Cristian Diaconescu la Haga: Romania nu va accepta nici un fel de sanctiuni... nu se pune problema taierii fondurilor comunitare

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2009, 18:37 Actualitate | Esenţial

Romania nu va accepta nici un fel de sanctiuni din partea organismelor europene, a declarat ministrul roman de Externe, Cristian Diaconescu, in cadrul vizitei pe care a efectuat-o la Haga. "Nu este cazul sa facem vreo legatura cu gestionarea fondurilor sau cu aderarea la spatiul Schengen pentru ca fiecare din aceste domenii sunt gestionate si evaluate de mecanisme specifice si diferite", se arata in declaratia transmisa HotNews.ro. 

"In cursul acestei vizite, am dorit sa clarificam cu partenerii olandezi si in primul rand cu membrii comisiei pentru  afaceri europene din Camera Reprezentantilor chestiunile pe care Olanda le-a ridicat destul de vocal in UE, cu privire la rezultatele pe care Romania le-a inregistrat in procesul de reformare a justitiei".

"Asa cum stiti, parlamentarii olandezi au solicitat continuarea mecanismului de monitorizare, dar fara sa ceara aplicarea vreunei sanctiuni pentru Romania. In plus, ei si-au afirmat sustinerea pentru intensificarea cooperarii bilaterale pentru proiecte in domeniul afacerilor interne si justitie.

Este un progres evident, in raport cu pozitia Guvernului olandez trimisa la Comisie cu o zi inainte, in care s-a insistat pe lipsa de progrese si s-a cerut pedepsirea Romaniei prin blocarea fondurilor comunitare si a aderarii la Schengen, precum si prin aplicarea clauzei de salvgardare", explica ministrul.

Ministrul de Externe, Cristian Diaconescu, a revenit asupra deciziei de a-si anula vizita la Haga si a participat joi la dezbaterea din legislativul olandez pe tema raportului Comisiei privind Mecanismul de Cooperare si Verificare pe justita din Romania si Bulgaria.

In declaratia transmisa HotNews.ro, ministrul Cristian Diaconescu mai precizeaza: "Am subliniat ca nu se pune problema taierii fondurilor comunitare pentru Romania, iar in ceea ce priveste aderarea la spatiul Schengen, avem un proces distinct, in grafic, iar rezultatele pe care le avem pana acum sunt pozitive, un exemplu elocvent fiind evaluarea consulatelor de la Chisinau si Istanbul".

Ministerul anuntase initial ca seful diplomatiei nu va mai merge la Haga din cauza "gestului inamical si nepotrivit in relatia dintre doua state membre ale UE" facut de Olanda, de a prezenta public opinia guvernului de la Haga privind lupta anticoruptie din Romania, lipsita de progrese reale, din cauza unei lipse de vointa politica.

Intr-un comunicat de presa, MAE olandez anunta concluziile sale asupra raportului Comisiei Europene privind Mecanisnul de Cooperare si Verificare pe justitie din Romania si Bulgaria. "Noile state membre UE, Romania si Bulgaria, fac inca prea putine pentru a combate coruptia si crima organizata, iar managementul fondurilor UE este inca ambiguu. Guvernul (n.r. olandez) va continua sa insiste pentru a exista imbunatatiri ale situatiei in ambele tari. Daca asta nu se va intampla, vor exista consecinte pentru transferul de fonduri europene catre cele doua tari si pentru aderarea lor la spatiul Schengen", se arata in documentul MAE olandez.

Partea romana a considerat evaluarea ca "avand accente radicale privind functionarea statului de drept in Romania, precum si interpretari excesive asupra raportului Comisiei Europene privind Mecanismul de Monitorizare si Verificare" si anunta anularea vizitei ministrului Diaconescu la Haga, vizita care urma sa inceapa miercuri dupa-amiaza.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1152 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:45)

    x [anonim]

    in sfarsit putina atitudine.!
  • +8 (12 voturi)    
    serios? (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:47)

    Ozzi [anonim]

    Asta fiindca am folosit corect fondurile UE, am eradicat toata coruptia iar economia duduie nu?
  • -6 (10 voturi)    
    AFARA CU PSD istul ACESTA DIN GUVERN (Vineri, 4 septembrie 2009, 18:49)

    MIHAI 2 [anonim]

    Fiica cea mare a lui Basescu
    ar fi cea mai buna la Externe
    in noul Guvern
    al Premierului Nutzi,
    conform Constitutzy...
    • +1 (1 vot)    
      ba` MIHAI 2... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 18:15)

      eu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      ... mai opreste-te ca ma obosesti! ca mama dracului are una cu alta? daca i probleme rezolvati-le da` nu aici. nu-mi place nici pdl-ul nici psd-ul, dar atitudinea ta ma agreseaza. la toate articolele hop si tu cu un comentariu la adresa lu` elenuta. cred ca si daca articolul ar fi despre carnati ai face la fel.
  • +1 (11 voturi)    
    Ba sa le taie! (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:08)

    Je [anonim]

    De ce sa dea europenii bani pentru niste corupti si niste puturosi?
    Nu ne duce mintea si capul sa lucram cu proiecte corecte, suntem un neam de traista care asteptam miloaga...asta e! Ramanem niste sarantoci ce ne furam unu altuia caciula.
    • -2 (2 voturi)    
      demnitate (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:29)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Je

      auzi, je, mai bine nu ne mai jignesti pe toti pe-aici. daca te simti puturos si sarantoc nu te mai deranja sa postezi comentarii aici. de unde atata energie? eu as zice ca esti in primul rand prost, nu poate fi numit altfel un cetatean atat de indarjit in a-si jigni tara si conationalii. esti dintre cei care merita sa fie umiliti, din moment ce singur iti pleci capul. sa va fie rusine celor care nu aveti niciun pic de demintate si care transmiteti numai o imagine negativa a Romaniei, atata acasa cat si peste hotare!
  • +2 (12 voturi)    
    Diaconescu ne cam face de ras prin Europa... (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:09)

    gigi [anonim]

    Dupa ce ne-am facut de cacao cu tiganii incepem sa ne facem de cacao cu ministrul de externe care din pacate reprezinta oficial Romania.
    E penibil sa luam bani nerambursabili de la UE si tot noi sa fim cu gura mare... aparandu-ne dreptul de a-i fura!
    • +1 (5 voturi)    
      stiu si eu ? (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:27)

      ollie [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Problema este ca habar nu are ca UE ne da fonduri inclusiv pentru frontiere, vezi declaratiile de la Haga !
    • +3 (7 voturi)    
      exact (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:36)

      Tot Eu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Nemaivorbind ca acei bani nerambursabili sunt din contributia cetatenilor europeni(europenii din vest).Cand o sa le dam noi bani,zahar si faina ca ajutoare, avem dreptul sa sarim cu "gura mare"!Pana atunci avem o singura varianta:daca nu ne convine putem sa parasim aceasta comunitate.Ne asteapta rusii cu bratele deschise!
      • +1 (7 voturi)    
        sa nu fie prea tarziu (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:53)

        ollie [anonim] i-a raspuns lui Tot Eu

        Oricum am senzatia ca am incaput pe mana rusilor de cand cu oameni de externe "supercalificati" precum Comanescu sau Diaconescu !
    • +1 (9 voturi)    
      Depinde (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:40)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      O sa ti se para foarte tare, dar nici un politician aflat la putere in Romania nu are nici un interes sa atraga macar fonduri europene, deoarece din ele NU poate fura, din cauza controlului foarte strict din partea reprezentatilor UE.
      Tu de ce crezi ca suntem in urma cu multe chestii? Si in agricultura, infrastructura, etc.? Tocmai pentru ca NU am profitat de absout toti banii de care puteam beneficia.
      Declaratiile antiromanesti ale unor straini care isi fac campanie electorala in tara de origine trebuie aspru sanctionate la nivel diplomatic. Un pic de atitudine chiar nu strica deloc.
      • +4 (6 voturi)    
        atitudine au dreptul sa ia cei care dau banii (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:19)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        ...altfel se spune in popor ca iti tai creanga de sub picioare. Sau mai era o vorba din lumea animalelor: musti mana care te hraneste.
        Rezuta ca Diaconescu ori e foarte prost ori face clasicele jocuri murdare pe care PSD le face si in Romania. Nu e o noutate... se alatura altor PSD-isti ca Adrian Severin care uita ca tiganeala, normala in Romania, este foarte penibila in Europa.
        • +1 (5 voturi)    
          Dar (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:32)

          Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Si Romania contribuie la UE cu foarte multi bani. Sa nu uitam acest lucru. Sa nu te mire ca primim mai putin decat dam.
  • +2 (8 voturi)    
    hmmm... (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:16)

    vicck [anonim]

    Romania nu va accepta nici un fel de sanctiuni din partea organismelor europene....
    Prostie si aroganta, cu strict mesaj intern !
    O remarca demna de Ahmadinejad !
    Gafele diaconseciene din ultimele trei zile au ingrozit Europa normala !
    • +3 (7 voturi)    
      scumpa dom'le. n-o iau! (Vineri, 4 septembrie 2009, 21:20)

      quick [anonim] i-a raspuns lui vicck

      adica daca mai primesc vreo amenda de acum incolo nu o voi mai accepta. poate chiar scap, acum ca precedentul s-a creat. omul asta chiar vorbeste in numele Romaniei? ne facem de ras.
  • +1 (5 voturi)    
    mai bine nu se mai ducea :) (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:28)

    ion [anonim]

    A simtit bine el ca n-are ce sa caute acolo, ca-l depaseste nivelul discutiilor. Asa a picat de prostanac mai rau ca seful lui pe linie de partid :))
    Daca noua ni se par penibile afirmatiile lui diaconescu, cum li s-or fi parut olandezilor... Probabil ca dupa ce s-au intrebat intre ei cine e prostanacul asta, au sunat la ambasada sa se asigure ca nu a venit Becali in locul lui :))
  • +2 (4 voturi)    
    etc. (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:54)

    utu [anonim]

    Putem fura in continuare,putem judeca fara sa raspundem,putem devaliza sistemul de pensii,bugetul social si nimeni nu ne poate face nimic.Traiasca democratia noastra originala!
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:57)

    anonim [anonim]

    Dar Bulgaria ce zice? Doar sunt si ei pomeniti in solicitarea olandezilor. Nu am citit nicaieri despre reactia lor. Nici o declaratie...nimic...
  • 0 (4 voturi)    
    pesede... (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:18)

    veratu [utilizator]

    Omul asta nu pricepe... nu e vorba de "acceptarea" sanctiunilor. Daca se aplica sanctiuni, le inghiti, n-ai ce sa accepti sau sa nu accepti.

    Aceeasi retorica nationalista, ieftina, paguboasa. In loc sa ne rezolvam problemele tipam ca suntem "partener egal". O sa fim "partener egal" cu Olanda cand o sa arate Bucurestiul ca Amsterdamul, domu' Diaconescu!
  • 0 (4 voturi)    
    Eroare ! (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:32)

    motul [anonim]

    Uniunea Europeana a facut cea mai mare eroare posibila prin admiterea Romaniei in cadrul ei. Romania nu va indeplini standardele minime de aderare multi ani de aci incolo. Mentalitatile de hot, lenes, superficial, spagar, mincinos,lipsit de simt civic, comportament necivilizat si multe altele , nu se pot corija decat in timp indelungat.Toate aceste tare, in loc sa se corecteze, s-au accentuat in ultimii 20 de ani. In Romania in ultimul timp a functionat o singura institutie de stat, BNR , celelalte au avut o singura preocupare : furtul.
  • -1 (1 vot)    
    bag seama ca printre comentatori (Vineri, 4 septembrie 2009, 22:47)

    gwen [utilizator]

    nimeni nu munceste cinstit... ca altfel n-ar injura in halul asta ca romanii nu muncesc, fura etc... hm, stiu ei ce stiu... numai, va rog, vorbit pentru Dv...
    da de romani care muncesc in conditii pseudo-feudale, aproape pe nimic, numai sa munceasca, n-ati auzit? de la opinca la Dr Phil?
    ca eu cunosc destui, da probabil nu zic niciodata ca sunt romani, ca le sare gloata in cap ca sunt niste salbatici nespalati... are dreptatea nenea Rüttgers, de ce nu mergeti in campanie electorala in Gemania sa le povestiti ce nemernici sunt TOTI da toti romanii...
    • -1 (1 vot)    
      re (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 13:12)

      ana [anonim] i-a raspuns lui gwen

      exact! sunt de aceeasi parere. e revoltatoare atitudinea asta. eu una nu ma simt nici corputa, nici puturoasa, nici sarantoaca. muncesc corect si castig pe masura, adica decent. nu mi se pare normal sa vina orice analfabet si sa-mi puna eticheta: roman = om de calitate inferioara. exista oamenii cu bun simt din tara asta. eu una cunosc destui cat sa nu ajung sa cred ca suntem toti tigani si hoti. cine nu cunoaste sa-si schimbe anturajul sau sa-si puna cenusa in cap si sa-si tina gura, sa nu-i faca si pe ceilalti de ras.
  • +1 (1 vot)    
    Romania DECAPITATA... (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 10:15)

    Boda [anonim]

    romania decapiatata incepand cu venirea comunistilor la putere si continuand cu postcomunistii actuali...
    nicio speranta ...
    va ajunge mai rau ca basarabia....
    atentie la mentalitatea guvernului...hotia este la drumul mare fara jena ...ue trebuie sa dea bani ca noi sa huzurim...
  • +1 (1 vot)    
    "ministrul" (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 20:52)

    Chris [anonim]

    spune ca Romania nu va accepta nicio scanctiune. Adica, mai exact, ce va face dinsul personal, le trimite inapoi cu prastia?Sau vine UE cu intrebarea, ca la colinde, primiti cu sanctiunea si Cdiaconescu intepat raspunde Nu! Cineva a comparat atitudinea cu cea a Iranului, as extinde comparatia si la Coreea de Nord. Ridicol rau!