Guvernul PSD, care s-a laudat cu deschiderea de spitale, desfiinteaza spitalul din Baia Sprie

de CP     HotNews.ro
Joi, 6 iulie 2017, 14:22 Actualitate | Esenţial

Guvernul va discuta in sedinta de joi un proiect de hotarare privind desfiintarea Spitalului de Boli Cronice Baia Sprie, unitate sanitara publica cu paturi. Aceasta decizie vine in contradictie cu promisiunile PSD privind deschiderea de spitale. Nu doar ca nu sunt deschise noi spitale, ajung sa fie chiar si desfiintate.

"Se aproba desfiintarea Spitalului de Boli Cronice Baia Sprie, judetul Maramures, unitate sanitara publica cu paturi, cu personalitate juridica, cu sediul in orasul Baia Sprie, Aleea Minerilor, nr. 29 judetul Maramures, ca urmare  a Hotararii Consiliului Local al Orasului Baia Sprie nr. 15/2015 pentru care managementul asistentei medicale a fost transferat catre Consiliul Local al Orasului Baia Sprie, judetul Maramures", se arata in proiectul de HG.

In luna ianuarie 2017, presedintele PSD Liviu Dragnea critica puternic fosta guvernare, sustinand ca aceasta pregatise inchiderea a 100 de spitale. "In ministere gasesc tot felul de lucruri. Ministrul Sanatatii, am inteles, ca era foarte, foarte suparat pentru ca se pare ca o sa gaseasca niste documente care pregateau inchiderea a 100 de spitale. Spitalele respective nu au fost ajutate, nu au primit bani de la minister", a spus Liviu Dragnea, la inceputul lunii ianuarie. Acesta a fost contrazis ulterior de fostul ministru al sanatatii, Vlad Voiculescu.


Citeste mai multe despre   






















2010 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    . (Joi, 6 iulie 2017, 14:34)

    I [utilizator]

    psd are un singur scop: sa fie ei sefi pe banii romanilor, la guvern. In rest nu conteaza nimic.
  • +11 (13 voturi)    
    Greaua mostenire... (Joi, 6 iulie 2017, 14:36)

    vio7 [utilizator]

    Daca guvernul Colos a fost atat de rau...voi PSD-eii buni,in acest timp.erati majoritari in Parlament...de ce nu faceati nimic atunci???Nu aveati ce...pentru ca oamenii chiar sunt profi si au condus excelent in conditiile unui interimat de un an.Oare exista in tara asta oameni atat de redusi mintal incat sa creada ca PSD va pune in lucru ceva din acel ''program de guvernare''??Refuz sa cred ca a pus cineva botu' la altceva in afara de mariri de pensii si salarii ,care erau si alea pe sistem radio Erevan-adica s-au luat nu s-au dat.
    • 0 (0 voturi)    
      doar 3 milioane jumate (Joi, 6 iulie 2017, 15:51)

      cetatean99 [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      ......au pus botul
      O fi mult...o fi puţin?
      • 0 (0 voturi)    
        Indiferent de numar... (Joi, 6 iulie 2017, 16:57)

        johndoe1980 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean99

        ...programul contine doar minciuni.

        Vin si eu si te intreb, cetatene: De ce nu va revoltati, tu impreuna cu acei 3 milioane jumatate, ca vi s-au promis cresteri de salarii de la 1 iulie si vi s-a dat cu tifla?
        Iar pentru parlamentari, saracii, s-au gasit bani sa li dubleze salariile chiar de acum, de la 1 iulie?

        O duci prea bine, cetatene?
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 6 iulie 2017, 15:04)

    tirolez [utilizator]

    Daca nu urla nimeni la A3 electoratul lor nu are cum sa se oripilize ca pe vremea lui Boc.
  • 0 (2 voturi)    
    HG desfiintare Spital Baia Sprie (Joi, 6 iulie 2017, 17:22)

    medspria [utilizator]

    BUna ziua ,
    referitor la stirea data de d-voastra in legatura cu HG de azi, privind desfiintarea Spitalului de Boli Cronice Baia Sprie, MM, imi permit sa va sesisez ca informatia dumneavoastra este TOTAL ERONATA. Acest spital nu mai este functional din 2011- inchis fiind IN BAZA CELEBREI ORDONANTE - "BOC" . Aproape CA AJUNSESE O RUINA . Ce s-a intamplat azi, nu este decat o finalizare, din punct de vedere legislativ, a unei actiuni incepute atunci . Si, pentru ca o noua structura nu poate functiona decat dupa cea veche este desfiintata (pt ca asa spune legea), ceea ce s-a intamplat azi, este benefic comunitatii din ardeal, care a decis sa se incapataneze sa mentina, asa cum poate, structura spitaliceasca . Va atasez cateva link-uri sa vedeti despre ce este vorba . NU DRAGNEA A DESFIINTAT SPITALUL, EL A FOST INCHIS si NEFUNCTIONAL din 2011(adica atunci când guvernul BOC a taiat subventia)..."Vezi HG 212 din 9 martie 2011, mascata sub titlul "Dezvoltarea reţelei naţionale de cămine pentru persoanele vârstnice".... Daca in comunitatea noastra era un asemenea Centru pentru Varstnici, nu a fost necesar inca unul. AICI ERA NEVOIE DE SPITAL !!!!!!!!

    Daca doriti informatii concrete si corecte, va stau la dispozitie. Nu cred ca este bine sa aruncam cu pietre, când nu este cazul .

    Va multumesc pt oportunitatea de a-mi exprima punctul de vedere .

    http://www.medspria.ro/singurul-spital-pe-actiuni-din-tara-finantatori-un-oras-intreg/

    ASTA INCERCAM SA FACEM NOI AICI IN ARDEAL, sa facem sa ne fie bine, fara sa aruncam in nimeni cu noroi.
    Doamne-ajuta.

    O sa va rog sa publicati o noua stire, in care sa explicati cumva, neintelegerea si confuzia creata .

    inca o data, multumiri, cu observatia ca nu am nici o simpatie politica . Incerc doar sa indrept o eroare strecurata probabil din cauza goanei dupa stiri tari .
  • +1 (1 vot)    
    Spitalul a fost desfiintat de facto pe vremea (Joi, 6 iulie 2017, 18:55)

    xrogo [utilizator]

    lui Boc, nu mai era decat o unitate de urgenta la parter si un laborator de analize medicale!
    Langa spital s-a construit o cladire P+1 cu cabinete medicale ce asigura asistenta medicala in oras, cladire mai mica si mai usor de administrat de catre primaria Baia Sprie, primarie care de fapt a si cerut desfiintarea spitalului.