UPDATE Intalnire Dragnea-Tariceanu-Tudose, vineri dimineata, la sediul ALDE. Cei trei au discutat probabil soarta ministrului Viorel Ilie

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 13 octombrie 2017, 9:48 Actualitate | Esenţial

Viorel Ilie
Foto: gov.ro
Conducerea coalitiei PSD-ALDE a avut vineri dimineata o sedinta in care s-a discutat probabil soarta ministrului pentru relatia cu Parlamentul, Viorel Ilie, membru in Executiv din partea formatiunii conduse de Calin Popescu Tariceanu. Sedinta a venit dupa ce, joi seara, liderii PSD au discutat demisiile lui Sevil Shhaideh, Rovana Plumb si Razvan Cuc.

UPDATE 12.16 Presedintele PSD, Liviu Dragnea, liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu, si premierul Mihai Tudose s-au aflat pentru aproximativ o ora la sediul central al ALDE. (Agerpres)

Calin Popescu Tariceanu, a spus joi ca partidul pe care il conduce mentine sprijinul politic pentru ministrul Viorel Ilie, dupa ce premierul Mihai Tudose a vorbit despre necesitatea remanierii ministrilor cu "probleme penale". 

"DNA-ul si-a pierdut credibilitatea. (...) Nu putem accepta ca DNA-ul sa faca Guvernul Romaniei", a adaugat Tariceanu.

Senatul a avizat negativ, pe 3 octombrie, cererea DNA de avizare a inceperii urmaririi penale a ministrului delegat pentru Relatia cu Parlamentul, Viorel Ilie, pentru instigare la infractiunea de folosire de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii.

DNA a solicitat, pe 25 august, procurorului general sesizarea Senatului pentru a cere urmarirea penala a ministrului pentru relatia cu Parlamentul, Viorel Ilie, pentru instigare la infractiunea de folosire, in orice mod, direct sau indirect, de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii, in perioada exercitarii functiei ministeriale. 

Potrivit procurorilor, ministrul este suspectat, alaturi de trei angajati ai institutiei, de "aranjarea" unui concurs pentru angajarea de functionari publici pe functii contractuale, astfel incat anumiti candidati agreati de conducerea ministerului sa ocupe functiile, in detrimentul altora.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3474 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Ei, daca trebuie (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:14)

    ICosmin [utilizator]

    ...sa-si pastreze onoarea nu putem sa ne punem in cu dorinta omului.
    Oricum onoarea, lipsa ei sau mai stiu eu ce, ii va fi aparata in Parlament. Dar, ca si la ceilalti cercetati, e bine sa ramana cu onoarea in afara guvernului.
  • +14 (14 voturi)    
    asta cu concursurile ,,aranjate'' (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:19)

    bancher [utilizator]

    este ceva la ordinea zilei in sistemul de stat...ma mir ca doar pe el l-au prins. Legea spune ca angajarile se fac prin concurs. Nicio o problema, asa e in democratie: la concurs se duc toti, dar concursul il castiga cine trebuie.
    • +3 (3 voturi)    
      e des practicata (Vineri, 13 octombrie 2017, 11:41)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      in primariile marilor orase e practica obisnuita, aproape oficiala.
    • +1 (3 voturi)    
      corect. (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:27)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      şi sunt cercetaţi exclusiv cei ce deranjează "sistemul". ceilalţi, mai obedienţi, sunt trecuţi cu vederea... aşa "justiţie... să fie la ei...
  • +12 (14 voturi)    
    out (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:20)

    lambda [utilizator]

    O sa "isi de demisia, ca nu mai suporta familia presiunea" desi ei il roaga sa ramana :))

    Crede cineva ca Dragnea va accepta o infrangere si in fata lui Tariceanu? "Ii schimb pe ai mei, ii schimb si pe ai tai."
    • +2 (2 voturi)    
      atunci să facă guvern singur, dacă poate... (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:28)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      dacă nu, să încerce cu pmp sau usr...
  • +12 (20 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:21)

    Frank777 [utilizator]

    este disperat.Nu mai are protector.Dragnea este terminat.hagi Tudose a venit cu gasca lui si nu mai vrea sa lase din mana guvernarea.Pe cine reprezinta Tudose,asta este interesant.
    Tariceanu o sa zboare si de la sefia Senat.
    O sa ajunga un ramolit fanfaron si mai apoi in puscarie.Alegeri2020
    • -1 (3 voturi)    
      pe cine reprezintă tudose? (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:30)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      pe penalii care strigă "penalii".
      • +2 (4 voturi)    
        Pai reprezinta psd (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:16)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        ca ei l-au pus. ca in orice gasca infractionala cand e cu impartitul prazii cum se scot cutitele si se taie intre ei.
        • +1 (1 vot)    
          un cutitar din Balta Brailei... (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:52)

          mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ...va fi intotdeauna mai periculos ca un cioflingar din Balta Belinei.
  • +5 (7 voturi)    
    adio Ilie (Vineri, 13 octombrie 2017, 10:57)

    natbl73 [utilizator]

    "il vor da", ca sa fie bine sa nu fie rau
  • +3 (3 voturi)    
    soarta lor n-o discuta? (Vineri, 13 octombrie 2017, 11:39)

    IancuJianu [utilizator]

    ca se aude zanganit de catuse pe hol...
  • +4 (4 voturi)    
    Mare smecherie o fi de discutat (Vineri, 13 octombrie 2017, 11:44)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Despre un neica nimeni penal
  • +2 (2 voturi)    
    Cuiul lui Pepelea. (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:14)

    Sati [utilizator]

    Canonizatil.
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca s-a discutat (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:29)

    John M. [utilizator]

    soarta gascanului amorezat.
  • -6 (8 voturi)    
    ce îmi place la tăriceanu este faptul că nu face (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:34)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    compromisuri. a preferat să treacă cu pnl (cel adevărat) în opoziţie în 2008 decât să continue cu băsişti, şi-a părăsit propriul partid atunci când acesta a luat-o pe arătură în 2014... de asta l-am votat şi îl voi mai vota.
    • +2 (4 voturi)    
      Compromisurile le face doar cu legea (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

      Vezi afacerile dubioase facute impreuna cu patriciu.
    • +1 (1 vot)    
      cand erai mic, (Vineri, 13 octombrie 2017, 20:49)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

      parintii it spuneau ca esti "special"
      nu te minteau....
  • +2 (4 voturi)    
    alde , reprezinta... (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:24)

    astronaut [utilizator]

    o ''grupare''cu concentratia cea mai mare de PENALI din tot spectrul politic ! majoritatea sunt fugiti din PNL sub stindardul lu'moliceanu , omul care nu vrea sa se supuna LEGILOR acestei tari ! profita de majoritatea penala din Parlament si se ascunde sub asa zisa imunitate politica care este prost inteleasa dar BINEFACATOARE pentru EI ca sa-i scape de ''anchetele DNA ''!
  • +2 (2 voturi)    
    Ilie Viorel... (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:58)

    astronaut [utilizator]

    reprezinta ,intelegere intre Dracnea si MOLICEANU , impotriva lui Tudose , de acord , dar avem si noi ceva o chestie! si ''e chestii care se poate si e chestii care nu se poate "sic !