Nicusor Dan:  Eu nu m-am mai regasit in majoritatea din USR

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 16 august 2017, 8:05 Actualitate | Esenţial

Fostul presedinte al USR, deputatul Nicusor Dan, a declarat, marti, ca nu s-a mai regasit in majoritatea din USR, informeaza Agerpres.

"Nu pot sa stau intr-un organism care in campanie a spus una, in sensul ca partidul asta se adreseaza si progresistilor si traditionalistilor, ca ambele teme sunt legitime (...), dupa aceea venim sa spunem 'Noi ne adresam astora, ca am devenit un partid progresist', cam asta e ceea ce a decis majoritatea din USR. Eu nu m-am mai regasit in ea", a spus Nicusor Dan la Realitatea TV. 

El a afirmat ca, atunci cand a initiat formarea acestei formatiuni politice, a spus ca, daca vrea sa devina al doilea partid din tara, sa guverneze la un moment dat, acesta trebuie sa adune din societate oameni aflati pe ambele pozitii ideologice. 

Nicusor Dan a subliniat ca a luat decizia de a parasi partidul dintr-un principiu. "Cand am luat aceasta decizie m-am gandit la colegi, membrii din partidul asta si la publicul care ne-a votat (...), am avut criterii de respectare a ceea ce am spus (...) Cand am fondat partidul, in el au intrat si progresisti si conservatori, convinsi ca-si vor avea locul aici. In momentul in care partidul se defineste progresist, conservatorii nu prea-si mai gasesc locul (...) am plecat din partid pentru ca am spus ca nu e corect ca un partid care a spus in campania electorala un lucru sa faca alt lucru dupa aceea", a mentionat Nicusor Dan. 

Intrebat daca e de acord cu casatoria intre doi barbati sau doua femei, el s-a pronuntat privind parteneriatul civil. 

"Sunt de acord cu un parteneriat civil intre oricare dintre ei (...) pe chestiunea casatoriei nu m-am pronuntat (...) Am spus ca pe parteneriat civil si eu si toata lumea din USR e de acord si ca diferenta intre cele doua opinii e pe casatorie, unde oamenii au opinii diverse si foarte puternice, eu nu mi-am exprimat-o public, consider ca si o optiune si cealalta sunt legitime. Nu as vrea sa nu castig Primaria Bucurestiului in 2020 pentru ca nu ma vor vota unii sau altii", a adaugat Nicusor Dan.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1245 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Slaba Prestatia lui nicushor (Miercuri, 16 august 2017, 8:17)

    un domn [utilizator]

    Nu asa se pregateste electoratul Absent si Indiferent care a netezit drumul DUamnei Gabi din Principatul Voluntari de Pandele; daca nu demaram suspendarea DUamnei Gabi, se poate repeta performanta precupetei de Voluntari
  • +2 (14 voturi)    
    Se cheama "Political take-over" (Miercuri, 16 august 2017, 8:59)

    Razvan_M [utilizator]

    Partidul a fost cladit pe principii usor naive si a fost astfel o tinta facila pentru un PTO clasic.

    Dupa cum s-a observat, exista cativa indivizi care au devenit varf de lance agresiv pentru debarcarea lui Nicusor Dan si pentru preluarea partidului la cheie, dar exista si o campanie de propaganda in presa referitoare la o asa-zisa dovada de "maturitate" a USR prin debarcarea ca la usa cortului a fondatorului. Putem doar sa speculam cine a finantat si coordonat acest PTO.
    • 0 (12 voturi)    
      political take over cand chiar preiei ceva (Miercuri, 16 august 2017, 11:08)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      acum sa vedem daca va mai ramane ceva din USR, sau dupa aceasta preluare ostila vor ramane in partid doar organizatorii complotului.

      Mai degraba mi se pare o miscare de distrugere a partidului, nu de preluare, organizata la un nivel superior uzurpatorilor.
  • -5 (9 voturi)    
    ND incearca sa-i prosteasca pe "conservatori" (Miercuri, 16 august 2017, 9:45)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    nu ca ar imbratisa in vreun fel ideile familiei normale. Totul are legatura cu voturile. Prin aceasta miscare se pozitioneaza foarte convenabil pt viitoarele alegeri locale.
    De fapt pe tema familiei nu se pronunta, dar e pt parteneriatul civil. Adica e progresist de-a binelea.. si atunci?
    • -1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 16 august 2017, 15:49)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Cred ca ai sumarizat gandurile mele perfect.
  • -7 (9 voturi)    
    Mr. Nicusor Dan (Miercuri, 16 august 2017, 9:51)

    Mistrelutz [utilizator]

    Grow a fukin' pair,will you ?
  • -6 (10 voturi)    
    Mda (Miercuri, 16 august 2017, 10:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sunt foarte dezamagit de el. Mie mi se pare ca noul drum al USR, in care, mai mult ca orice, chiar icnearca sa initieze actiuni impotriva PSD (spre deosebire de PNL), este mult mai bun si nu l-ar fi atins cu el la fraie.
    Poate pentru Primarie scaunul va fi mai potrivit. Atata vreme cat tine minte ca e scaun si nu tron. Greseala asta a facut-o Oprescu.

    Daca statul ajunge sa impuna restrictii sau sa iti spuna cum sa iti "gestionezi" familia, nu vom fi mai buni decat China sau Coreea de Nord in niciun fel. Atacurile sale la PSD incepusera sa scada... Sa vedem ce va face.

    Desigur nu va fi greu sa ne dam seama. Vedem daca in loc de Realitatea apare la Romania si deja va fi evident.

    Dar acum nu vreau sa fiu rau. Ii doresc succes, insa sper sa isi revina cat mai rapid. Ideologia lui nu se apropie de cea a USR. Singurul lucru care il au in comun este dispretul fata de USL/PCR.
  • -1 (5 voturi)    
    saracu, hai sa ne rugam de el (Miercuri, 16 august 2017, 13:14)

    EXEs [utilizator]

    Diferenta dintre "conservatori" si "progresisti" e ca unii mai au inca niste principii morale, iar pentru ceilalti nu mai conteaza decat fericirea superficiala a individului, fericire lipsita total de continuitate pe termen lung.
    Casatoria a fost gandita ca o constructie menita sa protejeze in principal copiii si prin extensie femeia si barbatul repsonsabili cu cresterea si protectia viitorului.
    Sincer nici mie nu-mi mai pasa de viitorul rahatului asta de tara, civilizatie, omenire, asa ca Nicusor e liber sa "progreseze" prin ce gauri are chef p...... lui de imbecil care se crede mare geniu calauzitor. fu all