Greva generala la Metrou, din 18 martie, daca autoritatile nu negociaza majorari salariale. Trenurile nu vor circula intre orele 04,00 - 16,00

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2010, 10:51 Actualitate | Esenţial

Sindicalistii de la Metrorex au decis declansarea unei greve generale pe perioada nedeterminata, incepand cu 18 martie, a anuntat marti, intr-o conferinta de presa, Ioan Radoi, presedinte al Uniunii Sindicatelor Libere din Metrou, citat de Agerpres.

El precizeaza insa ca sindicalistii asteapta sa fie invitati la negocieri de conducerea Metrorex, pentru a nu produce un blocaj al transporturilor in Bucuresti. In caz contrar, circulatia trenurilor va fi oprita total, in 18 martie, intre orele 04,00 si 16,00.

Sindicalistii sustin ca nu mai sunt necesare alte forme legale de protest, deoarece instanta de judecata, prin hotarare definitiva, a decis ca greva generala din luna noiembrie a fost legala. In aceste conditii, se poate trece direct la greva generala.

"Nu am avut prea multe variante de ales, deoarece in 18 noiembrie greva noastra a fost declarata ilegala, iar de atunci si pana acum, cand instanta suprema a decis ca ea este legala, autoritatile nu au catadicsit sa discute cu angajatii de la Metrou, sa negocieze un nou contract colectiv de munca", a declarat Ioan Radoi.

Conform liderului sindical, prin Legea bugetului de stat fondul de salarii poate fi majorat cu 3,7% pentru orice societate care nu are datorii fata de stat.

"Metrorex nu are datorii la stat, dar trebuie sa suportam datoriile unei firme franceze de mentenanta, Alstom, al carei contract a fost semnat de Guvernul de atunci. Anual, costurile pretinse de aceasta societate sunt din ce in ce mai mari, in timp ce reparatiile si imbunatatirea conditiilor de munca la Metrou nu se vad", sustine Radoi.

Curtea de Apel a declarat legala, in urma cu o saptamana, greva de la Metrou, admitand recursul formulat de Sindicatul Metrorex si modificand in tot sentinta pronuntata de Tribunalul Bucuresti, care a declarat greva ca fiind ilegala.

Decizia pronuntata de Curtea de Apel este irevocabila.

In 17 si 18 noiembrie 2009, metroul bucurestean nu a functionat decat de la ora 16,00, ceea ce a dus, practic, la paralizarea traficului de la suprafata.

In prima zi de greva generala, directorul general al Metrorex, Gheorghe Udriste, a depus doua contestatii in instanta, una pentru suspendarea grevei si una asupra legalitatii protestului angajatilor de la metrou.

Circa 650.000 de calatori au fost afectati de protestele angajatilor de la Metrou. 


Citeste mai multe despre   






















6805 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    hmmmm (Marţi, 9 martie 2010, 11:00)

    liviu_ [utilizator]

    deci
    1 - de ce dracu metrorex nu a incercat sa rezolve problema asta de 3 luni? (parca in decembrie a fost cealalta greva)? S-au gandit ca i-au pacalit pe fraieri si gata?

    2 - cum o sa faca greva? pentru ca sa intrerupa transportul nu pot (greva a fost declarata ilegala din cauza asta. sa mearga numai la 30% din capacitate iar nu pot (siguranta and stuff). deci?

    a 3-a intrebare ar fi cu ce dracu ajung eu la munca... da la asta nu cred ca poate raspunde nimeni ;)
    • +7 (9 voturi)    
      Iar vor astia bani ? (Marţi, 9 martie 2010, 11:14)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dar eu ca am fost concediat de la privat cine imi da bani? M-as fi multumit si sa-mi micsoreze salariun numai sa nu raman fara serviciu.... Iar nesimtitii astia vor salarii mari cand toata lumea sufera in plina criza.
      • -5 (5 voturi)    
        de acord... (Marţi, 9 martie 2010, 11:23)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

        problema e ca fiecare castiga in functie de cat de bine merge fima... deci daca metrorexul mege bine (am inteles ca da) majorarile nu-s asa aberante.
        ei oricum nu au cum sa fie concediati si atunci se gandesc sa o duca mai bine. omul este egoist prin natura lui, fiecare se gandeste la el
        • +6 (6 voturi)    
          DE CE GREVA si NU DEMISIE COLECTIVA? (Marţi, 9 martie 2010, 11:31)

          cris [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          Parerea mea este ca orice regie de stat sa se ghideze dupa modelul privat.
          Adica:
          1Conducerea ar trebui destituita imediat ce are un management defectuos
          2.Angajatii unei societatati ce lucreaza in pierderii au voie sa-si dea demisia.

          In plus liderul de sindicat ar trebui sa fie acuzat de subinarea economiei de stat si instigare la nesupunere civica.
          • 0 (0 voturi)    
            greva totala ??? (Marţi, 9 martie 2010, 17:16)

            toma [anonim] i-a raspuns lui cris

            de ce nu fac greva impotriva ALSTOM ?
        • +2 (2 voturi)    
          nu pot sa-ti dau - (Marţi, 9 martie 2010, 13:23)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          dar nici +
          problema e ca metrorex e subventionata de la buzunarul meu si-al tau. din buget.
          prestatiile insa lasa de dorit, ca la noi la stat, ca d-aia e stat (adica e de stat).
          dimineata la 7:00 stai si cate 7-8 minute in statii, pe unele tronsoane.si chiar si intre statii.
          sa faca greva in perioadele de trafic scazut si astfel incat sa nu afecteze deplasarea la munca al celorlalti oameni. altfel ar putea fi considerata o ingradire a libertatii la munca a oamenilor.
          si daca asa considera psd-ul sa faca opozitie ???....
    • -4 (8 voturi)    
      reusim noi... (Marţi, 9 martie 2010, 11:16)

      contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      As raspunde eu cu voia ta...

      1. Alegerile prezidentiale... Greva nu a mai fost apetisanta electoral, la fel si caseta cu copilul zice-se lovit de presedintele in functie etc.

      2. Greva a fost declarata ilegala de Tribunalul Bucuresti, dar a fost declarata legala in mod irevocabil de Curtea de Apel Bucuresti. Deci, cu totul, greva a fost legala. Si cea de acum va fi legala.

      3. Nu stiu pe unde lucrezi, dar, daca e vorba de nordul Bucurestiului, te iau eu cu masina. :P
      • +3 (5 voturi)    
        nud e masina ta are nevoie.... (Marţi, 9 martie 2010, 11:27)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

        ci de 3 - 4 ore pierdute in trafic . alea i le recuperezi tu? apropo... prin buc vezi ca toti au masini (din pacate). nue sti tu mai grozav. lauda`te ca ai masina in satu de unde ai venit! poate faci vreo impresie...
    • +9 (9 voturi)    
      Ce sa negocieze? (Marţi, 9 martie 2010, 11:22)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Tu nu stii ca regula spune ca nu se negociaza cu teroristii?
      Cum isi permit sa ceara marire de salariu cand, avand in vedere ca in ultimele luni am mers doar de vre-o 4 ori cu metroul, in doua dati am stat 20 de minute sa apara un metrou la ora de varf?
      Cum isi permit sa ceara marire de salariu cand o vanzatoare de cartele care freaca menta castiga 20 de milioane pe luna, iar altii alearga sa munceasca zi lumina pe jumateate din suma asta si nu gasesc?
      Sunt de acord sa le mareasca salariile NUMAI in conditiile in care vanzatoarele de bilete vor fi inlocuite cu automate, iar toti cei implicati vor primi 1% penalizare din salariul pt. fiecare minut de intarziere, in conditiile in care metroul va avea ora fixa de sosire in fiecare statie.
      Din nefericire comunistii inca mai sindicatelor, acesti veritabili teroristi care nu stiu decat sa ameninte guvernul cu haosul. Ce m-as bucura sa ii vad pe toti cum infunda puscariile patriei si sa faca acolo la ei in celula greva
    • +5 (5 voturi)    
      Solutie ! (Marţi, 9 martie 2010, 12:13)

      geo [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Sa fie concediati toti angajatii metrorex carora nu le convine salariul actual si sa vina altii care sunt someri si carora le-ar prinde bine un job...
      • -5 (5 voturi)    
        dar mergi tu cu metroul cu aia noi? (Marţi, 9 martie 2010, 12:51)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui geo

        Geo, sunt de acord cu tine daca tu ai incredere ca niste someri luati de pe strada pot asigura siguranta calatorilor.. daca nu.. mergi tu.. din partea mea poti lua si conducerea pdl alaturi.. evident.. te rog chiar, nu il uita pe tovarasul basescu
  • +3 (3 voturi)    
    dar (Marţi, 9 martie 2010, 11:01)

    johngood [utilizator]

    da, dar sa-i oblige sa functioneze la 1/3 din activitate tot timpul zilei (adica un metrou la 10-15 minute) nu doar de la ora 16.00 cum au interpretat ei
  • +9 (11 voturi)    
    Anual (Marţi, 9 martie 2010, 11:07)

    Alexandru C [anonim]

    Se pare ca baietii astia n-au rusine, Vor marire si anul asta cu toate ca au primit si anul trecut cand era criza.
    Daca tot s-au disponibilizat de la CFR atatia oameni, oare s-or gasi cateva mii sa-i inlocuiasca pe figurantii astia de la metrou unde salariul mediu e in jur de 3.000 lei?
    Oare s-or gasi pe criza asta cateva mii de casiere care sa accepte un salariu de 1600 lei?

    Concediatii pe toti care vor sa faca greva si aduceti altii in loc, altii cu pretentii mai mici.
    • -4 (4 voturi)    
      calmeaza-te (Marţi, 9 martie 2010, 11:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      crezi ca mie imi convine?
      dar gandeste un pic la rece:
      1 - oamenii sunt egoisti deci ei se gandesc la ei nu la noi. (cum si noi ne gandim la noi nu la ei)
      2 - metrorexul din cate stiu face profit si economia de piata spune ca un om castiga in functie de cat produce. Ca este criza este irelevant atata timp cat tu ca firma produci (cel putin teoretic)
      3 - solutia cu concedierea este aberanta. metrou != tren. inlocuirea casierelor ar fi o solutie dar nu se face la comanda, si oricum nu se poate face inlocuirea totala. in legatura cu salariile, lucrurile nu sunt asa simple. stii tu ca au atatia bani? nu dealta dar in ziare si la TV au spus vreo 3 sau 4 salarii medii la metrou care variau intre 10 si 40 de milioane... eu personal nu sunt atat de sigur in legatura cu cat castige. daca salariu mediu e 10 milioane sunt de acord cu greva, dara e 40 nu sunt, dar nestiind nu ma pot pronunta.
      • +5 (5 voturi)    
        Sfat (Marţi, 9 martie 2010, 11:33)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Atunci taci din gura. A circulat la greva trecuta fluturasul unei casiere. Salariul mediu la metrou e peste 3.000 lei.

        Eu sunt foarte calm. Prietene daca patronul meu face profit 1.000.000 Eur iar eu fac greva ca vreau salariu mai mare, dupa mintea ta creata ce crezi ca se intampla, ca vad ca esti un mare cunoscator.

        E o piata libera, nu-ti convine salariul pleaca tata, dar nu bloca orasul care produce 40% din PIB-ul tarii. Greva la metrou o pot incadra la subminarea economiei nationale pe timp de criza?

        I sa anunte niste restructurari la Metrorex sa vezi ce le mai arde de greva. N-am auzit vreodata ca angajarile la Metrorex sa fie publice. Oare de ce?

        Metrorexul nu face profit e subventionat. Daca eu iti dau tie imprumut 1.000 lei si tu cheltui 100 lei nu inseamna ca ai facut profit 900 lei. Cam asa si cu Metrorexul.

        Pe mine ma doare undeva ca fac astia greva pentru ca nu folosesc nici metroul nici RATB-ul asa ca iti garantez ca sunt foarte calm.
        • -1 (3 voturi)    
          exceptand... (Marţi, 9 martie 2010, 13:18)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          faza cu "taci din gura" care sublimeaza dreptul constitutional la opinie pe care, cel putin teoretic, il avem cu totii.
          comentariul tau este chiar ok.

          daca ai vazut tu fluturasu cu 3000 salariu la casierie intradevar nu este fonata greva lor. pot sa te intreb daca era bru sau net salariu ala din fluturas?

          daca nu face profit ce pot sa zic... stiam prost si intradevar se schimba datele problemei.

          totusi nu sunt de acord cu gandirea de genul "I sa anunte niste restructurari la Metrorex sa vezi ce le mai arde de greva". daca euo duce rau nu inseamna ca trebuie sa-mi doresc sa o duca si celalalt.

          adevarul este ca daca s-ar face publice datele companiilor gen metrorex, ratb, renel, radet, guvern etc... am scapa de foarte multe nelamuriri

          mie personal imi pasa daca fac greva cei de ala metrorex pentru ca merg cu metroul si nu am masina, dar incerc sa nu iau in considerare acest lucru cand le judec motivele
          • +1 (1 vot)    
            liviu draga (Marţi, 9 martie 2010, 17:13)

            ion [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            eu pt.1500 lucrez de-mi sar capacele !
            ei pot sa ceara mariri oricat si oricand ? si cu greva,de acord dar nu se face GREVA TOTALA cand ti se scoala tie ! e-ntradevar subminare !
            la ei e cam asa : bai fratilor,punem de-o greva ca nu ne convin salariile . au inchis metroul si pleaca acasa !
            unde e permis asa ceva ? ( in afara de romania )
          • +2 (2 voturi)    
            Fluturasul (Marţi, 9 martie 2010, 18:32)

            ictin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Era salariul net si era 2000 de lei, nu 3000. Alexandru a spus ca salariu mediu e de 3000.
            Pe de alta parte faza ca face profit si atunci merita marire, iar nu merge. Ca in momentul in reglezi metrourile in asa fel incat sa fie mereu plin, iar la ore de varf sa ii inghesui ca vitele, normal ca ai profit. Iar in momentul in care o parte din acel profit provine din subventii acordate de la bugetul de stat (adica din banii tuturor cetatenilor romaniei, nu numai ai celor care locuiesc in Bucuresti) e si mai rau.
            Si DA, AR TREBUI RESTRUCTURARI, deoarece in multe statii sunt si case de bilet si gherete, care nu isi au rostul, programul la metrorex de 6 ore pe zi, iar in cea mai mare parte se freaca menta. Deci sa mai dea afara, sa vedem daca pot sa isi gasesca un job unde chiar sa MUNCEASCA pe jumate din banii pe care ii iau sa frece menta.
      • +2 (4 voturi)    
        Daca e vorba de egoism (Marţi, 9 martie 2010, 11:58)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Si eu sunt egoist si nu vreau sa pierd timp si bani din cauza unora care si asa castiga nemeritat de mult. Iar orice marire de salarii se va reflecta in cresterea pretului calatoriei deci tot din buzunarul meu se va plati. Asa ca in final sindicatul lor ramane un sindicat terorist, care ne pedepseste pe noi ce calatorim cu metroul, desi nu suntem vinovati vcu nimic. Dca tu lucrezi la metrou sau ai rude care lucreza acolo e problema ta dar nu le mai lua apararea cu argumente "subtiri".
        • -2 (2 voturi)    
          corect... (Marţi, 9 martie 2010, 13:23)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          eu am zis cum gandeste un om, deci este evident ca ei vor salarii pentru ei si nu-i intereseaza cum o duc restul si tu vrei sa calatoresti cat mai ieftin etc...

          nu sunt de acord totusi cu treaba cu teroristii din 2 motive: 1 - hai sa nu exageram. nu o sa faca deloc bine greva asta bucurestiului, dar pana la teroristi mai este totusi ceva
          2 - nu imi place explimarea luata din filmele americane cu "nu se negociaza cu teroristii", putea sa gasesti alta exprimare similara

          ca ultima treaba nu lucrez la metrorex si nici nu stiu pe cineva care a lucrat sau lucreaza acolo. daca stiam eram mult mai bine documentat cu salariile si alte treburi.
          pur si simplu asa gandesc eu. poate e corect, poate e gresit, dar asa gandesc.
          • 0 (2 voturi)    
            Terorism (Marţi, 9 martie 2010, 18:45)

            ictin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            De la Wiki citire
            Non-Political terrorism – Terrorism that is not aimed at political purposes but which exhibits “conscious design to create and maintain a high degree of fear for coercive purposes, but the end is individual or collective gain rather than the achievement of a political objective.”

            Deci pana la urma ce fac angajatii metrorex se numeste terorism.
            Ei ameninta cu instaurarea haosului si a terorii in Bucuresti daca nu primesc mai multi bani. Si DA, cu asemnea grupuri NU negociezi, deorece isi vor da seama ca merge si vor continua politica terorii, ba mai mult, si alte grupuri vor proceda la fel. Singura solutie este eliminarea lor, adica desfiintarea sindicatelor si bagarea liderilor la parnaie
      • +1 (3 voturi)    
        Ti-a cumparat (Marţi, 9 martie 2010, 11:59)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ma-ta metrorex de te poti lauda cu profitul lui? Dar cu subventiile de la stat cum ramane. Sau aveti si statul pe persoana fizica?
        • 0 (4 voturi)    
          mda... (Marţi, 9 martie 2010, 13:12)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vlad

          d c daca cineva apara pe altcineva trebuie sa aiba neaaparat ceva de castigat din asta?

          daca presupunerile mele cu profitul si salariile sunt incorecte este evident ca si concluzia este,
          dar chiar nu trebuie sa o iei personal pentru ca nici tie nu "Ti-a cumparat ma-ta" forum ok?
          pana la urma este un loc in care lumea isi spue parerea (corecta sau nu) intr-un mod civilizat (ultima parte este, din pacate, numai teoretica)
      • +5 (5 voturi)    
        La pct 2... (Marţi, 9 martie 2010, 12:00)

        Tetelu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        NU sunt de acord cu tine. Si firma mea daca ar primi subvenii de la la stat 120 mil de euro pe an, ar fi cea mai profitabila firma din lume. Nu poti sa zici ca esti profitabil cind primesti bani moca de la buget. Asta e praf in ochi cu profitul. Daca ar fi profitabil s-ar termina macar tronsoanele incepute de Ceausescu (din profit, nu?).
        Daca metroul ar fi profitabil, am vedea nenorocitele alea de scari rulante mergind, nu tot timpul stricate. Daca ar avea profit n-ar fi doar un sfert din neoane aprinse.
        Profitul e o minciuna!
      • +5 (5 voturi)    
        Profit (Marţi, 9 martie 2010, 12:12)

        asdefgu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Despre al 2-lea punct de vedere al tau privind profitul metrorex. Cred totusi ca este subventionat mai mult de 50% de la buget. Tu ce crezi?
      • +3 (3 voturi)    
        Mda (Marţi, 9 martie 2010, 12:52)

        Lilith [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Da face profit pe spinarea prostilor care or sa stea in trafic cand ei or sa faca greva. Sa dea in judecata pe cine trebuie, sa se judece pana castiga si apoi sa le dea banii. Nu sa faca greva ca imbecilii si sa chinuie tot orasu.
        Imi pare rau dar nu exista scuza pt ce fac. Sunt niste magari.
    • +6 (6 voturi)    
      imi place (Marţi, 9 martie 2010, 11:24)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Reagan a dat afara toti controlorii de zbor. Bulgarii (acum cateva luni) au dat afara toti vamesii. Iar DOAMNA Thatcher i-a lasat pe minei UNSPREZECE ani in greva. AFERIM!
  • +2 (2 voturi)    
    greva metrou vs lansare duster :) (Marţi, 9 martie 2010, 11:14)

    A [anonim]

    Cred ca vor sa prinda lansarea dacia DUSTER ;) si asa nu avem sosele, in curand nici metrou... :) in loc sa fim uniti si sa dam din coate in acelasi sens pentru a iesi din mocirla ne oprim din innotat si Tipam in gura mare.: "eu de ce innot ? / nu trebuia sa innot ! si nu voi mai innota !"
  • +6 (6 voturi)    
    acasa cu ei (Marţi, 9 martie 2010, 11:14)

    me [anonim]

    cui nu-i convine salariu.. acasa.

    ca daca fac greva tot nu functioneaza metrou, asa macar stiu ca nu functioneaza ca i-a trimis pe aia acasa, si nu in somaj !!

    si cum zicea cineva mai sus, oare nu se gasesc la CFR printre disponibilizati sa-i inlocuiasca.

    Ia sa zboare vreo 20-30 de insi si inlocuiti cu unii care vor sa munceasca pe foametea asta, sa vedem se potolesc?

    oricum.. e politic...
  • +8 (8 voturi)    
    iar... (Marţi, 9 martie 2010, 11:19)

    un oarecare [utilizator]

    si uite asa la noi nus e schimba niciodata nimic. ce sperante sa avem de la mentalitatea romanului care are ca unic scop in viata sa obtina ceva fara sa faca nimic. eventual prin santaj (greva) paralizand orasul si lovind in cei care se duc la servici ca sa isi plateasca facturile/impozitele tinand sistemul pe linia de plutire. vor mai mult?
    considera ca nu sunt platiti corespunzator competentelor?
    de ce nu procedeaza ca ceilalti oameni normali, sa isi caute un job mai bine platit si apoi sa isi dea demisia de la cel vechi. simplu si foarte frumos. vor proteste? de ce nu se duc la parlament sa organizeze proteste... ce au cu mine care incerc sa ajung la servici intr-un mod rezonabil!
  • -8 (8 voturi)    
    e clar!!! (Marţi, 9 martie 2010, 11:21)

    catalin [anonim]

    e clar!!! romanul moare de interes pt ce face vecinul.. multi suntem suparati de ce se intampla la slujbele noastre.. am vrea chiar sa facem o greva.. dar daca cumva vor altii.. si mai ales daca aia castiga mai mult ca noi.. e nebunie.. ii atacam.. ii jignim.. ii desfiintam... caci romanul e mai interesat de ce are vecinul decat de ce nu are el
    • +4 (4 voturi)    
      Nu generaliza situatia ta (Marţi, 9 martie 2010, 12:04)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Daca tu probabil ca nu mergi la serviciu cu metroul e problema ta. O majoritate covarsitoare a bucurestenilor merg cu metroul asa ca nu mor de interes ce face vecinul ci ce vor face ei cand metroul nu va functiona. Si in plus am mai si platait in avans abonamentul pe care nu ni-l va deconta nimeni desi nu-l putem folosi din motive independente de vointa noastra. Iar timpul pe care il pierd in plus pana la serviciu si inapoi cine mi-l compenseaza?
      • -5 (5 voturi)    
        romanului anonim (Marţi, 9 martie 2010, 12:54)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        merg cu metroul zilnic.. la greva trecuta am mers pe jos chiar daca am facut 45 minute.. e dreptul lor.. si au aceleasi dreptuyri ca si mine.. asa ca.. am vrut democratie?.. daca da.. astea sunt drepturi democratice chiar daca nu ne plac celorlalti.. chiar daca o asa greva ne aduce belele
        • +3 (3 voturi)    
          Drepturi (Marţi, 9 martie 2010, 13:46)

          neaosh [utilizator] i-a raspuns lui catalin

          " .. e dreptul lor.. si au aceleasi drepturi ca si mine.. "
          Metrorex este SUBVENTIONAT de la stat, adicatelea de la contribuabili ( fraierii ca isi platesc impozitele catre stat ). Vorbesti despre democratie, numai ca ei functioneaza pe stil comunist.
          Si apropo de democratie: atunci cand se scumpesc biletele la metrou, calatorii ( recte contribuabilii ) sunt intrebati daca sunt sau nu de acord ??
        • +2 (2 voturi)    
          Daca e vorba de drepturi (Marţi, 9 martie 2010, 13:58)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui catalin

          Am si eu dreptul sa mi se acorde serviciile corespunzatoare pe care le-am platit in avans. Asa ca sindicatul sa-mi plateasca echivalentrul abonamentului pe care nu pot sa-l folosesc si sa-mi compenseze timpul suplimentar pierdut din cauza grevei. Iar daca toti am actiona in acest sens si am cere despagubiri prin justie sunt sigur ca nu le-ar mai da mana sa-si bata joc de noi care nu avem nici o legatura cu nivelul salariilor lor dar suferim datorita actiunii lor. Ca sa nu repet ca orice crestere a salariilor se va reflecta in cresterea costului calatoriei deci in final va fi luata din buzunarul nostru cei care nu putem sa terorizam un oras pentru drepturi salariale. ca sa nu mai spun ca duce la o greva a RATB cu aceleasi urmari.
      • +1 (1 vot)    
        intrebare, ca tot s-a adus vorba de abonament (Marţi, 9 martie 2010, 14:57)

        demostene [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        la greva trecuta s-a decontat din abonamentel pe luna respectiva suma pentru cele 2 zile de greva. totalul se ridica la 2 lei sau mai putin. sunt curioasa: s-a dus vreunul din voi, cei cu abonament, sa-si deconteze cei 2 lei? nu? de ce nu? ar fi trebuit ca toti bucurestenii sa se duca sa-si deconteze cei 2 lei. nu conteaza suma, conteaza principiul, poate daca toti cei care au abonament s-ar fi dus sa-si ia banii inapoi, ar fi fost o chestie. dar deh, nu ne inghesuim la maruntis, nu?
        eu m-as fi dus daca aveam abonament la metrorex. si daca era vorba de 0.1 bani ma duceam. cum ziceam, e chestie de principiu. altfel, e mai comod sa ne plangem din spatele monitoarelor, ca intotdeauna. cand s-au dus oamenii aia sa protesteze rupand cartele de metrou, s-a ras de ei. din cei multi oameni care au zis ca se duc sa protesteze in acest fel, nu s-au dus nici jumate.
  • +6 (6 voturi)    
    "Metrorex nu are datorii la stat" (Marţi, 9 martie 2010, 11:43)

    lucid [anonim]

    Tupeul jigodiei pedeseriste Radoi este incalificabil, pentru ca Metrorex este subventzionat 80% din bugetul statului, adica 80% din cheltuieli, INCLUSIV DIN SALARII, este suportat de noi totzi, contribuabilii, calatori sau - mai ales - nu cu metroul. Tupeu dintr-asta vad ca mai tzine la catziva imbecili care afirma ca "Metrorex are profit". Profit, da, dar din buzunarul meu si al celorlaltzi platitori corectzi de impozite.
  • +6 (6 voturi)    
    greva la metrou simultan cu disponibilizari la CFR (Marţi, 9 martie 2010, 12:02)

    ion [anonim]

    Parca se anuntau mii de disponibilizati la CFR. Nu se gasesc acolo 500 de oameni care vor sa munceasca, si care sa fie angajati la Metrorex? In cazul asta grevistii pot fi pusi automat pe liber.
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-i disponibilizeze! (Marţi, 9 martie 2010, 12:04)

    Kan [anonim]

    Angajatii Metrorex sunt monumente de nesimtire atat timp cat sunt platiti din bani publici, cei care fac greva sa fie disponibilizati in masa, in sectorul privat se fac restructurari si sunt dati afara angajatii fara niciun fel de compensatie si fara nicio modalitate de a putea de a putea contesta si acestia care au salarii imense pentru pregatirea si pentru activitatea desfasurata au impertinenta sa mai ceara - sa bage armata sau o parte din cei disponibilizati de la CFR! Isi bat joc de o tara intreaga - RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Corect (Marţi, 9 martie 2010, 12:11)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Kan

      True
  • +7 (7 voturi)    
    berceanu (Marţi, 9 martie 2010, 12:18)

    geo12 [utilizator]

    daca berceanu pune piciorul in prag si da afara cativa angajati profitori nesimtiti de la metrorex il iert de toate pacatele si ma transform in cel mai mare sustinator al PDL!
    • 0 (0 voturi)    
      ba eu (Miercuri, 10 martie 2010, 17:07)

      gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui geo12

      o sa port si portocaliu o luna, imi cumpar chiloti portocalii si ii port o luna. prin metrou eventual, aviz nasurilor fine.
  • +5 (5 voturi)    
    scarbele (Marţi, 9 martie 2010, 12:54)

    Lilith [anonim]

    chiar ar trebui sa luam atitudinea impotriva lor, sa-i dam in judecata ca-si bat joc de tot orasu si sa plateasca daune pentru orele pe care le pierdem in trafic si apoi la serivici recuperand ce am pierdut pe drum.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu numai pentru timp (Marţi, 9 martie 2010, 14:00)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Lilith

      Si pentru abonamentele platite in avans si pe care nu le vom putea folosi. Si apoi in masura posibilului sa boicotam metroul , sa le scada veniturile si sa suporte consecintele.
  • +4 (4 voturi)    
    exista solutii (Marţi, 9 martie 2010, 13:08)

    kllaus [anonim]

    avem peste 3 mil. de someri, unii dintre ei chiar de la CFR. De ce nu le dam astora de lucru, si-i concediem pe toti cei nemultumiti de salariile "mici" subventionate de catre bucuresteni ?
  • +5 (5 voturi)    
    e un act de terorism (Marţi, 9 martie 2010, 13:10)

    alex [anonim]

    mesajul este "daca nu ne mariti leafa il omoram" - (adica pe el, pe oras). ar trebui tratat ca atare.
    nu cred ca ii tine nimeni cu forta la metrorex...nu le convine, sa plece in alta parte unde sint salarii mai mari...ce japitze...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 9 martie 2010, 13:11)

    bogdan [anonim]

    sper doar sa gasesc cativa ca mine cu care, de la ora 4 incolo, sa va batem pe unde va gasim, ma nenorocitilor!
    problema nu este alstom, problema sunt aia 1000 care ies la greva, adica exact aia care stau pe salarii mari acolo, degeaba.
  • +3 (3 voturi)    
    HUUUUOOOOO (Marţi, 9 martie 2010, 13:17)

    cristi [anonim]

    nesimtitilor!! vreti salarii mari.. dar serviciile sunt sub orice critica.. de la vanzatoarea de bilete care te serveste in scarba...si pana la conductorul de metrou.
    am intrebat pe unul odata de ce nu pot sa vina mai rpd, asta dupa ce la ora de varf cu peroanele pline, trenurile veneau la peste 10min.. conductorul a ridicat din umeri.. si cand a intrat in cabina a susotit "du-te'n p..mea" .. sa ii de afara pe smecherasii astia care strang cu usa pentru mariri..sunt destui care au nevoie de un loc de munca
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 9 martie 2010, 13:26)

    Leilana [anonim]

    cat tupeu au sa ceara majorari salariale in conditiile in care o vanzatoare de cartele castiga mai mult chiar si decat unii doctori cu studii superioare! si pe timp de criza pe deasupra! ma mir ca nu le crapa obrazul.
  • +1 (1 vot)    
    Abnegatia politico-sindicala (Marţi, 9 martie 2010, 13:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    Din nefericire, sefii sindicatelor fac politica, isi urmaresc interesele personale, lucreaza la ordinul politic, avand promisiunea ca vor fi promovati in doritele functii inalte, unii chiar in parlament. Prin ei, partidele, toate, conduc, din culise, 'lupta sindicala'.
    La ordinul sefilor-politicieni, sefii de sindicat suna goarna si cheama trupele la lupta, cu indemnul : 'cine vrea leafa mai mare sa se incoloneze in spatale meu '.
    Cine nu vrea leafa mai mare? Asa ca, 'oamenii muncii ' raspund chemarii la lupta, si sub amenintarea ca cine nu iese la lupta dreapta nu va beneficia de eventualele cresteri de leafa, rezultat exclusiv al transpiratiei sefului de sindicat, al carui tain este de marime rezonabila, atat cat sa-si intretina entuziasmul muncitoresc, obligatie pe care si-a asumat-o numai si numai "din dorinta de a le face un bine oamenilor muncii".
  • +2 (2 voturi)    
    eu (Marţi, 9 martie 2010, 13:52)

    mda [anonim]

    eu o sa scot masina din garaj, si nevasta, si copilul cel mare, ne scoatem toti 3 masinile si vom sufoca traficul.

    asta este, o sa murim cu totii in trafic :-)

    bine ca macar ne anunta, plec mai devreme de acasa, imi iau periuta si hainele si ma imbrac in masina pe drum... ca Mr. Bean :)))))))))))))))

    apoi imi fac micul dejun pe capota motorului, si invit si colegii de trafic la niste branza de burduf cu rosii si cu muschi taranesc... yum yum yum.

    deja mi-am facut planul.
  • +4 (6 voturi)    
    Am observat... (Marţi, 9 martie 2010, 14:15)

    Gigi [anonim]

    ...ca in tari mai breze decat RO nu exista "casiere" la metrou. Exista niste aparate care dau bilete / abonamente in mod automat. Poate e mai rentabil asa decat sa platesti salarii....plus ca aparatele nu fac greva.
  • +1 (1 vot)    
    sugestie (Marţi, 9 martie 2010, 14:28)

    carjan adrian [anonim]

    Nu stiu daca in bugetul Metrorex sunt subventii de la stat , respectiv guvern , minister transporturi sau primarie . Daca sunt subventii , citeste impozite si taxe platite de contribuabili , in caz de greva , penrtu daune interese , sa fie data in judecata institutia respectiva pentru a taia subventia .
  • +3 (3 voturi)    
    Eu i-as da afara pe toti! (Marţi, 9 martie 2010, 15:09)

    termopan [utilizator]

    Eu i-as da afara pe toti, dupa greva se duc acasa, nu la servici, sigur sunt destui tineri cu locuri de munca prost platite.
  • +1 (1 vot)    
    greva (Marţi, 9 martie 2010, 15:44)

    Stan [anonim]

    Cei de la metrorex sunt oameni carora nu le pasa de noi ceilalti, lor sa le fie bine..e normal dealtfel avand in vedere ca in fiecare zi merg cu metroul, iar domnii vatmani pun frana brusc de 2-3 ori intre statii de zici ca cine stie ce li se iveste in cale, isi bat joc de noi calatorii, nu vad de ce pentru 4000 de oameni cu salarii destul de bunicele trebuie sa sufere un oras intreg.
  • +2 (2 voturi)    
    e hai (Marţi, 9 martie 2010, 20:39)

    matraguna [anonim]

    da sa-si dea demisia... sa se angajeze la privat, unde nu mai merge sa freci menta 7 din 8 ore zilnic.

    argumentul salariatilor este ca Metrorex a avut profit si ca atare salariile lor trebuie sa creasca.

    eu cred ca daca Metrorex face profit cu 30% mai mult fata de 2008, statul ar trebui sa-si retraga sprijinul si sa-i lase sa se descurce. aia inseamna companie profitabila, nu doar salarii mai mari pe spinarea bugetului de stat.
  • 0 (0 voturi)    
    SA-I DEA AFARA!!! (Miercuri, 10 martie 2010, 14:01)

    *** [anonim]

    Eu propun sa-i dea afara!
    Salariul mediu la Metrorex este de 3000 ron, in timp ce salariul mediu in intreaga economie e de 1400 ron.
  • 0 (0 voturi)    
    suntem mai multi decat ei! (Vineri, 12 martie 2010, 0:16)

    rox [anonim]

    eu propun sa nu o mai ardem degeaba aici si sa o punem si noi de o greva impotriva nesimtitilor astora! chiar asa, nu ia nimeni atitudine? PROTEST! 700.000 merg cu metroul... ii lasam sa-si bata joc de noi la nesfarsit?!
  • 0 (0 voturi)    
    iar nu se ajunge la scoala (Miercuri, 17 martie 2010, 19:14)

    cineva [anonim]

    iar nu mai ajungem la scoala.eu fara metrou nu prea am alte alternative asa rapide.mai ales ca o sa fie imbulzeala si aglomeratie pe strazile din bucuresti.iar astia de la metrou,dupa ce ca stau 15 min in statie si nu pleaca la timp.(nici atunci cand soseste celalalt metrou.(mai ales la capete de linie)se mai si opreste in mijlocul traseului.mai vor si bani mai multi?!