Colegiul Medicilor l-a sanctionat doar cu avertisment pe Bogdan Rotareasa, chirurg acuzat de malpraxis

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2008, 19:43 Actualitate | Esenţial

Colegiul Medicilor a decis, astazi, sa il sanctioneze cu avertisment pe chirurgul Bogdan Rotareasa, acuzat ca ar fi tinut un pacient pe masa de operatie 10 ore in loc de 3, cat era normal pentru acea interventie chirurgicala, anunta televiziunile de stiri. Pacientul in varsta de 73 de ani a murit in urma operatiei, iar in raportul medico-legal se arata ca moartea pacientului a fost violenta si s-a datorat unui soc hemoragic si chirurgical. In document mai scria ca operatia a fost corect indicata, dar condusa si executata in mod necorespunzator.

Medicii legisti au constatat mai multe leziuni, printre care sfasierea aortei si ruperea venei pulmonare drepte superioare.

Colegiul Medicilor nu a luat deocamdata o decizie si in cazul lui Alexandru Cornea, colegul lui Bogdan Rotareasa, care a efetuat impreuna cu acesta interventia chirurgicala.

Colegiul Medicilor s-a autosesizat luna trecuta in cazul celor doi medici, la trei luni de la decesul pacientului.

Directorul Institutului de Boli Cardiovasculare C.C. Iliescu, unde fusese efectuata operatia, declara, luna trecuta, pentru Realitatea Tv, ca cei doi medici acuzati de malpraxis "au cel mai mare grad de mortalitate din spital, iar costurile de ingrijire practicate de cei doi sunt, de asemenea, cele mai ridicate".

Alexandru Cornea si Bogdan Rotareasa au sustinut, insa, ca ceea ce li se intampla este rezultatul conflictului dintre ei si conducerea spitalului. Bogdan Rotareasa a declarat, la Realitatea Tv, ca "Taierea aortei a fost necesara pentru a rezolva leziunea pentru care s-a operat pacientul iar sfasierea ventricului stang este un tip chirurgical prin care se introduce un dispozitiv. Toti acesti tipi operatori sunt descrisi in carti si se practica. Operatia a durat asa mult datorita unei complicatii pulmonare, care a fost intr-adevar neasteptata. Eu am cerut ajutorul celor doi sefi ai mei, care nu au venit. Unul dintre ei opera la doar doua sali distanta".























1528 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    IN PUSCARIE CU JEGURILE ASTEA !!! (Miercuri, 2 iulie 2008, 19:55)

    alex [anonim]

    pina cind faceti ma ce vreti in spitale ?
    romania poate fi salvata doar daca impuscam citiva politicieni, doctori si alte pramatii care isi bat joc de oameni

    de frica au sa stie nemernicii , auzi : avertisment ca a fost lasat un om sa moara , mai nenorocitilor , va doresc sa aveti parte de acelasi tratament in viata
    • +1 (1 vot)    
      Bun (Miercuri, 2 iulie 2008, 23:26)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui alex

      Te invit sa devii medic...
      Nu spun ca e corect, dar sa ne abtinem daca nu avem ceva de spus. Multumesc.
  • -1 (5 voturi)    
    Am mai spus'o si cu alte ocazii (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:07)

    korellus [utilizator]

    "Corb la corb nu'si socate ochii."

    Da' noua da!
  • +2 (2 voturi)    
    prostia la romani (Miercuri, 2 iulie 2008, 21:05)

    terente pufulete [anonim]

    mai oameni buni daca nu va pricepeti de ce vorbiti?
    operatiile dureaza in functie de starea pacientului si de timpii operatori.
    din cate stiu eu pacientul era depasit dpdv al operatiei medicii aceeia incercand sa faca imposibilul sa salveze o viatza.
    am inteles ca medicii respectivi au grad mare de mortalitate.dar e posibil sa fie asa mare deoarece ei vor sa acorde o sansa si celor pe care marii profesori nu vor sa ii opereze ca nu cotizeaza destul sau sunt ff gravi.
    bineinteles ca pentru niste minti de cartof asta nu conteaza.
    si va mirati ca nu se schimba in bine nimik in sistemul medical..
    sanctiunea oricum bag mana in foc, a fost data la instentele anumitui mare profesor care a fost dat in gat de respectivii medici acum invinuiti pentru neshte cazuri de plagiat ordinar.
    MORALA:NU MAI JUDECATI CAND HABAR NU AVETI!!!!
    PS:nu ii cunosc pe medicii acuzati dar am urmarit cazul ,parerile si de la colegiul medicilor si de la chirurgii acuzati si de la colegii lor pupincuristi si de la familie care au fost relatate in presa.a se nota ca familia decedatului din ce am inteles chiar i-a sprijinit pe acuzati si a apreciat gestul lor de a acorda o sansa unui om condamnat la moarte.
    i-as ruga pe autori pe viitor sa se documenteze mai bine.
  • -1 (1 vot)    
    nashpa....pacat (Miercuri, 2 iulie 2008, 22:07)

    Vlad Iliescu [anonim]

    Aveti o problema cu un "mare" "chirurg" cardiovascular ......inca putin si pica din copacul in care s-a urcat....pacat...in sptalul ala altii sunt "criminalii". Bafta!!!
  • +1 (1 vot)    
    Pe ce te bazezi? (Miercuri, 2 iulie 2008, 23:04)

    Gaga-mic [utilizator]

    Actul medical despre care se vorbeste cu si fara rost este o procedura supraspecializata. In breasla medicala este cunoscuta doar de catre acei reprezentanti ai profesiei care au pregatire in acest sens.
    Orice apreciere / comentariu care se refera la: oportunitatea operatiei, indicatia tipului de interventie chirurgicala, modul de desfasurare a interventiei chirurgicale propriu-zise- pregatire + timpi operatori - ar trebui sa fie lasate in seama celor care cunosc ce inseamna chirurgia cardiovasculara.
    Mortalitatea ridicata a celor doi chirurgi e o vorba in vant fara cifre clare: care e mortalitatea sectiei / spitalului pt patologia similara? care e mortalitatea incriminatorie pt cei doi chirurgi? daca spitalul are cunostinta de aceste cifre si demonstreaza ca acei doi chirurgi sunt peste media acceptata de spital, atunci moartea pacientului in cauza e problema spitalului.
    Scriitorii de articole si cititorii de promptere si alti opiniarzi, nu pot pronunta, in limitele bunul simt si a minimei morale, opinii de genul: "ar fi putut sa mai traiasca". Vorba lui Moromete: "Pe ce te bazezi?"
  • +1 (1 vot)    
    Dificil (Joi, 3 iulie 2008, 0:28)

    Reopro [anonim]

    Sunt medic si cunosc destul de bine situatia sistemului sanitar din Romania deoarece am lucrat acolo pana in urma cu cativa ani. Din cauza conflictelor de interese din sistem, din cauza sefilor care de cele mai multe ori sunt incapabili si din cauza sistemului in care daca nu te incadrezi te elimina am fost nevoit sa parases tara.
    Este dificil de judecat situatia celor doi medici doar din relatarile din presa. Este vorba despre un domeniu de stricta specialitate. Din pacate nu putem sti ce a fost acolo, dar dupa cum cunosc eu sitemul medical romanesc nu m-ar mira deloc ca cei doi sa fie "sapati" de sefi pentru ca vor sa-si faca meseria corect.
    Nu-i cunosc pe cei doi medici si nu pot sa-mi permit sa fac judecati de valoare asupra lor dar va pot spune ca medicii care vor sa fie corecti cu pacientii sunt eliminati din sistem pentru ca "strica piata".
    Romania este tara in care se moare de boli curabile si in care sistemul sanitar are lacune foarte mari. Mi-ar fi frica sa ma internez intr-un spital romanesc.
    Dar nimeni nu zice si nu face nimic.
    Somn usor romani !
  • 0 (0 voturi)    
    malpraxis (Joi, 3 iulie 2008, 0:56)

    anonim [anonim]

    Nu mai perseverati cu prostiile.Sunt cazuri mult mai grave nesanctionati la nivelul colegiilor din provincie.Mama scapata ca prin minune,fatul decedat la o manevra criminala facuta de un ginecolog nepriceput din Gheorgheni,Harghita,iar seful lui a fost demis sa nu deranjeze.