Taxa de acces in statiunea Mamaia va fi suspendata din 13 septembrie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2009, 15:54 Actualitate | Esenţial

Taxa de acces in statiunea Mamaia pentru autovehiculele neinmatriculate in municipiul Constanta va fi suspendata, informeaza Mediafax. Astfel, ultima zi in care va mai fi perceputa taxa de bariera va fi duminica, 13 septembrie, ora 19.00, potrivit Serviciului Public de Impozite, Taxe si alte Venituri ale Bugetului Local (SPITVBL) Constanta.

Aceasta taxa se achita la intrarea in statiune, pe toata perioada sezonului estival, de catre conducatorii autovehiculelor care nu au numar de inmatriculare in municipiul Constanta, precum si de catre conducatorii autovehiculelor cu numere provizorii care nu au domiciliul in Constanta.

Activitatea de incasare a taxei de acces in statiunea Mamaia a fost reluata in data de 4 iunie, valoarea acesteia fiind mentinuta la nivelul celei de anul trecut. Astfel, pana pe 13 septembrie, pentru o intrare in Mamaia se plateste in continuare suma de trei lei, abonamentul de 24 de ore va costa patru lei, cel pentru sapte zile 25 de lei, iar pentru abonamentul valabil pentru intregul sezon estival se vor achita 250 de lei.

Taxa de acces in statiunea Mamaia a fost introdusa in 2003 si a functionat pana in 2005. Prefectura Constanta a atacat atunci in contencios-administrativ hotararea privind taxa respectiva, iar instanta a anulat-o in 2006, an in care turistii au putut intra in statiune fara sa plateasca vreun ban. Ulterior, primarul Constantei, Radu Mazare, a facut recurs la decizia instantei, iar in 2007 a castigat procesul si a reintrodus taxa de acces in Mamaia. 


Citeste mai multe despre   






















869 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    taxa (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:11)

    wasabi [anonim]

    o scot din 13 septembrie...cand nu mai sunt asa multi...pe la mare si uite asa au impacat si capra si varza. praaaf
  • +3 (3 voturi)    
    Gata? (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:17)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    S-a facut plinul?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:24)

    pamfletaru [utilizator]

    lol...
  • +2 (2 voturi)    
    in final (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:37)

    haha [anonim]

    in sfarsit ma pot duce la mare linistit.

    macar sunt impacat ca nu bag bani in buzunarul celui mai mafiot primar din istoria post-decembrista a Romaniei.
    • +1 (1 vot)    
      final de sezon (Marţi, 1 septembrie 2009, 19:29)

      ha [anonim] i-a raspuns lui haha

      te poti duce linistit la mare, dar la jumatatea lunii septembrie sa nu uiti sa iti iei slipul de blana, la ce temperaturi sunt in Romania in septembrie :))
  • +1 (1 vot)    
    nici asta nu conteaza (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:47)

    nu conteaza [anonim]

    toate orasele romaniei ar trebui sa isi construiasca astfel de bariere si sa le ceara taxa de intrare autovehiculelor cu numere de inmatriculare inscrise in CONSTANTA...
  • +4 (4 voturi)    
    Curiozitate (Marţi, 1 septembrie 2009, 16:48)

    ady624 [utilizator]

    Bdul Mamaia este sau nu drum național?
    În cazul în care este, se plătește rovignetă pentru el, ceea ce ar face taxa ilegală. Dacă nu este drum național, atunci poate ar trebui Mazăre să facă niște calcule să vadă câți bani îi aduce bariera și câți bani pierde prin clienții care aleg altă stațiune în principal din cauza barierei. Poate face mai mulți bani cu bariera, poate nu.... În principiu, hotelierii ar fi trebuit să facă scandal, dar am uitat... Constantinescu e mâna dreaptă a lui Mazăre, nu? Vrea intersecțiile goale, să poată dormi liniștit :D

    Adrian
  • +1 (1 vot)    
    taxa a fost incasata la negru (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:37)

    summer [anonim]

    Am trecut de multe ori pe la bariera din Mamaia si nu putine ori au fost momemntele in care "functionarii" de la bariera mi-au luat mai putin bani si nu mi-au dat bon. ...da, am facut si scandal dar cand ai in spate alte 5-10 masini nu ai timp sa comentezi prea mult...

    domnule primar Mazare, daca tot ati pus taxa de bariera, macar sa va asigurati ca o si incasati!
  • +3 (3 voturi)    
    Bine ca s-a ridicat (Marţi, 1 septembrie 2009, 17:44)

    ik [anonim]

    acum pot sa nu ma duc la Mamaia !
  • 0 (0 voturi)    
    evaziune pe fata (Miercuri, 2 septembrie 2009, 20:06)

    sorinaccio [anonim]

    In vara asta, in loc de bon fiscal, la bariera se dadeau harti cu orasul Constanta. Adica evaziune fiscala pe fata facuta de functionarii primariei? Bataie de joc!