Ambasadorul Turciei: Ankara nu are o obsesie pentru a construi o moschee la Bucuresti. Daca acest proiect aprinde sentimente antiturce in societate, ne oprim si facem cativa pasi in spate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 14 iulie 2017, 9:51 Actualitate | Esenţial

Turcia nu va insista pentru constructia Marii Moschei la Bucuresti, daca acest lucru risca sa umbreasca relatiile dintre Ankara si Romania, afirma ambasadorul Turciei la Bucuresti, Osman Koray Ertas, intr-un interviu pentru News.ro. El a sugerat ca in spatele controverselor din ultima perioada privind acest proiect s-ar afla sustinatori ai clericului de opozitie Fethullah Gulen, pe care Turcia il acuza ca s-ar afla in spatele tentativei de lovitura de stat de anul trecut.

"In primul rand, vreau sa subliniez ca Turcia nu are o obsesie din a construi o moschee la Bucuresti (...).Daca vedem ca acest proiect pentru moschee in Romania este abuzat si aprinde sentimente antiturce si islamofobe in societate, ne oprim si facem cativa pasi in spate (...).Noi suntem o tara responsabila si apreciem Parteneriatul Strategic si nu am permite nimic care sa puna in umbra aceasta relatie, nici macar acest proiect", a subliniat diplomatul turc.

El a respins o serie de informatii aparute in presa, potrivit carora Ankara "actioneaza in secret, ca nu informeaza Muftiatul sau ca nu informeaza opinia publica romana". "Credem ca in spate se afla activisti anti-Turcia, in special membri FETO (organizatia clericului Fethullah Gulen - n.red.). Nici macar nu am cerut PUZ, de exemplu, cedand in privinta proiectului",  a insistat el.

"Deci stirea ca lucrarile vor incepe in 2017 si ca Turcia actioneaza clandestin este complet gresita. Nu s-a convenit nimic nici in privinta stilului arhitectural sau al marimii moscheii", a adaugat Ertas.

El a adaugat ca , desi se vorbeste despre proiectul Marii Moschei de aproximativ 10 ani, "in ultimii doi ani, am constatat ca chestiunea acestui proiect a scapat de sub control si a devenit un material pentru extremisti, pe care il foloseasca atat impotriva musulmanilor cat si impotriva Turciei": "Suntem foarte ingrijorati de accentuarea islamofobiei in aceste cercuri restranse. Dar suntem si foarte fericiti ca majoritatea romanilor si liderii din pozitiile de responsabilitate se distanteaza de aceasta retorica islamofoba."

Ertas a precizat ca Turcia a construit moschei, la cererea comunitatilor musulmane, in numeroase tari din lume: "In 2000, de exemplu, Diyanet (autoritatea religioasa turca - n.red.) a construit o moschee la Tokyo, la cererea comunitatii tatare din Tokyo. Iar de aproximativ 20 de ani, aceasta moschee functioneaza acolo ca sursa de inspiratie, ca sursa de toleranta, ca sursa de moderatie, mai important, pentru musulmanii din Japonia."

In ceea ce priveste proiectul pentru o capela romaneasca la Istanbul, ambasadorul a amintit ca proiectul a avut la baza principiul reciprocitatii: "Dupa cum am spus, aceasta chestiune a fost discutata pe baze de reciprocitate si am lucrat la gasirea unor terenuri in Istanbul pentru a fi folosite de autoritatea romana de resort, sa spunem asa, pentru a nu-i da numele, pentru a construi un spatiu de cazare si o capela (...) Dar cum lucrurile sunt inghetate aici, lucrurile sunt inghetate si acolo."

Fundatia Diyanet din Turcia (Turkiye Diyanet Vakfi), care sustine activitatea Ministerului turc al Cultelor, a prezentat in luna mai a acestui an, pe site-ul oficial, detalii din proiectul pentru moscheea care va fi construita la Bucuresti, conform caruia aceasta va avea o capacitate de 1.500 de locuri.

Pe site-ul fundatiei se arata ca moscheea care va fi construita in centrul Bucurestiului este in stadiu de proiect. Se preconizeaza ca lucrarile de constructie vor incepe in acest an. Constructia ar urma sa includa si sali multifunctionale, sali pentru discutii, cantina, terase acoperite si descoperite, o zona pentru spalarea rituala, camere pentru cazare, local pentru tineri si un centru pentru sport.

In aprilie 2016, Primaria Sectorului 1 a eliberat Certificatul de urbanism pentru moscheea pe care Muftiatul Cultului Musulman din Romania intentioneaza sa o construiasca in Bucuresti, pe Bulevardul Expozitiei nr. 22-30.  Primaria a precizat insa ca acest document este un act de informare obligatoriu si nu da beneficiarului dreptul de construire, fiind doar o etapa legala, premergatoare eliberarii autorizatiei de construire. Pentru autorizarea constructiei este necesara obtinerea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ), care intra in competenta exclusiva a Primariei Municipiului Bucuresti.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6232 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 14 iulie 2017, 9:58)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Multumim. Teşekkürler.
    • +14 (14 voturi)    
      O lume polarizată. (Vineri, 14 iulie 2017, 11:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Turcia cu Gulen,Dragnea cu Soros.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce nu (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 0:08)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      impozitam Biserica si din banii aia facem moschei.
  • +30 (32 voturi)    
    similar (Vineri, 14 iulie 2017, 10:07)

    Ovidiu555 [anonim]

    Gulen e pentru ei e ca Soros pentru noi: bun sa justifice toate ticalosiile.
    • +4 (4 voturi)    
      eu ma intreb (Vineri, 14 iulie 2017, 13:07)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu555

      daca Soros e gulen-ist si daca Guen e sorosist ?!
  • +25 (31 voturi)    
    ma bucura aceasta declaratie (Vineri, 14 iulie 2017, 10:12)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Aceastea fiind zise, eu as spune sa va opriti din acest proiect. Nu-i necesara o moscheie in Bucuresti. Bucurestiul are ale probleme de rezolvat, bisericile si moscheile sunt ultimele chestii de care ar avea nevoie.
  • +18 (20 voturi)    
    Dupa constructia moscheii o sa fie tare : (Vineri, 14 iulie 2017, 10:13)

    thatchme [utilizator]

    Imamii lu Erdogan cu clopotu Patriarhului Daniel: imaginati-va ce concert si ce o sa auda urechile. Muezinii pe o parte orasului si Ding Dong Dong Ding pe partea cealalta. Ce sunete de sfintenie se vor auzi peste palatul parlamentului pentru ca ambele dispozitive sunt facute sa aiba mai mult de 100 de decibeli sa auda credinciosii din partea cealalta a orasului.
    • +2 (4 voturi)    
      langa un cartier de omani si 3 centre universitare (Vineri, 14 iulie 2017, 14:07)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

      astea vor sa faca o moschee, scola izlamica! si o cantina pentru convertirea celor mai saraci 'la minte' la izlam
  • +9 (15 voturi)    
    Ambasadorul (Vineri, 14 iulie 2017, 10:14)

    mitg [utilizator]

    Iarasi avem de-a face cu trompeta pro-Erdogan de 20 si ceva de ani?

    Ce competente diplomatice il recomanda la varsta asta?
    • 0 (8 voturi)    
      aaaaa, te referi la... (Vineri, 14 iulie 2017, 10:58)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      copilul prost de la ambasada?...
  • +15 (21 voturi)    
    Cativa pasi nu ajung... (Vineri, 14 iulie 2017, 10:19)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    .... vre-o 3-400 de km ar fi bine...!
  • +1 (13 voturi)    
    asa bun simt mi-as dori si in politica noastra (Vineri, 14 iulie 2017, 10:22)

    MG [utilizator]

    de unde urgenta si dorinta de a impune ceva inainte de a fi terenul pregatit? Asta nu face decat sa strice "fundatia", durata si functionarea "constructiei"; oricare ar fi aceasta
  • +20 (30 voturi)    
    Foarte corect (Vineri, 14 iulie 2017, 10:22)

    aniod [utilizator]

    Nu dorim o moschee la Bucuresti.
    Nu am dorit niciodata in istorie constructia unei moschei la Bucuresti.
    Populatia Bucurestiului se opune.
    Multumim daca renuntati la aceasta idee.
    • -8 (20 voturi)    
      ete, fleoshk! (Vineri, 14 iulie 2017, 11:21)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Se gasi iarasi unu care sa vorbeasca "in numele tutulor"!
      "Populatia Bucurestiului" e compusa SI din musulmani - asa ca o parte, cel putin, dintre bucuresteni si-o doresc!
      Si macar o fac pebanii LOR, nu pe ai nostri!

      Oricum: felicitari turcaletilor pentru bunul-simt de care dau dovada! As vrea sa vad asa ceva si pe la puliticienii nostri!
      • +2 (2 voturi)    
        Un neuron / un "pulitician" (Vineri, 14 iulie 2017, 17:01)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Ce putea circula prin neuronul lui codruta
    • +15 (17 voturi)    
      Cel mai bun loc ... (Vineri, 14 iulie 2017, 11:34)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ... pentru asa o constructie ar fi Voluntariul, cred. Desi nici Teleormanul n-ar fi de neglijat! Acolo-s talibanii adevarati!
      • +2 (4 voturi)    
        in curtea PDS-ul sa se faca o moschee (Vineri, 14 iulie 2017, 14:09)

        hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

        sau in curtea lui Ponta PSD
  • +19 (21 voturi)    
    "Sorosh e de vina!" (Vineri, 14 iulie 2017, 10:26)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Ambasadorul lui Erdrogan are exact acceasi mentalitate ca dracnea, petru care Sorosh este de vina pt ORICE - au ajuns si latrinistii sa rida de el pe tema asta!

    "El a sugerat ca in spatele controverselor din ultima perioada privind acest proiect s-ar afla sustinatori ai clericului de opozitie Fethullah Gulen"
  • +22 (24 voturi)    
    Despre retorica rece (Vineri, 14 iulie 2017, 10:27)

    benicio [utilizator]

    Ce-mi place mie retorica asta de pe vremea razboiului rece. La turci, pentru orice nenorocire e vinovat Fethullah Gulen. La unguri si altii (mai noi si la noi si la israelieni, la polonezi), vinovatul de serviciu e George Soros. Propaganda de mode veche are nevoie de BauBau (Boogie Man). La rusi e americanul cel lacom de teritorii, la americani e Putin cel malefic. La englezi e Bruxelles-ul cel birocrat si asa mai departe.
  • +5 (11 voturi)    
    Reciprocitate (Vineri, 14 iulie 2017, 10:52)

    Casargoz [utilizator]

    Reciprocitatea ar construirea unei mici capele ortodoxe la Mecca si unui centru Bahai la Medina.
    Ceea ce face Turcia este prozelitism de stat. Ce cauta discuțiile Pro Ghiudem sau As Manca Salam Da nam pe teriotiul Romaniei.
    Ce treaba are Gulem Ghiudem cu Romania, de cea interesa cetatenii romani disputa intre Ghiudem Flatulat si Tain Topogan Sau Tayyn Ertzigan. De ce sa faca import romania probleme care-i sunt straine?
    Pentru Romania turcia este Turcia lui Mustafa Kemal: un stat laic si modern și nu imperiul provincial cu basmaluțe si tichii de margaritar.
  • -4 (8 voturi)    
    Un raspuns decent la ingroparea porcilor in (Vineri, 14 iulie 2017, 10:54)

    xrogo [utilizator]

    viitorul loc al presupusei moschei!
    • +4 (4 voturi)    
      atentie mircica ! Dottore di Catania (Vineri, 14 iulie 2017, 12:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      favoritul tau le a dat sperante Ienicerilor !
  • +8 (8 voturi)    
    Si in spatele (Vineri, 14 iulie 2017, 11:20)

    Cuca [utilizator]

    clericului de opozitie Fethullah Gulen se afla.... Soros !
    • +3 (3 voturi)    
      Toata lumea stie ca ... (Vineri, 14 iulie 2017, 12:02)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      ... in spatele lui Soros e Basescu!
  • +3 (5 voturi)    
    Se opun romanii care sunt crestini (Vineri, 14 iulie 2017, 11:44)

    florin_florin [utilizator]

    nu Fethullah Gulen sau altii...inaintasii nostri nu au murit degeaba si ne-au curatat tara de dusmanii pe care ii primim acum cu bratele deschise si le dam tot felul de drepturi precum la unguri si alti straini care ne iau resursele, ne cumpara terenurile, ne conduc cu ajutorul tradatorilor de neam si tara. Doamne ajuta poporul roman! Tresezte-te romane!
  • -2 (4 voturi)    
    Exista moschee la Bucuresti (Vineri, 14 iulie 2017, 12:53)

    Koczka [utilizator]

    Daca e prea mica sa mai faca una mica. Nu grandomana.
    • +1 (3 voturi)    
      la-sa, sa nu mai faca... (Vineri, 14 iulie 2017, 16:32)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      deloc...e mai bine asa...in turcia, de cand musulmanii au instaurat religia urii, nu stiu daca s-au construit mai mult de doua biserici!...si vorbim aici cam de 1500 de ani...te-ai intrebatr cate moschei a construit statul turc in Romanua in decurs de doar un deceniu?...gugaleste...
  • +4 (6 voturi)    
    minciuna ca sa lasam garda jos - nu vrem moschee (Vineri, 14 iulie 2017, 14:02)

    hopsinoi [utilizator]

    noi nu vrem moschee intr-un cartier de oameni si langa 3 centre universitate!!
  • -4 (4 voturi)    
    Apreciez abaordarea ambasadorului Turciei (Vineri, 14 iulie 2017, 14:17)

    TaicaGheorghe [utilizator]

    Problema construcției unei moschei la București o privesc prin prisma trecutului istoric comun și a principiilor islamului.

    A. Secole de-a rândul tările române au suferit asuprirea turcească. Astăzi nu îi mai considerăm dușmani. Îi respectăm. Atât este suficient pentru prezent și următoarea mie de ani.

    B. Potrivit unui site accesibil tuturor, cele 6 principii ale islamului sunt:
    1. Credinţa în Allah şi numai în Allah şi supunerea devotată faţă de voia lui;
    2. Credinţa în îngerii Lui Allah;
    3. Credinţa în cărţile sfinte vestite de Allah şi credinţa în Coran, ultima carte sfântă vestită de Allah;
    4. Credinţa în profeţii lui Allah şi în ultimul profet al său care este Muhammed;
    5. Credinţa în lumea de apoi;
    6. Credința în soarta bună sau rea de la Allah.
    Pentru mine, fie că sunt creștin sau ateu, corespunzător acestor principii nu e loc pe pământ. Această constatare este suficientă pentru acum și pentru totdeauna.

    În acest context apreciez abordarea (ieșirea) diplomatică a ambasadorului Turciei la București.
  • +1 (1 vot)    
    Fara megamoschee ! (Vineri, 14 iulie 2017, 19:39)

    adrian88000 [utilizator]

    Avem destule moschei si geamii. E suficient.