Elena Udrea: Tarifele de pe litoralul romanesc sunt mari comparativ cu calitatea serviciilor

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 martie 2010, 15:10 Actualitate | Esenţial

Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, spune ca hotelierii de pe litoralul romanesc practica preturi asemanatoare celor din Grecia si Turcia, in conditiile in care serviciile oferite nu sunt la acelasi nivel. Hotelierii bulgari au chiar preturi mai mici, a adaugat ministrul.

"Am vazut la Targul de Turism al Romaniei ca bulgarii au preturi mai mici decat preturile hotelierilor de pe litoralul romanesc. Noi suntem undeva pe unde sunt Grecia si Turcia la preturi, dar nu comparam serviciile. In timp ce la noi serviciile, in mare parte, nu neaparat peste tot, nu sunt la standardele de calitate la care exista in celelalte tari pe care le-am dat ca exemplu. Preturile la noi sunt fie mai mari, fie comparativ egale cu ale celorlalte destinatii", a declarat Udrea, la Costinesti, relateaza Mediafax.

Ministrul a precizat ca hotelierii romani trebuie sa inteleaga ca ar avea mai mult de castigat daca ar practica preturi mai mici si ar mari sezonul decat daca practica tarife mai mari in doardoua luni de sezon.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1849 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    foarte profund ! ani de zile trec pana la concluzi (Sâmbătă, 27 martie 2010, 15:26)

    Eneas [anonim]

    finala :Bulgaria e mai aproape ;Grecia e mai calda, Europa ne asteapta !
    oriunde e mai ieftin si mai relaxant decat in Romania !
    • -1 (3 voturi)    
      Construiti mai multe hoteluri (Sâmbătă, 27 martie 2010, 16:09)

      Jon [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Construiti mai multe hoteluri
  • +11 (15 voturi)    
    Secretul lui Polichinelle (Sâmbătă, 27 martie 2010, 15:27)

    vio [anonim]

    I-a luat ceva timp ministrului sa realizeze un adevar elementar pe care oricum majoritatea turistilor il stiau. Ca doar de aia au plecat pe litoralul bulgaresc, turcesc, grecesc, dalmat samd.

    Ei, si acum, dupa ce a facut constatarea, ea, ca ministru, ce va face?
    • +6 (12 voturi)    
      I-a luat ceva timp, asa e... (Sâmbătă, 27 martie 2010, 16:12)

      judex [anonim] i-a raspuns lui vio

      ...dar cred ca este primul ministru care a spus-o raspicat in mod public.
      Probabil ca nu exista in Romania la aceasta ora o resursa mai prost administrata decat litoralul Marii Negre. 20 de ani nu numai irositi, dar in care chiar si bruma de turisti straini care erau ademeniti de plajele lui Ceausescu au fost alungati de lasarea in paragina a hotelurilor (in vederea "privatizarii" la un pret derizoriu), de servicii mizerabile oferite de tuciurii care au ocupat plajele cu manele, mititei, bere, parcari, tarabe, tigari de contrabanda, etc - sub protectia autoritatilor locale. Nu este de mirare ca romanii aleg litoralul bulgaresc sau turcesc, iar diaspora care, altfel, isi arata disponibilitatea de a trimite bani in tara, nu are de ales decat sa-si petreaca concediile departe de familie, cheltuindu-si banii pe alte litoraluri.
      In aceste conditii, permanentele atacuri asupra Elenei Udrea capata conotatii speciale. Astfel, referirile prietenoase ale unuia ca Mazare la actualul ministru al turismului sunt fie milogeli pentru a-i capta bunavointa sesizand pericolul ca monopolul exstent sa dispara, fie o invitatie la impartirea prazii. Viitorul ne va arata daca Elena Udrea urmareste intr-adevar asanarea litoralului romanesc sau doar propriul interes.
      • +2 (4 voturi)    
        iarasi (Sâmbătă, 27 martie 2010, 18:51)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui judex

        iarasi pupaturi pentru tot ce reprezinta ”basescianismul”... judex filmul la care te uiti tu e altul. Udrea pregateste nimic altceva decat preluarea de catre guzganii rozalii (portocalii) a hotelurilor care au mai ramas la stat. Cerceteaza si vei vedea ca prietenii ei sun gestionari pe multe dintre ele. Acum au facut ceva cheag si vor totul. In aceasta perioada statul nu are cum sa ia preturi bune, din cauza crizei, dar ce conteaza cand tre sa faca bani portocaliii? Iar tu da-i si lupta, pupa tot, Udrea, Bercenii pupa tot...
      • 0 (2 voturi)    
        A SPUS-O TARICEANU CAND ERA PRIM-MINISTRU (Sâmbătă, 27 martie 2010, 19:01)

        db [anonim] i-a raspuns lui judex

        si asta era si motivul pentru care nu exista minister separat al turismului, ci doar o directie in ministerul IMM-urilor, turismului si comertului. Cauta pe google si te vei convinge! RASPICAT a spus ca Romania are 2 puncte forte: BUCOVINA si Delta Dunarii.Ambele nu pot fizic sustine turismul de volum pe care ni-l dorim. Dna Udrea a descoperit asta abia acum. Asta inseamna ca a trebuit sa fie o data ministrul turismului ca sa inteleaga ca n-are cum sa influenteze situatia turismului. Asta inseamna ca nu gandeste si invata numai din greseli. Investitiile pe litoral s-au facut de catre privati - normal de catre proprietarii lor - la nivelul de investitie si competenta care ii caracterizeaza - slab spre mediu. Investitorii straini nu au fost incurajati - ei ar fi dat o directie mai competenta turismului din zona. Preturile privatizarilor din zona nu au fost derizorii - dar vor fi derizorii, ca multe dintre investitiile facute cu exuberanta intre 2005-2008 pe litoral dau faliment si se vor vinde pe mai nimic. Sezonul nu se poate mari, ca nu te sustine vremea si orientarea activitatilor turistice locale catre petrecerea timpului in aer liber. Au inceput sa apara cateva centre hoteliere si de spa care pot functiona tot timpul anului, de mare staif dar si scumpe pe masura, deocamdata sunt goale in extra-sezon. Turismul se dezvolta unde ai infrastructura de transport, activitati de agrement specifice si locuri deosebite de vizitat. Sa faci turism de masa ai nevoie de preturi de masa pentru o calitate medie. Investitorii romani nu au forta financiara si know-how sa faca asta. Cum ii ajuta dna Udrea? Cu reclame scumpe in strainatate. Frectie la piciorul de lemn! Lasa ca - sa vina sa viziteze tara in care orice femeie poate sa-si ia cati barbati vrea? Gura pacatosului...
      • +3 (3 voturi)    
        anat (Sâmbătă, 27 martie 2010, 20:25)

        csango [anonim] i-a raspuns lui judex

        dna ministru nu descoperit acum apa calda de pe litoral, doar ca noul presedinte al agentiilor de turism este dna martin, proprietarul unui grup de firme foarte apropiat de psd (mazare).

        cat timp la conducerea anat a fost tipul de la eurolines, ministra era anatfila, dar acum a devenit contraanat, mai ales ca anat este sim parte in cadrul asocia\tiei hotelierilor litoral, unde baidauei, tot dna martin este presedinte.

        daca in trecut, udrea a facut pt anat legea tichetelor de vacanta si le-a dat 3 euro pt fiecare strain adus in tara, acum le pune toate pideicile din luma, mai ales hotelierilor dn constanta, ca doar nu este prosta sa faca portofelul gros lui mazare.

        poate nu-ti place udrea, dar fi sigur ca stia de conditiile/preturile litoralului, ca doar sunt stiute si de copii de 10-11 ani.
        udrea vrea sa faca ceva, dar tot ego-ul dicteaza
        • 0 (0 voturi)    
          Euroline (Duminică, 28 martie 2010, 2:11)

          Gabrieala [anonim] i-a raspuns lui csango

          Acum inteleg de ce PDL folosea numai liniile de transport Euroline destul de scumpe fata de altele cu servicii similalre de transport. Serviciu contra serviciu. .
          Dna Udrea stia de la inceput situatia pe care o critica acum. Daca nu de la predecesori din mass media sigur.
          Isi justifica si dansa salariul si incompetenta. Si nu este singura
          Sau poate ne pregateste o ordonanta sau chiar o lege pentru atragerea turistilor, macar a celor romani, pe litoralul romanesc.
          Sau un sirag de manifestari cultural-educaltive. Cine stie? Doar dansa si...
      • 0 (0 voturi)    
        Impartirea prazii (Duminică, 28 martie 2010, 15:08)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui judex

        Este vorba de impartirea prazii, din cauza asta se afla la Costinesti doamna ministru...

        Nimeni nu vrea sa auda cum se imparte prada pentru ca "smekerii sunt prea mari" si Udrea face legea.
    • 0 (0 voturi)    
      se poate (Duminică, 28 martie 2010, 15:13)

      marinescu_ana [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Udrea nu face doar observatii ci propune si solutii. Sunt convinsa ca nu va astepta ca aceste probleme sa treaca de la sine si ca se va implica in rezolvarea lor.
  • -2 (4 voturi)    
    Indicatore turistice in lb maghiara (Sâmbătă, 27 martie 2010, 15:52)

    gogu [anonim]

    Aloooo dna ministru vazi ca ungurii saboteaza turismul si pun indicatoare numai in lb ungara. Sau poate se pregatesc de ceva si fac indicatoare in limba lor ca sa stie ungurii ce vin unde sa se adune ca din cate stiu ei nu prea vorbesc alte limbi.
  • -3 (7 voturi)    
    . (Sâmbătă, 27 martie 2010, 16:24)

    Iolanda [anonim]

    Imi place la nebunie de Elena. Aproape ca nu-mi vine sa cred ca este politician deoarece ea nu minte, este foarte sincera si realista. Numai cu oameni ca ea vom face treaba.
    • +3 (3 voturi)    
      postac (Sâmbătă, 27 martie 2010, 18:52)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Iolanda

      postac
    • 0 (0 voturi)    
      Dnei Iolanda (Duminică, 28 martie 2010, 2:31)

      Glabriealal [anonim] i-a raspuns lui Iolanda

      Glumiti sau nu intelegeti ca Dna Udrea este Ministru platit din banii nostri si ca sinceritatea dansei in a-si recunoaste greselile facute pe banii nostri este mai mult o ofensa la adresa noastra decat un titlu de glorie. Este avocat calificat la un loc de munca de care habar nu a avut pana acum. Dar s-a straduit sa invete cate ceva, "din mers" Doar ca cei care au calificare si vechime pe acest profil sunt cu un pas inainte mereu. Ce ar fi ca eu, programator de profil sa fiu maine nu avocat ci asistenta unui avocat? Cine ar avea ultimul cuvant?
  • +3 (5 voturi)    
    COMPARATIVE!?? (Sâmbătă, 27 martie 2010, 16:24)

    unu [anonim]

    ...d-na minitru' era pusa pe glume, sau nu a vrut sa jigneasca! ...sa fim sinceri, serviciile sunt mizerabile, in schimb preturile mai mari cu cel putin o stea...nu mai merg pe litoralul romanesc nici sa-mi dea bani!!!

    ...incercati o data Grecia si o sa vedeti:
    - e mai ieftin...atat la cazare cat si la mancare;
    - e mai curat...mult mai curat;
    - se mananca mult mai bine;
    - e mai civilizat;
    - esti tratat cu respect...pt ca grecul stie, ca tu ai mers in concediu...si va face totul ca tu sa te simti bine si sa te odihnesti!
  • -1 (7 voturi)    
    , (Sâmbătă, 27 martie 2010, 16:28)

    Silviu [anonim]

    Exact ce imi doream de la un minstru : sa nu minta! Bravo Udrea, esti cea mai tare!
    • +2 (4 voturi)    
      DACA O DATA NU MINTI, DAR DE 10 ORI MINTI, (Sâmbătă, 27 martie 2010, 20:07)

      db [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      tot mincinos esti! Dna Udrea a mintit cand a devenit prima oara ministru al turismului si a tot batut toba ca avem tot ce ne trebuie sa facem turism pe litoral; doar sa se apuce ea sa ne promoveze in strainatate si o sa vedem. A mintit si cand a spus ca ea este primul ministru al turismului care s-a ocupat sa se faca turism de Paste pe litoral! Da, ea este cea care ne-a adus in 2009 vestea ca s-a inventat roata! Si pana in 2009, In anii in care Pastele cadea mai spre vara si se anunta vreme buna, hotelierii deschideau si lumea venea de Paste. Cand e vreme urata, lumea nu vine. Simplu cerere-oferta! Udrea este cea mai tare, ii reuseste prostirea unora perfect!
  • +1 (1 vot)    
    solutia? (Sâmbătă, 27 martie 2010, 18:31)

    ioan [anonim]

    O constatam si noi doamna ministru. cre este totusi solutia problemei?!
  • -4 (4 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 27 martie 2010, 18:37)

    proto [anonim]

    Nici in Grecia serviciile nu exceleaza, nu stiu daca sinceritatea blondei ajuta cu ceva, mai ales ca, asemenea declaratii oficiale pana la urma, ajung si in presa internationala. Un ministru al turismului cu adevarat bun cred ca a fost Agaton(va mai amintiti de el?) care atunci cand a vrut sa faca Dracula Park si a pus palmieri pe litoral a primit injuratur. Ca asa e romanul,...
    • +3 (3 voturi)    
      mda.. (Sâmbătă, 27 martie 2010, 19:08)

      neptun [anonim] i-a raspuns lui proto

      Agaton? cumva ala care a privatizat Neptunul la mafioti gen Nicu Gheara, Beinur si fratii Nicula?
      • 0 (0 voturi)    
        DA, ALA! ALA CARE PUNEA PALMIERI (Sâmbătă, 27 martie 2010, 22:17)

        ddb [anonim] i-a raspuns lui neptun

        de mii de dolari, cumparati prin intermediari de la gradinile botanice din tara, pe te miri ce. Acum, nici o problema, ca n-ar fi nici primul nici ultimul care trage din bani publici, era insa o idee mai buna sa se planteze ceva peren care sa se poata aclimatiza in zona sa nu cheltui o avere pe ingrijire! Magnoliile, paulownia sunt in toate tarile mediteraneene si sunt usor de intretinut si spectaculoase in perioada de inflorire (multe soiuri isi tin mult timp florile, pana tarziu in vara) si dupa ce se scutura florile.
  • +1 (3 voturi)    
    postac (Sâmbătă, 27 martie 2010, 18:53)

    taranistu [utilizator]

    postac
  • 0 (0 voturi)    
    room service (Sâmbătă, 27 martie 2010, 20:10)

    turist in ro [anonim]

    niscai tineret cu picioare de doi metrii.
  • 0 (0 voturi)    
    tulai (Duminică, 28 martie 2010, 1:18)

    m-vic [anonim]

    pfoai, spune si udrea una dintre chestiile cele mai vehiculate in romania in ultimii zeci de an.

    as vrea si eu sa fiu platit sa spun banalitati din astea.
  • 0 (0 voturi)    
    SI ce vreti? (Duminică, 28 martie 2010, 4:51)

    stefan [anonim]

    Ce vreti de la un ministru? Sa faca preturile? Sa reevalueze hotelurile si restaurantele? Adica interventie si ordine de sus?
    Evaluarea trebuie facuta de o agentie absolut independenta, platita din banii hotelierilor. Hotelurile controlate o data pe an macar si confirmate sau nu stelele si daca sunt degradate imediat schimbate tarifele.
    Apoi nu uitati ca litoralul romanesc are numai vreo 200 de Km si perioada e de numai 3, maxim 4 luni. Tarifele acopera intretinerea pentru 1 an, salarii pentru 1 an si ceva profit. Facuti in 3-4 luni.
    Care este unitatea de invatamint ce pregateste bucatari, chelneri....? Atunci de unde servicii bune?
    Va rog sa stati la receptia hotelurilor si sa-i vedeti pe cei ce raspund? Nu zimbesc cind vorbesc si asta se aude...
    Unde intilnesti hotelul in care cameristele sa fie amabile si serviabile? Sa gasesc zilnic hirtia igienica schimbata, la fel prosoapele, curatenia in camera facuta, cosul golit, patul facut... Ca sunt in vacanta.
    Asta n-o poate face nici un ministru, sef de stat sau cine vreti voi. Vine cu timpul. Dar patronii vor profituri uriase sa acopere investita in 5-7 ani. Nu intretin hotelul (clante ce nu mai merg bine, bai unde apa curge, desi o garnitura schimbata rezolva problema...
    Cine lucreaza in turism nu stie meserie si nici nu vrea sa o invete.
    Apoi n-ai infrastructura. Unde sunt soselele si autostrazile? Vii din restul EUropei pe autostrazi cu 100-120-130 Km la ora. Ajungi cam intr-o zi din Germania la granita si mai faci o zi jumatate de la Arad la Constanta pe sosele cu 50 la ora, alaturi de biciclisti, carute si alte atelaje, sau stind sa treaca cirdul de vaci sau de oi. N-ai pe marginea drumului un restaurant decent sa maninci, sau un motel unde sa stai o noapte. Aici trebuie intrebati ministrii?
    Iar concurenta nu e reala! SUnt carteluri care fac preturile si le tin asa.
    Cred ca un grad de ocupare de 10% i-ar trezi.
  • 0 (0 voturi)    
    litoral (Duminică, 28 martie 2010, 9:46)

    sdffdg [anonim]

    In Neptun nu s-a facut nicio investitie de 30 de ani. De ce nu trec hotelurile privatizate pe nimic inapoi in proprietatea statului pentru a fi privatizate unor patroni care sa investeasca? Hoteluri precum Apollo din Neptun stau sa se prabuseasca.
  • 0 (0 voturi)    
    solutia scaderi preturilor...... (Duminică, 28 martie 2010, 12:30)

    capatu` satului [anonim]

    pe litoralu` romanesc este la ministeru` lui udrea si este foarte simpla: modificarea normelor pt. clasificarea hotelurilor.......

    daca ar reduce clasificarea hotelurilor de la 4 stele la o stea, sa vedeti cum se reduc tarifele....

    oricum, nu stim ce face de fapt ministeru` de somn in afara de frectzi cu targuri de turism, plimbari prin statiuni si pe la muzeu` satului....

    ar trebui sa faca intai ordine, prin reguli clare.....

    saraca d-na ministru a descoperit ca hotelierii romani de pe litoral fura clientii, le promit 4 stele dar nu ofera servicii nici de 2.....

    pai la minister se acorda clasificarea, sau sa taie din stele, ca deja a luat malaiu` pt. stelele din pix...
    io cred ca d-na ministru trebuie aparata, are un buget asa de mare si este ata de desteapta....

    pdl si postacii de serviciu, liber la minus.....
  • 0 (0 voturi)    
    dincolo pret/calitatea servicillor (Duminică, 28 martie 2010, 12:58)

    cix [anonim]

    In Grecia, Turcia, Croatia ai cu ce sa-ti clatesti ochii, peisaje, istorie, cultura.... E dificil sa compari, dar s-ar fi putut adopta modelul bulgar, chiar daca la noi mare nu e asa frumoasa ca la ei - servicii de calitate la preturi moderate. Lacomia si "smecheria" romaneasca ne a adus unde ne a adus. In Romania daca protestezi fata de un drep de al tau esti tratat de fraier:... "ce mai vrea si asta?", "unde se crede" . Daca nu dai in cap nimeni nu te respecta, legile, regulile sunt doar de ochii lumii, predomina legea junglei si de fapt se vad rezultatele.
  • 0 (0 voturi)    
    frumoasa si desteapta (Duminică, 28 martie 2010, 13:13)

    nicu [anonim]

    cine spunea ca femeile frumoase nu sunt si inteligente?
  • 0 (0 voturi)    
    Elena = Captain Obvious (Duminică, 28 martie 2010, 14:10)

    Alex [anonim]

    Probabil, pe langa aruncatul ocheadelor la targ, au mai facut si cateva studii de piata... Intr-un final, ne spune ce stiam deja de 10 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    nu (Duminică, 28 martie 2010, 15:11)

    marinescu_ana [utilizator]

    Eneas foarte adevarat ce spui acolo..insa daca nici macar noi ca cetateni ai acestei tari nu sustinem si promovam turismul, atunci cine sa o faca? Udrea are initiative bune care ar putea aduce schimbari semnificative dar are nevoie de sustinere si cooperare.
  • 0 (0 voturi)    
    Cireasa pe tort la Mamaia : BARIERE ! (Duminică, 28 martie 2010, 18:14)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Stie cineva pe undeva, prin lumea asta larga, o alta statiune turistica "de interes national" in care turistii in loc sa fie atrasi sunt taxati la intrare pentru nimic ? Nici n-ajunge turistul la hotel si i se baga mana in buzunar, Mazare fiind sigur ca toata lumea plateste, ca doar turistii nu dau niste sute-mii de lei pe pachetul turistic si se uita la cativa lei, acolo, pentru poftele constantenilor...
    Dupa care se mai plateste odata taxa de statiune la receptie. Dupa care se mai plateste si parcarea in fata hotelului. Dupa care platesti si sezlongul pe plaja. Dupa care iti vine sa pleci invartindu-te !

    Asta nu e turism, e jaf la drumul mare condimentat cu muuulta nesimtire. Uite d-aia nu mai calc pe litoralul nostru si o iau hai-hui prin Europa...

    Banii sunt la mine si hotelurile la ei. Sa le stapaneasca sanatosi !
  • 0 (0 voturi)    
    bun simt (Duminică, 28 martie 2010, 18:17)

    ion [anonim]

    Am fost in Cehia ,Polonia,Croatia si am vazut adevarata industrie a turismului,organizata la standarde europene.Serviciile oferite de buna calitate,care lasa o impresie excelenta.In Praga am avut surpriza sa dam peste o romanca licentiata in engleza in Romaniasi casatorita cu un ceh traducator din romana in ceha.Cunostintele ei si pasiunea cu care a vrut sa ne spuna tot ce stia ne-a dat gata.Hotelierii nostrii ar trebui sa faca ca japonezii, sa calatoreasca, sa fotografieze si sa puna acasa in aplicare ce au vazut.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 29 martie 2010, 2:06)

    Dana [anonim]

    Un minstru onest. Sigur suntem in Romania. Udrea este gura de aer proaspat de care aveam nevoie, ea spune lucrurilor pe nume.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 29 martie 2010, 2:08)

    MIrela [anonim]

    Udrea are dreptate si sunt sigura ca are si o solutie pentru aceasta problema pe care o va pune in aplicare la momentul potrivit.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Luni, 29 martie 2010, 14:27)

    marinescu_ana [utilizator]

    In tara asta exista un apetit crescut pentru cantitate si foarte rar pentru calitate. Observatia Elenei Udrea este perfect adevarata. E bine ca trage acest semnal de alarma.
  • 0 (0 voturi)    
    si nu are dreptate????? (Luni, 29 martie 2010, 20:31)

    mihaela [anonim]

    si nu are dreptate sau ce???? nu ne-am saturat sa ni se ceara catamai sumele la cazare si conditii sufletu????? are perfecta dreptate Elena Udrea cand spune ca trebuie sa lasa prostiile de'o parte si sa inceapta sa ofere servicii care sa justifice preturile cat casa
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 30 martie 2010, 0:37)

    Stefania [anonim]

    Asa e dar mi eimi place ac are curajul sa o recunoasca. Asta inseamna sa fi un ministru adevarat, sa poti sa recunosti acolo unde ai o problema.
  • 0 (0 voturi)    
    , (Marţi, 30 martie 2010, 0:39)

    Katy [anonim]

    Lectie de politica alaturi de Elena Udrea. Ce inseamna sa fii un om politic integru? Sa stii sa spui adevarul.
  • 0 (0 voturi)    
    preturi pe litoral (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:55)

    prostia romanilor [anonim]

    Prostia romanilor a devenit proverbiala. Citesc comentariile si ma crucesc pentru faptul ca toti cretinii isi dau cu parerea fara sa aibe cele mai mici cunostinte despre turismul romanesc.
    Nu are ce greseli sa-si recunoasca Udrea pentru ca in momentul de fata litoralul este privatizat si preturile le stabilesc patrfonii de doi bani care habar nu au sa faca turism sau comert. Nu ministerul stabileste preturile. Greseala cu preturile practicate este a patronilor nu a ministrului Udrea. In aceste conditii Udrea nu poate face altceva decat sa atraga atentia papagalilor de patroni ca practicand preturi duble fata de bulgaria isi vor pierde si bruma de clenti pe care o mai au. Udrea incearca sa promoveze Romnia si turismul romanesc dar cum pretul este primul lucru pe care-l ia in seama orice turist degeaba incearca ea sa aduca turisti daca preturile ii alunga sau ii indreapta spre Bulgaria. Mentalitatea patronilor care vor sa castige cat mai mult in cat mai putin timp si cu cat mai putina munca au distrus turismul roamnesc.De asemenea, nu Udrea a privatizat litoralul ci excrocii de PSD-isti in frunte cu Mazare. Tot mazare a introdus si taxa de intrare in statiunea Mamaia cea mai cunoscuta si cautata taxa care nu se mai plateste nicaieri in lume. Ma refer la taxa auto de intrare in statiune nu la taxa de sedere in statiune.
    Un alt motiv al scaderii numarului de turisti este acela ca s-au dat stele la hoteluri pe mita. Pe litoralul romanesc nici 20% din hoteluri nu merita clasificarea(stelele) ce le-a fost acordata si in raport de care se stabilesc preturile la cazare. De asemenea serviciile sunt sub orice critica. Nu Udrea este vinovata de acest lucru ci ministrii sub conducerea carora s-au acordat clasificari nerealiste, pe sfanta mita.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:45)

    tache [anonim]

    ma uimeste faptul ca recunoaste greselile noastre si ca este in cautare de solutii, felicitari elena udrea