Victor Ponta: PSD va depunde o motiune de cenzura daca legea pensiilor va trece de Parlament in forma actuala

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 23:13 Actualitate | Esenţial

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, joi seara, ca daca legea pensiilor va trece de Parlament in formula actuala, Partidul Social Democrat va depune motiune de cenzura. Ponta sustine ca actualul Guvern vrea ''sa innebuneasca toti pensionarii din tara si o ia din nou cu recalcularile pensiilor'', informeaza Agerpres.

''Modul nostru de gandire este foarte clar: daca vrei sa innebunesti toti pensionarii din aceasta tara, o iei din nou cu recalcularile. Tineti minte ca si in 2005 se recalcula si nu s-a mai terminat niciodata cu acea recalculare [...] Daca ai 100 de milioane lei vechi pensie, poti sa platesti si 75% impozit si astfel se echilibreaza si se reduc diferentele foarte mari. Dar cei care au 1.000 RON pensie sa mai fie impozitati de Guvern, mi se pare o crima, iar noi ne vom opune prin toate mijloacele noastre parlamentare si politice'' , a declarat Victor Ponta.

Senatorii au decis, luni, cu 38 voturi pentru, 34 impotriva si o abtinere, ca proiectul noii legi a pensiilor, inaintat de Guvern, sa fie dezbatut in procedura de urgenta, adica in termen de 30 de zile, informeaza Agerpres. Si ministrul Muncii, Mihai Seitan, si-a exprimat miercuri, intr-o conferinta de presa, speranta ca legea pensiilor va fi aprobata in actuala sesiune parlamentara si va putea fi aplicata din 2011.

Practic, Senatul a revenit, miercuri, asupra deciziei initiale luate in Biroul Permanent, de a dezbate proiectul de lege in aproximativ doua luni. Termenul fixat initial de conducerea Senatului pentru depunerea avizelor si a raportului comisiei de resort era 16 aprilie.

Premierul Emil Boc a solicitat Parlamentului ca proiectul de lege a pensiilor, cerinta a Fondului Monetar International, sa fie adoptat pana la sfarsitul acestei sesiuni parlamentare.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

459 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Si adica pen' ce (Joi, 25 februarie 2010, 23:33)

    sln [utilizator]

    ... sa depuna motiune? Mergind pe aceasta logica de fier, opozitia ar depune cite o motiune de cenzura pentru fiecare lege care trece prin existenta unei alte majoritati decit cea care ii convine. Pai de-aia e majoritate, ca sa-si treaca legile, asta e democratia din cite am auzit. Cum vine asta - sa sanctionezi o manifestare democratica cu o motiune de cenzura? E ca si cum ai sanctiona ca prostul simpla existenta a adversarului. Haios bibicu asta, daca n-ar fi jalnic.
    • +2 (2 voturi)    
      Pen' ca.... (Joi, 25 februarie 2010, 23:44)

      Hopeless [anonim] i-a raspuns lui sln

      ....atat il duce capul....asta este asa-zisa "opozitie costructiva" pe care o practica PSD-NL....
  • +1 (1 vot)    
    motiune? (Joi, 25 februarie 2010, 23:44)

    gigi craioveanul [anonim]

    Pai ce sa faca sarmanul de el? Eu sa fiu in locul lui, urmasul lui Bombonel si al lui Ilici...as face la fel, daca as avea creierul rosu, e simplu, te imaginezi bolsevic si gata, e ca si cum ai avea lobotomie...cred...
  • 0 (0 voturi)    
    recalculare? (Vineri, 26 februarie 2010, 0:19)

    dan2 [anonim]

    Parca nu toate pensiile se recalculeaza, numai cele "speciale" si numai acei pensionari sunt innebuniti. Vrea sa puna impozite progresive pana la 75%? Parca pensiile de 1000 RON nu se impoziteaza, numai ce trece peste se impoziteaza cu 16%. Oare asta este in capul lui sau dezinformeaza cu intentie? Si daca legea trece de parlament in forma actuala, cum va mai trece motiunea de cenzura? Eu am o propunere mai buna: pensia sa se plateasca inainte de angajarea in munca, timp de 15 ani. Apoi te angajezi si contribui la refacerea fondului de pensii, muncind pana mori.
    • +1 (1 vot)    
      ponta si'a inceput campania electorala (Vineri, 26 februarie 2010, 9:19)

      pensionar@psd [anonim] i-a raspuns lui dan2

      stie precis ca daca legea trece, n'are nicio sansa cu motziunea. dar, asta a fost promisiunea, inca dela ultimul congres. o fi trecuta in directive :-)

      dezinformarea in legatura cu legea pensiilor, precum si motziunea, sunt menite sa arate electoratulu, care mai e, cum ca pesedeul lupta, pana la ultima picatura de ...sudoare, cu burghezo-mosierimea.
      numai ca riscul e mare, calculul prost. dupa ce va trece tot si legea va incepe sa fie aplicata, se vor dumiri si alegatorii pensionari ai pesede ca nu'i chiar cum au zis propagandistii rosii.
      asa cum a fost si cu profesorii.

      aseara, mosierul rosu dela cetate, dinescul, s'a dat iar in stamba cu limbaj de mahala. dar, nu asta e important. ca e mojic cu pretentzii de boier, e arhicunoscut.
      a spus ceva care ma face sa gandesc c'ar fi chiar strategia pesede, a stangii, si nu numai.
      probabil ca si dreapta de stanga, a patriciului, are cam aceleasi planuri: scoaterea lumii in strada.
      dinescul vorbea inflacarat de luptele de strada din spania, cand guvernul a vrut sa lungeasca cu doi ani varsta de pensionare. zicea cu obida ca, mototolii nostrii de pensionari, in loc sa iasa pe baricade, dau navala la moluri sa adune baloane gratis.

      astia nu's intregi la minte.
      pe cufant.
  • 0 (0 voturi)    
    poanta (Vineri, 26 februarie 2010, 0:25)

    "parerea mea" [anonim]

    Am fost si visatori,fraieri,nici nu mai stiu cum sa spun,care am visat ca o sa apara un tinar ... Si ce a iesit...
  • 0 (0 voturi)    
    pensiile mici sunt tot mai mici (Vineri, 26 februarie 2010, 13:07)

    votant 2012 [anonim]

    este mai buna varianta ponta
    cel mai important lucru este sa se mareasca pensiile mici ; nu cred ca intereseaza in mod real numai diminuarea pensiilor speciale , atata timp cat pensiile mici raman si mai mici prin scaderea puterii de cumparare aplicarea principiului boc '' sa moara capra vecinului '' nu ma incalzeste cu nimic
    cum facem sa reducem, intr-o prima faza, decalajul intre pensia din Romania si cea din tarile care au aderat la UE in 2004
    sunt pentru limita de varsta la 63 de ani , 65 este exagerat avand in vedere durata vietii din Romania
    trebuie schimbata si modalitatea de indexare a pensiilor propusa de boc in proiectul actual de lege si pastrarea actualei modalitati
    ce zici dle sirbu marian ? te incumeti ?