Si Nicolaescu reformeaza invatamintul: ghiozdan mai usor, pupitre reglabile si lumina naturala

de A.P.     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 13:22 Actualitate | Esenţial

Potrivilt unui proiect de ordin al Ministerului Sanatatii, numarul de ore in invatamintul preuniversitar va fi redus, ghiozdanele nu trebuie sa depaseasca 10% din greutatea copilului si lucrarile de control nu se vor mai da lunea si vinerea. Propunerile Ministerului Sanatatii vin in urma celor facute de cel al Educatiei, care sustine reducerea programei si a numarului de ore. Referitor la bacalaureat sau la problema curriculara, cele doua institutii nu au avansat nici o solutie.

Documentul supus dezbaterii publice pe site-ul Ministerului Sanatatii reglementeaza modul in care trebuie stabilit programul elevilor. Astfel, acestia nu vor mai avea doua ore consecutiv la aceeasi materie, nu vor mai da lucrari de control in zilele de luni si vineri si nici nu vor sustine mai mult de doua teze pe saptamina.

Grija pentru elevi merge si mai departe: numarul de ore va fi redus drastic. Scolarii vor invata maximum patru ore pe zi, elevii de gimnaziu cel mult patru-cinci ore, iar cei de liceu nu se vor osteni mai mult de sase ore zilnic.

Proiectul de lege se ocupa si de lumina din clase, care la orele de desen si de scriere va fi obligatoriu naturala. In acest context, se precizeaza ca educatia fizica nu se va mai face la finele programului.

Volumul si greutatea manualelor, ca si a altor rechizite, trebuie sa fie "adaptate la capacitatea de efort a copilului", de aceea ghiozdanul nu trebuie sa depaseasca 10% din greutatea elevului. Alimentatia trebuie sa tina cont de anotimp, virsta, starea de sanatate si de "specificul activitatii". Pupitrele vor trebui si ele sa fie reglabile.

Proiectul de ordin contine prevederi si in ce priveste numarul maxim de elevi dintr-o clasa. La gradinita, de exemplu, intr-o grupa vor fi cel mult 20 de copii, in crese, maximum 15 bebelusi, iar in ciclul primar o clasa nu va depasi 25 de elevi.

Foarte interesanta este precizarea ca scolile, gradinitele si cresele nu trebuie sa fie amplasate in zone poluate sau aflate pe artere cu trafic aglomerat.

Proiectul Ministerului Sanatatii, ca si cele ale Ministerului Educatiei, nu se ocupa insa de chestiunile cu adevarat grave ale invatamintului, printre care si examenul de bacalaureat. Revizuirea acestuia a fost ceruta insistent de parinti, cadre didactice si elevi dupa ce, anul acesta, s-a descoperit ca examenul a fost fraudat masiv. 























1485 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Pentru cauza partidului, tot inainte ! (Marţi, 12 august 2008, 13:45)

    drJohn [anonim]

    Bietii copii, daca ar invata mai mult poate ca ar ajunge si altceva decat niste simpli consumatori...
    • -4 (4 voturi)    
      pentru prostul ajuns pe functie (Marţi, 12 august 2008, 15:01)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui drJohn

      bietul profesor, poate daca ar avea si talentul de a stimula elevii ca sa vina la scoala...
  • +1 (9 voturi)    
    Viitorul nu suna bine! (Marţi, 12 august 2008, 13:59)

    Corina [anonim]

    Elevii nu mai trebuie sa invete carte. Sa invete cum se aranjeaza licitatiile in aceasta tara, cum se face specula cu pamanturi , cum voteaza persoanele decedate, cum sa fii magistrat si sa nu ai nici o raspundere, cum sa fii parlamentar si sa-ti acorzi o multime de beneficii... Lista este deschisa va rugam adaugati.....
    • -2 (2 voturi)    
      pe dracu (Marţi, 12 august 2008, 15:02)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Corina

      Sa se faca mai multa practica, nu teorie ;)
  • -1 (5 voturi)    
    Mult mai bine!!!!!!!!!!! (Marţi, 12 august 2008, 14:32)

    Cristina [anonim]

    Mie mi se pare ca e mult mai bine pentru elevi.
    Degeaba fac ore multe daca ei nu au timp sa asimileze .
    De asta America este in fata tuturor , acolo nu ii omoara cu multe ore si prea multa informatie inutila ca la noi.
    E bine ca fac asta chiar si mai tarziu decat deloc!
    Inca un lucru bun este si cu reglarea bancilor.Multi elevi din generatile trecute au pb acum cu coloana, si era un chin sa stai la atatea ore intepenit.
    • +2 (2 voturi)    
      America vs Romania (Marţi, 12 august 2008, 15:45)

      pan [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      America are un sistem performant de universitati. In Romania se face facultate pentru a se avansa in post sau grad: Exemplu politistii printre care unii sunt analfabeti-dau banul si fac facultate uite-l frate capitan - sunt mii de astfel de politisti, pompierii-avansare in grad, etc. Problema tine foarte mult de universitati si de liceu unde este multa materie nefolositoare. Nu m-ar mira sa avem mai multe universitati decat SUA. Este vreo universitate in top 100 ? Nu , asta ma ingrijoreaza profund. Daca sistemul universitar este la pamant ce mai vreti nene -sunt numai pile si rude putini pe merit a, i-am uitat pe cei care dau banul!
      • +2 (2 voturi)    
        Nu-i nici o universitate romaneasca... (Marţi, 12 august 2008, 16:08)

        Peter Pan [anonim] i-a raspuns lui pan

        nici macar in primele 500, de 100 nici nu poate fi vorba! Niste simple tejghele cu diplome...
  • +1 (3 voturi)    
    Mda (Marţi, 12 august 2008, 14:47)

    Sauron [anonim]

    Mie personal mi se par niste masuri bune cele propuse, nu suficiente dar bune. Degaba radeti de chestiile astea insa eu personal chiar am avut pb imense cu ghiozdanu care imi rupea spatele si cu bancile mult prea mari. Sunt o persoana mica de statura iar in clasele primare abia ajungeam la nenorcita de banca, stateam spanzurata de-a dreptul si chiar nu era placut. Nu stiu daca chestia cu lucrarile de control lunea si vinerea era neaparat necesara insa cea cu tezele mi se pare f buna. Este un rost pentru care pana in clasa a 12 a nu se procedeaza ca la faculate cu frecat duda tot semestru si dupa sesiune.
    In ceea ce priveste orele pe care au voie sa le aiba intr-o zi nu stiu ce atata tam tam. Pe vremea cand eram la scoala era exact cum spun acum in articol. In clasele 1-4 nu aveam mai mult de 4 ore pe zi (si daca are cineva senzatia ca un copil la varsta aia se poate concentra mai mult de atat sa bage nasu intr-o carte de specialitate si o sa vada ca pur si simplu dezvoltarea creierului la varsta aia nu le permite mai mult. Un copil in clasa I este atent maxim 20 de min dupa are nevoie de pauza. Acolo unde am facut eu scoala invatatoarea de 2 ori intr-o ora de curs se oprea si ne puneam sa ne ridicam din banci si sa topiam sau sa cantam). La fel in clasele 5-8 numarul de ore era in medie de 5 si undeva in clasa a 8 a am avut o zi pe saptamana cu 6 ore.
    Din punctul meu de vedere sunt niste masuri f bune. Putem spera ca asta este inceputul unei reforme asa cum trebuie si nu a unei noi aberatii.
    • 0 (0 voturi)    
      forma fara fond.. (Marţi, 12 august 2008, 16:39)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Sauron

      mutam scolile, mai angajam cateva mii de persoane care sa predea, ca profesori e greu sa le spui, scoatem cateva zeci de pagini din fiecare carte.. si gata! calitatea creste!
      de fapt problema este ca au prea mult de invatzat si nu fac fata? adica aia care ies cu nota 6-7 ar fi fost de nota 10 pe vremea mea? pai am vazut o gramada care termina cu 10.. abia astept sa vad generatiile astea de genii la munca.

      de fapt vor fi aceeasi incompetenti de profesori cu aceeasi copii din familii categoria 'dorel', doar ca vor avea mai putina materie si ore.. reforma asta are o directie declarata?
  • +2 (4 voturi)    
    foarte competent si ocupat omu"asta (Marţi, 12 august 2008, 14:50)

    jo [anonim]

    A treminat sanatatea, atrecut la educatie...Opriti-l !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca n-ai nimic de zis, TACI! (Miercuri, 13 august 2008, 16:30)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui jo

      Este o idee foarte buna!
      Calitatea de cacao a invatamantului romanesc valabila de cand ma stiu - inainte si dupa "schimbarea de regim" (HIC)- a fost si este evidenta.
      Numai interesatii sau cei care cred in miturile gen Romania Mare (destui in aceasta tara) pot spune ca inainte de 89 a fost altfel.

      Toceala si tocirea personalitatii a fost si este scopul educatiei in Romania.
      De aceea suntem multi niste "YESMANI".

      Sa faci matematica/romana in loc de sport, sa nu comentezi, sa nu faci sport ca sa ai timp de scoala (ce prostie!)....ce aberatii de oameni stresati si prosti!

      Ideea cu ghiozdanul mai usor, materie mai putina este un bun inceput.
      Felicitari d-lui ministru ca a luat masuri in aceasta directie.

      Ar fi bine ca pentru orele ramase libere sa se puna la dispozitia elevilor ore optionale cu activitati care necesita minimum de investitii:
      chitara, dansuri, sport, ...
      Astfel poate vom oferi alternative la PC, Calculator, "iarba", etc...
  • 0 (4 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 12 august 2008, 15:07)

    Gabriel din Deva [anonim]

    O idee buna. Sa vedem cand va fi pusa in practica si pe banii cui. Sa vedem si reactia Ministerului Invatamantului. Sunt masuri referitoare la sanatatea fizica si mentala a copiilor si sunt binevenite.
  • +2 (4 voturi)    
    de ce atata incrancenare? (Marţi, 12 august 2008, 15:44)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Cu uimire constat ca toti cei care considera ca proiectul de masuri care pur si simplu vizeaza sanatatea copiilor nostri sunt votati negativ. Nu ma intereaza lupta politica, dar mi se pare ca in sfarsit se poate lua o decizie corecta si eficienta. Pe mine ma intereaza mai mult starea de sanatate a copiilor nostri decat de la cine se cumpara pupitrele. Mai oameni buni, daca numai ne certam nu o vom scoate niciodata la capat. Repet: sunt masuri bune referitoare la sanatatea fizica si mentala a copiilor nostrii si sunt binevenite. Pur si simplu pe mine nu ma intereseaza ca propunerea vine de la PNL,PD-L, PSD, UDMR, PRM.
  • 0 (0 voturi)    
    ce trebuia sa se faca dupa 90 (Marţi, 12 august 2008, 16:22)

    dedeiu [anonim]

    1) mai multa practica si reducerea teoriei
    2) gasirea unor profesori competenti care sa stimuleze elevul, nu sa-l faca cat sa urasca ora respectiva
    3) sa-l invete pe elev CUM sa invete, CUM sa memoreze, CE intrebari sa-si puna cand i se preda o lectie

    Mai exista asa ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Bani (Marţi, 12 august 2008, 16:24)

    Alex [anonim]

    Din cate inteleg, acestea sunt masurile care vor fi luate:
    - noi manuale mai usoare vor fi tiparite - cat vor costa? Se pot da manualele grele cumparate deja la schimb cu noile manuale? Cum vor proceda ca sa faca manuale mai usoare? Vor taia din lectii sau vor face paginile si copertile mai subtiri sau vor face manuale fara poze?
    - noi pupitre reglabile vor dota toate scolile - cine plateste? Cat va costa operatiunea asta?
    - alimentatie in functie de specificul activitatii - adica daca eu fac sport imi dau proteine si steroizi si Gica care face informatica ia pizza si cola? Cat va costa operatiunea?
    - clasele vor avea mai putini elevi - daca scolile nu au suficiente sali cum se va proceda? Se construiesc sali noi? Cine plateste? Se face sala de clasa din cancelarie si profesorii vor sta pe holuri?
    - alte locatii pentru scoli, in zone nepoluate si linistite - cum se va proceda? Se muta scoala cu totul? Se cumpara imobile noi? Cine plateste?

    In afara de intrebarile astea, cred ca e o initiativa buna. Tin minte multe probleme cand eram in liceu: zile cu 7-8 ore consecutive, ore sambata, 3-4 ore consecutive la aceeasi materie, manuale grele numai bune de dat cu ele in capul elevilor.

    De ce nu s-au facut aceste reforme mai devreme?
  • 0 (0 voturi)    
    masuri binevenite (Marţi, 12 august 2008, 18:01)

    cristina [anonim]

    dar de ce au asteptat atat?
    consider masurile ca fiind bune si in interesul copilului meu. chiar nu este cazul sa cocosezi un copil de 7 ani cu un ghizdan plin cu tot felul de caiete speciale, alfabetar si altele. nici sa-l tii cu orele pe la scoala, ca nu invata mai mult, dimpotriva. mai putine ore inseamna mai putini profesori si poate asa raman cei cu vocatie in invatamant.
    nu stiu insa cum vor face cu amplasarea scolilor in zone nepoluate.

    cine doreste altceva pentru copilul lui n-are decat sa si-l duca in continuare la meditatii, sa-i umple ghiozdanul cu carti cat mai multe. sa vedem daca va fi mai bine pregatit.