Barbatul care si-a legat copilul de un copac si l-a taiat pe tot corpul, internat la psihiatrie pentru a se stabili daca a avut discernamant

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 22:11 Actualitate | Esenţial

Barbatul care si-a dus copilul intr-o padure, l-a legat de un copac si l-a taiat pe maini, pe picioare si pe burta a fost internat la Spitalul de Neuropsihiatrie de la Sapoca, unde va fi supus unei expertize psihiatrice pentru a se stabili daca a avut sau nu discernamant in momentul faptei, potrivit news.ro.

Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Judetene Buzau, Laura Minea, in urma audierilor s-a luat masura ca barbatul de 39 de ani sa fie transportat si internat la Spitalul de Neuropsihiatrie de la Sapoca, acolo unde medicii il vor investiga pentru a decide daca a avut sau nu discernamant.

Politistii au intocmit dosar penal pentru lipsire de libertate si rele tratamente aplicate minorului, cercetarile fiind coordonate de un procuror al Parchetului Judecatoriei Buzau.

Totodata, a fost informata si Directia Generala pentru Asistenta Sociala si Protectia Copilului, care va incepe propria ancheta.

Sambata, barbatul, din localitatea buzoiana Bozioru, si-a dus copilul in varsta de 12 ani intr-o padure, unde l-a legat de un copac si l-a taiat cu cutitul pe maini, pe picioare si pe burta. El a filmat agresiunea si i-ar fi trimis imaginile mamei baiatului, pentru a se razbuna pe aceasta, pe motiv ca l-a parasit si a plecat in Spania. Femeia a luat legatura cu Consulatul roman din Spania, care a alertat Politia .

Politistii din localitatea Parscov au mers sambata dupa-amiaza la locuinta barbatului din Bozioru, de unde l-au ridicat pe copilul agresat. El a fost dus cu o ambulanta la Spitalul Judetean Buzau, iar cadrele medicale spun ca este in stare stabila, dar ca este socat de ceea ce i s-a intamplat.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1595 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    1+1=3 (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:26)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Nu merge treaba asta, cu discernamantul. Doar a filmat isprava , si a trimis la o destinatie precisa filmul.
  • +7 (7 voturi)    
    Degeaba (Sâmbătă, 28 octombrie 2017, 23:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca nu priemste Laptop, TV, Interfon, si mancare de la restaurante de lux, sun la CEDO...

    TiTi, hai, nu vrei sa eliberezi si spitalele de psihiatrie ca sunt aglomerate? Ah stai, acolo nu aveti "famiglie", nu?
  • +1 (5 voturi)    
    Mda (Duminică, 29 octombrie 2017, 0:10)

    tudor74 [utilizator]

    Vezi ce se intampla cand legalizezi casatoriile intre persoane de acelasi sex si ii lasi sa adopte copii ?

    Oh, astia sunt de fapt soti barbat si femeie binecuvantati de un popa.
    • +1 (3 voturi)    
      ce kkt (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:58)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      de legatura are una cu alta? folosesti o tragedie sa promovezi altceva..
    • +1 (1 vot)    
      Luati-va de mana cu @pehash (Luni, 30 octombrie 2017, 1:58)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Si dansa/dansul facea de curand remarci la fel de stupide.
      Cazul de fata, stimate domn, este despre un tata care si-a torturat copilul si poate ca n-a fost prea departe de a-l ucide in chinuri.
      Lasand la o parte faptul ca pe dvs. pare sa va intereseze promovarea agendei LGBT sub orice pretext, mai degraba decat suferinta cumplita a acelui copil, fizica si psihica deopotriva, dati-mi voie sa va supun spre reflectie doua lucruri.
      Indiferent cat de minunata/angelica/supercalifragilistica ar fi familia LGBT, copilul adoptat tot are o mama si un tata. Cel putin deocamdata e singura modalitate de a produce un copil.
      Doi, daca citeati articolul inainte sa-l comentati, poate - nu e sigur, dar poate - ati fi remarcat ca nu scrie nicaieri ca nemernicul asta si mama copilului sunt sot si sotie (oops, aoleu, ce va faceti acum daca or fi o familie de-asta moderna, progresista, emancipata, care nu da doi bani pe ce spune popa sau pe acel petec de hartie?!?).
      Ar schimba asta lucrurile cu ceva?!? Bineinteles ca nu, dar nu puteati pierde ocazia sa mai aruncati un pic de noroi, conform vechiului, dar in continuare eficientul precept bolsevic, arunca noroi cat mai mult, ca pana la urma ceva, ceva tot se prinde...
      Daca vreti sa convingeti de dreptatea dvs., decat sa folositi un asemenea cinism revoltator, mai bine dovediti ca in comunitatea LGBT nivelul criminalitatii violente este net/masurabil/demonstrabil mai scazut.
  • +5 (5 voturi)    
    Problema e pusa fals (Duminică, 29 octombrie 2017, 1:31)

    Clop [utilizator]

    Discernamant?! Dar a putut sa-i trimita
    neveste-sii, aflata in Spania, un videoclip cu copilul taiat? Faptul este dramatic. Ancheta sociala, dincolo de investigatia psihiatrica?

    Destui soti moldoveni si-au speculat nevestele aflate la munca in afara tarii. Va puteti imagina soti care primeau bani de la nevasta si ei se duceau sa-i joace la pacanele?! Sau sa-i bea?! Nu spun ca in cazul de fata este aceeasi realitate... Dar poate ca metodele unor puturosi au devenit mai "rafinate" :(
  • +7 (7 voturi)    
    ??? (Duminică, 29 octombrie 2017, 6:58)

    nlln [utilizator]

    Nu a avut discernamant?
    L-a legat...l-a maltratat ....l-a FILMAT / FOTOGRAFIAT...a trimis pozele mamei.
  • +5 (5 voturi)    
    Traume copil (Duminică, 29 octombrie 2017, 9:38)

    galeo [utilizator]

    Va dati seama prin ce traume a trecut acest copil ?
  • +1 (1 vot)    
    rele tratamente?? (Duminică, 29 octombrie 2017, 15:59)

    Mistrelutz [utilizator]

    sincer..mie imi suna mai multa mai tortura..