Profesorul Gheorghe Radulescu acuza din nou: Din estimarile mele, la bacalaureatul de anul acesta a fost frauda in cazul a 50% dintre elevi 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2008, 18:29 Actualitate | Esenţial

Presedintele Agentiei de Evaluare si Asigurare a Calitatii Educatiei, Gheorghe Radulescu, a revenit luni cu noi acuzatii la adresa conducerii Ministerului Educatiei. Gheorghe Radulescu ii cere premierului Calin Popescu Tariceanu demiterea urgenta a ministrului Cristian Adomnitei, care l-ar fi demis pe directorul Grupului Scolar Petre Poni din Bucuresti pe motiv ca acesta ar fi avut pozitii critice fata de organizarea examenului de bacalaureat. "Lasii nu au avut curajul sa inceapa cu mine", acuza Gheorghe Radulescu, care a declarat, pentru HotNews.ro, ca din estimarile sale, la bacalaureatul de anul acesta a fost frauda in cazul a 50% dintre elevi.

Gheorghe Radulescu a precizat ca a ajuns la aceasta cifra fara o abordare stiintifica, insa a facut aceasta estimare pe baza datelor pe care le-a obtinut pe diverse cai.

  • "Ministerul trebuia sa recunoasca situatia si sa ia masuri, nu sa o ascunda"

"Cei din minister au gresit cand au incercat sa ascunda situatia. Trebuiau sa recunoasca si sa vina cu masuri", a afirmat el, care a promis ca va reveni si cu o propunere de modificare a metodologiei desfasurarii examenului de bacalaureat: "Ecaterina Andronescu a propus mutarea examenului in universitati. Asta e doar forma problemei, nu fondul si nu rezolva nimic. Inseamna sa mutam spaga de colo dincolo. Eu voi veni cu o solutie de fond".

  • Radulescu: Nu au avut curajul sa inceapa cu mine

Gheorghe Radulescu i-a cerut, luni, premierului Calin Popescu Tariceanu, demiterea urgenta a ministrului educatiei, Cristian Adomnitei, si pe cea a inspectorului scolar general al Capitalei, Stelian Fedorca, pe motiv ca l-ar fi demis "fara niciun motiv si fara nicio explicatie" pe directorul Grupului Scolar Petre Poni din Bucuresti, Stefan Vlaston, care este si presedinte al EDU CER si unul dintre sustinatorii lui Gheorghe Radulescu.

"Deoarece aceasta masura de tip stalinist, pusa in unda de doi liberali, aduce grave prejudicii democratiei, liberalismului si invatamantului romanesc, cer premierului Calin Popescu Tariceanu sa-i demita, in procedura de urgenta, pe cei doi stalinisti intarziati, Cristian Adomnitei si Stelian Fedorca. In caz contrar, Guvernul Romaniei si Partidul National Liberal isi asuma fapta lor reprobabila. Sa speram ca nu aceste foruri au comandat-o!", a afirmat Gheorghe Radulescu, care ameninta ca "va internationaliza acest caz de revenire la practici staliniste. Lasii nu au avut curaj sa inceapa cu mine!"

  • Ordin de sus, prin telefon

"Demiterea in plina vacanta a unui director de scoala este suspecta. Toata aceasta actiune are legatura cu mine, dar s-au razbunat pe cineva mai slab, pe cel care au putut", a declarat Gheorghe Radulescu pentru HotNews.ro. "Demisia a fost ordonata prin telefon de ministrul Adomnitei. Fedorca a fost un simplu executant", a adaugat el.

Contactat de HotNews.ro, Stefan Vlaston, fostul director al Grupului Scolar Petre Poni, a confirmat faptul ca in decizia de revocare a sa din functie nu exista nicio explicatie, dar spune ca a aflat, din surse de la inspectorat, ca "ordinul a venit de sus, de la ministrul Adomnitei. Este un abuz al domnului ministru. Functiile de directori de scoli sunt functii de stat, nu de partid. Singura explicatie pe care o gasesc este aceea ca am avut pozitii critice fata de organizarea bacalaureatului de anul acesta. Eu am avut astfel de pozitii, dar nu in calitate de director de scoala, ci in calitate de presedinte al EDU CER  (Asociatia pentru educatie si cercetare, n.red). Probabil s-a dorit sa se dea un exemplu celor care ar mai incerca sa miste in front."

Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, nu a putut fi contactat pentru a raspunde acestor acuzatii.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1240 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    pacat, dle stefan v (Luni, 28 iulie 2008, 18:50)

    sepia [anonim]

    Domnule Stefan Vlaston, regret ca sunteti tratat astfel de catre partidul al carui membru sunteti.
    La cata sustinere a avut PNL din partea dumneavaostra aici pe hotnews - eternul "stefan v", este rusinos pentru ei ca v-au demis.

    pacat...
    • +3 (3 voturi)    
      Am tot sperat (Luni, 28 iulie 2008, 20:06)

      stefan vlaston [anonim] i-a raspuns lui sepia

      Am tot sperat ca PNL este altfel decat celelalte partide. Ca nu ia in arenda fctiile publice pentru a le distribui pe criterii de gashca si/sau clientelare. Ca nu se razbuna (arma prostului), pe cei care au opinii rationale intr-un domeniu sau altul. Economic chiar a facut treaba buna. Cred sincer ca a crescut nivelul de trai. Inclusiv al meu. Pacat ca un singur om strica ce fac alti cateva sute.

      Ramane o intrebare: Ce "legaturi primejdioase" il impiedica pe PM Tariceanu sa-l schimbe pe ministrul Adomnitei in alt loc care i se potriveste?

      Cine plateste facura pentru transformarea educatiei in frana a dezvoltarii societatii?
  • +6 (6 voturi)    
    Are dreptate (Luni, 28 iulie 2008, 18:53)

    Razvan007 [utilizator]

    Omul asta are dreptate. Adomnitei este un incompetent arogant cum rar mi-a fost dat sa vad. Adomnitei este un ministru gen "Noricai Nicolai" dar pe educatie.
  • +5 (5 voturi)    
    50%? (Luni, 28 iulie 2008, 19:02)

    alex [anonim]

    cred ca mult mai mult..toti elevii pe care ii cunosc au copiat la bac..inclusiv eu, acum 4 ani. bacu e o gluma ;)
  • +5 (5 voturi)    
    Viitorul nu suna bine (Luni, 28 iulie 2008, 19:12)

    dana [anonim]

    Degeaba are dreptate, invatamantul nu mai este de importanta nationala decat la alegeri. Au facut toti analfabetii facultati. Ce mai tara! Iata-i pe viitorii medici si judecatori.
  • -1 (7 voturi)    
    Profesorul Gheorghe Radulescu vs. Tatza Floarea (Luni, 28 iulie 2008, 19:30)

    Anonim [anonim]

    Cine e Profesorul Gheorghe Radulescu?
  • +1 (5 voturi)    
    ?? (Luni, 28 iulie 2008, 19:42)

    kin3zu78 [utilizator]

    Ce sa zicem hotul striga hotul cam asa ceva se intampla in invatamantul romanesc. Multi profesori habar nu au sa pregateasca o programa de invatamant pentru elevii lor , de multe ori vin la ore doar pentru prezenta. Cu asa exemple la ce va asteptati din partea elevilor ?? Sunt la varsta la care au nevoie de modele in viata , insa cand vad ca dascalul lor vine la scoala si le bate apropouri de mici cadouri , spagi etc ce sa invete ?? Care e prostul sa invete cu burta pe carte cand ia aceleasi note ca cel care cotizeaza la sfarsit de semestru cu cateva mii de lei ??? Acum culeg ceea ce au semanat !! Nu dosare penale pentru elevi ci dosare penale pentru directorii si profesorii care au lasat sa se inteleaga ca onoarea lor se poate cumpara foarte usor cu , cativa arginti !
    • +1 (3 voturi)    
      N-ai ce face cu cartea in tara asta (Luni, 28 iulie 2008, 19:52)

      cora [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Nu vezi tata ca astia de abia mai respira cu salariile pe care le au .Cred ca pt. ei este mereu post negru.Ma mir ca unii tineri mai dau concurs pt. niste salarii de ca...t. Nu frate invatati sa furati sa mintiti sa dat spagi sa va prostituati. Ce aveti frate sa invatati? unde in Romania? Pai asta-i frate Tara Coruptiei.
      • 0 (2 voturi)    
        vai (Luni, 28 iulie 2008, 21:40)

        JE [anonim] i-a raspuns lui cora

        Nu vorbi aiurea , am 2 verisori sunt profesori de 3-4 ani , sub 1000 ron nu iau , plus ca in fiecare an 3 luni o cam freaca , si o freaca pe salariu !! Iar ca si program de lucru pleaca la ora 08:00 la munca iar la ora 14 este acasa , asa ca...............
    • +3 (3 voturi)    
      Asa este! (Luni, 28 iulie 2008, 20:16)

      mariap [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Cadrele didactice nu mai au nici o bruma de onoare si verticalitate!
  • +5 (5 voturi)    
    Au distrus si invatamantul (Luni, 28 iulie 2008, 20:13)

    mariap [anonim]

    Are dreptate! Iar cei nascuti dupa '90 in loc sa fie mai inteligenti si mai civilizati, sunt, in majoritate, tot mai tampi. Normal, cei care trebuei sa gestioneze invatamantul si nu numai, nu vor ca romanii sa fie tot destepti si sa inteleaga ceea ce se intampla in jurul lor si in lume. Trebuie sa fim cat mai multi prosti, usor de indoctrinat.

    Ma uitam azi la stiri si am ramas stupefiata de faptul ca, la Medicina, cei cu 43, 37 puncte, adica nota 4,3 si 3,7 se gandeau ca vor intra pe locurile ramase libere. Cum e posibil sa nu existe nota limita 5!!!?Conteaza sa fie 800 de studenti la Medicina, din care 700 prosti sau 100 si buni?! Sa ne fereasca sa ajungem pe mana acestor incompetenti peste 20-30 de ani!!! Ce faceti domnilor din universitati? Ca aveti autonomie! De ce trebuie ca toti prostii sa mearga la facultate? Si la Medicina. Trebuie sa trimitem si in presa internationala sa fie si ei uimiti.
    • +1 (1 vot)    
      Eu estimez.. . . (Marţi, 29 iulie 2008, 8:41)

      Vali Cel Batran [anonim] i-a raspuns lui mariap

      . . . . ca cei care au acum note de 10 sau apropiate de 10 acum 40 de ani cand am terminat eu liceul nu cred ca ar fi avut mai mult de 6. Dar mite cei care au 3,7 sau 4,3. Nici macat nu erau primiti in scoala.Dar asa cum spunea fatuca aia cu 3,7 - doar nu o sa ramana cu locurile neocupate, ca pierd bani -asta este adevaratul motiv pentru care toti analfabetii, cum bine spui, termina astazi facultati. Si mai vine si guvernul care decreteaza ca toti cei cu studii superioare nu pot avea un salariu mai mic de 900 de lei, indiferent de rezultatul muncii respectivului si tabloul este gata.
  • -2 (2 voturi)    
    radulescu (Luni, 28 iulie 2008, 20:24)

    adrian [anonim]

    Ce dracu' vrea si individul asta? Eu zic asa: de la anul bacalaureatul sa nu mai fie organizat de minister si inspectorate, ci de firme specializate, din alea care organizeaza si nunti, botezuri etc., cu tot ritualul: s-a furat mireasa (subiectele), se rascumpara, se face strigare (sau nu) etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce e grav (Luni, 28 iulie 2008, 20:27)

    stefan vlaston [anonim]

    Grav e ca ministerul stia de frauda de la bac si tezele unice dar ii convine s-o ascunda.
    Argumente:
    1. Diferentele enorme intre procentele de promovare din unele judete si scoli.

    2. Notele fabuloase obtinute de majoritatea elevilor (La Buc. 58% au luat medii intre 8 si 10)
    3. Atacul masiv si diproportionat impotriva prof. Radulescu. Daca nu era nimic de ascuns il ignorau.
    4. Mentinerea aceleiasi metodologii de mult timp. Intre timp "s-au rodat" procedurile si au devenit eficiente.
    5. Nu se folosesc subiecte tip grila, personalizate, cu itemi similari dar nu identici, ci corectare electronica. Nimic mai simplu si s-ar termina cu copiatul
    6. Pe dvd-urile trimise in scoli cu subiectele de anul acesta, se putea schimba numerotarea lor, sa nu mai coincida cu numerotarea din cartile cu rezolvari. S-ar fi ingreunat copiatul.
    7. Pana azi n-a fost nimeni sanctionat pentru abateri si copiat. Cum sa nu-si faca de cap comisiile.
    8. Multe discipline si multa materie. Nu exista alternativa decat copiatul, pentru cei mai multi dintre elevi.
  • +2 (2 voturi)    
    Mascarada de la bac (Luni, 28 iulie 2008, 20:32)

    Melcu [anonim]

    Hai sa fim seriosi. Cine a trecut bacul pe bune in ultimii 15 ani ori a fost fraier ori papagal.
    La mine in liceu, in promotia 1993 s-au strins bani pentru Cola, fursecuri cafele si cate un pachet de Kent. Am auzit ca odata cu trecerea anilor "tarifele" au crescut.
    Nu spun ca e bine, din contra, e total gresit. Mi-am dat seama in nenumarate rinduri de lacunele pe care le am, si care ar fi fost mai reduse daca as fi studiat mai mult in liceu si mai apoi in facultate.
    Pe de alta parte, profesorii sunt constrinsi la aceste umilinte. Salariile sunt mici iar bacul e organizat la inceputul verii, asa ca e privit ca un bonus de concediu.
    Actualul ministru ar trebui nu doar demis, ci trimis la scoala direct in clasa a noua.....Si vom avea surpriza sa vedem ca nici cu spaga nu trece bacul
  • +1 (1 vot)    
    "Educatia suntem noi" (Luni, 28 iulie 2008, 20:44)

    stefan vlaston [anonim]

    Metodologiile si alte acte normative se pun in dezbatere publica de "kiki", sa ia fata fraierilor ca se respecta legea 52/2003.
    Mai niciodata propuneri de substanta n-au fost luate in considerare. Ce daca zice UE ca suntem pe ultimul loc la evaluari externe in educatie. Cu atat mai rau pentru ei. Ce daca ONG-urile zic ca una sau alta nu sunt in regula si trebuie chimbate. "Educatia suntem noi" si doar noi stim cum e bine, avertizeaza mai marii din minister.

    De ani buni se intampla acelasi fenomen, pe care doar Monica Macovei a stiut sa-l evite: cum vine un ministru nou, urgent i se "pun poalele in cap", astfel incat omul vede doar ce are voie sa vada. Asa s-a intamplat si cu ministrul Adomnitei, altfel un om inteligent si tumultos. Dar fara legatura cu educatia. Si mai usor de dus de nas.
  • +1 (1 vot)    
    bun-simt (Luni, 28 iulie 2008, 20:47)

    Dedalus [anonim]

    Eu cred ca ar fi mult mai simplu si mai bine sa se desfiinteze bacalaureatul.

    CE inseamana bacul acum?

    Nimic.

    Pai, atunci de sa-l mai dam?!!
  • +4 (4 voturi)    
    unii vorbiti aiurea (Luni, 28 iulie 2008, 22:18)

    ionescu [anonim]

    nu stiu de ce va luati de profesorul asta! el incearca sa spuna ceva despre coruptia intretinuta nu numai de profesori ci de elevi si parinti pe care i-as condamna pe toti la munca in folosul comunitatii! nu-i mai acuzati numai pe profesori caci nu le baga mana in buzunar elevilor sau parintilor! si voi ii dati cu cine este profesorul radulescu, ce dracu vrea individul asta etc voi cine sunteti? ce naiba e cu voi ?
  • 0 (0 voturi)    
    ..ei si... (Marţi, 29 iulie 2008, 14:42)

    Dedalus [anonim]

    In afara de ministru, eu nu am auzit pe nimeni spunind ca bacul e in ordine. Pe nimeni.

    Absolut toata lumea stie ca bacul e o ocazie de a cumpara o nota.

    Radulescu a strigat: "Imparatul e gol!".

    il admir pentru asta, dar oricum nu mai are nici o importanta.

    In acest moment in posturile de conducere si de importanta sociala sunt persoanele produse de un sistem de invatamant profund imbecilizant.

    In politica, aceste persoane impart trista glorie cu rebuturile fostului regim comunist.

    Aia care nici atunci nu erau altceva decat hahalere, chiar si dupa standardele comunismului, tot soiul de javre si parveniti, retardati agresivi dotati exclusiv cu glanda lacomiei si a dorintei de avea, dobitoci smekeri si jumatati de creier umblatoare.

    Sincer, mi se r..e de bac si de tot sistemul de "invatamant" romanesc...

    Cei cativa amarati care mai string din k... si incearca sa mai tina steagul sus, stiti, ca in filmul ala cu ultimul samurai... de abia mai pot si sunt din ce in ce mai putini.

    Oricum, e nobil, dar zadarnic...

    Traiasca matzul plin cu mititei, creierul plin cu bere, mashinoiul, viloiul si putzoiul!
  • 0 (0 voturi)    
    ...de ce? (Marţi, 29 iulie 2008, 17:18)

    Dedalus [anonim]

    Este o situatie de criza, grava. Trebuie rezolvata cu mijloace forte, nu cu declaratii si revolte.

    Singurul fel in care in mod democratic s-ar putea rezolva asa ceva este numirea unei comisii de ancheta, care sa analizeze activitatea guvernantilor si sa-i aduca in fata justitiei pe toti cei care, in ultimii 18 ani, prin incompetenta, lacomie si coruptie au comis acest genocid prin tampirea unui intreg popor.

    Fiecare ar trebui sa plateasca pentru tot ceea ce s-a intimplat.

    Daca infometezi un popor, cei care scapa refac natiunea in cativa ani. Daca distrugi strazile, ele se refac in cam 10 ani.

    Daca distrugi educatia,invatamantul, poporul acela nu se va reface nici in 20 de ani!

    Pe cei care infometaza si distrug infrastructura ii incadram la genocid, in Codul Penal, desi fapta lor este mult mai putin grava decat a celor care distrug invatamantul si educatia unei natiuni intregi, si scapa nepedepsiti, cu averi, multumiti de masinile lor stralucitoare si de viloiele lor.

    Ce fel de natiune mai e aceea care in loc sa-i pedepseasca pe acestia, ii alege prin vot democratic si se plange pe la colturi?

    Increderea mea in justitie va reveni atunci cand vor sta dupa gratii, pentru genocid (dovedit in instanta cu probe) toti cei care si-au batut joc de copiii nostri.

    Mi se rupe in 14 de Raportul pe justitie al UE, de UE in general si de toata sleahta de maimutoi albastrii!

    Nu ei, ci noi avem o raspundere pentru copiii astia, noi ar trebui sa facem odata dreptate, asa cum Codul Penal o permite, si asa cum orice democratie trebuie sa o faca pedepsindu-si tortionarii.

    Daca un om se repede la copilul tau si-i da o palma, sari si tu la el, nu-i asa? Dar cand un sistem intreg isi bate joc de copilul tau, de ce trebuie sa intorci si celalat obraz?

    Dreptate trebuie sa fie!
  • 0 (0 voturi)    
    TINERII IAU ATITUDINE!! (Luni, 4 august 2008, 1:07)

    anonim [anonim]

    Tinerii au inceput sa isi puna probleme referitoare la ceea ce se intampla cu invatamantul in Romania.
    Cineva incearca sa traga un semnal de alarma.
    http://culturasimoralitate.blogspot.com/
    Voi ce parere aveti referitoare la acest subiect.
    Multi dintre noi avem copii, altii vor avea.... In ce fel de societate se vor dezvolta?
    Ce este de facut?
    Daca nu ne unim fortele toti cei care dorim sa traim intr-o societate normala, altii nu o vor face pentru noi pentru ca au alte interese..
    Indiferenta, populismul , goana dupa bani castigati fara munca, ne vor diatruge.
    Ce vor ajunge copiii sau nepotii nostri... semianalfabeti cu diploma?
    Daca va intereseaza subiectul si sunteti si voi ingrijorati de ceea ce se intampla, spuneti-va parerea si si trimite adresa blogului mai departe.
    Din an in an , guvernantii nostri sunt tot mai batuti in cap.
    Hotarasc pentru noi si din pacate, iau decizii tot mai proaste.
    Invatamantul a ajuns o mare afacere.
    SA SE TERMINE ODATA CU CONCURSUL DE DOSARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Profesori care vor sa ramana profesori, au ajuns sa fie blamati de "oamenii" care nu vor sa le fie sifonata imaginea de mari politicieni