lor. de ce sa nu puna mana sa-si construiasca singuri digul? stau intr-o casa si reciclez mare parte din gunoi btw, dar ia dreptate, e inutil sa vb cu mine..
        • +2 (2 voturi)    
          We cannot have both ... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:28)

          utug [anonim] i-a raspuns lui Matrix-4

          http://voxverax.blogspot.com/2010/06/peter-beinart-vs-adl.html

          Vox Verax

          "We can have a democratic society or we can have great concentrated wealth in the hands of a few. We cannot have both." — Justice Louis Brandeis, U.S. Supreme Court, 1916-1939

          "It is difficult to get a man to understand something when his salary depends on his not understanding it." — Upton Sinclair

          "Honest politicians, like good scientists, draw conclusions from facts. Dishonest politicians, like bad scientists, draw facts from conclusions. The same holds true for the news media." — Vox Verax
        • +3 (9 voturi)    
          solutii (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:11)

          ambrozia [anonim] i-a raspuns lui Matrix-4

          Munceste si fa-ti o casa care sa nu se darame la o ploaie mai puternica.Cred ca s-au daramat casele din chirpici.Profesoara cu pricina cred ca era o suplinitoare necalificata. Si eu sunt cadru didactic si nu ma recunosc in atitudinea ei . Si mie imi scade salariul cu 25%. Nu este vinovat Presedintele pentru inundatii si reduceri salariale.
          • 0 (6 voturi)    
            Vai harnicuto!!! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:07)

            Crina [anonim] i-a raspuns lui ambrozia

            Poate ca femeia , din cauza disperarii, nu a mai reusit sa se controleze !! Nu stiu daca este chiar asa de judecat. Mai ales ca nu tie ti-a luat apele casa, si nu MAI AI NIMIC
            Poate ca presedintele, personal nu este vinovat de reduceri de salarii si inundatii. Insa, in momentul in care face afirmatia criminala, ca ajuta acei oameni napastuiti , din banii pe care ii ia prin taierea salariilor profesorilor si medicilor.. Daaaa.. este un mizerabil. Sa asmuti o clasa sociala impotriva alteia pentru a-ti scunde incompetenta, sau esecul politicii economice , este de joasa speta.
            Moldovenii autentici, de fapt romanii autentici , or fi avand ei o multime de defecte, insa sunt niste oameni mandri, si foarte muncitori. Si nu se simt prea grozav sa primeasca de pomana. Ar prefera mai degraba lucrari de sistematizare efectuate cu simt de raspundere , mai putina coruptie in administratiile locale si centrale ..
            Cu siguranta ar deveni mult mai optimisti si in siguranta daca nu s-ar mai simti inselati si furati sistematic de un sistem mafiot sustinut de o clasa politica lacoma, lasa si demagoga
            • 0 (2 voturi)    
              bravo! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:26)

              diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Crina

              "romanii autentici... sunt niste oameni mandri" - asta se si vede in 1. atitudinea pe care o au in fata sefilor (modelul cel mai raspandit fiind o combinatie de "capul plecat, sabia nu-l taie" si de "pupa-l in bot si-i papa tot"), in 2. felul in care vorbesc despre ei insisi ("vai de noi!") si in 3. planurile lor de viitor ("de ce nu vine cineva sa ne scoata din rahat si sa ne dea de toate ca sa traim si noi ca miliardarii?")

              "romanii autentici... sunt niste oameni foarte muncitori" - asta se vede mai ales in 1. productivitatea muncii (un roman producand cat 0,25 germani), in 2. perioada activa a individului (si ne mandrim ca nu exista roman care sa se pensioneze inainte de termen; femeia de ieri, care avea o vechime de doar 12 ani, era fie evreica, fie tiganca, fie unguroaica, fie tradatoare de neam, fie exemplu de manipulare a PDL, fie de inteles, fie o dovada vie a incompetentei si a hotiei guvernantilor) si in 3. idealul de munca a majoritatii indivizilor ("un post super: nu faci nimic si-ti vine salariu")
              • 0 (0 voturi)    
                se pare ca esti suparat tare!!! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 23:11)

                Crina [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

                Si nu zic ca nu ai dreptate in ceea ce ai scris. Nu stiu, poate ar fi trebuit sa ma rezum doar la mine si la familia mea., sio la cativa oameni extrem de valorosi pe care-i cunosc!
                Deci tu concluzionezi ca de fapt romanii se transforma din ce in ce mai mult, dintr-o natiune normala.. intr-o chestie amorfa lipsita de tinta?
                • +1 (1 vot)    
                  Da. (Duminică, 4 iulie 2010, 0:49)

                  george [anonim] i-a raspuns lui Crina

                  Da, romanii se transforma din popor in populatie.
                  Natiune nu cred ca am fost vreodata.
                • +1 (1 vot)    
                  e invers (Duminică, 4 iulie 2010, 1:03)

                  diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Crina

                  si nu e vorba de natiune, ci de societate.

                  acu' mai clar: Romania n-a avut niciodata o societate normala (comportamentele sociale dominante ale indivizilor / cetatenilor romani fiind cele din postul meu anterior; pentru ei, pana acum "normalitate" a fost anormalul), iar acum cetatenii romani sunt pe cale de a-si schimba perceptia asupra vechii normalitati si de a se comporta "altfel", adica in acel fel care in viitor va fi noua normalitate, foarte apropiata de cea vestica. or schimbarea asta nu se produce fara zdruncinaturi si implica imposibilitatea intelegerii intre cei ce se comporta conform normalitatii anterioare si cei ce isi doresc o normalitate ca in vest.

                  mai clar si mai scurt: nu e de mirare ca multi romani nu pot intelege necesitatea masurilor luate de actuala putere politica. iar profa cu pricina face parte dintre indivizii care sunt ancorati in vechea normalitate.
          • +1 (3 voturi)    
            compasiune (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:38)

            maria [anonim] i-a raspuns lui ambrozia

            Femeia respectiva este intr-o situatie DISPERATA. De aceea nu se mai controleaza, daca stai confortabil in fata calcului in casa ta care este inca in picioare normal ca atitudinea ei ti se pare deplasta. Te rog nu asocia suplinitorii necalificati cu atatitudini disperate ca nu se cade.
            Eu tot cadru didactic sunt si voi avea 600 lei de acuma. Sotul la fel. Deci vom trai 3 persoane din 1200. Super nu? Macar de ar ajunge ceea ce se taie la aia amarati dar tare mi mie ca vor ingrasa mai departe afacerile private ale unora de la putere.
            • 0 (2 voturi)    
              a doua slujba! (Duminică, 4 iulie 2010, 0:47)

              george [anonim] i-a raspuns lui maria

              De a doua slujba ai auzit?
              In loc sa te vaiti, cauta solutii!
            • -1 (1 vot)    
              Cauta alta slujba!!!!! (Duminică, 4 iulie 2010, 11:41)

              shuly [utilizator] i-a raspuns lui maria

              Am plecat de la firma la care lucram pentru ca mi-a fost scazut succesiv salariul din cauza problemelor economice prin care trecem si uneori a deciziilor proaste luate de patron.Ce vrei sa fac acum pentru ca spre deosebire de tine mie nu imi mai vine nimic de la nimeni????sa ma intind in fata masinilor si sa mor???
              Mai terminati odata cu lamentarile si puneti mana la munca!!!!!Vine apa peste noi dar noi mergem la carciuma sa consumam din putinul salariu sau pensie in loc sa contribuim la primarie sa construim diguri sau sa ne consolidam casele.
              Sunt satul de milogi si pomanagiii!!!!!
              Natie de 2 bani ce suntem!!
              Tara este sub ape si parlamentarii pleaca in vacanta 2 luni si apoi au tupeul sa vina si sa critice guvernul care ramane pe baricade!!
              Cati dintre parlamentari au mers in zonele afectate din care au fost alesi sa mearga la Bucuresti sa isi umfle burtile????Puneti mana si chematii in zona sa vada care sunt problemele oamenilor care i-au ales si sa militeze pentru rezolvarea lor!!!!
              Stam si ne vaitam dar nu pune nimeni mana macar sa dea un telefon la un birou al unui parlamentar dar sa mai punem mana pe lopata.
              Rusinos si daca continuam asa ne vom dezintegra ca si popor.
          • -2 (2 voturi)    
            Zici ca esti cadru didactic (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 20:43)

            Marius [anonim] i-a raspuns lui ambrozia

            Dar esti mai prost decat femeia aia. Ce stii tu de munca mai. Femeia aia pe langa predarea mai are grija si de pamant. Case de cirpici...normal cine are bani de materiale de constructii, ciment caramida, tigla... F usor sa scrii pe forum ... Habar nu ai. Sa nu uitam ca vb de Moldova o regiune vai de mama ei. Unde nimenui nu'i pasa de ea.
      • +3 (7 voturi)    
        exista solutii (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:54)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui Luke

        o solutie este sa muncesti pentru a-ti face o casa solida. O alta solutie este sa casti ochii inainte de a ridica o casa pe albia raului. Nu trebuie sa mai spunem ca de zeci de ani in Moldova exista aceeasi problema- a inundatiilor. Se poate observa foarte simplu ca oamenii cu cap( a se studia asezarile din tarile civilizate) , isi fac case in varful dealului, iar puturosii nostri de romani s-au asezat unde le este mai comod, pe malul apei. Se stie, prostia se plateste, dar de ce trebuie sa o platesc eu?
        • +1 (1 vot)    
          "desteptule"! (Duminică, 4 iulie 2010, 16:33)

          ania [anonim] i-a raspuns lui kllaus

          nu trebuie nimanui ajutorul tau (rautacios).Daca faci un bine fa-l si nu mai judeca de ce n-a facut,de ce......Macar stii ca orasul Dorohoi nici nu e situat pe albia raului......multe oarase in Romania au cate un rau care-l strabate....cand e sa vina nenorocirea ,vine.
      • +4 (6 voturi)    
        Asta-i spilul cu asigurarea. (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:54)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Luke

        Basescu la asta sa referit cand a spus de asigurare-ca nimeni nu-ti va asigura o locuinta fara autorizatie de constructie si atunci sa o mai termine unii cu milogeala la stat,daca nu vor sa respecte niste norme de constructie.La ziaristi a devenit sport national sa-l injure pe Basescu si Boc,chiar si in asemenea ocazii,in loc sa explice populatiei care sunt riscurile cand nu respecti disciplina in constructii.
  • -21 (37 voturi)    
    Dragi tovarasi profesori (Vineri, 2 iulie 2010, 19:33)

    worker [anonim]

    Sa va fie de bine cu tatucul vostru si cu toti ai lui!
    • +5 (5 voturi)    
      si anul trecut tot 25%? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:50)

      bula [anonim] i-a raspuns lui worker

      de ce n-a asigurat casa anul trecut cand nu avea salariu diminuat? stii tu vreo tara europeana unde nu se asigura casele?
      • +1 (3 voturi)    
        dar tu (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:27)

        pcd [anonim] i-a raspuns lui bula

        dar tu stii vreo tara europeana unde pensia medie e de 100-150 de Eu? sau stii vreo tara europeana in care presedintele ataca verbal sinistratii dand vina pe ei? pai mai pdlistilor, dar nu sunt toate administratiile judetene in mana voastra din 2000? toti prefectii sunt de la pdl; de ce nu s-a preocupat matrozul beat sa mute constuctiile din zonele inundate in unele sigure in acesti 10 ani de cand e la putere pdl-ul pe plan local? sau de ce nu a facut-o din 2004 pana acum de cand e presedinte? asigurari de locuinte in Moldova? ma bufneste rasul, oamenii nu au bani nici de mancare. probabil ca iar era beat matrozul.....
  • -9 (53 voturi)    
    Se va taia... (Vineri, 2 iulie 2010, 19:34)

    Adrian [anonim]

    Normal ca "se va taia", ca atat stiti. Atat va dus capul si pana acum.Sa taiati. De pus, nu puneti nimic in loc.

    Sanatate si ediucatie..Mda.... Da' de ce nu taiati voi de la "Ministerul Vuiton"? sau de la Justitie...ca si asa e degeaba.

    Puteti taia si de la Guvern, ca oricum e ca o lipitoare.

    Sanatatea si educatia....Imi vine sa rad (dar e de plans).....

    V-as expulza, incompetentilor, dar mi-e ciuda ca nu am cum.Astept votul cu cea mai mare nerabdare.
    • +26 (32 voturi)    
      nu ... (Vineri, 2 iulie 2010, 19:55)

      z [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      nu se va taia de la magistrati si ... Catedrala Mantuirii ...
    • -3 (13 voturi)    
      eu votez pt (Vineri, 2 iulie 2010, 20:17)

      info [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      sunt pt...nu ne gasim cateva milioane???
      • -3 (17 voturi)    
        Lamurire (Vineri, 2 iulie 2010, 21:05)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui info

        Cei care acorda minus la ce am spus, nu pot fi decat din subsolurile partidelor,evident.Postaci de serviciu.

        Orice om normal la cap realizeaza ca sanatatea e la pamant, la fel si educatia.Ambele din lipsa de bugete..Bugete care vor fi reduse si mai mult acum.
        In alta ordine de idei, putem muri linistiti in spitale.Noi,parintii nostri,copii nostri...Ce nevoie mai avem de sanatate si educatie?

        O regula extrem de simpla (nu e inventata de mine) spune asa: "Daca vrei sa ingenunchezi rapid o natiune,loveste-o in punctele cele mai vulnerabile:sanatatea si educatia,restul va urma de la sine intr-un efect de domino".

        Daca privim putin in urma,realizam ca exact aceste doua puncte au fost "lovite" cu "sete" de ceva vreme incoace.

        Fara un sistem de sanatate OK,vei crapa.Fara un sistem de educatie OK, vei fi un limitat in gandire,o oaie perfecta,numai buna de manevrat.

        Afirmatia presedintelui : "La ce calitate are educatia nu avem ce discuta", demonstreaza exact cursul pe care si-l doreste in legatura cu educatia noastra.Tot ei,cei din clasa politica,au dus sistemul sanitar si educational sub pamant.... Nu gasesc remarca presedintelui potrivita in acest context...
        • -5 (15 voturi)    
          si (Vineri, 2 iulie 2010, 22:03)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          cine a sarit in sus o data cu discutarea proiectelor de reforma a educatiei si a sanatatii? cine nu vrea inchiderea celor 200 de spitale in care nu ti se da decat aspirina si virusi suplimentari? cine nu vrea schimbarea sistemului de invatamant? oare nu cei ce gandesc ca tine?

          cum gandesti tu? simplu, dandu-ti cu presupusul si convins fiind ca o mana de necunoscuti conspira impotriva ta.
        • +2 (4 voturi)    
          Sanatatea?!?! (Vineri, 2 iulie 2010, 22:33)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          eu as zice educatia si justitia
        • +2 (4 voturi)    
          O problema (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 6:31)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          nu se rezolva aruncand cu bani in ea! La un moment dat nu vor mai fi bani dar problema va fi tot acolo. O problema se rezolva inteligent gasindu-i cauzele si actionand pentru a le inlatura. Inundatiile nu vor disparea daca aruncam cu miliarde in ele. Profesorii nu vor deveni genii pedagogice daca aruncam cu miliarde in ei, ii legam de post pentru 1000 de ani si le dam toate asigurarile la zi. Spitalele nu devin eficiente daca aruncam cu miliarde in spitale care deservesc 1 pacient pe an... mai trebuie sa zic?
        • -1 (1 vot)    
          Eu stau la etajul 6 (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:01)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          .. dar tot iti dau minus. E dreptul meu sa fiu sau sa nu fiu de acord cu ce spui..
        • +3 (7 voturi)    
          uite, eu ti-am dat un minus (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:43)

          zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          si am sa-ti explic si de ce. eu nu vreau sa sustin un sistem de educatie cu mari probleme si un sistem de sanatate prost. eu nu vreau licee in care niste profesori incompetenti trec an de an, ca asta e situatia, niste elevi care nu stiu sa scrie corect. sa primeasca in continuare bani ca sa se perpetueze lipsa de calitate? crezi ca daca ii fac profesorului un salariu de 5000 de lei o sa faca mai multe la clasa in cele 18 ore pe saptamana? de asemenea nu mai vreau sa sustin un invatamant in care facultatile au sute de locuri la admitere, mentinute ilogic pentru piata de munca actuala dar necesare ca niste dinozauri batrani sa-si pastreze catedrele. facultati care, de fapt, nu-ti asigura niciun fel de viitor. as vrea sa fie doua licee si o universitate, dar calitatea absolventilor sa fie reala.

          in alta ordine de idei, sistemul sanitar. desigur, necesar. crezi insa ca daca ii fac unui medic care si-a obtinut postul pe bani sau pile, salariu de 7000 de lei, o sa presteze mai bine? uite situatie: lucrez la o firma privata si cu spitale universitare, aducem bani la spital, aducem bani medicilor implicati. ce fac ei pentru treaba asta, platita separat? greseli, sute de greseli pe care eu, in mod constant trebuie sa le repar. repet: le dau bani privati pentru asta. cand ii intreb de ce gresesc mi se raspunde ca li s-a micsorat salariul. numai ca eu ii platesc separat si au semnat contracte separate.
          as prefera spitale private cu asigurari private de sanatate. fara un sistem de sanatate voi crapa? pai, daca e de crapat, uite ca se crapa cu sistem de sanatate cu tot si cu toata poala de bani pe care o bagam aiurea in sistemul de sanatate.
          nu exista concurenta, nu exista competitie si performanta. cand voi avea certitudinea ca nu se copiaza la licenta, ca nu se fac angajari pe pile in sistemul de stat si ca toate posturile sunt obtinute prin concursuri corecte, desigur ca vreau sa contribui. pana atunci consider ca mi se fura bani si ca niste lenesi traiesc din munca mea
          • +2 (6 voturi)    
            ...iar eu iti dau un minus tie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:38)

            iva [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

            Desi ceea ce spui este in mare parte adevarat. Eu insa, intilnesc incompetenta si la firme private. Si multa. Nici sistemul privat de invatamint n-a scos performeri pentru ca 'BANUL' este singurul care conteaza si pentru sistemul privat. Asa ca, teoria vehiculata de vreo 20 de ani conform careia 'privatul' este competent si harnic iar 'statul' este lenes si incompetent nu se potriveste decit intr-o oarecare masura. Daca vei aprofunda ideea, vei vedea ca si in sistemul privat functioneaza 'pila', 'relatia' si spaga. Si in sistemul privat incompetentii isi au locul lor. Si acolo, citiva baieti DESTEPTI SI HARNICI trag de fapt greul companiilor.
            • -1 (1 vot)    
              Corect, Iva! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:34)

              videk [utilizator] i-a raspuns lui iva

              Vad ca e la moda sa se manance intre ei privatii cu bugetarii. Fiecare are dreptate doar atunci cand vorbeste de ograda celuilalt. Cand vine vorba despre propria ograda devine brusc subiectiv si impulsiv.
              • 0 (0 voturi)    
                nici tu (Duminică, 4 iulie 2010, 9:52)

                zigzag [utilizator] i-a raspuns lui videk

                frate, unde-i logica de odinioara? :)
            • 0 (2 voturi)    
              nu intelegi subiectul (Duminică, 4 iulie 2010, 9:51)

              zigzag [utilizator] i-a raspuns lui iva

              uiti un lucru esential: sistemul privat NU este platit din bani publici. fiecare face ce vrea in firma lui si atata vreme cat NU cere bani de la stat, nu are de ce sa te intereseze aspectul. daca ti s-ar cere o taxa pentru sustinerea firmelor private ar avea sens ce spui. noi vorbim aici despre cu totul alta problema. daca eu ma duc la chiosc si nu-mi place ce au acolo, nu cumpar. statul ma obliga sa cumpar.
        • 0 (2 voturi)    
          in 1989 erau 170 mii de studenti,azi 1 milion (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 17:49)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          si mai zici ca nu e inflatie de titrati daca manelisti ca Ionita sunt stomatologi sau Adi Minune care are managementul oalelor ,stiinte juridice au toate curvele ,avem armate de psihologi si comunicatori!i nu mai vorbesc de masteranzi si doctoranzi -pana si femeile de serviciu au doctorat!cunosc un caz de proasta proastelor....
          crezi ca Basescu nu are dreptate ,amice kulturnic?
    • -5 (13 voturi)    
      esti aproape de deficit :) (Vineri, 2 iulie 2010, 20:31)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Acum mai ai doar 3 voturi pe plus. Intra in curand si restul fanaticilor si ajungi pe minus :)
      • -3 (7 voturi)    
        multumesc pt confirmare baieti (Vineri, 2 iulie 2010, 22:13)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Sunteti penibili. Amuzanti, dar penibili.
        • +7 (9 voturi)    
          sunteti niste frustrati (Vineri, 2 iulie 2010, 23:04)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui vlad

          a caror unica obsesie e numarul de minusuri sau plusuri - si al caror trist viitor consta in a numara voturi inutile pe forumuri - in loc sa invatati sa intelegeti ca nu aveti intotdeauna dreptate si, mai mult, ca libertatea opiniei e un dar de pret care insoteste libertatea... dar nu poti altfel, asa-i?? hai ca nu te mai tin de vorba, ca tre' sa numeri voturi! ia 1000 de minusuri si de la mine, sa ai pentru saptamana asta! daca te oftici vino si umileste-ne pe forum, sa vedem ce poti!
          • -4 (4 voturi)    
            opinie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 10:38)

            adolf [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Corect!. Libertatea opinie care se va diminua insa incet, incet. Vezi legatura dintre siguranta nationala si presa. Acuma poti baga 1000 de minusuri! Danke!
      • -2 (4 voturi)    
        bani (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 10:33)

        adolf [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Te inseli amice, cei care voteaza cu minus comentariile defavorabile lui base, sunt o gasca platita sa faca treaba asta, altfel nu se explica fanatismul lor care merge dincolo de orice evidenta.
    • +8 (8 voturi)    
      Se taie...del BOR (Vineri, 2 iulie 2010, 21:38)

      Mandravela [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Da, de la ei de ce nu se taie ?
      Sacrificam educatia, sanataea, progresul pentru basme si burtosi barbosi.
      Marfa, da Romania asa, asa !! Sa ne rugam sa creasca diguri, ca bisericile cresc de la buget, nu ?
      • +3 (3 voturi)    
        corect! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 10:03)

        ctl [anonim] i-a raspuns lui Mandravela

        ce exemplu ar da BOR, daca ar dona pt sinistrati ceva terenuri pentru a-si construi noi case! Ca au de unde. Ar creste cu cativa milimetri in ochii multora.
    • +3 (9 voturi)    
      lasa ca ne-a dat iliciov pamant (Vineri, 2 iulie 2010, 22:59)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      din poala iar tovarasii lui au dat pomeni peste pomeni la imbecili incompetenti dispusi sa ii voteze si data viitoare... de-aia am ajuns o tara de paduchi care exporta cersetori si hotie!! ca daca nu-i mai dai pomana romanului se simte indreptatit sa fure!!
      • -1 (5 voturi)    
        Concluzie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:59)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Despre ce discutam ?
        Despre trecut ? Prezent ? Viitor? Desigur,le putem comprima pe toate intr-o singura "pastila" pe care o inghitim cu gandul ca e medicamentul corect.

        Acum la guvernare nu este PSD,nici PNL. Acum sunt la guvernare cei pe care i-am votat si eu, fiindu-mi scarba de hotiile PSD-ului.

        Numai eu stiu cu cata satisfactie am fost la vot,si in 2004 si la suspendarea presedintelui in functie.

        Intre timp,satisfactia s-a transformat in cenusa,iar speranta in dezamagire.Si stii de ce?
        Pentru ca cei care,credeam eu, vor scoata tara din ra**t, nu au facut altceva decat sa o scufunde si mai tare.Cei care se laudau (in campanie) ca vor duce Romania doar pe drumul cel bun,acum o ingroapa.

        E momentul sa lasam la o parte prostiile partizane.Chiar are importanta daca esti rosu,portocaliu sau galben? Arunca o privire in jur. Vezi in ce ne scaldam cu totii sau esti prea orbit de fanatism?

        Cine mai crede ca intre partidele politice din tara noastra este vreo diferenta de interese,este un mare naiv !

        Astia (TOATE partidele) ne ingroapa cu zile si ne alunga din tara.Cine nu simte adierea racoroasa a vremurilor negre ori e intretinut pe banii lu' tati si a lu' mami ori face bani pe spinarea statului (adica a noastra).

        La final, trag o concluzie. Pentru binele nostru, cei care "conduc" acum Romania trebuie sa plece. Cati dintre voi ati merge la un medic ce v-ar taia un organ sanatos in locul celui bolnav? Pentru ca asta este acum statul roman,un medic culpabil de malpraxis,iar unii creduli au impresia ca asta e calea corecta,pentru ca cioara e vopsita in portocaliu.

        Uneori am impresia ca unii sunt spalati pe creier,dar privesc la starea jalnica in care a fost adus sistemul de educatie si inteleg perfect de ce sunt asa.

        "Dezbina si cucereste". Va suna cunoscut si asta ? Daca privesc pe forum , exact asta vad. Incaierari intre noi.Cui foloseste asta? Le considerati discutii constructive? Tinem mortis sa ne impunem opiniile in timp ce ei ne duc de rapa? Think !
        • +1 (3 voturi)    
          educatie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:27)

          ambrozia [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Vorbiti de educatie dar dar eu cred ca ar mai trebui sa taca cei care cred ca le stiu pe toate.Despre educatie ar trebui sa vorbeasca mai mult cei care lucreaza efectiv cu copiii, cei care nu vaneaza salarii de merit,2%(bine ca s-au eliminat), gradatii de merit, pentru ca dupa 30 de ani de invatamant sunt sigura ca nu te poti dedica in totalitate elevilor, tai sa-i duci la performanta si in acelasi timp sa te ocupi de :pregatirea ta profesionala, activitati extrascolare, proiecte si concursuri, activitati de metodist, formator si alte minuni care sa te duca la gradatia de merit, activitati de consiliere a parintilor si elevilor. Sa nu uitam maldarele de documente scrise pe care trebuie sa le intocmim in fiecare an.
  • +22 (38 voturi)    
    in opinia Vuvuzela TV si Halena 1-3 ,Basescu (Vineri, 2 iulie 2010, 19:34)

    Eneas [anonim]

    este vinovat de inundatii !de 3 zile realitatea si antena urla literalmente catre Cotroceni si isi trimit nesimtitii sa filmeze amarati care declara ce le scrie nesimtitul pe un bilet:jos basescu ,jos Boc!
    eu intreb:de ce nu se duce Vantu sa vada disperatii FNI ,care nu mai au bani nici de inmormantare ?
    si un fraier ca Blaga si una ca Sufina stau in cur la latrai in emisiune si accepta ca Basescu si Boc sa fie injurati in direct de moderatori ca hoitul Tatulici si escrocul ala cu barba dat afara de la BBC!
  • +3 (23 voturi)    
    din alta parte nu se putea taia... (Vineri, 2 iulie 2010, 19:37)

    gica pantalon [utilizator]

    tocmai bugetele "grase" din educatie si sanatate vor fi decapitate
    • +12 (20 voturi)    
      corect (Vineri, 2 iulie 2010, 20:01)

      deea [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

      Ca in vorba Bibiliei, cine are va primi si mai mult, iar cine nu are i se va lua si ceea ce are :) Jos educatia! Jos sanatatea! Sus prostimea!
      Iar acum vorbind serios, anual se intampla aceleasi catastrofe si mereu in zonele descrise de Creanga in povestile lui despre oamenii "foarte harnici si dastepti". Ce sa faci? Asa-i romanu'! Sta holbat cu ochii cand la cer (sa nu ploua prea tare), cand la guvern (ca de ce o plouat asa tare). Daca chiar i-ar pica mura-n gura si s-ar mesteca si singura, am fi si noi o tara prospera ca alte tari.
      • -3 (3 voturi)    
        Mura (Vineri, 2 iulie 2010, 22:05)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui deea

        Păi mura i-a picat în gură, numai că nu-i de mestecat...

        Adrian
        • 0 (0 voturi)    
          Nimeni? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:38)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ady624

          N-a înțeles nimeni ironia?

          He he. Bun așa!
          Adrian
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:30)

        ambrozia [utilizator] i-a raspuns lui deea

        subscriu
      • +2 (2 voturi)    
        de harnici vorbea si Creanga in povestea p..... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:36)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui deea

        *Amu cicã era într-un sat un tãran. Si tãranul acela a iesit odatã în tarinã sã samene niste pãpusoi. Si cum semãna el, tocmai atunci s-a nimerit sã treacã pe-acolo Hristos si cu Sfântul Petrea. Hristos sã nu tace molcum si sã-si caute de drum?
        - Da ce semeni acolo, om bun? întrebã el.
        - Ia, niste p%$e semãn, rãspunse tãranul cu obrãznicie.
        - Pu%$e ai zis cã semeni, pu@#e sã dea Dumnezeu sã se facã, zise Hristos, blagoslovind semãnãtura din treacãt cu amândouã mâinile, si apoi se tot duse în drumul sãu cu Sf. Petrea, care nu-si putea stãpâni mierarea de cuvintele ce auzise cã au esit din gura lui Hristos, pentru cã niciodatã nu mai vorbise Mântuitorul asa de buruenos!*
        cam asa si cu inundatiile ,ati vrut case cu vederea la parau ,v-au indestulat cu apa !
      • 0 (2 voturi)    
        Care roman sta 'holbat' (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:14)

        iva [utilizator] i-a raspuns lui deea

        cind spre mila celui de sus cind spre mila celor de jos. Ai putea da citeva solutii concrete pentru ca romanul asta 'lenes' sa construiasca si el o tara prospera ca cele la care banuiesc ca te gindesti? Ne-ai putea invata cum sa construim in Romania o casa sanatoasa si trainica cu ... 2000-3000RON salariu lunar? Dar te rog, spune ceva concret si nu povesti citite prin cartile de propaganda. Nu de alta dar traiesc si eu in Romania "si asta imi rapeste tot timpul". Tarile la care gindesc ca faci referire, si crede-ma ca le-am cam vazut pe toate prin natura meseriei, au avut conducatori care au creat posibilitati de dezvoltare economica si sociala. La noi, din pacate, cei ce s-au perindat la conducere in ultimii 20 de ani (si nu numai - a se vedea prin istoria neamului), n-au facut altceva decit sa faciliteze imbogatirea rapida a clientelei si s-au gindit prea putin la dezvoltarea tarii si locuitorilor sai.
        • 0 (2 voturi)    
          In ce tara traiesti tu? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:17)

          Daea [utilizator] i-a raspuns lui iva

          Dovedesti atitudinea tipica a romanului care sta si asteapta solutii, si apoi sa le aplice si ala care se crede asa de destept incat sa ofere solutii. Din pacate nu cunosti istoria acestei tari. Romania o avut si perioade de prosperitate. Am fost GRANARUL EUROPEI - iar asta nu e un lucru mic. Dar a fost nevoie de o mana de fier la conducere, nu de democratie. Sub democratie suntem exact o tara de handicapati scapati de sub control, la propriu, pentru ca h'abar n-ai tu cate certificate de handicap pe degeaba se elibereaza, ca sa stea "harnicii" acasa. Iar de situatia Moldovei, nici nu are sens sa mai comentez. Nu zic ca nu exista si oameni necajiti, si Domane fereste, nu zic ca (virgula) comunismul a fost bun, dar noi nu ne iubim indeajuns aproapele incat sa ne pese de el, cu atat mai putin de tara. Prin asta ne diferentiem noi de tarile prospere pe care te lauzi ca le-ai vazut. Si eu le-am vazut, dar atata ura de tara cat am vazut la noi nu am vazut nicaieri. Si atata egoism.
          Iti dau doua exemple de cum asteapta romanul ajutorul de sus. Romanul de rand, ala pe care il plangi tu, dupa caderea lui Ceausescu a furat toate instalatiile de irigare din sudul tarii si apoi s-a plans la guvern ca i se usca cultura. Acum cativa ani cand iar au fost inundatii in Moldova, tinerii si oameni in putere stateau in crasma si beau uitandu-se la jandarmi cum cara saci sa faca zid pentru casele lor. Uita-te la pozele din Ungaria care a avut probleme mai mari decat noi cu apele anul acesta. Uita-te cum TOTI ajuta, pentru ca e vorba de casele lor, averea lor.
          Dar poate ca tu esti din Moldova, si atunci e normal sa te simti atins si sa auzi doar ce vrei si sa vezi doar ce vrei.
        • +1 (3 voturi)    
          PS: (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 23:02)

          Daea [utilizator] i-a raspuns lui iva

          Tara si conducatorii sunt pe seama poporului. Noi ii alegem, noi ii lasam sa-si bata joc de noi. Noi suntem de vina. Iar curat in curtea noastra, numai noi putem s-o facem. Nu oamenii cu "solutii" si nici "cei de sus".
          • -1 (1 vot)    
            Asa cum spuneam (Duminică, 4 iulie 2010, 3:04)

            iva [utilizator] i-a raspuns lui Daea

            ..... din pacate, traiesc in Romania. Te rugasem sa nu vorbesti din propaganda 'de partid si de stat'. Chestia cu 'Romania granarul Europei' este atit de veche incit nici vechii propagandisti ai defunctului PCR nu-si mai permit s-o afirme. Lumea a evoluat si acum se fac bucate si in desert. Daca intri in orice supermarket ai sa-mi dai dreptate. De ani buni importam inclusiv grine. Iar cauza reala nu consta in faptul ca 'romanul de rind pe care-l pling eu' a furat sistemele de irigatii. Le-a furat pentru ca atunci cind s-a hotarit si el sa fure ceva, nu mai era mare lucru de furat. Fabricile, uzinele, combinatele, rafinariile, flotele, padurile si multe, multe altele le furasera altii inaintea lor. Vorbesti de conducere de fier dar te gindesti la tarile prospere in care conducerea este democratica. O alta problema fata de care nu pot fi de acord cu tine este ca in Romania nu sint 'si oameni necajiti' ci sint 'si oameni foarte bogati'. Asta pentru ca in Romania cei mai multi sint necajiti. Creditele bancare acordate cu atita lejeritate in anii trecuti i-au facut pe multi sa creada ca pot avea un trai decent si in Romania. Dar iata cum conducatorii nostri 'mult iubiti' ii aduc in aceste zile cu picioarele pe pamint. Iti sugerez sa privesti mai putin TV-ul si pozele din ziare. E mult mai usor si mai adevarat sa culegi informatii direct din strada facind cite o mica plimbare in fiecare zi si pe la ore diferite. Acolo, in strada ai sa intilnesti Romania adevarata si nu la TV. Daca locuiesti cumva in Bucuresti sau alt oras mai important din tara, iti sugerez sa faci excursii prin localitatile cu populatie sub 70-50mii locuitori si sa vezi cum e viata pe acolo. O intrebare tot as mai indrazni. Cum sa faci curat in curtea-ti proprie daca nu stii ce ai de facut? Fara 'oameni cu solutii' nu se poate face nimic. Incompetentii sint niste 'oameni fara solutii' pe problemele lor de competenta.
            • +1 (1 vot)    
              asa traiesc eu (Vineri, 9 iulie 2010, 19:56)

              Daea [utilizator] i-a raspuns lui iva

              Iti raspund cu intarziere pentru ca mai mult muncesc decat citesc ziare si postez pe net. Si chiar ca muncesc cu oamenii de rand, cu oameni simpli, cu cazuri sociale si cu diferite handicapuri. Implicit (adica vrand nevrand), lucrez cu oamenii din sistemul bugetar si am ajuns sa cunosc acest sistem in toata putreziciunea lui. Sunt din Baia-Mare si chiar cai NU ma uit la tembelizor. Am renuntat sa ma uit de cativa ani buni. Dar de la ultimele alegeri in coace, de cand am vazut ipocrizia a 80% din televiziuni, am chiar renuntat de tot sa imi pierd vremea cu ei. Tocmai pentru ca mai mult traiesc printre oameni decat ma las "poluata" cu informatii, vad realitatea. VAD de exemplu cum constructorii in Romania mai mult dorm decat lucra, si aceiasi constructori in Spania is mai harnici decat altii 10 la un loc. VAD cum oameni in puterea varstei se pensioneaza pe boli mintale fictive. VAD cum "cazurile sociale" pot acumula 1500 RONI fara sa lucreze nimic, si implicit de s-ar chinui sa lucreze. VAD cum angajatii din sistemul de protectie a copilului fura din mancarea acestuia si isi duc la ei acasa. Si sa nu-mi spui ca toate aceste lucruri se intampla pentru ca n-au. Cine nu are, nu fura, ci lucreaza!
              Te mai contra-informez cu un lucru despre mine: NU fac parte din nici un partid, nu am facut niciodata si nici nu am s-o fac. Tocmai de aceea nu lucrez in sistemul bugetar: pentru ca nu am pila si relatia sa intru. Mi s-a cerut spaga sa imi primesc locul meritat prin examenul de titularizare in invatamant. Mi s-a cerut spaga sa mi se permita sa particip la un examen in spital. Dar eu consider ca schimbarea lumii incepe de la mine. Nu de la oamenii cu solutii pe care tu ii cauti. Schimbarea Romaniei ar trebui sa inceapa de la noi, oamenii de rand. Dar atata timp cat noi ne furam pe noi, de ce ne miram ca cei mai smecheri ne fura pe toti?!
              Imi pare rau Iva, dar asta este realitatea in care traiesc eu. Poate tu esti norocos si Romania ta arata altfel.
              • 0 (0 voturi)    
                Tot respectul ...... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 17:34)

                iva [utilizator] i-a raspuns lui Daea

                ..pentru felul in care gindesti. Ceea ce scrii este adevarat si dupa parerea mea. Si sint convins ca sint foarte multi cei care gindesc ca tine, ca mine. Prin natura meseriei, am avut ocazia sa vad multe natii. La ora la care iti scriu, lucrez cu oameni din 7 tari/ natiuni diferite. Sa nu crezi ca sint mai harnici, mai destepti sau mai diferiti decit romanii. Sa nu-ti imaginezi ca au alte nevoi decit avem noi romanii. Pina acum, n-am intilnit nici o tara in care oamenii de rind sa NU PRIMEASCA SPAGA. Ma crezi sau nu, am dat spaga in US, Norvegia, Australia, Germania si in multe alte locuri. Daca au fost si exceptii, persoane care mi-au declinat oferta, asta s-a DATORAT SISTEMULUI in care lucrau, de care le era FRICA si nu din cine stie ce alte motive incluzind printre ele CONSTIINTA. In toata lumea prin care am umblat eu, oamenii, daca pot, prefera sa stea la umbra in loc sa munceasca la soare. Si nu cred ca tu, eu sau altii ca noi vor schimba ceva. Asa ca dupa parerea mea, SISTEMUL in care traim este gaunos, bolnav, nenorocit iar oamenii nu au vina ca se folosesc de el. SISTEMUL insa, este implementat si controlat si modificat de CONDUCATORI. Nu poti avea un sistem sanatos, fara conducatori sanatosi. Asa ca, sa-i ridici in slavi pe cei ce ne conduc astazi (sau ne-au condus ieri) mi se pare cel putin exagerat. Romania mea, arata chiar mai rau decit iti imaginezi. Asta pentru ca eu am posibilitatea s-o compar cu alte tari, unde nu de putine ori IMI ESTE RUSINE SAU FRICA sa spun ca sint roman. Din pacate. Sa stii ca si eu muncesc din greu si nu am timp de postere. Asa ca nu-ti voi putea raspunde, in eventualitatea in care vei mai citi rindurile mele decit peste o luna sau o luna si jumatate. Nici eu nu m-am simtit atras de vre-unul din partidele ce guverneaza circul politic actual. Si eu reprezint provincia locuind in apropierea Constantei. Probabil nu sint la fel de tinar ca tine si nu mai am vointa de a muta muntii din loc. Virsta m-a invatat ca muntii ramin pe loc.
  • -7 (27 voturi)    
    Reteta (Vineri, 2 iulie 2010, 19:39)

    gigi [anonim]

    Se taie de la educatie si sanatate. Nimic despre politie, jandarmerie, penitenciare, servicii secrete.
    Trebuie sa fim cat mai prosti, mai bolnavi si mai controlati.
    Reteta Basescu de a trai bine.
    • +5 (15 voturi)    
      contrareteta (Vineri, 2 iulie 2010, 20:01)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      gigi, ce parere ai tu de jandarmi ? Ei salveaza vietile, nu tu, care altceva decat sa injuri nu te pricepi.
      • -1 (5 voturi)    
        3 clase (Vineri, 2 iulie 2010, 23:28)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Nicu

        Banui ca esti jandarm sau, mai rau, politist. Doar cei cu 3 clase nu pot deosebi in dezacord de o injuratura.
  • +24 (30 voturi)    
    desigur (Vineri, 2 iulie 2010, 19:39)

    mem [anonim]

    dobitocii isi fac case in zone inundabile si prostii platesc sa-si refaca ei casele din 2 in 2 ani...
    • -7 (11 voturi)    
      sa mute sinistratii in palatele lor (Vineri, 2 iulie 2010, 19:44)

      huoooooo [anonim] i-a raspuns lui mem

      de ciocoi noi si vilanele care le-au trantit in perioada tranzitiei.
      • -1 (3 voturi)    
        buna logica! (Vineri, 2 iulie 2010, 21:12)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui huoooooo

        sa-i bage in vile si sa-i inghesuie ca sardinele-n conserva ca sa incapa toti cei peste 10.000 de sinistrati din ultimele 2 saptamani in cele cateva sute de vile ale pestilor celor mari. abia in acest fel se vor gasi alte cateva milioane de romani care sa se dea sinistrati pt a putea trece peste noapte si fara efort de la viata in cocioaba la viata la vila.
    • -11 (17 voturi)    
      judecată de meduză (Vineri, 2 iulie 2010, 20:05)

      crisStella [utilizator] i-a raspuns lui mem

      stimabile! Faci dobitoci nişte bieţi ţărani care de-abia-şi duc traiul, că şi-au făcut casele amărâte din chirpici pe unde au avut şi ei o bucăţică de pământ. Păi dacă eşti cretin şi doar atât te duce capul! Tu ai sentimentul că la ţară lumea o duce pe roze şi-şi face viluţe, cu palan de la arhitect şi specialişti?!...păi multe căsuţe de-alea amărâte sunt moştenite de la babele moarte de-acum 1-2 generaţii! Vai de ei!
      • +11 (19 voturi)    
        Minte de bibilica (Vineri, 2 iulie 2010, 20:40)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui crisStella

        Bietii tarani sa-si faca casele mai la deal nu in albia raului.Nu suntem noi obligati sa le facem case la doi ani ca ei nu inteleg odata ca la prima ploaie mai zdravana li se inunda casele.
        • 0 (10 voturi)    
          zău?! (Vineri, 2 iulie 2010, 20:58)

          crisStella [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

          e tare uşor să comentezi aiurea. Ştii tu geografia locului, ştii tu că cei de-acolo au avut bani să-şi cumpere alte terenuri. ei de-abia-s în stare să subziste. Îndrugi numai cretinisme.
          • +8 (12 voturi)    
            Esti indobitocita. (Vineri, 2 iulie 2010, 23:49)

            Rammy [utilizator] i-a raspuns lui crisStella

            Nu pricepi?
            Bun,nu stiu geografie.Care e solutia ta?Sa-si repare casele astea,iar la urmatoarea inundatie sa le plangem iarasi de mila?S-au sa-i stramute primarii in locuri mai sigure?Sa-i stramute nu sa le cumpere.
            N-ar fi mai corect asa?Nici ei nu mai stau cu frica-n san ca vin inundatiile....nici statu nu mai cheltuie zeci de milioane de euro,luate de la educatie si sanatate,nici noi nu le mai plangem de ,mila.
            • 0 (6 voturi)    
              Bun simt (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:25)

              crisStella [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

              Cred c-ar fi bine sa-ti pastrezi calmul si, totodata, bunul simt. Indobitocita n-am cum sa fiu, ca nu ma uit ca tine, toata ziua, la TV. De fapt nu ma uit de ani buni. Solutii ar fi trebuit sa se gaseasca pana acum, nu-s specialista, ca tine, sa imi dau cu parerea, dar cred ca informarea acestor oameni este foarte importanta. E important sa hranesti un copil, dar si mai important este sa-i vorbesti, sa-l educi etc.
              Altii mai destepti ca mine si cu vointa ar putea gasi solutii. Numai sa vrea. Oamenii de-acolo nu se pot descurca singuri, ca nu au resurse suficiente. Atat. Nu zic sa li se dea de pomana, ci sa fie incurajati intr-un sens. Punct, si-am terminat cu o parte din incuiatii de pe HN.
              • +2 (2 voturi)    
                ma corectezi te rog? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:58)

                bula [anonim] i-a raspuns lui crisStella

                parca in 2008 Becali a facut o jumatate de sat pe banii lui intr-o zona neinundabile? iar "beneficiarii"n-au vreut sa se mute si si-au recladit in zona inundabile? PS. Imi spui ce fac cei de pe Bistrita unde in fiecare iarna e risc de inundatii? refacem de fiecare data? platim tot noi? DE CE?
        • -6 (12 voturi)    
          minte de furnica (Vineri, 2 iulie 2010, 21:19)

          romeo hanganu [anonim] i-a raspuns lui Rammy

          Atunci nici taranii nu sunt obligati sa-ti faca tie autostrada !
          • +5 (13 voturi)    
            si vrei sa cred ca taranii... (Vineri, 2 iulie 2010, 23:35)

            Rammy [anonim] i-a raspuns lui romeo hanganu

            imi fac mie autostrada?Ei nu sunt in stare sa-si construiasca casa unde trebuie dar sa mai faca autostrada.Si sa nu-mi spui ca platesc taxe si impozite ca incep sa rad.Daca-mi spui ca iau ajutoare sociale,stau acasa si traiesc din alocatiile copiilor,pe care nu-i trimit la scoala,stau la mila statului in loc sa munceasca ptr un trai mai bun....atunci sunt de acord.
            PS Nu sunt insensibila dar pana cand o sa platim incapatanarea si inconstienta lor?
            Primarii ar trebui sa-i stramute si nu sa cumpere ei locul.Se poate.Ma crezi?''yes we can''si nu ''asta e viata''.M-am saturat de astia ca tine.Ratati si plangaciosi.
            • -3 (7 voturi)    
              "palpita" neuronu'... (Vineri, 2 iulie 2010, 23:49)

              crisStella [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

              Ma bucur ca esti tu atat de desteapta si stii unde sa-ti faci casa. Abunzi in supozitii aiuristice. Dai dovada de-o nesimtire crasa, acuzi fara sa ai habar de ce vorbesti si, spre cunostinta ta, ratat nu este egal cu plangacios si nici invers.
              • 0 (4 voturi)    
                Bine profa.... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:21)

                Rammy [utilizator] i-a raspuns lui crisStella

                ai castigat.Ce nota primesc? :)
                Scuze ca nu am facut diferenta intre ratat si plangacios.Dar,totusi,am dreptate?S-au te lasam pe tine sa platesti consumatia?
                • +2 (2 voturi)    
                  ai 2 (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:31)

                  crisStella [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

                  ca 1 e pt copiat...si "Sau" se scrie legat in cazul de mai sus, culto! ...asta ca sa vezi cat esti de competenta sa-ti dai cu parerea...de ieftineli, stereotipii si nulitati sunt satula.
                • +1 (1 vot)    
                  mda... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:08)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui Rammy

                  esti un pic ,doar un pic pe langa gramatica.Vrei ,te rog,sa ne lasi?
          • +3 (5 voturi)    
            Care autostrada? (Vineri, 2 iulie 2010, 23:47)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui romeo hanganu

            Arata-mi si mie autostrada ai de au facut-o taranii.
            In caz contrar tine-ti prostiile pentru tine.
        • +1 (1 vot)    
          trezeste-te (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:36)

          ambrozia [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

          Si sa le faca din caramida nu din chirpici.Sa munceasca pentru a avea cu ce, sa nu stea cu mana intinsa, sa nu voteze pentru o sticla de ulei.Daca vor continua sa faca acest lucru vor avea ceea ce marita.Din pacate vor suferi si cei care s-au trezit la realitate si nu astepta doar sa li se dea.
      • +10 (16 voturi)    
        tanti... (Vineri, 2 iulie 2010, 21:19)

        mem [anonim] i-a raspuns lui crisStella

        Și părinții mei au casă de chirpici și o bucățică de pamânt. Și uimitor, vin de la țară unde am trăit 20 de ani și știu cum e viața acolo. Dar nu și-au pus casa unde a căzul bolovanul...
        • -3 (7 voturi)    
          tanti (Vineri, 2 iulie 2010, 21:53)

          crisStella [utilizator] i-a raspuns lui mem

          e mami a ta, baba. Şi baba nu înseamnă babă în română, să ştii. Citesc afirmaţia ta (că pari atoateştiutor, deh, ca orice rumân ce se respectă şi dă din gură aiurea!) şi mă uimeşti prin ştiinţă, da, tu, serios! Ai certitudinea că vitele alea de rumâni şi-au construt, toţi, cretinii, casele de-a-mboulea, înadins să fie inundate! ...ce-ar fi să se producă o alunecare mişto de pământ, cu tot cu casa alor tăi?! sau să se surpe pământul din varii pricini?
          Bine, comparaţia e oarecum deplasată, dar nu m-aş arunca să acuz necondiţionat oamenii ăia. Când li s-au dat banii i-a consiliat cineva? au construit ei, aşa, casele alea? Eu ştiu că multe au fost construite prin firme contractate de stat. Ha?! N-am auzit bine? Pardon!
          • +1 (7 voturi)    
            Sincer (Vineri, 2 iulie 2010, 23:49)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui crisStella

            Mai rar atatea prostii debitate pe rand de forum.

            Eu zic sa-ti donezi averea acestor tarani sinistrati ca sa aiba ce bea la birt, ca doar nu crezi ca isi vor asigura casele vreodata.
            • +2 (4 voturi)    
              Pacat de-un roman... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:04)

              crisStella [utilizator] i-a raspuns lui un roman

              daca atat ai fost in stare sa intelegi, stai mai bine-n banca ta si taci, ca oricum n-ai zis mare lucru. Nu sustin neaparat donatiile, dar nici acuzele ieftine, ca cele ale tale, de exemplu. Ca sa stii si tu, omule (?!), nu toti taranii merg la birt. mai si sapa pamantul. Dar n-ai decat sa ramai in lumea ta: trista, mica, limitata, opaca, obtuza si rautacioasa.
          • +2 (6 voturi)    
            Esti dusa rau de tot. (Vineri, 2 iulie 2010, 23:57)

            Rammy [utilizator] i-a raspuns lui crisStella

            Gasestele o mie si una de scuze, lasa-i acolo unde sunt,dar la urmatoarea inundatie suporti tu cheltuielile.Bine?
      • +2 (6 voturi)    
        altfel spus (Vineri, 2 iulie 2010, 21:23)

        mem [anonim] i-a raspuns lui crisStella

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7519250-gitenstein-recomanda-romanilor-inlocuiasca-pesimistul-asta-viata-yes-can.htm

        uite, pentru că ”Asta e viața”, nu se trezesc oamenii ăia din ”beție” și tot așteaptă ajutor de la alții... trebuie să se ducă cei cu ”asta e viața” și să rămână doar cei cu ”Yes, we can!”
        • +1 (5 voturi)    
          Bravo! (Vineri, 2 iulie 2010, 23:50)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui mem

          Excelent comentariu!
          • +1 (5 voturi)    
            ...si nici macar (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:06)

            crisStella [utilizator] i-a raspuns lui un roman

            nu e original. papagali, asta sunteti, majoritatea de-aici. papagali ce turuie intr-una, neproductiv. Pai, stimate nene, dumneata acum ai auzit de OPTIMISM?
            • -2 (4 voturi)    
              Saracuta bibilica (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:28)

              Rammy [utilizator] i-a raspuns lui crisStella

              Cat de optimista esti.Macar ai si tu un defect. :)
  • +4 (18 voturi)    
    de la sanatate???? (Vineri, 2 iulie 2010, 19:40)

    cristi [anonim]

    de ce nu de la asfaltari?? de ce nu de la biserici construite?? de ce nu de la manelisti ?? de ce nu de la primarii care nu au miscat nimic pt a prevenii astfel de situatii ?? de ce nu de la firmele capuse statului unde se pompeaza bani pt clientela politica ??
    • 0 (14 voturi)    
      cum de ce? (Vineri, 2 iulie 2010, 19:49)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      fiindca aia sunt temelia regimului!
    • -7 (17 voturi)    
      raspuns PDList.... (Vineri, 2 iulie 2010, 19:52)

      lili [anonim] i-a raspuns lui cristi

      D-AIA !!!!! Cam asa zice si Dl Basescu.... SILA..... Peste un an, peste 2 ani, peste 3 ani...iar si iar....
    • +6 (12 voturi)    
      ce tot dati mah minusuri?? (Vineri, 2 iulie 2010, 20:03)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui cristi

      cand au fost alegerile se urla in gura mare ca postacii psd si pnl sunt platiti sa dea minusuri... ce nu va convine?? am zis adevarul!! doare?? normal ca doare.. cu pdl am tinut..credeam ca sunt altfel dar se pare ca m-am inselat grav..
      • -2 (8 voturi)    
        postaci (Vineri, 2 iulie 2010, 20:35)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Pai psd si pnl nu mai au bani de postaci. Astia mai taie de la educatie si sanatate si ii dau la baieti sa scrie de bine si sa dea minusuri.
        Oricum, am ajuns pe HN sa ma uit mai mult la comentariile negative ca alea pe plus sunt oricum ode conducatorilor iubiti,
      • 0 (4 voturi)    
        de ce (Vineri, 2 iulie 2010, 21:37)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        ai primit minusuri pt ca ai facut greseli fie din necunoastere, fie orbit de ura, fie pentru ca crezi ca tot ce zboara se mananca. si eu ti-am dat minus, dar iti si explic greselile.

        "de ce nu de la asfaltari??" - pentru ca nu sunt bani pt asfaltari; statul roman inca mai e dator la Bechtel cu zeci de milioane € pt lucrarile efectuate in 2009

        "de ce nu de la biserici construite??" - pentru ca bisericile sunt construite din banii enoriasilor, adica a acelora care acum stau si se uita la puhoaie

        "de ce nu de la manelisti ??" - cunosti manelisti care fac evaziune fiscala? daca da, atunci denunta-i.

        "de ce nu de la primarii care nu au miscat nimic pt a prevenii astfel de situatii ??" primarii sunt alesi de oameni si sunt si ei ca oamenii care ii voteaza. daca primarul a dat autorizatie de constructie intr-o locatie inundabila, inseamna ca este pe o aceeasi minte cu cetateanul care a dat spaga pt a-si construi casa intr-o locatie inundabila. de ce ar fi tras la raspundere doar primarul si nu si cel ce a dat spaga? si cum sa tragi la raspundere milioane de cetateni care dau spaga din obisnuinta?

        "de ce nu de la firmele capuse statului unde se pompeaza bani pt clientela politica ??" - cunosti astfel de firme? de ce nu le denunti? cate sesizari ai trimis pana acum la DNA?

        nu ti-am spus ca nu sunt postac pt ca stiu ca nu m-ai crede: prezinti simptome de conspirationita.
  • +6 (8 voturi)    
    poate murim toti sa scapam (Vineri, 2 iulie 2010, 19:50)

    corina [anonim]

    Poate sa le dea ajutoare din banii furati de hotii care taie de 20 de ani la padurile ROMANIEI, dar nui vede nimeni pe hoti. IN ARGES LA PRIBOIENI, BELETI, NEGRESTI, BOTESTI, FURESTI, CALINESTI hotii sunt "paziti" de cei care ar trebui sai prinda sii ajuta sa ajunga cu lemnele fara acte, fara licenta de treansportla destinatie. Urmariti autostrada PITESTI-BUCURESTI care e plina de hoti cu camioane de lemne care obtin sute de milioane fara sa plateasca niciun impozit.
  • -1 (17 voturi)    
    "Bravo!" (Vineri, 2 iulie 2010, 19:50)

    Klaus_CT [utilizator]

    Veti taia de acolo de unde aveti mai multa nevoie. Aveti nevoie de educatie, "stimabili" guvernanti. Spun asta pentru ca sunteti niste analfabeti si in prezent va dovediti incompetenta, atat Basescu Traian, cat si numitul Boc Emil. De asemenea, aveti nevoie de sanatate, dar in primul rand de sanatate mintala, intrucat numai daca esti suferind de vreo astfel de boala poti guverna in halul in care o faceti voi. Pentru a fi solidari cu populatia aflata in saracie va propun sa va donati in totalitate absolut toate veniturile castigate in urma afacerilor desfasurate cu statul roman, iar ministrii ce au mai fost numiti in acelasi post si in alte guverne sa isi dea demisia pentru incompetenta si prejudicii aduse economiei nationale. De asemenea, propun sa va vindeti masinile de lux achizitionate pe banii statului intrucat astfel veti reduce si cheltuielile administrative. Nu in ultimul rand ar trebui sa semnati cu totii o demisie in alb si la prima decizie eronata sa plecati si sa dati socoteala pentru prejudiciile aduse statului roman. De 20 de ani aduceti numai deservicii acestei tari, absolut cu toii, insa voi, cei de acum ati intrecut masura! Foarte bine, de exemplu, ca veti face reduceri in administratiile locale, insa sper sa ramana cei capabili, nu cei incompetenti, ce au ocupat acele posturi prin internediul pilelor. Ar trebui sa faceti curatenie si in ministere!
  • -3 (15 voturi)    
    pai nu vi-i clar? (Vineri, 2 iulie 2010, 19:54)

    eba [anonim]

    Taticu a spus inca de vreo cativa ani la o deschidere de an scolar, ca desi a fost un elev mediocru, uite cine a ajuns. Cat depre medici, is profi, da s-a dus la Viena.
    Sa traiesc bine!
  • +2 (10 voturi)    
    Alte solutii nu sunt? (Vineri, 2 iulie 2010, 19:54)

    cristian [anonim]

    De la servicii secrete nu se poate?
    O taxa pe alcool nu se poate?
    Statul asta nu mai are nimic de vandut? Poate altii stiu administra mai bine proprietatile statului.
  • +9 (11 voturi)    
    Intrebati la CC (Vineri, 2 iulie 2010, 20:10)

    A Dandanache [utilizator]

    Vad o multime de nemultumiti, ca de ce se taie de aici, de ce nu de dincolo. Domnilor, statul nu este o fabrica, decit de bani, Mai nou, politica economica o face CC prin decizii gen drepturi cistigate care devin proprietati. Sa fim solidari, striga multi, da nu cumva sa se puna taxe ca la toti la ziaristi, nici la IT-isti, sa se mentina bugetarii acolo unde sint, judecatorii sa ia pensii de 15 ori mai mari, ce mai, statul sa dea ca de aia e stat. A fost un referendum pentru reducerea parlamentului la 300. Nu e bine, moare demmocratia striga unii. Altii zbiara ca cele citeva milioane de euro economie sint vax. Si atunci de unde?
  • +3 (9 voturi)    
    nu negociem cu teroristii (Vineri, 2 iulie 2010, 20:13)

    Tim [anonim]

    Nu trebuia sa negociem cu ei.. dar voturile erau importante. Acum 2 ani am avut inundatii, lumea nu avea asigurare => prostii au platit.. anul trecut am avut inundatii, iar nu existau asigurari => prostii au platit... acum iar inundatii, asigurari din parti => tot prostii o sa plateasca.

    Este vina lor ca si-au facut case in albia raului, daca era o catastrofa si eu au facut tot ce le era in putinta sa limiteze daunele - de acord sa-i ajut.. dar asa ?

    Taiatul de fonduri de la educatie duce tocmai la situatia de fata.
    • -1 (5 voturi)    
      amanunt (Vineri, 2 iulie 2010, 21:40)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Tim

      e pentru ultima data cand se mai dau astfel de ajutoare sinistratilor. si este pentru prima data cand un inalt oficial al statului roman are curajul de a face o astfel de declaratie. prin urmare, lucrurile se schimba. in bine.
      • 0 (4 voturi)    
        Amice (Vineri, 2 iulie 2010, 23:54)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Vorbesti prostii, nu e nici prima si nici ultima data cand oficialii (inclusiv mult iubitul marinar) au spus asta.
  • -1 (7 voturi)    
    Da, da! Să se taie! Tot tot tot! (Vineri, 2 iulie 2010, 20:17)

    Telectualu' [anonim]

    Să i se taie şi lui Ciomu şi ai lui tot bugetul Sănătăţii şi de asemenea lu' domnu' Vucea tăiaţi-i tot! Tot Învăţământul să-l tăiaţi! Ba ' mai bine desfiinţaţi-l cu totul că altfel fug toţi peste hotare în ţările normale dacă învaţă carte! La îndiguire pe şantierele patriei toţi profesorii şi toţi medicii, cu felceri cu tot. Faceţi un canal uriaş de unde intră Prutul şi până la Marea Neagră. Adio inundaţii! Canale să fie, că bugetari...Dar nu uitaţi un lucru...Când vă va veni rândul, că nu veţi fi veşnici, vi se va "tăia maioneza" rău, rău de tot..! DNBCP
  • +6 (8 voturi)    
    Corect (Vineri, 2 iulie 2010, 20:27)

    Calin Danilescu [anonim]

    In sfarsit o abordare rationala. Costa mai putin sa asiguri case decat sa construiesti diguri. Statul poate sustine o parte. Constructia de diguri este o abordare strategica cu costuri mari. Ar mai fi de spus ca poate primarii localitatilor din zonele afectate ar trebui sa raspunda pentru autorizatiile de constructie date in luncile raurilor.
    Remarca la afirmatia femeii este si ea corecta insa trebuie spus ca in zona rurala locurile de munca sunt o raritate, asa ca nu e doar vina ei.
    • 0 (6 voturi)    
      Ar fi corect daca ar fi si adevarat (Vineri, 2 iulie 2010, 20:45)

      Petofi Sandor [anonim] i-a raspuns lui Calin Danilescu

      D-le Calin...chiar credeti ca societatile de asigurari vor plati despagubiri in caz de calamitate? Stiti dvs. cate chichite strecoara in contract? Pentru o asigurare de 50000 euro, eu platesc de vreo 4 ani cam 300 euro/an. Cata lume din cei calamitati astazi si-ar permite? Ce usor e sa vorbesti cand te operezi pe banii altora si nici macar masina nu o iei din banii tai! Sau nu e asa!?
      • +3 (5 voturi)    
        Asigurari (Vineri, 2 iulie 2010, 21:13)

        Calin Danilescu [anonim] i-a raspuns lui Petofi Sandor

        Pentru chichite, cum le numiti, s-au inventat brokerii de asigurari care la randul lor isi asuma rasponsabilitati. Tot ei sunt cei care negociaza contractele si preturile. Trebuie iesit odata din zona emotionatului si intrat in cea a solutiilor tehnice, rationale.
        Alternativa este mila publica si emotivitatea (fireasca, de altfel) ridicata la puterea zecea de catre televiziuni.
        Statul nu este responsabil chiar pentru orice iar acest lucru e valabil chiar peste tot.
        Nu inteleg legatura intre operatie si masina.
        • -2 (2 voturi)    
          are grija statu (Vineri, 2 iulie 2010, 21:50)

          oldman [anonim] i-a raspuns lui Calin Danilescu

          va contribui si la anuț statul la refacerea locuintelor.
          dar macar un minim de actiuni tre sa arate fiecare, incheind macar asigurarea aia. asta in conditiile in care asigurarile vor dori sa incheie polite pentru o casa aflata in zona limitrofa a acestor ape.
        • -3 (5 voturi)    
          Legatura... (Vineri, 2 iulie 2010, 22:05)

          Petofi Sandor [anonim] i-a raspuns lui Calin Danilescu

          E! E niţel mai "adânc" comentariul. Iarna nu-i ca vara! Dar apropo de brokeri...Păi brokerul e gratis? La cât ajungi cu sumele pentru asigirări dacă îţi încheie brokerul afacerea? Şi care e treaba cu brokerul? Pentru mine este o mare necunoscută brokerajul! Nici despre Bursă nu ştiu mare lucru, dar nici timp n-aş avea pentru aşa ceva.Sau bani de riscat. De regulă pe bursă circulă bani nemunciţi. Părerea mea!
          • +1 (5 voturi)    
            Bai Sandor ( ca Petőfi nu esti oricum) (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:03)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui Petofi Sandor

            Da' unde pana mea ai vazut tu ceva gratis in tarile in care se traieste bine?

            Cu parere de rau trebuie sa te anunt ca sa terminat cu comunismul si cu pomana de mult.
            Acum e mai simplu:

            1. inveti -> iti gasesti un loc de munca -> muncesti -> castigi bani -> platesti tot ce ai nevoie

            2. Freci menta la birt -> bei banii din alocatia copilului pe care nu-l trimiti la scoala ca e prea scump -> nu-ti asiguri casa ca doar costa bani -> iti ia apa casa -> ramai, neaos vorbind, in curu' gol.

            Addendum la punctul 2. : cu putin noroc te ia apa si pe tine si face poporul roman un pas inainte.
    • -1 (5 voturi)    
      de ar fi asa, dar nu e... (Vineri, 2 iulie 2010, 20:47)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Calin Danilescu

      draga calin, si prin alte tari, sub o anumita denumire de policy, aceste catastrofe sint lipsite de asigurare. se gasesc subterfugii ca sa nu se respecte. ai auzit de clauza de forta majora? de aceea, guvernul intervine, dar la noi e ocupat cu interventia asupra propriilor furturi si nu impart cu nimeni.
      • -1 (3 voturi)    
        Asigurari (Vineri, 2 iulie 2010, 21:16)

        Calin Danilescu [anonim] i-a raspuns lui bula

        Abordarea dumneavoastra imi pare prea generala pentru solutii punctuale care trebuie gasite.

        ASIGURARILE SUNT SOLUTIA ! ! !

        Alternativa este mila publica si emotivitatea (fireasca, de altfel) ridicata la puterea zecea de catre televiziuni.

        Partajez in schimb o parte din afirmatiile dumneavoastra.
      • 0 (4 voturi)    
        fals (Vineri, 2 iulie 2010, 21:49)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui bula

        una e "clauza de forta majora" si alta e sa-i faca statul casa unuia care e prost.

        e adevarat ca in alte tari asigurarile nu sunt obligatorii, dar cel ce nu se asigura suporta riscurile. cunosc personal un francez care nu si-a facut asigurare medicala decat la nivel de baza, ceea ce nu acopera toate cheltuielile medicale. omul a avut un accident de masina si a fost spitalizat vreme de 6 luni. pt a-si plati spitalizarea, a trebuit sa ia un credit de 80.000€. daca ar fi platit cei 350€/an (= asigurarea totala), costurile spitalizarii ar fi fost suportate de asigurator. insa omul meu s-a gandit ca lui nu i se poate intampla nimic si ca n-are rost sa se asigure...
      • 0 (2 voturi)    
        Pentru cei ca tine, probabil, (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:58)

        Gigell [anonim] i-a raspuns lui bula

        ca vad ca le stii pe toate, ca orice roman care se respecta.
        Asigurarile sunt de multe feluri, cu multe clauze si pot acoperi multe. Inclusiv (fara nici o bascalie) cazul in care te rapesc extraterestii. Forta majora poate fi invocata NUMAI in cazul in care situatia data nu este acoperita de vreo clauza. Adica, daca ti-ai asigurat casa subacvatica la inundatii, firma de asigurari e buna de plata. Probabil ca prima de asigurare o sa fie juma de casa, dar asta-i alta treaba.
        Si nu, nu lucrez pentru asigurari si chiar am ceva cu ei. Dar ma deranjeaza si prostia fudula tipic mioritica.
    • -1 (3 voturi)    
      ai dreptate dar cum faci (Vineri, 2 iulie 2010, 22:42)

      Tudor bugetar [anonim] i-a raspuns lui Calin Danilescu

      dar apar urmatoarele situatii, cvasigenerale in satele sarace:

      a) construieste o coliba fara autorizatie
      b) il amendezi nu are cu ce plati amenda
      c) legea spune sa-l demolezi - unde-l pui sa doarma daca are puradei (vazui una la tv azi cu 15 copii)

      ce faci tu primar acolo ? concet.
      • 0 (0 voturi)    
        Case in zone inundabile (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:32)

        Calin Danilescu [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

        Cel care construieste o coliba fara autorizatie e evident in culpa.

        a) daca si-a construit casa in zona inundabila, va suporta toate consecintele din punct de vedere al riscului.

        b) daca zona nu e inundabila putem imagina urmatoarea solutie : pentru ca statul nu are ce sa-i ia, iar demolarea nu face sens pentru ca s-ar crea o situatie si mai dramatica, omul respectiv poate presta munca in folosul comunitatii care sa acopere doua paliere :

        - costul autorizatiei de constructie (intrand astfel in legalitate)
        - costul amenzii pentru casa construita fara autorizatie de constructie. Munca poate fi prestata, de exemplu, la constructia de rigole din sate.

        Banii pentru asigurare pot fi recuperati tot din astfel de operatiuni (acolo unde nu exista cash)
    • 0 (0 voturi)    
      iti dau dreptate si mai adaug (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:07)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Calin Danilescu

      A. constructia de diguri care sa previna ORICE catastrofa -cum ar vrea Tatulici- costa enorm. B. Multi km de diguri are trebui facute ca sa protejeze ORICE CASA -toate tarile au facut diguri ca sa protejeze doar ZONE. Cine face in afara zonei o face pe riscul sau. C. Digurile costa, dar intretinerea lor dubleaza costurile la fiecare 5 ani -numai daca n-au fost evenimente, altfel se dubleaza la doi ani. PS. de unde vin bani pt. diguri si mai ales pt. intretinere, ca romanii nu vor taxe?
  • +5 (9 voturi)    
    streang (Vineri, 2 iulie 2010, 20:29)

    Alex [anonim]

    Streang pentru cine da autorizatie de constructie in zona inundabila. Streang pentru cine reconstruieste pe un amplasament inundabil. Streang pentru primarul care nu face stramutare.
    Strang pentru aia de nu le pasa de popr, si cara doar pentru ei.


    Sati sa vezi cand o sa vina Zamora la vale, cu tot cu vile !
  • -2 (6 voturi)    
    Taiati tot.... (Vineri, 2 iulie 2010, 20:35)

    lili [anonim]

    Si maine-poimaine nu o sa mai aveti cui taia.... Or sa plece toti oamenii competenti din tara asta de rahat si o sa fie un exod mai ceva ca-n '89. Si pe urma sa mai vorbim de imbatranirea populatiei, de sustinerea sistemului de pensii, de competenta in administratia publica(sistemul privat va atrage competentele Romaniei, la stat, ce mai rammane + clientela incompetenta), si ce-o sa mai vedem cum va arata fascinanta Romaniei peste vreo 10-20 de ani... nu tu medici, nu tu profesori, nu tu IT, nu tu ingineri, nu tu juristi, toti scarbiti de mizeria romaneasca vor pleca VIA SUA, Canada, Franta ..... Elitele, restul raman sa puna umarul la "inaltarea" Romaniei.............
  • +7 (9 voturi)    
    Dar biserica... (Vineri, 2 iulie 2010, 20:38)

    Menandy [anonim]

    ce face acum biserica???Ca doar e pe primul loc la increderea pe care i-o acorda oamenii. Isi trage catedrala neamului? Al cui neam?? Crede si nu cerceta?ce porcarie! Doamne,iarta-ma!
  • +3 (5 voturi)    
    asigurare (Vineri, 2 iulie 2010, 20:44)

    panfil flecaru [anonim]

    sa vedem ce soc. de asigurari va asigura case in albia de inundatzie a raurilor.
    sau la ce bani.
    tontulici arata o doamna care facuse ceva parale in italia si deschisese si ea un mic biznes...un bar.
    probabil cu ai 25 de mii dela joana.
    ar trebui ca primariile sa nu mai dea autorizatzii de constructzie in zone de risc.
    satele romanesti sunt dezlanate cu o gramada de case parasite. s'ar pute lucra la sistematizarea satelor. ar fi mai usor si cand se baga gaze, apa, canalizare. trece tzeava de apa si cea de gaze pe ulitze pe care mai locuiesc doua familii...
    e loc destul pentru stramutarea celor din zone de riscuri de inundatzii, alunecari de teren...
  • 0 (4 voturi)    
    Becali, Vantu, Patriciu, Videanu, Voiculescu (Vineri, 2 iulie 2010, 20:45)

    Razvan_M [utilizator]

    Pe cand unul din multimilionarii nostri politicieni va face si el o fapta buna?
    • +3 (5 voturi)    
      dar (Vineri, 2 iulie 2010, 21:50)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      pe cand nu vor mai astepta romanii cu mana intinsa sa vina cineva sa le puna banii / casa / masina in palma?
      • -2 (2 voturi)    
        Cine-a facut bani in Romania aici are responsabili (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:18)

        Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        tati. Daca nu are, sa se care in Ghana de ex.
    • -4 (6 voturi)    
      Dar unii chiar fac... (Vineri, 2 iulie 2010, 22:11)

      telespectator [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Patriciu şi Voiculescu au fundaţii nonprofit prin care dau burse elevilor şi studenţilor sârguincioşi. Voiculescu a trimis ajutoare sinistraţilor. Alţii dau sfaturi sau apostrofează oamenii şi aşa necăjiţi: "De ce ţi-ai pus casa aici? Nu ştiai că vine apa? De ce n-o faci pe deal, sau în vârful muntelui"?
  • +5 (11 voturi)    
    go base!! (Vineri, 2 iulie 2010, 20:47)

    cocos [anonim]

    super! asa arata un om care s-a scarbit de romania si de romanii lenesi!!! exact ca noi toti care muncim! nici un ban sa nu le dea, ca iar vor prospera carciumile!! sa se asigure, ca toti oamenii!!! bine base!!!
    • -1 (9 voturi)    
      un presedinte face altceva (Vineri, 2 iulie 2010, 21:46)

      nouvelobs [anonim] i-a raspuns lui cocos

      in primulrand un presedinte de tara este un exemplu moral. basescu se comporta imoral.
      aterizeaza dintr-un elicopter si da ordine, cearta "prostimea" si da replici aiuritoare.
      unii sunt in carciumi la sate? basescu a fost nu o data filmat iesind din restaurante intr-o stare de veselie.
      ati luat vreodata o "rata"? in vacanta mi-am "uitat" masina acasa si am luat o "rata". pe alocuri evident intram in lumea a treia si totusi in "mizeria" si "lenea" de la sate sunt mai multe exemple de oameni cu inima decat la oras! sunt prea naivi,au incredere in oameni inca si de aceea politicienii isi fac jocurile: dabuleanu, mizileanu..basescu si baile lui de multime din 2009.
      • +5 (9 voturi)    
        Oamenii de la sate (Vineri, 2 iulie 2010, 22:54)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui nouvelobs

        Îmi pare rău că trebuie să zic asta, dar oamenii de la sat nu prea mai au inimă (nu că cei de la oraș am fi mult mai breji), când ma duc pe la țară îmi vine să urlu de câtă răutate văd, oameni care nu au ce face toată ziua (cârciumă + TV), care se vaietă tot timpul dar nu mai pot de grija vecinului, oameni agresivi pe care nimeni nu îi controlează, hoți care fură orice și pe care tot satul îi cunoaște dar nimeni nu face nimic.

        Până unde se va ajunge cu nebunia asta? Oare chiar în halul asta am ajuns? Parcă vine apocalipsa ...
        • +2 (4 voturi)    
          Lipsa de educatie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:07)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          La asta se reduce totul.
        • -2 (4 voturi)    
          Toti lorzii ajunsi de la tara la Bucuresti (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:22)

          Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          au uitat de unde-au plecat.
      • 0 (4 voturi)    
        Basescu are chiar mai putina inima decit Tariceanu (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:21)

        Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui nouvelobs

        cu faimoasa fraza "ce vreti doamna, sa va fac hotel?"
        Totusi si-a pastrat calmul in fata acelei femei care din 1100 de lei PUTEA SA-SI FACA ASIGURARE daca s-ar FI FACUT in zona ei.
    • -3 (5 voturi)    
      Nu, nu s-a scarbit deloc, ii numeste-n functii (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:19)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui cocos

      in PD L si la Bruxelles.
  • -1 (5 voturi)    
    ''bordeie'' (Vineri, 2 iulie 2010, 20:59)

    gshdfh [anonim]

    pai da; ca daca base se hotareste sa faca niste amirite de bordeie,de 800000 de euroi bucata pt tot neamul lui de unde dracu si pt amaritii aia...iar tu nene cocos esti un idiot.da-te jos din mertan si mai priveste si tu in jurul tau
  • -3 (5 voturi)    
    TBHS (Vineri, 2 iulie 2010, 21:12)

    1 [anonim]

    Inca o demonstratie a acestui Homo sapiens care ne conduce
  • 0 (8 voturi)    
    Ha ha ha (Vineri, 2 iulie 2010, 21:20)

    Mihai [anonim]

    Vom taia de la educatie si sanatate, de la achizitii publice si alte manereli nu ne pute atinge ca acolo suntem noi, doar nu o sa ne taiem singuri de la jefuitul tarii, doar v-am dat zahar si faina.
    Seful mafiei personale a lui Nastase, acum seful mafiei personale a lui Basescu vegheaza ca toti banii pe care ii veti primi sa fie deturnati in conturile lor, vor arunca o lopata de balastru pe malul raului si va costa cat un un dig de cativa km.
    Trebuia aruncat in apa mascariciul asta de presedinte, mai ales cum radea atunci cand oamenii erau in suferinta.
    • +1 (5 voturi)    
      A zis secial ca sa-i porneasca pe oameni impotriva (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:23)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      sinistratilor.
      Doi: cum isi permite sa vorbeasca in numele gurvernului?
  • +1 (5 voturi)    
    Nu se taie de la sanatate si educatie (Vineri, 2 iulie 2010, 21:30)

    Cip [anonim]

    N-ati priceput esenta. Nu de la educatie si sanatate se taie. Basescu a spus asa tocmai ca sa arate cat de aiurea e pt. stat sa aloce bani pentru ceva ce trebuia platit de catre firmele de asigurari si a dat cele mai sensibile domenii ca exemplu.
    • -2 (4 voturi)    
      Uite (Vineri, 2 iulie 2010, 22:13)

      crisStella [utilizator] i-a raspuns lui Cip

      un om care gândeşte, din puzderia de tâmpiţei de pe HN!
      • +3 (3 voturi)    
        Si cum v-ati dat seama, (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:00)

        Gigell [anonim] i-a raspuns lui crisStella

        stimata doamna ?
    • 0 (2 voturi)    
      Avize-acorduri (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:26)

      Bluescent [utilizator] i-a raspuns lui Cip

      Pai daca e sa-i certe pe amaratii aia ca si-au pus casa in albia raului, sa-i certe si pe aia de au dat avizele de constructie. Ca parca ai nevoie de aviz si sa-ti ridici un gard, nu? Au luat bani si-au pus stampila, sa plateasca si ei. Asa poate or spagarii mai putin.
      Vezi zilnic blocuri in care se sparg pereti fara nici o consideratie ptr normele de siguranta in constructie. Ne miram? Va veti mira si mai tare la urmatorul cutremur cand o sa va certe Base ca v-ati largit spatiul locativ.
      Vai s-amar!
      • -2 (4 voturi)    
        Sigur (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:37)

        G. Ureche [anonim] i-a raspuns lui Bluescent

        Daca domnul Basescu tot e prin Bucovina, ar putea sa dea o raita cu elicopterul pe la Putna sa il certe putin si pe pispirica ala de-si zicea Stefan cel Mare pentru ca a indraznit sa faca manastiri in zone inundabile la Sucevita si Moldovita. Pai Fanuta ala daca tot zicea ca Moldova nu era a lui, putea sa se gindeasca putin ca printre urmasii urmasilor aveau sa vina unii care sa se apuce de taiat padurile (care, logic, erau ale lor) si ecuatia dealuri dezgolite + ploi record musai ca face ca tot ce e intre dealuri sa devina 'in albie'. Mama lui de voivod care nu stia sa construiasca nimic! Acu' miine-poimiine tre' sa vina dom' presedinte sa mai taie niste buget ca sa ii mute si manastirile pe deal ca sa nu se inunde!
    • -1 (7 voturi)    
      STATUL E RESPONSABIL pentru cetatenii sai (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:27)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Cip

      In locul acelor oameni as da in judecata ministerle responsabile CARE NU FAC NIMIC!
      Cetatenii Romaniei NU sint pomanagiii Romaniei. RUSINE tuturor taranoilor descalecati la Bucale care uita de unde-au plecat si se cred ceva de capul lor, si scriu aici cu VENIN fata de niste oameni loviti de soarta.
      Instant Kharma's gonna get you boys....
  • -2 (6 voturi)    
    altii isi intreaba cetatenii (Vineri, 2 iulie 2010, 21:33)

    nouvelobs [anonim]

    un stat civilizat are grija de cetatenii sai asigurati sau NU!!
    imi pare ca basescu isi arata adevarata fata de tip needucat. am vazut acum pe tvri replici intr-adevar marinaresti. "taiem di educatie, sanatate". apoi "la anul..." domnule basescu sunteti NEDEMN de presedinte al romanilor. eu l-am vazut pe Sarkozy lansand ajutoare de urgenta unor oameni mult mai bogati decat amaratii de la noi. ce doriti dvs? sa dispara in neant tot acesti neasigurati si probabil sa va orientati clientii si baietii dvs destepti spre asigurari??? copiati doar modelul pesedist intr-un stil mult mai vulgar!
    • +1 (3 voturi)    
      nu Sarkozy (Vineri, 2 iulie 2010, 22:09)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui nouvelobs

      si nu statul francez au construit case sinistratilor din 27.02 (Xynthia), ci casele de asigurare. statul francez a dat ajutoare oamenilor, dar au fost ajutoare provizorii, de supravietuire.
      • -1 (5 voturi)    
        md pour la roumanie (Vineri, 2 iulie 2010, 22:39)

        nouvelobs [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        ca ci contribuabil francez am urmarit cum reactioneaza autoritatile lor. de la sarkozy la segolene royal. exemplar.
        recent departamentul Var a fost afectat de viituri mai catastrofale decat cele din Moldova.
        sunt si la ei la tara neasigurati si acesti au primit ajutoare in materiale de constructii si banesti de la stat.
        din pacate noi ne desiram in continuare. ei tac si construiesc. stiu de la "batrani" de iesirile Rhonului..ei bine au rezolvat odata pentru totdeauna problema. noi de ce nu reusim? pentru ca "ei" dau afara specialistii. henry coanda, enescu au fost dati afara de comunisti. noi de iliescu, medicii de azi de basescu..trist!
        • +1 (5 voturi)    
          moi aussi (Vineri, 2 iulie 2010, 23:42)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui nouvelobs

          j'étais contribuable français il y a pas très longtemps. puis, un jour, je me suis rendu compte que j'ai de meilleures perspectives chez moi (justement parce que chez moi il n'y a pas assez de spécialistes), donc je suis rentré à l'est. cela étant dit...

          1. Franta se confunda si ea cu o fuga a creierelor, iar francezii care fug la Geneva, la Luxembourg, la Londra sau in US aplica metoda noastra: dau vina ba pe Ségo, ba pe le petit Nicolas, ba pe stramosii politici ai unuia sau ai altuia
          2. moda asta a aruncarii banilor in stanga si-n dreapta (vezi exemplele tale) a prins radacini in Franta la sfarsitul celor trente glorieuses, o data cu venirea socialistilor la putere. de atunci, atat deficitul bugetar cat si deficitul public (doua lucruri diferite, pe care nu le mai explic aici si acum) au crescut continuu, pana la valoarea de 138 mld €, respectiv pana la aprox 156 mld € in 2009. tocmai din cauza acestor doua gauri s-a ajuns la suprimarea a peste 100.000 de posturi bugetare in ultimii doi ani, la actuala tentativa de reformare a sistemului pensiilor etc.

          oare nu stiai toate astea? et ça t'inquiète pas le trou de la sécu, les dizaines de milliards d'euros de dettes de la SNCF et de la RFF et tous les autres trous qui deviennent de plus en plus larges ?
      • -1 (3 voturi)    
        Dar or/iubirea de Basescu e un zid... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:29)

        Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        de dat cu capul. ori sinteti fanatic ori platit.
    • -4 (4 voturi)    
      Taranoii ajunsi va dau minusuri! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:28)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui nouvelobs

      Exact ce ati scris am gindit si eu.
  • +1 (3 voturi)    
    corect (Vineri, 2 iulie 2010, 21:36)

    oana [anonim]

    just, nu degeaba exista asigurari pentru locuinta daaahhh!
  • +3 (3 voturi)    
    oare? (Vineri, 2 iulie 2010, 21:39)

    rammstein [utilizator]

    Am notat. Ne vedem la anul!
  • +4 (10 voturi)    
    FOARTE CORECT (Vineri, 2 iulie 2010, 21:55)

    Andrei H. [anonim]

    In primul rand, acea femeie s-a comportat ca o tampita, asa arata o profesoara, asa vorbeste cu presedintele tarii ei? (indiferent cum ar fi el)

    Cu asigurarea iarasi sunt de acord!! Asa e civilizat, asa fac occidentalii!

    Deci... la munca, nu cascatul gurii la guvern! De ce sa se duca taxele platite de mine la oameni inconstienti care construiesc unde nu trbuie??!!

    Ei si-au pierdut casa si o sa li se construiasca alta - EU NU AM UNA SI NU AM AVUT NICIODATA!!!
    • -2 (8 voturi)    
      Da, asa se vorbeste cu presedintele tarii (Vineri, 2 iulie 2010, 22:17)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Andrei H.

      Asa se vorbeste cand oamenii sunt disperati ca autoritatile platite sa gestioneze tara au dus-o la faliment, nu exista diguri, baraje, santuri de scurgere, sosele, strazi ca lumea, nu exista locuri de munca, educatie la pamant, sistem sanitar in colaps, in schimb exista o clasa politica portocalie incompetenta care s-a imbogatit pe spinarea romanilor si care i-a adus pe acei oameni la disperare. Vorbea DISPERAREA si LIPSA DE INCRDERE in guvernanti si in presedintele tarii. Deja oamenii incep sa prida curaj si sa-i apostrofeze pe guvernanti, vedeti ca Dl Basescu nici n-a mai avut curaj sa apara, el care participa la toate serbarile campenesti, targuri, nedei, iarmaroace si alte evenimente de cultura portocalie.....
    • 0 (2 voturi)    
      Casa noastra (Vineri, 2 iulie 2010, 22:56)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Andrei H.

      Și din pacate sunt șanse mici să avem vreodată :(
  • +1 (5 voturi)    
    Mioritic (Vineri, 2 iulie 2010, 22:10)

    george [anonim]

    Afirmatia ca trebuie sa ne asiguram casele este foarte corecta. Este vina statului ca oamenii nu isi asigura casele. Asa cum exista legi care ne obliga sa ne asiguram masinile (ma refer la RCA) ar trebui sa existe legi si pentru asigurarea caselor. Nu mai vorbesc despre faptul ca ni se pare normal sa platim sute de euro anual (unii, nu toti) pentru asigurarea Casco a masinii dar daca ar trebui sa platim tot atat pentru asigurarea de sanatate (care este, sper ca sunteti toti de acord cu mine, cu mult mai importanta decat masina) ni s-ar parea ca statul ne fura - ma rog, asta cu sanatatea este alta discutie.
    Altceva voiam sa spun: domnul Basescu seamana cu ciobanul (scuzati!) din Miorita. Discuta despre ce se va intampla in cazul inundatiilor de la anul dar nu sufla o vorba despre ce s-ar putea face/ar trebui facut pentru a preveni inundatiile de anul viitor - regularizarea cursurilor de apa, decolmatarea albiilor raurilor, impaduriri, etc. E un indemn mioritic: asteptati sa vina iar apele peste voi dar asteptati in liniste, cu casele asigurate! Multumim pentru sfat, dle Presedinte!
    P.S. Nu gasesc ca Basescu este vinovat pentru inundatii. Cred doar ca `incasatorii` de ajutor social (sau cum se cheama banii pe care statul li-i plateste) ar putea fi forta de munca necesara pentru masurile de prevenire a inundatiilor.
    • +8 (8 voturi)    
      Hai sa-ti spun o poveste... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:32)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui george

      A fost o data ca niciodata un tip fugit in RFG prin 87, cand era in anul I. Nu eu, un bun prieten. A facut el ce a facut prin Germania, chestii cu tehnologie, si a ajuns chiar binisor si s-a mutat in afara orasului, undeva prin sudul Germaniei, prin Baden-Wurttemberg, unde si-a cumparat un castelas (nu chiar, e o fosta casa boieresca medievala superba, dar a avut de renovat o groaza la ea). Nevasta s-a lasat de servici si se ocupa de casa si "domeniu" :) si asa a inceput sa colaboreze cu taranii din zona si sa ocupe de agricultura. L-a adus si pe frate-su de pe langa Sibiu (al ei, nu al lui) sa o ajute cu agricultura si le mergea (si inca le merge) foarte bine.
      Acum vreo 3 ani s-au gandit ei: "ce bine ar fi sa incercam sa facem ceva agricultura ca in Germania in satul bunicii".
      Ghici ce s-a intamplat ?
      Taranii vroiau lefuri de directori ca sa vina la munca, sa faca o cooperativa nici nu vroiau sa auda, cum se facea de 4 o intindeau la crasma din sat (parca zicea cineva pe aici ca nu exista crasme in sat :D aia e singura institutie din sat care functioneaza) si pe urma veneu sa ceara bani in avans, desi nu muncisera nici pentru cat primisera. De utilaje si-au batut joc si au devenit niste fiare vechi urgent, nu ar fi curatat un utilaj, dupa ce-l foloseau, nici picati cu ceara si mai si furau cand n-aveau bani de crasma. Toata experienta a durat cam un an, timp in care ei au muncit mai mult decat toti aia pe care ii plateau, si a costat un pic peste 200.000 EUR.

      Astia vrei tu sa puna mana si sa decolmateze raurile, sa planteze pomi si sa asigura malurile, sa regularizeze apele samd ? Si asta in conditii de criza cand nu putem sa cheltuim de 100 de ori mai mult ca elvetienii ca sa facem o treaba ca la gradinita ?
      P.S. Elvetienii au ideea (tampita, cum sa ai asa o idee) ca padurea rezista mult mai bine la furtuna si la incendiu daca o cureti. Asa ca pun mana si curata padurile (si au multe) de peste tot, inclusiv de pe pantele abrupte ale muntilor (si au si d-astia).
      • 0 (0 voturi)    
        De acord (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:03)

        george [anonim] i-a raspuns lui Gigell

        Povestea pe care o spui este cat se poate de verosimila. Vreau insa sa iti reamintesc o vorba desteapta pe care nu am spus-o eu (din pacate :-) ) dar cu care sunt de acord: `Oamenii sunt aceiasi peste tot. Ei sunt doar diferit guvernati.`
      • +1 (1 vot)    
        puturosi (Duminică, 4 iulie 2010, 10:20)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Gigell

        Aceeasi problema o au si parintii mei la Oradea.Au ferma de taurine si ovine dar nu au mana de lucru,toti cer bani inainte si fug de munca ca dracu de tamaie,nici macar tiganii nu vor sa munceasca-toata lumea traieste de azi pe maine,isi fac vreo 5 copii minim,iata de ce tara asta e in prapastie-cativa muncesc iar restul asteapta sa ii intretina statul pe vecie!Isi merita soarta...
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Vineri, 2 iulie 2010, 22:12)

    jd [anonim]

    dialogul intre cei doi este penibil.acum 1 an nu era criza...aaa pardon " stiam de ea dar am zis sa mai asteptam putin ".
  • -1 (9 voturi)    
    omul asta e tot mai dus cu pluta..... (Vineri, 2 iulie 2010, 22:20)

    dorinteodor [anonim]

    asigurari? multe case sint de paianta. cam la ce valoare de piata va fi ea asigurata? si ce firma serioasa de asigurari va asigura vreo casa intr-o zona expusa si/sau neprotejata....si pentru unii chiar 20 de lei pe an poate parea mult....

    adica in loc de investitii pentru a scapa definitiv de aceasta problema, omul asta vine cu amenintari....si vezi doamne va lua de la invatamint si sanatate ceea ce inseamna ca au cheltuit si fondurile pentru situatii de urgenta....

    ceea ce inseamna ca intr-o situatie adevarata de urgenta (doamne fereste) nu vor fi bani nici pentru asta....
    • -1 (3 voturi)    
      mare dreptate (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:52)

      crisStella [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      aveti, Domnule!
  • -1 (5 voturi)    
    o singura solutie. (Vineri, 2 iulie 2010, 22:25)

    dan [anonim]

    In mod normal cetatenii ar putea da in judecata guvernul pentru inundatii. Cu sau fara asigurare.

    Mare parte din inundatii se datoreaza despaduririlor facute de guvernanti si acolitii lor. Despadurii de pe urma carora au facut miliarde de euro.
    Iar fraierii platesc cu casa pentru imbogatirea lor.

    Exista o singura solutie. Dar din pacate armele sunt interzis in romania, si oricum poporul este un popor de lasi. fara oo
    • +2 (6 voturi)    
      cand ai fost ultima data in sate de munte? (Vineri, 2 iulie 2010, 23:53)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui dan

      acolo vezi cine taie padurile. si nu, NU sunt guvernantii, ci satenii - isi taie padurile ca sa-si ia gipane.
    • +1 (5 voturi)    
      Numa'ncet (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:13)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Poate ne spui si nou a cine a lucrat la acele despaduriri?
      Cine a furat lemne cu caru' si apoi a baut banii la crasma?

      Exact astia de se vaita acum ca le-a luat apa casele.
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebare. Sau intrebari (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:06)

        george [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Si cine a tolerat furtul de lemne? Si cine a incurajat lenea (ca sa nu zic `nemunca` pentru ca mi-e teama ca nu exista in DEX) dandu-le ajutor social pe care sa-l bea la crasma?
    • +2 (4 voturi)    
      Oamenii PSD-ului (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:37)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui dan

      au facut cele mai multe despaduriri. Cu acte false, fara acte, cu legi date de parlamentari pentru ei. Jaf. PSD-ist. Ca romanu' de ce sa exporte chestii cu manopera si tehnologie. A exportat sanatatea tarii.
    • -1 (1 vot)    
      aflam lucruri noi.... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:14)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui dan

      zice cotidianul ca tariceanu a inceput regularizarea pe prut si siret si a dat 8,5 milioane euro. s-a facut ceva in 2008 dar in 2009 boc a sistat lucrarile de regularizare si a deturnat banii la clientela ca sa faca sali de sport..... pai daca este asa chiar ca boc poate fi dat in judecata....
  • -4 (8 voturi)    
    mi-ar crapa obrazu de rusine (Vineri, 2 iulie 2010, 23:13)

    stefan_23 [anonim]

    cata nesimtire pe basescu asta. Ar merita sa fie pocnit fix in mufa pentru lipsa de respect pe care o arata oamenilor pe care (teoretic) ar trebui sa-i reprezinte
  • -1 (7 voturi)    
    Ne vrem ROMANIA inapoi (Vineri, 2 iulie 2010, 23:35)

    Gabriel [anonim]

    Base pleaca si lasa-ne in pace, ne vrem ROMANIA inapoi.
    Sa dea D-zeu sa mori chinuit si tu si toti timpitii aia care te pupa in fund.
  • -1 (5 voturi)    
    mumu (Vineri, 2 iulie 2010, 23:41)

    catalin [anonim]

    sa mori tu ca e ultimu an!
    ce nu te muti tu cu fiica-ta in dorohoi?
    cat de nesimtit sa fii cand aia-s in apa pa-n la gat si n-au unde sa se angajeze sa le zici sa-si faca asigurare...
    visezi tu ca te asigura cineva in orasul ala unde te inunzi daca ploua un pic mai tere...
  • -3 (9 voturi)    
    FELICITARI PROFESOAREI DIN MOLDOVA ! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:17)

    gigi [anonim]

    ...sa le mai taie din tupeu politicienilor nesimtiti made in RO !!!
    Urmatoarea faza sa fie cu unu' care-i umfla botu' !
    • +5 (9 voturi)    
      da (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:54)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Astazi am urmarit cu atentie si pe internet si pe tv ce s-a transmis de la Dorohoi cu gandul la fostii mei concetateni.Casa parintilor mei este asezata la mai putin de 200 m raul Buhai,dar undeva pe deal.Cand am vazut pe A3 la miezul noptii ca a cedat digul de la iazul Iezer primul impuls a fost sa calculez daca ar ajunge apa pana la casa si m-am abtinut sa o sperii pe mama mea de 75 de ani.Am aflat ca e bine dimineata pentru ca mobilul a functiona cu intermitente.Nu-i cunosc pe acei oameni personal dar i-am vazut demni cu durerea afisata pe fata.Cand ati adus apa fiecare isi lua cat avea nevoie fara a se bate asa cum am mai vazut in alte parti.,imi crgeau lacrimile gandinduma la suferintzele lor sa itzi vezi casa -lucru de o viatza distrus intr o clipita ,ma dezgustat acea profesoara care a transformat epampatia in arma politica care NU A AVUT BANI pentru asigurarea casei pentru ca o sa iI SE IA 25% din salariu -pina unde poate merge micimea omeneasca sa transformi un moment al compasiuni intr un penibil ca de ce aia de la PDL are casa cu doua etaje- PENIBIL PENIBIL.(ea o fi de la PSD sau PNL?) sper ca asemenea momente sa nu se mai repete , e evident politicianismul - va multzumesc tutror care ajuta cat de cat acei oameni
    • +1 (5 voturi)    
      respect (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:16)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Astazi am urmarit cu atentie si pe internet si pe tv ce s-a transmis de la Dorohoi
      cu gandul la fostii mei concetateni.Casa parintilor mei este asezata la mai putin de 200 m
      raul Buhai,dar undeva pe deal.Cand am vazut pe A3 la miezul noptii ca a cedat digul de la
      iazul Iezer primul impuls a fost sa calculez daca ar ajunge apa pana la casa si m-am
      abtinut sa o sperii pe mama mea de 75 de ani.Am aflat ca e bine dimineata pentru ca
      mobilul a functiona cu intermitente.Nu-i cunosc pe acei oameni personal dar i-am vazut
      demni cu durerea afisata pe fata.Cand ati adus apa fiecare isi lua cat avea nevoie fara
      a se bate asa cum am mai vazut in alte parti.,imi crgeau lacrimile gandinduma la
      suferintzele lor sa itzi vezi casa -lucru de o viatza distrus intr o clipita ,ma dezgustat
      acea profesoara care a transformat empatia in arma politica care NU A AVUT BANI pentru
      asigurarea casei pentru ca o sa iI SE IA 25% din salariu -pina unde poate merge micimea
      omeneasca sa transformi un moment al compasiuni intr un penibil ca de ce aia de la PDL
      are casa cu doua etaje- PENIBIL PENIBIL.(ea o fi de la PSD sau PNL?) sper ca asemenea
      momente sa nu se mai repete , e evident politicianismul - multzumesc tuturor care ajuta cat
      de cat acei oameni si fac u apel oricat de putzin pot sa doneze si aceaa e ceva
  • -1 (9 voturi)    
    Ba daca fica ta e o proasta de bubuie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:55)

    warchild [anonim]

    nu inseamana ca sistemul de invatamant, distrus de cei de la gurevare, este prost inseamna doar ca elena basescu e un o proasta! dar zau are cu cine sa semene!
    • 0 (0 voturi)    
      bai "gurevare" (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:13)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui warchild

      si tu tot in sistemul asta ai invatat carte. de-aia esti praf...
      • +1 (1 vot)    
        ps. vezi ca prima greseala e in titlu! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:29)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui Colebil Clinton

        fica - fiica! ce pot sa mai zic, zau ca pe aia speram sa o fi vazut intai, dar fiecare citeste si intelege cat poate, dupa cum fiecare peste musca din momeala potrivita lui!
      • -1 (1 vot)    
        aveam nevoie de confirmarea unuia ca tine! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 23:16)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui Colebil Clinton

        daca eu sunt prost pentru ca am dactilografiat gresit atunci si elena besescu e proasta! q.e.d.! acum ca ai confirmat incearca sa repeti asta pana cand o intelegi! din moment ce sunt prosti toti cei care fac greseli de dactilografie, ortografie si cei care au exprimari gramaticale gresite, vezi eu, atunci prin asociere elena basescu e si ea proasta! nu-i spune liderului tau spiritual ca ai confirmat aceasta ipoteza, e posibil sa nu mai primesti bani sa postezi impotriva tuturor celor care iti critica sponsorul!
    • -1 (1 vot)    
      sunteti un produs al acestui sistem de invatamant (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:25)

      valexandru [anonim] i-a raspuns lui warchild

      este clar ca sistemul educational este prost.
      Mai, domnu'!
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 22:24)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui valexandru

        e slab rau sistemul de invatamant romanesc! din pacate nu sunt produsul acestui sistem dar lenutele voastre sunt!
    • +1 (1 vot)    
      daca aia dela guverare (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 15:20)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui warchild

      l'au distrus in cateva luni, cand ori veni ai vostrii la guverare or sa'l refaca peste noapte. adormitzei sau adormita dela politecnika. either one, same shit.

      un sistem de invatzamant, cu dascali buni, nu se distruge intr'un an.

      eu am facut clasele primare cu invatzatori ramasi din vechiul rejim burhezo mosieresc.
      cu toate arestarile peste noapte, iepurarile si alte actziuni de curatzire ale comunistilor, invatzatorii si profesorii se purtau in scoala cu demnitate si isi faceau datoria fatza de copii.

      asa ca mai las'o jos, ca macane.
      atzi politizat scoala, cum nici comunistii stejarului din scornicesti n'au reusit.
      cei mai tontzi dintre guristii din invatzamant sunt pesedei.
      mancatzi rahatul cu universitatzile particulare, si la definitivat, anul trecut, cei dela spiru, cu toate restrictziile impuse de adormita dela poli, au avut note mai bune decat pesedeii vostrii.

      sa traitzi bine, mai draghe !
      • -1 (1 vot)    
        simpatic colajul tau de cuvinte utilizate (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 23:09)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        fie pe mess, fie acum 30 40 de ani cand spui tu ca ai fost format. nu stiu ce anume sa cred despre unul ca tine a. ca nu ai fost format atunci deoarece majoritatea celor peste 40 nu scriu cu tz wtf nici eu nu scriu cu tz; b. ca totusi ai fost format intr-un sistem in care profesorul iti spune ceva si tu il repeti ca un papagal, deoarece doar intr-un astfel de sistem nu reusesti sa inveti sa gandesti si sa reactionezi singur. ce am scris eu si ce ai intels tu - "distrus de cei de la gurevare" nu "dela guverare" nu mai zic ca trebuie sa ma iau si eu putin de tine de la nu se scrie legat, totusi nu despre asta e vorba ci despre faptul ca ce am scris eu implica o generalizare - cei de la guvernare de ieri de azi poate si de maine. nu am specificat cei care guverneaza acum! greu! greu! greu! zau chiar nu e vina sistemului de invatamant romanesc si nici a profesorilor ca o proasta precum elena basescu exista, nu a invatat-o nimimeni pe proasta asta se se exprime in felul in care o face! si zau ca nu e vina nimanui, decat a ta, ca nu esti in stare sa gandesti si sa faci asocieri pertinente!
        • 0 (0 voturi)    
          tz (Luni, 5 iulie 2010, 11:03)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui warchild

          pen'ca nu dispun de un key board cu caractere roamesti.
          nu cred ca tz te'a impiedicat sa intelegi ce'am vrut sa pun. aici nu e loc de literatura, e loc pentru comentarii, dupa capul fiecaruia.

          cat de guverare, observi ca n'am folosti cotatzia.
          taman pentru subtilitate. am gresit greseala si faptul c'ai reactzionat, cum ai reactzionat, ma face sa cred c'am atins tzinta.

          ideia era ca, ai dati vina pe actuala "gurevare" pentru distrugerea invatzamantului, ca si cum un sistem de invatzamant poate fi distrus in doi ani.
          ba nu, funeriu e minsitru de mai putzin de un an... inainte a fost adormita.
          la asta trebuia sa comentezi.

          deci, mai draga tinere, multzumesc pentru sfaturi. keep staying as a child.
          apropo, am vrut sa scriu warchild, dar spell check zice c'ar fi a misspelling.
          probabila ca si ...gurevare.....

          cu salutari distinse !
  • +2 (6 voturi)    
    no comment (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:42)

    Privitor [anonim]

    "La ce calitate are educatia nu avem ce discuta" - adevarat !! adevarat total

    ""a muncit 12 ani, seful statului replicand: "cam putin pentru o viata de om"."" ......eu am 28 de ani si deja am 10 ani de munca

    eu zic sa nu ne mai fudulim atat ca tot inundati ramanem
    • -1 (1 vot)    
      superficial, nu adevarat (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:31)

      hm [anonim] i-a raspuns lui Privitor

      la ce salarii - asa calitate, as putea spune.
      dar nici macar nu e atat de simplu. d-l basescu este badaran din nestiinta. invatamantul este slab nu din cauza profesorilor, ci pentru ca asa se organizeaza de ani buni incoace. sunt foarte multe cauze, le-am enumerat deja pe aici, calitatea profesorilor este chiar ultima si cea mai putin importanta.
      nasol e ca, oricat de neinformat ar fi, d-l basescu nu poate sa spuna ce a spus: cu putina gandire in perspectiva ar trebui sa-si dea seama ca simpla dorinta de marire a salariului nu o sa ridice invatamantul.
      problemele invatamantului sunt, pe scurt:
      - denaturarea rolului notelor: admiterea la facultati pe baza unor note din liceu, acordarea de burse sau bani de liceu pe baza unor note - consecinta: din indice de evaluare, notele devin moneda.
      - invatamantul "integrator", care accepta orice - nu mai sunt examene eliminatorii, problemele de disciplina nu sunt sanctionate, profesorii, directorii sunt sanctionati sau chiar schimbati de catre inspectorate daca lasa repetenti sau chiar corijenti
      - cu riscul de a ma repeta: tolerarea violentei in scoala, admitandu-se ORICE elev cu orice probleme de comportament, nivelul claselor scade, iar elevii sunt expusi violentei colegilor. astfel, violenta din familiile romanesti se paseaza, cu acordul sistemului de educatie, generatiei urmatoare.
      - implicarea in administrarea scolilor a parintilor, consiliilor locale, primariilor, politicii etc. acest fapt, corelat cu cel al admiterilor/ burselor acordate pe note duce la permanente santaje din partea parintilor asupra scolii. scoala nu-si poate stabilii standarde de performanta sau de disciplina.
      - programele aiuritoare, infinita birocratie, importanta aparentelor, imbecilitatea unor obiecte de studiu sau a continutului acestora (se preda religie in toti cei 12 ani! se preda educatie civica din clasele primare, uitati-va un pic pe un manual si o sa va dati seama ca indobitocesc inca mai tare decat textele din perioada comunismului).
    • -1 (5 voturi)    
      superficial, nu adevarat (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:31)

      hm [anonim] i-a raspuns lui Privitor

      la ce salarii - asa calitate, as putea spune.
      dar nici macar nu e atat de simplu. d-l basescu este badaran din nestiinta. invatamantul este slab nu din cauza profesorilor, ci pentru ca asa se organizeaza de ani buni incoace. sunt foarte multe cauze, le-am enumerat deja pe aici, calitatea profesorilor este chiar ultima si cea mai putin importanta.
      nasol e ca, oricat de neinformat ar fi, d-l basescu nu poate sa spuna ce a spus: cu putina gandire in perspectiva ar trebui sa-si dea seama ca simpla dorinta de marire a salariului nu o sa ridice invatamantul.
      problemele invatamantului sunt, pe scurt:
      - denaturarea rolului notelor: admiterea la facultati pe baza unor note din liceu, acordarea de burse sau bani de liceu pe baza unor note - consecinta: din indice de evaluare, notele devin moneda.
      - invatamantul "integrator", care accepta orice - nu mai sunt examene eliminatorii, problemele de disciplina nu sunt sanctionate, profesorii, directorii sunt sanctionati sau chiar schimbati de catre inspectorate daca lasa repetenti sau chiar corijenti
      - cu riscul de a ma repeta: tolerarea violentei in scoala, admitandu-se ORICE elev cu orice probleme de comportament, nivelul claselor scade, iar elevii sunt expusi violentei colegilor. astfel, violenta din familiile romanesti se paseaza, cu acordul sistemului de educatie, generatiei urmatoare.
      - implicarea in administrarea scolilor a parintilor, consiliilor locale, primariilor, politicii etc. acest fapt, corelat cu cel al admiterilor/ burselor acordate pe note duce la permanente santaje din partea parintilor asupra scolii. scoala nu-si poate stabilii standarde de performanta sau de disciplina.
      - programele aiuritoare, infinita birocratie, importanta aparentelor, imbecilitatea unor obiecte de studiu sau a continutului acestora (se preda religie in toti cei 12 ani! se preda educatie civica din clasele primare, uitati-va un pic pe un manual si o sa va dati seama ca indobitocesc inca mai tare decat textele din perioada comunismului).
  • +1 (7 voturi)    
    Oameni langa ape (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:50)

    torent [anonim]

    Terminati cu ideea ca sunt case in zone inundabile.Istoria civilzatiilor spune clar ca toate asezarile omenesti sunt langa ape,pentu ca acolo este sursa de viata.Sunt sate si asezari de mii de ani si nu a venit nimeni sa le mute cu ideea de salvarea de inundatii.Marile metropole si orase sunt langa ape.La cataclisme muta New Orleans,sau reconstruiesc si se apara?
  • +3 (3 voturi)    
    Uluitor (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 3:35)

    Catz Kitty [utilizator]

    Am văzut la televizor imagini de la Săuceni luate din elicopter. Ce m-a frapat era bogăţia acelor oameni. Vile frumoase, cu un etaj sau două. Şi acum vin la problemă. Cu toţi banii lor, acei "săteni" n-au pus mână de la mână să-şi faca un dig ca lumea, deşi mai fuseseră inundaţi acum doi ani. Deci, "nema" solidaritate. Mai mult, chiar dacă solidaritate "nema", putea fiecare să-şi tragă câte un gard de propecţie lângă viloi. N-au facut-o şi acum cer bani de la stat. Brava !
  • 0 (0 voturi)    
    Au incercat? Propunere (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 6:40)

    leuromanesc [anonim]

    Domnilor de la conducerea statului - va propun sa se traga cu artileria in nori cand patrund pe teritoriul tarii pentru spargerea si risipirea lor - macar sa incercati - va informez ca am fost martor la asemenea procedee prin anii l937 - 1940,cand in astfel de situatii , pe mosiile
    marilor propietari,pentru salvarea recoltelor,se foloseau niste rachete cu care se spargeau norii. Aceasta se petrecea la o mare mosie din jud.Buzau,situatie de care se bucurau si satenii din imprejurimi,se evitau inundatiile de la ploile prea puternice si cu piatra.
    Va rog analizati propunerea si dispuneti masuri.---
    Trebuie sa puneti la treaba si locuitorii comunelor si satelor,nu sa astepte numai ajutoare si bani.
  • -1 (3 voturi)    
    zeflemea (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 7:33)

    caka [anonim]

    de ca sa se i-a bani din sanatate si educatie pentru a junge la sinistrati cine esti tu sa iei o asemenea decizie ? nu ai nici o putere esti cu capul d ai-a frate de la agentii de la bugetul presedentiei dela judecatori , dela fratele tau nu de la noi animalule !!! mie scarba de tine ... chiorul ..nu trebuia sa te arati oamneilor necajiti .. ! starnesti carba!!
  • +1 (1 vot)    
    Tele Don (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 7:43)

    Juan [anonim]

    Eu personal m-am saturat pana la greatza de teledonurile lui Tatulcici care in fiecare an (de multi ani) mananca o paine alba pe seama confratilor la fiecare inundatie sau, dupa caz, ce se nimereste.
    Ar putea folosi miile de minute de emisie sa faca singurul lucru onest si util: educatia necesara pentru ca fiecare gospodar sa-si rupa de la gura cateva sute de mii de lei pentru o asigurare.
    Cu aceasta ocazia toata luma ar afla ca un motiv foarte bun ca nu-ti faci casa in albie este ca societatile de asigurare nu asigura asa cea.
    Dl Tatulici prefera sa invoce mesianic interventia Autorrritatilor, desi nu are nic un fel de autoritate morala sau intelectuala in acest sens.
    Promovarea reciproca a lingusirii pupincuriste a electoratului (respectiv "audientei" este cel mai toxic ingredient al vietii publice din Ro iar dl. Tatulici pare sa nu realizeze rolul sau de celula canceroasa in societate.
    Personal sunt impotriva ca banii publici sa fie folositi pentru a construi case pentru toti bezmeticii, desigur in detrimentul altor destinatii cel putin la fel de nobile (ex: echipamente medicale sau, de ce nu, tehnica militara pentru soldatii nostri din Afganistan)
  • +1 (1 vot)    
    AOLEU , MAMĂ (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:05)

    camioneros [anonim]

    Ipocriţi , asta suntem !!
    În occident , unde legile sunt mai respectate ca la noi , oamenii se sprijină între ei la greu ! La calamităţi , nu mai vorbim !!
    Dar pe urmă , se fac şi cercetări . Cine e de vină :
    au furat din infrastructură?... şi cine , au defrişat fără stăpân?... şi cine , au călcat pe-acolo firme de asigurări ?... nu - amenzi !!! Puşcărie - în funcţie de vinovăţie - ...
    Credeţi voi , că după inundaţiile trecute (unde acum a mai inundat o dată , au venit firme de asigurări cu armatele lor "convingătoare" , să îşi facă clienţi (siguri - deoarece când te arzi cu ciorba sufli şi-n iaurt ) din rîndurile nănpăstuiţilor de soartă ???
    Pă dracu !
    Şi ăia , când aud de sate , parcă aud de holeră ...
    Nici românaşii de rând nu-s mai prejos , că până nu le dai mură-n gură , nu fac nimic din proprie iniţiativă !!!
    Ne-am obişnuit cu miloaga comunistă : DAŢI-NE
  • +2 (2 voturi)    
    este ultima data cand se dau materiale (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:28)

    ela [anonim]

    Pai ar fi cazul sa nu se mai dea deloc din moment ce casele au fost reconstruite in zona inundabila.
    Un catel va pricepe pana la urma ca "nu e voie" daca-l dresezi, Oamenii aceea cred ca nu pricep nimic, deci trebuie dresati precum cateii. "Vreti materiale ?, atunci faceti casa in deal afara din vale" si cu o simpla conditie, poate vor-nu-vor o sa priceapa.
    Cu ce sunt eu de vina, si buna de plata an de an din buget pentru greutatea lor de a intelege ca nu se construieste acolo... ? (ca si eu dau bani la buget nu ?)
    Ce asigurator sa le asigure casele din zona inundabila ? Tot statul si bugetul (adica si eu) sa tot platim prostia omeneasca ? Pana cand ?
    Bugetul tarii nu inseamna bani de milogeala sau de aruncat in vant... pe apa Siretului de exemplu.
    Pana cand o sa tot cerem - dati-mi casa, vreau aia,vreau aialalta, vreau, vreau vreau... munceste daca vrei, respecta regulile ca nu-s facute ca sa fie incalcate
  • 0 (2 voturi)    
    Mitocan (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:29)

    roberto [anonim]

    1. Evident ca nici o firma de asigurari nu va asigura case din zonele respective, mutate 500 m in orice directie, IN CONDITIILE ACTUALE. Poti sa ai o caruta de bani.

    2. Este evident ca te poti apara impotriva apei - ii reocmand marinarului, posesoarei de genti dela Turism si acolitilor sa viziteze Olanda si sa afle cum se poate ca o tara intreaga sa fie aparata de diguri impotriva unui pericol CU MULT MAI MARE decat un paraias de prin Moldova.

    3.Este regretabil ca o mana de avocati smecheri din Bucuresti nu s-au adunat pentru a ajuta pro-bono satenii din multe asezari moldovene IN A DA IN JUDECATA PE CIVIL SI PENAL toti responsabilii administrativi si politici care trebuiau sa se ocupe de problema digurilor, a opririi defrisarilor, a regularizarii raurilor, etc din 90' si pana acum.

    Dezinteresul autoritatilor este o situatie similara cu ceea ce se intampla in constructii prin 2008 (atunci se mai construia) iar rrezultatele le vom vedea in 10-15 ani cu primele cutremure cand se vor prabusi viloaiele si "ansamblurile rezidentiale".


    Este inadmisibil sa ai aceleasi probleme aproape an de an. Nu are nici o legatura cu asigurarile, cu vatra satului or whatever.

    ps: pt marinarul beat: statul roman de ce nu si-a mutat strazile si calea ferata de acolo, daca tot stiu ca sunt zone inundabile?
  • +1 (9 voturi)    
    Asigurarile (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:39)

    roberto [anonim]

    Ok, stiu ca analfabetii pedelisti din conducere nu au astfel de idei, dar.

    Sa presupunem ca avem satul X de pe langa raul Y din Moldova, care are 1000 case. Sa zicem ca fiecare casa este evaluata la 40.000 iepuroi.

    Vine firma de asigurari si spune: eu trebuie sa am in caz de belea 40 milioane iepuroi.
    Vine expertl tehnic de la asigurari si spune: dom' director, aici pica 750 case la 2 ani!

    Altfel spus, asiguratorul trebuie sa ase pregateasca pt 15 milioane euro daune in medie anula pt satul respectiv (0.75x40:2).

    Un calcul elementar ne trimite la o prima de asigurare de aproape 1700 euro lunar pe casa, si asta fara alti coeficienti de risc, cheltuieli indirecte si profitul asiguratorului. Nu ne intrebam daca vin inudatiile in fiecare an ce se intampla ...

    Deci portocaliilor, lasati-ne cu asigurarile ... Nici draku nu face asigurari de viata bolnavilor de cancer, caselor care stau sa se prabuseasac sau celor care sunt inudate si distruse o data la 2 ani de inundarea unor paraiase.
    • 0 (2 voturi)    
      mutatul la deal asijderea (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:22)

      Pongo [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Iar aia cu mutatu' pe deal e la fel de tare... Dealurile in tara noastra au obiceiul prost sa isi ia talpasita la vale.
      Vorbeste gura fara el, dar deh, tre sa le stie pe toate el comandante, nu?
  • -2 (6 voturi)    
    tupeu de borfas (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 10:13)

    denis [anonim]

    aciuat in fruntea tarii.
  • 0 (4 voturi)    
    unde-i dzo? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 11:47)

    Cocolina [utilizator]

    Nu stiu cum se intampla ca exact in zonele cu pondere mare de pupatori de moaste si icoane se intampla mereu nenorociri!Si pe urma oamenii in ignoranta lor mai si accepta ca au fost pedepsiti de dzo pt ce defapt???Unde-i dzo-ul lor atat de bun si milostiv,cum de nu-i apara dupa cate rugaciuni au pus is cati bani au dat popilor pt ca sa fie fericiti in viata de apoi?Ce are importanta ca pe acest pamant zeul lor ramane surd si impasibil fata de problemele lor??
    Cata vreme vom astepta mila de sus si sa ne scape dzo de rele,fara sa punem mana pe lopata,fara sa gasim orice pretext sa nu muncim ca e sarbatoare in calendar din 3 in 3 zile-o sa ramanem la stadiul de robi pe vecie!!
    Ps-nu trebuie sa ne mai plangem ca n-avem case si mancare,important e sa cotizam la catedrale neamului ca om fi fericiti pe lumea ailalta!Rusine!
    • -1 (1 vot)    
      Pentru cocolina (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 15:18)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Cocolina

      D-zeu poate intirzie, dar nu uita. Asa ca succes cind dai de El.
  • +1 (1 vot)    
    ca in olanda (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:42)

    olandezu [anonim]

    vad o mare discutie ca niste nenorociti si-au facut casele in albia riului. Pai daca principul inundatiilor din Romania s-ar respecta astazi si in Olanda, atunci Olanda nu ar exista. Sint la metri buni SUB nivelul MARII nu al unui rau si nu sint inundati. Na, ce zici la asta ?
    • 0 (0 voturi)    
      bre zburatorule, (Luni, 5 iulie 2010, 10:13)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui olandezu

      matale stii ce densitate are populatzia olandei si cum stam, comparand ?!
      sau, mai usor, ce suprafatza are olanda, ce suprafatza are romania..
      sau, ca olanda se numeste si tzarile de jos, desi pe harta, e sus ?!

      hai sa nu ne mai dam, aaaa....olandeji !

      ai de'si facura cashi pe valea raurilor nu's niste coate goale care n'au avut unde, n'au avut parale.
      in romania "crizata" se construieste cat mai aproape de ape, c'asa e moda. si nu bordeie dupa obiceie, ci cashi mari, de oameni cu parale.
      numai sa vezi imagini cu vile in apa.

      de, obrazul subtzire cu cheltuiala se tzine.

      si'nca ceva, in olanda si prin alte partzi unde oamenii mai intai gandesc, se face dig, se construieste infrastructura (drumuri, poduri, canalizare, retzele de gaze si electrice) apoi incep sa'si faca case.

      la noi, dela bucale la sushava, craiova, baia mare sau radautzi, se fac intai vile, in mocirla. apoi incep plangerile, sa vina guvernul sa le faca strazi, trotuare, canalizari, gradinitze, scoli.

      inchei cu o intrebare, olandezilor cine vine sa le faca ?! voi, imigrantzii ?! sau le'atzi gasit facute....
  • +1 (1 vot)    
    romanica - the land of choice (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:52)

    ioana [anonim]

    An de an aceeasi situatie, an de an aceleasi stiri:inundatii catastrofale, oameni fara case etc, etc dar nimeni nu pomeneste nimic de Ministerul mediului si al apelor pentru indiguiri, impaduriri etc, nimeni nu este tras la raspundere din acest minister. Balastierele sunt pe toate raurile dar nimeni nu le vede, Ministerul mediului si apelor nu ridica un deget pentru refacerea digurilor , .. si ce sa vezi, desi au trecut alegerile politrucii nostrii tot isi fac campanie, promitind ajutoare financiare,... asta tocmai cind se fac ajusari de cheltuieli, salarii, ajutorul de cresterea a copilului, majorarea TVA-ului, ca de... este criza si nu mai avem bani... explicatia probabil ca sta in vorba aia... romanii au mintea scurta si stomacul mare...
  • -1 (3 voturi)    
    deturnarea atentiei de la firmele clientelare (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:14)

    printre randuri [anonim]

    de ce sa taie de la educatie si sanatate si nu de la salile de sport,sa ale lui udrea,asfaltarile lui berceanu,subventionarea companiilor de stat ale lui videanu,ineficienta deconspirarii evaziunii fiscale a lui vladescu,sa si de la restructurarea ministerelor si agentiilor lui boc??
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:34)

      sinistrat [anonim] i-a raspuns lui printre randuri

      de ce nu taie de la magistrati,ccr,salariatii companiilor de stat si alte institutii ca a lui?
  • -1 (1 vot)    
    asigurare (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:19)

    AT [anonim]

    Nu stiu cat o fi o asigurare la o casa, stiu ca eu platec pentru apartament de doua camere in jur de 20 de lei pe luna. Banuiesc totusi ca pentru o casuta din chirpici n-ar trebui sa fie atata.

    Deci, nu-i scump, trebuie doar sa vrei! Nu-mi spuneti ca nu au 20 de lei pe luna... Doua pachete de tigari sau o sticla de tuica - cam tot p-acolo e.

    Dar deh... e usor sa zici ca mi-ai taiat 25%, acu da-mi sa-mi refac casa (desi in momentul in care a venit viitura, nu avea salariul redus cu 25%).
    • +1 (1 vot)    
      nu (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:49)

      marius [anonim] i-a raspuns lui AT

      habar nu ai netotule. NIMENI nu asigura o casa in zoen inudate
  • 0 (4 voturi)    
    Asigurari? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:28)

    CMihai [utilizator]

    Dl. El Prezidente stie cum functioneaza sistemul de asigurari private? Stie ca acei asiguratori o sa cauta cea mai mica bresa a contractului ca sa nu plateasca daune? Daca vin si la anul inundatii, asiguratorii nici n-o sa asigure in acest moment impotriva inundatiilor zonele unde exista risc de inundatii. Vor asigura cu cea mai mare fericire impotriva caderilor de meteoriti sau impotriva unei tsunami (chestii care n-o sa se intample niciodata) insa daca esti intr-o zona cu risc de inundatii fii sigur ca casa nu va fii asigurat impotriva inundatiilor, iar daca va fii vor inventa ei ceva ca sa se scoate de la plata ...

    Si cum permite presedintele sa vorbeasca in acest hal cu oamenii si cu profesorii. Si mai face si santaj psihologic, ca taiem bani de la sanatate si invatamant. taiati bani de la clientela politica si lasati sanatatea, invatamantul si justitia in pace ca au fost secati destul de mult in ultimul an si jumatate ...
  • -1 (3 voturi)    
    completare (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 14:36)

    CMihai [utilizator]

    Si ca o completare la postul meu de mai sus: EL Prezidente responsabil ar trebuii sa zica: reluam munca cu bazinele hidrologice supuse riscurilor de inundatii, vom curata malurile raurilor, vom face diguri mai sigure pentru zonele afectate ... Statul trebuie sa asigure siguranta acestor zone, si nu sa nu faca nimic ... De 20 de ani nu mai avem institutii sau organizatii care sa asigure siguranta acestor bazine hidrologice afectatate, de 20 de ani nimeni nu se ocupa cu riscurile inundatiilor, si sa reduca aceste riscuri. Se taie paduri la greu, se polueaza raurile la greu si ne mai miram ca vin inundatii grave, si unii chiar zic ca asa ceva nu a fost ... Luati lectii de istorii pentru a vedea zecile de inundatii care au existat inainte de 89, si sa vedeti ce inundatii apocaliptice au fost in 70 si 75 cu sute de morti ... Si orasul meu a fost afectat grav in 75, insaa s-au construit diguri si bazine de revarsare, si de atunci (chiar si acum) Olt0ul nu mai intra in case, chiar daca cursul acestuia este IN ORAS ... Asta ar trebuii facut acum si in zona moldovei ...
  • -1 (3 voturi)    
    vai vai! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 15:44)

    profesorul [anonim]

    multi dintre cei care scriu aici si care se dau mari zmei la primul tunet in miez de noapte isi pun patura in cap.iar dimineata se uita printr jaluzele sa vada cat e apa pe strada.Daca toata munca de o viata i-ar luauo apa nu l-ar mai pupa in dos pe mentorul lor chior.Multi dintr cei care scriu si ataca oamenii napastuiti se p--sa pe ei de frica daca li se sparge un robinet in casa@
  • -1 (5 voturi)    
    bai TU (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:37)

    marius [anonim]

    mai nou, nea traian se adreseaza per tu, ca un vajnic secretar de partid. FAC APEL la toti ziaristii, la toata lumea, sa i se adreseze cu BAI TRAIANE. urmat eventual de un haahit tembel de betiv iresponsabil.
  • -1 (5 voturi)    
    asigurare? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:12)

    sia [anonim]

    ce asigurare pe casa,ca e vorba sa nu se mai faca asigurari pe case unde sunt tot timpul probleme de inundatii,stiti Domnule Basescu?chiar daca faci asigurare cui ii convine sa o ia de la capat cu reparatul casei?
    As vrea sa-l vad eu pe ala asa de curajos!!!!!!!!!!
    Mai bine faceti ceva si pentru tara asta,pentru cei ce intr -adevar muncesc ca de 20 de ani nu se vede nimic,cat de curand o sa fim vanduti cu totul!

    LA PACHET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
  • -1 (3 voturi)    
    bai ceausescu (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:00)

    mihai d [anonim]

    acest individ este de un tupeu monstruos. modul in care i-a vorbit acelei profesoare ma face sa imi fie scarba de un asemenea personaj, care mintit ordinar ca sa castige alegerile iar acum isi arata adevaratul caracter, infect. invatamantul merge prost ? pai din cauza voastra, nenorocitilor merge asa prost, ca voi faceti legile astea infecte, voi si ministerul analfabetizarii. ai idee cat costa asigurarea unei case din chirpici intr-o zona inundata ? daca imi vorbeai asa, te scuipam in fata, cu tot cu sppistii tai.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Duminică, 4 iulie 2010, 1:09)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui mihai d

      Asa ai fi facut si cu Ceausescu ?
    • 0 (0 voturi)    
      Calm! (Duminică, 4 iulie 2010, 17:55)

      Avalhon [utilizator] i-a raspuns lui mihai d

      Nu te mai obosi, omule. Asta e site-ul unor indobitociti de pdl-isti care ar fi in stare sa ridice temple "echipei de aur" de la conducere. Imi inchid contul. Mi-e greata de "solidaritatea" romaneasca de aici.
  • 0 (4 voturi)    
    "Asigurari" (Duminică, 4 iulie 2010, 8:23)

    radutake [anonim]

    Cica trebuie asigurare,caci ,la anul nu se vor mai da bani pentru reconstructie,DAR BANI PENTRU INDIGUIRI DE CE NU SE DAU?
    Si de ce sa tai de la sanatate sau educatie? DE CE NU TAI DE LA TURISM! SI MAI VINE SI MADAM udrea SA LE SPUNA SINISTRATILOR CA SE VA LANSA BRANDUL DE TARA ! CA NUCA IN PERETE!!
  • 0 (0 voturi)    
    ooof, viataaa meeeeaaaa! (Duminică, 4 iulie 2010, 17:35)

    Razvan_M [utilizator]

    Suntem oare o tara de idioti? Sistemul de pensii lucreaza pe deficit, sistemul de sanatate este vai de capul lui, sistemul de educatie la fel: deci am dat bani mai multi batranilor nostri, in schimb le oferim spitale mai proaste, iar copiilor nostri le taiem o bucata din viitor.
    Am auzit cu totii ca sunt zone din Romania unde in jumatate de ora au curs din cer 200 litri pe metru patrat. Aici nu cred ca exista vreun stat care sa poata preintampina efectele unei asemenea cantitati de apa.
    Dar la noi in tara ploua in fiecare an si in fiecare an avem inundatii. In acelasi timp avem, in ordine: oameni care defriseaza padurea de deasupra satului, oameni care-si construiesc case in albia raului (whatever, aici este greu de spus care-i albia unui rau pe care vine o viitura imensa), oameni care sunt fiecare pentru el, guvern care da bani de lucrari de indiguire care se fac doar pe hartie. Si am avut un mare expert in ape, da' care s-a facut presedinte... Mie toate astea imi miros a tara care se destrama.
    Peste toate astea aflam ca Statul, Guvernul sau mai stiu eu cine trebuie sa acopere absolut totul! Adica cum anume ar putea sa faca lucrul asta? Sa trimita armata prin curtile altor oameni si sa ia cu japca? Sa puna taxe si impozite mai mari peste cele deja puse? Si sa faca asta in fiecare an, nu? Bine ca am devenit toti niste milostivi cand e vorba de dat bani de la altii, da' cand e vorba de scos din buzunarul propriu... "ia ne znaiu gavarishi pa rumanskii" :)
    Copiii pe care-i crestem acum in Romania nici macar nu stiu ce datorii imense le lasam. De ce? Din dragoste crestina, nu? Ceausescu ne-a chinuit 50 de ani, dar macar ne-a lasat cu 0 datorii si cu niste bani prin banci straine. Bine ca l-au impuscat, da' mie tare mi-e teama ca am scapat de dracu', am dat de Iliescu si prietenii lui!