Elena Udrea a inaugurat partia de schi de pe Cozla

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 februarie 2010, 20:19 Actualitate | Esenţial

Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea a inaugurat, sambata, partia de schi de pe muntele Cozla, prima partie din tara care detine certificat de omologare europeana, relateaza Agerpres.

''Aveti atatea atractii aici incat puteti aduce toata Europa. Ma bucur sa stiu ca datorita unor astfel de proiecte, municipiul Piatra Neamt si judetul Neamt vor fi mai vizitate de turisti'', a declarat, la inaugurare, ministrul Elena Udrea.

''O sa spun sincer, chiar daca unii se vor supara, dar Elena Udrea a ajutat cel mai mult judetul Neamt, dintre toti ministrii, si a promis ca il va ajuta in continuare'', a spus primarul de Piatra Neamt, Gheorghe Stefan.

La eveniment a fost prezent si Dorin Chirtoaca, primarul Chisinaului, oras care se va infrati cu municipiul Piatra Neamt. ''Turismul din Romania are toate perspectivele sa dezvolte economia tarii. Am vazut destule tari dar ceea ce ne-a dat Dumnezeu in Romania, nu exista in alte locuri'', a spus primarul Chisinaului.

Totodata, Udrea a deschis oficial si prima editie a Festivalului ''Piatra pe zapada'', in cadrul caruia se vor organiza concursuri de schi, snowboard si sanii, hochei cu maturoiul, coborare pe partie cu faclii si focuri de tabara, iar seara vor avea loc concerte in aer liber cu Fly Project si Corina.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2910 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    Substanta Economica. (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 20:56)

    Dan B.Charles [anonim]

    Aceste realizarii sunt extrem de importante pentru economia tarii, pacat ca atentia este plasata in general, pe barfe,nimicuri politice si scandaluri create de tot felul de oameni ratati.Economia,turismul, si realizarile practice, sunt cele ce ar trebuii sa preocupe reporterul ADEVARAT, si oamenii cu claritate in gandire.Tara are un potential nelimitat cu conditia implicarii cetateanului in mod sincer si neconditionat.Elena Udrea ,un ministru capabil si cu viitor.Sunt Dan B.Charles,din orasul Olimpiadei actuale unde traiesc de 35 de ani, din Giulesti,Business Manager, si spun cu convigere ROMANIA, are un viitor bun in EU si sub indrumarea FMI,BM, si CE.
    • +2 (8 voturi)    
      A da? (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 22:23)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Dan B.Charles

      Romania nu poate avea un viitor bun prin propriile forte, prin proprii cetateni, fara indrumarea FMI, BM si CE? Nu e mai bine sa nu punem oameni capabili in functii inalte? Ce zici de logica asta mult mai sanatoasa?
  • -5 (13 voturi)    
    telegondola (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 21:15)

    taranistu [utilizator]

    De ce sa nu propuneti, dna Udrea , o telegondola care sa plece din vama din Bors? Asa turistii vor fi mult mai multi in Romania! Nu ar mai fi nevoie de autostrazi. Asa ar avea un sens si vorbele tov ului Basescu: "Romania nu are nevoie de autostrazi!"
  • -1 (11 voturi)    
    Pistele elenei (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 22:03)

    Facarul guvernului [anonim]

    Extraordinarele piste de schi inaugurate de elena ,in zone in care zapada apare o data la 4 ani, au extraordinara lungime de max 1 km. Ati fost pana in Bulgaria sa vedeti macar acolo partii de schi?
    • 0 (0 voturi)    
      oops (Duminică, 21 februarie 2010, 20:24)

      Ursu [anonim] i-a raspuns lui Facarul guvernului

      Imediat urmeaza sa inaugureze o noua marka de prezervative gaurite
  • -1 (7 voturi)    
    Elena (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 22:27)

    emil [anonim]

    La fel a zis si primarul de la Gura Humorului. Sa fie Elena Udrea surpriza placuta a actualului guvern?
  • +3 (3 voturi)    
    galerie foto cu inaugurarea partiei (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 22:52)

    MIhaela Achiroaie [anonim]

    Instantanee de la inaugurarea partiei gasiti pe: http://descopera-judetul-neamt.ro/Elena-Udrea-inaugureaza-partia-de-schi.html .
  • -2 (6 voturi)    
    cum asa?! (Sâmbătă, 20 februarie 2010, 23:57)

    neculai [anonim]

    nu a ajuns cam tarziu?1 pe partia aia se schia si anul trecut...inaugureaza doar de dragul de a inaugura, sau ca sa nu-i scada ratingul in mass media ?
  • -3 (7 voturi)    
    ei, hai (Duminică, 21 februarie 2010, 0:36)

    woe [anonim]

    De la "puteti aduce toata Europa" pana la "va aduc eu aici toata Europa" pare a fi doar un pas. Chestie de responsabilitati. Nu Pinalti ar trebui sa o aduca, ci Eudrea.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitarile noastre (Duminică, 21 februarie 2010, 17:26)

    Irina [anonim]

    Sunt extrem de incantata ca macar turismul din tara asta merge bine.
  • +1 (1 vot)    
    inca una (Duminică, 21 februarie 2010, 18:19)

    bogdan [anonim]

    Lăsând la o parte simpatiile și antipatiile politice, problema în fons este mult mai gravă. Pârtia de schi din P-Nt este la o altitudine de 5-800 de metri, mult prea puțin pentru a asigura un sezon de schi suficient de lung pentru ca investiția să fie rentabilă.
    A fost mai mult o ambiție a autorităților din Piatra Neamț, datorită unui proiect mai vechi început din perioada comunistă și mai ales datorită faptului că pârtiile de schi au devenit „la modă” în România în ultimii ani. Nu numai că in zona aceea nu este suficient de multă zăpadă, însă nici frig nu mai este de câțiva ani. În condițiile astea si având in vedere că CE a recomandat să nu se mai construiască pârtii de schi la o alt mai mică de 1500 m, de ce totuși autoritățile române sprijină în continuare astfel de proiecte?! Cel mai probabil din cauza amatorismului și a lipsei de viziune.
    Binențeles, vor fi unii care vor spune că trebuie și România să se dezvolte și să prindă vestul din urmă. Eu însă vă spun că în timp ce noi facem pârtii de schi la 500m, austriecii își fac probleme că peste câțiva ani multe stațiuni de schi de la 1500-2000m nu vor mai putea funcționa din cauza temperaturilor prea ridicate.
    Problema e mult mai complexă și ar mai fi multe de spus, însă ma opresc aici deocamdată. Aștept alte mari realizări ale turismului românesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Mulţumiri (Duminică, 21 februarie 2010, 21:32)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Mersi, Bogdan, pentru completări. Exact asta căutam, altitudinea la care se află pârtia, iar autorului articolului se pare că i-ar fi picat mâna dacă spunea aceste detalii tehnice mai importante în cazul de faţă decât bârfa. Utile şi restul informaţiilor, nu ştiam de recomandarea cu fără pârtii la sub 1500 m.
      • 0 (0 voturi)    
        Dezinformare (Duminică, 21 februarie 2010, 22:23)

        un pietrean [anonim] i-a raspuns lui Sakura

        Nu conteza altitudinea ci temperatura. Atata timp cat in Piatra Neamt s-au inregistrat cele mai scazute temperaturi din ultima saptamana, iar partia e acoperita de umbra 85% aproape in permanenta, altitudinea nici nu mai conteaza.