Adriean Videanu: Comunicarea eficienta nu este cel mai tare punct al Guvernului

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 13:20 Actualitate | Esenţial

Prim-vicepresedintele PDL Adriean Videanu, ministru al Economiei, a recunoscut, joi, ca Executivul nu a transmis ''eficient'' populatiei de ce sunt necesare masurile convenite cu FMI si a dat exemplul premierului ungar, Viktor Orban, care a solicitat o perioada de trei luni pentru a comunica situatia economica a Ungariei, transmite Agerpres.

"Am spus de fiecare data, dar trebuie sa recunosc cu sinceritate ca aspectul de comunicare eficienta nu este cel mai tare punct al Guvernului. Recunosc acest lucru. (...) Am vazut decizia primului-ministru Orban (n.r. - Viktor Orban, premierul Ungariei) care a cerut trei luni de zile ca sa prezinte o situatie a starii Ungariei, ceea ce poate ar fi trebuit sa facem si noi. Nu este tarziu sa facem acest lucru si acum", a declarat Videanu, intr-o conferinta de presa.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

438 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Da? (Joi, 27 mai 2010, 12:41)

    LAL [utilizator]

    Atunci care e cel mai tare punct? Eu nu l-am vazut inca, sau stai ... Elena Udrea ... ;;) .

    Mergeti in Ungaria si luati lectii sau daca nu va plac unguri, mergeti in Serbia ca si ei va dau lectii, sau mergeti acasa la voi si nu mai iesiti de rusine de acolo ..... dar care rusine?
    • 0 (0 voturi)    
      comunicare (Joi, 27 mai 2010, 15:58)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui LAL

      Cum sa nu comunice Dl premier eficient?! A invrajbit masele ca si tata Floare. A musamalizat potlogariile politicienilor, favorizand curgerea banilor bugetari spre contutile de partid. Asta cam fac toti politicienii. Acum ne abureste cu scoaterea din criza trecand niste bani spre partid. In ianuarie va marii taxele. El stie ca romanii se enerveaza greu si sunt divizati!
    • 0 (0 voturi)    
      ma lasi... (Joi, 27 mai 2010, 16:29)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui LAL

      Cred ca Videanu are o problema de comunicare, fiindca nu am vazut nimic pozitiv facut de el. Probabil ca aduce bani in partid, de aia e unde e, dar peste tot pe unde ajunge da impresia ca isi protejeaza doar interesul propriu. Acum cu hidroelectrica sa vedem ce se intampla. Poate de fapt nu are o problema de comunicare ci nu are ceva mai bun sa comunice, caci despre adevar, probabil ca e dincolo de noi.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu cred ca a fost o comunicare ineficienta (Joi, 27 mai 2010, 13:35)

    Audit [utilizator]

    ci ca posturile care comunica 24 / 24 NU VOR sa comunice decat ceea ce le cer patronii. Punct.
    Vantu, Voiculescu, Patriciu (implicit liderii de sindicate) de aceea si-au facut televiziuni: ca sa comunice ce vor ei. Sa interpreteze 24 / 24 CUM vor ei.
    In rest e in regula. Ma refer la celelalte posturi atat de televiziune cat si de radio. A aparut ideea intretinuta deliberat ca formatorii de opinii ar fi doar la Vantu si Voiculescu. Nu. Ei tipa cel mai tare. Ceilalti vorbesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce noutate!!! (Joi, 27 mai 2010, 13:40)

    gigi [anonim]

    S-o fi gandit mult Videanu pana sa ajunga la aceasta concluzie?

    I-a impiedicat cineva sa comunice eficient? Parca angajasera vreo 2 profesionisti din TV, pe salarii babane, Gheorghe si Bittman. Aia ce-au facut?
    • 0 (0 voturi)    
      p-aia ii angajase amicu' Vladescu, la Finante.... (Joi, 27 mai 2010, 13:54)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui gigi

      nu Videanu.
      Nu confuza personagiile! :)
  • 0 (0 voturi)    
    he ! (Joi, 27 mai 2010, 14:45)

    panfil flecaru [anonim]

    atunci sa stea cu pliscul mai mult inchis.
    pentru o mai eficienta comunicare, nu dezinformare.
  • 0 (0 voturi)    
    in tema (Joi, 27 mai 2010, 15:08)

    porky [anonim]

    culmea si asta este cel mai usor lucru de facut - trebuie vorbit cinstit
  • 0 (0 voturi)    
    lipsa de creier (Joi, 27 mai 2010, 15:14)

    ........ [anonim]

    Creierul,nu este cel mai tare punct al guvernului.
  • 0 (0 voturi)    
    e simplu! (Joi, 27 mai 2010, 16:35)

    el [anonim]

    avem probleme de macroeconomie acum!!! - iar PDL nu are macroeconomisti in guvern! Ca sa comunici cat de cat ok trebuie sa intelegi inainte.

    doar cativa prin partid care oricum nu prea ies in fata si nici nu aduce altii din alta parte.

    cu tot respectul pentru ministrii guvernului (ingineri, juristi.....) dar mult mai bine comunica si intelege macroeconomie Presedintele!
  • 0 (0 voturi)    
    EFICIENTA alaturi de guvernul Romaniei... (Joi, 27 mai 2010, 20:35)

    lili [anonim]

    Cele 2 cuvinte sunt INCOMPATIBILE, adica ele nu au ce cauta unul langa altul, guvernul Romaniei nu este EFICIENT, atat nimc mai mult nu e necesar pentru lamuriri, , deci cuvantul mentionat nu are ce cauta alaturi de cuvantul "guvernul roman". PUNCT.