Emil Boc: Trebuie sa-i platim pe cei care muncesc cu adevarat si nu pe cei care taie frunze la caini

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2009, 15:04 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc a declarat sambata la ceremonia de instalare in functie a prefectului si subprefectilor Capitalei, ca este nevoie de sprijinul autoritatilor locale si pentru o modalitate corecta de plata a functionarilor publici, dar corelat cu performanta in activitate.

"Stiu ca trebuie sa platim bine functionarii publici, dar pentru asta trebuie sa-i platim pe cei care muncesc cu adevarat si nu pe cei care taie frunze la caini. Sunt functionari si la nivel ministerial, dar si in alta parte care, din nefericire, nu justifica salariul pe care-l iau, dupa cum sunt foarte multi functionari care muncesc mult mai mult decat banii pe care-i primesc. Trebuie realizata o corelare intre munca functionarului si plata primita, dar pentru asta avem nevoie de un efort rational si de a pune degetul pe rana", a spus seful Executivului.

Premierul a subliniat ca prefectul si subprefectii nu sunt reprezentanti ai PDL sau ai PSD, ci ai unui singur Guvern format din cele doua partide.

"Dumneavoastra nu sunteti nici agentii PDL, nici agentii PSD, ci reprezentanti ai Guvernului si veti lucra in interesul si folosul cetateanului", a spus Boc prefectului si subprefectilor Capitalei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1000 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    fixatii de pishpirel (Sâmbătă, 14 martie 2009, 15:10)

    ion din Transilvania [anonim]

    bocusorul are citeva fixatii puternice, printre care cea cu ciinii!!!

    mi se pare explicabila, caesta, caci tot a ajuns trompeta basesciana la ciolan...

    tot inainte,
    ta-ra-ta-ta-ta!
    • -3 (3 voturi)    
      Barbat adevarat, Boc asta ! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 18:42)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ion din Transilvania

      Dupa cum se prezinta utecistul clujean, imi dau seama cum este in realitate.
      Cred ca derbedeul dorea o aschimodie ca sef la PeDeLici, numai asa putea sa o domine.
  • -2 (8 voturi)    
    Asta e veste foarte buna ... (Sâmbătă, 14 martie 2009, 15:17)

    M-Teo [utilizator]

    Asta e o veste foarte buna si poate inseamna ca nu veti mai primi nici un ban, nu? Oricum suntem satui pe pacaleli din acestea. Oricum nu lucreaza nimeni pe acolo si cam toti va luati banii "frecand menta". E adevarar ,e criza si sa nu cumva sa obositi muncind.
  • -3 (9 voturi)    
    Dar tu, Emile? (Sâmbătă, 14 martie 2009, 15:32)

    Bokassa [anonim]

    Tu ce faci, premier mic, nebunatic si hiperactiv? Muncesti cu adevarat sau tai frunze? Eu cred ca nici una nici alta. Te ocupi cu aruncatul pietrelor in lac. Si ii lasi pe altii sa le scoata pe urma cu tehnologie din imprumuturi. Halal. Si Heil Siktir!
  • +6 (6 voturi)    
    reforma (Sâmbătă, 14 martie 2009, 15:46)

    eugen [anonim]

    Sunt de acord cu domnul BOC dar reforma tre sa'nceapa de acolo, de sus, acolo se iau cei mai multi bani. Sa vedem rezultatele, cu siguranta nu va putea face nimic pentru ca tot ei voteaza.
    • -4 (4 voturi)    
      Curiozitate (Sâmbătă, 14 martie 2009, 18:43)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Sint curios daca incepe cu nepoata si cu soferul.
      Si mai sint curios ce salarii au aceste doua specimene si cit se cheltuie din banii nostrii pentru incompetenta lor.
  • 0 (10 voturi)    
    Traducere : (Sâmbătă, 14 martie 2009, 15:59)

    nergal [anonim]

    "Emil Boc: Trebuie sa-i platim pe cei care muncesc cu adevarat si nu pe cei care taie frunze la caini" =
    "Emil Boc : Trebuie sa ne platim pilele si nepoteii de prin ministere/ agentii mai bine , ca se plang "babacii" lor ca nici bani de benzina pentru Q7 nu mai au"
  • +1 (5 voturi)    
    Mrrrrrrrrr! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:01)

    Albu Zahar [utilizator]

    Hai, lasa frunzele alea ca nu ne plac!

    Promiti ca te apuci si tu de munca, sa iti iei salariul pe martie?
  • +4 (6 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:07)

    Doru [anonim]

    Foarte corecta si bine intentionata declaratia d-nul prim-ministru!!! E prima oara cand sunt de acord cu el!!! Astept sa vad cum dl Boc si ministrii sai nu-si vor ridica salariile!!! La fel....tovarasii parlamentari!!! Si altii de prin ministere!!! :)
    • -2 (2 voturi)    
      Parerea mea (Sâmbătă, 14 martie 2009, 18:45)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Eu zic sa incepi cu presedintele si cu bugetul lui.
      Dar stiu deja ce se va intimpla.
      O sa il doara fix in pix de parerea p.limii care l-a votat.
  • +2 (6 voturi)    
    salarii pentru cei cei ce muncesc (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:17)

    DE ACORD [anonim]

    Domnule Prim Mini, pe lista celor ce taie frunza romanilor la caini (citat) rog sa includeti : membrii guvernului ; toti bipezii din dealul Cotrocenilor ; toti utilizatorii Palatului parlamentului ; toti oficialii numiti de cei nominalizati mai sus. Cu stima ...
  • 0 (4 voturi)    
    brawo boc!!! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:31)

    dorinteodor [anonim]

    brawo boc, esti un komunist adevarat. urmeaza sa ne dai si decretele care sa stabileasca cine munceste si cine taie frunze la ciini. din marea sa intelepciune se va naste o noua romanie komunista, mai buna si mai dreapta....

    acum vorbind serios, nu exista nimeni care sa puna tara asta pe drumul ei normal?
  • +3 (3 voturi)    
    Q7 (Sâmbătă, 14 martie 2009, 16:57)

    dardar [anonim]

    Domnule Boc asteptam cu nerabdare sa ii mai reduceti alocatia domnisoarei Elena Basescu si nepotilor dvs din primaria Clujului
  • 0 (2 voturi)    
    statul este angajator sau lider de sindicat? (Sâmbătă, 14 martie 2009, 17:35)

    salariatul,numai cu sporul de vechime [anonim]

    daca se platesc in continuare toate sporurile aberante la salariatii de la stat,desi se asteapta la cresteri negative de venituri la buget pe trimestrul I 2009,rezulta, in continuare,creste deficitul bugetar,cresc: cursul valutar,preturile,sa, inseamna ca ne meritam soarta si conducatorii neprofesionisti ai statului,care nu se pot impune in fata salariatilor de stat.
    cica:responsabilitate,austeritate...
    intr-un caz similar, angajatorul privat, ar trece imediat la restructurare de salarii(sporuri) si de personal.
    asadar,ne intrebam: statul este angajator sau lider de sindicat?sau mai e un deal: atit sa ne coste anestezia anului acesta electoral?
    • 0 (0 voturi)    
      Achizitiile (Sâmbătă, 14 martie 2009, 20:45)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui salariatul,numai cu sporul de vechime

      Deficitul bugetar poate creste la fel de bine daca se platesc in continuare sume exorbitante pentru achizitionarea de bunuri si servicii de calitatea a 7-a de la firmele private 'agreate de putere'. Sau tocmai asta se urmareste ? Sa fie bani pentru 'prieteni' si sa se dea vina pe altii ?
  • 0 (0 voturi)    
    apelul de seara (Sâmbătă, 14 martie 2009, 18:26)

    caporalul de serviciu [anonim]

    sa- platim numai pe aia adusi de noi cu scoala si fara scoala,eventual de marti pina joi,ca altfel sunt in naveta pe ruta bucuresti-cluj.
    vedeti ca tara nu se poate intretine singura(vezi drumuri,autostrazi,cai ferate,etc) si dv.o tineti in nepotisme,incompetenta si saptamina redusa de munca.luati exemplu, prin anii "80 fata de acum tara era curata ca un "pahar" si nu s-a aruncat la imprumturi colosale ca acum,ci mai mult modice si le-a si restituit.dvs.ce o sa faceti cu piatra de moara(imprumutul colosal) care o legati de git poporului,a generatiilor viitoare?.va trebuie oameni competenti,organizati,reformatori sa aduca tara la linia de plutire, nu asazisi profesionisti facuti la apelul de seara...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 14 martie 2009, 20:29)

    kailegh [utilizator]

    Sunt multi functionari care muncesc din greu. Si e bine ca dl. Boc gandeste in termenii mentionati in stire ;)
  • 0 (0 voturi)    
    La munca ! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 22:38)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    In urma cu niste ani, satul de munca in zadar pentru o gloata de alipiti la sistemul bugetar, am plecat si am trecut in mediul privat. Daca as fi vazut o astfel de intiativa atunci, cred ca ma mai gandeam. Bugetul a fost, dar nu trebuie sa mai fie, o vaca buna de muls.
    Nu se poate trai fara functionarii bugetari, dar se poate functiona cu mult mai putini, mai bine platiti si mai dedicati muncii pentru care-si iau salariul .

    Pentru acest comentariu nu ma astept la minusuri pentru ca majoritatea bugetarilor care trag mata de coada la slujba stau pe net la serviciu, nu de acasa, sambata seara ...
  • 0 (0 voturi)    
    excellent (Duminică, 15 martie 2009, 0:01)

    corect [anonim]

    Boc, ai dreptate! Asa ca de maine sa nu te mai duci la casierie sa-ti iei salariul, ca nu ai de ce!
  • 0 (0 voturi)    
    1 (Duminică, 15 martie 2009, 8:55)

    Horia [anonim]

    Populisme de 2 bani ale unui prim ministru de 2 bani
  • 0 (0 voturi)    
    pana una alta.. (Duminică, 15 martie 2009, 10:56)

    ovidiu [anonim]

    ...Ori ca lucreaza functionarii tai ori ca fac mentosane (expresia fina la frecatul mentei) ei sunt platiti tot din contributiile celor care lucreaza cu adevarat (la privati).
    Asa ca actuala marire a CAS de la 5.5 la 6.5 loveste tot in amaratii care-si platesc taxele.
    Mie Bocanila asta mi se pare cel mai romanesc ministru pe care l-am avut: totul este hei-rup, nu merge ceva mai punem o sarma, recalculam, scoatem taxa, bagam taxa, ba ca-i 6.5 cresterea ba ca-i -1.5, ce mai este un spectacol....
    In sfarsit avem un ministru care sa ne reprezinte 100%!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Duminică, 15 martie 2009, 12:40)

    ro_eva2007 [anonim]

    Tocmai angajatii care ,, taie frunza la caini " sunt plini de relatii si pile , motiv pentru care ceilalti muncesc si pentru ei si tac , pentru a nu-si pierde locul de munca .
    Tot oamenii muncitori si de bun simt vor fi aruncati in somaj . Intotdeauna , sunt altii foarte disperati care vor accepta sa munceasca si pentru acoliti , pentru foarte putini bani !