Guvernul pregateste interdictia cumularii pensiei cu angajarea la stat. Tariceanu: va veni un proiect de lege de la Executiv

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 7 august 2017, 14:39 Actualitate | Esenţial

Politistii pensionati, fara angajare la stat
Foto: Facebook / Politia Romana
Seful Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a anuntat marti ca Guvernul va propune o lege prin care sa interzica cumularea pensiei cu angajarea la stat. "Sa nu mai poata existe posibilitatea reangajarii pe acelasi loc, functie, in acelasi minister sau in alte ministere; oamenii trebuie sa se hotarasca, nu poti sa fii si salariat, sa ai si pensie. Daca te simti inapt de a continua munca atunci te pensionezi", a declarat Tariceanu.

"Se va modifica legea astfel incat sa nu poata sa functioneze in acest sistem dual. Va veni un proiect de lege din partea guvernului, se poate modifica si ordonanta (OUG de vineri, care a modificat regimul pensiilor speciale - n.red.)

"Este o problema de a trece in inventariere aceste cazuri. Sunt in multe institutii ale administratiei centrale si locale astfel de persoane care cumuleaza pensia cu salariul. Masura trebuie luata pentru toata lumea, nu doar pentru cei care se pensioneaza acum", a mai spus presedintele Senatului la finalul sedintei coalitiei de guvernare PSD-ALDE.

Reamintim ca presa a prezentat in ultimele saptamani nenumarate cazuri de tineri pensionari, mai ales din Ministerul de Interne, beneficiari ai unor pensii uriase, care ocupa si functii de conducere.

Reamintim ca aceasta interdictie a mai existat in trecut, fiind impusa de guvernul Boc. Guvernarea USL a desfiintat-o insa, premierul Mihai Tudose (a acel moment senator) fiind chiar unul dintre initiatori.

UPDATE: Guvernul va promova o masura legislativa prin care sa interzica unui pensionar de stat sa se reangajeze in institutia din care au iesit la pensie, potrivit unor surse din PSD. Seful Senatului, Calin Popescu Tariceanu, declarase luni dimineata ca Guvernul va interzice pensionarilor sa se mai angajeze in vreo institutie de stat, dar interdictia pe care Guvernul urmeaza sa o institutie priveste doar angajarea in institutia din care un angajat s-a pensionat.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9104 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Constantin Mugurel Isarescu (Luni, 7 august 2017, 14:47)

    Fides [utilizator]

    Aoleo, atentie la macroprundetial, ca e juma pensionar, full imortal BNR!
  • +4 (4 voturi)    
    Tariceanu o fi si el... (Luni, 7 august 2017, 14:54)

    Sani [utilizator]

    ,,,"Sorosist' ?!
  • +5 (5 voturi)    
    Bina bah... (Luni, 7 august 2017, 14:55)

    Rarara [utilizator]

    Bine ca acum v-ati trezit, Stiu clar un exemplu: ia peste 5000 lei pensie si lucreaza pe 4500 lei salariu la stat. Cum este posibil sa fii si pensionar si angajat la stat in acelasi timp? ...si in aceasta situatie sunt alte zeci de mii de persoane care pur si simplu au profitat ! Astia + cei care au pensii speciale produc o gaura de peste 2-3 miliarde lei la buget! psd-ul este efectiv depasit de situatie... si sa vedeti de anul viitor cand intra in vigoare legea salarizarii unice. psd NU va avea sa dea aceste lefuri dupa 3-4 luni de la aplicare.
  • +4 (8 voturi)    
    Pai legea asta a existat (Luni, 7 august 2017, 14:58)

    bogdan1477 [utilizator]

    De pe vremea taierilor de salarii ale lui Boc s-a interzis salariu + pensie la stat (de la salariu mai mare ca pensia medie sau ceva de genul), masura abrogata de parmanetul anterior, condus de aceleasi personaje.

    Dupa cum vedem, intii au dat drumul la pensii speciale si la pensie plus salariu, si acum se bat cu caramida in piept ca repoara nedreptatea. Tipic PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    Hotie , o sa vedeti ! (Luni, 7 august 2017, 14:59)

    TRABI [utilizator]

    Dar angajarea in societatile de servicii publice , care-s firme de buzunar ale politicienilor si cu directori din fagmilia lor ? O modificare a legilor , trebuie supusa analizei publice si luate in calcul toate aspectele prin care se eludeaza . Ia sa vedeti voi ce cozi de topor politice de la pensie vor exista prin ELCEN cand va trece la primaria Firea si inca in functii platite cu peste 10 000 lei . Traiesc eu sub asemenea specimene in teritoriu , mie-mi dau 2000 lei ca sef/responsabil tehnic si cu gestiune enorma de instalatii .
  • +8 (8 voturi)    
    Rahati cu ochi avem la guvernare ! (Luni, 7 august 2017, 15:02)

    Susufler0 [utilizator]

    Cand Boc PE TIMP DE CRIZA a vrut sa adopte masura asta, opozitia de atunci, (la putere acum) a sarit in sus si a tunat si a fulgerat impotriva lui.

    Astazi PSD-ALDE care, dupa spusele unui postac celebru pe site-ul asta, "mecla noua" parca ii zice (nu stiu cum se traduce porecla asta in engleza), a dus tara la cresterea record in UE, de 5,7% din PIB, vrea sa faca acelasi lucru ! Pai cum vine treaba asta ?

    PS. Vor sa o faca prin lege (nu-i urgenta !)

    PPS. Si, apropo, cand se anunta masuri ce indica inca o nereusita a guvernarii, Tampiceanu, de... sluga, e bagat la inaintare ! Misto !
    • +3 (3 voturi)    
      Las-o in pace. (Luni, 7 august 2017, 15:29)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Tot timpul e la fel. Vin unii cu niste masuri, sunt ostracizati, apoi, putin mai tarziu, tocmai criticii cei mai vocali impun acele masuri. Sau, in varianta PSD, facem niste magarii, lasam sa treaca ceva timp, apoi anulam aceste magarii si ne batem cu pumnul in piept de salvatori ce suntem.

      Nu mai bine deschizi o bere (sau orice altceva racoritor), urmaresti un meci de tenis (sau oricare alt sport) si te relaxezi? De schimbat oricum nu se schimba nimic, mizeriile vor persista inca cel putin 2 ani (daca nu chiar 3), e efectiv pierdere de timp.

      PS. Ceva se va putea schimba doar in eventualitatea unui derapaj major, care sa determine modificari majore in peisajul politic din Romania.
      • +3 (3 voturi)    
        Pai exact ata vrea si PSD : sa-i lasam in pace ! (Luni, 7 august 2017, 16:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

        Si poate tocmai pt ca au fost lasati in pace de prea mult timp s-a ajuns unde s-a ajuns !

        Ia incearca si tu ca mine si, la adapostul unui aer conditionat si cu o coca cola in fata, ia-te de ei !

        Btw, pana diseara nu e nimic interesant in tenis asa ca ai timp sa le dai o scatoalca pesedeilor. Bineinteles, daca vrei !

        PS. O zi buna !
        • +1 (1 vot)    
          ba da (Luni, 7 august 2017, 19:21)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Stricova bate la Mladenovic ca la fasole. are 6-2 si 4-3 in clipa asta, la Toronto (vezi digi sport 2).
          • +1 (1 vot)    
            Fara suparare ! (Luni, 7 august 2017, 20:12)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            M-am cam plictisit de astfel de meciuri ! Prefer un Halep - Keys iar pana atunci ma dau pe net , pt ca sunt stiri mai interesante !

            PS. O seara buna !
  • +2 (2 voturi)    
    imposibil! (Luni, 7 august 2017, 15:08)

    ber [utilizator]

    Cum adica a anuntat marti, daca astazi esete luni? Chiar s-a inventat timpul negativ?
  • +1 (1 vot)    
    Tariceanu le zice bine (Luni, 7 august 2017, 15:18)

    Bazil [utilizator]

    dar voteaza prost.
  • 0 (0 voturi)    
    Ei si ce? (Luni, 7 august 2017, 15:29)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Se gasesc acolo agentii ceva, firme cu capital de stat care nu sunt "la stat"!
  • +4 (4 voturi)    
    Tariceanu e un jeg! (Luni, 7 august 2017, 15:33)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Exact asta a zbierat el impotriva lui Boc. Pe timpul ala era rau daca erau interzise, acum e binele suprem!
  • +1 (1 vot)    
    previziuni ..... (Luni, 7 august 2017, 15:39)

    mi.ste [utilizator]

    e Red. Stiri HotNews.ro
    Luni, 7 august 2017, 14:39 Actualitate | Esenţial



    Seful Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a anuntat marti ca Guvernul va propune o lege prin car .....
  • +1 (3 voturi)    
    pana cand (Luni, 7 august 2017, 16:03)

    mos ion roata [utilizator]

    nu se va stabili un raport (cel mult unitar) intre salariile din mediul privat si cele din mediu bugetar iar pensiile sa se calcueze numai pe principiul contributivitatii vor fi mereu astfel de discutii. Celor cu munca linistita,usoara, fara efort deosebit (bugetarii,95%din militari si politisti) li se pare mereu ca li se cuvin mai ulti bani. Daca raportul ar fi stabilit nu vor mai fi astfel de probleme,posturile nu se vor mai ocupa pe alte criterii dacat cele valorice si mai multi se vor indrepta catre mediul productiv.Cumularea pensiei cu salariu,in mediul bugetar mi se pare a fi o mare sarlatanie.