Oprescu: Lucrarile la autostrada suspendata incep anul acesta

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 17:33 Actualitate | Esenţial

Primarul general Sorin Oprescu a spus, miercuri, ca lucrarile la primele trei module ale autostrazii suspendate vor incepe in 2010 si vor fi finalizate in 2011, iar la restul proiectului se va lucra de anul viitor, relateaza Mediafax.

Primarul Capitalei a prezentat, miercuri, planurile autostrazii suspendate, aratand ca aceasta va avea mai multe module. Oprescu a precizat ca lucrarile la primele trei module, care reprezinta partea de nord-est si nord-vest a autostrazii suspendate, vor incepe in acest an, urmand sa fie finalizate in 2011.

Astfel, primul modul al autostrazii suspendate va face legatura dintre viitoarea autostrada A3 Bucuresti - Ploiesti si Soseaua Petricani, Soseaua Pipera, strada Avionului si Bulevardul Aerogarii. Cel de-al doilea modul va cuprinde lucrari pe Bulevardul Aerogarii, strada Elena Vacarescu, se va intersecta cu DN1 trecand prin Bulevardul Poligrafiei si Calea Grivitei, iar cel de-al treilea modul va cuprinde lucrari in Calea Grivitei, Calea Giulesti, va continua in spatele Lacului Morii si va ajunge pe autostrada A1 Bucuresti-Pitesti.

Aceasta prima parte a lucrarilor la autostrada suspendata va avea o lungime cuprinsa intre 7,5 si 11 kilometri.

Edilul sef al Capitalei a adaugat ca lucrarile la partea de sud-est si sud-vest a autostrazii suspendate vor fi incepute in cursul anului viitor.

Totodata, Oprescu a precizat ca inceputul lucrarilor la autostrada suspendata in partea de nord a Capitalei are legatura atat cu finalizarea lucrarilor la Pasajul Basarab, cat si cu inceperea lucrarilor la proiectul Ministerului Transporturilor privind autostrada Bucuresti-Ploiesti.

Primarul Capitalei a mentionat ca pentru realizarea modulelor sunt necesare o serie de alte lucrari de infrastructura pe strazile adiacente marilor bulevarde. In acest sens, Oprescu a dat ca exemple proiectul de largire a strazii Avionului si realizarea Pasajului Doamna Ghica - Chisinau, precum si supralargirea Soselei Petricani.

In privinta finantarii lucrarilor la modulele autostrazii suspendate, Oprescu a spus ca "in hotararea de consiliu pentru autostrada suspendata vor fi trecuti indicatorii economici pe fiecare modul in parte, costurile urmand a fi trecute atat cu bani de la bugetul local, cat si cu bani dintr-un parteneriat public-privat".

Banii necesari acestor lucrari urmeaza sa fie inclusi in bugetul municipalitatii care va fi supus pentru aprobare Consiliului General al Municipiului Bucuresti.

"Toate lucrarile pe care le-am prezentat vor incepe anul acesta. O parte vor fi terminate in cursul anului, iar cele mai multe anul viitor. Imi cer scuze de pe acum pentru eventualul disconfort provocat de lucrarile pe care le vom demara", a mai spus Sorin Oprescu.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3550 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    asta e foarte tare (Miercuri, 3 februarie 2010, 17:56)

    micsunica [anonim]

    O licitatie, ceva, nu facem, domnule primar?
    • 0 (0 voturi)    
      viitorul viitorului (Joi, 4 februarie 2010, 1:42)

      mafaldea [anonim] i-a raspuns lui micsunica

      cel mai tare e ca primul modul leaga "viitoarea autostrada a3"...hehehehehhe! cum sa legi ceva ce nu exista, decat tot cu ceva ce nu exista? oprescu o sa se plimbe cu un planor pe care va picata o masina

      incredibil
    • 0 (0 voturi)    
      Fara licitatie... (Joi, 4 februarie 2010, 17:10)

      Hopeless [anonim] i-a raspuns lui micsunica

      Ce licitatie?!?! Autostrada suspendata va fi construita gratis de renumita firma Bechtel.... Asta ca bonus la acceptul Romaniei pentru scutul antiracheta american.....
  • +4 (6 voturi)    
    viata bate filmul (Miercuri, 3 februarie 2010, 18:11)

    mihaela [anonim]

    Proiectul-scenariu al suspendatei bate Avatar.Merita un Oscar diliul primar!
    • -2 (4 voturi)    
      OPRESCU CA FACE AUTOSTRADA SUSPENDATA (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:00)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      Si care ar fi pb daca ar fi desprins din Avatar. Indienii spuneau la tren Calul de foc. Oprescu ce promite face. Asta e tot ce conteaza. Degeaba radeti acum, cine rade la urma rade mai bine.
      • +5 (5 voturi)    
        Pai ce... (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:23)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Anton

        ... a facut-o deja? Nu! Doar latra aiurea!
        Pariem ca pana la sf anului se ... suspenda lucrarile? :-D
  • +2 (4 voturi)    
    cum sa nu... (Miercuri, 3 februarie 2010, 18:13)

    mog [anonim]

    si am ras... hahahahha
    • 0 (0 voturi)    
      sa vezi ce o sa radem iar (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:00)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui mog

      cand o sa isi dea seama boul ca autostrada suspendata de fapt va fi facuta peste centura ocolitoare. pai cu ce ajuta ma traficul asta nu zicea el ca o sa traverseze bucurestiul?
      • 0 (0 voturi)    
        AR FI O TANGENTIALA DACA... (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:11)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        daca ar pleca macar din Andronache, Colentina. Asa chiar ar ajuta sa nu o mai ia toti spre Bucur Obor.
  • +7 (7 voturi)    
    Solutie nedorita (Miercuri, 3 februarie 2010, 18:21)

    etre [anonim]

    In loc sa se ocupe de modernizarea intersectiilor, dupa modelul celei de la Baneasa, sau cu alte solutii, dupa cum permite zona; in loc sa urgenteze realizarea unei a doua centuri de mare viteza pentru realizarea conexiunilor intre autostrazi, domnul Oprescu se incapataneaza sa mute traficul periferic in mijlocul capitalei.
    Stau in zona Crangasi, si dupa ce ca avem un trafic infernal pe podul Grant spre Militari si Drumul Taberei, asta mai imi lipsea , sa se reverse o autostrada in acela-si loc.

    Mutati Gara de Nord si Basarab in marginea orasului, daca aveti bani de aruncat.
    • 0 (2 voturi)    
      daca ar fi sa fie (Miercuri, 3 februarie 2010, 18:39)

      Io [anonim] i-a raspuns lui etre

      pe mine m-ar ajuta tare mult, fiindca eu am nevoie de un traseu mai bun Dna Ghica - A1.
      Tare ma tem insa ca va ramane la nivel de poveste toata chestia asta... la fel cu multe altele pe la noi.
      • 0 (2 voturi)    
        UN PASAJ OBISNUIT-2 ANI (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:13)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui Io

        daca la un pasaj obisnuit s-a lucrat 2 ani, dar la ceva care semana cu pasajul , dar are 7 km, in cat timp e gata?
    • 0 (0 voturi)    
      avem o Centura (Joi, 4 februarie 2010, 13:45)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui etre

      Dar nici p-aia nu suntem in stare sa o facem buna si circulabila.


      Plus ca avem pasaje, dar deasupra mai punem si semafoare...
  • +4 (6 voturi)    
    Pasajul (Miercuri, 3 februarie 2010, 19:17)

    Rhadoo [utilizator]

    Dar pasajul ala nenorocit de la Basarab care a inchis vreo trei bulevarde, o linie de tramvai si doua trei linii de autobuz se termina anul asta???
    • -6 (6 voturi)    
      OPRESCU NE-A SCAPAT DE MAFIA LUI VIDEANU (Miercuri, 3 februarie 2010, 20:04)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      Ala e a lu Videanu. Tine de guvern. Oprescu ce promite face. Va face si autostrada suspendata, stai tu linistit.
      • +2 (2 voturi)    
        Mai informeaza-te (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:08)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Dar ce crezi tu, ca pasajul Basarab se plimba dupa Videanu, de la primarie la minister? Pasajul este bine mersi la primarie, uita-te si tu pe site-ul PMB si o sa vezi ca este acolo.

        Cit despre mafie, din pacate a venit aia a lui Oprescu, si este mai rea decit a lui Videanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte clar (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:28)

    Sparky [anonim]

    Este foarte limpede.Aceasta autostrada va face conexiunile cu celalalte autostrazi existente.Inplus este prins in plan si pasajul Basarab Inceput pe vremea lui Basescu.Ce vreti mai mult.La carcoteala nu va intrece nimeni.Peste tot alde Gica contra.
  • +2 (2 voturi)    
    of... (Miercuri, 3 februarie 2010, 21:38)

    Kor [anonim]

    Speram ca Oprescu sa fi uitat de fantasmagoria cu autostrada (sanchi autostrada) suspendata. Ma rog, din tot ce a insirat el acolo un singur lucru mi se pare de bun simt: un pasaj Doamna Ghica - Chisinau. Restul e o abureala, si cam dubleaza linia de centura. Mai bine ar finaliza largirea Centurii decat sa se apuce de alte mascari.
  • 0 (2 voturi)    
    autostrada (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:29)

    cry [anonim]

    ne explica si noua cineva ce inseamna "spatele lacului Morii?" Ce strazi, ce cartier? Exista undeva un plan la care sa avem si noi, locuitorii (mai mult sau mai putin implicati) acces?
  • +1 (1 vot)    
    suspendata?! (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:43)

    andreiutz [utilizator]

    Altii incep sa-si demoleze autostrazile suspendate si sa le bage pe sub pamant din cauza problemelor aparute: spatii insalubre sub ele, poluare fonica, stricarea imaginii orasului.... Noi ca de obicei, tot in urma ramanem.
    Oprescule, fa pasaje subterane si termina centura aia o data.
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtirea de la portile orientului (Miercuri, 3 februarie 2010, 22:51)

    Aurelian [anonim]

    S-au mai dat si altii rotunzi ca sunt tari si mari asemeni multora dintre postaci .Dar au fost lasati sa faca ceva din proprie initiativa cautau harta bucurestiului sau se uitau disperati dupa mamica si taticu.
    Oprescu a promis in campanie ca va construi aceasta autostrada si o va construi .Este un lucru banal in vest,dar un unicat in Romania.
    Nu stititi sa discerneti binele de rau .Si este mare pacat.O spun condescendent nu ironic.Pacat ca aveti dreptul la vot.Nu este meritul vostru.Nu voi ati luptat pentru acest drept.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau la fereastra ta (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:22)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Aurelian

      si daca-ar fi s-o faca....si daca-ar pune-un stalp la tine in curte sau ti-ar baga blocul sub ea sa nu mai stii ce-i ala cer sau daca ploua sau nu afara ce-ai mai zice ?
      O sa faca Oprescu orasul mai ceva ca Gotham City....
      autostrada prin oras....prin mijlocului cineva... mai bine s-ar ocupa sa curete zapada de care nu se poate merge prin cartiere
  • +1 (1 vot)    
    Ce nenorocit... (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:21)

    OZ [anonim]

    ...Oprescu asta! Si prost pe deasupra, i-a scapat porumbelul, ia mai cititi o data:

    "Primarul Capitalei a mentionat ca pentru realizarea modulelor sunt necesare o serie de alte lucrari de infrastructura pe strazile adiacente marilor bulevarde."

    Traducere: pana la sfarsitul mandatului facem doar lucrari de infrastructura pe strazi (daca...), si daca voi, electoratul prost, chiar visati la autostrada suspendata veniti de mai votati felcer la primarie sa va mai explice inca un mandat care e treaba cu raza si diametrul.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e ideea unui om (Joi, 4 februarie 2010, 7:18)

    bula [anonim]

    sau a unor capacitati? exista niste studii, ceva? facem din burta sau e o gindire pe 150 ani?
  • 0 (0 voturi)    
    aiureli (Joi, 4 februarie 2010, 10:02)

    bogdan [anonim]

    se deschid niste finanrtari si se baga niste bani... asteptam caprioarele lui oprescu, promise in campanie. daca ne amintim ca doua pasaje amarate din zona ikea-carrefour au duart ani de zile, iar groapa de subtraversare de la aeroportul baneasa a luat, si aia, vreo 2 ani, inseamna ca celebra autostrada suspendata va dure aproape un secol.
  • 0 (0 voturi)    
    e nebun ma... (Joi, 4 februarie 2010, 10:54)

    ilidan [anonim]

    pai lucreaza aia la saracia aia de pod peste liniile de tren de vreo 3-4 ani si el vrea sa faca 11 km de suspendate in 1 an....
    nu mai discut de autostrazile normale, care la noi se construiesc la stilul anul si kilometrul...

    eu cred ca ne ia la misto...
  • 0 (0 voturi)    
    trenuri urbane?????????? (Joi, 4 februarie 2010, 13:35)

    laura andresan [anonim]

    Imposibil nu este s-o faca intr-un an - de fapt asta ar fi termenul corect de executie. Eu ma mir insa ca nimeni dintre cei de-aici nu comenteaza vis-a-vis de modul incredibil in care primarii bucuresteni, si oprescu este al treilea, ignora posibilitatea reabilitarii retelei de trenuri urbane, retea care deja exista si mai este si electrificata, si care ar rezolva, cu costuri neglijabile, problema transportului in comun in bucuresti...si inca ceva: proiectul e facut!
  • 0 (0 voturi)    
    Examen de capacitate (Joi, 4 februarie 2010, 18:26)

    Ion [anonim]

    Oprescule,nu-i lua tata in seama pe acesti bieti postaci.Isi dau si ei saracii cu parerea .Ca doar nu costa nimic.Intre doua sedinte la Primarie supune-i la un examen de capacitate .Da-le si o sansa in plus .Du-i la Branesti unde si-a definitivat studiile Vanghele.La paraiu ca nu-l vor trece.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare merita bucuretenii ? (Joi, 4 februarie 2010, 18:38)

    Mafaldea [anonim]

    Oare merita bucurestenii modernizarea orasului, domnule Oprescu?.Daca este sa ne luam dupa comentarii cred ca nu .Este un fel de conjuratie a imbecililor.Nu conjuratie intrutotul.Pentru aceasta este nevoie de sinapse.Multora le lipsesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Aurelian (Joi, 4 februarie 2010, 21:49)

    Bogdan [anonim]

    Aureliane ,nu-ti mai face sange rau .Astia ,alde Gica contra sunt postaci .Nu merita sa-ti bati capul.Nici ei nu ced ceea ce scriu .Castiga si ei o paine amara.
    Singura chestie nashpa ca sunt formatori de opinie.Dar cine are neuroni isi da seama de ridicolul lor.Romanul nu-i chiar asa slab de minte .Nu se lasa prostit.Prosti sunt cei care-i platesc.Arunca cu banutii pe fereastra.