UPDATE: Intalnire Gitenstein-Baconschi: Ambasadorul american i-a multumit pentru decizia CSAT de suplimentare a trupelor romanesti in Afghanistan

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:03 Actualitate | Esenţial


Ministrul de externe roman, Teodor Baconschi, si ambasadorul american Mark Gitenstein au avut vineri o intalnire, pentru a discuta aspecte legate de parteneriatul strategic dintre cele doua tari, informeaza un comunicat al MAE. Este prima intalnire in calitate de ministru de externe a lui Teodor Baconschi cu diplomatul american. Gitenstein i-a multumit sefului diplomatiei romane pentru decizia de joi a CSAT, de a suplimenta cu 600 de soldati trupele romanesti in Afghanistan.

In plus, ministrul de externe a avansat propunerea de a organiza in cursul acestui an a unui Forum de afaceri romano-american, in contextul dorintei Romaniei de intensificare a cooperarii economice dintre cele doua tari si de stimulare a investitiilor americane in Romania. Propunerea diplomatului roman a fost primita cu entuziasm de ambasadorul american.

Baconschi a abordat si chestiunea eliminarii vizelor necesare romanilor pentru a intra in SUA, includerea Romaniei in programul Visa Waiver, si organizarea unei campanii comune de informare publica in acest sens. Mark Gitenstein a indicat disponibilitatea misiunii diplomatice americane fata de o astfel de initiativa. Ideea nu este insa noua, fostul ministru de externe Cristian Diaconescu a vorbit la randul sau despre o astfel de campanie, iar diplomatul american s-a aratat in favoarea ei, inca din discursul inaugural al mandatului sau in Romania.

UPDATE: Ambasada SUA reitereaza multumirile pentru contributia Romaniei in Afghanistan, subliniind ca americanii "sunt profund recunoscatori poporului roman".

"Admirăm profesionalismul, excelenta îndeplinire a îndatoririlor şi abnegaţia extraordinară a trupelor române şi apreciem sacrificiile lor. România a fost unul dintre cei mai de încredere şi mai loiali parteneri în Afganistan în misiunea crucială a NATO de luptă împotriva extinderii terorismului şi de sprijinire a eforturilor poporului afgan de construcţie a unei naţiuni paşnice şi democratice", arata comunicatul misiunii diplomatice americane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1016 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Fain (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:31)

    Marius [anonim]

    Sper sa fie reciproca relatia. Ar fi fain sa ne si ajute cu ceva...
    • +1 (5 voturi)    
      alo, Mariuse? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:50)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      "Ar fi fain sa ne si ajute cu ceva... "

      O replica din Balanta: La munca ortodocsilor! :)) la munca nu la intins mana :D
  • +1 (3 voturi)    
    Hmm. (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:40)

    Marius [anonim]

    eu am inpresia ca acest razboi se aseamana cu cel din Vietnam, care era tot timpu aprovizionat si intretinut, pentru ca se stie ca razboiul aduce cel mai mare castig in bani.
  • +3 (3 voturi)    
    OK.....DAR DE CE (Vineri, 22 ianuarie 2010, 17:23)

    Lucianmotzul [anonim]

    ungaria nu are nevoie de viza pt a veni in usa iar noi romania ne trebuie viza si mai sintem respinsi cu sutele si se inputa ca avem prea multi respinsi ,pai cine da viza ,noi sintem de vina ca sintem respinsi la viza ,spre exemplu persoana cu propietate ,cont gras in banca ,propetara de teren ,pe deasupra 64 ani ,respinsa pt ca este divortata si fara copii ,pai se marita in sua sau ramine aci cind are pensie grasa in tara ,niste motive ffff puierile ,ea vrea sa vada lumea pt ca acum inca este in putere si are timp si bani ,a vazut toata europa si vrea si sua dar ambasada nu ,uguri vin fara viza ,chiar este caraghios.avem slabi politiceni ,care nu stiu pune conditi si sa ne ceara drepturi ,sa lupte pt popor ci doar interesul lor.acesti smecheri care conduc romania de20 de ani nu au facut pt popor nimic ci doar pt buzunaarele lor ,au furat si distrus tot industrie,inchis uzine ,fabrici ,nu sa construit nimic cca 250 km autostrada 10 km pe an de risul curcilor ,agricultura la pamint si multe altele ,
    • +2 (2 voturi)    
      Viza (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 13:45)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Viza ma intereseaza si pe mine. Si eu am sperat ca la suplimentarea trupelor noastre in Afganistan se va negocia la sange problema vizelor si se va obtine eliminarea lor. S-a amintit doar... Merci :(
    • +1 (1 vot)    
      Pai e simplu (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 14:49)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      ...americanii au vazut ce-au patit europenii cand au fost invadati de zeci de mii de ciurucuri din Romania pe langa cei dusi la munca cinstita si grea si etc. nu vor sa-si mareasca populatia cu zeci de mii de cersetori de profesie, proxeneti, talhari, violatori, excroci. Au destui de-ai lor si nu le mai trebuie ai nostri. Softistii, inginerii si asistentele medicale sunt deja acolo. In al doilea rand, suntem tara cu potential mare de emigrare ilegala, statisticile din ultimii 20 de ani vorbesc de la sine. iar ei vor sa controleze emigratia, si asa au probleme in sud cu mexicanii. DIn pacate, din cauza leprelor, sunt afectati si turistii reali care ar vrea sa vada si ei Grand Canion, San Francisco sau Las Vegas.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 17:49)

      oneman [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      noi ii pupam in fund... si ei ne umilesc...
  • +2 (4 voturi)    
    Trupe pentru Afganistan (Vineri, 22 ianuarie 2010, 20:56)

    tănase todoran [anonim]

    Sunt de acord, ca toţi bărbaţii din România, între 18 şi 35 ani, fără loc de muncă, să fie trimişi în Afganistan!
    La întoarcere, să aplice în România, ce au învăţat acolo! Dar asupra guvernanţilor! Aşa, fără a avea serviciu militar obligatoriu, ne-am instrui în focul luptei bărbaţii acestei ţări.
    Ar creşte natalitatea imediat! Ţiganii ar trebui specializaţi numai pentru arma geniu, că şi aşa se pricep la răscolit gunoaiele.
    Acolo este nevoie de specialşişti pentru dezamorsarea minelor!
  • +1 (1 vot)    
    Inca o limba--- Americii (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 8:53)

    valibb [anonim]

    Oare de ce trebuie sa ne umilim atit ? Ca sa vizitam America ?. Ca pe cei capabili ii iau ei. Dovada clara de imbecilitate in ale negocierilor. Cu cit ne umilim mai mult cu atit nu vom primi nimic. Cred ca si Albania va primi mai intii "free visa".
  • -1 (1 vot)    
    deci (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 11:31)

    john doe [anonim]

    ghiteanshtain la primit in audientza pe baconschi.
    spre ca nu acasa la vantu...
    • 0 (0 voturi)    
      mai cu minusuri (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 15:54)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui john doe

      sper ca minusurile alea sunt pentru autoarea articolului.
      caci dupa titlu reiese ca ghitenshtain a fost cel ce la primit in audientza pe baconschi, ca el e mai important, d'aia a fost trecut primul.
      chiar e baconschi la...chemarea lui ghiftenshtain, asta ?!
  • -1 (1 vot)    
    o sa primim vize (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 12:05)

    bgt [anonim]

    cand n-o sa mai fim monitorizati pe justitie de ue.