VIDEO Parintele Daniel Benga: “Tinerilor le doresc sa nu fie doar cocosi, ci si vulturi!”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 19:50 Actualitate | Esenţial

Dragos Dodu si Daniel Benga in studioul HotNews.ro
Foto: HotNews.ro
Este oare adevarat ca Biserica este imobila si ca tinerii se indeparteaza de ea? A devenit preotul un simplu prestator de servicii ritualice? Parintele Daniel Benga si tanarul filozof Dragos Dodu au raspuns la intrebarile cititorilor.

Referitor la taxele percepute pentru serviciile religioase, preotul Daniel Benga spune in interviul acordat HotNews.ro ca Arhiepiscopia a trimis un ordin circular luna trecuta prin care s-a pus in vedere tuturor parohiilor din capitala si alte orase sau sate sa nu se perceapa niciun fel de contributie pentru servicii religioase in cazul familiilor nevoiase. Dragos Dodu crede ca biserica ar trebui separata mai clar de stat. De exemplu este foarte ciudat ca Biserica Ortodoxa este intitulata "nationala". Oare un catolic sau un budist nu fac parte din natiunea romana? Poate ca ar fi bine ca separarea sa fie facuta si la nivel financiar.


Cele mai importante declaratii din timpul interviului

pr.Daniel Benga

Activitatea sociala este un reflex al Sfintei Liturghii si izvoraste din iubirea lui Dumnezeu pentru lume. Aproape toate parohiile au fundatii sau programe sociale, de ajutor. Multe sunt din nefericire necunoscute. Schimbarea este evidenta in multe dintre parohiile noastre, in sensul implicarii in social.  

Dragos Dodu

Tinerii trebuie sa faca si ei un efort si sa se apropie de Biserica. Pe de alta parte, macar pentru ca are mult mai multa putere spirituala si nu numai, Biserica e cea care ar trebui sa faca mai mult pentru legatura ei cu tinerii. Ea e cea care are nevoie de o schimbare masiva, de o reforma, de o aducere la zi, pentru a putea raspunde viu nevoilor sufletesti ale oamenilor. E adevarat, asta nu inseamna ca tinerii se pot culca pe o ureche. Dar as insista: tinerilor li se face educatie, nu ei fac educatie Bisericii.  




pr. Daniel Benga

O schimbare in sensul reformei protestante nu va avea loc in Biserica Ortodoxa, dar incercarea de a raspunde nevoilor unei societati in schimbare este o preocupare constanta.

pr. Daniel Benga

In urma cu o luna am primit un ordin circular de la Arhiepiscopie, in care s-a pus in vedere tuturor parohiilor din capitala si alte orase sau sate sa nu se perceapa niciun fel de contributie pentru servicii religioase in cazul familiilor nevoiase.

La noi la biserica contributia pentru un botez este de 150 lei, iar la cununie 250 lei, in masura in care familiile pot achita aceste sume. Daca nu, serviciile sunt savarsite fara nicio taxa si mai cunosc zeci de biserici din Bucuresti unde se face la fel. Aceste taxe nu sunt stabilite de preoti, ci de consiliile parohiale, iar din ele se asigura intretinerea bisericii. 

La o biserica care are un cor de 30 de persoane, iar cei care fac nunta vor cor, cine poate plati acel cor? Daca se achita doar 10 lei de persoana, iata doar contributia pentru cor la 300 de lei. Pentru inmormantare de obicei nu se percep taxe.

Dragos Dodu

Biserica ar trebui separata mai clar de stat. De exemplu este foarte ciudat ca Biserica Ortodoxa este intitulata "nationala". Oare un catolic sau un budist nu fac parte din natiunea romana? Poate ca ar fi bine ca separarea sa fie facuta si la nivel financiar. Este extrem de ciudat ca preotii sunt angajati ca functionari ai statului.

pr. Daniel Benga

Biserica Ortodoxa Romana s-a ingrijit de recuperarea memoriei celor morti in inchisorile comuniste. Cu siguranta acestia isi vor gasi locul in calendarul Bisericii Ortodoxe Romane. Pana acum Biserica noastra a publicat un volum intitulat “Martiri ai temnitelor comuniste”, ceea ce este un prim pas in evaluarea acestui dosar.  

pr. Daniel Benga

Orice metoda de contraceptie contravine sensului vietii lasat de Creator. Stiu ca este un adevar greu de acceptat si de trait in societatea contemporana. Dar poate ca societatea este de vina, nu Biserica si revelatia, iar evolutia ei este de fapt o involutie spirituala si personala.

pr. Daniel Benga

Am fost rugat sa transmit un mesaj pentru tinerii romani non-religiosi: Eliade spunea ca spalatul masinii duminica, in timpul Sfintei Liturghii, este un fel de religie. O atasare de ceva, in cazul acesta un obiect. Asadar nu prea exista oameni non-religiosi. Daca se inchina la lucruri finite, care putrezesc, si isi pun nadejdea ultima in ele, vor regreta infinit mai tarziu si nu vor gasi un sens mai inalt al vietii, decat mancarea, bautura sau placerea.  
Siluan Athonitul impartea oamenii in doua tipologii: tipologia cocosului, care sta mereu cu ciocul pe pamant si cauta graunte sa-si umple gusa. Dar exista si tipologia vulturului care se inalta si incearca sa vada lumea de sus si nu se gandeste doar la mancare. Tinerilor care ne citesc asta le doresc: sa nu fie doar cocosi, ci si vulturi in aceste zile.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

3660 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 31 martie 2010, 22:16)

    ion voicu [anonim]

    un dialog instructiv in care nu s-a spus nimic si din care a rezultat inadaptarea (ca sa nu zic inutilitatea) completa a bisericii "nationale" in romania.
    apreciez totusi curajul de-a iesi la rampa!
    • +1 (3 voturi)    
      Limbajul bisericii (Miercuri, 31 martie 2010, 23:55)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui ion voicu

      S-au spus lucruri foarte specifice, insa terminologia si abordarea nu sunt pe orizontul de intelegere al multor oameni, care vor fapte, logica binara si sentinte.

      Dialogul va parea multor cititori drept un monolog neinteligibil. Este interesanta institutia Bisericii, care nu se adapteaza dupa fiecare moda, avand ca scop conservarea si nu inovatia.

      Cei care cer Bisericii actualitate, actualitate, ancorare in prezent, ignora tocmai specificul Bisericii Ortodoxe (spre deosebire de protestantism si catolicismul recent) - este o institutie ce refuza influenta modei si prezentului.

      Mi-e greu sa spun ca e bine sau e rau, depinde de perspectiva. Biserica va supravietui celor care nu inteleg nimic din aparentul monolog al popei.
      • +1 (3 voturi)    
        Realitate (Joi, 1 aprilie 2010, 14:41)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Ortodoxia, din fericire refuza influenta modei. Si bine face pentru ca astazi este o moda iar maine alta.

        De-a lungul istoriei ortodoxia o imprumutat termeni din filosofia timpurilor respective pentru a revela aceleasi adevaruri eterne.

        Ortodoxia atrage atentia asupra unor adevaruri neschimbate. De ce ea ar trebui sa se schimbe. De exemplu contraceptia. Aceasta este impotriva vietii. Asta e adevarul pur si simplu. Acum noi ce vrem ? Sa se spuna ca este buna contraceptia numai pentru ca asta este moda? Nu. Ortodoxia nu impune nimanui nimic ci doar spune tuturor cat se poate de clar "Faceti ce doriti dar contraceptia este impotriva firii. Acesta este adevarul." Noi ce dorim sa ni se spuna o minciuna? Daca si Biserica ne-ar minti atunci unde am ajunge?
        Adevarurile de genul celui de mai sus ne dor. Dar in adancurile inimii stim cu totii ca asta este adevarul. Daca vrem sa traim dupa alte "adevaruri" la moda atunci sa lasam Biserica in pace.
        Sa nu confundam Biserica cu unii membrii ai ei. Preotii sunt niste "lucratori" ai Bisericii cu bunele si relele lor. Cine vrea sa fie vultur sa caute, nu sa se lase "pacalit" de lipsurile unuia sau altuia ...
  • +1 (3 voturi)    
    nu numai ciudat dar si impertinent (Miercuri, 31 martie 2010, 22:24)

    Unul din tara [anonim]

    ... sa numesti o religie nationala. Adica Dumnezeu nu este numai UNUL? Care nu tine cont de granite?
    Ca si fapt divers care arata spalarea pe creier, deci indobitocirea celor din Romania cu religia ortodoxa: oamenii de pe strada daca trec pe langa o biserica ortodoxa, isi fac larg cruce, ca toata lumea sa ii vada. Dara daca trec pe langa una catolica sau reformata (cum se gasesc in toate orasele din Ardeal) nu isi mai fac cruce. Adica cum, le e frica de Domnul care se gaseste numai in lacasuri ... ortodoxe?
    • 0 (2 voturi)    
      sa isi faca cruce si cand trec pe langa moschei? (Miercuri, 31 martie 2010, 23:09)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Unul din tara

      sau sinagogi?
      nu stiu daca ati observat, dar bisericile reformate nu au cruce. ar fi prin urmare ofensator sa iti faci o cruce larga ortodoxa in fata unui lacas de cult unde crucea este inteleasa un pic altfel.
      sa iti faci cruce langa o biserica este un obicei, nu o dovada de credinta. nu il discut pt ca nu am acest obicei, si nici aceasta confesiune. dar sunt sigura ca multi dintre cei care isi fac cruce cand trec pe langa biserici nu o fac ca sa fie vazuti de ceilalti. personal, stiu ca d-zeu este si pentru ceilalti, nu doar pt mine, asa ca presupun ca el poate fi gasit si in lacasuri de cult crestin-ortodoxe, si in temple shinto-iste sau in moschei. dar spiritual o biserica ortodocsa nu imi spune nimic. inca mai bine D-zeu poate fi gasit in cei aflati in umilinta, disperare, suferinta. cine il poate insa cauta acolo?
      cat despre sintagma "religie nationala", e aberant sa spui ca asta inseamna ca doar romanii ar fi crestini ortodocsi (de altfel singura religie care s-a imbinat organic cu statul a fost cea evreiasca). inseamna pur si simplu ca o majoritate covarsitoare dintre romani au aceasta confesiune, cel putin in acte. la fel cum Romania este stat national, nu pentru ca ar contine numai etnici romani, ci pentru ca acestia constituie o majoritate confortabila. ca ne-ortodoxa, nu ma deranjeaza deloc aceasta formulare. ma deranjeaza insa alte aspecte, cum ar fi predarea religiei in scoli si alte forme de indobitocire de la varste fragede - cum ar fi de exemplu noul limbaj de lemn al birocratiei europene sau globaliste.
    • -1 (3 voturi)    
      poate comentariul asta apare totusi... (Joi, 1 aprilie 2010, 9:23)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui Unul din tara

      Faptul ca tu nu poti intelege niste lucruri nu inseamna ca acele lucruri "indobitocesc"; de fapt, dobitocul (termen regional pentru "animal") nu e niciodata arogant, asa cum esti tu acum...
      Ortodoxia inseamna, printre altele, marturisire, iar atunci cand iti faci cruce in fata altarului, marturisesti ca esti ortodox si cinstesti pe Iisus Hristos aflat in stare de jertfa permanenta in altar. Acolo se afla painea si vinul transformate in trupul si sangele Mantuitorului, in timpul Liturghiei.
      De ce nu-mi fac cruce cand trec pe langa o biserica catolica sau protestanta? Pentru ca eu cred ca ei au pierdut harul si Hristos nu se afla acolo. In plus, protestantii nici macar nu mai cinstesc Crucea.
      Dar asta e o alta discutie.
    • 0 (0 voturi)    
      Numai Unul (Luni, 15 februarie 2016, 12:55)

      MPS [utilizator] i-a raspuns lui Unul din tara

      Da, DUMNEZEU este numai unul,
  • -3 (5 voturi)    
    sfintii vulturi si cocosii (Miercuri, 31 martie 2010, 23:52)

    sole [anonim]

    80%din prostia romanilor se datoreaza biserici ortodoxe
    20%se datoreaza PCR
    .
    100% din cultura romana se datoreaza SCOLII ROMANESTI DE LA BLAJ

    pentru a fi vultur zburator nu e ca nu trebuie sa fii cocos,al contrariu trebuie sa stii ce face cu cocosia ta dar asta depaseste capacitate de intelegere a unui popa,a unui general sau a unui magistrat
    • +2 (2 voturi)    
      cum le-ai mai nimerit tu... (Joi, 1 aprilie 2010, 10:05)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui sole

      Si pana la scoala de la Blaj, eram toti niste salbatici, asta vrei tu sa spui, nu?
  • +1 (1 vot)    
    biserica crestina... (Joi, 1 aprilie 2010, 0:02)

    Dapyx [anonim]

    urmeaza un curs firesc al lucrurilor daca e sa ne uitam la alte religii care au existat inaintea ei. Mie mi se pare ca a intrat in ultima faza, tocmai datorita lipsei de conexiune dintre tineri si biserica se indreapta usor, dar sigur spre disparitie. Lacomia bisericii si emanciparea populatiei i-a distrus.
  • 0 (2 voturi)    
    Socrul lui Ponta si biserica (Joi, 1 aprilie 2010, 0:03)

    sole [anonim]

    Mergeti la Caransebes sa vedeti unde construiesc in centrul orasului ortodoxii o biserica . Baietii se lauda ca principalul finantiator e socrul lui Ponta. SIn tortodox dar mie rusine
  • -1 (3 voturi)    
    crestini doar cu numele (Joi, 1 aprilie 2010, 7:42)

    dezamagit [anonim]

    "Arhiepiscopia a trimis un ordin circular ...sa nu se perceapa niciun fel de contributie in cazul familiilor nevoiase."

    Aţi avut nevoie de o circulară?
    Sunteţi creştini doar cu numele, asta ca să nu vorbesc urât...
    • 0 (2 voturi)    
      munca si plata... (Joi, 1 aprilie 2010, 10:13)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui dezamagit

      Vrednic e lucratorul de plata lui, parca asa a zis Apostolul, nu? Banuiesc ca esti dintre cei care se simt lezati ca Biserica e sustinuta de stat si ca percepe diverse taxe. Probabil preotii ar trebui sa se hraneasca cu aer si invoce Duhul Sfant sa le trimita bani din cer ca sa ajute saracii. Si asa ai fi si tu multumit.
  • -1 (3 voturi)    
    Vai de ei (Joi, 1 aprilie 2010, 8:44)

    M [anonim]

    Nu mi-as dori sa fiu popa. Cred ca majoritatea lor nu crede ce spune... dar o fac pentru a nu-si pierde locul de munca. Multi dintre ei probabil ca oricum nu se pricep la altceva.
  • +2 (2 voturi)    
    legat de ordinul circular (Joi, 1 aprilie 2010, 8:48)

    marian [anonim]

    Buna ziua,

    Referitor la: "Arhiepiscopia a trimis un ordin circular luna trecuta prin care s-a pus in vedere tuturor parohiilor din capitala si alte orase sau sate sa nu se perceapa niciun fel de contributie pentru servicii religioase in cazul familiilor nevoiase."

    In atentia parintelui Benga,

    "NIMIC NU A-TI FACUT DECAT CEEA CE TREBUIA SA FACETI" iar preotii care ar trebui sa fie cei mai intelegatori, modele atat spirituale cat si materiale, cu atat mai mult. Ce ii invata pe ei la Facultatea de Teologie? Oare nu aceste lucruri. DE CE SE PUN IN SLUJBA DOMNULUI? Ce spune Apostolul Pavel: LUCRATI CA PENTRU DOMNUL, NU ASTEPTAND PLATA CI SLUJITI PRECUM SLUJITI DOMNULUI. Oare cand ies din Facultate ce fac acesti preoti? Au citit, au uitat, au slujit si vor plata. Ce-i intereseaza pe ei bunurile materiale in afara de o casa( Dumnezeu nu spune de vile), o imbracaminte, o incaltaminte si mancare?. Ce-i mai mult de atat este fala, mandrie. Nu generalizez, Doamne fereste.
    ORDINUL CIRCULAR ARATA SLABICIUNEA CE EXISTA IN RANDUL PREOTILOR, NIMIC ALTCEVA.
    Stiu ca nu e bine sa judecam DAR E BINE SA MUSTRAM, NU ESTE OPRIT.
    Cate inspectii fac mai marii Bisericii la Arhiepiscopii si parohii? Cine asculta si glasul si greutatile celor amarati, cine le poarta sarcinile?
    In momentul cand il vezi nevoias DE CE IL INTRISTEZI MAI MULT CERANDU-I TAXE SI BANI?
    indiferent cum este el, cu toate defectele lui, cu toate patimile lui OARE NU IL POTI IUBI SI PE EL ARATANDU-I MACAR UN STROP DE BUNAVOINTA?
    Inteleg ca trebuie sa supravietuiasca si Biserica, e normal si asa si trebuie, dar luati situatia in care ne aflam, IN ACESTE VREMI NU FACETI CE VRETI SA FACETI DACA VEDETI CA NU SE POATE FACE, nu luati situatia ca asa spun dogmele(dogmele daca nu sunt cunoscute foarte bine duc la smintire pe cei slabi si DOMNUL SPUNE: NU-I SMINTITI PE CEI MAI SLABI CA VOI), fiti mai flexibili, mai elastici, ZIDITI SI NU DARAMATI.
    Va multumesc.

    Din lume fiind si nu preot.
  • +1 (1 vot)    
    Celebrating diversity (Joi, 1 aprilie 2010, 8:59)

    mitica [anonim]

    Hmm, nu inteleg de ce toata lumea ataca o religie, gandidu-se la o institutie. Sunt ortodox si nici mie nu imi plac multe la biserica ortodoxa romana: are multe uscaturi si multe pacate. Totusi, este singura religie care imi ofera sentimentul religios, o biserica ortodoxa este sigurul loc in care am sentimentul ca D-zeu ma asculta, ca sunt casa Lui. Nici mie nu imi place chestia cu biserica nationala. Respect si celelate religii, o buna parte din rudele mele sunt adventiste, iar prietena mea este catolica, deci chiar stiu ce inseamna toleranta si respectul religios. Eu cred ca biserica are un rol foarte bun in societate - pentru multi oameni, preotul si biserica au fost si sunt singurii psihologi. De fapt, am impresia ca Occidentul a inlocuit spovedania sau confesiunea cu sedintele de terapie la psiholog. Iata dragilor, care este rolul bisericii si al preotilor adevarati, indiferent de religie. Ma bucur ca biserica ortodoxa incearca sa se adapteze vremurilor in care traim (e adevarat ca aici mai are multe de facut), dar si ca este un aparator al valorilor unei societati sanatoase si ca incearca sa ne ridicie privirea mai sus de etajul 2 al mall-urilor. Cum se spune pe la noi, "fa ce zice popa, nu ce face popa". Faptul ca tinerii se indeparteaza de biserica, este o problema a lor. Macar de s-ar indrepta spre o alta biserica, daca cea ortodoxa nu le place, dar, de fapt se indeparteaza de religie in sine. Cultivarea spiritului nu este la mare pret momentan.
    • 0 (0 voturi)    
      reformarea bisericii (Joi, 1 aprilie 2010, 10:35)

      angel [anonim] i-a raspuns lui mitica

      Sunt ortodoxa, fetita mea este catolica si subscriu la ceea ce spui in privinta sentimentului religios. Pe de alta parte biserica ortodoxa romana trebuie reformata, a pierdut demult contactul cu realitatea. Si aici , fiind in Germania nu de mult timp , fac comparatie cu biserica catolica
      ( trecand peste scandalurile de pedofilie - preotilor catolici impunandu-se celibatul) .
      Ce nu imi place la biserica catolica este opulenta pe care o afiseaza, de altfel toti catolicii platesc taxe pentru biserica obligatorii care li se retin din salariu.
      Ce imi place este deschiderea lor catre proiecte sociale si implicarea lor in realitatile locale.
      Concret : biserica catolica are in subordine gradinite si centre de ajutor si suport a batranilor si copiilor , chiar si centre psihologice , centre de suport a celor cu nevoi speciale precum handicapati si dependenti de droguri, centre de suport a familiei ...etc. Periodic primesc acasa din partea bisericii catolice solicitari de sponsorizare pentru o actiune sociala sau donarea lucrurilor care nu imi mai trebuie care ulterior sunt vandute de catre biserica si sunt ajutati copiii nevoiasi.
      Aici exista si o parohie ortodoxa romana care
      s-a adaptat concurentei si se implica activ in problemele comunitatii romanesti.
      In privinta indoctrinarii religioase in scoli comentez numai ca saptamana trecuta am fost instiintata ca timp de o saptamana vor avea o ora religioasa la gradinita inaintea pastelui gradnita nefiind catolica.
      Concluziile le trageti voi!
  • +1 (1 vot)    
    Tinerii si biserica: unable to connect (Joi, 1 aprilie 2010, 9:07)

    Sandra [anonim]

    Am postat niste intrebari la articolul respectiv dar nu mi s-a raspuns la ele. Transcriu aici textul respectiv, poate binevoieste cineva sa imi dea un raspuns:

    Cum considerati ca ar trebui modernizata biserica astfel incat sa fie in rezonanta cu realitatile actuale ale societatii moderne?
    Respectiv: sunt o persoana cu o educatie stiintifica solida, consider de asemenea ca am o minte destul de deschisa si personal nu vad nici o diferenta de substanta intre ritualurile si ofrandele care se aduc acum la biserica si cele care se aduceau in templele antice, cei care le fac sunt la urma-urmei animati de aceleasi sentimente, atat doar ca acum zeitatea se numeste in alt fel. "Parthenonul" sfintilor in crestinism, este deasemenea, covarsitor; de ce sa ma rog la un sfant oarecare cand stiu sigur ca nimic nu sta in puterea lui, ci singurul care ma poate ajuta cu adevarat este doar Dumnezeu ? De ce avem nevoie de acesti intermediari? De ce institutia religioasa incurajeaza si dezvolta acest tip de idolatrie? Cand se va renunta la forma si se va transmite continutul -respectiv adevarul (ma refer la mesajul religios)? Care in fond este extrem de clar si nu numai in crestinism: iubeste pe Dumnezeu si aproapele tau. Si la fel de simplu: nu putem evolua, nu ne putem dezvolta, nu putem prospera, ca omenire, decat daca dam dovada de iubire si bunatate fata de alti oameni si daca dam dovada de valoare morala. Folosirea unui limbajul invechit si a tot felul de obiceiuri si formule religioase redundante nu face decat sa dea impresia unei lipse de consistenta a mesajului prin inzorzonarea cu un vocabular cat mai alambicat, chiar daca nu este asa. Cand institutia bisericeasca nu ii va mai incuraja pe habotnici sau va condamna scenele de vandalism (jupuirea salciilor, florilor etc)?
    • +1 (1 vot)    
      ............ (Joi, 1 aprilie 2010, 9:37)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui Sandra

      Sandra,
      Trebuie sa pornesti de la chemare Mantuitorului: Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este!" (Matei 5.48). Vei intelege astfel ce e cu sfintii. Sfintii sunt desavarsiti, indiferent de ce pacate au facut ei pana la un moment al vietii lor. Citeste viata Sf. Maria Egipteanca si vei vedea drumul de la moarte/ pacat la Viata.
      Spui ca nu vezi nici o diferenta? Te intreb ce standarde si ce cunostinte ai aplicat? Oare ai citit Sf. Scriptura? Oare i-ai citit pe Sfintii Parinti ai Bisericii? Ai discutat cu un preot cu dorinta de a afla ceva, poate neplacut omului zilelor noastre, si nu cu dorinta de a-ti confirma ideile tale?
      Raspunsul tau ma face sa cred ca nu! Poate ca ma insel.
      Mintea poate fi deschisa, dar trebuie completata de cautare si cunoastere.

      Spui ca ai o educatie stiintifica solida.
      Eu spun ca am o educatie religioasa zero!
    • +1 (1 vot)    
      un raspuns... (Joi, 1 aprilie 2010, 10:41)

      piktor [anonim] i-a raspuns lui Sandra

      Buna Sandra,
      Incerc sa-ti raspund eu, desi nu sunt preot si poate nu stiu prea multe. Dar sunt ortodox.
      1. Biserica urmeaza Calea lasata de Hristos si nu calea urmata de om. Si pe vremea lui Hristos erau idolatri, homosexuali, atei, invatati, saraci, drepti si umili. Pe unii i-a certat, pe altii i-a laudat, dar Hristos nu s-a schimbat ci i-a chemat pe ei la schimbare sau la inca o mai mare apropiere de Dumnezeu. Deci rolul Bisericii nu e sa se "modernizeze" (stim foarte bine cat de efemera e modernitatea) ci sa fie un far calauzitor, pe vreme buna si furtuna. Te iei dupa el, nu il iei cu tine.
      2. Ritualul ortodox are o anume semnificatie. Liturghia e o strafulgerare a vietii lui Hristos pe pamant. E comuniunea Jertfei si Invierii, e comuniunea omului cu Dumnezeu. Dar asta e ceea ce simt eu si daca tu nu simti, atunci nu poti decat privi totul din afara. Si atunci ritualurile ti-ar putea parea asemanatoare (desi un atropolog te-ar contrazice aici, sunt sigur).
      3. Sfintii crestini sunt oameni care au gasit si urmat calea aratata de Hristos. Faptul ca sunt atat de multi, dovedeste ca crestinismul a fost si este viu. Nu te rogi la ei, nu-ti sunt idoli, ci ii rogi sa se roage pentru tine, chiar daca stii ca in final decizia e a lui Dumnezeu. Dar Dumnezeu ii iubeste mult si pentru asta, s-ar putea sa-ti faca tie dupa mila si nu dupa dreptate.
      Mai presus de asta, pe sfinti ii cinstesti. Asa cum ai cinsti un om pios, un om care moare pentru tine, un invatator, un parinte. Nu ti se pare firesc sa respecti niste persoane chiar dc nu le-ai cunoscut?
      • 0 (0 voturi)    
        Sfanta Scriptura (Joi, 1 aprilie 2010, 11:31)

        Constantin R. [anonim] i-a raspuns lui piktor

        Cine crede si vorbeste despre Dumnezeu trebuie sa respecte Sfanta Scriptura, nu adaugirile ulterioare care-i contrazic mesajul. In ea se arata clar ca exista un singur mijlocitor intre Dumnezeu si om Domnul Isus Hristos, nimeni altcineva. Diferite ritualuri ce se practica acum nu se gasesc nicaieri in Noul Testament. Unele sunt "adaptari" din Vechiul Testament (cum ar fi mielul de Paste), dar golite de vechea semnificatie. Si cate alte "inovatii" care nici macar in VT nu apar. Asa cum Domnul Isus Hristos i-a invatat pe ucenici sa se roage, omul are acces direct la Dumnezeu, nu-i trebuie intermediari.
        • 0 (0 voturi)    
          Peter E. Gillquist (Joi, 1 aprilie 2010, 12:47)

          Ducu [anonim] i-a raspuns lui Constantin R.

          Pentru a-ti clarifica si explica de ce exista una sau alta in cultul ortodox iti/va recomand sa cititi cartea "Cum am devenit ortodox. O calatorie inspre credinta crestina primara"
          scrisa de Peter E. Gillquist, un fost neo protestant, care timp de 10 ani ani a cautat care este Biserica Noului Testament. A gasit-o, alaturi de alti 2000 de persoane, unde crezi in Ortodoxie!
          http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-carte/1517-cum-am-devenit-ortodox-.-o-calatorie-inspre-credinta-crestina-primara-gillquist,-peter-e..html
          Este un curs f. concentrat de cautare si traire ortodoxa!
        • 0 (0 voturi)    
          Sfanta ta Scriptura (Joi, 1 aprilie 2010, 21:33)

          Dapyx [anonim] i-a raspuns lui Constantin R.

          nu este altceva decit niste texte atent selectate de catre oameni, care au luat ce le-a convenit, ce au considerat ca le slujeste mai bine intereselor lor. Daca nu crezi studiaza conciliile bizantine pt a vedea cum a luat nastere NT si ce au patit cei care nu au aderat la doctrina oficiala, vezi cazul arianismului.
      • 0 (0 voturi)    
        Superb (Joi, 1 aprilie 2010, 11:42)

        ciprian [anonim] i-a raspuns lui piktor

        Superb comentariul. Bravo. Ca sa intelegi ce inseamna cu adevarat biserica ortodoxa trebuie sa vorbesti cu cativa calugari. Preotii sunt prea conectati la lumea materiala. Sunt lucruri pe care nu ti le pot explica
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Joi, 1 aprilie 2010, 9:27)

    meda [anonim]

    in prezent autoritatea bisericii este subminata chiar din interior , faptul ca "pragmatismul " a devenit noua religie este nu doar in defavoarea bisericii ci chiar a fiintei umane , animalizate si , in ciuda dezvoltarii tehnologice , mai primitiva ca niciodata .
    a rupe Biserica Nationala Ortodoxa de stat inseamna a o desfiinta , or acesta este scopul care duce la inrobirea in viitor a omului . a sustine ca nu e nevoie de aceasta sustinere a bisericii slujeste in mod cert unor scopuri ecumeniste , antinationaliste .
    domnule filozof , ce fel de orientare aveti este clar , dar totusi frustrarile personale in plan religios nu ar trebui trambitate pentru a nu influenta ,totusi , alte persoane care nu au posibilitatea si timpul necesar sa inteleaga si sa analizeze aceasta problema !
  • 0 (0 voturi)    
    din pacate (Joi, 1 aprilie 2010, 9:38)

    adana [anonim]

    Din pacate parintele, pe care il admir totusi pentru curajul de a spune anumite lucruri, nu a raspuns la intrebarile ,, incomode", legate de activitatea BOR, ci mai mult la cele legate de credinta.
    E bine si asa. Cred ca Hotnews ar trebui sa continue facilitarea unor dialoguri intre cititorii sai si fete bisericesti ( poate si de alte confesiuni).
    Cu sinceritate cred ca majoritatea oamenilor au credinta, insa nu au incredere in BOR ca institutie. Ma numar printre acestia - sunt mai degraba sceptica in ceea ce priveste activitatea BOR si a unor preoti, dar acest lucru nu-mi altereaza credinta in Dumnezeu.
  • -1 (1 vot)    
    opinie (Joi, 1 aprilie 2010, 9:39)

    anonim [anonim]

    Biserica, de orice confesiune, in sensul etimologic, de adunare a credinciosilor, este a comunitatii.
    Cum este comunitatea, este si biserica. Statul nu are ce cauta in aceasta relatie, in afara rolului lui constitutional, de a garanta si proteja practicarea cultelor fara imixtiuni, deci si fara a contribui la plata preotilor, construirea de lacasuri de cult, etc.
    Daca e o comunitate puternica, isi va construi o catedrala, si va angaja pe Michelangelo sa o impodobeasca. Daca nu, credinciosii se vor aduna inr-o camera a unui a dintre ei, sentimentul religios ii aduna, daca sunt onesti in credinta lor.
    Daca are comunitatea resurse, va avea si preot, platit de aceasta.
    Interventia statului in activitatea cultelor si acceptarea (cu bucurie) de catre ierarhia ecleziastica a acestui patronaj arata calitatea harului si a credintei preotilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Joi, 1 aprilie 2010, 10:43)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Atunci Statul poate sa restituie si averile manastiresti secularizate de Cuza.
      Asa nu ar mai avea nici o obligatie fata de Biserica.
  • 0 (0 voturi)    
    cu tot regretul (Joi, 1 aprilie 2010, 10:54)

    td [anonim]

    Cu tot regretul, nu e decat un comentariu gaunos. Am fost crescuta in casa bunicului meu, preot ortodox intr-o comuna fruntasa la colectivizare. Acolo era atat de aproape Dumnezeu! Din pacate, cu cat e biserica mai sclipitoare si gradul ierarhic mai inalt, sunteti mai departe si de realitatea inconjuratoare si de ceea ce propavaduiti. Ganditi tot ca in Evul Mediu si sunteti foarte vinovati pentru cei nu mai stiu deja cati ani de comunism! De Inaltele fete bisericesti e vorba, nu de religia ortodoxa!