Un cititor HotNews.ro relateaza

Atac mafiot in centrul Capitalei, politia a fost anuntata, dar a reusit sa rateze agresorii

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2009, 22:38 Actualitate | Esenţial

In plin centru al Capitalei, pasagerii a doua masini 4x4 au imobilizat un cetatean, i-au legat mainile la spate, l-au batut si l-au bagat intr-una dintre masini, dupa care au plecat linistiti. Totul in timp ce o femeie se chinuia sa explice incidentul politistilor, care au reusit sa ajunga la locul faptei la circa cinci minute dupa plecarea agresorilor.

Iata mai jos povestea postata pe forumul HotNews:

"Eram in parcul din spatele Casei de pensii de la intersectia Posta Vitan, cu cele doi baieti ai mei, ambii mai mici de 5 ani. Este un parculet cochet, situat intre blocuri.

La un moment dat, in jurul orei 20,00, au inceput sa se auda ragnete, iar toata lumea a fugit din parc inspre strada Foisorului.

Acolo, in spatele unui bloc, intr-o parcare, erau oprite doua masini 4x4, dintre care una era un Audi cu numarul B 49 KSI, iar un grup de cinci-sase tigani bateau un individ cazut la pamant, caruia ii legasera mainile la spate.

Individul era ori negru, ori tot tigan, nu mi-am dat seama din cauza intunericului.

L-am rugat pe un taximetrist care trecea chiar prin dreptul iesirii sa blocheze strada, dar mi-a raspuns: "Nu ma bag eu dom'le in de'astea!, si a plecat grabit.

Intre timp, o doamna suna la politie, care se pare ca a simtit nevoia sa se informeze detaliat despre incident, in loc sa intervina imediat.

Femeia tot dadea explicatii despre loc, le-a spus numarul ambelor masini, iar din raspunsurile ei am inteles ca era intrebata despre locatie, ce se intampla, ce fac agresorii si cu cine se lupta.

Convorbirea a durat peste cinci minute, timp suficient pentru ca agresorii sa-l bage pe cetateanul atacat in masina din spate si sa plece linistiti, fara demaraj in tromba.

La cinci minute dupa plecarea acestora a aparut si politia, dar la locul incidentului ramasese doar femeia care daduse telefon.

Mi-a fost frica pentru viata copiilor mei, parcul era plin de barbati care nu au facut nimic

Mi s-a parut ciudat ca taximestrul nu a vrut sa intervina, desi la un simplu apel pe statie ar fi putut chema acolo 20 de masini.

M-am simtit ca in jungla, ziua in amiaza mare, intr-un parc de copii...asta e un spectacol pentru copii? Sunt convins ca nici ala nu era usa de biserica, dar tupeul agresorilor si relaxarea lor m-a speriat. Lumea era adunata ca la urs si ei pareau foarte relaxati.

Cum comentati? V-ati confruntat cu situatii asemenatoare? Ce trebuie sa faca politia? Asteptam reactiile dumneavoastra aici.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8786 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    politia (Joi, 25 iunie 2009, 22:46)

    Dragomir [anonim]

    politia e degeaba, are rolul doar de a produce iluzia ca exista siguranta
    • +1 (3 voturi)    
      Cam asta se vrea (Joi, 25 iunie 2009, 23:18)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Dragomir

      O persoana care calmeaza doua tate la coada la lapte pentru ca o a treia i-a luat-o inainte. Nu mai are autoritate vin vad dau amenzi si atat. Jandarmii sunt mult mai potriviti in astfel de incidente
      • +7 (7 voturi)    
        Un prim pas... (Vineri, 26 iunie 2009, 1:26)

        Mintea de pe urma [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Un prim pas inspre solutionarea acestui modus operandi al Politiei Romane (si al celorlalte institutii de stat precum Salvarea, Jandarmeria, Pompierii, Protectia Civila) ar fi responsabilizarea prin lege a acelor ofiteri pururi "de-serviciu" care raspund la telefoanele de urgenta prin impunerea declinarii RANGULUI si NUMELUI.
        In acest fel, nu doar reclamantul se legitimeaza si vorbeste cu o institutie intangibila, un fel de monstru fara chip, ci vorbeste cu un alt OM, un om care e investit cu acea responsabilitate pentru a o satisface exemplar.
        Doresc ca Politia Romana, de la ministrul de interne si pana la politistul de proximitate, sa imi protejeze interesele mele de cetatean roman si sa invete acum, in ceasul al 20-lea (dupa numarul aproximativ de ani trecuti de la pretinsa revolutie) notiunea de urgenta.
        Vreau ca toti romanii sa isi faca treaba, sa isi vada de treaba lor, sa se culce seara in pat MULTUMITI de modul onest, drept si responsabil cu care s-au achitat de obligatiile lor.
        Asa sa ne ajute Dumnezeu!
    • 0 (0 voturi)    
      DOM NICA AI ANGAJAT ROMII SA FACA ORDINE ??? (Vineri, 26 iunie 2009, 16:22)

      miticablajinul [anonim] i-a raspuns lui Dragomir

      se pare ca psd-lul s-a intors la prima dragoste "tiganii" pe care ii lasa sa faca ce vor.
      sub bombonel au atins starea de absolut, nirvana romilor, ca si bombo este uitat la soare de mic.
      dar acum ..?? ce se intampla este criza si nu mai aveti bani .. si atunci aplicati ..
      solutia tiganeasca, se intorc staborurile, masini impuscate in plina zi... probabil vor urma omorurile ..si alte asemenea acte de justitie tiganeasca.

      rusine politiei si ministrului , credeam ca poate mai mult, dar se pare ca arestarile se fac cu dedicatie.

      comparati actiunea de rapire a unui cetatean cu cazul scoala becalii si veti cedea reaua credinta
  • +23 (25 voturi)    
    Ne asteptam (Joi, 25 iunie 2009, 22:47)

    sadfgas [anonim]

    Stiti care este diferenta dintre politisti si infractori? Uniforma.
    Politia este cea mai impotenta institutie a statului roman, desi toate sunt cam handicapate. In nici o tara din lume nu mai exista mitul politistilor prosti si analfabeti ca la noi. De ce oare? In SUA politistii sunt priviti ca niste eroi nationali...pentru ca asta si sunt. Peste tot exista coruptie in politie, dar la noi deja face parte din imaginea institutiei. Politistii romani sunt aproape mandri de prostia si incompetenta lor. Rusine!
    • +1 (1 vot)    
      siuranta si politia (Joi, 25 iunie 2009, 23:26)

      Gheorghe P [anonim] i-a raspuns lui sadfgas

      pt sadfgas Excelenta observatie!
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 26 iunie 2009, 10:25)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui sadfgas

      de acord cu o mica precizare...politistii americani sunt privit ca niste eroi pentru ca sunt sprijiniti de legislatie - ei pot folosi forta si arma din dotare. In Ro, dupa cum bine se stie, daca esti politist si indraznesti sa folosesti forta sau arma din dotare presa ii infiereaza si ne relateaza un nou abuz al Politiei. Legislatia nu apara "organele de aplicare a legii", nu ii confera un statut deosebit, o pozitie de forta...orice cocalar poate scuipa un politist si nu pateste nimic..cel mult o amenda...pai ala ar trebui arestat pe loc si daca comenteaza impuscat..asa se aplica legea si asa se castiga respectul..daca prin vorba buna nu se poate atunci prin forta...
      • +3 (3 voturi)    
        Presa ii infiereaza (Vineri, 26 iunie 2009, 11:20)

        Lion [utilizator] i-a raspuns lui johndoe

        Stai putin, eu am vazut ca presa ii infiereaza pentru coruptie, nu ca si-ar face datoria.
        Eu, unul, mi-as dori o politie mai brutala care sa apere drepturile cetateanului, care sa ia atitudine si sa se lupte cu toti criminalii.
        Si (acum o sa scriu ceva ce o sa-mi atraga ceva voturi negative) chiar si in cazul politiei circulatiei.
        Au legi pentru a stopa abuzurile in trafic si nu le aplica.
  • -3 (11 voturi)    
    chestiile astea se intampla din cauza politiei (Joi, 25 iunie 2009, 22:47)

    bau bau [anonim]

    la asta se ajunge din cauza politiei... de ex eu am o problema careia i-am dat in avans o suma de bani, iar acum nu mai dau de el. la politie mi-au zis ca nu pot face nimic... normal ca apelez la recuperatori si o sa-l prinda, bata si bage in masina, dus la o padure si ... nu stiu mai departe.... dar atat timp cat lege nu face nimic, baietii cu ceafa groasa sunt singura mea solutie....
  • -1 (11 voturi)    
    RO (Joi, 25 iunie 2009, 22:48)

    Sir [anonim]

    Traim in Romania si asta ne preocupa tot timpul!
  • +6 (12 voturi)    
    un mare ganditor german spunea ca tiganii (Joi, 25 iunie 2009, 22:49)

    Eneas [anonim]

    ..si altii-de care refuz sa imi amintesc ca ajung la anti rabic-- arata ca oamenii dar nu sunt oameni, sunt animale ;chiar Darwin nu a exclus faptul ca primitivi ,mai apropiati de maimuta decat de om sa fie contemporani cu noi ;eu zic sa ne inarmam si sa trecem la trimiterea tiganilor in India ,tara de bastina ;l-am ucis noi pe Ceausesti ,doar nu o sa ne faca 1,5 milioane de tigani
    • +1 (3 voturi)    
      pt. eneas (Vineri, 26 iunie 2009, 0:48)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Eneas, inteleg ca esti supara pe ei, si eu sunt, dar hai sa nu fabulam, statul trebuie sa fie mai ferm impotriva tuturor infractorilor. In general ei gasesc forme de castig nemuncit, adica daca avem fete dispuse sa mearga la produs avem si paraziti care nu vorsa munceasca si vor trai din asta, cu timpul nici macar nu mai vor sa munceasca. In general societatea noastra are multe pr. gasesti peste tot oameni gata sa fure, politicieni, profesori, politisti, doctori, etc.
  • -18 (20 voturi)    
    hotnews ... (Joi, 25 iunie 2009, 22:49)

    gecsi [anonim]

    Hotnews = OTV .... lasa`ti minunatiile astea cu interlopi in grija lui Dan Diaconescu ...nu`i "stire" pt Hotnews
    • +3 (3 voturi)    
      amuzant (Vineri, 26 iunie 2009, 0:04)

      spetsnaz [anonim] i-a raspuns lui gecsi

      apropo i-ai vazut pe aia mascati cu uniforme inarmati cu diverse arme care chiar vaneaza tigani ca tine? Vezi tu ce scandal urmeaza incepand cu 2010.
  • +11 (11 voturi)    
    Tiganii (Joi, 25 iunie 2009, 22:50)

    sandman [anonim]

    Sub inaltul patronaj al Politiei se intimpla asemenea fapte care ne pun viata in pericol. Asta inseamna ca platim taxe si impozite degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      ba nu-i degeaba (Joi, 25 iunie 2009, 23:55)

      bingo [anonim] i-a raspuns lui sandman

      ca salarile si le iau din banii astia, si au si masini puisorii sa nu ii bata soarele in freza! nu am mai vazut agenti sa dea ture la picior de prea multa vreme, poate e mai ieftin sa luam pantofi sau bocanci si mai tine si conditia fizica pe linia de plutire.
      a masinile folosesc la ceva: pe unde stau eu locuieste o duduie politist, si lucru elegant, cand iese din tura este adusa acasa cu loganul de 60.000 euro.
  • +7 (7 voturi)    
    ce sa faca Politia? (Joi, 25 iunie 2009, 22:53)

    MirceaA [anonim]

    pai ce sa faca si ea, iai ia spaga de la clanurile tiganesti si pleaca acasa la copii.
  • +3 (5 voturi)    
    atac mafiot (Joi, 25 iunie 2009, 22:53)

    claudiu [anonim]

    asa ceva e univesalin lume se intampla si la americani si la englezi ,etc dar la noi e ceva de groaza indiferent ce-a facut omul ala indiferenta oamenilor i-mi da fiori! nu este normal nu avem ce-i sapte ani de acasa si nici politia romana nu este chear politie vedeti si dvs ce sa intamplat la pitesti, cluj cu permisele auto acum la constanta cu mita si alyele cu alte cuvinte suntem ai nimanuipaznicul la oi l-au pus pe lup iar lupul e si tare flamand si considera ca legea este el .......................rusine!!!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      atac mafiot (Joi, 25 iunie 2009, 23:14)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui claudiu

      dar la adresa limbii romane !!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Un exemplu poate fi asta... (Joi, 25 iunie 2009, 23:03)

    Doboritoru' de "ursi" [anonim]

    Luati TOTI politistii romani si dusi la Hong Kong si invers. Am dat exemplu "galbejitilor" astora pentru ca traiesc de mult aici si stiu ce pot caralii lor. Politia locala este celebra pentru duritatea si metodele absolut "necrestine" de a-ti da amenzi cuprinse intre 9mm si 12mm atunci cind fluieri aiurea in biserica.
    In alta ordine de idei in articol se specifica ora 20:00 iar nenea comentatoru' zice ceva de ziua in amiaza mare... Cum facem sa le potrivim ca nu prea ies?
  • +8 (8 voturi)    
    toata stima pentru doamna care a luat atitudine (Joi, 25 iunie 2009, 23:05)

    gogu [anonim]

    dar doar cu o floare nu se face primavara
  • +6 (6 voturi)    
    Observ si eu (Joi, 25 iunie 2009, 23:12)

    sile [anonim]

    "nu mi-am dat seama din cauza intunericului"
    "M-am simtit ca in jungla, ziua in amiaza mare, intr-un parc de copii"
    • +7 (7 voturi)    
      si alta chestie... (Joi, 25 iunie 2009, 23:51)

      varu' maftei [anonim] i-a raspuns lui sile

      "Eram in parcul din spatele Casei de pensii de la intersectia Posta Vitan, cu cele doi baieti ai mei, ambii mai mici de 5 ani. "

      "Mi-a fost frica pentru viata celor doua fetite ale mele, parcul era plin de barbati care nu au facut nimic."

      ???
    • +1 (1 vot)    
      si eu (Vineri, 26 iunie 2009, 0:38)

      rdc [anonim] i-a raspuns lui sile

      "cu cele doi baieti ai mei"
      "Mi-a fost frica pentru viata celor doua fetite ale mele, parcul era plin de barbati care nu au facut nimic"
      !?
  • +5 (5 voturi)    
    erau fetite sau baieti? (Joi, 25 iunie 2009, 23:27)

    cine [anonim]

    Oare a citit cineva de la Hotnews ce a scris domnul?
    La inceput cei 2 copii erau baieti si la sfarsit fetite...
    Daca nici de asta nu e sigur domnul cu atacul,cum sa-l credem ce a zis in rest...?

    A)Eram in parcul din spatele Casei de pensii de la intersectia Posta Vitan, cu cele doi baieti ai mei, ambii mai mici de 5 ani. Este un parculet cochet, situat intre blocur

    B)Mi-a fost frica pentru viata celor doua fetite ale mele, parcul era plin de barbati care nu au facut nimic
  • +3 (3 voturi)    
    KSI? (Joi, 25 iunie 2009, 23:28)

    Sasha [anonim]

    Stimabililor reporteri,

    Societatea comerciala KSI Kasolventia are la numerele de la masina KSI. Dvoastra chiar nu stiti nimic de asa ceva? Eu zic ca treaba e mai complicata decat a parut. Poate nu si-a platit omul rata la casa si au inceput firmele de recuperare sa foloseasca si alte metode mai dure :P

    Stima maxima stimabililor.
  • +2 (2 voturi)    
    ragnete?? (Joi, 25 iunie 2009, 23:29)

    anonim [anonim]

    "au inceput sa se auda ragnete"
  • +1 (1 vot)    
    ascultam telefoane la greu si stim cine sunt (Joi, 25 iunie 2009, 23:30)

    ionica fonosch [anonim]

    sistemul politic in romania se bazeaza pe doua componente :
    1) mafia gulerelor albe care au protectie de la partid (de exemplu bancile)
    -iese mr president admonesteaza asa de fite bancile, aceasta au marit dobanda (pe bune)
    si culmea nesimtiri vorbesc de executari silite cand toate asa zisele licitati se fac pe sub mana ptr cine trebuie !
    (daca bancile au asa puternice compartimente it de ce nu pun pe site proprii activele datornicilor scoase la vanzare !)
    [ http://www.sfin.ro/articol_15029/lista_bancorex_a_implinit_10_ani_de_esecuri.html ]
    -pai e normal ca finantele sa puna sechestru ptr o datorie de 1 leu pe bunurile unei fabrici ?? crima e pacat in orice religie
    dar cei ce au facut legea si cei care au aplicat-o cu rea vointa ar fi trebuit spanzurati in piata constitutiei ! asa inteleg ei sa
    protejeze cetatteanul de pe urma caruia traiesc bine ?? in schimb tot felul de infractori ajung mari politicieni (returnari de tva etc )
    2) lumea interlopa careia ii se permite sa faca ce face cu conditia sa cotizeze la partid (vezi manelistii )
    -in toate cluburile maneliste se face trafic de droguri si prostituite, se fac razii ptr emisiuni de cacao si baietii isi
    vad linistit de ale lor se mai areasteaza cate un prostalau care nu se prinde cand e razie ... (culmea au si firme de paza)
    [ http://stirileprotv.ro/locale/23/manelisti-consumatori-de-cocaina.html ]
    3)nu sunt economist si nici nu m-a pasionat domeniul dar pe masura ce criza se va acutiza se va ascutii si lupta de clasa ...
    -mafiotii din partidele politice se vor folosii de banci si de interlopii pentru a teroriza populatia ... daca ies prea multi in strada
    conform obiceiului romanesc vor scoate tancurile ca atita ii duce mintea ...in toamna/iarna se va ajunge la lucruri rele
    -de pilda : de ce nu se legalizeaza prostitutia ?? fiind interzisa apare nevoia de protectie oferita de proxeneti
    si organe ,,,, eu as legaliza-o dar as pedepsi crunt proxenetismul si traficul de persoane de la 15 ani in sus
    fara pos
  • 0 (0 voturi)    
    ON HOLD (Joi, 25 iunie 2009, 23:39)

    Ion I [anonim]

    si mai radeam de filmele americane in care erau prezentate situatii de genul "- alo! urgenta! ... - va rugam sa asteptati.. tarlalalalalaa"

    :)
  • +1 (1 vot)    
    SI eu observ....cam cusut cu ata alba (Joi, 25 iunie 2009, 23:48)

    mrc [anonim]

    Autorul povestii nu se decide nici ce copii are:
    "Eram in parcul din spatele Casei de pensii de la intersectia Posta Vitan, cu cele doi baieti ai mei, ambii mai mici de 5 ani. "
    ...
    "Mi-a fost frica pentru viata celor doua fetite ale mele, parcul era plin de barbati care nu au facut nimic"
  • +2 (4 voturi)    
    Articol vadit tendentios (Joi, 25 iunie 2009, 23:51)

    nano2k [utilizator]

    A reusit sa produca efectul acela de turma in care toti arunca in politai cu noroi.
    Frumos...
  • -1 (3 voturi)    
    noroc (Joi, 25 iunie 2009, 23:53)

    zaboo [anonim]

    ca l-au prins pe amaratul ala care incerca sa isi vanda rinichiul - restabilind astfel ordinea in tara! HUOOOOOOO
  • +6 (6 voturi)    
    rapire (Joi, 25 iunie 2009, 23:55)

    rabit [anonim]

    Am fost martorul unei sechestrari urmata de rapirea unui copil. In tot acest timp vorbeam la 112. Timp de 10 minute am fost plimbat de la o linie la alta. Dupa inca 5 minute de convorbire la politia ca are in jirisdictie zona mea am primit raspunsul: "Avem un echipaj in zona dumneavoastra in misiune. Dupa ce termina va veni sa verifice". Probabil va imaginati ca in tot acest timp indivizii responsabili au disparut. Cu tot cu copil. Am urmarit strada inca o jumatate de ora si nu am vazut nici echipaj de politie. Ei stiu doar sa patruleze noaptea, sa fluiere dupa "gagici" si sa dea amenzi adolescentilor "aburiti" (inofensivi de altfel).
    Nu imi ramane decat sa sper sa voi avea noroc si nu voi fi prins niciodata in astfel de incidente. Am insa determinarea ferma sa reusesc sa ofer copiilor mei un trai civilizat in ALTA TARA.
    Ultimul sa stinga lumina.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau sa traga apa (Vineri, 26 iunie 2009, 12:40)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui rabit

      caci pute..
  • +1 (3 voturi)    
    coruptie generalizata (Vineri, 26 iunie 2009, 0:11)

    soso [anonim]

    Credeti ca numai cei de la circulatie sunt corupti? sunt aproape sigur ca cineva in albastru stia de de ce se intimpla si nu aveau interes de flagrant ptr ca unii dintre atacatori sa poata scapa, e o practica uzuala in relatiile de coruptie.
  • +1 (1 vot)    
    ca ne lasa sa gasim informatii (Vineri, 26 iunie 2009, 1:13)

    bun google [anonim]

    462 828 Inter City Sa B 49 KSI

    http://www.primariatm.ro/uploads/files/taxi/lista%20FIRME.pdf

    ce treaba are Timisoara cu numarul asta, e alta poveste.
    • +1 (1 vot)    
      KSI (Vineri, 26 iunie 2009, 1:30)

      X [anonim] i-a raspuns lui bun google

      B 49 KSI - numarul de inmatriculare al unui taxi, probabil numar de leasing. ma astept ca Inter City SA sa fie inregistrata intr-un apartament cu doua camere, pe numele unei batrane. Asadar, numarul ajunge pe un Q7... he he. Politia afla numarul, stie povestea, trage de timp caci ii este frica sa intervina. Frumoasa Romania; tara tuturor oportunitatilor :))
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Vineri, 26 iunie 2009, 3:54)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui bun google

      Mai repede aflii tu de pe google decit politia romana. probabil ca nici in citeva saptamini nu o sa afle. garcea are calculator la munca sa faca socoteli ex. 2+2, sau sa se uite la site-uri porn cum am vazut intr-un clip pe youtube.
    • 0 (0 voturi)    
      de remarcat... (Vineri, 26 iunie 2009, 17:33)

      Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui bun google

      cum sta cu finantele societatea Inter City SA:

      http://www.totalfirme.com/649418/INTER_CITY_SA
      sa ni se comunice si numarul celeilalte masini, ca sa putem verifica daca figureaza tot la firna asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bun titlu (Vineri, 26 iunie 2009, 7:53)

    Pantera Roz [utilizator]

    "...a reusit sa rateze agresorii."Chestia e ca asta le iese mereu si bine!Ma gandesc la cei 5-10% dintre politisti care chiar sunt politisti-cat de frustrati se simt ca lucreaza intr-o institutie atat de impotenta...De noi nu mai zic,suntem obisnuiti...
  • +1 (3 voturi)    
    Politica si mafia (Vineri, 26 iunie 2009, 7:55)

    Moromete [anonim]

    Nu va mai mirati oameni buni. Ca NOI suntem de vina nu Ei .
    Incuscrirea intre politic si mafia tiganeasca este in toi.
    Draga Stolo si Mielescanu sunt nasii de cununiea a lui ,,Bercea MONDIAL" un smardoi de tigan imbogatit din hotii si fraude. Berbeceanu zis 1000 de autostrazi pune in fruntea Funciarelor din RO un mafiot local promovat si adulat in PD-L. Suntem in situatia in care sindicalisti se apara de sindicat nu de patronat. Repet suntem de vina pt ca NOI i-am votat. Noi am uitat operatiunea autobuzul, noi incercam sa uitat de ritzi zisa scena 75000. Tot impasibili suntem. Case mari si palate in RO au numai hotii si noi ...platim taxe ptr EI . Desteaptate...dar... Desteaptate odata ROMAAAAANE !!!!
    • +1 (1 vot)    
      puti a Vadim (Vineri, 26 iunie 2009, 20:25)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

      Si cum 'nea' ? chiar nimic despre marele partid PSD?
      Te rog frumos, nu ne jgni inteligenta.
  • 0 (0 voturi)    
    pai cum sa nu fie linistiti. (Vineri, 26 iunie 2009, 8:08)

    Gheorghe [anonim]

    Aveau aprobare de la politia capitalei si autorizatie de la Primarie pentru. . . miting!
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Vineri, 26 iunie 2009, 9:17)

    gica [anonim]

    ok, e evident pt toata lumea ca e mafie si coruptie in tara asta (ca peste tot si pe alocuri mai mult). dar sa crezi ca aia sunt prosti e putin deplasat. 'B 49 KSI' e cel mai probabil doar un nr de taxi (afara de cazul in care sunt taxi-uri 4x4 in timisoara) - deci nr. fals. Acum nu cred ca e nici la un tomberon, probabil e tocat marunt. Si daca e nr fals (facut asa misto) pai putem pune la socoteala si serviciile secrete, mai stii?

    deci sa fim baieti cuminti, macar pe-atat putem sa ne bazam - ca nu or sa se oboseasca sa ia oameni de pe strada chiar fara nici un interes...
  • +1 (1 vot)    
    procedura de urgenta (Vineri, 26 iunie 2009, 9:28)

    ministrul crizelor de urgenta [utilizator]

    daca este adevarat ca politisti intervin dupa ce operatoarea 112 culege foarte multe informatii atunci propun sa se schimbe procedura. banuiesc nu va fi nevoie sa se duca lumea in multe tari si sa cheltuiasca gramezi de bani pentru asta :)

    nu de alta dar risca ca, dupa ce sunt prost dotati si imbracati sa nu isi indeplineasca datoria in fata celor mai adevarate incercari din meseria lor si raman doar sa caute gainarii pe care nu ii gasesc nicioadata sau ii iarta daca le devin informatori. in cazul din urma cetateanul ramane neprotejat de nimeni!
    nu ma sa spun nimic de politatii mari care sunt mana in mana cu infractorii (sic)!
  • +4 (4 voturi)    
    Politistii =hoti cu uniforma (Vineri, 26 iunie 2009, 9:32)

    anna82 [utilizator]

    Ma uitam aseara la Protv si vad o chestie(nu o pot numi stire) care m-a lasat cu un gust amar: reporterul anunta cu mare foc nunta "fiicei imparatului autoproclamat al rromilor" (nu stiu daca am retinut bine titulatura), nunta care ar costa UN MILION DE EURO si asta pentru ca e criza. Si stateam si ma intrebam, ca un contribuabil tampit ce sunt, de unde atatia bani? De ce nu se sesizeaza nimeni: Politia, Garda Financiara sau alte organe competente sa verifice sursa banilor? Care e partea lor aici? Banuiesc ca e mare din moment ce isi permit o nunta de UN MILION EURO. Este incredibil ce se intampla in tara asta. Nu imi vine sa cred cat de idioti suntem noi romanii ca lasam tara asta prada hotilor.
  • 0 (0 voturi)    
    cunosc parcul (Vineri, 26 iunie 2009, 9:56)

    naruto [anonim]

    sectia de politie 11 este oarecum vizavi, pe vitan. masini ale politiei comunitare circula des printre blocuri in zona. ar fi putut ajunge in timpul incidentului.
    faptul ca autorul nu se poate hotari daca are fete sau baieti, sau in ce perioada a zilei s-a intamplat totul ma face sa cred ca poate ii este teama sa nu fie gasit in caz ca povestea este reala.
    altfel, am mai auzit ca s-ar fi impuscat unii pe nerva traian cu ceva ani in urma. nu m-ar mira sa fie totusi adevarat. dar poate fi si razbunare pe ala cu audi ca i-a furat locul de parcare.
  • -1 (1 vot)    
    Atac mafiot (Vineri, 26 iunie 2009, 10:16)

    Daniel [anonim]

    Exact, tipic romanului. Toti comentati si va dati cu parerea dar tuturor ne lipseste simtul civic. Recunoasteti, suntem vai de capul nostru ca educatie si ca popor.
  • 0 (0 voturi)    
    cascadorii rasului (Vineri, 26 iunie 2009, 10:27)

    biciul lui D-zeu [anonim]

    din toata treaba asta io inteleg ca este imperativ sa se legalizeze cat mai repede autoapararea cu arma de foc, si permisele de portarma.asa simplu..punct . daca toata lumea stie ca exista posibilitatea foarte mare ca ala pe care vrei sa-l rupi p genunchi are un trancan in buzunar, nu prea te mai indeamna nimic sa arati smardeala :) si asa or sa se mai rareasca golaniile astea de 3 lei, gen vin cu baietii peste tine. si politia are un chef de munk cum am si io, adica tinde spre minus infinit :)) decat 100 de mii de carnati burtosi cu arfe-n cap, mai bine 50 de mii de politisti adevarati, de strada,cu sange-n ei, si cu libertati mult mai mari decat acum.adica sa rupa capete.ca altfel nu merge cu natia asta.e pura realitate
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 26 iunie 2009, 10:38)

    Mihai [anonim]

    Pai normal ca erau relaxati. In cel mai rau caz putea sa apara politia...si oricum ii luau la bataie si p-aia. Stiu ca simtul civic lipseste cu desavarsire dar ma intreb de cati oameni era nevoie sa linisteasca cu bataia 6 tigani pusi pe scandal? Animalele astea n-or sa se potoleasca decat cand vor fi linsati de o multime furioasa. Insa cred ca asta o sa se intample dupa anul 2075.
    Sincer eu nu vreau sa plec din tara. Vreau sa plec din orasul asta plin de urmariti generali si manelisti veniti cu primul tren.
  • +1 (1 vot)    
    ?:) (Vineri, 26 iunie 2009, 11:09)

    Stef [anonim]

    "Totul in timp ce o femeie se chinuia sa explice incidentul politistilor, care au reusit sa ajunga la locul faptei la circa cinci minute dupa plecarea agresorilor."

    Imi explica cineva cum se poate ca rapirea sa se desfasoare in timp ce martorul discuta cu politia care a ajuns dupa placarea agresorilor?
  • 0 (0 voturi)    
    Altercatii (Vineri, 26 iunie 2009, 12:33)

    Gabriel [anonim]

    Bine ca nu au venit cei de la BGS.Ar fi putut sa-i prinda pe agresori si acest lucru ar fi indignat toata suflarea televiziunilor nationale oripilate ca s-a folosit forta.Mai bine ca au plecat!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    B 49 K/ (Vineri, 26 iunie 2009, 13:11)

    eu [anonim]

    bai ametitilor, numarul asta e al audiului din care au coborat aia de il bateau pe ala, nu al taxiului.
    asta e sigur numar de inmatriculare al celor de la Kasolvenzia (firma de recuperari creante de la cei care au credite).
    astia totdeauna angajeaza tzagani ca sa le rezolve treburile (de fapt sa rezolve treburile bancii).
    sunt de fapt recuperatori cu acte in regula care te urmaresc peste tot daca nu returnezi ce ai luat de la banca sau daca ai intarzieri mari de la plata ratelor.
    asa ca, tot inainte cu creditele, mancav-ash, ca ne mananca astia cu fulgi cu tot.
  • 0 (0 voturi)    
    8 seara si amiaza (Vineri, 26 iunie 2009, 13:50)

    Vizitiul [utilizator]

    De cand 8 seara este ziua in amiaza mare? :)

    Cat despre caz, este usor sa judecam ce se vede/scrie fara sa stim detaliile. Cert e ca in 99% din cazuri aceste lucruri nu se intampla chiar pe degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    politia romana (Vineri, 26 iunie 2009, 16:09)

    fara cuvinte [anonim]

    Saptamana trecuta un individ de la POLITIA ROMANA a agresat o batrana care vindea diverse lucruri, din spusele vecinilor a trantit-o cu capul de trotuar.....
  • 0 (0 voturi)    
    Clarificari (Vineri, 26 iunie 2009, 16:13)

    zaq1 [utilizator]

    Articolul e scris pe baza declaratiilor a doua persoane diferite (un domn care se afla in parc si doamna care a sunat la politie). Din acest motiv apar cei doi termeni care, pentru unii, nu se potrivesc: "din cauza intunericului" si "ziua in amiaza mare". Dar, ambele persoane au dreptate:
    1) Deoarece locul unde a avut loc incidentul este intre blocuri, exista si cativa copaci in zona, iar afara se innora (pe langa densitatea ridicata a personajelor inchise la culoare), domnul are dreptate atunci cand afirma ca "din cauza intunericului" nu si-a dat seama de culoarea celui lovit.
    2) Avand in vedere ca la ora 20 este lumina afara (suntem in luna iunie) si tinand cont de socul produs de acest incident, poti afirma foarte usor ca "ziua in amiaza mare" te simti ca in jungla.

    Da, incidentul a fost deplasat, si nu a intervenit nimeni pt ca fara o organizare buna nu faceai fata celor 6 cu gand de razbunare. In plus nu dorea nimeni sa-si riste sanatatea sa si nici a copiilor din parculet. Iar daca te gandesti ca nici agentul BGS care pazeste parculetul nu a intervenit (sau taximetristul), atunci, singura solutie era sa suni la politie. Politie care a venit dupa minute bune, si cu calm, lua declaratii.
    Linistea de pe fata politistului m-a convins ca astfel de incidente sunt normale...si deci, daca nu te aperi singur, poti oricand sa fii o victima.
  • 0 (0 voturi)    
    soferul B 92 MMM m-a agresat (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 5:51)

    Titi Vasilescu [anonim]

    la citva metri distanta o masina a politiei stationa. Nu au intervenit si cind ma indreptam spre ei sa cer ajutor s-au facut ca nu ma vad si au demarat in viteza. Mi-e asa scirba de tara Romania, unde tiganii fac ce vor, iar cetatenii platitori de taxe traiesc cu frica.