VIDEO Protest spontan in cartierul Straulesti: Locuitorii cer apa curenta, canalizare si gaz

de E.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2009, 15:58 Actualitate | Esenţial

Zeci de bucuresteni din cartierul Straulesti au protestat sambata pe Bdul Petrila, nemultumiti ca nu sunt conectati la reteaua de apa curenta, canalizare si gaz, desi exista un contract pentru lucrari de infrastructura inca din 2006.

In jurul orei 12:00, locuitorii din zona au declansat un protest spontan. S-a ajuns la situatia in care iesirea din Capitala catre Targoviste a fost blocata timp de zeci de minute, fiind necesara interventia jandarmilor si politistilor comunitari.

Purtatorul de cuvant al Primariei Sectorului 1, Alexandru Ichim, a declarat ca lucrarile la reteaua de apa si canal nu au inceput din cauza ca municipalitatea a gestionat ineficient un contract incheiat in 2006. "Pentru cartierul Straulesti este, de cativa ani de zile, un contract semnat de Primaria Municipiului Bucuresti si firma de constructii Erbasu, contract ce treneaza din cauza unor probleme de expropriere."

"Primaria sectorului 1 este implicata in proiectul de reabilitare a infrastructurii doar cu o parte de cofinantare, insa contractul este gestionat de Primaria Capitalei. PS1 a solicitat inca de anul trecut preluarea acestui contract, dar i s-a raspuns ca nu este posibil, intrucat in acest angajament este implicata si Banca Mondiala", a declarat Ichim. Edilul sectorului 1, Andrei Chiliman, va cere rezilierea contractului dintre municipalitate si firma de constructii si preluarea lucrarilor din aceasta zona de catre Primaria Sectorului 1, a mai precizat Ichim.

Primaria Capitalei afirma ca lucrarile la reteaua de apa si canalizare nu au demarat din motive birocratice. "In primul rand, trebuie ca edilii sectorului 1 sa aprobe Planul Urbanistic Zonal necesar. Apoi, fondurile necesare vor fi asigurate, in parte, de Banca Mondiala, in timp ce contributia municipalitatii va fi disponibila dupa aprobarea bugetului pe anul in curs. Noi am discutat cu cei de la Primaria sectorului 1, care cunosc situatia, inclusiv faptul ca trebuie sa aprobe Planul Urbanistic Zonal. Oricum, lucrarile in Straulesti vor incepe anul acesta", promite viceprimarul general Mircea Raicu.

La randul sau, primarul Sorin Oprescu a declarat: "Am primit toate planurile din zona Straulesti. Din analiza acestora reiese ca nu exista PUZ pentru aceste strazi, care sunt de dimensiunea unor alei. Cred ca mai intai ar trebui sa aiba un Plan Urbanistic Zonal."


Citeste mai multe despre   






















1886 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Invitatie (Sâmbătă, 21 martie 2009, 17:36)

    Laurentiu [anonim]

    Strazile nu sunt ca niste alei, il invitam aici sa vada ca sunt de dimensiuni mari. Una din strazi (Bdul Petrila) ar putea avea chiar si 2 benzi pe sens.

    Sa vina sambata viitoare sa discutam, asa nu se mai poate !!!
    • 0 (0 voturi)    
      utilitati pe banii contribuabililor (Duminică, 22 martie 2009, 17:46)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      dar de toate utilitatile pe banii contribuabililor ati auzit ? Pai aflati ca in Selimbar jud. Sibiu sunt sunt cam 10 strazi care dau intr-o strada pricipala numita Nicolae Brana . Toti locuitorii acestei zone au participat cu bani si au adus toate utilitatile (curent, gaz, apa-canal) iar acum Primaria Selimbar spune ca nu mai sunt bani pt. drum , in conditiile care este , cred, cea mai bogata comuna din Romania. Impozitele acopera circa 90% din bugetul primariei, platitori de impozite sunt locuitorii si circa 600 de firme care mai de care (Real, Carefour, VW, Kaufland, Baumax si asa mai departe). Primarul Maricuta spune ca nu sunt bani, ca e criza !!!??? , iar vice-primarul spune ca ''asa ne trebuie ca ne-am facut case in camp'' (cartierul este la 500 metri de vatra comunei si mai are si PUZ).
      Deci cei pretenti mai poti sa ai de la Primarul din Straulesti sau de la alti ''asa zisi'' primari ?
      Va doresc succes. Fiti tari nu va lasati.
  • 0 (6 voturi)    
    protest la drepturi (Sâmbătă, 21 martie 2009, 17:58)

    CRISTINA G [anonim]

    Domnule Primar General va rog respectuos sa va deplasati la fata locului ,zonele acestea apartin si de primaria pe care o conduceti si sa constatati personal latimea acestor strazi , va garantez ca avem satrazi late pe care pot trece paralel 2 masini de pompieri si petoni pot circula pe ambele trotuare fara sa incomodeze trecerea lor,dar fiind faptul ca sunteti inconjurat de angajatii dvs care va informeaza total gresit si sunt platiti din banii publici , ganditi sanatos si veniti aici in acest sector , in cart. STRAULESTI ,unde pe afisul electoral ne-ati fost prezentat CA PRIMARUL TUTUROR LOCUITORILOR CAPITALEI.
    Va garantam ca suntem civilizati si chiar daca s-a tipat si s-a stigat nu va facem nici un rau AM VRUT DOAR SA FIM AUZITI . multumesc
  • +4 (6 voturi)    
    Pertinentza (Sâmbătă, 21 martie 2009, 18:21)

    x [anonim]

    Se pare ca oamenii (necajiztii din Straulesti) au o atitudine pertinenta, SPRE DEOSEBIRE de cei-care-PROMIT-in-alegeri, dupa care singurele lor griji sint sa-si ia salariiile-cu-cit-mai-multe-sporuri si sa-si faca mendrele cu acolitii ce (nu)presteaza servicii (sau le presteaza prost).
    Dragi locuitori: INSISTATI.
    Este singurul mod legal de a va obtine drepturile pentru care ati platit DEJA "birurile".
  • +1 (3 voturi)    
    SA URMAM EXEMPLUL (Sâmbătă, 21 martie 2009, 19:24)

    RAZVAN [anonim]

    Fac un apel catre locuitorii din Prelungirea Ghencea , strazile Ghidiceni, Dantelei, Bulgarus, etc. unde situatia este similara> SA FACEM LA FEL CA EI.
    sesizam Realitatea tv, Antena 3 fata de situatia jalnica a acestor strazi: NOROI - PRAF - GUNOIAE - GROPI.
    platim impozite DEGEABA.
  • +2 (2 voturi)    
    Drumul Taberei (Sâmbătă, 21 martie 2009, 20:18)

    Ioana [anonim]

    In Drumul Taberei, in afara parculetelor montate peste tot in scop electoral (intru pacalirea "prostimii", dupa ce ani de zile nu s-a facut nimic), luminitelor si brazilor artizanali de la strada, e o mizerie de nedescris. In spatele blocurilor sunt balti de zeci de metri, noroaie pana la glezana...
    Sa nu mai vorbim de mizeria ce se afla unde functioneaza asa-zisul "patinoar Moghioros" (nostalgicii comunisti nu renunta la numele preferate...). De ani de zile se promite ca se vor construi blocuri pentru armata, ca zona se va civiliza. In schimb, mafiotii pdl isi vad nestingheriti de afacerile personale. In tot Bucurestiul, patinoarele sunt amenajate in parcuri, in mod civilizat. Numai in locul amintit toata vegetatia s-a distrus, s-a inlocuit cu pietris si tronreaza niste baraci oribile, nedemne nici de un oras de provincie, ca sa nu mai vorbim despre o capitala Europeana...Oare de ce nu exista asa ceva in Budapesta ??
    Oricum, pe cine intereseaza ? Daca era un articol despre Basescu sau Patriciu, erau deja 100 de comentarii postate. Daca vreti sa traiti ca in cocina, iar milionarii in euro pe care-i votati sa va batjocoreasca, tineti-o tot asa !
  • +3 (3 voturi)    
    ne cerem drepturile (Sâmbătă, 21 martie 2009, 20:29)

    CRISTINA G [anonim]

    Suntem cetatenii capitalei avem acest drept canal ,apa,gaze. Platim ca toti ceilalti nu inteleg de ce suntem mintiti ca avem aceste utilitti pe strazi , cine a luat banii? cine a semnat devizele ? CINE I-A MASURI SA AFLAM ADEVARUL ESTE FURT SAU NU?cine trebuie sa se autosesizeze ?
  • +1 (3 voturi)    
    e rusinos ... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 20:34)

    turistul [anonim]

    ca o capitala europeana sa aiba zone unde lipsesc utilitatile de baza pt un trai normal !
  • 0 (0 voturi)    
    cu jale (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:30)

    popo [anonim]

    da de unde Oprescu are dreptate alea nici macar alei nu sin ci tuneluri ,tuneluri pentru rime deci trebuie facut inainte un PiRTZ sau puz cum dracu se chema si dupa aia trebe cintarit aia sint oameni sau rime -eu cred ca sint rime voi ce zicetzi -
  • 0 (2 voturi)    
    Vom continua (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:56)

    Lorenzo [anonim]

    Protesul de astazi a fost primul spontan de acest gen de la noi din "mahala". Sambata viitoare asteptam primarul de sector. Nu vom pleca pana nu vine. Sa vina si Oprescu ca fiecare declara cate ceva care se bate cap in cap. Ne-am saturat de minciunile lor si mizeria de aici.
  • +3 (3 voturi)    
    ESTE BINE! (Sâmbătă, 21 martie 2009, 23:07)

    Lucian* [utilizator]

    Daca oamenii au iesit din amorteala si incep sa strige si sa ceara atunci este bine!
    Politicienii sunt cum sunt din cauza ca se bazeaza pe nepasarea si amorteala oamenilor, dar chiar trebuie sa faca ceva cand oamenii vor ceva concret.
    Deci, nu mai vrea nimeni un drum, apa sau niste taxe blande?
  • 0 (0 voturi)    
    poezia noastra (Duminică, 22 martie 2009, 0:33)

    Multimea [anonim]

    Am aparut si in ziare Ca sa sti tu Chilimane Am venit cu toti vecinii Vrem sa omoram rechinii Care ne promit si mint C-avem tot ce ne-am dorit Noi vrem apa si asfalt De noroi ne-am saturat Vom face numai proteste Ca noi va vom da de veste De nu vom primi asfalt Vom iesi pe bulevard Si iti vom transmite tie mesajul de la multime in curand in doua faze sa trimiteti utilaje sa inceapa asfaltarea, noi oprim manifestarea Dac-o tineti tot asa Noi toti o vom continua si-o sa facem galagie europa ca sa stie ca din fondurile lor locuim intr-un namol spre rusinea tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    Urmeaza locuitorii din Hirlau, jud.Iasi (Duminică, 22 martie 2009, 7:31)

    Dumitriu [anonim]

    RAJAC- ul Iasi care are o sectie la Hirlau au avertizat ca vor ori apa potabila pe 20 aprilie. Pe 28 martie sunteti chemati la un miting de protest in fata tribunalului. Aceasta societate isi bate joc de locuitorii de la blocuri de zeci de ani. Probabil ca autoritatile asa vor sa marcheze cei 625 de ani de atestare documentara a orasului Hirlau. Cernescu trezestete si fa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    Alo? Domnu Chiliman, se aude? (Duminică, 22 martie 2009, 9:06)

    judex1 [anonim]

    Parca voi, PNL-istii criticati PDL-ul si PSD-ul ca au facut promisiuni electorale si nu le respecta. Voi ce faceti? Eu nu am vazut inca politician in Romania sa-si respecte promisiunile si nici nu cred ca am sa vad vreodata. Numai electoratul este prost ca-i crede si merge mereu la vot, ca vitele la abator.
  • 0 (0 voturi)    
    drepturi (Duminică, 22 martie 2009, 21:24)

    nicoleta [anonim]

    am fost mintiti prea mult cred ca a venit vremea sa mai vedem si fapte. nu credeti ca meritam si noi un pic de atentie pentru ca vam votat? suntem ultimi oameni din toata tara care traim in mizerie noroaie si caini vagabonti in loc sa faceti tot ce trebuie sa faceti ca sa mai fiti votat faceti contrariul apucativa de treaba ca va luati salariu degeaba