Cum discutam despre tigani? Avem nevoie de reguli?

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 5:48 Actualitate | Esenţial

Luni, in metroul cu care ma duceam acasa, vreo cativa pusti despre care am inteles ca treceau in clasa a zecea discutau despre muzica. La un moment dat, unul dintre ei a inceput sa povesteasca despre un “cocalar” , un vecin de aceeasi varsta cu ei, care asculta doar manele si care ar fi spus cand a murit Michael Jackson:  “Ei, un negru mai putin”. 

Din tonul discutiilor am inteles ca il detestau pe tipul acela.  Remarca despre Michael Jackson a fost taxata drept “rasista”. Chiar asa au spus, “rasista”. Iar “rasism” insemna pentru ei ceva naspa, sinonim cu “cocalar”.

Am fost marti la discutia despre “Codul etic online”, un proiect din cadrul campaniei S.P.E.R. - Stop Prejudecatilor despre Etnia Roma.

Nu ma apuc sa insir acum argumente despre posibilitatea sau dezirabilitatea vreunei autoreglementari in presa pe Internet. Costi Rogozanu zice la el pe blog ca ar fi bucuros de o “solidaritate” in privinta respectarii codului. Da, solidaritate suna mult mai bine decat (auto)reglementare.

[...]

M-am gandit apoi la pustii de la metrou si mi-am spus ca ar fi ok totusi sa existe ceva, un document, o luare de pozitie, fie si acest cod, pe care sa-l folosim ca reper.  Si ei, si eu.

Adica documentul acesta ar putea avea un oarecare efect in diminuarea a ceea ce se numeste discriminare societala - asta, ca sa ma dau mare cu jargonul.  Sau poate ca nu tocmai acest document.

Ce mi-a trecut prin cap gandindu-ma la acest cod:

- Daca un pusti ar intelege ca unele afirmatii despre tigani pe care poate ca le scrie pe Facebook  sunt la fel de “rasiste” ca afirmatia despre Michael Jackson, ar incepe sa gandeasca altfel, cred.

- Discriminarea e, in general, cumulativa si se autoperpetueaza, deci mesajele rasiste de pe forumuri sau din subsolul articolelor de ziar online nu vor disparea de la sine, ci dimpotriva, se vor inmulti de la sine.

-  Poate ca in loc de un cod etic ar fi fost mai utila o cazuistica. De pilda, pot sa trec cu vederea un mesaj rasist, pentru ca Internetul e inclusiv oglinda si reprezentarea lumii asa cum e ea,  si cu rasisti,  si cu imbecili,  si cu nebuni. Dar nu pot sa trec cu vederea 100 de mesaje rasiste, la o singura postare, care acopera orice posibila discutie. Care e pragul peste care in loc de discutie sau de exprimarea unor opinii  avem o “campanie”? O cazuistica le-ar fi mult mai de folos “moderatorilor”. Cred ca marea lor majoritate  sunt de absoluta buna credinta, dar le lipseste un instrumentar.  Eu insumi am avut de multe ori nevoie de repere cand a fost vorba  de mesaje despre tigani. Unde e opinie si unde incepe ura, reaua intentie?  Si nu poti sa fii “viu”, cu mintea perfect limpede, 24 de ore din 24 ca sa stii mereu unde este punctul dincolo de care nu trebuie trecut.

-  Sunt putini romi pe internet care sa vorbeasca despre etnia lor si nu stiu nici un blog dedicat stoparii discriminarii tiganilor. S-ar putea sa fie, dar n-am auzit. Daca ar fi sa ma iau dupa discutia auzita in metrou, un astfel de blog ar avea succes, e o discutie care ii intereseaza pe oameni. Daca ar fi sa ma iau dupa valul de ura impotriva “tiganilor”,  iarasi spun ca ar avea succes.  Sunt o multime de organizatii care iau bani buni pentru “cauza” romilor, dar n-au nici un activist pe net? Existenta unui astfel de document poate va inlesni munca unui om care sa se dedice crearii unui blog sau a unui forum antidiscriminare.

-  Sa zicem ca intr-un anume caz majoritatea celor ce scriu pe un forum sau in subsolul unui articol au o atitudine discriminatoare vadita, iar tu nu ai nici un fel de ostilitate fata de tigani sau homosexuali sau chiar esti indignat de felul cum se discuta acolo despre ei. Ce faci, renunti sa iti mai exprimi opinia, eviti sa intri in disputa cu altii pe tema asta, sau “te bagi”? Se prea poate sa renunti, pentru ca pur si simplu nu vrei sa te enervezi certandu-te cu prea multi sau n-ai chef sa te simti tu insuti exclus, mai ales daca ai o anume reputatie intr-o comunitate online.  Faptul ca exista un document sustinut de unii oameni iti poate da sentimentul ca nu vei fi exclus neaparat. Mai sunt si altii care gandesc ca tine, chiar daca nu sunt prezenti pe moment pe site-ul acela.

Aici e documentul in lucru.

Cred ca ar fi misto ca unii, interesati de subiect, sa adauge cate ceva la el. Sugestii pot fi adaugate si pe blogul SPER,  www.sper.org.ro/blog

P.S.    Subiectiv are aici o opinie, nu despre cum se discuta pe Internet,  ci despre tigani si discriminare. Intr-un punct ii dau dreptate si eu, daca esti organizatie care lupta impotriva discriminarii romilor, probabil ca ar fi ok sa te lasi tu insuti expus.  Exemple de “retragere tactica”, sorry, cam am.  Cred ca reprezentantii organizatiilor ar fi mai convingatori decat intr-o suta de proiecte daca ei insisi s-ar “baga”. Sau as vrea sa vad si eu un forum antidiscrimare moderat de  oameni din astfel de organizatii si care sa se bucure de oarece  succes.

Citeste mai mult si comenteaza pe blogul lui Merlin




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3272 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Romania (Joi, 9 iulie 2009, 8:26)

    azis [anonim]

    Romania este cea mai toleranta tara din Europa cu tiganii. Poate cineva sa nege acest lucru?
    • +8 (14 voturi)    
      sigur ca poate, ipocrizia e fara limite (Joi, 9 iulie 2009, 9:10)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui azis

      Cum sa nu poata? Orice occidental o sa spuna ca ii asuprim pe tigani. Daca merg la ei tiganii, fac scandal, atacuri rasiste, etc etc. Dar la ei nu se pune. Ca ei sunt occidentali, si ei hotarasc cine sunt buni si cine sunt rai. Si au hotarat ca romanii sunt rai, ca ii asupresc pe tigani, care sunt niste victime inicente.
      • +8 (8 voturi)    
        Stii care e de fapt problema? (Joi, 9 iulie 2009, 11:46)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui cet23

        Problema e ca noua nu ne functioneaza cum trebuie institutiile statului. Ia sa vad razii saptamanale in cartierele tiganesti, arestari si incarcerari, folosirea fortei...anchete..etc. Sa stea politia pe capul lor....sa vezi ce mielusei devin. Pai inainte de 89 nu existau tigani sau cum? Era vreo problema cu ei? NU! Acum de ce e?...ca e democratie?...NU!...pt ca nu mai functioneaza cum trebuie institutiile statului si atat.
        • +2 (6 voturi)    
          perfect legal dar imposibil (Joi, 9 iulie 2009, 13:32)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui bgd

          ceea ce propui tu ar fi perfect legal dar imposibil intr-o democratie. iata de ce:

          1. o asemnea razie ar fi etichetata drept profund rasista. am avea mari probleme cu tarile vestice care preaslavesc toleranta fata de minoritati si drepturile omului. (om = minoritar in orice fel, restul nu conteaza).

          2. dupa o asemenea razie, 90% ar fi gasiti cu probleme legale. de la inexistenta unei carti de identitate, la lucruri furate, la protectia copilului, etc. etc. etc. ce faci? ii anchetezi pe toti? daca da, te ucid astia cu drepturile omului. si daca totusi o faci, trimiti in corpore o comunitate (de tigani) in inchisoare?

          imi pare rau, dar cel mai teribil act de rasism ce-l poti face impotriva majporitatea tiganilor (nu pentru toti, dar pt. majoritate) e sa aplici legea!
          • +2 (2 voturi)    
            Stii ceva....nu mai pot eu de UE (Joi, 9 iulie 2009, 23:13)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui cet23

            Tiganii sunt o problema interna care ne priveste doar pe noi. De cand UE ne zice cum sa ne conducem tara. Ce ne pot face? Nimic....au prea multi bani bagati la noi in tara ca sa ne dea afara din UE....plus ca...noi aplicam legea. Ei sunt infractori si automat trebuie judecati. Atat. Cel mai bun argument e asta...pur si simplu se aplica legea si gata.
            Problema e alta....problema e ca aplicarea legii nu aduce nici un profit statului..din contra..provoaca cheltuieli....si automat nu mai prezinta interes.
    • -7 (15 voturi)    
      Bravo (Joi, 9 iulie 2009, 9:14)

      ast [anonim] i-a raspuns lui azis

      Da, poate.

      Nu numai ca tind sa cred ca esti rasist, dar intrebarea ta ar vrea sa ne bage pe toti in aceasi oala. Mai mult, esti si arogant - nu numai ca nu iti vezi greseala dar sustii ca esti si cel mai nevinovat. Apoi ceri aprobarea multimii - nu iti poti motiva interior logic pozitia si ai nevoie de aprobarea populara sa te simti puternic in argumentatie?
      • +5 (7 voturi)    
        Cat de departe te-ai dus... (Joi, 9 iulie 2009, 10:03)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui ast

        cu interpretarea...
      • +9 (9 voturi)    
        discriminare facuta de tigani (Joi, 9 iulie 2009, 10:53)

        serban [anonim] i-a raspuns lui ast

        Daca aceasta propunere va avea o finalitate, as vrea sa fie inclusa si problema discriminarilor din randul tiganilor. Daca e lege, sa fie pentru toata lumea, nu?

        Ma refer aici la discriminarea femeii de catre barbatii tigani, la incalcarea drepturilor copiilor si, nu in ultimul rand, la nenumaratele cazuri de maltratare a animalelor.

        Corect, nu?
    • -1 (1 vot)    
      Romania (Joi, 9 iulie 2009, 14:10)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui azis

      la orice articol in care apar ca subiecti tigani, unguri, homosexuali sau alte categorii minoritare, vom vedea un lung sir de comentarii care sunt in proportie de peste 90% rasiste, xenofobe, ori in cel mai bun caz cu un iz de intoleranta.
      ce ne spune asta despre majoritari?
      asta e intrebarea la care trebuie sa gasim in primul rand raspuns.

      variante posibile:
      1. 90% din cei care citesc articolele sunt toleranti dar nu au chef sa posteze comentarii (lene, lipsa de curaj, indiferenta). dar cum romanul nu este las, lenes sau indiferent, varianta asta pica.
      2. 90% chiar sunt intoleranti. asta ar cam explica de ce tiganii care nu sunt lasati sa se integreze intr-o societate intoleranta, nu au de ales decat sa supravietuiasca cum pot (cu incalcarea legilor si normelor) la marginea acestei societati.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa este (Joi, 9 iulie 2009, 14:28)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui azis

      Cehia sau Slovacia sunt mult mai rasiste, de aceea i-au si marginalizat si eliminat treptat.
  • +8 (12 voturi)    
    Despre ţigani şi ţigănie (Joi, 9 iulie 2009, 8:31)

    Io [anonim]

    Dar despre codul etic al ţiganilor când veţi discuta stimate domn ?
    • +13 (15 voturi)    
      codul etic al tiganilor? Ce-i aia manca-ti-as? (Joi, 9 iulie 2009, 9:14)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Io

      Ce face? Codul etic al tiganilor? Dar de ce nu povestesti tu de cati cai putere are un telefon mobil? Ca cele doua notiuni, caii putere si telefoanele mobile au mai multe in comun decat tiganii si codul etic.
    • +3 (3 voturi)    
      Morala (Joi, 9 iulie 2009, 9:19)

      ast [anonim] i-a raspuns lui Io

      Noi ce putem face in primul rand e pentru noi insine. Cum sa putem pretinde a impune altora anumite reguli daca noi nu avem unele pe care sa le putem discuta si asupra carora toata lumea sa poata cadea de acord?
  • +13 (15 voturi)    
    problema nu sunt tiganii (Joi, 9 iulie 2009, 8:43)

    gonzo [anonim]

    problema e modelul social mafiot-tiganesc la care adera tot mai multi romani cu lipsa de educatie elementara.
    iar problema si mai mare e depersonalizarea tarii prin adoptarea cu pumnul in parbriz a valorilor tiganesti. aceste valori sunt aplicate si implicit promovate de politicieni, politisti, magistrati, patroni in proportii umilitor de mari..
  • +13 (15 voturi)    
    total de acord, DAR (Joi, 9 iulie 2009, 9:08)

    cet23 [anonim]

    Total de acord cu articolul de fata. Dar am o nedumerire.
    In toata problema asta a tiganilor, tiganii nu au nici o implicare? OK, romanii nu au voie sa fie rasisti, trebuie sa-i respecte si asa mai departe. Dar tiganii nu au nici o obligatie in relatia asta interetnica? Ca din cat citesc si din cat aud din partea Europei de Vest, tiganii NU au nici o obligatie.
    Ei pot sa fure, pot sa violeze, pot sa se comporte precum niste paraziti, caci INTOTDEUNA romanii vor fi de vina. Tiganii niciodata, tocmai fiindca sunt tigani.
    Tiganii mereu sunt asupriti. Orice ar face, dar orice, pana la urma vina apartine majoritatii.
    Ma intrebam uneori ce intelege democratia prin OAMENI. Eu cred ca in conceptia ei, eu de exemplu nu sunt om. Daca muncesti cinstit si nu deranjezi pe nimeni, nu esti om, in opinia aceleiasi democratii. Un grup de tigani pot teroriza un cartier intreg (furturi, nopti nedormite ca tiganii urla si fac scandal, cacat in casa scarii, etc etc), dar eu daca ies si zic ceva catre ei, se numeste ca i-am jignic etnic. Ca au drepturile omului. Dar eu nu am nici un drept, din astea ale omului. Nu am dreptul sa dorm noaptea, nu am dreptul sa traiesc intr-un mediu cat de cat normal. Caci eu nu sunt om, se pare, sa mi se aplice aceleasi drepturi ale omului.
    Daca chem politia, sanse mici sa vina. Daca vin totusi, cel mult o amenda, care oricum niciodata n-o sa plateasca nimeni, poate sa dea. Altceva nimic, ca deh, drepturile omului. Pacat ca eu, daca sunt cetatean pasnic, nu sunt om in conceptia corectitudinii politicii, si implicit nu beneficiez de drepturile astea. Ca nu sunt tigan.
  • 0 (4 voturi)    
    Excelent (Joi, 9 iulie 2009, 9:11)

    ast [anonim]

    O excelenta idee. E nevoie de un reper undeva, un compromis acceptat de mai multe parti pe care sa-l putem considera cand ne formulam noi insine o opinie. Din nefericire societatea ne-a impregnat multe prejudecati, de care stiu personal ca ma fac si eu vinovat, uneori inconstient. Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      Excelent de absurd! (Joi, 9 iulie 2009, 13:46)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui ast

      Esti doar un aplaudac al acestei invitatii la autocenzura sau esti Lucian POPESCU insusi?
  • +11 (11 voturi)    
    problema sunt tiganii (Joi, 9 iulie 2009, 9:17)

    bb [anonim]

    vineri dupa amiaza mergeam la mare. m-am oprit la un OMV in constanta sa-mi iau un sandwich, and am iesit, imediat a venit o tiganca sa-mi ceara sandwich-ul. Sigur am refuzat, culmea, ea a fost cea care a fost suparata si m-a facut pe mine "zgarcit si nesimtit" dupa care a scuipat in sandwich, adaugand ca "daca nu pot sa mananc eu, nu mananci si tu". Eu, evident am inceput sa urlu la ea, dupa care, la aproximativ 20 de secunde au aparut inca cativa golani, tot tigani....si au incercat sa ma ia cu chestii de genul "da' ce ai facut ma", "de ce ai suparat-o" etc.
    Deci ei erau aia suparati si ofendati.
    Mentionez ca asta nu a fost prima oara cand s-a intamplat o chestie de genul asta.
    Concluzia mea este ca tiganii sunt problema, si pana nu se face o autoreglementare, din partea comunitatii lor, aceste lucruri nu o sa se schimbe. Evident sunt si tigani care nu sunt de genul asta, dar sunt foarte putini si nu se implica.
    • -1 (7 voturi)    
      Bun (Joi, 9 iulie 2009, 10:15)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui bb

      Chestii de astea am patit foarte mult si e drept cand le patesti iti vine sa blestemi arbori genealogici de la frunze la radacina. Doar ca aici problema e pusa la rece si trebuie analizata rational nu prin rememorarea unor emotii trecute. Intrebarea pe care trebuie sa ne-o punem este de ce acesti oameni nu fac inca parte din societatea romaneasca. De ce multi tineri nu sunt inca scolarizati? De in decursul secolelor de convietuire identitatea si comportamentul tribal nu s-au atenuat? O parte din raspuns este pe cat de simplu pe atat de stanjenitor: pentru ca stramosii nostri i-au tinut pe stramosii lor in sclavie. Pentru ca marii boieri ai neamului nostru, sfintii voievozi si prea cuviosii calugari ortodocsi, duhovnici ai neamului, au fost proprietari de sclavi, iar inaintasii tiganilor au fost sclavi. Daca ei sunt astazi, la aprox un secol de la abolirea robiei asa cum sunt e si pentru ca timp de 600 de ani noi i-am exclus din societatea noastra prin lege. Intervin si alte aspecte antropologice si sociologice, sunt de acord.
      • +7 (7 voturi)    
        incorect (Joi, 9 iulie 2009, 11:46)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

        Poporul evreu a fost cu adevarat asuprit in istorie. Si au o cultura si un trecut despre care poti povesti o viata. Au pus bazele comertului inca din cele mai vechi timpuri.
        Negrii au fost la randul lor sclavi secole la rand. Tiganii au fost mai putin asupriti decat negrii & evrei si tiganii si totusi ei sunt cea mai inadaptata minoritate din UE. Nu am auzit de probleme cu negrii sau everi cum am auzit de probleme facute de tigani prin tarile UE.
        E doar parere propie: Tiganii sunt problema.
        • -2 (2 voturi)    
          Ba foarte corect (Joi, 9 iulie 2009, 13:36)

          Margicu [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

          Referitor la evrei comparatia nu tine. Ei au fost persecutati, recent chiar trecuti prin genocid dar nu au o istorie indelungata a sclaviei.

          Pe urma, nu comparati situatia tiganilor astazi cu cea a afro-americanilor astazi. Vedeti care era discursul despre populatia de culoare, mail ales in statele din sud, la inceputul anilor 60. Americanul alb reprosa celui negru la vremea respectiva cam tot ce reproseaza romanii tiganului astazi. Pe de alta parte am recunoscut deja ca sechelele sclaviei nu sunt singura fateta a problemei. Conflctul nomad - sedentar este un alt aspect si aici merita comparat modul in care s-au incadrat vatrasii (sclavii care stateau pe mosie) si laiesii (ce care duceau o viata seminomada). Nomazii au o cu totul alta perceptie a proprietatii a familiei si asa mai departe. Problemele acestea se rezolva prin educatie.
          • 0 (0 voturi)    
            Sclavia la evrei - element definitoriu (Vineri, 10 iulie 2009, 8:42)

            Mitica [anonim] i-a raspuns lui Margicu

            Evreii au fost atat sclavi cat si stapani de sclavi , din cele mai vechi timpuri, iar istoria lor este marcata de sclavie in cea mai mare parte.

            Acesta explica si anumite comportari si fixatii ale evreilor din cele mai vechi timpuri.

            Va ofer doar trei exemple:

            - sclavia evreilor in Babilon (ep. Nabucodonosor)
            - sclavia evreilor in Egipt (ep. Moise)

            si pe de alta parte

            - cartile Leviticului si Exodului din Vechiul Testament, care cuprind numeroase aprobari ale sclaviei de catre cartile sfinte ale vechilor evrei.

            Sunt descrise cu amanunte cum poti sa obtii sclavii, cat de greu este sa-i bati sau sa-i pedepsesti si chiar cum si cand poti sa faci sex cu femeile sclave.

            Dpv istoric singurele popoare care nu au cunoscut sclavia sunt probabil popoarele slave - care au aparut in istorie organizati deja in momentul cand faceau tranzitia de la oranduirea gentilica la feudalism si indienii amerindieni din Mariile Preerii ale Americii de Nord - care aproape au disparut sub socul dintre comuna primitiva si societatea capitalista.

            Daca aveti nevoie de detalii sau de bibliografie, va rog sa le solicitati prin mesaj pe forum. Va stau oricand la dispozitie.
            • 0 (0 voturi)    
              Corec (Vineri, 10 iulie 2009, 10:06)

              Margicu [anonim] i-a raspuns lui Mitica

              ... doar ca imi dati exemple despre perioada foarte indepartate in timp. Vorbiti despre epoca antica - romana si preromana. Tiganii au fost eliberati in sec al XIX-lea!
      • +2 (2 voturi)    
        EXAGEREZI (Joi, 9 iulie 2009, 13:15)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

        si ce sa facem?
        atunci..sa suportam crimele lor?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu (Joi, 9 iulie 2009, 13:43)

          Margicu [anonim] i-a raspuns lui sabo

          Nu exagerez de loc. Incerc sa explic situatia. Exista tipuri de comportament care sunt clar consecinta sclaviei. Cazurile in care romii isi vand proprii copii si care ne fac parul sa se ridice maciuca sunt in mod clar o consecinta a faptului ca robii, fara drept de a detine proprietati materiale, de a mosteni etc aveau totusi dreptul sa isi vanda copiii altor stapani. Asa au ajuns ei sa isi priveasca propriile progenituri ca pe o marfa. In parte, tiganii sunt ceea ce inaintasii nostri i-au facut sa fie. In parte.

          Cat despre crime acestea sunt individuale. Orice tigan gasit vinovat de un delict trebuie pedepsit la fel ca un roman, machidon, ungur sau martian. Problema de fond se va rezolva atunci cand societatea va incerca sa vindece cauzele si nu efectele.
          • +2 (2 voturi)    
            nu ai dreptate in totalitate (Joi, 9 iulie 2009, 14:54)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

            crimele trebuiesc pedepsite indiferent de etnie. foarte corect. prin educatie s-a incercat si se tot incearca. cati tigani termina 12 clase ?foarte putini.
            cati non tigani termina 12 clase? cosniderabil mai multi. sistemul ofera aceleasi drepturi si oportunitati la toata lumea. de ce ei nu sutn capabilisa se adapteze?
            banuiesc ca acolo unde locuiesti copii (si nu numai) nu sunt terorizati de tigani si nu te lovesti de problemele lor.
            eu refuz sa cred ca societatea noastra trebuie modificata ca sa integram o minoritate.
            unde este dreptul majoritatii? a celor care muncesc zi de zi si platesc impozite pentru ca aceasta societate sa se dezvolte si sa lase urmasilor un viitor mai bun.
            • -2 (2 voturi)    
              Ma repet (Joi, 9 iulie 2009, 15:39)

              Margicu [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

              Ma repet, orice delict trebuie pedepsit cu aceeasi severitate. Daca exista cartiere unde exista probleme deosebite de criminalitate prezenta politiei trebuie intarita. Si cu asta sunt de acord. Cand te referi insa la problemele legate de o etnie, atunci refuz sa accept ca aceasta ar avea o predispozitie genetica pentru a comite o fapta sau alta. Cred ca atunci cand statisticile arata fenomene specifice de acest tip atunci e vorba de cauze sociale, ori pentru cauzele sociale suntem responsabili toti. Ma intrebi de ce sunt atat de putini romii care termina liceul. Te intreb de ce intr-o tara cu aproape jumatate din populatie in mediul rural numarul de absolventi de studii superioare din mediul rural este infim? Oare nu trebuie facut ceva?

              Mai fac o analogie: tie iti ploua in camera. Ai mai multe variante. 1) Te hotarasti sa extermini norii de ploaie. 2)Pui galeata dupa galeata sub picaturi si te enervezi pe natura indisciplinata a ploii care spre deosebire de soare, zapada sau grindine iti intra cu nesimtire in casa si te juri ca tu nu ridici un deget sa iti "modifici" locuinta mostenita din mosi stramosi. 3) Gasesti pe unde se infiltreaza apa, repari izolatia si acoperisul si te gandesti ca daca tatal si bunicul tau nu au reparat la viata lor casa (sau poate au incercat dar le-au lipsit mijloacele) poate ca ar fi timpul sa ai tu mai mare grija.
              • 0 (0 voturi)    
                gresesti cu intrebarea (Joi, 9 iulie 2009, 15:55)

                un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

                acoperisul nu se sparge...cineva il sparge. si ori de cate ori il repari cineva il sparge din nou...si din nou.
                Si tu spui ca eu si ai mei sunt de vina ca nu facem acoperis mai rezistent?
                Eu sunt de parere ca trebuie inlaturat cel ce sistematic sparge ion mod voit acoperisul.
                • -1 (1 vot)    
                  Mda (Joi, 9 iulie 2009, 17:51)

                  Margicu [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

                  Nu ai inteles analogia mea, asa ca mai bine o lasam moarta. Incerc sa iti earat ca rasismul in Romania exista, e real si provine ca si in SUA dintr-un rasism institutional practicat in Muntenia si Moldova cel putin din secolul al XIII-lea - sclavia. Eliberarea romilor i-a dezlegat de jugul oficial dar i-a lasat intr-o saracie lucie si cu un stigmat social. Nici una din generatiile care s-au succedat de atunci nu a facut altceva pentru oamenii astia decat sa ii judece (si sa ii judece in parte ci colectiv). Scuze, la un moment dat acum vreo 60 de ani unii au incercat solutia "inlaturarii" adica genocidul. Da poate ca foarte recent s-au incercat diverse retete de integrare, dar daca ele au dat gres poate ca nu e numai vina romilor.
          • 0 (0 voturi)    
            saracutii de ei... (Vineri, 10 iulie 2009, 14:11)

            SICA [anonim] i-a raspuns lui Margicu

            Hai, las-o balta! Nu i-a facut nici un inaintas asa cum sint ! Daca te injura sau te scuipa pe strada sau iti fura din buzunare, din casa, iti dau in cap, asta n-are nimic de-a face cu trecutul de sclavie si cu nimic altceva decit cu stilul nomad de a fi! Inutila motivatia de mai sus pentru ca,asa cum si tu spui, au trecut "in jur de" 100 de ani ! Realitatea e ca au ramas tot jegosi, hoti si mare parte criminali ! Si apropo de mosteniri, da o fuga prin satul Budesti si da un ochi pe acolo! Nu cred ca le-au construit muncind 3 ture a 8 ore ! Chestia asta cu integrarea trebuie mai intii explicata lor si mai presus de toate convinsi ca sint niste legi de respectat pt. a fi integrati (ia uite ce prostii mai scriu si eu!)Zi-mi si mie,asa, dupa tine, cum sa-l tratezi pe tigan cind te scuipa,te injura,etc.? Ce cauze trebuie sa vindece societatea? Nu cumva ar trebui sa le cerem si scuze in mod oficial ca acum 100 de au fost sclavi?Ce zici, n-ar fi bine sa le construim si case, sa le dam de toate ca sa ne ierte? Pina una-alta uita-te ce le fac aia din Belfast si zau ca imi place! Si cred ca nu e departe ziua cind o sa inceapa sa si-o ia si in Romania pentru ca si-au facut destul de cap!
    • +5 (5 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Joi, 9 iulie 2009, 10:58)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui bb

      De ce tot noi suntem criticati.
      Noi suntem civilati asa cum suntem, noi am facut societatea asta cu bune si rele si pentru ca tiganii nu se adapteaza la aceasta societatea cladita de mine si cei ca mine tot noi suntem vinovati?
      E REVOLTATOR! Am prieteni si cunsotinte de diverse nationalitati rase cetatenii. Toti sunt oameni educati care chiar daca vin din tari mai putin dezvoltate decat Romanica asta a noastra sunt oameni care muncesc si daca au nevoie de ceva isi bat capul cum sa munceasca si sa produca mai mult ca sa isi permita acel lucru. Ca sa nu mai zic ca sunt oameni cu niste maniere care de multe ori ne depasesc si pe noi romanii. Nu ai cum sa nu ii apreciezi pe acesti oameni. Acestia sunt evrei si negrii de exemplu. Ei sunt oameni cu care am avut contact si inevitabil am legat prietenii. Mi-a fost imposibil sa nu ii apreciez si sa nu ii respect pe acesti oameni. Nu ma intereseaza religia omului, credinta lui, si nici culoarea pielii. Ma intereseaza strict gradul lui de civilizatie si educatie. Doar dupa asta ii judec.
      Despre tigani nu pot zice nimic nou pentru ca "bb [anonim] " a spus inaintea mea totul.
      Si cineva acum scrie un articol in care spune ca tot eu si cei ca mine trebuie sa fim educati. Nu oameni buni. Tiganii trebuiesc educati doar ca nu se poate pt ca nu vor. Prefera sa traieasca parazitand decat contribuind la societatea din jur.
      Ma opresc aici cu critica tiganilor din bun simt. va amintesc doar atat. Pana acum creceam ca societatea noastra romana e prea incompetenta pt a integra aceasta minoritate a tiganilor. pana cand am intrat in UE si tiganii din RO au plecat in toata Europa. Am vazut acelasi efect ca si pana acum. Nici societatile Occidentale nu au resusit ceea ce noi am esuat: integrarea tiganilor. Nu crede nimeni ca tiganii sunt de vina? De ce noi? De ce alte minoritati etnice nu au astfel de probleme.
      Nu crede nimeni ca TIGANII SUNT PROBLEMA??
    • +2 (2 voturi)    
      da, asa functioneaza! (Joi, 9 iulie 2009, 13:35)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui bb

      Exact asa functioneaza si drepturile omului! De ce ai jignit-o, dupa ce ti-a scuipat in mancare? Ca ea nu a scuipat in mancarea ta ca a fost rea, a fost doar o manifestare a diveritatii ei culturale!
      Eu zic sa te bucuri ca nu te-a dat in judecata pt. jignire, c-o puneai! Te alegeai cu dosar penal!
      Asa funtioneaza in practica sistemul asta cu drepturile omului.
  • +7 (9 voturi)    
    Cu aceeasi moneda (Joi, 9 iulie 2009, 9:35)

    keloo21 [anonim]

    Cum discutam cu tiganii? Simplu. Prin aceleasi mijloace de comunicare folosite de ei. Prin forta de constrangere si prin exterminarea lor.
  • +1 (5 voturi)    
    ESTE FOARTE (Joi, 9 iulie 2009, 9:37)

    sabo [utilizator]

    foarte putin indicat..intracat un aesemnes cod ,peste cativa ani devine lege...inducand deformari ilogice pentru exprimarea publica, ajungandu-se la sanctiuni pentru opinii!
    lasati limba sa evolueze viu asa cum este organismul ei!
  • +7 (7 voturi)    
    da (Joi, 9 iulie 2009, 9:59)

    csuszpi [utilizator]

    Domnilor si doamnelor eu sunt ungur.In momentul de fata societatea in care traim este o societate crestina.Fie ea ,ortodox ,catolic reformat,etc.valorile de baza sunt cele zece porunci si legile juridice care sau construit pe ele.Am trait cu tigani mai mult de 7 luni.Cu gaborii nostrii din Ardeal.Pentru ei daca au putut sa te traga pe sfoare fie cu numele Domnului fie jurind pe numele celor mai dragi fie sa te fura prin orice metoda pentru ei este o fapta pozitiva.Si nu se putea spune ca nu au avut ce sa maninca.Au niste casa vile masini etc.Asa aste societatea lor construita.De la saraci la bogati.Vorbesc de majoritate,din pacate.Cu stima.
    • +3 (3 voturi)    
      As vrea sa cunosc parerea unui maghiar (Joi, 9 iulie 2009, 13:19)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui csuszpi

      Cu toate ca se vehiculeaza despre conflictele interetnice romano-maghiare nu am auzit de case romanesti incendiate de maghiari si nici de case meghiare incendiate de romani. In schimb romanii si maghiare sunt solidari cand vine vorba de a aduce la ordine pe tigani. Asta cred eu ca spune multe, la fel ca proverbul"cand doi oameni ti spun ca esti beat, du-te de te culca". Sustin si eu ca problema este autodiscriminarea tiganilor care in majoritatea covarsitoare fac totul pentru a nu se integra intr-o societate normala. Eu au cu totul alte valori decat noi, fie romani, fie maghiari, fie, cum au scris inaintea mea, evrei sau afriacani si as adauga eu chinezi. Si nu prin interdictii sau actiuni punitive asupra celor normali se rezolva problema.
    • +1 (1 vot)    
      vezi??? (Joi, 9 iulie 2009, 13:37)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui csuszpi

      Vezi? Spui ca pentru ei a fura este o fapta pozitiva. Daca e asa, atunci actul de a fura intra in caracteristicile culturale ale etniei lor. Si aceste caracteristici, oficial trebuie protejate si respecate. Asta e. Daca furi si esti roman sau ungur, e rau. Daca esti tigan, treaba e mult mai nuantata.
  • +3 (7 voturi)    
    pl articol (Joi, 9 iulie 2009, 10:07)

    Costi [anonim]

    iar faceti pe sfertodoctii bai civilizatilor? credeti ca daca pozati in aparatori ai drepturilor omului si in occidentali o sa aveti si voi un os de ros? Domnul I.B, cobori "in strada" luceafar sfant ca am impresia ca nu cunosti deloc realitatea. Vorbesti despre probleme atat de filosofice legate de semnatica si problema a rasismului cand in strada tiganul te taie pt. ca ai trecut cu masina pe o strada unde el si clanul lui de jdemii de tigani dau o petrecere cu manele. Vreti ca tiganii sa nu mai fie discriminati? pai atunci explicati-le ce e aia civilizatie dar sunt convins ca or sa inteleaga asa cum au inteles si reprezentatii Romaniei de marca la periferia Parisului, Romei, etc...
    In locul teoriei pedante, mai bine ati incepe construirea unei fasii de pamant pe suprafata unui judet incercuite cu garduri de 7 m inaltime sa stea toti acolo, sa se fure intre ei si sa se omoare.
    Si da, sunt rasist si fac ceva pe "valorile" occidentului pe care incearca sa ni le impuna cand nici ei nu le respecta. Sa vina Barosso sa intre in spatele casutelor de pe calea calarasi si sa-i educe. sa vedem. ce rahat face?
    • +1 (3 voturi)    
      scaldati-va (Joi, 9 iulie 2009, 10:41)

      thor [anonim] i-a raspuns lui Costi

      cu totii pana lagat si in gura cu occidentalism si "civilizatie europena" sa va <<simteti>> bine...ca transcendeti spre o treapta superioara decat gramada asta josnica in care traiti. inghititi tot de la vestici, ca e bun, nu conteaza ce e...chiar si NATIONALISMUL lor e bun fata de restul mizeriilor ce ni se arunca de acolo...de fapt cred ca-i singurul....dar cum toti simtiti ca romania nu prea se poate tine pe propriile-i picioare pupatii in ...ms-dos... pe aia din vest pana o sa va maroniti de tot...dar totusi parca-i mai bine sa pupati la vest decat la est...si eu zic la fel...spor!
    • -2 (4 voturi)    
      sa te declari rasist nu e o dovada de curaj (Joi, 9 iulie 2009, 12:21)

      gruia [anonim] i-a raspuns lui Costi

      agresivitatea nu rezolva nimic in afara de a-ti consola orgoliul de mascul zgandarit. margicu mai sus are dreptate, tre sa privim problema si din persp istorica. in plus, unii sociologi si psihologi spun ca daca etichetezi o persoana sau un grup, cei in cauza dezvolta tendinta de a se comporta ca atare. altfel spus, tiganu tratat de hot si necivilizat n-o sa aiba prea multe de pierdut daca o sa si fie asa - nu face decat ceea ce te astepti sa faca;
      altfel, de acord ca si practicile lor ar trebui reglementate
    • +1 (1 vot)    
      cum ce face? (Joi, 9 iulie 2009, 13:39)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Imparte niste pliante care incrimineaza asa-zisa discriminare a tiganilor de catre romani, si apoi pleaca.
  • -3 (3 voturi)    
    tiganii pot reprezenta Romania si in acest fel (Joi, 9 iulie 2009, 10:09)

    fanfaragiul [anonim]

    Fanfara Shavale din satul Zece Prajini, cautati pe youtube.com/watch?v=zVnIQvY3M5s
  • +3 (5 voturi)    
    ciciti asta si tragesti sg concluziile (Joi, 9 iulie 2009, 10:13)

    thor [anonim]

    cautati pe google <<tigani timisoara>>. unul din linkuri duce la acest articol din ziarul gandul:

    http://www.gandul.info/viata/cum-pun-mana-tiganii-pe-centrul-timisoarei.html?3931;2943009

    Au prins tiganii treaba cum e cu discrimarea si ca au voie sa tipe in gura mare cat vor ca totul pica in capul majoritatii si ne iau de prosti si la cel mai josnic nivel de batjocura
  • +4 (6 voturi)    
    tigani (Joi, 9 iulie 2009, 10:31)

    popescu dan [anonim]

    de ce nu muncesc, de ce nu respecta legea, sunt omeni care muncesc pentru 500 lei, si nu fura, ei de ce nu, au toate drepturile locuri in licee, facultati, suntem prea toleranti ,
  • +4 (4 voturi)    
    Avem nevoie de reguli? (Joi, 9 iulie 2009, 10:45)

    Vorbe goale [anonim]

    Nu, nu avem nevoie de nici un fel de reguli, atata vreme cat ei nu respecta nici un fel de reguli.

    Solidaritate? Cu cine? Cu ce?
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Joi, 9 iulie 2009, 11:27)

    mihai [anonim]

    mda, toti suntem egali numai ca unii sunt mai egali cu ceilalti...

    nu sunt rasist, ma doare undeva daca am un vecin de orice natie si etnie, atat timp cat acesta este civilizat.

    daca am vecin hoti sau excroci sau orice alta taratoare iar politia nu face nimic (locuiesc intr-o zona mixta ca sa spun asa), nu stiu daca ma transform in rasist pt ca bat un tigan, roman, chinez, orie alta natie, ca mi-a furat bicicleta copilului sau un imbecil ce-si face singur dreptate tragand de urechi un hot pentru ca militienii stau si se uita..

    iar proportional cei ce fac cele mai multe probleme sunt domnii tigani, de aceea tigan si raufacator au devenit cumva sinonime...

    si asta nu e vina nici unei majoritati de pe mapamond...
  • +3 (3 voturi)    
    reguli (Joi, 9 iulie 2009, 12:05)

    morosan [anonim]

    Curios cum dl.Mircea Toma, care ar sari ca ars daca s-ar scoate un cod etic al ziaristilor, tipand ca asta e intoarcere la dictatura si cenzura, daca a primit niste parale de la un finantator occidental, loveste in libertatea de exprimare a celui mai liber mediu: netul.
    Curat murdar nene Catavencu!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu am nimic cu tiganii. (Joi, 9 iulie 2009, 12:58)

    AlinN [anonim]

    In schimb am cu infractorii. Si infractorilor recidivisti, hai sa zicem, a doua oara, ar trebui sa li se puna la dispozitie un fel de insula, unde sa se autoguverneze. Nu inchisoare, mancare gratis, etc, etc. Spre exemplu Insula Mare a Brailei. Ar trebui lasati acolo, sa-si creasca singuri mancarea, sa-si faca singuri case, etc. Sa nu aibe legaturi cu tara. Cine ar fi tentat sa evadeze impuscat. Se cheltuiesc prea multi bani cu inchisorile si nu au eficienta de reintegrare in societate. Acum, daca s-ar nimeri sa fie mai multi infractori tigani, asta este.
    • +1 (1 vot)    
      perfect de acord cu tine (Joi, 9 iulie 2009, 15:02)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      dar in loc de insula de ce nu munca in folosul comunitatii. daca a incalcat legea a adus un prejudiciu sistemului...adica noua celor ce muncim si platim impozite contribuind la sitemul in care traim.
      Daca aduce un prejudiciu sistemului ar trebui sa munceasca in folosul comunitatii. Agricultura de exemplu.
      Nu este corect ca dupa ce incalca legea sa doarma si sa manance pe banii publici.
      Si uite asa. Gasim ceva de facut pentru toti infractorii. Ceva util sistemului caruia i-au daunat!
  • +1 (1 vot)    
    rasism (Joi, 9 iulie 2009, 13:09)

    jules [anonim]

    da suntem rasisti. poate ca suntem indreptatiti sa simtim asta. ca si persoana incerc sa fac totul bine si sa fiu in limita legii. asa mi-am crescut si copilul si daca as mai avea inca un copil tot asa l-as creste.si atunci de ce sa stau si sa ma uit cum ma sfideaza altii?pe mine, legea si tot ceea ce tine de oameni si omenie in tara asta. de ce mi-ar pasa de ei ?
    si de ce sa nu-i urasc?
    daca imi oferiti o explicatie pe care sa o pot intelege si accepta o sa incerc sa nu mai fiu rasista.
    daca nu lasati-ma sa fiu asa si nu ma mai judecati pe mine ci judecati-i pe ei.
    • -1 (3 voturi)    
      raspuns (Joi, 9 iulie 2009, 13:44)

      gruia [anonim] i-a raspuns lui jules

      pt ca in general nu e bine sa urasti pe nimeni, face rau la ficat. evident ca te deranjeaza comportamentul unora, dar greseala mare e sa ii pui pe toti in aceeasi oala. te supara cand romani (si nu numai tigani!) au probleme de perceptie sociala prin alte tari - nu suntem toti hoti si violatori!
      eu justific anti-rasismul simplu: asa cum nu putem iubi grupuri de oameni, ci doar indivizi, n-ar nici sa uram grupuri de oameni, ci doar indivizi.
      n-am auzi inca pe nimeni sa iubeasca pe toti sasii, de exemplu, in schimb unii dintre noi ii urasc pe toti tiganii
      • +2 (2 voturi)    
        si atunci... (Joi, 9 iulie 2009, 15:04)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui gruia

        cum iti explici ca majoritatea infractiunilor de genul pe care le pomenesti sunt facute de tigani?
        nu am ausit de sat de romani care jefuiasca in masa care sa traisca numai din fgaradelegi. In schimb de tigani da.
        sa fie o coincidenta?
    • +3 (3 voturi)    
      a (Joi, 9 iulie 2009, 13:50)

      gruia [anonim] i-a raspuns lui jules

      si sa nu uit: daca iti educi copiii doar sa respecte legile scrise prin coduri e nasol. cea mai importanta e legea morala (din tine). care te invata ca indiferent daca ceilalti fac rau, tu tre sa faci bine
  • +2 (2 voturi)    
    sokeres (Joi, 9 iulie 2009, 13:34)

    ando bul [anonim]

    "libertatea ta se termina acolo unde o incalca pe a mea"
    valabil pentru: natie, rasa, sex, religie, politician,tigan, alb , maro, cocalar , violonist sau sofer blonda...
  • +4 (4 voturi)    
    ce are de-a face cu ura? (Joi, 9 iulie 2009, 14:33)

    morosan [anonim]

    Daca intrebati orice om normal ce il deranjeaza iti va raspunde:
    - hotii si violatorii care ne pateaza numele in Italia
    - indivizii care nu se spala decat cand ii ploua
    - cei ce isi obliga femeile sa se marite de la 12 ani si sa devina fabrici de copii pusi la cersit
    - familiile de asistati sociali care au facut o traditie din asta
    - cei ce nu-si lasa copii sa mearga la scoala si ii scot la produs
    - cei ce se imbraca strident sau in culori antijeg
    - cei ce se cearta pe strada si sar la bataie la cel mai mic pretext, de preferinta numai cand sunt 10 la 1
    etc, etc.
    ... ce are asta de a face cu o anumita rasa?
    Imi pare rau ca 99% din cele de mai sus se potrivesc celor de etnie tiganeasca, dar ce vina am eu? Ar trebui sa le trecem cu vederea tot, numai pt. ca sunt de alta rasa decat noi?
    Ce credeti dle. Toma, cat va dura pana vor scoate un nou cod penal in care pedepsele pentru minoritari vor fi mai mici, numai pentru ca ei sunt victime orice-ar face?
  • +1 (1 vot)    
    drepturi (Joi, 9 iulie 2009, 14:42)

    danmihai [anonim]

    "• respecta dreptul fiecarei persoane sau grup de persoane la autoidentificare/ de a fi numit asa cum isi doreste; "

    Interesant e ca Grecia nu respecta acest drept al unora de ase numi macedoneni pentru ca le submineaza identitatea nationala.
    ONG-urile care au luat in gura cuvantul rrom si l-au adus la forma romani, care denumeste, in lipsa diacriticelor si pe cei ce locuiesc in aceasta tara si nu sunt de aceeasi etnie cu rromii, daca era in Grecia ar fi fost demult zvanturate si declarate tradatori ai identitatii nationale.
    Pe cand in Romania, care identitate, monser. Noi sa fim sanatosi si banii sa curga la tescherea, ca tara asta si asa nu ne place si copii nostri vor trai oricum prin alte parti. Asadar, dati fratilor in romani, umiliti-i, puneti-le botnita si dupa aia declarati-va suedezi, daca va lasa aia, ceea ce nu cred.
    • -1 (1 vot)    
      Cum adica? (Joi, 9 iulie 2009, 18:14)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui danmihai

      O intrebare: "cei care locuiesc in aceasta tara" nu numara printre ei si rromi? Pe la inceputul secolului 20 co populatie de la periferia europei numita pana atunci aproape exclusiv valahi a reusit sa isi impuna endonimul care, scris fara diacritice, poate fi confundat cu numele locuitorilor orasului Roma. Deci se poate...
  • -1 (1 vot)    
    presa romaneasca (Joi, 9 iulie 2009, 14:57)

    dabija [anonim]

    Presa romaneasca este autoarea ddiscriminarii prin mentionarea tot timpul a "etniei rrome", de parca asta ar fi cea mai importanta informatie.
    Jurnalistii fiind in majoritate niste imbecili ne iau si pe noi de idioti cand comenteaza imagini cu unii tuciurii si adauga apasat " un grup de rromi". Ar trebui sa li se interzica in primul rand aceasta precizare, infractiunea fiind aceeasi indiferent de rasa, iar noi putem sa apreciem singuri, dupa nume sau dupa aspectul fizic, carui grup etnic ii apartine infractorul, asata daca chiar ne pasa.
    Cuvantele roman, rrom, tigan, ungur nu ar tebui folosite de catre presa. Toti suntem egali in fata legii. Punct.
  • +1 (1 vot)    
    rasism (Joi, 9 iulie 2009, 18:28)

    shhh [utilizator]

    ce inseamna acest cuvant? eu cand il aud imi vin in minte doar filmele alea americare in care cativa albi cu cagule tabarau pe cativa negri asupriti sau cativa pusti tunsi la chelie care asculta punk prind vreun negru prin vreun tunel si il bat pana face pe el. Deci, ce inteleg eu prin rasism... o ura imensa impotriva unor persoane diferite fata de tine, DAR CARE NU TE-AU DERANJAT CU NIMIC in afara faptului ca au incercat sa existe in acelasi loc cu tine.
    Atunci concluzia mea este ca noi, romanii (in afara de cei din PRM binenteles :P ) nu suferim de nici un fel de rasism atunci cand ii injuram pe tigani pe unde apucam, pt. ca asta este doar o consecinta a comportamentului lor fata de noi atunci cand incearca si chiar reusesc sa ne fure prin orice mijloace. daca nu ne-ar fi facut nimic nu cred ca ii injura cineva. Pe unguri ii suportam bine mersi.
  • +1 (1 vot)    
    Tiganii (Joi, 9 iulie 2009, 20:53)

    Roman. [utilizator]

    ...sunt cea mai mare problema a societatii romanesti,si de curand,a intregiului continent European.Consumatori neobositi de resurse financiare,resurse carora li s-ar putea da o intrebuintare constructiva,nu se vor integra niciodata,pentru simplul motiv ca nu vor! Nu le ajunge niciodata ce si cat primesc,asa ca fura tot de la cei care ii tin in viata:romanii Este comod si distractiv pentru tigani sa paraziteze si sa primeasca haleala si toale,si sa primeasca drepturi,pe care romanii nu le au.Le convine sa pozeze in victime in Europa,pentru ca si europenii le dau bani,crezand ca au rezolvat problema.
    Ii auzi spunand mereu:"sa ne dea si noua,ca avem copii"de parca n-am stii ca pentru ei plozii sunt instrumente de santajat autoritatile,si,prin care sug de la sistemul de asigurari sociale.
    Sunt la marginea societatii pentru ca acolo vor sa fie,refuzand educatia si munca,si acolo vor ramane,indiferent cate eforturi ar face autoritatile,si cate resurse ar risipii.O sansa - infima - sa fie integrati,ar fi sa nu li se mai dea de pomana,si sa consume doar ce produc prin munca cinstita,dar asta ar insemna genocid,nu-i asa?...
    Pana la urma,nu este de vina istoria,societatea,majoritarii,celelalte minoritati si europenii in general, pentru ceea ce sunt si pentru felul cum sunt perceputi,ci ei,tiganii,sunt singurii vinovati.Organizatiile tiganesti,si-au facut un obicei - in concordanta cu specificul etniei - de a da vina pe romani pentru starea in care se afla minoritatea tiganeasca,si nici nu le trece prin cap ca vina le apartine in exclusivitate.
  • +2 (2 voturi)    
    reguli (Joi, 9 iulie 2009, 22:08)

    kronk [anonim]

    Vorbiti discutii.Am copilarit intr-un cartier de tigani (Dudesti-Vitan).Regula e una singura:bita.Batuti sa stie de frica.Sunt lasi daca te repezi la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    aa (Luni, 21 martie 2011, 13:38)

    Anonim [anonim]

    A fi rasist e cel mai urat lucru ever ! Am 18 ani,sunt tiganca si NU IMI E RUINE deloc ;) ba chiar sunt mandra de mine....si de parintii mei care muncesc zi si noapte sa aduca un ban cinstit din casa si nu fura din buzunare !