Ioana Muntean: Premierul Emil Boc nu are, in acest moment, optiunea demisiei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 18:25 Actualitate | Esenţial

Purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean, a declarat ca premierul Emil Boc nu are optiunea demisiei ceruta de sindicate in timpul mitingului de miercuri. "Primul ministru nu are, in acest moment, optiunea demisiei. Nu si-a scris demisia, nu exista nicio demisie in alb incuiata prin vreun sertar. Dimpotriva, primul ministru Emil Boc si Guvernul pe care-l conduce au ca prioritate scoaterea tarii din criza. In acest moment o demisie a primului ministru ar duce tara intr-o stare de instabilitate politica, care ar duce chiar poate la amanarea acestor masuri pe care trebuie sa le ia Guvernul acum", a precizat Muntean.

Ioana Muntean a mai spus ca Executivul va purta in continuare discutii cu sindicatele. "Dialogul social este deschis, ramane deschis si este deschisa si aceasta optiune, dar Guvernul merge pe aceasta ideea de a reduce cheltuielile din zona salariilor, pensiilor si ajutoarelor sociale. Nu se merge pe ideea cresterii cotei unice si TVA, care ar impovara nu numai mediul privat, dar si pe toti romanii".

Potrivit purtatorului de cuvant al Guvernului, masurile privind reducerea cheltuielilor bugetare trebuie sa intre in vigoare de la 1 iunie, fapt pentru care Executivul trebuie sa adopte scrisoarea de intentie pana cel tarziu miercuri, 26 mai, dupa cum a precizat si ministrul finantelor, Sebastian Vladescu.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1536 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    oare (Miercuri, 19 mai 2010, 17:32)

    mihai [anonim]

    Parca mai deunazi dl Basescu spunea ca nu este prioritatea noastra ( adica a lor ) sa scoatem tara din criza... :))
    • -1 (7 voturi)    
      Solutii la criza (Miercuri, 19 mai 2010, 18:37)

      Epsilon [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Reducerea pensiilor si salariilor va lovi in cei slabi si necajiti. Ori nu este vine lor ca tara a ajuns in aceasta situatie si nu ei trebuie sa platesca inca o data pentru incompetenta celor care ne-au condus si ne conduc. Iata careva solutii pentru ca bugetul de stat sa devina excedentar:

      - reducerea cheltuielilor presedintelui, guvernului si parlementului (salarii mai mici, disponibilizarea a cel putin jumatate din personal, renuntarea la masini de serviciu in afara de cateva Logane pentru presedinte si primul ministru, renuntarea la locuintele de protocol, reducerea numarului de parlamentari, deplasari doar cu trenul si reduse la minimum, cazare ieftina etc). Oricum e o onoare sa lucrezi pentru poporul roman si cred ca atat presedintele cat si toti ministrii si toti parlamentarii au inteles asta si lucreaza pentru tara din patriotism. Cine nu este de acord poate sa isi dea demisia oricand

      - eliminarea tuturor pensiilor speciale fara exceptie

      - anularea tuturor pensiilor de boala pe motive nejustificate

      - vanarea si pedepsirea evaziunii fiscale cu un fisc puternic si cu mijloace de control ca in America, cu confiscarea averilor celor care au facut evaziune fiscala

      - pedepsirea celor care au avut functii de conducere si au incurajat evaziunea fiscala si atribuirea contractelor pe criterii preferentiale

      - cheltuieli publice corecte (licitatii corecte, eliminarea contractelor date pe ochi frumosi la veri, cumnati, socrii, frati, amante etc)

      - eliminarea tuturor incompetentilor din functii de conducere (dar pe cine sa punem in loc ? cei competenti sunt in strainatate ...) si punerea pe primul loc a intereselor tarii si poporului roman si nu a intereselor personale

      - sunt sigur ca am uitat o multime de alte piste. Orice completare e bine venita

      Acestea sunt doar vise. Nimeni nu va face asa ceva in Romania. In felul asta putem spune ca avem ce meritam. Tot cel mic si sarac plateste, nu cei care au furat pana acum.
      Sa traiti bine !
  • -4 (12 voturi)    
    Nici Ceausescu n-a vrut de bunavoie ... (Miercuri, 19 mai 2010, 17:51)

    Carcotescu [anonim]

    Nu e mare diferenta, insa Ceausescu s-a mai gandit putin si la popor. N-a indraznit sa taie din pensiile amaratilor.
    Boc si gasca de portocalii vor plati amarnic.
    • +1 (3 voturi)    
      vorbesti aiurea (Miercuri, 19 mai 2010, 22:50)

      horea [anonim] i-a raspuns lui Carcotescu

      Cine-ar fi nebunul sa vina acuma pe post de prim-ministru, ca sa ia toate injuraturile?????
  • -7 (13 voturi)    
    singura optiune este sinuciderea prin harakiri (Miercuri, 19 mai 2010, 18:30)

    tase [anonim]

    daca este un adevarat barbat de stat si nu carpa lui Basescu.
    Sa-si infiga coasa ca un samurai adevarat, pentru sutele de mii de oameni care vor muri de foame in perioada urmatoare din vina lui. Ii va avea pe toti pe constiinta.
    • 0 (2 voturi)    
      Dar Basescu? (Miercuri, 19 mai 2010, 20:39)

      woodrea [anonim] i-a raspuns lui tase

      Poate ne face Basescu o surpriza si isi da demisia in 5 minute dupa ce primul pensionar va sucomba de foame!
  • +6 (10 voturi)    
    Statistic (Miercuri, 19 mai 2010, 18:33)

    Unu din multime [utilizator]

    vorbind Romania este pe ultimul loc dupa clasificarea bazata pe masuri anti-criza. Eu cred ca lozinca "instabilitate politica" trebuie uitata si lucrat mai mult pe masuri ... Cat despre manifestarea sindicala ... circ ...
    • 0 (6 voturi)    
      Conform carui arbitru? (Miercuri, 19 mai 2010, 18:42)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Unu din multime

      Care e acel arbitru (neutru) care sa clasifice tarile dupa masurile anti-criza luate?

      Apoi, chiar daca ar exista un asa-zis arbitru, nu putem crede ce spune, tinand cont ca astfel de crize se intampla destul de rar, deci solutii verficate nu prea exista..

      Raspunsul este: incercam si vedem ce se intampla.
      Daca nu merge incercam altceva.
      • 0 (0 voturi)    
        Statistica este (Miercuri, 19 mai 2010, 21:08)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui FaraCoruptie

        Strict pe numar de masuri luate (ex: masura 1; masura 2; masura 3; samd)

        Arbitrii externi sincer nu ma intereseaza, eu tot mai sper ca in al xspe-lea ceas tara asta sa se redreseze.
  • +5 (9 voturi)    
    mi se pare corect (Miercuri, 19 mai 2010, 18:47)

    George [anonim]

    Guvernul trebuie sa puna in practica masurile ce urmeaza a fi luate, in ciuda presiunilor strazii. Dincolo de restructurarea bugetara in acest moment trebuie luate masuri disperate care sa echilibreze bugetul.
  • +4 (10 voturi)    
    aa plece ! (Miercuri, 19 mai 2010, 19:06)

    pesedel cu capu' chel (inside) [anonim]

    sa vina dl. gioana ca merge la moskova si ne da rusii bani. ne da si gaze. ne da cu gaze !
    si daca vine ai nostrii, stam si fara leafa. ca ne lasa sa ne luam cat ne trebuie.
    cum spunea marele invatzat ganbetta, fiecaruia dupa nevoi.
    eu am imprumut la baca ca mi'am luat suv. daca vine guvernul nostru imi sterge datoriile. si mie si lui dl. patriciu. si'l lasa'n pace si pe domnul nastase ! ne-a spus domnii iliescu, voiculescu, vantu. spune la antena 3 si la reialitatea !
    jos guvernul !
    • -1 (1 vot)    
      IAR MAROTA CU RUSII PE CARE II ADUCE (Joi, 20 mai 2010, 11:15)

      db [anonim] i-a raspuns lui pesedel cu capu' chel (inside)

      Geoanasa ne cumpere tara? Pana una-alta, Boc i-a luat sub pulpana lui ocrotitoare pe rusii de la RAFO, cu masuri cel putin asemanatoare cu cele de care a beneficiat Patriciu - ca sa vezi!
      • 0 (0 voturi)    
        iar marota (Joi, 20 mai 2010, 20:25)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui db

        cu vizita liliacului geonel la moskova, cu mos costache rompetrol si kazahii si asasinul rosu de copii iliescu care a facut studii la harvard nu la moskova...
        Marote, marote, marote.....
  • +2 (8 voturi)    
    sa nu plece (Miercuri, 19 mai 2010, 19:32)

    Vasile [anonim]

    Sa nu demisioneze si sa aie in carne vie sa se termine odata cu pomenile date bugetarilor trintori. sa treaca la munca la privati daca nu le comvine.
    daca nu echilibreaza bugetul atunci o sa fie atac mare la leu (Sörös de abia asteapta sa-si bage coltii) si va trebui sa mareasca Isarescu dobinda de referinta si mai mult. Se duce dracului economia de tot cind leul va ajunge de rahat si inflatia cit casa.
  • +2 (4 voturi)    
    Da cati (Miercuri, 19 mai 2010, 19:33)

    HESS [anonim]

    Politicieni si-au dat demisia dupa 89 in coace.Doar Roman si atunci la presiuniile mineriilor.In rest spuneti-mi unul care a facut acest gest.Pt a face asa ceva trebuie sa ai onoare,demnitate ,rusine si multe alte printzipii.Au asa ceva cei care au ruinat viitorul copiilor,copiilor nostri.Astia tin de ciolan precum pittbulli cand apuca ceva.
    • +1 (1 vot)    
      a dea Domnul sa fie vreunul cu onoare, cum zici tu (Miercuri, 19 mai 2010, 20:40)

      Nica [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Sa presupunem ca si-ar da demisia. Si cine, acum, ar putea sa-i ia locul? Lucian Croitoru n-a fost bun, Negoita n-a fost bun... Situatia nu era grava, nu era urgenta... Necesita discutii sterile si contradictorii purtate de o mana de oponenti. Am auzit pana la exasperare pe liberali ca nu vor sa intre la guvernare pentru ca in felul asta (murdar, ca sa zic asa) sa ramana nepatati. Ma indoiesc ca vina o poarta numai ultimul guvern! De vina e toata mizeria asta girata de toti politicienii care n-au putut face nimic impotriva mafiei din care fac si ei parte.
  • -4 (4 voturi)    
    Pai da... (Miercuri, 19 mai 2010, 20:01)

    defav [anonim]

    "IN acest moment o demisie a primului ministru ar duce tara intr-o stare de instabilitate politica " -ce sa spun, acum avem chipurile stabilitate politica si asta ar trebui sa ne incalzeasca. As prefera o mare instabilitate politica , cu valuri oricit de mari e nevoie sa le faca cineva, dar sa le faca cu scopul de a avea stabilitate sociala .Si solidaritate sociala, iar asta s-ar putea realiza daca pentru un asa program auster un alt premier ar garanta cu :legi clare antievaziune fiscala, reforma rapida in justitie ,instituirea controlului de stat rapid si eficient , verificarea la singe a companiilor de stat si masurilor care se impun ,depolitizarea fara echivoc a institutiilor bugetare, cu sanctiuni retro.
    Un om hotarit, care sa-si faca o echipa dupa "chipul si asemanarea "sa, ar putea sa scoata tara din groapa.Dar mai e un obstacol , imens: chiriasu' Cotrocenilor, adica acel om care nu va intelege niciodata imperativul momentului , va sti doar sa ne frece ridichea inca vreo 4 ani. Asa ca trebuie sa-mi tai visul...
  • +1 (1 vot)    
    Cine-i vinovat? (Miercuri, 19 mai 2010, 20:02)

    Romascan ca Vantu [anonim]

    Daca pina dimineata ar mai fi fost o posibilitate sa-l schimbe cineva pe Boc, dupa miting, dupa evenimentul Hoara, dupa ostilitatile conduse de Dragnea, dupa lipsa lui Costin, s-a ratat sansa. Ar trebui sa fie chiar prost premierul sa spele putina, dupa asa o oportunitate si suspectez cartelurile sindicale, ori numai pe liderii lor, ca au interese obscure. Baietii au facut un pic de praf cu sindicalistii, stiind ca au probleme ba cu fiscul, ba cu Parchetul si sigur vor merge la santaj cu guvernul, vor fi exonerati de eventualele belele si vor da la pace. Prostul de la tara, mama lui, poate sa moara! Frumos!
  • +1 (1 vot)    
    asta ne este soarta (Miercuri, 19 mai 2010, 20:09)

    nicustrom [anonim]

    Nu inteleg de ce se face atita zarva din partea bugetarilor ,ca li se v-a reduce leafa sa mearga la privati sa vada cum se lucreaza, nu sa cerseasca ,la munca nu la intins mina. Daca alesi nostri ar conlucra pentru cei care i-au votat s-ar putea sa scoata tara din criza.Dar la cine sa se apeleze la Crin sau Geoana si chiar la Ponta ,pe astia i-am ales pe astia ii avem.Dumnezeu sa le dea minte daca nu sa le o ia si pe cea pe care o au.
  • -1 (3 voturi)    
    sa nu demisioneze ca ne e bine (Miercuri, 19 mai 2010, 20:15)

    munoz [anonim]

    Nici nu trebuie sa demisioneze.E un prim ministru foarte competent si suntem pe drumul cel bun.
    Tara e ca o floare si lumea e foarte multumita.
    Tineti-o tot asa domnule Boc si sa ne traiti multi ani!
  • -1 (3 voturi)    
    Sa nu plece.... (Miercuri, 19 mai 2010, 20:26)

    lili [anonim]

    Sa stea acolo pana ne baga pe toti in mormant.. Sa nu cumva sa plece, sa intre in istorie ca GROPACIUL Romaniei, el si Dl Basescu, sper ca mitingul din 31 mai sa-l convinga sa plece, un conducator care nu mai e dorit de cei pe care-i conduce nu mai are autoritatea de a ocupa acea functie. Tara de rahat cu conducatori de nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      pe unii dintre noi (Joi, 20 mai 2010, 20:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lili

      draga lili, nu mi-ar parea rau daca i-ar baga in mormint.
      iar cuvintul ''gropaci'' poate in dctionarul antenesc al lui voiciorescu sa existe, ca in limba romana nu ''se exista'' asa ceva.
      Dar poate nu ati actualizat dictionarul sovieto-roman de expresii uzuale in dezinformare. N-a fost timp ce sa-i faci, cu proteste, cu greve, cu incercari de lovitura de stat, una alta...