Liviu Pop aduce in discutie posibilitatea regandirii normei didactice si reducerea numarului de ore

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:26 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Captura Digi 24
Ministrul Educatiei, Liviu Pop, ia in calcul regandirea normei didactice si reducerea numarului de ore, astfel incat sa-i ofere mai mult timp de perfrectionare, in contextul in care, spune el, sunt nepermis de multe cadre didactice necalificate in sistem.

Liviu Pop a declarat intr-un interviu pentru Agerpres ca vrea sa atraga tineri in domeniul educatiei prin "formarea cadrelor didactice, sprijinul universitatilor, crearea celei de-a doua specializari pentru acei profesori care predau de multi ani de zile si alta specializare decat cea din diploma", dar si printr-o regandire a normei didactice.


"Poate o reducere a numarului de ore, pentru ca sunt foarte multe ore la unele clase, si introducerea "Scolii dupa Scoala" va duce la o regandire din acest punct de vedere a normei didactice ceea ce, cu siguranta, il va face pe cadrul didactic sa se perfectioneze mai mult si sa vina cu o dorinta mai ampla spre sistemul de invatamant", a declarat ministrul Educatiei.

Totodata, acesta a spus scoala nu va putea face singura acest lucru.

"Avem nevoie si de administratia locala care sa ne sprijine, pentru ca, pana la urma, tot ceea ce inseamna infrastructura scolara este in proprietatea administratiei locale. Un alt element pe care l-am facut prin proiectul de lege: am adus toti banii de salarii la minister. (...) Este un proiect de lege in asa fel incat plata salariilor sa se faca direct de la minister prin inspectorate, sa nu existe acea presiune locala ca nu se incadreaza in bugetul per elev. O evidenta clara a elevilor inca nu avem (...), desi suntem in secolul XXI", a mai spus Liviu Pop.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4008 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    desigur (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:51)

    mos ion roata [utilizator]

    20 ore pe saptamana cat lucreaza acuma profesorii este foarte mult. Un ministru cu valoarea pana la genunche poate sa obtina un program de 20 de ore pe luna,de patru ori pe an.
  • +4 (4 voturi)    
    mai putine ore si mai multe sesiuni de bac (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:59)

    AndreeaMate [utilizator]

    eu zic sa se faca sesiune de Bac in fiecare luna, pana se invata elevii cu subiectele si au noroc sa le pice acelasi bilet 9da a doua oara). Poate asa o sa treaca mai multi. Zic si eu, nu dau cu parul
  • +3 (3 voturi)    
    Nu m-ar fi mirat sa spuna seculul ics, ics, i (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:05)

    CezarN [utilizator]

    la cat este de dobi. :))
  • +7 (7 voturi)    
    sugestie (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:22)

    CVL [utilizator]

    nu numarul de ore e problema, ci cum ati comasat materia; nu contest ca exista varfuri, dar voi ati creat programa de asa natura sa nu poata fi aprofundata nicio notiune. Nu exista timp suficient pentru exersarea cunostintelor predate (adica multe exercitii in clasa, nu acasa!!!). Treceti rapid peste notiuni, ati introdus la varste din ce in ce mai mici notiuni pe care noi le-am facut mult mai tarziu, iar cei cu rezultate foarte bune ori au nativ aplecare catre disciplina in cauza, ori lucreaza suplimentar cu meditatori. Va propun ca ceea ce fac sa faca temeinic: sa existe notiuni mai putine de asimilat intr-un an si multe ore de aprofundare prin exercitii. Si va garantez ca elevii vor fi mai putin stresati si vor invata mai usor. |Si mai ales profesorii sa aplice cele invatate la pedagogie si sa aiba timp sa explice pe inteleseul fiecaruia materia: vizualului prin exemple vizuale, auditivului la fel, etc. Si cred ca nu ar mai exista rezultate slabe. Toti ar fi linistiti pentru ca ar intelege toti intr-un final.
  • +1 (7 voturi)    
    daaa.... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:26)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic 10 ore pe sapt maxim... sau 5....
    ca muncesc prea mult saracii...

    asta realizeaza ca diminuarea nr de ore inseamna bani mai multi pt salariile profilor, nu?!
    • +2 (8 voturi)    
      la fiul meu in clasa sunt 40 elevi (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:42)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Hai sa vedem cum muncesti tu 4-5 ore cu 40 copii de 9-10 ani. Hai sa vedem cand corectezi tu 40 teme la mate, 40 teme la limba, 40x etc.
      Eu nu lucrez in invatamant dar nu rezist 10 minute intr-o clasa cu elevi de scoala primara.
      • +2 (4 voturi)    
        asa e dar tot nu justifica (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:05)

        CVL [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        pai asta au profesorii de facut. Si greu este in clasele o si I, apoi e mai usor. Si asta au invatat sa faca. Evident, dvs nu aveti pregatire pedagogica. Ei au invatat care sunt tehnicile asa cum dvs ati invatat la facultate economie ca sa fiti economist, inginerie pt a fi inginer. Si cred ca 4 ore pe zi nu e mult. Si daca va ganditi ca mai au si religie si sport si o limba straina, din cele 4h pe zi ajung sa aiba si 3h. Deci nici macar 20h pe saptamana.
        Cat despre 40 copii intr-o clasa, cred ca sunt cadre didactice care fac fata, altfel scoala nu ar cere locurile suplimentare; acesti profesori din ce stiu au un surplus la leafa pentru ce depaseste 26 copii (nu lucrez in domeniu, dar asa am aflat, ma pot contrazice cei ce lucreaza in domeniu, dar mi s-ar parea firesc). Asta inseamna ca invatatorul in cauza a acceptat pentru ca se simte capabil sa duca sarcina asta la final.
        • +2 (2 voturi)    
          si cine lucreaza efectiv 8 ore la stat?! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:33)

          eGerula [utilizator] i-a raspuns lui CVL

          Dati-mi un exemplu de job la stat unde se lucreaza efectiv 5x8 ore pe saptamana? Eu din ce vad, nu prea se omoara nimeni.
          Culmea, am fost nevoit sa ajung la spital la urgente si ma asteptam sa vad numai cadre medicale fugind de la un pacient la altul, ca-n filme. Vezi sa nu, tremura un mosulica pe o targa acolo si nu-l baga nimeni in seama.
      • 0 (6 voturi)    
        aoleu (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:08)

        Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        40 teme la mate,
        de alea grele gen. "1x8 - 5= ?"
        nu?

        mult de munca.

        apropo de povesti de astea stiu si eu una pe bune:
        profa de facultate
        se duce la scoala 2 zile pe saptamana cate 6 ore, salariu 3500RON
  • +3 (3 voturi)    
    Cand incompetenta conduce... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:20)

    Joe@Black [utilizator]

    Cand incompetenta conduce acest domeniu EXTREM de important avem astfel de gogomanii ... in loc sa caute sa rezolve problemele cele mai importante din invatamant, el se piaptana pe chelie...
  • +3 (3 voturi)    
    Ce reduceti, Istoria sau Limba Romana? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:21)

    D-or [utilizator]

    Au aparut in schimb tot felul de materii-balarii despre corectitudinea politica, a caror subiecte care ar putea fi dezbatute la orele de Dirigentie.
  • +1 (1 vot)    
    nu e vorba doar de profesori aici (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:43)

    Hans Metter [utilizator]

    e vorba de copii. Gradul de incarcare pt copii e urias... Nu ar fi rau sa se regandeasca programa. Sa fie programa mai subtire dar numarul de ore mentinut. Sa se faca temele in clasa. Astfel profesorii ar putea ramane cu nr de ore si elevii ar castiga ore libere in care ar putea face activitati recreative potrivite varstei lor.

    E aberant sa stea copilul de clasa a 2 a 8 ore duminica sa faca temele... si zilnic inca 3-4 ore. La 9 ani nu il poti incarca in halul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce mai e aberant... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 23:27)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      ...e ca un copil de 9 ani poate fi in Romania doar clasa a doua. Asta inseamna ca a pierdut deja o perioada extrem de fertila mental (capacitate de invatare mare) pentru a face adunari si scaderi. Trist.

      La 10-11 ani ar trebui sa fie deja a in cincea.