Peter Eckstein-Kovacs: Exista argumente ca maghiara sa fie recunoscuta drept limba oficiala regionala

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 13:15 Actualitate | Esenţial

Peter-Eckstein-Kovacs
Foto: HotNews.ro
Peter Eckstein-Kovacs, consilier prezidential pentru minoritati nationale,  a declarat, luni, ca exista argumente plauzibile ca maghiara sa fie recunoscuta drept limba oficiala regionala, dar a subliniat ca acesta este un punct de vedere personal, care nu reprezinta pozitia Administratiei Prezidentiale, relateaza Agerpres.

"Practic, daca va duceti in HarCov (judetele Harghita si Covasna - n.r.), majoritatea oamenilor, inclusiv din administratie, dar si cetatenii, vorbesc ambele limbi. Ar insemna (adoptarea limbii maghiare ca limba oficiala regionala - n.r.) ca s-ar oficializa obligativitatea ca functionarii publici, cei care au tangenta cu publicul, sa cunoasca ambele limbi", a declarat Peter Eckstein-Kovacs.

Consilierul prezidential a adaugat ca introducerea unei astfel de prevederi ar implica modificarea Constitutiei, avand in vedere ca in Legea fundamentala se vorbeste despre o singura limba oficiala, fara a fi prevazuta sintagma de limba oficiala regionala.

Eckstein a subliniat ca acesta este un punct de vedere personal, exprimat in calitate de membru al UDMR.
 
Duminica, Adunarea Alesilor Locali din Secuime a votat pentru oficializarea limbii maghiare in Tinutul Secuiesc.

Proiectul de hotarare prevede ca orice cetatean cu domiciliul in secuime are dreptul sa foloseasca liber si in aceleasi conditii ambele limbi, atat in scris, cat si oral, ca autoritatile publice din regiune vor asigura folosirea oficiala a ambelor limbi.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1255 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    din cate stiu (Luni, 15 martie 2010, 13:35)

    daniel [anonim]

    din cate stiu eu nimeni nu-i impiedica sa foloseasca limba materna. Singura chestie e ca vor modificarea constitutiei, mai intai ca exista inca o limba oficiala, respectiv maghiara, ca mai apoi sa se renunte la statul unitar roman.
    E asa de greu de priceput ce vor. Sunt acolo 4000000 de maghiari ( daca or mai fi atatia, ca au trecut la recensamant si strabunicii si nepotii nenascuti)), dar si 100000 de romani ( asta dupa ce i-au fugarit tot timpul din acea zona, chiar si pe vremea lui Ceausescu) si vor neaparat sa faca o tara acolo. Sa se simta si ei bine , ca sunt majoritari undeva.
    • +1 (1 vot)    
      Atentie! Nu-s 4000000!!!(recensamantul din 2002) (Luni, 15 martie 2010, 22:46)

      valentin [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Astea-s rezultatele recensamantului din 2002 -vezi:
      http://recensamant.referinte.transindex.ro/?pg=8
      Urmeaza recensamant in 2011.
      Dar judecati si voi - vazand cifrele ....
      Români (19.409.400 sau 89,45% din totalul populaţiei din România)

      Maghiari (1.434.377 sau 6,61% din totalul populaţiei)
      Rromi (Ţigani) (535.250 sau 2,46% din totalul populaţiei)

      Ucrainieni (61.091)
      Germani (60.088)
      Ruşi-lipoveni (36.397)
      Turci (32.596)
      Aromâni (26.500)
      Tătari (24.137) · Sârbi (22.518)

      Slovaci (17.199)
      Bulgari (8.092)
      Croaţi (6.786)
      Greci (6.513)
      Evrei (5.870)
      Cehi (3.938)
      Polonezi (3.671)
      Italieni (3.331)
      Armeni (1.780)
      Ceangăi (1.370 )
      Meglenoromâni (820 familii în 1996)
      Albanezi (520)
      Ruteni (262)
      Caraşoveni (207)
      Sloveni (175)
      Secui (150)
      Găgăuzi (45)

      Grupuri etnice imigrate recent
      (în special după 1990) Arabi (4.911) · Chinezi (2.243) · Iranieni (610)
  • 0 (2 voturi)    
    o vorba sa-ti mai spun: (Luni, 15 martie 2010, 13:45)

    jogy [anonim]

    fiecare pasare pre limba ei piere...
  • +1 (3 voturi)    
    Si de maine sper sa nu mai fii consilier !!! (Luni, 15 martie 2010, 14:00)

    romanasu' [anonim]

    Nu poti sa faci asemenea afirmatii nici daca esti Obama... nici Putin !

    Sper ca Base sa-ti dea eject, ca nu te limitezi la consiliere ci faci si argumentari impotriva constitutiei !!!

    Doamne ocroteste-i pe romanii !
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Luni, 15 martie 2010, 14:48)

      ion voicu [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

      doamne ocroteste-i pe cei saraci cu duhul caci a lor este imparatia cerurilor oricum.
  • 0 (2 voturi)    
    Limba Maghiara (Luni, 15 martie 2010, 14:28)

    ungurasul [anonim]

    "Frati" Maghiari. Traiti in ROMANIA, asa ca vorbiti limba romana in administratia publica!!! Basta!!! Vreti maghiara - emigrati in ungaria, abia scapam de voi!
  • 0 (2 voturi)    
    trece... (Luni, 15 martie 2010, 14:42)

    un fost iobag [anonim]

    trenul prin galati.......
    sau un alt hit : sus in dealul clujului...

    vedeti voi de ce sau gasit ei sa iasa in Cluj.... -
    sincer daca era Funar inca primar....
  • 0 (0 voturi)    
    zgomot mult (Luni, 15 martie 2010, 14:51)

    satul [anonim]

    Periodic tema asta se inflameaza si ne inflameaza. Chiar d-l Eckstein a mentionat ca e necesara revizuirea Constitutiei. Eu zic ca asta e metoda. Constitutia se revizuieste prin votul populatiei si daca majoritatea nu va vota pentru o a doua limba oficiala, am incheiat subiectul. Desigur, metoda costa ceva, dar ne-ar scuti de discutii ulterioare.
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:22)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui satul

      dar, nu te supara, cine tot incepe subiectul asta? tot bozgorii astia... Romania si granitele ei sunt recunoscute, adoptate si incluse in TRATATE la nivel mondial... si astia cu 6,6% vor cu orice pret sa faca scandal ca sa nu se uite ca o perioada am fost sub cotropire Austro-ungara...
      eu am ce am cu presa CA LE FACE JOCUL!!!
  • 0 (2 voturi)    
    modelul Frantei... (Luni, 15 martie 2010, 15:40)

    corina [anonim]

    In Franta toti sunt francezi, indiferent de limba, tara de origine, traditii samd....cine doreste sa se numeasca cetatean francez invata limba si se comporta ( ma refer la drepturi si obligatii) ca un nativ...altfel pleaca la el acasa fara suparare.
    chestia asta cu majoritatea vorbesc maghiara este departe de a fi un motiv pentru oficializarea acesteia....e absurd.
  • 0 (2 voturi)    
    domnule Peter Eckstein-Kovacs (Marţi, 16 martie 2010, 15:33)

    catalin [anonim]

    sunteti deacord ca ungurilor sau persoanelor ce fac parte din alte minoritati din Romania sa li se retraga cetatenia romana daca nu cunosc limba romana sau nu vor s-o vorbeasca ?
  • 0 (0 voturi)    
    ?! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:16)

    resita31 [utilizator]

    "majoritatea oamenilor, inclusiv din administratie, dar si cetatenii, vorbesc ambele limbi."
    asaaa, ... si atunci de ce ar trebui ca maghiara sa fie recunoscuta limba OFICIALA regionala?!