Solutii in vremuri de criza

CNADNR vrea sa-i taxeze pe comercianti ilegali de pe marginea drumurilor

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2009, 18:30 Actualitate | Esenţial

Criza financiara ii determina pe reprezentantii unor institutii sa gaseasca solutii urgente pentru a face rost de bani. Astfel pentru repararea si intretinerea drumurilor Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale va controla si taxa peste 2.500 de comercianti care folosesc ilegal zona drumurilor nationale, au declarat pentru NewsIn reprezentantii companiei.

"In total in zona drumurilor nationale exista in prezent un numar de 6.438 de amplasamente in tara. Dintre acestea doar 3.897 de utilizatori ai zonei drumurilor nationale, au fost avizati, respectiv au incheiat contracte cu CNADNR si platesc taxele catre administratorul drumurilor" au declarat reprezentantii companiei de drumuri.

Potrivit acestora, exista pana in prezent 2.541 de comercianti stradali care folosesc ilegal zona drumului si care vor fi controlati in vederea incheierii contractelor pentru utilizarea zonei drumului. Veniturile de utilizare a zonei drumurilor se ridica pe primul trimestru 2009 la peste 3,7 milioane lei, bani insuficienti pentru intretinerea drumurilor.

Compania de Drumuri va efectua controale pentru a depista comerciantii care folosesc zona drumului ilegal, fara sa fi incheiat, in prealabil, contracte obligatorii cu compania. In plus, reprezentantii companiei de drumuri au precizat ca acelor comercianti care refuza sa incheie contracte, li se va bloca accesul la drumul national prin montarea parapetilor de beton.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

908 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Super!! (Duminică, 10 mai 2009, 19:01)

    Body [anonim]

    dar gropile din asfalt cand o sa le vada? sau ii considera vinovati tot pe amarastenii astia ce vand una alta sa le ajunga de-o paine si atunci toate se leaga.
  • +4 (4 voturi)    
    Adika? (Duminică, 10 mai 2009, 19:07)

    eu [anonim]

    Cum adika? Cine's acesti comercianti?

    Oricum, indiferent ca e raspunsul la intrebarea mea mie taxa asta imi miroase a taxa de disperare. S-o inceput taxarea a tot ce misca. O sa se puna taxa pe aerul respirat! Guvernanti nesimtiti!
  • +3 (3 voturi)    
    amarasteni (Duminică, 10 mai 2009, 19:30)

    adrian [anonim]

    Amarastenii astia le ia painea taranilor romani, daca va uitati in piete sunt mai multi colorati ce se ocupa cu specula. Cand cumparati ceva uitati-va si la mainile omului daca sunt muncite si o sa ramaneti surprinsi. Eu unul prefer sa iau de la taranii romani,este si mai sanatos.
    • +3 (3 voturi)    
      dimpotriva! (Duminică, 10 mai 2009, 19:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      "amarastenii" sunt EXACT tzaranii - aceia, care nu mai incap in pietze din cauza mafiei de acolo!
      Vand si ei o ceapa, 3 oua, niste cirese in fatza portii, acolo... sau pe dealul de langa satul lor (in special in Apuseni am vazut asta)...
  • +2 (2 voturi)    
    beeeyyyyyyyy...!!! (Duminică, 10 mai 2009, 19:41)

    Codruta N [utilizator]

    Va strica ASTIA drumurile??? De CE trebuie sa le "repare" ei cu taxa aia?

    Bagati parapeti din beton - ca macar sa nu se mai vada jegul (pe care, btw: aveti OBLIGATIA sa-l curatati!!!) - pentru alea, de UNDE aveti bani, janghinosilor? Da' de ce nu le bagati din marmura? mai ia si Videanu un ban, ca n-o fi ministru toata viata... :-p
    • +1 (1 vot)    
      CNADNR (Duminică, 10 mai 2009, 20:46)

      LUCA [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      La piata capsuni 6-70lei pe marginea drumului 8. Si exemplele pot continua. Daca sunt amarasteni sa vanda ca sa poata sa cumpere tot omu'. Nu e drept ca o biata batranica sa vina la Bucuresti si sa vanda laptele cu 2 le/litru si la poarta la om pe DN1 sa-l iei cu 3
      • 0 (0 voturi)    
        pai, nu-l iei! :)) (Duminică, 10 mai 2009, 23:16)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui LUCA

        Nu te obliga NIMENI sa iei lapte (cu 3 lei) de pe marginea drumului - si asta nu face decat sa demonstreze ca oamenii aceia nici macar nu fac cine-stie-ce bani ;)
  • +1 (1 vot)    
    Sa se auto-taxeze (Duminică, 10 mai 2009, 19:43)

    x [anonim]

    Adica 'mnealor, guvernantii, sa-si impoziteze "cistigurile" in proportie de 80%!
    Sigur au CE !
    Si le ramine si pentru traiul cotidian ...
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai lasati oamenii sa traiasca (Duminică, 10 mai 2009, 19:52)

    Lind [anonim]

    Sunteti disperati dupa bani dupa ce ii puneti la pamant.Lastati taranul sa traiasca din munca lui,vreti sa ajunga toti la supermarket unde le sunt bagate pe gat produse scumpe si modificate genetic sa stea in raft cu lunile?Taranul a ramas singurul care mai produce ceva in tara asta.CNADR cati km de drum a facut si ce fonduri au cheltuit in ultimii 20 de ani.Aveti si ceva studii de fezbilitate,cred ca numai de aste a aveti.
  • +2 (2 voturi)    
    incapabilii in actiune.... (Duminică, 10 mai 2009, 21:05)

    dorinteodor [anonim]

    aplica "doctrina boc" si anume de a imparti echitabil saracia..... auzi dom'le, vor sa repare drumurile cu bani de la micii comercianti stradali..... ce sa faci, reflexe comuniste.... ca doar si mentorul lor, boc adica, mare sef la organizatia comunista de tineret, asta a invatat, asta aplica...
  • +2 (2 voturi)    
    multa UE ! (Duminică, 10 mai 2009, 22:05)

    Gica [anonim]

    din ciclul hai sa taxam firmele ca pe vreme de criza le dau angajatilor masinile de serviciu sa mearga la mare, acum vor sa takeze romanu' care sta cu 3 cartofi la poarta! ca ce?? omu' are casa, e pamantul lui acolo :)) ba' prostia guvernului actual si a administratiei lui e mai rea decat a odiosului tariceanu :)
    daca este cineva treaz la guvern la ora asta, va doresc multa UE petru ideile tembele pe care le scoateti! cind toate guvernele de pe planeta dau jos impozitele si taxele voi le urcati si va scremeti de mama focului sa inventati altele noi!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo boc-ule (Duminică, 10 mai 2009, 22:16)

    Nimeni din Ro [anonim]

    In loc sa starpesti hotia le dai in cap tot la amarasteni. Ce-o zice mata care te-a facut, cum s-o uita in ochii oamenilor? Tactu e de vina, eu daca erai al meu te scuipam direct intre ochi. Ai priceput Basescule ca n-am sa merg la vot in toama? Toti fara nici o exceptie sunteti niste golani imputiti.
    • 0 (0 voturi)    
      da, niste golani imputiti ! (Luni, 11 mai 2009, 2:04)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Nimeni din Ro

      Cand vad gunoaiele de politicieni si rudele lor cum se lafaie in limuzine, pe de o parte, si pe amaratii astia batjocoriti si exploatati fara rusine, pe de alta, imi vine sa zic: "e o lume de nebuni !".
      Iubiti-l pe Basescu si votati-l in continuare ! Pe el si gasca lui de mafioti, toti milionari in euro. Pana va vor muri copiii de foame, poate atunci va veti trezi !
  • 0 (0 voturi)    
    si cu Politia rutiera (Luni, 11 mai 2009, 11:24)

    bedexe [utilizator]

    sa merga pe la domnii comercianti de pe marginea drumurilor pentru ca incurca foarte mult circulatia. Cred ca prin afara n-ati vazut asa ceva.

    Normal ar fi sa interzica acest tip de comert, iar cei ce vor sa il faca sa isi construiasca benzi de iesire ca sa nu mai fii nevoit de la 100 km/h sa franezi pana la oprire ca are unul chef de un covrig, mic, ciorba de burta.

    Iar de multe ori se incalca si regulile de circulatie.