Campania "Nu distrugeti Bucurestii de altadata": Cum este lasata sa moara o casa boiereasca din inima Capitalei

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 17:11 Actualitate | Esenţial

Casa din Kiseleff 35-37 (1)
Foto: HotNews.ro
Cum mergi pe Soseaua Kiseleff spre Arcul de Triumf, la numarul 35-37, vezi o constructie superba, in stil „ neoromanesc”, facuta in prima jumatate a secolului XX, care sta in paragina, gata sa se prabuseasca. Acoperisul cu tavan pictat de Mirea a cazut de cativa ani, tencuiala a inceput sa se desprinda de pe pereti, iar interiorul se degradeaza zi dupa zi din cauza ploilor si a vantului.

Aceasta bijuterie arhitecturala este lasata sa se autodistruga de mai bine de 10 ani. In vremurile bune, aici au locuit colonelul Radu Miclescu si sotia sa, Elsa Florescu. In 1948, deoarece batranul colonel nu si-a mai putut plati impozitul pe casa, imobilul a fost confiscat de regimul comunist si trecut in proprietatea ICRAL Herestrau. ICRAL-ul a inchiriat-o Uniunii Artistilor Plastici, iar aici s-a instalat pictorul Stefan Szonyi cu familia sa. Fica pictorului, Julieta Szonyi, a jucat rolul Otiliei in cunoscutul film „Enigma Otiliei”, o parte dintre filmari realizandu-se in aceasta casa.

In 1994, casa a fost vanduta de catre un urmas al familiei Miclescu fostului antrenor al Stelei Dumitru (Titi) Dimitriu si lui Ilarian Puscoci. Dupa ce au cumparat casa, cei doi au lasat-o sa se autodemoleze. Deoarece acest imobil este monument de interes local, legea nu permite demolarea ei. Daca insa imobilul ar disparea „pe cale naturala”, proprietarii ar avea de castigat 3.000 de mp in cea mai scumpa zona a Capitalei.

Casa din Kiseleff 35-37 (2)
Casa din Kiseleff 35-37 (2)
Foto: HotNews.ro
Ministerul Culturii a incercat inca din 2001 sa ia legatura cu proprietarii pentru a rezolva problema, dar acestia nu au dat niciun semn de viata. In 2006, Ministerul a cerut chiar sa se inceapa urmarirea penala impotriva celor doi deoarece isi lasa casa sa se autodistruga (distrugerea unui monument constituie infractiune potrivit legii), dar Parchetul de pe langa Judecatoria sectorului 1 a solutionat dosarul cu neinceperea urmaririi penale pe motiv ca „atitudinea de pasivitate cu privire la degradarea unui bun nu este sanctiune, ci doar impiedicarea masurilor de conservare ori de salvare a unui bun sau inlaturarea masurilor luate in acest sens”.

Cu alte cuvinte, toti proprietarii care isi lasa monumentele sa se autodistruga nu fac nimic ilegal. Ilegalitatea se considera doar atunci cand te duci ziua in amiaza mare cu buldozerul si pui casa la pamant.

Dupa acest eveniment, Ministerul Culturii a cerut in nenumarate randuri fostului primar al Capitalei, Adriean Videanu, sa declanseze procedura de expropriere pentru cauza de utilitate publica in acest caz, astfel incat proprietarii sa fie despagubiti iar imobilul sa treaca in proprietatea statului. Demersurile au ramas fara niciun rezultat.

Procedura a fost reluata cand a venit la Primaria Capitalei Sorin Oprescu. Acesta a dat in luna martie a acestui an Directiei de Cultura din cadrul Primariei sarcina de a face cercetarea prealabila pentru intocmirea dosarului de expropriere. De atunci insa nu s-a mai intamplat nimic.

Dan Lungu, directorul Institutului National al Monumentelor Istorice, spune ca de vina pentru aceasta situatie este Legea monumentelor. „Legea este imperfecta suta la suta. Ar trebui facuta o lege speciala astfel incat monumentele de o asemenea anvergura sa fie expropriate in 24 de ore, nu sa asteptam ani pana nu mai avem ce expropria”, ne-a declarat acesta.

Dan Marin, arhitect si vicepresedintele Ordinului Arhitectilor Bucuresti spune ca, in plus, ar trebui aplicate sanctiuni mult mai mari pentru proprietarii care isi lasa monumentele sa se autodistruga.

Campania HotNews.ro "Nu distrugeti Bucurestii de altadata"

Daca te plimbi pe arterele principale ale Capitalei vezi in stanga si in dreapta blocuri, bulevarde largi, constructii facute la norma, un oras puternic impregnat de ideologia comunista, fara o amprenta personala, fara identitate. Dupa blocuri se ascunde insa un alt alt oras, un Bucuresti misterios cu case boieresti, vegetatie luxurianta si stradute intortocheate care ascund povesti si istorii adunate in mai bine de 200 de ani.

Acest oras, poate necunoscut multora, este adevaratul Bucuresti, reprezinta istoria noastra, ne da identitate. Lacomia, nepasarea si nesimtirea il distrug insa zi dupa zi. Case dragi, pe langa care obisnuiam sa trecem si sa le admiram dispar in fiecare luna, iar in locul lor apar constructii noi care par teleportate dintr-un alt film. Blocuri imense care nu au nici o legatura cu zona, gandite doar in metri patrati si profit.

Ce nu a reusit Ceausescu sa distruga in 25 de ani, reusesc acum investitorii imobiliari. Orasul este al nostru al tuturor, iar patrimoniul este un bun comun. Monumentele rase de buldozere sunt si ale mele sunt si ale tale. Haideti sa nu-i lasam sa distruga Bucurestii de altadata.

HotNews.ro iti prezinta in urmatoarele saptamani case-monument lasate in paragina sau demolate pur si simplu. Ele dispar deoarece legislatia nu prevede sanctiuni pentru proprietarii care lasa monumentele sa se autodistruga sau mai rau, le rad cu buldozerul de pe fata pamantului. De asemenea, procedura de expropriere pentru utilitate publica este foarte greoaie astfel ca, pana se termina procedura, monumentul este la pamant. Participa la campania HotNews.ro:

- trimite-ne fotografii cu case lasate sa moara (foloseste formularul de la finalul articolului);
- voteaza daca vrei schimbarea Legii Monumentelor.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16059 vizualizari

Nu distrugeti Bucurestii de altadata

Nu distrugeti Bucurestii de altadata

Esti de acord cu modificarea Legii Monumentelor, astfel incit casele lasate in paragina sa poata fi expropriate mai usor?
(Mai multe răspunsuri posibile)
  • Da
  • Nu
  • Nu stiu/Nu ma intereseaza


  • +3 (5 voturi)    
    Case care plang (Luni, 15 iunie 2009, 17:20)

    Cornel R. [anonim]

    vedeti aici:

    http://www.casecareplang.ro
  • 0 (14 voturi)    
    Expropiere in 24h ????? (Luni, 15 iunie 2009, 17:41)

    Ion [anonim]

    Va dati seama ce abuzuri se vor face? Pleci la servici si cand te intorci, casa nu mai este a ta?

    Ala a gandit cand a scos perla asta din gura?
    • +8 (10 voturi)    
      sa fim seriosi (Luni, 15 iunie 2009, 18:29)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ion

      ideea cu 24 de ore e simbolica. Tu denaturezi intentionat ideea unei legi foarte necesara.
  • +8 (8 voturi)    
    Patrimoniu (Luni, 15 iunie 2009, 18:02)

    Cat [anonim]

    Nu in 24 de ore, dar nici in 10 ani, cand nu mai ai ce expropria. Mai ales cand intentia de distrugere a unui monument este clara. In plus, proprietarul este despagubit.
    • 0 (0 voturi)    
      Proprietari si proprietari... (Marţi, 13 iulie 2010, 3:13)

      prette [anonim] i-a raspuns lui Cat

      1) Familiile celor care au construit aceste case nici nu se gandesc la demolare. Aceste persoane au mai multe probleme cu legislatia, care le ingreuiaza enorm libertatea de a face reparatii curente la imobile.
      2) Cei care doresc deprecierea acestor case sunt de regula a doua categorie de proprietari, cei care au cumparat casele, nu cei care le-au redobandit. Primii sunt de multe ori parveniti si doresc de regula demolarea casei pentru a putea construi blocuri cu multe apartamente, pentru a le vinde.
  • +3 (3 voturi)    
    Andrei Pippidi (Luni, 15 iunie 2009, 18:13)

    Ronnie [anonim]

    scrie de mult timp despre astfel de cazuri - un exemplu aici http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=278&cmd=articol&id=10813
  • +1 (3 voturi)    
    nu va resemnati cu uratenia (Luni, 15 iunie 2009, 18:24)

    m-vic [anonim]

    ar trebui sa incepeti sa apreciati si peisajul creat de comunisti. sau sa-l infrumusetati. altfel tot tristi o sa fiti.
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Marţi, 16 iunie 2009, 1:51)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui m-vic

      Cine a zis ca blocurile alea gri sunt urate? Oare niste valori prefabricate de diversi oameni cu multa ura?
  • +1 (5 voturi)    
    cine plateste? (Luni, 15 iunie 2009, 18:52)

    florin [anonim]

    si il despagubim pe proprietar cu 3000E/mp ca acesta-i pretul zonei? in astfel de situatii legea ar trebui sa prevada posibilitatea confiscarii imobilului lasat in paragina sau macar amenzi foarte mari
  • +4 (4 voturi)    
    Desi sunt provincial... (Luni, 15 iunie 2009, 19:06)

    Provincialul [anonim]

    Excelenta initiativa !
    Este clar ca proprietarii urmaresc sa distruga casele de patrimoniu (lasandu-le sa se degradeze, sau lasandu-le pe mana hotilor sau distrugand ei insusi cate un acoperis sau altceva pentru ca timpul sa le desavarseasca "opera ") si nu vor sa le vanda, eventual statului care le-ar putea salva, e clar ca au intentia sa construiasca blocuri pt profit... Sa se modifice legea! Sa pastram ceea ce e frumos in Bucuresti si in alte locuri din Roamania!
    In Franta exista cladiri vechide sute de ani si ei se mandresc cu ele. Au transformat suri vechi in hanuri si case de vacanta. Te intreaba daca iti place stilul, arhitectura veche si sunt foarte fericiti daca esti entuziasmat de asta.
    Sa nu lasam Bucurestiul pe mana unor mahalagii care n-au habar de cultura !
    Foarte bun articol.
  • +5 (5 voturi)    
    In buricul targului, pe Strada Gheorghe Manu (Luni, 15 iunie 2009, 19:35)

    Razvan_M [utilizator]

    Exista o casa, vizavi de Hotel Minerva, pe Str. Gheorghe Manu, in Bucuresti, care-i de asemenea lasata sa se distruga. Scrie pe ea ca a fost un muzeu candva, insa acum este parazitata de tigani si are usile si ferestrele sparte.
    • +1 (1 vot)    
      poza (Marţi, 16 iunie 2009, 11:10)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      poate poti sa i faci o poza intr o zi cind treci pe langa si sa o postezi aici
  • +2 (4 voturi)    
    Comori parasite de autoritati (Luni, 15 iunie 2009, 19:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    O asemenea comoara arhitecturala, lasata in paragina, se afle si pe str. Popa Tatu nr. 55.
  • -10 (10 voturi)    
    tampenie (Luni, 15 iunie 2009, 21:48)

    eu [anonim]

    oameni buni voi va dati seama ce spuneti ? bateti campii, casele sunt ale proprietarilor si ei au dreptul 100% de a hotara ce fac cu ele. Punct si de la capat. N-aveti ce face ? Decat o antichitate de 200 de ani (care la noi nu reprezinta mare lucru pentru ca aici nu e nici Paris si nici Praga) prefer sa vad un zgarie-nori, acel zgarie nori va reprezenta noua noastra identitate,de tara in plina dezvoltare si cu putere economica... ha! comunistilor
    • +4 (4 voturi)    
      te-ai demascat, "proprietarule"! (Luni, 15 iunie 2009, 22:28)

      horia [anonim] i-a raspuns lui eu

      Aflam din articol ca: "in 1994, casa a fost vanduta de catre un urmas al familiei Miclescu fostului antrenor al Stelei Dumitru (Titi) Dimitriu si lui Ilarian Puscoci. Dupa ce au cumparat casa, cei doi au lasat-o sa se autodemoleze."

      Bag mana in foc ca ghertoiul care a scris "tampenia" de mai sus nu poate fi altul decat insusi proprietarul casei batjocorite - Titi Dimitriu, din aceasi galerie ilustra a "oamenilor de fotbal" ca scursura de Gigi Becali.
    • +7 (7 voturi)    
      mi-e mila de tine (Luni, 15 iunie 2009, 22:55)

      tic [anonim] i-a raspuns lui eu

      La Roma ai fost? La Viena ai fost? La Vatican ai fost? La Milano ai fost? La Verona ai fost? La Paris ai fost? La Atena ai fost? La St. Petersburg ai fost? La Muenchen ai fost? La Londra ai fost?
      Si daca ai fost in toate locurile astea, pe ce-ai dat tu banii ca sa vizitezi? Zgarie-norii, cladirile de sticla, barurile si Mall-urile? Sau nu cumva, cand te-ai intors, te-ai laudat cu vizitele facute la monumentele vechi (nu 200 de ani, ci poate de peste 1000 de ani!). Pai ba "omule nou", pentru tine manastirile Sucevita, Moldovita, Putna, Voronet, Varatec (daca cumva ai auzit de ele), nu reprezinta nimic, sunt zero, doar pentru ca nu sunt facute din sticla si beton, doar pentru ca n-au Mall si club de fite, doar pentru ca au fost cladite acum multe sute de ani? Daca locuiesti in Bucuresti, sunt sigur ca esti "de la tara". Asta este drama noastra, a bucurestenilor! Ne vom duce crucea, poate vom scapa odata si odata de plaga impostorilor care ne-au napadit ca o plaga! Lasati-ne orasul in pace, ramaneti in satele voastre, aveti multe lucruri utile de facut acolo!
      • -1 (3 voturi)    
        aha (Marţi, 16 iunie 2009, 14:21)

        eu [anonim] i-a raspuns lui tic

        Nu sunt de la tara. Nu sunt nici proprietar de "comoara arhitecturala in paragina". Tu esti un comunist si jignesti oameni pe gratis.
        Fiecare om are dreptul la propritate.Daca omul respectiv nu vrea sa o restaureze trebuie sa fie decizia lui si numai a lui.Pentru asta am avut o "revolutie".
        O astfel de lege ar da mana libera mafiei din primarii pentru "smenuri"
        Bucuresti nu s-ar compara niciodata cu orasele mentionate de tine chiar daca am restaura absolut toate cladirile vechi pentru ca pur si simplu e la alt nivel. Noi nu ne-am comparat niciodata cu acele orase si toate cladirile vechi la un loc din Bucuresti nu se compara cu ce poti vedea acolo. E altceva. Nu neg valoarea lor, dar nu trebuie nici sa exageram si sa sarim ca arsi la fiecare casuta. Sunt putine monumente care merita cu adevarat pastrate in Bucuresti. E plina Europa de orase vechi, singura sansa ca Bucuresti sa iasa in evidenta este prin nou si prin progres.(nu prin mall-uri nu-mi pune cuvinte in gura)Asta e parerea si gustul meu, si nu am jignit pe nimeni. Daca nu poti sa te abtii si sa intelegi ca am alt punct de vedere ai o problema.
        • 0 (2 voturi)    
          pentru eu (Marţi, 16 iunie 2009, 15:12)

          tic [anonim] i-a raspuns lui eu

          O mare problema ai tu! Nu prea cunosti legile internationale ale monumentelor si cladirilor istorice si de partimoniu!!! Deci mai studiaza: daca esti proprietarul unei cladiri declarate monument istoric sau de patrimoniu, esti OBLIGAT s-o pastrezi si s-o restaurezi. Daca nu-ti convine, poti s-o vinzi altuia care poate sa faca asta. Altfel incalci legea (repet, legile astea sunt internationale). Ca sa intelegi mai bine, daca eu devin proprietarul Deltei Dunarii, defrisez tot si construiesc blocuri de beton si sticla, fac puscarie! Daca sunt proprietarul tabloului cu Mona Lisa si-l pun pe foc, fac puscarie grea!
          Bucurestiul nu va fi ca si orasele mentionate de mine, pentru ca oameni cu conceptii ca ale tale si-au batut joc de el si in comunism si dupa. Tu esti cel care esti comunist, pentru ca aceleasi idei ca ale tale le-a avut si Ceausescu, de-a stricat ce era mai frumos in Bucuresti.
          Nu te-am jignit, dar daca te-ai ofuscat, inseamna ca am avut dreptate.
        • 0 (2 voturi)    
          esti un om uscat.. (Marţi, 16 iunie 2009, 19:42)

          mir [utilizator] i-a raspuns lui eu

          ..atata tot.
          fiecare om are dreptul la proprietate dar are si obligatii fata de comunitate.. in cazul patrimoniului construit (cladirile pretuite pentru frumusetea si valoarea lor istorica/arhitecturala etc), comunitatea ar trebui sa aiba puterea sa isi asigure aceste bunuri prin care isi afirma, in parte, identitatea ..pentru sanatatea mintala a locuitorilor si a urmasilor lor. intrebarea este: mai exista o comunitate (suficient de puternica) care sa isi revendice acest patrimoniu (in sens spiritual)? ..eu ma tem ca nu, asa ca viitorul acestui desert urban din beton si sticla este asigurat.. fii fericit in uscaciunea ta
          • 0 (2 voturi)    
            felicitari (Marţi, 16 iunie 2009, 20:08)

            tic [anonim] i-a raspuns lui mir

            Excelent raspuns! Eu poate m-am blocat in multe explicatii si prea multe argumente. Dar tu ai pus punctul pe "i". Ai atins esenta problemei! Drama Bucurestiului este ca, dupa 1998, n-a avut niciun primar general bucurestean "get-beget". Nu le-a pasat de orasul asta! De-aia am ajuns aici! Doamne-ajuta, poate avem si noi o sansa, macar in viitor, sa traim mandrii in orasul nostru!!!!!!!!
            Felicitari!
        • +1 (1 vot)    
          Case (Vineri, 19 iunie 2009, 19:57)

          Gabriel [anonim] i-a raspuns lui eu

          Aia de la noi s-a numit revolutie pentru ca asa a vrut sa o numeasca romantica doamna Cornea.Iar despre libertatile cetatenesti trebuie sa stii ca se intind pana acolo unele nu deranjeaza pe cei din jur.La Miami primaria stabileste culoarea cu care trebuie vopsite fatadele caselor dintr-un cartier si ziua in care se tunde iarba.Vezi cam ce inseamna libertate in stil american!
        • 0 (0 voturi)    
          ba domnul tic are dreptate (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:42)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui eu

          ba domnul tic are dreptate cu ce ti-a spus. asta e. asta esti, atat vezi, atat intelegi. fiecare avem limitele noastre si bine este sa le acceptam, ca poate asa invatam ceva.
          nu vreau sa supar pe nimeni dar este perfect adevarata "drama noastra, a bucurestenilor". nu sunteti de aici, nu aveti "radacinile" aici, nu aveti cum sa tineti la acest loc (unii), iar la multi educatia lasa mult de dorit. pana sa ajungi la praga, etc, iti recomand o alta destinatie: bulgaria. o sa vezi ca si la vecinii de la sud, lucrurile stau altfel. destinatii precise: veliko turnovo sau nessebar (orasele vechi), dar ghinion, nu au blocuri de sticla.
      • 0 (0 voturi)    
        asa este (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:36)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui tic

        domnule tic, cred ca ai perfecta dreptate cu acest eu, si nici nu consider ca l-ai jignit. fara a dori sa supar pe nimeni, este perfect adevarata "drama noastra, a bucurestenilor". nu sunt de aici, nu au "radacinile" aici, nu au cum sa tina la acest loc, iar la multi educatia lasa mult de dorit. pana sa ajunga la praga, etc, ii recomand o alta destinatie: bulgaria. o sa vada ca si la vecinii de la sud, lucrurile stau altfel (daca are ochi sa vada - dar nu cred. destinatii precise: veliko turnovo sau nessebar (orasele vechi), dar ghinion, nu au blocuri de sticla.
    • 0 (0 voturi)    
      domnului eu (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:22)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui eu

      vai de capul tau domnul "eu". aici este marea problema a romaniei, ca din pacate sunt prea multi ca tine.
  • +2 (8 voturi)    
    Bucurestiul adevarat..... (Luni, 15 iunie 2009, 22:19)

    tic [anonim]

    Sunt bucurestean la a doua generatie, am iubit orasul asta de cand m-am nascut, de 50 de ani. Eram copil si m-am hranit cu aroma stradutelor cochete, a caselor linistite cu gradini pline de flori, a aleilor umbroase strajuite de tei si castani, a vilisoarelor umbroase, a bulevardelor prietenoase de la Universitate, Rosetti, Piata Kogalniceanu, Plevnei, Parcul Carol (se numea atunci Libertatii), Mantuleasa, Calea Victoriei, Piata Amzei, Magheru si multe altele. Era asa de reconfortant sa te plimbi prin Bucuresti! Te incarcai de energie, de frumos si de optimism.
    Prima trauma am sufert-o cand Ceausescu a creat cartiere de beton. Am acceptat, constient fiind ca poate erau si astea necesare. Dar dupa 1989, a urmat dezastrul. Ceea ce s-a demolat si ceea ce s-a construit in loc, n-are nicio legatura cu modernismul sau cu necesitatile reale ale populatiei orasului. Este strict legat de bani si de profit. Au distrus orasul. au distrus parcuri, monumente arhitertonice de exceptie, cladiri istorice, locuri unicat, spatii verzi, strazi si alei cu parfum de istorie. Au facut di Bucuresti un monstru. Si, mai mult ca sigur, asta este opera unor indivizi care nu-s nascuti in Bucuresti si care in urma cu 20 de ani nu cred ca au vizitat Bucurestiul de doua ori in viata lor! Sunt niste impostori care, datorita puterii politice detinute si a banilor nemunciti cinstit, si-au batut joc de un oras care n-a fost al lor si, spre disperarea lor, nu-l vor avea niciodata, oricat de mult il vor silui! Sunt niste venetici care, in ciuda banilor detinuti si a averilor stranse prin furaciuni si inselatorii, niciodata nu se vor putea identifica cu acest oras. Spre marea lor dezamagire, vor fi considerati "paria" de catre bucurestenii neaosi, tot timpul vietii lor si a urmasilor lor. Noi am ramas cu distrugerile, ei vor ramane cu stigmatul de "tarani"! Niciun oras din tara n-a fost distrus in halul asta! Rusine frustratilor cu bani, care s-au laudat in satul lor cu ce "succesuri" au avut ei aici!
    • +4 (4 voturi)    
      ''ceausescu (Marţi, 16 iunie 2009, 9:24)

      silovik [utilizator] i-a raspuns lui tic

      a creat cartiere de beton. Am acceptat, constient fiind ca poate erau si astea necesare. ''.
      A demolat cea mai veche si mai frumoasa zona din Bucuresti, acolo unde astazi e hidoasa nord-coreeana casa a poporului si imprejurimile.
      Si inca ceva: ceausescu se scrie cu litera mica.
      Semnez,
      un bucurestean de trei generatii.
      • -1 (1 vot)    
        pentru silovik (Marţi, 16 iunie 2009, 15:33)

        tic [anonim] i-a raspuns lui silovik

        N-ai inteles nimic! Am spus ca inainte de 1989, nu puteam sa ne opunem la nimic, dar ca totusi s-au construit cartiere (urate!) in care sa locuiasca "oamenii muncii". Probabil ca si tu si parintii tai locuiti intr-un asemenea bloc!
        Problema este dupa, cand puteam sa mai salvam ceea ce se mai putea salva, nici locuinte nu s-au mai construit (sau foarte putine), dar s-a distrus si ce-a mai ramas (vezi vilele ce se construiesc in Parcul Tineretului, monstrii ce se inalta la intrarea in aleea Expozitiei (Piata Presei), parcul Bordei, etc. Gandeste-te ca toate astea s-au facut in 20 de ani, perioada aproape comparabila cu cea a domniei lui Ceausecu (vreo 24 de ani daca nu ma-nsel). Comunistii au distrus valorile, deci daca aprobi ceea ce s-a intamplat dupa 1989, trebuie sa accepti ca esti comunist!
        PS: Indiferent daca-ti place sau nu de cineva, numele proprii se scriu cu litera mare (asta se invata in clasa i-a). Deci Ceausescu, Hitler, Basescu, Iliescu, Napoleon, Antonescu, Caligula, Nero si multi altii se scriu cu majuscula. Altfel, mi-ar fi si mie simplu sa-ti scriu numele cu litere mici, doar pentru ca nu sunt de acord cu tine. Ti-ar placea?
  • +2 (4 voturi)    
    solutie (Luni, 15 iunie 2009, 23:17)

    nic [anonim]

    primul lucru pentru stoparea distrugerii bucurestiului este ca cetatenii sa mearga la vot . adica sa-si asume conditia de cetateni ai acestei tari . altfel ne vom uita neputinciosi ca si pana acum la mediocrii care au pus mana pe bani si putere etc etc.
    • 0 (2 voturi)    
      partial (Marţi, 16 iunie 2009, 20:07)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui nic

      daca nu te simti reprezentat de oferta electorala nu poti si nici nu trebuie sa mergi la vot ..alternativa este: ori incerci sa schimbi lucrurile intrand in sistem si incercand sa il imbunatatesti, ori il desfiintezi.....
      la noi a merge la vot e sinonim cu a merge la stadion: votezi sau nu, tot una e atata timp cat jocul il fac altii .. ca spectator nu schimbi nimic, chiar daca-ti lasi plamanii in galerie.

      avem nevoie de o lege foarte dura in zona patrimoniului, tocmai pentru ca la noi constiinta civica e in moarte clinica... dar chiar si cu o lege foarte buna, daca nu exista vointa si buna credinta pentru aplicarea ei...
  • +3 (3 voturi)    
    Pun pariu... (Marţi, 16 iunie 2009, 6:56)

    Ion Bulion [anonim]

    ca in scurt timp aceasta cladire o sa ia foc.
    Cat priveste treaba cu alegerile, ce sa mai comentezi cand au fost alesi primari ca Oprescu (cu promisiuni gen: autostrada suspendata) sau Vanghelie(cu momentul antologic al conjugarii verbului "a fi")?!?

    Hai sa traiti !
  • 0 (4 voturi)    
    mitichistan (Marţi, 16 iunie 2009, 8:51)

    eduard [anonim]

    eu unul, de cate ori a trebuit sa ajung in bucuresti ma apuca groaza si scarba de cata tiganie si lipsa de civilizatie exista acolo, chiar imi aduc aminte vizavi de casa poporului dupa parcul izvor parca esti intr-o mahala turco-indiana, am vazut case in centrul orasului care inca nu aveau canalizare si multe altele. in budapesta am locuit o vreme si cred ca e primul oras in care am locuit si am cunoscut un anumit nivel de civilizatie. poate si in cateva orase din ardeal.
    • 0 (2 voturi)    
      Budapesta a "beneficiat" de sistematizare cu tunul (Marţi, 16 iunie 2009, 16:52)

      Mitica Bucuresteanu [anonim] i-a raspuns lui eduard

      Sa zicem ca doar lipsa de timp te-a impriedicat sa vezi mai atent ce are Bucurestiul frumos si interesant.

      Budapesta este un caz particular - a "beneficiat" de sistematizare cu tunul la 1848, cand din Pesta nu a mai ramas piatra peste piatra, datorita sprijinului logistic rusesc dat austriecilor.

      Pentru a potoli eventuale alte manifestari "pasnice" maghiare, orasul a fost refacut cu arhitecti si planuri de urbanism din cele mai avansate pentru acea epoca. Podurile, metroul, funicularul din Buda si reteaua stradala erau la acea vreme printre cele mai avansate din lume. Resursele mobilizate pentru refacerea Budapestei au saracit o buna parte din Croatia, din Slocia, din Slovacia si din Transilvania de astazi, pentru mai multe decenii.

      Culmea - nici unul dintre arhitectii importanti nu era maghiar - erau germani, italieni, cehi, englezi.

      Ungurii au fost insa pictori de mare talent, care s-au specializat in pictura monumentala.

      Pentru a vedea cum arata Bucurestiul inainte de interventia comuistilor am rugamintea sa te uiti la imaginea urmatoare:

      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/45/Bucharest_in_1927.jpg

      Asa vei putea sa intelegi ce s-a distrus pentru a ramane "mahalaua turco-indiana" din fata "maidanului lui Catzel" - aka Parcul Izvor de astazi.

      "Patria si Dreptul Meu !"
  • +2 (4 voturi)    
    ce sa mai zi ... (Marţi, 16 iunie 2009, 9:18)

    liviu_ [utilizator]

    romanii sunt niste nesimtiti (marea majoritate)...
    si ar fi o surpriza sa fie altfel...
    asta e adevarul din pacate...

    imi amintesc de o mica zicala "frumoasa tara Romania, pacat ca e locuita"...
    si din pacate cam asa e
    avem o tara superba, clima, bogatii, monumente etc... si ne batem joc de ea...

    PS: judecatorii pentru asemenea ispravi cer salariile pe care le cer?!?!?!
  • +1 (1 vot)    
    si... (Marţi, 16 iunie 2009, 11:36)

    nu conteaza [anonim]

    pe peche protoppescu, la nr. 94 parca, este o casa cu dubla deschidere: pache si matasai, lasata in ruina... si are teren, arhitectura clasica...pacat...
  • +1 (3 voturi)    
    Despre casa aceasta ... (Marţi, 16 iunie 2009, 12:24)

    Dubi [anonim]

    Pur si simplu iubesc casa asta!
    De cate ori trec pe acolo raman pierduta privind-o. Este o bijuterie arhitecturala, intr-adevar! Si este mare pacat ca se pierde asa :(

    Daca as avea suficienti bani, as cumpara-o fara sa clipesc, as restaura-o si i-as lasa si pe altii sa se bucure de ea!
  • +1 (3 voturi)    
    Greseli in articol (Marţi, 16 iunie 2009, 17:08)

    emilper [utilizator]

    Stilul "neoromanesc" e de la inceputul secolului XX. Casa respectiva nu putea fi construita in prima jumatate a secolului XIX: de altfel, nu prea sunt multe cladiri in Bucuresti din prima jumatate a secolului XIX.

    Articol lacrimogen ... poate se intreaba cineva cat costa sa repari o casa stil Mincu, si daca vrea cineva, care nu e sado-masochist, sa locuiasca intr-una.

    "Monumente" au ajuns toate cocioabele construite inainte de 1940 ... Aia e casa _veche_, nu o antichitate, in stil care si pe vremea cand a fost contruit era kitch: decoratiuni italiene de secol XVII pe plan balcanic de secol XIX cu materiale de secol XX ....
    • 0 (2 voturi)    
      pentru emilper (Marţi, 16 iunie 2009, 18:37)

      tic [anonim] i-a raspuns lui emilper

      1. Daca in mintea ta astea sunt cocioabe, atunci sa le spunem cocioabe si manastirilor Sucevita, Moldovita, Varatec, Voronet, Putna, etc., ca si astea sunt niste "chestii" din lemn si nici nu sunt niste antichitati!
      2. Daca nu poti tu sa dai bani pentru ca sa repari o astfel de casa, vinde-o, ca precis se gaseste cineva care sa vrea si sa poata, eventual un cetatean strain!
      3. Kitch-uri sunt Casa Poporului, cladirea de langa magazinul Victoria, constructiile din beton si sticla din centrul vechi al Bucurestiului, mastodontii care se construiesc acum in Piata Presei, etc. Crede-ma, supara rau de tot la ochi!
      4. Daca nu-si protejau cocioabele, oamenii nu mai faceau turism in Anglia, Spania, Grecia, Egipt, Franta, ci se duceau la shoping la New York care, in afara ghetourilor, n-are cocioabe! Din pacate, datorita unora cu conceptii ca ale tale, Bucurestiul nu mai este bun nici pentru turism, nici pentru shoping.
      5. Daca tu esti constructor sau "arhitect", te inteleg ca poti sa distrugi orice, numai banul sa iasa. Dar urmasilor tai ce le lasi? Ce fel de oras lasi in urma? Unul fara identitate, fara istorie, fara farmec, fara "cocioabe"? Sincer, eu prefer sa ma plimb printre "cocioabe" decat printre "monumentele arhitectonice moderne" concepute sau construite de tine sau de cei ca tine!
      6. As locui cu mult mai mare placere intr-o casa veche boiereasca decat intr-o vila luxoasa (citeste "de neam prost") construita in ultimii ani! Alta atmosfera, alt aer, alt parfum, alte satisfactii! Boierii de atunci nu se compara cu parvenitii de acum, nici la pregatire, nici la gust, nici la cultura, nici la maniere! Aia erau adevarati, astia sunt doar niste manelisti analfabeti. Aia erau scoliti la Viena, la Berlin sau la Paris, astia sunt scoliti la Chitila, Bragadiru sau in Ferentari. Iar diferentele dintre ei se pot observa si astazi, doar plimbandu-te un pic prin Bucuresti!
      • +1 (3 voturi)    
        casa "boiereasca" (Miercuri, 17 iunie 2009, 12:11)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui tic

        ... intai, cladirea respectiva nu putea sa fie "casa boiereasca" ... nu mai exista ranguri in Romania de pe la 1859, iar cladirea a fost construita cel mai devreme pe la 1900.

        ... nu cred ca ai locuit vre-odata intr-o casa veche.

        ... "boierii" erau la fel de parveniti ca si cei de azi, iar "gusturile" lor dau dureri de cap cuiva cu oarecari studii in domeniu.
        • 0 (2 voturi)    
          o casa boiereasca (Joi, 18 iunie 2009, 14:56)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui emilper

          ..se defineste prin tinuta si `aerul' pe care il degaja, nu prin rangul proprietarului..

          .. si Regina Angliei locuieste intr-o casa veche.. o fi chestie de gusturi..

          o casa veche nu trebuie confundata cu o casa cu zidurile innegrite de mucegai... asa cum o casa facuta in anul 2009 [pe locul uneia vechi, eventual..] nu este prin asta mai confortabila si nici, automat, mai moderna... discutiile se pot purta doar pe studii de caz ... a defini drept kitsch o arhitectura eclectica in spiritul romantismului tarziu -asa cum e neoromanescul vilei de pe kisseleff- cu proportii frumoase si finisaje de o factura foarte buna.. nu dovedeste decat superficialitate si rea vointa.
        • 0 (2 voturi)    
          pentru emilper (Vineri, 19 iunie 2009, 20:23)

          tic [anonim] i-a raspuns lui emilper

          GRESITI
          Casa este boirreasca pentru ca a fost construita de un boier (sau de un chiabur, ca sa vorbesc pe limba ta comunist infocat).
          Eu nu am locuit vreodata intr-o casa boiereasca, dar am fost in astfel de case si sincer, nu as da vila ta de neamn prost din Pipera pe o astfel de casa. Visez, dar daca mi-as dori sa locuiesc undeva, asemenea casa mi-as dori!
          Boierii erau parveniti doar in mintea comunistilor (deci si in a a ta!), pana la urma, daca cunosti ceva istorie, ei au asigurat progresul societatii romanesti in acea perioada. Daca nu stii, aflaa ca si Balcescu si Cuza, si Cantacuzino, nu erau niste dastia din care te tragi tu!
          Dureri de cap ai tu, ca habar n-ai ce inseamna stil. eleganta, cultura, rafinament si noblete. Taranul, tot taran!
          Iti dau un apartament lux in Tineretului, daca-mi dai la schimb o casa veche boiereasca, in orice zona a Bucurestiului.
          PS. daca nu stii despre se vorbeste, abtine-te!
      • 0 (0 voturi)    
        Punct de vedere fals (Marţi, 13 iulie 2010, 2:29)

        prette [anonim] i-a raspuns lui tic

        Mult stimate, nu comparati imobilele din proprietatea privata cu cele din proprietatea de Stat. Statul poate dispune orice masuri pentru imobilele cu adevarat pretioase care sunt bunuri comune ale societatii (nu insa si imobilele vandute ilegal de Stat si care acum nu se mai retrocedeaza). Nu exista insa nici un temei juridic prin care Statul sa impuna proprietarilor restrictii hotarand trecerea acestor imobile in patrimoniul cultural national. Dupa ce Statul s-a folosit decenii in sir de aceste imobile, le-a modificat sau reparat necorespunzator sau deloc, le-a lasat de multe ori la dispozitia unor chiriasi fara posibilitate de a aprecia valoarea acelor cladiri, constrange acum proprietarii acestora impunandu-le reguli foarte stricte pentru intretinere (mai explicit, proprietarii nu pot face nici o reparatie fara cheltuieli enorme de avizare).
        Multi parveniti ar dori acum sa locuiasca int-un astfel de imobil si nu se dau in laturi de la nici un act de specula. Primii sunt cei din administratia locala, in mana carora sta avizarea renovarilor. Majoritatea proprietarilor sunt familii cu demnitate. Acestia nu se vor injosi, chiar daca imobilele lor se vor deprecia ireparabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Proprietarii nu sunt bucurosi (Marţi, 13 iulie 2010, 2:12)

      prette [anonim] i-a raspuns lui emilper

      Nu proprietarii au clasat aceste case ca fiind monumente istorice. Ministerul Culturii, prin administratiile locale au stabilit in 2003-2004 care imobile "trebuie" sa apartina patrimoniului cultural. o maniera bolsevista de a controla casele retrocedate familiilor proprietare. Actele facute nu le-a vazut nimeni, datele inscrise sunt eronate, de regula cladirile au fost declarate ca fiind mai vechi decat sunt. De pe urma acestora traiesc acum serviciile urbanistice locale, arhitectii, expertii, Inspectoratul de Stat in Constr., Administratiile locale ale Ministerelor de resort etc., etc. Pentru a face o renovare cat de mica trebuie facute o multime de acte si proiecte, a caror costuri depasesc uneori 5.000 EUR - o actiune neconstiturionala ingrozitoare, o noua nationalizare. Aceasta este explicatia caselor nerenovate sau parasite. Nici un urmas al celor care au construit aceste imobile nu si-ar darama casa, exista insa in fiecare judet o multime de functionari de Stat sau pilosi care fac orice pentru a ingreuia situatia proprietarilor si a pune mana pe imobile. Vorbesc din proprie experienta.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu cunoasteti toate detaliile (Marţi, 16 iunie 2009, 17:33)

    Radu [anonim]

    Legea ii obliga pe proprietari sa restaureze/renoveze monumentele istorice respectand planurile initiale. Pe langa cele cateva zeci de avize in plus care-ti sunt necesare trebuie sa cauti si un structurist care sa fie autorizat pt monumente. Bun, le ai pe-astea toate..si incepe distractia reala: costurile de restaurare/renovare sunt imense iar procedurile de constructie efectiva sunt foarte complicate si necesita specialisti pt asa ceva. Ce vina au cei care nu-si permit sa renoveze respectiva casa? De ce nu subventioneaza statul in proportie de 100% operatiunile de renovare din moment ce ii obliga sa respecte planurile initiale? E chiar culmea : este casa lor, dar trebuie sa faca ce vrea statul, cum vrea statul si cand vrea statul. Daca nu fac cand vrea statul se considera ca o lasa in paragina.
    • +1 (3 voturi)    
      pentru Radu (Marţi, 16 iunie 2009, 18:51)

      tic [anonim] i-a raspuns lui Radu

      GRESIT!!!!!
      Casa (in 99% din cazuri) a fost a statului (probabil nationalizata). Proprietarul sau mostenitorii lui au facut cerere de retrocedare. Statull le-a dat-o, avertizandu-i ca este monument istoric sau cladire de patrimoniu si le-a transmis care sunt prevederile legale pentru astfel de cazuri. Ei au acceptat si au devenit proprietari. Ori o pastreaza asa cum este si o renoveaza, ori, daca nu-s in stare, o vand cuiva care poate face asta. Daca nici asa nu reusesc, trebuie s-o inapoieze statului (contra unei despagubiri). Daca nu poti duce, de ce mai ceri?
      • 0 (0 voturi)    
        Idei proletare domnule! (Marţi, 13 iulie 2010, 2:43)

        prette [anonim] i-a raspuns lui tic

        Domnule, retrocedare inseamna ca proprietatile au revenit in posesia proprietarilor de drept. Acestea nu au fost ale Statului dacat prin abuzurile regimului comunist. Statul Roman s-a folosit de aceste imobile, iar dupa ce a fost obligat sa le dea inapoi familiilor proprietare, le-a declarat monumente istorice, incercand prin metode bolseviste sa pastreze controlul asupra acestora. Ele au devenit monumente istorice in 2004. Dumneata nu hotarasti acum daca aceste familii pot sau nu sa isi renoveze casele stramosilor lor.
        Cei cu idei ca ale dumitale nu sunt departe de comsomolistii si comunistii care au confiscat averile familiilor instarite in 1947. Iar daca Statul R
    • 0 (2 voturi)    
      pentru orice constructie.. (Marţi, 16 iunie 2009, 20:49)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      indiferent de regimul de protectie instituit asupra sa, proprietarul este obligat sa o pastreze sanatoasa pentru a nu pune in pericol viata celor ce o locuiesc, sau a trecatorilor.. proprietarul poate sa fructifice cum doreste drepturile sale asupra bunului, dar are aceasta obligatie..

      in plus, pentru o casa de patrimoniu, se stabilesc restrictii (gradual, in functie de importanta monumentului) asa in cat acea cladire sa fie conservata in intregime/ sau partial/ sau doar ca scara si volumetrie pentru a nu altera atmosfera si caracterul unui anumit loc.. valoros pentru comunitate.

      deci, atunci cand detii in proprietate un bun de patrimoniu, iti asumi toate obligatiile care il greveaza.. limpede ca lacrima.
      daca nu iti poti respecta obligatiile, anunti..ceri ajutorul comunitatii (consiliul local, ministerul culturii)..iar comunitatea, in schimbul restrangerii unora din drepturile proprietarului (la limita, comunitatea cumparand de la acesta constructia), ar trebui sa aiba puterea financiara (prin subscriptie publica in cazul unui buget local sarac) sa isi pastreze in buna stare patrimoniul, adica MEMORIA
      • 0 (0 voturi)    
        Ce numiti dvs. patrimoniu? (Marţi, 13 iulie 2010, 2:53)

        prette [anonim] i-a raspuns lui mir

        Dvs. vorbiti de patrimoniu ca de sf. scriptura. De acord, dar ce vina au mii de familii proprietare, ca stramosiii lor au construit o casa frumoasa? Ea ramane a familiei, nu a Statului. Ceea ce doriti dvs. este valabil pentru monumente de valoare nationala, muzee, palate, biserici etc, care au fost donate Statului sau au fost construite din bugetul Statului. Iar ceea ce numiti dvs. cu elan muncitoresc "limpede ca lacrima" este o mare eroare: imobilele au fost retrocedate catre proprietarii de drept, iar in 2004 s-a hotarat clasarea acestora ca bunuri cu valoare de patrimoniu. Asa, ca "sa moara si capra vecinului".
        Nu vorbiti va rog, daca nu sunteti implicat sau informat, altfel propagati numai lozinci proletare.
  • 0 (0 voturi)    
    citez (Joi, 18 iunie 2009, 15:18)

    Scarlet Gheorghiu [anonim]

    "Exista doar doua lucruri infinite,universul si prostia umana,daca de prima nu sunt sigur de a doua se poate observa cum ne distrugem singuri,doar pentru a demonstra cine poate mai mult"
  • 0 (0 voturi)    
    Alta e solutia (Luni, 22 iunie 2009, 13:32)

    Madalin [anonim]

    Nu exproprierea ar trebui sa fie solutia !
    Statul nu e un bun administrator, lasa si el la randul sau in paragina multe monumente. As putea da zeci de exemple.
    Solutia este modificarea legilor in sensul de a OBLIGA proprietarii sa restaureze si sa conserve, sub presiunea unor amenzi drastice si chiar a privarii de libertate, dar mai ales a muncii in folosul comunitatii. In miile de cazuri unde proprietarul nu are bani sa plateasca amenda, trebuie deci pus la munca in inchisoare, ca s-o plateasca - altfel nu vad cum.
    Dar, mai mult decat atat, solutia ar fi modificarea legilor astfel incat sa se FACILITEZE restaurarea si conservarea monumentelor, astfel ca investitorii sau potentialii proprietari sa fie ATRASI sa-si cumpere o casa-monument istoric, in loc sa-si construiasca o locuinta noua sau un sediu nou. Cum sa-i atragi ? asta eu nu stiu, trebuie sa existe mijloace economice si idei, de asta sunt pusi acolo cei care ne conduc, sa le scorneasca ! Au datoria sa pastreze patrimoniul, astfel sunt niste criminali odiosi.
    • 0 (0 voturi)    
      Proprietarii sunt impiedicati nu stimulati (Marţi, 13 iulie 2010, 3:06)

      prette [anonim] i-a raspuns lui Madalin

      Pentru majoritatea imobilelor monument istoris lucrurile stau astfel:
      1. aceste imobile nu au fost nici o data monumente istorice pana in 2004
      2. lista monumentelor istorice a fost creata abia in 2004, cand f. multe imobile retrocedate proprietrilor de drept, au fost clasate drept monumente istorice
      3. prin aceasta "miscare", proprietarii au fost impiedicati a mai ingriji cladirile detinute, fara elaborarea unor documentatii foarte laborioase si costisitoare in prealabil, chiar si pentru reparatii usoare de intretinere
      4. Exista anumite cercuri de persoane, care trag foloase de pe urma acestei legislatii
      5. Dumneavoastra priviti imobilele construite prin munca unor familii de oameni instariti ca fiind bun national. Domnule, acestea sunt bunuri private! Nimeni nu este impotriva de a se mai construi din acestea.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru redactorii hotnews - IMPORTANT (Luni, 22 iunie 2009, 16:08)

    Mădălin [anonim]

    A propos de proprietarul acestei case, Ţiţi Dumitriu. Iata o incredibila reactie a lui aici: http://art-historia.blogspot.com/2009/06/casa-miclescu-sos-kiseleff-35-37-si.html - vă puteţi interesa dacă el este într-adevăr cel care vorbeşte în halul ăla (literele mari, cu albastru) ?
    sunaţi-l şi confruntaţi-l cu textul respectiv. Oare chiar el a spus asa ceva, oare chiar asta urmareste sa faca acolo ? E nevoie sa ne tineti la curent cu ce se intampla . Succes, ca sunteti jurnalisti tari, asteptam o campanie puternica de la voi !
  • 0 (0 voturi)    
    trist.... (Vineri, 30 aprilie 2010, 20:15)

    Ana [anonim]

    Am copilarit "in fata" acestei case si ma doare s-o vad in asa paragina...foarte trist....

    Mult noroc in ce va propuneti!