VIDEO Primele persoane care s-au asezat la rand pentru a se inchina la moastele Sfintei Parascheva, doi varstnici de peste 70 de ani

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 octombrie 2017, 16:51 Actualitate | Esenţial

Primii pelerini la moastele Cuvioasei Parascheva
Foto: Captura Ziarul de Iasi
Sute de pelerini au ajuns, inca de luni, la Iasi, pentru a se inchina la moastele Sfintei Parascheva, cu cateva zile inainte de praznuirea hramului acesteia, primele doua persoane care s-au asezat la randul care se formeaza in fata Catedralei Mitropolitane fiind doi batrani, unul din Focsani si altul din Piatra Neamt, transmite Agerpres.

Doi batrani stau deja la rand si asteapta ca racla Sfintei Cuvioase Parascheva sa fie scoasa, marti dimineata, din Catedrala Mitropolitana pentru a se inchina la moastele acesteia. 

Prima care a ajuns este Elena Sabiuta, o femeie in varsta de aproape 74 de ani, din judetul Neamt. Dupa cum marturiseste, chiar daca trebuie sa isi petreaca noaptea in frig, ea se aseaza, de 13 ani, prima la rand, pentru "o leaca de osteneala", iertare de pacate, sanatate si ...rabdare. 

"Am venit ca sa ne rugam si sa facem o leaca de osteneala pentru Prea Cuvioasa. Daca nu facem osteneala, nu ne ajuta. Am venit de azi ca sa fim primii. Pentru noi conteaza. Asa te ostenesti. Stand la rand. Altfel ce fel de osteneala facem? Ne ducem, ne inchinam si plecam. Nu lipsesc niciun an. Inainte mai veneam si stateam pe strazi. Acum, am vreo 12 - 13 ani de cand vin sa fiu prima la rand. E ceva deosebit. Te rascoleste asa, ceva, e foarte frumos atunci cand se face primirea ei pe baldachin", a declarat Elena Sabiuta. 

Alaturi de tanti Elena, la rand s-a asezat si nea Ticu Mocanu, un focsanean in varsta de 77 ani. El spune ca vrea sa stea la rand, in fata Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, pana marti dimineata, atunci cand racla cu moastele Sfintei Parascheva va fi scoasa din Catedrala Mitropoliei si asezata in baldachinul din Curtea Mitropolitana. El spune a venit la Iasi pentru a se ruga pentru binele altora. 

"Am venit sa ma rog pentru toata lumea, mai mult pentru altii. Daca te rogi numai pentru tine, n-ai facut nimic. Asa am simtit sa vin la Iasi, inainte de hram. Nu poti face ceva pana nu simti. Si binele si raul vin tot din interior. N-are cum sa nu vina. Am venit sa ne rugam si pentru noi, si pentru pace, sa fie bucurie, si pentru ca lumea sa fie mai buna, sa se intoarca cu fata la Dumnezeu. Acum si tineretul si toti sunt bulversati, fara servici", a declarat Ticu Mocanu. 



Citeste mai multe despre   























2475 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Daca sunt primii, nu stau la coada! (Luni, 9 octombrie 2017, 17:07)

    milcov [utilizator]

    Daaah !
  • +5 (13 voturi)    
    Festivalul iluziilor (Luni, 9 octombrie 2017, 17:20)

    Habermas [utilizator]

    Trebuie sa vanda si biserica ceva nu?
    De unde altundeva sa creasca burdihanul besinos al popilor?

    Pentru batranii aia, am o veste rea si una buna:

    - Vestea rea: pacatele nu vi le iarta nimeni (popa zice ca sunt iertate numai cand il platiti, dar nu-l credeti. Intrebati-l ce meserie are el de fapt ...)
    - Vestea buna: miscarea face bine la sanatate, asa ca-i bine. Iti pune sangele in miscare - asta te rascoleste, nu mortul de pe masa.

    Avem 56 de universitati, si nici macar una in top 500 mondial. Avem un numar enorm de oameni inteligenti si capabili, dar care stau pe margine si lasa o banda de excroci sa guverneze Romania.
    Rezultatul? Il vedeti aici.

    PS. Doamne ce m-as baga cu ghiciu' in armatele de popi imputiti si paraziti care profita de disperarea batranilor needucati !! As face canalul Dunare - Baia Mare cu ei.
  • +5 (9 voturi)    
    Banc (Luni, 9 octombrie 2017, 17:22)

    hopshio [utilizator]

    2 pensionare vorbesc:
    -Ti-a venit pensia?
    -A venit o p#*@.
    -Si eu ca proasta am luat pensia.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Luni, 9 octombrie 2017, 17:42)

    JJKJA [utilizator]

    Multi... da' prosti !
  • -7 (9 voturi)    
    vaaai (Luni, 9 octombrie 2017, 18:15)

    dum_i [utilizator]

    Ce vor comenta oare DOS-istii de pe hotnews...

    Hai cu casatoria gay, ca asta intereseaza poporul.

    Pt HN, pentru ca stiu ca o sa stergeti si comentariul asta: va batei joc si va indepartati cititorii facand zilnic propaganga gay si anti ortodoxie.

    Vreti sa fiti elitisti, foarte bine, dar veti fi si singuri. Foarte singuri.

    Pentru ca romanul obisnuit este (iar aici, redactore, si fatuca de la "haute cuture", asculta bine) :

    ORTODOX, Nepasator fata de ghei (te las in pace daca ma lasi si tu), Impotriva Coruptiei, Pro European.

    Da, in capatana seaca a fatucii de la haute cuture care jignea mai demult domnitorii si istoria Romaniei, asta nu se pupa.

    Dar se pupa, si toate vin la pachet. Take it ori leave it.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 9 octombrie 2017, 20:13)

      Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Mi se pare ipocrit din partea ta,pana acum, nu a adus nimeni vorba de gay. Prin urmare, doar tie grija iti da nopti nedormite vis a vis de gay :)
    • 0 (0 voturi)    
      Vad ca ai un like. (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:11)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ti l-ai dat singur?