FOTOGALERIE Cum va arata viitorul card de identitate si ce informatii va contine. Noul card va fi de dimensiunea permisului de conducere

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 27 iulie 2017, 11:24 Actualitate | Esenţial

Cum ar putea arata noile acte de identitate
Foto: MAI
Ministerul Afacerilor Interne spune, intr-un raspuns pentru HotNews.ro, ca noua carte electronica de identitate va fi mai mica decat actuala versiune, cam cat permisul de conducere. Costurile emiterii nu au fost stabilite inca, insa MAI precizeaza ca in majoritatea statelor UE taxa pentru noul "buletin" este intre 15 si 20 de euro. Reamintim ca MAI a lansat in dezbatere un proiect ce prevede schimbarea actualelor carti de identitate cu carti electronice care sa permita utilizarea lor pentru diverse servicii legate de conceptul de administratie electronica. Cei care nu doresc cardul electronic cu cip pot opta pentru cardul de identitate simplu.

"Dimensiunile cartii de identitate electronice sunt conform standardului ICAO 9303, ID1, similar permisului de conducere sau cardului bancar",
precizeaza MAI in raspunsul trimis HotNews.ro.



Cat va costa?

"Costurile cartii de identitate vor fi stabilite de catre Imprimeria Nationala, cu avizul Directiei de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice.

Ca si in cazul actelor emise in prezent, cetatenii vor achita contravaloarea actului pe care il solicita. Conform proiectului de lege sunt prevazute o serie de gratuitati pentru eliberarea actului de identitate pentru copii orfani sau abandonati, batrani aflati in unitati de protectie sociala, persoane cu handicap, victimele unor calamitati etc.
In acest moment, in conditiile in care actele normative - Legea aflata acum in dezbatere si Hotararea de Guvern care va stabili forma si continutul noilor acte de identitate - nu sunt finalizate, nu putem sa transmitem o informatie certa privind costul unei cartii de identitate.
In statele europene care elibereaza carti electronice de identitate (17 din 25 care elibereaza de acte de identitate)  costul mediu al unui astfel de document este situat intre  15 si 20 de euro"
.



Cardul din prezent fata de cel propus

Ministerul spune ca este nevoie de noi acte de identitate fiindca actualele acte sunt emise cu o tehnologie veche de peste 20 de ani. In plus, este nevoie sa ne aliniem la cerintele UE legate de securizarea documentelor in contextul combaterii terorismului si al migratiei ilegale.

In plus, cei care aleg versiunea electronica se vor putea autentifica la diverse sisteme informatice administrative.

MAI precizeaza ca nu va exista obligatie de preschimbare fiindca noile documente de identitate vor fi introduse pe masura expirarii valabilitatii celor aflate acum in circulatie.



Ce aduce nou cardul

Proiectul de lege acorda posibilitatea eliberarii unei carti de identitate simple sau a cartii electronice de identitate inainte de implinirea varstei de 14 ani, la solicitarea unuia dintre parinti. Astfel, vor putea fi eliberate carti de identitate cu valabilitate de doi ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 0 si 14 ani, cu valabilitate de patru ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14 si 18 ani si cu valabilitate de 10 ani, dupa implinirea varstei de 18 ani.

In cazul in care o persoana refuza eliberarea unei carti de identitate electronice din motive religioase sau de constiinta, aceasta poate opta pentru cartea de identitate simpla.

Cartea electronica de identitate ar urma sa asigure si functionalitatea cardului de sanatate, ceea ce elimina necesitatea detinerii unui card de sanatate.

Miercuri ministerul a organizat o dezbatere pe tema noilor carduri si de la ea nu au lipsit opiniile legate de apocalipsa si diavol, cum se arata intr-un reportaj News.ro.


Citeste mai multe despre   






















19599 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    domiciliul (Joi, 27 iulie 2017, 11:29)

    vindicomvs [utilizator]

    de ce e trecut? ca sa mi schimb CI de fiecare data cand ma mut?
    • +6 (8 voturi)    
      pai sa nu treaca nimic (Joi, 27 iulie 2017, 15:09)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Data de nastere nu este nici acum, asa ca de fiecare data cand trecem granita trebuie sa explicam ca e ascunsa in CNP.
      Daca nu mai punem nici adresa, zic sa nu mai punem nici CNPul.
      Sa fie doar poza pe o parte si magnet pe alta sa il lipim pe usa de la frigider.
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Joi, 27 iulie 2017, 18:15)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Si acum cum e, nu e trecut domiciliul?

      In principiu ai dreptate, CI e o carte de identitate- nu de rezidenta/domiciliu.
    • +3 (3 voturi)    
      Evident (Joi, 27 iulie 2017, 22:16)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Din evul mediu se face legarea de glie. Denumirile sunt si pe Engleza sau trebuie toti vamesii EU sa invete Romana?
  • +8 (8 voturi)    
    Încă un obiect hidos. (Joi, 27 iulie 2017, 11:40)

    ouyang [utilizator]

    Grafica pare de pe-acum îngrozitoare, ca la orice document inventat de statul român. Ți-e rușine să le prezinți vameșilor străini. De ce? Lene? Prea mult efort să le dai cuiva care se pricepe? Mă animalelor și voi folosiți același acte. Degeaba ai Rolex de aur că scoți același buletin obosit și explici omului cum că data nașterii e ascunsă în CNP. Măcar au pus clar data nașterii de data asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Gindire tipic romanesca (Joi, 27 iulie 2017, 11:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai daca tot am dat un sac de bani pe cardul de sanatate, de ce nu-l folosim pe ala ca si card de identitate? Ii trecem pe spate datele de buletin, ii bagam in chip informatiile suplimentare, si gata. Da' nu, noi tre sa dam alt sac de bani la Siveco, ca sa inventeze aia din nou ceva similar cu cardul de sanatate. Ca de, tre sa aiba si RTV o sursa de finantare, nu? Mai ales ca antena3 a trecut in tabara lui Ponta.
    • +2 (2 voturi)    
      Well (Joi, 27 iulie 2017, 14:45)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Daca iti schimbi coperta la certificatul de inmatriculare auto inseamna ca trebuie sa iti radiezi masina si sa o inmatriculezi din nou ?

      Crezi ca acel carnet de sanatate, acea bucata de plastic reprezinta totul ? Schimba suportul, bazele de date si restul echipamentelor hard si soft raman in functiune.


      De acrod cu tine ca statul roman e mare amator de aruncat cu bani pe fereastra sau in buzunarele pritenilor, dar nu e cazul si aici.
      • +1 (1 vot)    
        Pai asta sugeram si eu (Joi, 27 iulie 2017, 15:10)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Sa schimbe doar bucata de plastic, chestie care se face cu citeva mii de euro. Da' pun pariu pe ce vrei tu ca baietii vor contracta alt soft, alta baza de date, alt chip. Dupa care vor mai plati inca un sac de bani sa sa poata face noua carte de identitate compatibila cu cardul de sanatate.
  • -2 (8 voturi)    
    mdeah (Joi, 27 iulie 2017, 11:56)

    Mircea1978 [utilizator]

    Doaman din fotografie nu pare a fi nascuta in 1941
    Iar validitatea este pina in 2069. Deci, speranta de viata va fi mult imbunatatita daca vei avea un astfel de card, de vreme ce data expirarii este in 2069, adica atunci cind doamna din fotografie va avea 128 de ani.
  • +4 (4 voturi)    
    Sper (Joi, 27 iulie 2017, 12:09)

    Porcurorul General [utilizator]

    Ca le veti face de dimensiunea unui card bancar nu de dimensiunea unei clatite ca acum.
  • -5 (7 voturi)    
    majoritatea tarilor ue (Joi, 27 iulie 2017, 12:09)

    pb80tm [utilizator]

    au salariul mult mai mare decar ro. ci cu dimensiunea permisului auto ... o sa vedem ce scrie pe el cu micoscopul. care e ratiunea mareata pt care trebuie lansat acest proiect? nu are ministerul de lucru sau e concurs de cine poate face mai multe lucruri inutile pe banii publici?
    • +2 (4 voturi)    
      asa este! (Joi, 27 iulie 2017, 15:11)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      Eu zic sa se definteze teatrele pentru ca suntem prea saraci. Sa fie doar pensii speciale
      • 0 (0 voturi)    
        boss (Vineri, 28 iulie 2017, 9:42)

        pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        biletul de teatru e optional. nus de unde o scosasi cu pensiile speciale. doar dintr-un avant ideologic partizan unei idei fixe care minuseaza tot ce gandeste cu capu lui si refuza influente de stg/ dr deopotriva. aici cu pensia ai dat-o in bara rau de tot. io as da pensie la orice bugetar la nivelul salariului minim pe economie ca doar au furat destul o viata de nemunca. bugetaru e pt mine e ala care are cru in forma de scaun si nu am nevoie de existenta lui decat printr-o lege proasta si nesfarsita. si boss uni bat 12/24/48 toata viata pe minim pe economie plus bonuri la ei pretu la buletinu nou e egal cu 21 de bidoane de cola pe care nu le mai iau la copii doar ca mata vrei sa-i trimiti la teatru cu buletin pe care al au deja. si nici nu le prea foloseste decat sa plateasca alte taxe si impozite aberante.
  • +1 (7 voturi)    
    Inca un tun marca PSD (Joi, 27 iulie 2017, 12:21)

    Pac-pac [utilizator]

    15 - 20 Euro pentru un plastic ?!?
    Aloo, DNA, citeste pe aici?!?
    Codruta, intra te rog pe fir ca sa revina astia mai repede sa spuna ca e de fapt o eroare materiala si costa doar 1,5 euro buc.
  • -1 (7 voturi)    
    Cateva intrebari (Joi, 27 iulie 2017, 12:24)

    OmulNou [utilizator]

    1. Cum o va da statul in bara de data asta? Ce probleme complet previzibile vor fi?

    2. Noile CI usureaza munca hotilor de identitate?

    3. Cat de sigure sunt sistemele informatice ale acestei gasti de incompetenti numita statul roman?

    Multumesc.
  • -2 (2 voturi)    
    F tare (Joi, 27 iulie 2017, 12:30)

    tudor74 [utilizator]

    Pe langa faptul ca e mai mic si imi incape mai usor in buzunar, nici nu mai pierd 3 zile ca am ratacit cardul de sanatate si a trebuit sa imi fac altul ... am depus cererea pt inlocuirea cardului in februarie, nici pana acum nu mi l-au trimis.
  • -2 (6 voturi)    
    dulcele stil romanesc (Joi, 27 iulie 2017, 12:33)

    thebblack [utilizator]

    singura chestie care nu era discutabila si trebuia impusa este singura chestie care se lasa cu adevarat la voia intamplarii.

    nu vrei modelul nou de buletin? semnezi aici ca iti asumi toate riscurile unei vieti fara actul de identitate (servicii medicale doar de urgenta, fara loc de munca, fara educatie, fara nimic din ce iti cere azi dovada identitatii) si esti liber sa pleci.

    asa nu se va crea decat un imens haos si cheltuieli uriase pentru intretinerea a doua sisteme de evidenta populatiei, evident amandoua deficitare.
  • 0 (2 voturi)    
    acultati aici si poate ne intoarcem in evul mediu (Joi, 27 iulie 2017, 12:36)

    dandra [utilizator]

    https://www.europafm.ro/dezbatere-cu-scantei-despre-noile-buletine-electronice/
  • +4 (6 voturi)    
    Card de sanatate (Joi, 27 iulie 2017, 12:46)

    boogiewoogie [utilizator]

    Macar o sa inglobeze cerintele Cardului European de Sanatate? Ca sa rezolvam o treaba.. sa nu mai ceream nspe mii de carduri.... sa fie recunoscuta si in UE calitatea de asigurat si poate integrarea cu sistemele de aici, pentru a vedea fisa pacientilor in caz de accident sau alte probleme
  • 0 (6 voturi)    
    Permis (Joi, 27 iulie 2017, 13:07)

    Sati [utilizator]

    O stantare pe frunte se poate ?
  • +8 (8 voturi)    
    Bine (Joi, 27 iulie 2017, 13:29)

    Celbland [utilizator]

    E o inițiativă bună.

    Sper să n-o distrugă dând implementarea proiectului unei grupări de crimă organizată gen Siveco, UTI, TeamNet, Asesoft, ..., ci unei companii profesioniste, de calitate, cu experiență și prețuri normale.
  • +1 (1 vot)    
    Ce sincronizare (Joi, 27 iulie 2017, 13:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Tocmai bine acum ca SRI termina proiectul cu BAE...

    Si daca voi credeti ca vor respecta legea privind datele cu caracter personal si nu le vor stoca offline, sunteti naivi.

    Credeti ca-s paranoic si exagerez? Iata hobby-urile lui Tradiceanu:

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21783266-tariceanu-reinvia-proiectul-pentru-infiintarea-unei-autoritati-independente-interceptari-comunicatiilor-prevedea-proiectul-lege-depus-anul-trecut-care-fost-clasat.htm

    http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-21856743-surse-continua-39-militarizarea-39-arbitrului-telecom-ancom-ajuns-fost-ofiter-contrainformatii-spionajul-militar-fost-combatant-afganistan-irak.htm

    Iar cine e impotriva vointei Inaltei Mustati poate ajunge pe lista neagra, exact stil Erdogan. Deja protestele incep sa fie incet, incet, blocate (a se vedea refuzurile Primariei din ultima perioada precum si intimidarile militienilor si a jandarmilor, fara sa mai pun la socoteala intimidarile din februarie-martie cu amenzi si alte amenintari celor cu laserul, celor care sprijineau protestatarii si tot asa). Ati vazut doar iesirile necontrolate unde deputatii ne fac javre, nazisti, spun ca meritam sa fim impuscati, dar si aluzie la inchisoare - asta pentru cine a uitat:

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21642114-ciuhodaru-psd-proiect-lege-pedepseste-inchisoarea-actiuni-ingreuneaza-exercitarea-puterii-stat.htm

    Iar pentru cine este "iertat", urmeaza bratarile electronice ale Alinei Gheorghiu.

    Eu zic sa nu va mirati cand va reveni cenzura. Nu mai avem mult timp. Trebuie sa luam masuri acum, altfel tradatorii astia vor pune stapanire completa pe tara si nu vom mai avea ce face.

    Si ca sa nu uitati ca oricine ii supara poate fi investigat, pentru ca ei chiar au resurse nelimitate:

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21587235-baronul-psd-dambovita-care-conducere-comisia-parlamentara-control-cer-sri-verifice-multinationalele-care-dat-liber-salariatilor-mearga-protest-plus-sugerat-rusia-spatele-protestelor.htm
  • +2 (2 voturi)    
    va tine loc de card de boală? (Joi, 27 iulie 2017, 15:33)

    gicutotala [utilizator]

    păi așa au spus despre permis auto și MILITIANUL îmi cere și cartea de identitate. de ce mai este poză si datele pe permis ... securizat cu timbru și alea alea?
  • +5 (5 voturi)    
    Simplificati treaba si nu invers! (Joi, 27 iulie 2017, 15:57)

    Robin_W [utilizator]

    De ce atatea card-uri?
    Card de identitate = este un card care te poate identifica/autentifica.

    Enumerare acte:
    - pasaport (necesar pentru calatorie si identificare in strainatate);
    - permis conducere;
    - card identitate (cand nu am permis conducere)
    - card sanatate!? de ce este necesar!?
    Ultimul nu-i vad rostul: ar trebui cand ma duc la medic sa ma identific cu codul personal si data nasterii si pe baza lor, ei sa ma gaseasca in computer si sa stie si cat lapte am supt de la mama daca am mentionat vreodata...

    Daca am permis de conducere sa ma identific in fata "organelor" de ce mai am nevoie si de CI???
  • 0 (0 voturi)    
    Semnatura electronica (Vineri, 28 iulie 2017, 13:54)

    MikeDutza [utilizator]

    Am citit bine? Vom primi un certificat care nu expira dupa 1 an ? Scapam de taxa de protectie la alde cartelul UTI & friends ?