Kovesi cere aviz de urmarire penala pentru Adrian Nastase si Serban Mihailescu

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 iulie 2008, 13:57 Actualitate | Esenţial

DNA cere aviz pentru Nastase si Mihailescu
Foto: Rompres
Procurorului general al Romaniei, Codruta Kovesi, a cerut Camerei Deputatilor si Senatului aviz de urmarire penala pentru deputatul Adrian Nastase si pentru senatorul Serban Mihailescu, anunta Realitatea TV.

Adrian Nastase este acuzat de dare de mita in dosarul Tamara, iar Serban Mihailescu de primire de foloase necuvenite si de nerespectarea regimului armelor si munitiilor.

Mai precis, Adrian Nastase este acuzat de dare de mita, "constand in aceea ca, in baza unei intelegeri anterioare cu Melinescu Ioan, a sustinut si determinat emiterea HG 1399/30.12.2000, semnand-o in calitate de prim-ministru, prin care Melinescu Ioan a fost numit in functia de presedinte al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor, pentru a-l determina pe acesta sa faca un act ce intra in atributiile sale de serviciu si un act contrar acestor indatoriri, in scopul de a asigura clasarea unei lucrari ce o viza pe Nastase Daniela si a intra in posesia lucrarii", potrivit unui comunicat al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

In ceea ce il priveste pe Serban Mihailescu, procurorii sustin ca, in octombrie 2001, aprilie si mai 2002, fostul ministru coordonator al Secretariatului General al Guvernului, a primit de la consilierul sau personal Fanel Pavalache arme de vanatoare pe care le-a detinut in intervalul aprilie - octombrie 2002, desi nu detinea permis de port-arma.

Sesizarea privind dosarul Tamara a ajuns la Camera Deputatilor

Sesizarea Parchetului de pe langa inalta Curte de Casatie si Justitie privind dosarul deputatului Adrian Nastase a ajuns joi dupa-amiaza la Camera Deputatilor. Conform unui comunicat de presa al directiei de relatii publice al Camerei, sesizarea va fi inaintata comisiei juridice.

In ceea ce priveste cazul Serban Mihailescu, solicitarea procurorului general de avizare a inceperii urmaririi penale va fi luata in discutie de Biroul Permanent al Senatului la jumatatea lunii august.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1997 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    si da-i si lupta (Joi, 31 iulie 2008, 14:12)

    sempere [anonim]

    Si da-i si lupta, fix acu inainte de alegeri mai cu spor, ca tot romanul impartial, si daca nu se lasa cu proces, nu-i bai, ca mai folosim si alta data, cand o fi cazul ...Pac! la Rasboiul. Sa stie tot boboru cu cine sa NU voteze.
    Si dupa alegeri Base si baietii de la DNA sa rasufle usurati ca, dupa lupte seculare care au durat 4 ani, iata visul li s-a realizat:)
    Curat, murdar, coane Fanica!
    • -1 (5 voturi)    
      Psd-ist mic (Joi, 31 iulie 2008, 14:27)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui sempere

      Stii care-i porecla lui Serban Mihailescu?
      Dar de ce lucrare e vorba stii?
      • 0 (0 voturi)    
        porecla (Joi, 31 iulie 2008, 15:49)

        alex [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        Cred ca porecla lui este "Miky Spaga"!
        Dar de maine va fi "Lacrima Curata"
    • -3 (11 voturi)    
      Dar ceilati 4 dinainte cum au fost coane? (Joi, 31 iulie 2008, 14:49)

      Voinicelu [anonim] i-a raspuns lui sempere

      Basescu asta....ca pe vremea alor tai ( am numit aici PSD) mare lupta era impotriva coruptiei. Si A Nascase era in mijlocul soldatilor si asa-i mina in lupta....
      Oricum mare lucru nu ne-a ramas impotriva lor. Macar sa ii injuram bine. Si cel putin basescu o face. ca nu face mai mult , partea a doua. Ca si daca ar vrea, crezi ca cineva i-ar sta alaturi? Fi linistit ca toata clasa politica i-ar fi impotriva...
    • +1 (7 voturi)    
      si da-i si lupta sa ne acoperim coruptii (Joi, 31 iulie 2008, 15:12)

      treebeard [utilizator] i-a raspuns lui sempere

      Eu propun sa se opreasca lupta anti-coruptie cu 6 luni inainte de alegeri. Sa nu creada cumva romanii ca politicienii lor preferati au vreo pata mai gri, ca lucrurile ar merge prost cu coruptia, cum incearca sa ne faca sa credem agenturile straine (care se amesteca, nimeni nu stie cu ce drept, in trebile interne ale unei natii suverane).

      Sau sa se opreasca de tot, daca tot sustin cei urmariti ca sunt procese politice. Si la fel sustin si partidele lor. Pana si Mitrea crede ca colegul lui Nastase e tanara suava ca o garofita, pe care il urmaresc dusmanii de la DNA, asmutiti asupra lui de dictatorul de la cotroceni. In curand or sa ajunga si criminalii in serie sa creada sincer in inima lor calda ca sunt urmariti politic. Ar trebui doar sa se inscrie mai intai in PNL sau PSD.

      Sau sa se lase cu proces, ca sa aflam si noi. Sa nu-si citeasca doar ei intre ei dosarele in parlement. Dar de ce nu se lasa cu proces? De ce a pus parlamentul dosarele in sertar si a plecat in vacanta?

      Ai cuvantul, draga sempere.
      Si nu uita, partidul te iubeste.
  • -3 (11 voturi)    
    Nastase (Joi, 31 iulie 2008, 14:39)

    goghe [anonim]

    Nu sunt jurist da parca faptele de mai sus seamana cu un abuz in serviciu sau cu orice altceva decat cu o dare de mita clasica. Intelegerea anterioara cum a fost probata !!!, eu sunt cam curios din fire. Pacat ca nu se mai termina hartuirea oamenilor , a ministrilor, vezi Seres , Nagy ca noi oamenii de rand nu am vazut nimic concret decat un circ.. Daca cade Basescu se va redeshide cazul flota ? Eu as zice sa se dea o amnistie generala la aceste cazuri vechi cu o vechime > de 4 ani si justitia sa se ocupe serios de coruptie nu sa faca spectacol.
    • +2 (10 voturi)    
      Oh, Nastase,mimoza noastra. (Joi, 31 iulie 2008, 15:02)

      Walter [anonim] i-a raspuns lui goghe

      Nu esti jurist,dar esti un analist de situatii.Nu te intereseaza intregul dosar al lui Nastase,sau chiar,vai,saracii sunt nevinovati si sunt hartuiti si tergiversati,sunt plimbati nevinovati de ani de zile,etc.,dar nu uiti sa vorbesti de flota!
      Cel putin,ai papat de la Nastase ceva,de incerci sa-i ocrotesti oule?
    • -2 (2 voturi)    
      e abuz in serviciu (Joi, 31 iulie 2008, 16:58)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui goghe

      Intr-adevar nici eu nu vad fapta respectiva ca fiind o dare de mita. Se stie ca temeiul infractiunilor de luare si de dare de mita il constituie imbogatirea fara justa cauza, adica inavutirea ilicita, sporirea activului patrimonial al celui mituit cu o valoarea patrimoniala, constand intr-o suma de bani, un bun imobil sau mobil, un serviciu etc. Or Serban Mihailescu nu s-a imbogatit pe nedrept fiind numit in acea functie publica. S-a "imbogatit" cu o functie pe care probabil nu o merita. Oricum in cursul judecatii incadrarea juridica poate fi schimbata foarte frumusel din dare de mita in abuz in serviciu, insa si aici trebuie probat ca numirea lui Serban Nicolaescu in functia de presedinte al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor a vatamat pe cineva anume intr-un interes legal, un contracandidat de pilda ce ar fi avut dreptul sa fie numit in conditiile legii daca Serban Mihailescu nu intra pe fir ori fostul presedinte al Oficiului care s-a vazut revocat pe nedrept. Incadrarea in dare de mita este in orice caz destul de problematica. In cazuri importante asemenea probleme de drept nu ar trebui sa existe.
  • +3 (9 voturi)    
    Onoarea lui de familist... (Joi, 31 iulie 2008, 14:39)

    Silviu [anonim]

    Care va sa zica Bibicul este atacat la onoarea de familist, si ce nu ar face el pentru Coana Joitica si mai ales pentru bunatate de juma' de milion de franci americani care nici nu i-a avut, nici gura nu-i miroase. Si cu brosurile electorale si tricourile cu indemnuri pesediste, doua la Prefectura, doua in Zambaccian...
    Musiu Nastase a mai urcat citeva locuri pe lista mea de "Cui As Da Palme", si ameninta serios pozitia fruntasa a lui Geoana Prostanacul.
    Lui Iliescu nu imi pot permite, la virsta dumnealui, sa ii dau palme, dar un sut in fund sa se duca la groapa de gunoi a istoriei as cam incerca.
    • -1 (5 voturi)    
      >Silviu (Joi, 31 iulie 2008, 15:01)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      ai un mare + de la mine ca ma facusi sa rad.
      >goghe
      uiti ca melinescu e in ancheta (neavand imunitate)
      fraza asta:
      "constand in aceea ca, in baza unei intelegeri anterioare cu Melinescu Ioan"
      cred ca l-a bagat in racori pe bombo...
      e clar ca melinescu "s-a spart" si a inceput sa "dea din casa".
      >alex
      daca e pamflet.... e chiar bun.
      • +1 (3 voturi)    
        Multumesc Ciupi 2... (Joi, 31 iulie 2008, 15:37)

        Silviu [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        ... si pe mine ma umfla un fel de risu-plinsu... mai ales cind il vad pe Nastase cel rotunjor si lucior, numa bun de cuptor cu un mar in gura.
        Lista mea "Cui As Da Palme" nu este o inventie, am inceput-o pe 21 Decembrie 1989 si acum are 421 de pagini. Asta este fantezia mea, to get physical cu de-alde Geoana pina i se inrosesc obrajorii. Fiecare cu ale lui...
  • -1 (5 voturi)    
    si ce ar trebui sa faca? (Joi, 31 iulie 2008, 14:39)

    oana [anonim]

    ..sa stea cu mainile in san ca sa vedem cu domnul Porcusor..ma scuzati..Adrian Nastase castiga alegerile curat ca lacrima, fara nici un fel de mite electorale sau fraude de vreun fel.? Pentru ca, nu i asa, acesta este spiritul in care a fost educat si a actionat pana acum.

    Ma leshi bre?
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Joi, 31 iulie 2008, 14:42)

    alex [anonim]

    Nicio problema... maine Curtea Constitutionala va decide ca

    "apropiatii fostilor ministri nu pot ajunge in fata procurorilor decat cu incuviintarea a trei sferturi din voturile parlamentului"

    Peste 2 zile va aparea in Monitorul Oficial o Ordonanta de Urgenta a Guvernului (biencunoscuta OUG) prin care procurorul general Codruta Kovesi trebuie demisa. In locul acesteia va veni o persoana de bine care sa mentina liniste, mai ales acum inainte de alegeri...

    Atata timp cat Codruta Kovesi va cere avize de urmarire penala pentru oameni politici, e va interpeta a fi doar dosar politice, intrucat alesii poporului sunt curati ca lacrima...
    Mai mult, un asemenea compotament pueril va determina un raport negativ pe justitie...
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 31 iulie 2008, 15:33)

    Vladutz [anonim]

    imi e sila cand ma gandesc la ce nivel e coruptia si cat de bine inradacinata este.
    pacat ca 21 milioane de oameni tre sa sufere din cauza unora care cica "ne conduc". Nu ne conduc deloc, isi conduc doar afacerile si mizeriile lor.
    sper sa se faca dreptate (yeah... right... stiu, visez frumos).
  • 0 (2 voturi)    
    aviz ? (Joi, 31 iulie 2008, 15:42)

    bucuresteanul [utilizator]

    Atata timp cat puterea judecatoreasca nu este o putere reala a statului si trebuie sa se dat fel de fel de avize ca sa-si faca treaba, degeaba ne certam. Dece Nastase, Iliescu, Basescu, Mihailescu, Flutur nu pot fi judecati? Parca imunitatea parlamentara este pentru declaratii politice iar nu pentru fraude si jaf.
    Dece un Videanu este bine merci si procuratura nu il intreaba de sanatate? Problema nu este doar un Morar sau Tulusi si altii cu suflete de sluga din Procuratura, ci si majoritatea din cei de la Curtea de Casatie si, in special, rinocerii din Curtea Constitutionala
    Parca e un blestem ca in Romania institutiile sa fie o forma fara fond (asa ii "pacalim" pe cei din Comisia Europeana ?)
  • -1 (1 vot)    
    Propun IMUNITATEA PE VIATA pentru Nastase si PSD (Joi, 31 iulie 2008, 16:26)

    PSD [anonim]

    Nu inteleg de ce mai e nevoie sa-i mai chinuim pe oamenii astia sa alegere in alegeri, sa-si castige cu chinuri mari un loc in parlament doar pt. IMUNITATE ?

    sa le dam lor si PSD-u;lui IMUNITATE PE VIATA
  • +1 (1 vot)    
    ne facem ca facem ! (Joi, 31 iulie 2008, 16:45)

    ccc.ttt. [anonim]

    parlamentul e in vacanta , ce sens are solicitarea in acest moment ? se arunca pisica moarta ? o noua actiune pentru discreditarea parlamentului ? vai de tara cu asemenea institutii .asta nu observa CE?
  • +2 (2 voturi)    
    numai pentru bombonel si miki spaga? (Joi, 31 iulie 2008, 20:37)

    eeeuuuu [utilizator]

    pe cand o actiune in justitie impotriva lidiei barbulescu? pentru necunoscatori ofer urmatorul link:

    http://www.catavencu.ro/la_zi/din_editia_print/sefa_csm_omoara_justitia_pentru_casa_unei_batrine_moarte.html

    cu asemenea magistrati, nu ne mira ca justitia de pe plaiuri mioritice e oarba, surda si oligofrena!
  • -1 (1 vot)    
    Daca il judeca pe Nastase (Joi, 31 iulie 2008, 21:44)

    Alin [anonim]

    Voi vota PLD/Basescu pana la moarte.