Centrul Gavroche va fi evacuat, ca urmare a unei decizii judecatoresti

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2010, 19:40 Actualitate | Esenţial

Centrul Pilot de Protectie pentru Copilul Victima a Traficului de Fiinte Umane ''Gavroche'', singurul din tara care asigura protectia copilului - victima a traficului de persoane, va fi evacuat, vineri, ca urmare a unei decizii a instantei judecatoresti, informeaza Agerpres.

"Toti copiii romani care au fost in strainatate victime ale abuzurilor de toate felurile, vor mai primi inca o lovitura din partea statului roman care ii va trimite in strada. Aici veneau copiii salvati de autoritatile din strainatate si care erau trimisi din tarile respective pentru a fi repatriati in Romania. Erau gazduiti si, dupa efectuarea anchetelor de catre autoritatile din Romania, se luau masurile necesare de protectie a copilului, in functie de abuzurile de care suferisera acestia'', a explicat, luni, primarul sectorul 2, Neculai Ontanu.

Acest centru, care apartine Primariei sectorului 2, a fost infiintat in anul 1992, conform Ordinului nr. 344/1991 al ministrului Muncii si Protectiei Sociale, potrivit lui Ontanu.

Edilul a spus ca va cauta pana vineri sa gaseasca un nou sediu, dar sansele sunt minime.

In anul 2004, SC Bucur Obor revendica imobilul, iar printr-o decizie, Tribunalul Bucuresti, sectia a IV-a civila, a dispus obligarea Ministerului Finantelor, Consiliului Local sector 2 si DGASPC SECTOR 2 ''sa lase reclamantei, in deplina proprietate si linistita posesie, imobilul, compus din teren in suprafata de 388 mp si constructia edificata pe acesta.''

Pe 10 martie, SC Bucur Obor a cerut Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 2 ca in termen de 5 zile de la primirea somatiei sa evacueze imobilul.

Pana la expirarea celor 5 zile prevazute de somatie, Primaria Sectorului 2, prin directia de specialitate, a solicitat SC Bucur Obor, un termen de gratie de 60 de zile, in vederea eliberarii imobilului in conditii de perfecta siguranta pentru copiii din centru, obtinand doar o pasuire de 9 zile.

Desi Primaria Sectorului 2 a solicitat instantei judecatoresti suspendarea provizorie a executarii silite, aceasta a respins solicitarea.


Citeste mai multe despre   






















2706 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    auuuuuu (Luni, 22 martie 2010, 19:52)

    AdrianUrsu [utilizator]

    Doar mie imi vine sa urlu si sa caut un tanc pe ebay??
    Disclamer: nu tin nici nu geoana nici cu basescu (fara majuscula intentionat)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu esti (Marţi, 23 martie 2010, 1:05)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui AdrianUrsu

      Si uneori ma intreb cum de nu mai avem parte de-o revolutie, poate si una autentica.
  • -2 (2 voturi)    
    Unde-i lege nu-i Lacomie (Luni, 22 martie 2010, 20:17)

    Felicita [anonim]

    Felicitari domnului Videanu.Dar le asigura o alternativa acestor nefericiti vreo alternativa?
  • 0 (0 voturi)    
    normal.... (Luni, 22 martie 2010, 20:30)

    Mariana [anonim]

    Ca doar asa se poate intampla in tara noastra. Cine sa mai aiba interese macar de ochii Europei pt astfel de cazuri? Prea marunte pt milioanele de euro care se invart pt alte bussines-uri muuuult mai cool. Foarte promta poate fi justitia mioritica pt asa ceva. Sa vedem cum o da de gard cu mr.voicu. Da....e alta mancare de peste, dar tot sub aceeasi palarie care se numeste justitie. Pur si simplu e vorba de o justitie formata din alienati, daca nu mintal, cel putin social. Tineti-o tot asa... Desteptilor!!!!!!!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Penal (Luni, 22 martie 2010, 20:34)

    wtf [anonim]

    Asa ceva e rusinos......e inuman, e scandalos, cum vreti sa-i spuneti.
    Domnilor conducatori sau jucatori, vreti sa va mentionez faptul ca in Canada armate de pensionari fac voluntariat pt a asambla jucarii pt copiii orfelinatelor din Romania? Sa mentionez cati bani ajung in Romania pt acesti copii? si cati bani s-au furat de a intrigat intreaga Canada? Sa va spun de ce fac asta? Pt ca le pasa.

    Voua nu va pasa.
    Oameni fara constiinta, caracter, suflet....etc, etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Il intreb si eu (Luni, 22 martie 2010, 20:40)

    Alex One [anonim]

    pe nenorocitul de Ontanu ce a facut din 2004 de cand s-a revendicat imobilul si stia sigur ca il va pierde ? Suntem in 2010 !
  • +1 (1 vot)    
    cum e posibil asa ceva? (Luni, 22 martie 2010, 21:01)

    Ioana [anonim]

    O gramada de firme si ONG-uri fara rost primesc sedii de la primarie, iar in cazul acesta nu exista solutie? RUSINEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cu scarba... (Luni, 22 martie 2010, 21:03)

    Scarbici [anonim]

    Imi vine sa vomit pe capul judecatorului.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai (Luni, 22 martie 2010, 21:14)

    HESS [anonim]

    Nu vedeti ce judecatori avem ,ce justitie.
  • -1 (1 vot)    
    justitia damboviteana (Luni, 22 martie 2010, 21:39)

    gygy [anonim]

    Doresc din sufet ca nepotii celor din completul de judecata sa apeleze la un asezamant similar !
  • 0 (2 voturi)    
    feri-v-ar sfantul (Luni, 22 martie 2010, 21:47)

    Gigel [anonim]

    Bai nene, cat de dezaxat sa fii sa pasesti in cladirea golita in urma actiunii tale de evacuare?

    Am constatat ca imi plac grecii: ii calci pe batatura, iti arunca in aer resedinta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bucur Obor sunt... (Luni, 22 martie 2010, 21:48)

    gicu' [anonim]

    ...aia care cumparau actiunile cu japca acu' vreo 10 ani...parca-i ancheta si PNA ul pe tema asta! Cat or fi dat pe NUP?
  • -1 (3 voturi)    
    tzara vrea (Luni, 22 martie 2010, 22:02)

    Romanescu [anonim]

    Va amintesc ca poporul a vrut asta la alegeri, la fel cum a vut criza si distrugerea tarii, asa ca noi nu avem ce face, e democratie si poporul e suveran.
  • 0 (0 voturi)    
    Aloo, UNJR ! (Marţi, 23 martie 2010, 1:58)

    Mars [anonim]

    Ca tot va disculpati de imaginea creata cu cazul Voicu&ciracii ! Cum vi se pare decizia ''judecatoreasca'' data in acest caz ? Sau mai trebuie sa apara in presa alte ''scapari'' ca sa iasa adevarul la suprafata? RUSINE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bucur-Obir (Marţi, 23 martie 2010, 9:31)

    titi [anonim]

    In spatele acestei firme se afla... popoviciu. Stiti voi care, prieten cu base si pd-l.
  • 0 (0 voturi)    
    lasa... (Marţi, 23 martie 2010, 11:38)

    Ion I [anonim]

    ca la noi se ridicia catedrala de 170 milioane euro ...