Antonie Solomon a fost trimis in judecata pentru luare de mita si fals intelectual

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2010, 12:57 Actualitate | Esenţial

Primarul suspendat al Craiovei, Antonie Solomon, a fost trimis vineri in judecata, in stare de arest preventiv, sub acuzatia de luare de mita in forma continuata si fals intelectual savarsit in legatura directa cu o infractiune de coruptie, anunta Directia Nationala Anticoruptie, intr-un comunicat de presa.

In aceeasi cauza au fost trimisi in judecata au mai fost trimisi in judecata Cornel Penescu, actionar majoritar al SC PIC S.A. Pitesti, pentru dare de mita in forma continuata, Dragos George Stancu, pentru dare de mita si Gheorghita Pieca, fost administrator al S.C. PIC S.A. Pitesti, S.C. MUNTENIA ALIMENT S.R.L., S.C. PIC DISTRIB S.R.L. pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata.

Procurorii il acuza pe Antonie Solomon ca, in perioada februarie 2006 – noiembrie 2006, in calitate de primar al municipiului Craiova si de presedinte al Comisiei de Sistematizare a Circulatiei Rutiere si Pietonale a municipiului Craiova, a primit mita in valoare totala de 50.000 euro, in mai multe transe, de la Cornel Penescu.

Solomon ar fi primit mita "pentru a facilita, cu incalcarea normelor legale, emiterea unei autorizatii de constructie pentru hypermarketul PIC Craiova (autorizatia de construire continand elemente nereale) precum si pentru a inlesni emiterea unei aprobari privind asigurarea transportului public pana in zona unde era amplasat respectivul hypermarket", potrivit sursei citate.

Autorizatia de constructie a fost semnata de Antonie Solomon in aceeasi zi in care SC PIC SA Pitesti a depus cererea prin care solicita aceasta autorizatie.

Anterior, pe baza unei documentatii identice depuse de solicitant, cererea fusese respinsa de doua ori de functionari din cadrul Primariei Craiova, intrucat exista un litigiu pe rolul instantelor judecatoresti.

In urma unui control efectuat in 7 noiembrie 2006 de comisari din cadrul Garzii Nationale de Mediu – Comisariatul Judetean Dolj, la sediul hypermarket PIC Craiova s-a constatat ca magazinul functioneaza fara a detine autorizatie de mediu.

Atunci, Dragos-George Stancu, director de magazin, i-a oferit 1.000 de lei unui functionar din cadrul Garzii de Mediu, la solicitarea lui Cornel Penescu, pentru ca societatea sa scape de amenda.

Functionarul a refuzat primirea banilor si a dispus intocmirea procesului verbal de contraventie, prin care S.C. PIC S.A Pitesti a fost sanctionata cu o amenda de 15.000 lei lei.

Gheorghita Pieca, administrator al S.C. PIC S.A. Pitesti, S.C. MUNTENIA ALIMENT S.R.L., S.C. PIC DISTRIB S.R.L. (fosta ONITA S.R.L.), grup de firme controlat de catre Penescu, este acuzat ca "a intocmit sub semnatura proprie si a depus la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Dolj un proces verbal de receptie partiala, datat 27 martie 2006, in care se precizeaza ca la acea data au fost receptionate fizic lucrarile la hypermarket PIC din municipiul Craiova, atestand in mod nereal, ca respectivele lucrari au fost executate cu autorizatie de construire".

Documentul este considerat fals deoarece aceste lucrari au fost executate fara autorizatie de constructie, motiv pentru care, anterior, Primaria Craiovei dispusese sanctionarea contraventionala, sistarea lucrarilor si intrarea in legalitate.

"Prin aceasta manopera frauduloasa, reprezentantii S.C. PIC S.A. au incercat sa dea o aparenta de legalitate lucrarilor executate fara autorizatie", se arata in comunicatul DNA.

In acest dosar s-a instituit sechestrul penal asupra a 50.000 de euro din suma de 200.000 euro gasita in locuinta primarului Antonie Solomon.

Cornel Penescu nu are voie sa paraseasca tara timp de 30 de zile, incepand din data de 15 martie.

Antonie Solomon a fost arestat preventiv, pentru 29 de zile, in 3 martie.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1481 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Te-asteapta "coleg" primaru' de Baia Mare! (Vineri, 19 martie 2010, 13:04)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Cadou de Paste pt. fostul primar de Baia Mare ar fi un coleg de celula pe masura! Solomon cred ca de-abia asteapta. Cu siguranta va fi ca un sejur de vacanta si cei 2 vor avea parte de conditii de vis!

    Cu banii vine ala de la Baia Mare ca are vreo 400000Euro spalati; iar cu mancarea o rezolva Solomon ca-i trimite Penescu cate un pachet cu produse PIC! :))
  • +2 (4 voturi)    
    Incredibil de repede se misca DNA-ul (Vineri, 19 martie 2010, 13:14)

    Constantin [anonim]

    Au schimbat astia seful sau ce s-a intamplat?
    • +1 (3 voturi)    
      DNA Pitesti (Vineri, 19 martie 2010, 13:46)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      DNA Pitesti lucreaza, insa mai sunt multe DNA-uri regionale(Bacau, Cluj, Constanta etc) care nu fac NIMIC.

      Le pune cineva in miscare?????
  • +1 (3 voturi)    
    Iata ce repede se misca lucrurile... (Vineri, 19 martie 2010, 13:22)

    Cristi [anonim]

    in cazurile Gutau, Solomon, Ridzi, etc., toti fiind de la PDL si cat de greu se urnesc cazurile Nastase, Mitrea, Mazare, Voicu, etc., de la PSD... O fi vorba de reteaua aia de guerilla urbana din justitie, procuratura si politie de care vorbea Voicu intr-una din stenograme???? Cum dracu se face ca nu vedem nici un peste grasan arestat si trimis in judecata si apoi la parnaie de la PSD???? Si inca ceva... Unde sunt cele aproape 3 miliarde de euro care au disparut din Fondul de Dezvoltare tovarasi Vosganian, Tariceanu si Antonescu???? Cred ca 90 la suta din clasa politica romaneasca ar trebui cazata in inchisorile patriei pentru multi, foarte multi ani de-acum inainte.

    P.S. Deci cum e cu accidentul ala tov Organ? Tot la jupanu' Voicu ai apelat ca sa te scape???? Betivule!
    • -1 (1 vot)    
      Mai incet... (Vineri, 19 martie 2010, 14:39)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      ...cu Inchizita pe scari!

      Nu de alta da poate ardem pe rug si oameni nevinovati. Pana una alta sistemul de justitie functioneaza pe baza prezumptiei de nevinovatie si nu invers.

      Daca exista acea "guerilla" uite ca a picat acum si vor pica in continuare si sefi din PSD sau PNL care nu sunt curati (prezumptiv acoperiti de justitie anterior).

      Si vezi ca Antonescu nu era in guvernul Tariceanu ... asta pentru a pastra o urma de corectitudine.

      Oricum m-am cam scarbit de fanii PD care se agata de orice firisor de par ca sa ne dovedeasca cat de bun e PD-ul si cat de rai sunt toti ceilalti ... asta in timp ce Basecu' si PD-ul duc tara de rapa (pe partea economica si sociala).
  • -3 (3 voturi)    
    SA-L URMEZE BERCEANU! (Vineri, 19 martie 2010, 13:36)

    ion [anonim]

    are cineva curaj in tara asta sa l ancheteze pe berceanu zis bercovich ? asta are 600 de milioane de euroi in elevetia si brazilia ?
  • +1 (1 vot)    
    Sacrificii de pioni (Vineri, 19 martie 2010, 13:38)

    Ven0m [utilizator]

    Daca Geoana nu pierdea puterea in PSD, n-am fi auzit de partidul independentilor, cazurile Solmon, Voicu samd fiindca alianta PSD-PDL ar fi guvernat fara griji pana la adanci batraneti. Insa Geoana a pierdut mai intai filialele, care aveau blat cu liberalii, pe feliile de pe plan local, apoi a pierdut si partidul. Astfel, acum, placile tectonice ale mafiei economico-politice sunt nevoite sa se reaseze pe alte fundamente. De unde si cutremure precum cel de aici, de fata, cu intensitati mai mari sau mai mici.
  • 0 (2 voturi)    
    Dosarule un fals ordinar (Vineri, 19 martie 2010, 13:50)

    Mr Gaga [anonim]

    Cum poata sa spuna DNA-ul ca a facut Solomon un fals pe deasupra si intelectual, cand e de notorietate ca asta e analfabet. Lasand gluma la o parte, nu sunt de acord cu tizul meu Cristi, mai degraba cred ca e o rafuiala intre sacalii din PDL. O fi avand si PSD-istii oameni nu zic nu, dar nu cred ca misca vreunul in front de frica serviciilor, ce spui tu cred ca e o incercare de manipulare. :D
    • +2 (2 voturi)    
      Manipulare? Adica? Fii mai limpede! (Vineri, 19 martie 2010, 14:03)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Mr Gaga

      Cum adica in PSD nimeni nu "misca in front de frica serviciilor"? Nu inteleg ce balmajesti acolo... Manipulare vine mai degraba din partea ta pentru ca observ ca esti destul de delicat cu baietii de la PSD care cica n-ar misca in front de frica serviciilor. Hhahahahahaha!!!! (pai astia de la PSD au oameni in servicii naivule) Adevarul e altul tovarase Gaga. Iar cazul Voicu, de exemplu, vine sa-ti contrazica teoria. Eu ma intrebam sincer de ce cazuri ale unor pedelisti care au probleme cu justitia se misca atat de repede pe cand, de exemplu, cazul Nastase treneaza de ani de zile. Ce-i drept si datorita cardasiei PSD-PNL care functioneaza nu numai in plan politic. Cat de repede i-au trimis dosarul lui Ridzi si la cata lentoare asistam in cazul insutit mai grav Voicu. Sunt tare curios sa aflu ce anume ti se pare "manipulare" in intrebarile pe care le pun tovarase Gaga? Apropo... sper ca nu te imbraci la fel de fistichiu ca lady Gaga. Ca ai fi chiar penibil. Nu numai la vorba... ci si la port.
  • +3 (3 voturi)    
    Valkyrie (Vineri, 19 martie 2010, 14:04)

    Costin [anonim]

    Urmeaza Mazare, sa speram ?...
    Sa speram ca el e urmatorul...
  • +1 (1 vot)    
    retrocedari (Vineri, 19 martie 2010, 15:15)

    paunescu [anonim]

    Si eu am patit-o cu dl Solomon avand de recuperat un teren de 296mp ,in Craiova langa biserica Oota am fost considerat ca nu am facut dovada ca sunt mostenitor cu tot certificatul de mostenitor ,dar sfatuit de cineva din primarie sa ma duc in audienta la Solomon si sa-l atentionez cu o suma intre 3000-6000 euro,dar ca un fraier ce sunt si mai ales ca nu aveam aceasta suma m-am adresat justitiei care impreuna cu dna Spranceana ,Beuca si Traistaru au ajuns la aceeasi concluzie ca nu am calitatea de mostenitor.Nu l-am cunoscut pe Catalin Voicu,regret sunt acum la CEDO
  • 0 (0 voturi)    
    HAI DNA! Hai ca se poate! (Vineri, 19 martie 2010, 15:24)

    bigbrother [utilizator]

    Daca vreti, facem si galerie, aducem si majorete numai bagati cat mai multi nenoriciti d'astia la inchisoare!

    P.S: treaba ar merge mai repede daca ati incepe cu cei de jos, s-ar putea sa aflati multe informatii utile daca bagati spaima in trepadusii care le faciliteaza astfel de chestii si pac, inca un primar.

    P.S1: nu uitati de Bucuresti, aici sunt "pestii mari"