Vasile Blaga: Promit ca pe 27 martie 2011 vom intra in spatiul Schengen

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 mai 2010, 14:49 Actualitate | Esenţial

Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
Ministrul Administratiei, Vasile Blaga, a spus, vineri ca le promite romanilor ca in 27 martie anul viitor tara noastra va intra in spatiul Schengen si ca Romania va incerca, printr-un plan de masuri prioritare, sa indeplineasca toate conditiile de aderare inca din decembrie 2010, transmite Mediafax.

"Promit romanilor ca in 27 martie anul viitor vom intra in spatiul Schengen. Am dat dispozitie ca planul de masuri Schengen sa fie transformat intr-un plan de masuri prioritare, astfel incat Romania sa-si poata indeplini criteriile de aderare nu la 27 martie 2011, ci la 31 decembrie 2010", a spus Vasile Blaga.

Referitor la securizarea frontierelor externe ale Uniunii Europene, ministrul Administratiei si Internelor a spus ca acest lucru nu va insemna o bariera peste Prut.

"Am un mesaj catre fratii nostri din Republica Moldova: securizarea frontierelor externe ale Uniunii Europene, de 2.070 de kilometri, nu inseamna o bariera peste Prut. Vom aveam o securizare si un control deosebite pe toate frontierele externe si pe Prut, dar in acelasi timp am reusit sa dam acordul privind micul trafic de frontiera", a precizat Blaga.

Ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, s-a aflat vineri la Galati, la Santierul Naval Damen, unde a avut loc ceremonia de lansare la apa a unei navei maritime de supraveghere care va intra in dotarea Politiei de Frontiera.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1320 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    La ce ora? (Vineri, 7 mai 2010, 14:04)

    Bercea Galacticu [anonim]

    ...
  • -3 (3 voturi)    
    Care frati? (Vineri, 7 mai 2010, 14:55)

    drak latinu [utilizator]

    Care frati de peste prut???
  • -1 (3 voturi)    
    Ce inseamna spatiul schengen? (Vineri, 7 mai 2010, 15:42)

    Surfer [utilizator]

    nu suntem deja acolo? nu mai e nevoie de pasaport sa iesi din tara....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu suntem (Vineri, 7 mai 2010, 15:56)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Spatiul Schengen este libera circulatie fara nici o frontiera. Frontiera ramane pe harta, insa nu te legitimeaza nimeni, nu se face nici un control. Asa se trece intre Franta si Germania, intre Ungaria si Slovacia, Intre Cehia si Germania etc. Momentan frontiera estica a spatiului Schengen este intre Ungaria si Romania si ceea ce se incearca in 2011 este impingerea ei cu o tara mai la est, adica stabilirea ei intre Romania si Moldova.
    • +1 (1 vot)    
      Inca niste precizari (Vineri, 7 mai 2010, 16:00)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Intrarea in spatiul Schengen nu inseamna si liber la munca peste tot. Tarile care au aplicate restrictii pe piata muncii pentru romani, le pot mentine in continuare. Deci poti circula acolo liber sa vizitezi, insa daca te prind pe acolo ca muncesti ilegal, cred ca te baga la zdup. Caci daca nu te-ar baga si te trimit in tara, esti inapoi cu urmatorul tren.
    • 0 (0 voturi)    
      Schengen (Vineri, 7 mai 2010, 16:34)

      bugetar puturos si nesimtit [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Ma surprinde ignoranta ta,fiind utilizator nu era f.greu sa gasesti definitia , presupun ca folosesti google ca sursa de informatie.Iar ptr ca tot s/a iscat conflictul dintre bugetari si mediul privat,pot sa va raportez dragi compatrioti care ne injurati peste tot, ca eu am pus umarul la aceasta integrare,munca mea de 12 ore a contat ,evaluarile,testarile, lunile de monitorizare etc. ,toate acestea au contribuit intr/o oarecare masura.Asa ca ,dragi romani ,si in special, dragi patroni,mari si mici, injurati/ma cat va tin bojocii...
      • 0 (0 voturi)    
        bun (Vineri, 7 mai 2010, 18:26)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui bugetar puturos si nesimtit

        Atunci cu siguranta vei fi singurul bugetar care va mai primi salariu.

        Daca-l consideri prea mic salariul, regimul "dicatotorial" al lui Base iti ofera o mare libertate: sa iti cauti de lucru oriunde altundeva - in sectorul privat.
        • 0 (0 voturi)    
          Prea tarziu... (Vineri, 7 mai 2010, 19:33)

          acelasi bugetar.... [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          Din pacate, pentru mine e prea tarziu....Am 35 de ani de munca ,altfel nu ezitam sa merg la privat.Nu cred ca munca ar fi mai grea decat cea pe care am facut/o pana acum,si am facut/o cu pasiune.Salariul, oricat ar fi, nu este niciodata suficient.Nu ma plang ca ar fi mic,nici mare nu e ...depinde de cine citeste,14 milioane,spor de vechime si noapte.Sa traiti sanatosi, bugetari si privati, adica ROMANI.
  • -3 (3 voturi)    
    nu iti este rusine ? (Vineri, 7 mai 2010, 15:55)

    henri [anonim]

    a inflorit evaziunea fiscala si traficul cu tigari, ginerele tau a "casrtigat" contracte de milioane de euro de la stat , da-ti demisia de mana cu videanu si berceanu, ati nenorocit economia !
  • 0 (2 voturi)    
    neneeeeeeee (Vineri, 7 mai 2010, 16:45)

    ekek [utilizator]

    mi se face greata!!

    tu cum intri nene in Schengen cand la fiecare gura de metrou sunt 6-7 tigani care ti baga pachete de tigari de contrabanda in fata?

    la 1 mai e ca in povesti! De 2 luni nu ai loc de ei. Seminte pe jos si "tigari ieftine frate". Frate e ma-sa ca eu nu i sunt sigur. De 2 luni! Unde e politia unde sunt jandarmii? Unde sunt legionarii ca se pare ca ei sunt singura scapare!

    Auzi la el, Schengen! Visezi frumos nenica. Daca la tine in tara o sa fie Vama cu exteriorul, pai aia or sa vrea securitate, nu frectia pe care o avem noi acum.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 7 mai 2010, 17:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ekek

      Trebuie sa scapam de tiganii astia nenorociti, ca nu se mai poate...
    • +1 (1 vot)    
      cate plangeri ai facut la Politie (Vineri, 7 mai 2010, 18:29)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      Ia insira 10 numere de inregistrare de la plangerile ce le-ai facut la Politie si te asigur ca ma ocup personal de solutionarea lor.

      Evident, decat sa actionezi legal, mai bine scrii prostii pe Internet.
    • +1 (1 vot)    
      Sincer, (Vineri, 7 mai 2010, 19:39)

      MARIA [anonim] i-a raspuns lui ekek

      n/am inteles decat ca te imbie tiganii cu tigari...Unde zici ca va fi Vama ?>asa ai scris tu> poate ai vrut sa spui frontiera externa,da, frt externa va fi cu statele non UE, cauta/le tu pe net, acolo se va face securizare.De fapt, securizarea deja exista,in rest, vom avea frt interne...,dar vecini Schengen ii avem doar pe unguri.Din pacate ei sunt mult inaintea noastra.
      • -1 (1 vot)    
        Serios??? (Vineri, 7 mai 2010, 21:05)

        István Kovács [anonim] i-a raspuns lui MARIA

        Da,sunt mult înaintea noastra:la rata criminalitate,la deficit bugetar,la ales de partide extremiste de dreapta,la vaicareala(aici chiar ca e greu sa îi întreci pe români,dar ungurii au aratat ca se poate!!!),la câte si mai câte!Asa ca las-o balta Mario,nu mai tine poanta cu "ungurii care sunt mult superiori românilor"!
        • +1 (1 vot)    
          Rectificare (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:11)

          maria [anonim] i-a raspuns lui István Kovács

          D-le Istvan, imi cer scuze , nu am vrut sa -ti lezez orgoliul de roman.Poate nu m-am exprimat bine,poate nu am fost inteleasa coect.NU NE SUNT SUPERIORI UNGURII,vroiam sa spun ca Ungaria a luat masurile anticriza in timp util si au reusit sa le dea flit celor de la FMI asta iarna cand le-au refuzat a treia transa de imprumut spunandu-le ca se descurca cu bancile lor.In plus, Ungaria a reusit sa iasa din recesiune.Am spus ca sunt inaintea noastra ptr ca ei au intrat in UE in 2004, au aderat la spatiul Schengen in 2007, asta nu inseamna
          ca ne-au intrecut ? Din pacate.Nu sunt fan unguri, sunt romanca get-beget din Ardeal.Nici macar nu vb limba lor. ....sper ca acum intelegi

          1