UPDATE Protest magistrati: Activitatea de judecata a fost reluata

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 10:21 Actualitate | Esenţial

Magistratii din cadrul Judecatoriilor de sectoare, Buftea si Cornetu, precum si cei ai Tribunalului Bucuresti si-au reluat lucrul, marti, dupa ora pranzului, dupa ce acestia au refuzat timp de aproape trei ore sa intre in salile de judecata, protestand astfel fata de reducerea salariilor din justitie cu 50%.

Magistratii au declansat, marti dimineata, un protest spontan, acestia refuzand sa intre in salile de judecata pana la ora 12:00. Protestul a fost legat de criza financiara din tribunale, magistratii fiind nemultumiti de eliminarea sporului de stres neuropsihic, care reprezinta 50% din salariu.

Potrivit unui comunicat remis marti de Tribunalul Bucuresti, magistratii "isi exprima profunda ingrijorare fata de modul in care Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti intelege sa fie preocupat de functionarea sistemului judiciar, in ansamblul sau."

“In anul 2009, Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti a aprobat pentru Tribunalul Bucuresti  un buget de 47%, ulterior diminuat la 44%,  prin comparatie cu exercitiul bugetar al anului 2008, ceea ce a condus la disfunctionalitati grave in desfasurarea activitatii, nemultumiri din partea magistratilor si la crearea unei perceptii eronate in randul  opiniei publice”, se arata in comunicat.

Potrivit magistratilor, ultima masura adoptata de minister, aceea de a reduce salariile din justitie cu 50%, este una “sfidatoare” si o incalcare a independentei judecatorilor. "Reducerea in aceasta maniera a drepturilor salariale incalca hotarari judecatoresti definitive  si irevocabile, inscrise in carnetele de munca, chiar in baza corespondentei derulate cu Ministerul Justitiei", se mai arata in comunicat.

Magistratii sustin ca, pana la acest moment, “au apelat la mijloace procedurale legale pentru apararea drepturilor lor”, urmand ca formele de exprimare a nemultumirilor sa evolueze in functie de raspunsul Ministerului Justitiei.


Citeste mai multe despre   






















5499 vizualizari

  • +16 (32 voturi)    
    lasati baieti, nu fi tristi! (Marţi, 7 iulie 2009, 10:40)

    cet23 [anonim]

    Lasati baieti, nu fiti tristi! Oricum va ramane un salariu mult peste media pe economie.
    Dar cum lacomia voastra nu are limite, nu fiti tristi, va recuperati banii din spagi. E specialitatea voastra.
    • -11 (29 voturi)    
      De unde stii cat are un magistrat? (Marţi, 7 iulie 2009, 11:09)

      VictorConstantinescu [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Ai tu idee cat are salariu un magistrat? La judecatorie are 3000Ron si la Tribunal 4500Ron, cu tot cu sporuri. Ti se par sume "nesimtite" pentru un om care decide asupra libertatii altora?

      Stii tu ca unii intra cu cate 90 de dosare in sedinta?

      Probabil ca nu, dar e comod sa critici cand nu esti informat. Ca na, doar esti roman, e specialitatea ta :)
      • +19 (25 voturi)    
        Daca nu le convin salariile sa plece. (Marţi, 7 iulie 2009, 11:28)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Daca judecatorilor nu le convin diminuarile de salarii ei pot sa isi dea demisia si sa caute alt loc de munca. Nu inteleg care e problema?
        • -11 (21 voturi)    
          stai linistit (Marţi, 7 iulie 2009, 12:00)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Andreea

          stai linistit deja au plecat multi si au sa mai plece...sa va vedem apoi pe toti astia care dati cu pietre ce veti mai zice.De ce crezi mataluta ca cei mai tari juristi intra in avocatura sau pleaca din tara? Tre sa ai patriotism nebun sa te pui in slujba insilor "relaxati" ca tine, care arunca cu pietre aici sau sa fii incompetent...mai coborati voi salariile si o sa vedem cine o sa va mai judece pe voi pana la urma...tristi iresponsabili, stupizi debusolati.
          • +5 (9 voturi)    
            desigur (Marţi, 7 iulie 2009, 12:21)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui alex

            avocatii parlamentari fac legi confuze pt ca sleahta lor sa-i poata stoarce de bani pe clienti! nu-i bai, om face legi limpezi, incat avocatii vor fi muult mai putin necesari!
            • -1 (1 vot)    
              ... (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:36)

              dezea [anonim] i-a raspuns lui clujean

              eventual, poate vor fi scrise legile pe placi de lemn, ca sa fie nevoie numai de strungari ca tine, ca numai voi sa mancati, nu? :) avocatii sa moara de foame - saracule
          • +6 (12 voturi)    
            stimabile (Marţi, 7 iulie 2009, 12:48)

            Tomus Nicolae [anonim] i-a raspuns lui alex

            stimabile judecator, ai grija la limbaj, ca aici nu esti in sala ta de judecata, sa calci cu bocancii peste lege si peste bun simt, da ? alege-ti cuvintele, stimabile, si mai spala frazele. Pleaca in strainatate juristii ?? Ma faci sa ma cutremur de ras: pleaca sa aplice o alta legislatie, nu ? Ca aici le merge rau: nu dau socoteala nimanui pentru ilegalitatile si tampeniile mosntruoase pe care le promulga in decizii, ca apoi Haga sa dea in sfarsit dreptate oamenilor, iar statul roaman sa plateasca daune, adica fiecare cetatean sa plateasca pentru incompetenta si iresponsabilitatea judecatorilor, nu ?
            • -2 (12 voturi)    
              tovarase drag (Marţi, 7 iulie 2009, 13:20)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Tomus Nicolae

              Nu ati intuit bine, nu sunt judecator, si in plus scriu din strainatate, spre informarea dvs. juristii romani pot sa isi practice meseria foarte bine in strainatate. Am sa va raspund scurt si am sa va invit sa mai cititi,macar, un manual de educatie civica de clasa a VII-ea. Exista raspunderea magistratilor si nimeni nu a contestat necesitatea punerii ei in act atunci cand un magistrat incalca legea. Magistratii nu promulga nimic, presedintele promulga legi. Haga nu da dreptate oamenilor ci statelor. Haga este un tribunal international ce reglementeaza conflicte intre state, persoanele fizice nu au ce cauta acolo.Confundati Curtea Internationala cu CEDO, mai studiati. Oricum, le CEDO nu este condamnat un judecator ci statul care are o LEGISLATIE neconforma cu ConventiaEDO, oricum nu vad legatura cu problema in discutie. Va sugerez sa vorbiti dupa ceva mai multa reflectie. Cu stima
          • +8 (10 voturi)    
            mai bine lipsa (Marţi, 7 iulie 2009, 13:03)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui alex

            lasa ca si asa nu avem parte de judecata corecta in tribunale. Decat sa-si bata joc de noi cu salarii mari mai bine deloc, ca tot aia e.
            Niste spagari. Stai luni intregi in tribunale si ei tot amana cauza. Mai bine protestau ca sunt incompetenti.
            • -1 (1 vot)    
              ... (Miercuri, 8 iulie 2009, 19:38)

              dezea [anonim] i-a raspuns lui bogdan

              ma mir ca stii sa folosesti internetul.. dar poate esti la un prieten si atunci ai putea fi capabil cu ajutorul lui
          • +3 (9 voturi)    
            Ce sa faca in afara tarii? (Marţi, 7 iulie 2009, 13:21)

            Rebel [anonim] i-a raspuns lui alex

            Pleaca judecatorii in afara tarii? ce sa faca? Nu au ei nevoie de avocatii si judecatorii nostri, ei au nevoie de ingineri si muncitori. Sunt foarte multi absolventi de drept asa ca au de unde alege. Nu au experienta? Invata pe parcurs dar poate nu au si ifosele voastre! Sa fiti sanatosI.
      • +17 (19 voturi)    
        Prea mult (Marţi, 7 iulie 2009, 11:32)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Mult prea mult - oricum peste media pe economie...si avand in vedere ca sunteti premiati de toti infractorii care devin liberi "nu prezinta pericol public" sau de toti revendicatorii care primesc halci intregi de parcuri (si nu numai) eu zic ca e loc de mai multe reduceri.

        V-as aduce la nivelul unui profesor - cam 1300-1800 ron pe luna maxm- fiindca si la salarii de mii de euro se pare ca tot corupti pana in maduva oaselor sunteti. Asa macar facem economie la buget.
        • -5 (9 voturi)    
          prea mult.... (Marţi, 7 iulie 2009, 13:09)

          capatu satului [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          nu se compara salariul profesorului cu cel al judecatorului, totusi, trebuie sa incercati sa observati ce etape trebuie sa parcurga o persona pt. a deveni profesor sau judecator,

          daca pt. a ajunge profesor (la liceu sau scola generala) se organizeaza concursuri in fiecare judet al tarii, concursuri la care verificatorii sunt numiti de Insp. Scolar Judetean - numit politic,
          pt. a ajunge judecator se organizeaza concursuri doar de catre CSM, persoanele care verifica lucrarile sunt in general buni profesionisti sau persoane ce se bucura de o mare probitate fiind numiti de catre CSM - organism ce cuprinde in mare parte profesionisti si nu politicieni sau membri de partid...
          studiati si Dvs. sa vedeti ca CSM nu a aprobat recent, ca nici un magistrat (dintre cei inscrisi - multi cadre universitare sau cu activitate universitara) sa intre la Inalta Curte de Casatie intrucat nu i-a considerat pregatiti,
          personal, nu am auzit nici un caz in care dintre persoanele care candideaza pt. gradul de prof. universitar in Bucuresti sa nu promoveze nimeni examenul,
          oricum nu se poate compara o activitate de 80 - 100 dosare, cu sedinta de judecata ce incepe la ora 8,00 si se termina la ora 20,00, cu 3-4 ore de cursuri pe zi asta nu la toate materiile, si cu vacantele binecunoscute....
          • +7 (9 voturi)    
            Te prefaci greu de cap (Marţi, 7 iulie 2009, 14:01)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui capatu satului

            Nu e vorba de cat timp dureaza pregatirea - atunci un medic ar trebui sa aiba cel putin dublu cat un magistrat, daca nu de cateva ori mai mult.

            Justificarea salariilor aberant de mari in comparatie cu restul bugetarilor a fost pentru a elimina coruptia din Justitie. Se pare ca efectul a fost cel opusAti prins gustul banilor si ati devenit si mai lacomi.

            Asa ca felicitari guvernului actual, si spor la taiat din sporurile si lefurile voastre.

            Salarii de maxim 1500 ron pentru magistrati. Tot ciorditori, tot spagari si asociati cu interlopii veti fi.
            • +2 (4 voturi)    
              Care e nemultumit e liber sa plece... (Marţi, 7 iulie 2009, 16:01)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

              Sunt sigur ca pe postul lui s-ar bate zeci de tineri...asa cu salariul redus. Sunt satul de pretentiile magistratilor...si a tuturor bugetarilor de fapt. Nu produceti nimic....mentineti nivelul de coruptie cat mai ridicat, frecati menta toata ziua..si mai si faceti scandal cand vi se micsoreaza salariile. Ia iesiti afara cu totii...sa vedem daca nu are cine sa va faca munca pe mai putini bani.
      • +14 (16 voturi)    
        aha (Marţi, 7 iulie 2009, 11:38)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Aha! Ma uit la TV. Am vazut cam ce salarii au cei din sistemul justitiei. Sistemul de justitie e cam putred. Si in putregaiul asta, noi care muncim cinstit trebuie sa bagam averi. Or fi si unii cinstiti, dar sistemul per ansamblu e... romanesc. Adica corupt.
        Eu muncesc 12 ore pe zi, plus sambata si am 1500 lei. Asa ca mai slabeste-ma. Hai ca ma intorc la munca, sa am de unde plati impozite, sa intretinem un sistem de functionari de stat corupti si lacomi.
        3000 de RON, cat ai precizat tu salariul minim, mie nu mi se pare un salariu prost. Dar ce stiu eu?????????????? Eu nu-s decat un fraier care munceste.
      • +8 (10 voturi)    
        S-au redus spagile ? (Marţi, 7 iulie 2009, 11:44)

        h [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Asta sa fie problema, acum cu un pic de bau bau cu coruptia asta, si daca nu te aresteaza dar te compromite s-au redus spagile , asta cred ca ii problema

        Ba incompetentilor , pentru ce faceti luati si prea mult
        La o firma privata , nu ai rezultate estei sanctionat
        Voi sunteti codasii l;a raportul de tara , vreti mariri de salarii ?? NU se poate, mars la munca, faceti treaba si dupa aceea vorbim

        Cred ca toata lumea este constienta ca salariu era ban de buzunar , doar nu credeti ca din salar au astia vile si masini scumpe
      • +9 (11 voturi)    
        nu le place? (Marţi, 7 iulie 2009, 11:46)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Daca nu le convine, pot sa plece, desi m-as indoii ca s-ar risca cineva sa-i angajeze! Nu as avea curajul sa le dau nici 100 lei pe mana, ar disparea cu banii!
      • +9 (11 voturi)    
        Daaa (Marţi, 7 iulie 2009, 11:49)

        Amad [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Atunci cum reusesc toti ca dintr-un "amarat de salariu" sa aiba cate 2- 3 apartamente, vile, blanuri de-ti cade fata. De masini nu mai zic. Nu vorbesc din auzite. Daca vrei dau si nume. O caruta!
        Cat despre libertatea "altora"... Probabil au remuscari. De asta le dau drumul "altora".
        Sporuri? Pentru ce? Nu fac parte din job?
        • -2 (2 voturi)    
          Va rog si nume (Marţi, 7 iulie 2009, 14:58)

          VictorConstantinescu [utilizator] i-a raspuns lui Amad

          Haideti sa auzim si niste nume si instantele in care sunt domnii respectivi. Sunt curios
      • +10 (12 voturi)    
        De unde stii cat are un magistrat? (Marţi, 7 iulie 2009, 11:55)

        Daniil Ionescu [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Fugi mai de aici !Salariu in magistratura,nu este mai mic de 6500-7000 RON (judecatorii)
        asa ca nu le mai pune palma in c***,sunt ghftuiti !
        • -1 (5 voturi)    
          Nu zau! (Marţi, 7 iulie 2009, 15:00)

          VictorConstantinescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniil Ionescu

          Domule, de unde stiti? Suntenti cumva in sistem? Ati vazut vreun fluturas de salariu?

          Salariile sunt postate public pe site-ul CSM-ului
      • +9 (11 voturi)    
        90 dosare (Marţi, 7 iulie 2009, 11:56)

        tiana [utilizator] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Din cele 90 dosare cam 50 sunt divorturi si vre-o 20 pentru pensie alimentara... Mare scofala!
        • +3 (7 voturi)    
          prejudecati+ functii logice simple (Marţi, 7 iulie 2009, 13:19)

          Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui tiana

          Si logica lor si mai simpla.
          Daca ambi soti doresc divortul sau doar sotul atunci se pronunta divortul. Daca-l vrea doar sotia si sotul nu, atunci divortul este respins la fond dar aprobat la recurs. In majoritatea cazurilor copii trec la mama, urmand ca tatii sa plateasca pensie alimentara. (sistem sexist, prejudecati, judecatoare frustrate, un jeg uman). In rest nu trebuie sa fi atent la ce se spune in sala sau ce documente se depun. Si sa nu vorbim de specia cealalta, si anume executorii judecatoresti.
        • -1 (3 voturi)    
          Cata cultura (Marţi, 7 iulie 2009, 15:02)

          VictorConstantinescu [utilizator] i-a raspuns lui tiana

          "vreo" se scrie legat dna.

          Divorturile sunt la judecatorii iar pensiile alimentare le judeca judecatorii stagiari, care au 2000RON.

          Sunteti bine informata :)
          • +1 (1 vot)    
            dna (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:41)

            superior [utilizator] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

            dar dumneavoastra ce ati vrut sa spuneti DNA (ceva cu anticoruptie dar nu pare ) sau doamna...folositi liniute?
      • 0 (2 voturi)    
        cam minti (Marţi, 7 iulie 2009, 15:47)

        doru [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        Nu cumva spui oarece minciuni. Cunosc un judecator care are salariu net cu mult mai mult decat spui tu aici. Cred ca incerci sa induci lumea in eroare!!
      • 0 (2 voturi)    
        salarii (Marţi, 7 iulie 2009, 16:23)

        danutlvd [utilizator] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        dar tu stii cat are un agricultor care produce ? sau restul celorlati din aceasta tara ? de unde bani
      • 0 (2 voturi)    
        oare ? (Marţi, 7 iulie 2009, 17:49)

        adib [anonim] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

        oare ce salariu are judecatoarea care a retrocedat parcul Bordei care (culmea coincidentei) a judecat si procesul in care s-au retrocedat 2 ha din parcul Tineretului?? sau judecatorul care a bagat in inchisoare batrin de 80 de ani pentru neplata unei amenzi dar a lasat liber pe baiatul lu' tata care a omorit un om cu masina pe trecerea de pietoni???
    • +9 (9 voturi)    
      Predoiu unde sunt banii pt oficii ai Avocatilor (Marţi, 7 iulie 2009, 12:07)

      iLICI [anonim] i-a raspuns lui cet23

      bugetul justitiei contine si o suma pentru ca cei care nu au avocat sa primesca unul din oficiu. insa avocatii nu au fost platiti de 6 luni,
      probabil ca sumele sunt cheltuite de mult.

      asa ca avocatii care refuza sa asigure serviciile de asistenta pe motiv de neplata a onorariului de jumatate de an vor fi trimisi in judecata.

      iar magistratii, care acum vad pe pielea lor ce inseamna coruptia, .......
      sper sa invete ceva.
      daca, csm si magistratii loveau coruptia si condamnau pe cei care au jefuit tara, acum aveau bani.
      cand plangea poporiul, voua vi se mareau salariile, acum banii sau dus pe apa sanbetei, banii nostrii cu care va plateam pe voi bugetarii.
      invatati....invatati....invatati....
  • +12 (16 voturi)    
    Justitia nu functioneaza oricum (Marţi, 7 iulie 2009, 10:50)

    Ion [anonim]

    Chiar daca sint in greva , chiar daca se fac ca "muncesc", oricum justitia nu functioneaza ! Dar nesimtitii de judecatori, isi bat joc de oamenii pe care-i plimba aiurea de la judecatorie la tribunal.

    Judecatorii sint cei mai incompetenti si cei mai mari hrapareti!
  • +9 (17 voturi)    
    saraaaaaaciii... (Marţi, 7 iulie 2009, 10:52)

    clujean [anonim]

    e firesc sa protestezi cand in loc de 1200-2000 Euro pe luna capeti cu vreo 30% mai putin in mana; ce conteaza ca restul tzarii crapa de foame? noi sa fim indopati cu parai!
    • -6 (12 voturi)    
      comentezi degeaba... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      sunt de parere ca magistratii in proportie de 90% sunt niste incompetenti, dar asta nu face legea mai putin aberanta...
      + ca, omule, tu nu ai face la fel daca ti-ar micsora salariul?
      • +6 (8 voturi)    
        sincer....nu (Marţi, 7 iulie 2009, 11:56)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        am patit acest lucru si fara suparare dar nu "am reusit sa fac greva"...Scad salariile peste tot in conditiile in care a crescut cursul...dar, deh, eu nu pot sa dau o sentinta pentru nivelul salarial...crezi ca m-ar ajuta judecatorii sa obtin o hotarare ca salariul minim sa inceapa de la 3000 euro/luna...i-as gasi folositori...si sa-i inchida naibii pe aia care au furat pe rupte ca se plimba liberi de 20 de ani pe strazi si ne ranjesc cu talc la televizor...daca strada este "curata" voi fi primul care semneaza o petitie pentru a le acorda de la minim 3000 euro / luna.
    • -1 (7 voturi)    
      mi-e rusine (Marţi, 7 iulie 2009, 12:10)

      un amarat de grefier [anonim] i-a raspuns lui clujean

      aseara am plecat la ora 9 seara de la servici. nu mai este hartie, toner absolut nimic. de cand m-am anjatat tot cumpar din propriul salar ceea ce ar trebui sa-mi dea onor ministerul. timp de 3 ani am luat un salar de 300 ron si un pic acum am 1800 ron. vad restul tarii care „moare de foame” ce rau o duce. ii vad in instanta. cat despre incompetenti vad cat de competenti sunt cei din jur de ajung la noi. mi-e rusine de tara asta in care in loc sa va doriti o justitie independenta dati constant in ea. si daca vreti sa vedeti ce multe venituri avem uitati-va pe declaratiile de avere. dar nu uitati partea cu creditele.
      • +4 (6 voturi)    
        esti cumva judecator sau procuror? (Marţi, 7 iulie 2009, 12:23)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui un amarat de grefier

        se pare ca nu! si atunci, de ce le tii partea?
      • +2 (4 voturi)    
        Pt 1800 pe luna... (Marţi, 7 iulie 2009, 12:39)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui un amarat de grefier

        Eu muncesc mai mult decat tine...si cu siguranta sunt si mai pregatit decat tine, insa nu am avut "norocul" sa intru la stat... Asa ca nu-i problema daca va micsoreaza salariile...nu va convine...la munca in privat. Sa vedeti acolo cam ce se cere pt 1800 pe luna de la un absolvent de facultate, cu master si o gramada atestate in diferite domenii. Asa ca nu te mai plange...eu ti-as taia vreo 6 milioane din salar...ca sa fii intr-adevar platit pt ceea ce faci.
        • -1 (5 voturi)    
          desi e in zadar... (Marţi, 7 iulie 2009, 13:24)

          acelasi amarat [anonim] i-a raspuns lui bgd

          draga domnule,

          am 2 facultati facute pe bune. atestate cate duce trenul. in curand oricum voi pleca. se pare ca asta e mentalitatea. mai bine sa plece cei buni si sa nu-i platim. apoi ne plangem ca nu functioneaza sistemul. voi pleca in sistemul privat unde ii vad pe pritenii mei care au laptop de servici, telefon la fel si masina. eu le platesc din banii mei. dar asta nu se vede. mai mult ca mine in ce sens? 24 de ore? ca eu ajung la ora 8 in instanta si plec seara cand nici sa mananc nu imi trebuie. cat timp mentii mentalitatea asta nu mai cere un act de justitie coerent. nici nu te mai plange ca stai la ghisee. asuma-ti soarta. toate cele bune.
          • +1 (3 voturi)    
            Esti aiurea (Marţi, 7 iulie 2009, 14:39)

            aac [utilizator] i-a raspuns lui acelasi amarat

            scuze, dar nu merita sa citesc asemenea ineptii.
      • 0 (2 voturi)    
        Si noua... (Marţi, 7 iulie 2009, 15:44)

        Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui un amarat de grefier

        ..ne e rusine cu asa grefieri.
        Se spune serviciu nu servici...si salariu nu salar. Ai si grave probleme de semantica. Ca sa nu iti spun ca nu stii unde se pun virgulele. Asta la o prima citire a ceea ce ai scris.

        Sigur ai dat mita ca sa fii angajat. Probabil ca nu suficient, altfel te faceai judecator.
  • +5 (13 voturi)    
    Salarii magistratilor (Marţi, 7 iulie 2009, 11:00)

    R Marius [anonim]

    50% din ce suma... asta e defapt ceea ce ar trebui sa spuna mai iniii magistratii... sa fim seriosi nu cred ca au niste salarii mici si reducerea ii va lasa saraci lipiti pamintului... e neplacut sa-ti taie din venituri statul dar ce nu e criza pentru toata lumea ???
    • +1 (5 voturi)    
      50% din cat crezi tu?.... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:48)

      M28 [anonim] i-a raspuns lui R Marius

      Informati-va inainte sa "judecati"... salariile sunt declarate public pe site-urile ministerului: intre 3000-3500RON cu tot cu sporuri la judecatori si procurori de Judecatorii si in jur de 4500RON cu tot cu sporuri la judecatori si procurori de Tribunal. Asta este valabil la peste 95% din magistrati pentru ca Inalta Curte si CSM sunt cate una in toata tara si aici sunt cate 20 de oameni cu salarii mai mari, ca si ministrii, secretarii de stat, sau directorii de regii de stat.
      Haosul mai lipseste din tara asta in rest le avem pe toate!
      • +2 (4 voturi)    
        nedumerire (Marţi, 7 iulie 2009, 12:24)

        modrogan [anonim] i-a raspuns lui M28

        daca au salarii atat de modeste si nu sunt corupti, ai vreo explicatie pentru prosperitatea lor iritanta?
      • +2 (4 voturi)    
        Ai mai uitat de un spor...de minim 100%...SPAGA! (Marţi, 7 iulie 2009, 12:43)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui M28

        De asta ai uitat....asa ca nu-i problema...le raman in continuare bani de vile, masini si vacante.
      • 0 (2 voturi)    
        Mult (Marţi, 7 iulie 2009, 15:57)

        Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui M28

        Tot e mult - e criza stimabile, merge o reducere de sporuri pana la maxim 30% din salariul brut si o diminuare a salariului de baza cu 10%. Sau vrei, doar pentru a-ti pastra "amaratul" de salariu de 3500 lei sa pornim tiparnita de bani si sa distrugem de tot economia asta? Daca statul nu mai are de unde, ce vrei sa faca? Sa taie din salariul medicului sau a profesorului? Sa taie de la asistente medicale sau invatatoare? Sa ia din leafa functionarului de la ghiseu?

        Si aia probabil iau spaga stimabile - o punga de cafea, un buchet cu flori, un plic cu cateva sute de mii lei vechi....dar voi cand luati spaga ca sa eliberati un interlop, sau sa retrocedati un petic de parc evaluat la milioane de euro, luati cu zecile de mii de euro. Asa ca aveti de unde scade la salariu.

        Si lasa vrajeala aia ca nu toti iau. Fiindca la toate instantele au loc astfel de excrocherii. Vilele si masinile voastre (sau ale rudelor) va dau de gol. Iar daca tu nu esti spagar nu e o scuza, doar faptul ca tolerezi colegi infractori te situeaza, si legal si moral, in postura de a fi complice la faradelegile lor.
        • +2 (2 voturi)    
          vorbe in necunostinta de cauza (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:04)

          B28 [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Valahul

          In primul rand NU sunt magistrat, nici bugetar, lucrez la privat - prin impozite si taxe contribui la salariile bugetarilor - cunosc doar oameni tineri 27-33 de ani din sistem, care au intrat din pasiune pentru meserie ca pentru bani se faceau avocati sau notari, si care vor sa schimbe sistemul in bine... din pacate lucrul asta nu poate fi facut fara legi clare, neinterpretabile, fara independenta politica...

          Inainte sa-i cunosc eram ca voi impotriva lor, pentru ca vedeam rezultatele lor la suprafata, vedeam nedreptati si inegalitati dar nu stiam de ce era asa, nu stiam detaliile din spate, legile sunt suficient de interpretabile si ambigue pentru ca un avocat bun, pe care si-l permite un bogat precum "un patron de firma petroliera", sa aduca probe pe interpretarea convenabila clientului.

          Ideea este ca 99% din ce se vorbeste aici sunt impresii de suprafata, nedocumentate, niste vorbe in necunostinta de cauza.

          Asta nu inseamna ca nu sunt uscaturi in padure cu mentalitati invechite... dar pacat ca nu cunoasteti si oameni tineri care s-au format cu alta viziune.
  • +5 (11 voturi)    
    hihihi (Marţi, 7 iulie 2009, 11:23)

    vladone [anonim]

    ce bine-mi pare ca-si i-au tzeapa si hraparetzii astia incompetenti !
    • +3 (9 voturi)    
      gresesti... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vladone

      si-au luat teapa magistratii care sunt cinstiti, ca cei care nu-s sinstiti compenseaza cu o spaga mai mare...
  • +3 (7 voturi)    
    Daca asa gandim.... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:26)

    msrp [utilizator]

    Ca ceilalti mor de foame, ca restu sunt saraci , ca nu o sa moara ei de foame cu 30% mai putin atunci nu vad unde mai e capitalismu...
    • +2 (2 voturi)    
      ei,nu! (Marţi, 7 iulie 2009, 12:25)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui msrp

      ce are capitalismul cu salariile magistratilor?
    • +2 (2 voturi)    
      Care capitalism? (Marţi, 7 iulie 2009, 12:29)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui msrp

      A exista vreodata in Romania capitalism? Asta-i corporatism (socialism pentru bogati)!
  • -1 (9 voturi)    
    mda... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:36)

    liviu_ [utilizator]

    din cate stiu, nu prea ai voie sa micsorezi un venit decat ca sangtiune, ceea ce face legea asta cam aberanta...
    inafara de acest lucru, pot spune ca o sa sufere exact cine nu trebuie, adica magistratii cinstiti.
    cei care luau spaga pana acum o sa ia si mai multa de acum incolo ca sa isi acopere gaura din buget...
    concluzie a ca aceste legi afecteaza tot pe omul cinstit si muncitor...
  • +7 (9 voturi)    
    Oricum nu traiti voi din banii astia (Marţi, 7 iulie 2009, 11:40)

    jmx [utilizator]

    fara suparare dar in anii 90 se facea tam-tam cu lefurile mici ale judecatorilor, ca o scuza pentru curoptia din sistem. De ceva ani buni au lefuri pe masura si nu vad nimic schimbat in sistem. Asa ca la ce bun irosirea banilor publici pe unii care oricum nu-i apreciaza?
  • +1 (7 voturi)    
    justitia (Marţi, 7 iulie 2009, 11:42)

    ratza [anonim]

    legile sunt proaste si nu e vina lor ca trebuie sa aplice un sistem idiot si depasit pentru ca nu avem guvernanti in stare sa schimbe ceva.
    • +4 (4 voturi)    
      legile facute de alesii parlamentari (Marţi, 7 iulie 2009, 12:02)

      M28 [anonim] i-a raspuns lui ratza

      Uneori nici ochelarii nu ne ajuta sa vedem mai bine.... sunt aplicate legile facute de alesii parlamentari nu altele, din cauza asta avem procese pierdute la CEDO si multe alte aberatii precum legi neuniforme care lasa loc de interpretari. Asta nu inseamna ca nu exista uscaturi in sistemul juridic (in special mentalitati invechite). Pacat ca nu cunoasteti si oameni tineri din sistem (27,30,33 de ani) care sunt bine pregatiti si se ghideaza dupa alte mentalitati.
    • +4 (4 voturi)    
      scuze (Marţi, 7 iulie 2009, 12:02)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui ratza

      dar cine poate influenta legea...proasta sau nu eu cred ca de acolo se poate cel mai bine corija...si apoi daca nu ar fi fost asa multe cazuri de coruptie in sistem as fi inteles.
      Sau daca eu ca cetatean pentru ceva hartii sunt tinut pe loc 6-9 luni cu 10 sedinte si mai prind si vacanta judecatoreasca (pentru niste stupide de acte care prin asumarea raspunderii le poti "inchide" in 2-3 zile) consider ca eficienta este jalnica.
      Cineva zicea de 90 dosare pe zi...da ca dupa 4 minute imi da la revedere si peste 3 saptamani revii...si nu din cauzaca nu am acte la dosar ci pentru ca nu este timp...frumos.
      Si daca nu toti sunt corupti, partea care nu este corupta este indreptatita sa faca ordine in ograda, ca doar nu o sa judec eu un judecator corupt, nu???
  • +2 (4 voturi)    
    doctorii mai fac o operatie mai salveaza un suflet (Marţi, 7 iulie 2009, 12:15)

    DAN [anonim]

    Astea ce dracu' fac?! Rezultatul muncii lor este zero: coruptia este in floare si neincredera in ei deplina!
    In schimp sunt cel mai bine platiti!
  • -2 (6 voturi)    
    aceeasi mentalitate comunista (Marţi, 7 iulie 2009, 12:18)

    eu [anonim]

    toti comentati aiurea...cum ar fi daca voua vi s-ar reduce salariul cu 50%? nu cred ca ati mai comenta atat, chiar daca aveti salariu mult peste medie...poate aveti si rate mult peste medie... Dar ca de obicei voi credeti ca toti ar trebui sa aiba acelasi salariu... Partea care nu o inteleg e de ce va mai chinuiti sa faceti facultati? ca oricum nu ati inteles nimic...

    Si vad ca toti stiti ca sitemul justitiei e corupt...Sa inteleg ca toti ati dat mita? Sau aveti dovezi? E usor sa stai in fata calculatorului si sa comentezi ce-ti trece prin bila.
  • +1 (3 voturi)    
    Bine le face! (Marţi, 7 iulie 2009, 12:19)

    Geta [anonim]

    Bine le face! Prima masura buna a actualei guvernari! BRAVO! Trebuia sa se ia aceasta masura de la inceputul anului si si in alte agentii, etc.
  • 0 (2 voturi)    
    DEMISIA DE ONOARE DOMNULE PREDOIU (Marţi, 7 iulie 2009, 12:19)

    MITICA [anonim]

    Cat sa fie de mare dragostea de putere sa renunti la demnitate si sa acepti, bataia de jos a guvernului si presedintiei , care au agreat aceste masuri.
    Este evident ca fara fonduri nu vom avea justitie, cei ramasi vor pleca si ne va judeca poate guvernul, sau sectoristul etc.
    este o rusine care acceptata
    va compromite grav pe dl. Predoiu
  • +2 (2 voturi)    
    Romania paralela.... cu realitatea (Marţi, 7 iulie 2009, 12:35)

    Macchiavelli [anonim]

    Toata lumea cere mariri de salarii dar nimeni nu isi pune intrebarea de unde se vor plati toate aceste lucruri. Oamenii se comporta ca si cum statul sta pe un purcoi de bani fara numar. In realitate statul e falit si va fi mare minune daca prin octombrie va mai avea bani de pensii macar... Poate daca Justitia ar fi functionat si marii hoti ar fi fost condaamnati - nu se ajungea aici. Acum insa, nu va scapa nimeni de criza!!!! Nici chiar magistratii, oricate procese vor intenta statului!!!!! Pur si simplu nu mai sunt bani.....
  • -2 (4 voturi)    
    prost platiti (Marţi, 7 iulie 2009, 12:38)

    mihai [anonim]

    daca 700 eur/luna este mult pt un magistrat care judeca 50-100 dosare pe sedinta, unele deosebit de complexe, cu infractori de toata speta capabil inclusiv de amenintari la integritatea personala si a familiei, at sa faca justitie cei care scriu numai tampenii despre slariile "exagerate" ale magistratilor!!!
    • -1 (1 vot)    
      Corect (Marţi, 7 iulie 2009, 14:04)

      Cony [anonim] i-a raspuns lui mihai

      700 eur/luna este putin. Poate ca mai are si ceva sporuri. Cred ca da.
  • -1 (3 voturi)    
    Vor pleca (Marţi, 7 iulie 2009, 12:39)

    Bogdan [anonim]

    Toti magistratii care sunt bine pregatiti profesional (si asa sunt majoritatea) vor pleca, pentru ca vor putea castiga mai bine in alte sectoare (avocatura, notariate etc.). Vor ramane cei care se simt prea slab pregatiti pentru a face fata intr-un sistem concurential. Se vor organiza concursuri de admitere in magistratura la care se va cobori mult stacheta de admitere, pentru ca la asa salarii nu va mai fi deloc imbulzeala. Daca lucrurile continua asa, vom avea foarte curand exact sistemul de justitie din anii 90, cu oameni foarte slab pregatiti si cu solutii date "gospodareste" sau "dupa ureche". Plus coruptie. Daca vi se pare ca acum sistemul este corupt, asteptati numai sa vedeti ce va urma. Stoica a facut primul pas adevarat pentru combaterea coruptiei in justitie. A marit salariile si a strans surubul pretentilor. Corect. Acum se scad salariile. Vreti sa vedeti ce va urma? Mie imi este groaza! Dumnezeu sa ajute Romania!
  • +1 (3 voturi)    
    incredibil (Marţi, 7 iulie 2009, 12:43)

    Tomus Nicolae [anonim]

    La cata treaba fac, la cum calca cu bocancii peste legi, actionand discretionar, dupa cum ii doare-n cot de lege si de oameni, dupa ce salarii uriase au, plus sporurile pt ca nu citesc dosarele pe care le judeca, ar tebui sa castige sub salariul unui profesor.

    Rusine: justitia romana este o plaga atarnata de gatul tarii, asa cum spun si forurile europene.
  • -2 (4 voturi)    
    cata ignoranta... (Marţi, 7 iulie 2009, 12:50)

    hri32 [anonim]

    Nu am sa inteleg niciodata cum ii rabda pamantul pe unii.... E foarte usor a acuza si a vorbi in necunostinta de cauza..... Pentru cativa de foarte sus care au salarii foarte mari, generalizati si chiar nu este cazul. Voi care dati din gura, ce pregatire aveti? Ati invatat mult in scoala? V-ati chinuit sa ajungeti la cursuri in situatia in care aveati alt job si familie? Voi, dragilor si stimabililor, de ce nu aveti asemenea salarii? Si daca nu ati fost in stare, va manifestati invidia prin niste jalnice comentarii in josul unor articole "revoltatoare".....
    Aruncati cu pietre si trimiteti sageti, poate va cresc si voua veniturile.... Incercarea moarte n-are!
    • +1 (3 voturi)    
      Generalizand, cazi si tu in aceeasi capcana (Marţi, 7 iulie 2009, 14:01)

      jmx [utilizator] i-a raspuns lui hri32

      Am 20 ani de scoala (adevarata, fara restante sau spagi pentru treceri de examene) si nu stau la mila sistemului public. Am un salariu mai mult decat decent si doar datorita muncii mele. Din pacate pentru putinii din sistem care-si fac treaba, majoritatea (corupta) da culoarea iar reactiile sunt bazate pe comportamentul majoritatii celor din sistem, nu a unor exceptii.
  • +1 (3 voturi)    
    BRAVO (Marţi, 7 iulie 2009, 13:33)

    petreflp [utilizator]

    Chiar imi pare rau,m-ati imresionat pana la lacrimi.Nu stiu cum o sa mai termine casele,vilele,ratele la CAR,chiar ma doare in cot de acesti oameni.
  • -1 (3 voturi)    
    iresponsabilitate (Marţi, 7 iulie 2009, 13:41)

    radu [anonim]

    Domnilor "comentatori" fara bun simt si ratiune, puteti calcula, va rog, urmatorul pas al unei societati in care nu se respecta legile, pe motiv ca n-are cine sa le imparta si n-are cine sa le aplice? Poate ma insel, dar daca si personalul din justitie se lasa de meserie, puteti fi convinsi ca se va instaura un pui de dictatura militara. Ori asa, ori disparem ca popor de pe harta lumii. Cred ca cei care dau cu batu' in justitie sunt, majoritatea, fie fosti puscariasi, fie viitori. Altfe nu inteleg de unde atata inversunare impotriva sistemului. Nu justitia face legile, ea le aplica asa cum au fost gandite de reprezentantii intereselor noastre, parlamentarii. Traiesc cam de mult in tara asta, dar n-am auzit de o scadere a veniturilor si drepturilor parlamentarilor. Nu cumva ar trebui sa-si scada lor veniturile, sa se sacrifice ei primii pentru acest popor amarat? Acceptand ca hotararea va ramane definitiva si se vor micsora veniturile in justitie, in armata, in politie si mai nu stiu pe unde, oare ce se va face cu banii "economisiti"? II va cheltui iar doamna Ridzi pe vreo manifestare "tinereasca"? Sau se vor duce acesti bani in campania electorala a vreunui partid de smecheri? Ca la invatamant nu-s bani, la sanatate tre sa platim, drumurile nu se repara si doar pe aer nu platim (inca) impozit. Daca se uniformizeaza toate veniturile, daca munca intelectuala si raspunderea nu se recompenseaza, daca ospaturul de la birt are veniturile mai mari ca un profesor, nu credeti (astia care mai au ceva amintiri) ca ne intoarcem cu 20 de ani in trecut? Astia care se plang ca muncesc mult pe bani putini la privat, de ce, daca-s buni, nu se angajeaza si ei in justitie? Nu cumva fiindca nivelul de pregatire nu le permite? Si atunci de ce dau cu paru? Fiindca-s romani si trebuie sa moara si capra vecinului, nu? Oare cat de de greu este sa ai putin bun simt si sa-ti vezi de treburile la care te pricepi? Bine ca nu doare prostia...
    • 0 (2 voturi)    
      foarte bine punctat! BRAVO RADU! (Marţi, 7 iulie 2009, 14:35)

      hri32 [anonim] i-a raspuns lui radu

      Ceea ce a spus Radu este adevarul pur. Eu de exemplu am studii superioare, am muncit pentru asta, dar nu ca parintii mei.... Ei au muncit enorm in vremuri in care nu toata lumea intra la DREPT, pentru ca eu sa pot avea un viitor. Eu am avut ajutor. Am facut tot dreptul, dar intamplarea a facut sa nu lucrez in sistem. Mai pe scurt, mama este judecator intr-un oras mic din tara asta. Vine dintr-o famile cu 10 copii...a luptat si a invatat din greu pentru ceea ce este astazi. Fratii ei se distrau in timp ce ea muncea ca zilier intr-o fabrica de conserve, invata si ma crestea pe mine. Iar acum o invidiaza....De cad este in aceasta functie nu a luat niciodata nici macar o floare....Si ca ea sunt multi, mult mai multi decat cei corupti.... Si corupti, dragilor, sunt in toate domeniile! Asta este o alta poveste, care oricum nu are rezolvare prin diminuarea salariilor. Ba din contra!
    • 0 (4 voturi)    
      In justitie te angajezi tot cu spaga! (Marţi, 7 iulie 2009, 15:09)

      Cucu [anonim] i-a raspuns lui radu

      Domnule draga,
      teoretic chiar ar avea sens comparatia dumitale, macar in parte. Insa eu stiu din cazuri concrete, ca in justitie nu esti angajat pentru merite personale care ar avea ceva de a face cu pregatirea sau macar cu constiinciozitatea profesionala. Angajarile se fac cu PILE MARI si cu SPAGA.
      De asta patreaza-ti comparatia cu sistemul privat pentru pauza de masa la parchet, cind probabil aveti nevoie de asemenea impaunari ipocrite ca sa va simtiti cit de cit bine intre voi.
      Rusine!
      • +2 (2 voturi)    
        din proprie experienta??? (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:24)

        B28 [utilizator] i-a raspuns lui Cucu

        Domnule "Cucu" tu ai habar cum devi judecator sau procuror? Eu zic ca sti fix "Cucu".
        Dupa facultatea de drept trebuie sa dai admitere la Institutul National de Magistratura si sa iei cel putin nota 8 (cu 7 esti respins... cum sa lasi pe cineva de nota 7 sa te judece?? mi se pare firesc sa fie la fel in multe domenii cheie... tu te-ai lasa operat pe cord de un chirurg de nota 7?)
        Mai departe... din maxim 200 locuri pe an (pentru toata tara) se ocupa de obicei mai putine pentru ca nu se face baremul desi sunt 7-10 pe loc). Dupa zeci de examene in 2 ani de institut trebuie sa dai vre-o 10 examene sa iesi "examen de capacitate" si in functie de nota optezi la o instanta in tara... unde sunt locuri libere... cu nota 9 poti sa prinzi eventual Sighetul Marmatiei unde vrei nu vrei iti iei familia si te muti ASAP. Ultimul pas este numirea de catre presedintele tarii in respectivele posturi. Daca ai noroc scapi sa dezvolti o boala psihica mai grava sau mai usoara cauzata de stress (lucru observat la 2% din absolventi) .
        Daca nu ai experienta proprie io zic sa te faci judecator si sa incerci sa dai spaga la toate aceste "obstacole"...
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e (Marţi, 7 iulie 2009, 14:44)

    radu [anonim]

    HAi ca mai avem un subiect la care nu ne pricepem, dar ne dam cu parerea. O minima documentare ar scoate in evidenta salariile de 3000-4500 de Ron la marea masa a magistratilor, restrictiile de tot felul aduse de statutul lor (imposibilitatea de a face si altceva decat a fi in invatamantul universitar). Oameni buni, nu va mai luati dupa toate articolele de senzatie si dupa ce ati auzit la TV. Un pic de documentare nu strica niciodata. Si daca nu stiti SIGUR despre ce vorbiti, atunci mai bine nu.
  • 0 (2 voturi)    
    Au dreptate (Marţi, 7 iulie 2009, 15:01)

    avocat [anonim]

    Au dreptate in ceea ce sustin. Nu se supara nimeni ca politicienii au promis marirea cu 50% a salariilor profesorilor doar pentru a manipula un vot, nu se scandalizeaza nimeni ca banul public este cheltuit de catre guvernanti fara nici o justificare legala sau logica, dar in schimb s-au bucurat foarte multi ca magistratilor li s-a diminuat salariul fara temei legal cu 50%.
    Si toti acestia cand au cate un litigiu dau fuga in fata judecatorului solicitandu-i sa-si faca munca corect.
    Nu trebuie uitat ca aproape totdeauna in fata judecatorului sunt cel putin doua parti si mi se pare acceptabil sa cred ca in marea majoritate a cazurilor vor fi nemultumiti.
    Dar sa te bucuri ca unui judecator i s-a diminuat venitul fara nici un temei legal este sminteala curata.
    De fapt este inceputul sfarsitului, este inceputul in care politicienii isi fac propria lege, azi a fost randul magistratilor, maine va fi randul profesorilor, apoi va cel al politistilor, functionarilor publici si asa mai departe.
    Si nici una din aceste categorii nu va sari una in apararea celilalte pentru ca va fi mai interesata de cat de mult a scazut salariul celuilalt - sa moara si capra vecinului.
    Apoi se vor duce la vot si vor vota ca pana acum...
  • 0 (2 voturi)    
    Clarificari! (Marţi, 7 iulie 2009, 15:12)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ E a N'a oara cand fac referire la militenii si securistii "penzionati"de bunicuta care cu "indicatiile"valorase marca Ilici,Iorgovan etCo dau diferente in uniforme. Universitatile pe capete in doi ani cu diferente devin "juristi"azi procurori judecatori santajabili "bricege"in fata politrucilor cu grade mai mari,scosi cu diplome inainte de'89 ca nu treceau de capitan.Cele 50-80 de dosare se amana sine die ani si ani.Cate se solutioneaza pe sedita stimate justitiar? Nu vinde pepeni gradinarilor.Am in familie de la Judecator(trecut in lumina) la procuror pensionar fost sef de promotie.Inainte de '89 nu am pierdut nici un proces de munca.Dupa mai mare jalea! O judecatoare ma mentine trei ani in proces pentru un teren vandut de 4 ani.Desi era hotarare definitiva de vazare contra sulta.Asta echivala cu o hotarare de poligamie cu hotarare de divort definitiv si o noua casatorie.La proces de daune morale depun 500 Ron si respinge cauza.Aiuristan.Judecata batranilor din anii 1600-1800 era mai corectaDa o justitie cu judecatori alesi ca in SUA nu numiti politic sau examen cu" da cine vrea si iese cine trebuie".S-a saturat lumea de clanurile din justitie,procuratura notariate > Notari care castiga milioane de Eu.Da e ceva putred. Sus.Se curata de jos. Alt proces alta ineptie! Da hotarare,vine ADS cu falsuri dovedite amana cauza si au doua luni de vacanta! ??Cati justitiabili mor anual cu dreptatea in mana ? De fosti proprietari pe drumuri,securisti cu "acte"in casa furata cu manie proletara? Proletarii in numele carora se faceau abuzuri serveau sampanie,icre negre pri n reprezentantii legali ! Corect munca fara paine nu e sanatos.La retributia de baza un spor pe solutii definitive,% din recuperari de bunuri , valori.Nu pe nr.de dosare rasfoite.In fata mea se amanau 80%.Plecarea peste are un cusur.Legile tarii si limba! La capsuni nu trebuie atestate.Stiti cate Doctorate intr-o saptamana s-au dat in "90? Fiica mea in 6 ani ( Dupa 22 ani de carte/700lei.) .DDD
  • 0 (2 voturi)    
    Este criza (Marţi, 7 iulie 2009, 15:17)

    Protonic [anonim]

    Este criza iar cu 50% mai putin ei se descurca oricum mai bine decat cei cu salarii mult mai mici si care acum iau cu 20-25% mai putin, pentru ca la ei banii se duceau pe lux pe cand la ceilalti pe supravietuire...
    Sunt destui tineri fara job...nimeni nu este de neinlocuit
  • +1 (3 voturi)    
    Salariile magistratilor (Marţi, 7 iulie 2009, 15:30)

    Ardelean Vasile [anonim]

    In sfarsit se face dreptate, sau se aduc salariile mai aproape de realitate. Si asa sunt mari, dar totusi este o masura corecta de a taia aceste sporuri aberante!!!!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    salarii corecte (Marţi, 7 iulie 2009, 16:01)

    mos ion roata [utilizator]

    In ultimul timp se tot vorbeste de salarii corecte dar nu se ia nici o decizie.Dupa experienta mea de o viata cred ca cel mai simplu si echitabil ar fi ca salariul maxim in sistemul bugetar sa fie egal cu salariul mediu din sistemul productiv (privat).In acest fel toata lumea ar fi intreresata sa ofere conditiile ca cei care produc in mod direct bunuri si servicii sa aibe salarii mari,iar stimulentele de tot felul sa dispara.
  • 0 (2 voturi)    
    dreptate (Marţi, 7 iulie 2009, 16:37)

    ion [anonim]

    Modul in care este impartita dreptatea la noi este falimentara.Totul este corupt si smechrii din justitie isi stabilesc drepturile,sporurile procentele din valoarea cauzei etc.in parlament comisiile juridice fac legi care se pot interpreta in folosul infractorului.Sa distrugi o economie nationala,cu fabrici ,uzine.paduri ,terenuri sa furi si sa fentezi impozitare aveniturilor,sa subevaluezi vama,distrugand productia nationala si sa nu ai condamnati decat cativa pestisori este o rusine pentru sublima noastra justitie.Exact ca si la revolutie dintre teroristii criminali a fost prins un biet politist .Pacat de societatea civila ca nu are reactiesi astia ne cred tampiti.
  • 0 (2 voturi)    
    Nemultumiri (Marţi, 7 iulie 2009, 16:40)

    andrerox [anonim]

    Eu nu pot sa inteleg de ce intotdeauna angajatii bugetari actioneaza in modul asta atunci cand ceva nu le convine dar daca ar fi sa fie angajati la privat sunt sigura ca nu ar proceda la fel pt. ca la privat nu ai decat 2 optiuni daca nu esti multumit de salariu pleci nu prea ai de ales dar pt. ca sunt la angajati la buget oamenii au impresia ca pot face compromisuri care de multe ori le reuseste.
    Ar trebui sa se gandeasca inainte de a proceda asa pt. ca la privat deja s-au redus salariile si chiar au fost oameni concediati din cauza crizei asa ca nu inteleg de ce unii oameni pot fi atat de egoisti si nu se conformeaza situatiei si aici ma refer mai ales la cei care au salarii mult mai mari decat la privat, aceasta categorie ar trebui sa inteleaga situatia ce sa mai vorbim de cei cu venituri mult mai mici in care oamenii chiar nu au de ales.
  • -1 (1 vot)    
    Si mai vreti justitie! (Marţi, 7 iulie 2009, 17:37)

    Emil [anonim]

    Pe principiul romanului :" lasa ca si asa au prea mult " sau "fura si daca au salarii mari si daca au salarii mici" nu o sa depasim niciodata granita spre UE.
    Guvernul Boc este cel mai prost guvern care l-a avut Romania din 90 incoace. Numai ura, numai hotii, numai interese, amantlicuri, asmutire paturi sociale, etc.
    Vrei sa ai justitie corecta? Atunci plateste-i corect!
  • +1 (1 vot)    
    Rusine judecatorilor !!! (Marţi, 7 iulie 2009, 17:51)

    Bucurestean [anonim]

    asta e culmea nesimtirii! dupa ce ca sunt ce-i mai corupti oameni din Romania mai au tupeul sa faca asta? Judecatorii sunt o breasla care face Romania de rusine! Mergi la judecatorie si intrebi cat ia spaga judecatorul cutare dupa care iei legatura cu grefa - intermediar si gata ai obtinut "dreptate". SA VA FIE RUSINEEE!!!
  • -1 (1 vot)    
    tara de tradatori (Marţi, 7 iulie 2009, 18:01)

    susu [anonim]

    Sa traiti bine!! adica mai nou Mai traiti??Istoria acestei tari este un lung sir de tradari incepand cu DECEBAL si terminand cu CEAUSESCU!!!Vreti sa se aplice legea dar NU va puneti problema care este pretul???Imi pare rau pt asta!!!!Vad ca au raspuns tot felul de persoane dar 99% habar nu au ce este cu sistemul judiciar din ROMANIA!!!la carte domnilor sau tovarasilor si pe urma mai discutati!!!Fiecare sa vorbeasca despre ce are notiuni clare!!!Avem un presedinte la fel ca tara asta!!!NU sunt magistrat dar ma deranjeaza prostia si idiotii utili!!!
  • +2 (2 voturi)    
    In mare parte lumea are dreptate (Marţi, 7 iulie 2009, 21:21)

    GIOVANNI FALCONE [anonim]

    Buna seara tuturor ,

    Intamplator mi-a placut sa invat si am facut dreptu , apoi examene multe si grele si am ajuns judecator , pentru ca nu vroiam avocat sau notar , iar pentru un militian stiam prea multe .Bun , de 10 ani tot rasfoiesc dosare la o judecatorie de provincie , avand vreo doi ani si pe la o instanta din capitala. Va inteleg pe toti cei care injura justitia , nici mie nu imi plac toti colegii mei si legile dupa care sunt pus sa judec. Aveti tot dreptul sa ii improscati cu noroi pe cei care vand solutii judecatoresti , asa le spun eu la spagari , dupa cum aveti dreptul sa ii puneti la zid pe cei care isi trafica functia . Sunt destui din ambele categorii. Dar nu aveti dreptul sa ma injurati pe mine si alti 2000 -3000 de colegi care ne facem cinstit treaba . De 10 ani si eu si altii am rezistat la fel si fel de sicane , amenintari , rautati din partea justitiabililor , politicienilor , chiar si a sefilor cateodata , doar de dragul de a ma putea privi in oglinda dimineata . In tara romaneasca se castiga prost , dar va spun tuturor ca cei 5300 lei net ai mei , nu sunt o avere ci imi permit mie si familiei sa traim decent ,sa platim si un credit , fara sa mai simt umilit. Poate e mult pentru unii , poate e putin pentru altii dar din salariul asta , un coleg de-al meu cumpara hartie de xerox de cateva luni , ca becuri la lustra nu a vrut nimeni sa aduca , asa ca intr-un birou de 4 oameni avem un singur bec , plus o soba de teracota crapata toata , zugraveala cu stropi din 1980 si seminte rosii de grau pe sub scaune , ca sa starpim rozatoarele. Va spun tuturor , la judecata totdeauna unul pierde , rar castiga amandoi , nemultumiti exista vesnic , sistemul e putred in proportie de 50 la suta , dar restul de 50 la suta sunt niste eroi. Daca va ceda si jumatatea dreapta atunci nici voi , nici eu , nu vom mai fi putut scrie ce am varsat mai sus . De-a Domnu sa ma insel !
    • 0 (2 voturi)    
      Cu regret nu cred ! (Marţi, 7 iulie 2009, 22:59)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui GIOVANNI FALCONE

      @ Cine a auzit de mila de militian? Pentru autodesconspirare aveti nota !0.Sa zicem ca e asa.Cu placutul cartii va creditam cu inima indoita.Hai la scoala. In ce perioada si cati ani de studii? Ce institut? Daca e Petre Andrei cu Niculescu rector punem punct. Cu 2-3000 de colegi cinstiti, judecatorii spagari erau arestati totul era OK. Aici nu. Inainte de' 89 eram 3200 de fermieri specialisti in agricultura din care cca 500 in IAS ASAS .Cei 5oo produceau cca 50%.Am dus de acasa si tusiera si becuri ,hartieetc. Nimic nou..Bateam singur la masina rapoarte,statistici dupa program ( 4.30-1200 15-20). Cu 3.300/luna.Fara spor de salbaticie,de risc(TBC,Leucoza,Leptospiroza,Febra Q etc.)Pentru natie . Credeam. Mai cred ca Romanul e dator tarii averea viata si chiar onoarea daca o cere.La peste 61 de ani.Omul sfinteste locul.In primele zile dadeam lame de ras din buzunar pentru igiena.Au inteles.La plecare au regretat.Am dublat retributiile si productia.Povestea e lunga dar adevarata.Multumire: Un AVC la 52 de ani.Arcurile spirale pe fata sunt comprimate la maxim. Revenirea e singura varianta sau santul.DDD
  • +1 (3 voturi)    
    Sa se faca dreptate! (Marţi, 7 iulie 2009, 22:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ca sa se termine o data controversele privind salariile celor ce lucreaza in justitie, ar fi util ca, la fiecare colt de strada, sa existe cate un bancomat pe care sa fie scris "Bugetul national", din care oricare salariat din justitie, de la cel mai mic, pana la cel mai mare, posesor al unui card special, de care sa dispuna numai aveasta categorie de salariati, sa poata extrage orice suma, oricat de mare, dupa nevoile fiecaruia, oricat de mari ar fi. Aceasta facilitate sa se acorde numai in primele douazecisicinci de zile ale lunii. In celelalte cinci zile, Ministerul Finantelor sa ia ce a mai ramas din buget si sa-l imparta echitabil celorlalti salariati, sa realizeze infrastructura tarii, sa inzestreze armata, sa subventioneze agricultura, etc.. Daca, in primele douazecisicinci de zile, un salariat, la introducerea cardului personal in bancomat , primeste informatia "Bugetul national s-a epuizat de catre colegii dvs.. mai harnici", sa apese pe un buton pe care sa fie scris "Ati fost racordat direct la fondurile FMI si la celr ale Bancii Mondiale, va rugam sa continuati operariunea de extragere, dupa poftele inimii dvs.". Cei ce isi extrag bani din aceste bancomate speciale trebue sa nu uite sa isi asigure, din timp, bani pentru vacante in cele mai scumpe localitati din lume, vara si iarna, bani pentru scolirea copiilor la cele mai bune scoli din America, etc.. In acest fel, poporul va respecta justitia, ar vedea cum creste puterea acesteia, de la o zi, la alta. Astfel, s-ar reduce drastic numarul infractorilor, ar fi mult mai putine dosare pe rol, s-ar ajunge sa se poata aplica programul rarefiat "de voie", toate deciziile ar fi ultra-corecte.
  • -1 (1 vot)    
    Solutie pentru magistrati (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:38)

    Daniel V. [anonim]

    Domnilor magistrati, nu mai pierdeti vremea sa discutati cu guvernul asta de incompetenti, si introduceti COPLATA in sistem. Acceptati un salariu de 3500 RON si completati-l cu taxe sau spagi asa cum fac si ceilalti bugetari - medici, profesori, functionari in primarie si administratie, politisti, ministri, etc
    Sa traiti bine!