Inspectia Judiciara a inceput controlul solicitat de Tudorel Toader la DNA

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 17 iulie 2017, 12:18 Actualitate | Esenţial

Inspectia Judiciara a inceput, luni, controlul cerut de catre ministrul Justitiei, Tudorel Toader, la Directia Nationala Anticoruptie (DNA). Controlul va dura pana pe 11 august, iar dupa verificari va fi intocmit un raport care va fi inaintat Sectiei pentru procurori a CSM, care va analiza rezultatele, transmite news.ro.

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, in 3 iulie, ca lupta anticoruptie nu inseamna numai DNA, numai aplicare de pedepse, ci inseamna prevenirea actelor de coruptie si ca, in calitate de ministru, nu vede numai partea pozitiva, ci si pe cea negativa, cu oameni arestati, condamnati, care se dovedeste ulterior ca sunt nevinovati, ceea ce inseamna o tragedie si o pata neagra pentru justitie. 

Toader a precizat ca a solicitat Inspectiei Judiciare o verificare de fond a activitatii manageriale de la DNA si de la Parchetul ICCJ, insitutii care nu au mai fost evaluate de 10 ani.  

 "Am sesizat Inspectia juidicara a CSM pentru a face evaluari de fond privind activitatea manageriala la DNA, pe de o parte, si la Ministerul Public, Parchetul ICCJ, pe de alta parte pentru ca la cele doua autoritati nu au mai fost facute evaluari de fond privind activitatea manageriala din 2007. (...) Zece ani de zile o institutie sa nu fie verificata, evaluata nu stiu daca este tocmai in regula, motiv pentru care am sesizat Inspectia Judiciara, verificarile sunt in curs de desfasurare, astept cu interes concluziile evaluarii", a afirmat ministrul. 

Tudorel Toader si-a exprimat speranta ca evaluarile de management vor arata "ca nu avem o justitie selectiva" si ca se respecta cronologia solutionarii, in functie de cea a inregistrarii cauzelor.


Citeste mai multe despre   






















1498 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ... (Luni, 17 iulie 2017, 12:31)

    Soljenitin [utilizator]

    Va mananca in dos, sovieticilor...
  • +6 (8 voturi)    
    Evaluati si judecatorii (Luni, 17 iulie 2017, 12:35)

    VioP [utilizator]

    Condamnarile se emit , bune sau proaste, de judecator.

    Procurorul aduce dovezi in instanta si judecatorul decide
  • +2 (8 voturi)    
    Prevenire înseamnă și înlăturarea influențelor... (Luni, 17 iulie 2017, 12:37)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    ... directe ale unor politicieni corupți gen Livache asupra legislativului. Iar tov Toader nu face nimic în direcția asta.
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Luni, 17 iulie 2017, 12:38)

    JestersTear [utilizator]

    "Tudorel Toader, a declarat, in 3 iulie, ca lupta anticoruptie nu inseamna numai DNA, numai aplicare de pedepse, ci inseamna prevenirea actelor de coruptie"

    Momentan suntem la faza coruptia-cangrena. Cand vom ajunge la faza coruptia-migrena atunci sa vorbim de preventie si alte delicateturi.
    • +1 (7 voturi)    
      Kovesi a declarat public ca... (Luni, 17 iulie 2017, 14:05)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      ..din ianuarie 2016 si pana in prezent, DNA a fost controlata de Inspectia Judiciara de 126 de ori si niciodata nu s-au gasit nereguli.
      Acum vine Tudorica sa ne spuna ca, de 10 ani, nimeni n-a mai controlat activitatea DNA!?
      Tot Kovesi a declarat ca DNA are in lucru peste 7.600 de dosare. As vrea sa vad si eu ce mare branza verifica Todiras in 30 de zile? Adica vreo 250 de dosare pe zi.
      Sau se vor "inspecta" doar dosarele marilor borfasi, cu intentia clara de a se gasi nodul in papura pt a-i face scapati? Dar si dosarele alea sunt cu sutele!

      Se pare ca Tudorica nu e doar cu limba, ci cu tot capul bagat in dosul lui Dragnea. Altfel sunt inexplicabile declaratiile si actiunile sale!
  • 0 (8 voturi)    
    Abia acum se explica interviul dat duminica (Luni, 17 iulie 2017, 12:42)

    xrogo [utilizator]

    cu o zi inaintea inspectiei, le da indicatii inspectorilor ca ea e de neatins, ea nu greseste si e de neanlocuit!
    • -3 (3 voturi)    
      Cand cauti nod in papura.. (Luni, 17 iulie 2017, 15:13)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ... sigur vei gasi ceva. Nu a avut basca in cap si nici nu si-a sters praful de pe birou. Sa nu mai vorbim de faptul ca nu l-a salutat pe Dragnea la ambasada Frantei. Asadar, obligatoriu trebuie "anlocuita"! - motive pertinente, fireste.

      Controlul mai vizeaza aflarea continutului dosarelor in lucru deschise pentru Dragnea/Teldrum. Pai ori suntem mafioti ori nu mai suntem?

      Ceea ce propovaduiesti constant pe aici prin comentarii precum ca LCK e comandata de X/Y/Z, chiar se va intampla in cazul inlocuirii ei cu un anonim. Evident inlocuitor supus si loial lui Dragnea.
      Kovesi i-a suparat pe politicienii din toate partidele. De aceea, acum toti cauta gloante pentru a o elimina profesional.
  • 0 (6 voturi)    
    "prevenirea actelor de coruptie". Frumos spus (Luni, 17 iulie 2017, 12:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Ca sa vedem si noi de ce Udea, Videanu, "aia mica" si "aia mare" nu au fost luati la intrebari decat dupa expirarea regimului basescu.
    Daca verificarile n ar fi facute de PSD, as aplauda, chiar sunt motive pentru verificari atente.
    Sub PSD totul va fi distorsionat, prelucrat, colorat. Asta este, timp de 10 ani (zece!) nu au fost verificari si psdeaua are motive sa le inceapa din cauza numarului mare de ani.
    In mod clar avem o "jutitie selectiva" (asa a fost MEREU). In mod clar vor fi santaje in urma acestor verificari.
  • +4 (8 voturi)    
    Pe T. Toader il intereseaza dosarele lui Dragnea ! (Luni, 17 iulie 2017, 12:47)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    De la DNA ...d'aia face " inspectia judiciara" .
    Pai cum bre domn' profesor T. Toader , ai mai facut o "evaluare" acum 3 luni , acum trimiti si " inspectia judiciara" ??!
    Ce ai cu DNA ?
    Mai bine trimiti o inspectie la Teleorman ,la TelDrum- ul lui Dragnea ,sa identifici furturile si hotia....daca esti corect.
  • 0 (8 voturi)    
    Bai Tudorica... (Luni, 17 iulie 2017, 12:48)

    Andradda [utilizator]

    Tu chiar ii crezi tampiti pe toti romanii?

    Ce treaba are DNA cu achitarea inculpatilor sau cu arestul preventiv?
    DNA are dreptul sa retina o persoana pt 24h. Atat!
    Mai departe e numai si numai treaba judecatorilor, pt ca numai ei decid daca un acuzat face arest preventiv, arest la domiciliu, supraveghere juridica sau cercetare in libertate.
    Iar achitarea in instanta tot judecatorii o decid.

    Tudorel e la fel de abject ca si clica mafiota din jurul lui Dragnea. Acuza DNA pt deciziile judecatorilor!

    Sa-ti fie rusine Tudorica!