VIDEO Traian Basescu la sarbatoarea Vaii Muresului: Va multumesc ca pastrati traditia intr-o perioada in care multi arata dispret pentru ceea ce e romanesc 

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:18 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu le-a multumit locuitorilor Vaii Muresului pentru ca pastreaza traditia romanismului "in timpuri in care foarte multi arata dispret fata de tot ce e romanesc si se tot uita catre vest, catre nord, catre sud, catre est, numai la tara lor nu se uita". Seful statului a spus ca regiunea este un exemplu de buna intelegere pentru romanii de toate etniile. Sarbatoarea Vaii Muresului are loc la Rastolita, in judetul Mures.

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de presedintele Basescu la Sarbatoarea Vaii Muresului de la Rastolita:
  • sunteti oameni care cred in Dumnezeu, cred in cultura si traditia poporului roman si, mai ales, o pastreaza si astazi, in timpuri in care foarte multi arata dispret fata de tot ce e romanesc si se tot uita catre vest, catre nord, catre sud, catre est, numai la tara lor nu se uita
  • pentru ce faceti voi, cei din Valea Muresului, pentru Romania, eu va multumesc
  • ceea ce faceti voi cel mai important este sa pastrati romanismul acestei regiuni in conditiile in care traiti in buna intelegere cu cetateni romani de etnie maghiara, cu cetateni romani de etnie germana sau cu romi
  • este probabil zona in care respectul pentru oameni se vede pregnant si poate fi un exemplu pentru multe alte zone in care, mai zilele trecute, se infrunta oameni din aceeasi comunitate, unii de-o etnie, altii de alta etnie
  • aici ati gasit puterea sa fiti impreuna si pentru acest lucru eu nu numai ca va multumesc, dar va rog si sa pastrati traditia pasnica a acestor locuri si respectul pentru oameni indiferent de etnie
  • am vazut, de cand am venit, si costume traditionale romanesti, preponderente, si costume unguresti, si costume nemtesti, si m-am pupat si cu o doamna rroma, ceea ce mi-a facut deosebita placere, trebuie sa recunosc; si sotia mea sa stiti ca n-a protestat, e aici
  • de cinci an, an de an, va intalniti aici si vedeti traditiile populare ale zonei
  • va doresc bucurii, sanatate si, din tot sufletul, "Sa traiti bine!"




Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1717 vizualizari

  • +1 (31 voturi)    
    dispret (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:38)

    corina [anonim]

    dispret pentru tara e sa-ti trimiti eba in parlament, sa faca de ras Romania.
    • +4 (24 voturi)    
      dispret (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:47)

      DOR ina [anonim] i-a raspuns lui corina

      dispret pentru tara e sa dispretuiesti voturile romanilor, de oriunde ar fi ei
      • -2 (10 voturi)    
        Care voturi (Duminică, 12 iulie 2009, 9:23)

        Rebel [anonim] i-a raspuns lui DOR ina

        Care voturi, cele cumparate, sau cele obtinute prun santaj? Sa fim seriosi, abia daca un sfert din voturile obtinute sunt legale (date de populatie ) restul sunt obtinute prin santaj polotic.Am respect pentru cetatenii care au votat cum le-a dictat constiinta si inima, nu pentru bani.
    • +12 (18 voturi)    
      eba ca eba (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:49)

      ady [anonim] i-a raspuns lui corina

      dar ce te faci cu gigi becali si vadim in parlament ..acolo sa vezi circ
    • +7 (29 voturi)    
      o fi, dar nu el a trimis-o in parlament (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:50)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui corina

      Pai si cine-a votat-o? Nu el a trimis-o in parlament, ci alegatorii ei. Ca a facilitat candidatura si succesul ei (sau "succesurile" - ca sa fiu un pic rau), da, dar nimeni nu a putut sa-i oblige pe alegatori s-o voteze.
      Pana una alta, comportamentul si declaratiile lui - in calitate de presedinte - la sarbatorile Vaii Muresului au fost exemplare.
    • +3 (9 voturi)    
      eba (Duminică, 12 iulie 2009, 1:47)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui corina

      eba nu a fost numita in functie de base, a fost votata !
    • -3 (9 voturi)    
      dispret? (Duminică, 12 iulie 2009, 6:39)

      antibs3 [anonim] i-a raspuns lui corina

      S-o fi referit la cele doua lenutze, bas3 si udr3a, carora le miroase urat tot ce e romanesc.
    • 0 (0 voturi)    
      DAR (Duminică, 12 iulie 2009, 17:12)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui corina

      ASTA ESTE TRADITIA NOASTRA!?
      NU?
  • +1 (21 voturi)    
    D'ale lui Gaga (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:45)

    Basescian [anonim]

    Confuzia e manipulabila.

    Multi arata dispret fata de ce e romanesc de genul:
    - nepotism
    - delapidare
    - dubla masura
    - populism, incompetenta, etc.

    Iar aceia care arata dispret fata de politicienii romani care practica cele de mai sus, categorisindu-le, poate eronat "romanisme" pentru simplul motiv ca sunt des intalnite la noi, cu siguranta nu arata dispret fata de traditii.
    • +9 (17 voturi)    
      DUBLA MASURA STERLING (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 19:09)

      masura stapanului [anonim] i-a raspuns lui Basescian

      Nu stiu cat de mult iubesc traditiile cei care practica dubla masura sterling daca ei stapanesc toate televiziunile

      cand esti "stapan" Masura o faci TU
      • -1 (9 voturi)    
        Tu esti cainele, nu masura stapanului (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 21:38)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui masura stapanului

        Sper ca Miorita asta sa se termine curand. In toamna.
        • +5 (13 voturi)    
          Suntem toti slugile aceluiasi Stapan: PSD.PNL (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 22:34)

          DUBLA MASURA STERLING [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Care stapaneste singur: televiziunile si PETROLUL in Romania -

          Stapanul face Masura dupa cu vrea EL

          Strecoara tzantzarul pentru ca TU sa inghiti camila (STERLING)

          Asa cum se intampla de 20 de ani - se va intampla in continuare
  • -5 (19 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 19:10)

    unu [anonim]

    Eu dispretuiesc tot ce inseaman BASESCU!!!
    • -3 (21 voturi)    
      Dispret (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 19:37)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui unu

      Pentru mine si-a pierdut calitatea de presedinte al Romaniei.
  • +7 (11 voturi)    
    nord sud est vest (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 20:05)

    zdragomir [utilizator]

    Romanii se uita dupa granite, departe, ca sa plece din tara asta condusa de hoti si mincinosi. "Numai la tara lor nu se uita" ca e nimanui nu-i place sa admire o batrana batuta si jefuita constant.

    Eu m-as simti mult mai "românist" daca ar fi executati public toti politicienii corupti, incepand de la varf in jos, sau macar sa fie pusi in lanturi si sa construiasca autostrazi tot restul vietii lor.
  • -2 (18 voturi)    
    D-le basescu, (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 20:20)

    Pantera Roz [utilizator]

    (cu b mic),sunt bucovinean,sunt mandru de asta si mai mandru ca sunt roman.Dar pe dvs.va dispretuiesc!!!Plecati,va rog,spre binele tuturor.
  • +3 (11 voturi)    
    gradina (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 20:30)

    ion [anonim]

    Ne uitam tot timpul la tara noastra ,pentru ca asa cum a spus Papa Ioan Paul al ii-lea,avem o gradina a Maicii Domnului ,dar ce pacat ca nu grijim de ea.Vorbim mult ,ne certam intre noi,insa nu lucram destul.Infrastructura noastra este sub orice critica ,moralitatea si patriotismul politicenilort aproape ca nu exista,iar societatea civila este impasibila .Nu stiu,cine ne poate scoate din mocirla asta.Poate regele ,asa cum a facut si inaintasii lui.
  • 0 (14 voturi)    
    dispret (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 20:44)

    Ioan [anonim]

    "...multi arata dispret pentru ceea ce e romanesc..."
    D-le presedinte "al tuturor romanilor", si noua gasca PD-L, pe care o pastoriti, arata un adanc dispret pentru romani...De parca nu erau de ajuns celelalte gasti...
  • +1 (7 voturi)    
    "respectul pt om" (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 21:28)

    Ioan P [anonim]

    Oamenii sunt binevoitori cu dl Basescu dintr-un sentiment traditional de respect fata de presedintele tarii orcare ar fi el. Mi se pare normal.
    Respectul presedintelui este oare reciproc si sincer, concretizat in FAPTE si nu vorbe ?
  • +6 (10 voturi)    
    E omu' in vacanta... (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 21:33)

    Claude [anonim]

    ... ce tot atita ii rastalmaciti cuvintele? :)))
    • -1 (1 vot)    
      Vacanta lunga (Duminică, 12 iulie 2009, 12:24)

      Tor [anonim] i-a raspuns lui Claude

      E in vacanta tot timpul
  • -4 (12 voturi)    
    Caricatura lui Vadim (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 21:34)

    Alin [anonim]

    Vai de capul tau domnu' basescu, ca rau ai ajuns... sa-l maimutaresti pe Vadim pentru un pumn de voturi.
  • -3 (13 voturi)    
    publicitate portocalie (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 21:51)

    alegator [anonim]

    cu fonduri bugetare,sub masca rezolvarii treburilor tarisoarei,torente de publicitate personala portocalie desantata in: turism,pe santiere de pasaje si autostrazi,in fotbal si sport ,bai de multime,in supermarket,spitale,mitinguri electorale,hramuri,serbari campenesti,extern,intern,sa, pe toate canalele media.actori: toti oamenii cu demnitati in stat, portocalii.platitori: contribuabilii.
  • +6 (12 voturi)    
    Calitate (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 22:03)

    Razvan_M [utilizator]

    Calitatea unui presedinte poate fi data si de calitatea opozantilor. Dupa cum vad p-aici, comentariile opozantilor sunt cam de 2 bani...
  • -2 (12 voturi)    
    frumoasa campanie (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 22:23)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Cate o "sarbatoare" dinasta in fiecare saptamana. Putin baie de multime, cateva autografe, un ras dinala isteric si uite asa prostimea il voteaza.
    • +2 (8 voturi)    
      Bine ca esti tu destept (Duminică, 12 iulie 2009, 7:24)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      .ca uite, eu fac parte din prostimea asta, care nu se lasa prostita de televiziuni. ia incearca sa nu mai privesti televiziunile particulare si ai sa vezi cum te lumineaza chiar mintea ta!!!
  • -5 (7 voturi)    
    basescu (Duminică, 12 iulie 2009, 8:29)

    ovidiu [anonim]

    nu il mai voteaza nimeni
    • +3 (3 voturi)    
      ba da (Duminică, 12 iulie 2009, 14:42)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      Stiti ce e cu adevarat trist?

      E trist ca nimeni nu constientizeaza ca astia ne jignesc pe banii nostri. Noi chiar avem dreptul sa ne fie scarba de tara in care traim: noi dam banii, noi nu primim nimic in schimbul lor. Nu avem sistem de invatamant, nu avem sistem de sanatate, ce sa mai zic de infrastructura?
      Am prieteni ajunsi pe bune in comisie si in parlamentul european. Stie cineva cate nopti nedormite au avut, cate munca au depus? Cu siguranta Eba nu stie.

      Nu va e de ajuns faptul ca niste cretini ne fura pe fata? Si apoi zic ca presa distorsioneaza faptele? Lor nu le e rusine si considera ceva normal ceea ce fac.

      Au zis ca nu e criza acum zic ca e. au zis ca nu maresc cotizatiile la stat si au marit cota cas, au zis ca nu introduc forfetaru', totusi l-au introdus. In schimb n-au facut un km de autostrada, nu avem viaducte, nu avem poduri, nu avem nimic.

      Si culmea e ca vom merge la vot si lumea ii va vota.
  • 0 (0 voturi)    
    DISPRET???? (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 22:56)

    Aristo [utilizator]

    Daca acest cetatean, Traian Basescu, n-ar fi presedintele Roamaniei, i-as vorbi altfel, dar are norocul asta de care nu prea-si da seama si intinde coarda facindu-se ca nu se vede de dupa deget. Ipocrizia si nerusinarea acestui om si a gastii care se considera clasa politica a Romaniei este fara margini. Cum poate vorbi tocmai el despre dispret si desconsiderare? Pai tocmai el este cel care ne desconsidera pe toti atentind la inteligenta si memoria noastra. Oare a uitat ca a facut parte extrem de activa (FLOTA????) din guvernul falimentarii si furtului Romaniei condus de marele roman emanat revolutionar, Petre (Neulander) Roman si ideologizat si mediatizat psihologic in direct de Silviu Brucan (Saul Bruckner) ca sef de tarc cu smoala, urmat de Emanoil Valeriu, Razvan Theodorescu, Ion Iliescu...si alti "uciga-i toaca"? A uitat si crede ca am uitat cu totii ca a fost asociat cu acesti indivizi la darimarea Romaniei?
    Cetatenii romani care muncesc din greu in toate punctele cardinale ale lumii, injositi de straini, fara nici un sprijin din partea guvernului din Romania (nicidecum roman) fac asta pentru ca nu au nici o alternativa in hotia tiganeasca si mafiota din Romania. Aici s-a ajuns din cauza lui si a celorlalti ca el...
    Toti romanii care sunt raspinditi in toate zarile au lacrimi in ochi si-n inimi cind vorbesc de tara lor si cind isi amintesc de ea, nu dispret, asa cum fara rusine afirma acest cetatean, intr-o zona unde ar fi trebuit sa-l inghita pamintul romanesc muresan sfint, imbibat cu singele luptatorilor romani. Dar ce sa-i ceri...ca n-are de unde?
    Eu atita pot sa-i spun: Dumnezeu nu bate cu paru'...
    Sa ne fie rusine pentru locul in care a ajuns Romania si pentru cine a ajuns sa conduca si sa vorbeasca in numele ei!!!