Sindicalistii de la metrou vor decide miercuri daca intra sau nu in greva incepand de joi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 15:02 Actualitate | Esenţial

Sindicalistii de la Metrorex vor lua miercuri o decizie finala in privinta grevei pe care au anuntat-o incepand de joi. Presedintele Uniunii Sindicatelor Libere Metrou, Ioan Radoi, a declarat, pentru Mediafax, ca liderii sindicali vor hotari miercuri daca renunta la greva generala, in functie de decizia guvernantilor privind propunerile lor si incheierea noului contract colectiv de munca.

Ioan Radoi a declarat ca discutiile incepute marti cu directorul Metrorex, Gheorghe Udriste, vor continua si miercuri: "Ne-au pus la dispozitie toate datele lor privind bugetul de venituri si cheltuieli, iar noi sindicatele vom veni maine cu propuneri pentru a ne incadra in buget, iar daca ei accepta aceste propuneri, renuntam la greva", a precizat liderul sindical.

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, declara, marti la pranz, inainte de a se intalni cu reprezentantii sindicalistilor de la Metrorex, ca acestia ar putea renunta la greva, in conditiile in care Guvernul va aproba miercuri bugetul pe 2010 al Metrorex, iar o parte dintre sporuri ar urma sa fie incluse in salarii.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2427 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Buget (Marţi, 16 martie 2010, 15:06)

    Alexandru C [utilizator]

    Veniturile Metrorex sunt in proprtie de 80% bugetare. Normal ar fi o reducere salariala si nu o crestere sau e criza doar pentru unii?
  • +4 (6 voturi)    
    Reducere (Marţi, 16 martie 2010, 16:07)

    gigel [anonim]

    Prefer sa le reduca salariile nesimtitilor si sa vin cu bibicleta sau pe jos timp de 3 luni decat sa le dea marire si sa vin cu metroul la munca. Ar trebui sa li se dea peste nas ca sa vada ca nu joaca toti dupa cum canta ei.
    • -4 (4 voturi)    
      m-am prins!!! (Marţi, 16 martie 2010, 16:22)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      tu mi-ai luminat mintea Gigele:P

      este de fapt o conspiratie a producatorilor de biciclete! Instiga o greva la metrou ca sa vinda biciclete la bucuresteni!

      lasand gluma deoparte...cu pensionarii ce faci?, ii pui si pe ei sa pedaleze?!
      Vrem nu vrem, metrou ne trebuie!
      Insa nu sunt de acord cu pretentii salariale daca nu ai profit (lasand deoparte criza!!!)
      • +3 (3 voturi)    
        Pensionarii (Marţi, 16 martie 2010, 17:58)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Cu pensionarii ce fac? Pai tinand cont de faptul ca sunt pensionari inseamna ca nevoia de deplasare este mult mai mica decat a celor care merg la servici deci ar putea sta linistit acasa sa se odihneasca sau sa se plimbe pe jos prin imprejurimi ca tot a venit primavara. :D
  • +3 (3 voturi)    
    rezolvare (Marţi, 16 martie 2010, 17:51)

    alex [anonim]

    Pot "renegocia" salariile, dar guvernul nu va fi de acord cu majorari. In asemenea conditii, ce vor face cei de la metrou? Vor inchide statiile? Sunt proprietatea lor, a salariatilor?

    Daca este nevoie de noi lucratori... cu 1800 lei salariu de casiera, poti gasi lucratoare mai amabile peste tot. Nu mai spun de mecanicii CFR care ar da concurs pentru ocuparea unui scaun de metrou. Ar fi o concurenta de 900 candidati pe un loc.

    Serviciile Metrorex beneficiaza de un "monopol natural", pe segmentul de transport in subteran, iar activitatea ar trebui reglementata de stat. Nu poti cere ce vrei tu, si sa ameninti ca blochezi activitatea dupa cum iti taie capul.
    • -5 (5 voturi)    
      pareri (Marţi, 16 martie 2010, 18:42)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui alex

      am ramas blocat vazand ce debitati,mai oameni buni..poate daca nu v-ati mai uita in curtea altuia si v-ati organiza si voi in sindicate nu v-ar mai "calari" unii si altii..voi nici nu cunoasteti constitutia si nici ce drepturi aveti..bravo lor..voi in afara sa cotcodaciti santeti in stare de ceva?..macar un protest daramite o greva..stati sa va calareasca Boc si Basescu..luati exemplu de la ei si incercati sa nu mai fiti ingrijorati de salariile lor..
  • +3 (5 voturi)    
    Vlad (Marţi, 16 martie 2010, 18:59)

    Y [anonim]

    Vlad, daca te prind, iti iau beregata pentru ce debitezi tu baiatule.... tu nu realizezi ca o greva din asta distruge tot traficul in Bucuesti? Citeam un comment cum ca un individ a fost concediat din cauza ca nu a avut cum sa ajunga la servici in timp util din cauza grevei de anul trecut, ce parere ai de asta, iti zic eu ca individul respectiv ti-ar lua beregata in momentul asta, punct.
  • +1 (1 vot)    
    Dar spatiile publicitare? (Miercuri, 17 martie 2010, 10:05)

    adrian88000 [utilizator]

    In statiile de metrou sunt multe panouri publicitare. Toti banii ce vin de aici ii incaseaza sindicatul . Ce fac ei cu acesti bani? Sunt convins ca majoritateqa merg in contul personal al lui Radoi !
    Ei zic ca nimeni nu le poate controle conturile ( nici macar Curtea de Conturi) pentruca asa spune statutul lor. Se cred smecheri, nu? CONTROLUL PE EI!!
  • -1 (1 vot)    
    raspuns pt Y (Miercuri, 17 martie 2010, 11:30)

    vlad [anonim]

    exact ce spuneam..daca facea parte dintr-un sindicat avea cine sa-l apere si nu era concediat...celor care lucreaza in mediul privat nu li respecta drepturile pt. ca nu are cine sa-i apere..dar si ei in loc sa se organizeze se sapa unii pe altii...coloana vertebrala flexibila...hai atunci sa plecam capetele ..sa renuntam la drepturile noastre de buna voie...au reusit sa ne invrajbeasca unii impotriva altora...au reusit ce si-au propus..cat despre faptul ca vrei sa-mi iei beregata..las-o balta..bun..imi iei beregata,traiesti mai bine?..si daca nu stii..greva lor din nov. a fost declarata LEGALA de justitie..oare de ce?Atata timp cat se respecta legile nu-i nimic anormal..poate doar parerile(convingerile) tale miros a dictatura...