Ruptura intre Liviu Dragnea si Mihai Tudose. Premierul ar refuza sa puna in aplicare programul de guvernare (surse Antena 3)

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iulie 2017, 11:21 Actualitate | Esenţial

Tudose si Dragnea
Foto: AGERPRES
Surse politice citate de Antena 3 afirma ca, la doar trei zile dupa depunerea juramantului de la Cotroceni, Mihai Tudose l-a sunat pe Dragnea si i-a spus ca nu vrea sa puna in aplicare proiectul de guvernare ad litteram.

Potrivit surselor citate, la trei zile de la depunerea juramantului, Tudose i-ar fi comunicat lui Dragnea ca nu vrea sa puna in aplicare noul program de guvernare, pe care el nu l-a aprobat, si ca partea legata de taxe si impozite va distruge economia si firmele.

Luni seara, Dragnea i-ar fi reprosat unele numiri facute de Tudose in Guvern si faptul ca repeta greselile lui Grindeanu, insa premierul ar fi replicat ca nu are de gand sa fie un soldat care executa ordine in orb.

Surse guvernamentale citate de HotNews.ro declarasera luni ca o decizie finala privind posibila introducere a impozitului pe cifra de afaceri pentru companii va fi luata doar dupa ce premierul Mihai Tudose va avea rezultul simularilor.

Astfel, premierul nu ar fi de acord cu un impozit "clasic" pe cifra de afaceri, ci, eventual, cu un impozit "gradual si doar pe anumite tipuri de activitati", potrivit surselor citate. Orizontul de timp al unei decizii finale nu e clar, dar sursele citate au declarat luni ca premierul vrea sa ia decizia inaintea acestei toamne.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

60945 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    Sărmanu' Dracnea (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:24)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Vechi proverd românesc; "A scăpat de dracu' și a dat de tac-su".
    • +14 (14 voturi)    
      la cate (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      prostii spune si face acest dinu paturica de Teleorman, eu ma mir ca inca rezista in fruntea pesedistilor.
      daca ii trage clapa si tudose, mai bine isi da demisia de la sefia partidului si se retrage in hoceagul lui unde prine stiuci. cat inca il mai are.
    • +5 (5 voturi)    
      Dragnea the necromancer (Miercuri, 5 iulie 2017, 17:53)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Ar trebui sa pună un zombie votant PSD ca premier. Doar atunci va avea scăpare.
  • +14 (20 voturi)    
    Astia fac misto de noi?! (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:24)

    Hans Metter [utilizator]

    Girafa ne asteapta sa o vedem si vara.
  • +19 (29 voturi)    
    bah, ej nebun??? (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:25)

    moka [utilizator]

    chiar asa mana proasta sa aiba Don Dragnea?
    Punem de-o motiune iara?
    • +4 (6 voturi)    
      il punem pe Dragnea (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:35)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui moka

      asta asteapta hamsterul sa zicem...
    • +10 (12 voturi)    
      Trebuie sa aiba rabdare pana la toamna (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      cand incepe o noua sesiune parlamentara !

      Chiar daca ar convoca o sesiune parlamentara extraordinara, asta nu se pune pt ca este extrasezon !

      Livache cel mai puternic om din Romania spunea Dan Tapalaga !

      PS. Eu cred ca, cel mai papagal ! ;)
    • +6 (6 voturi)    
      e mano del deo (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:36)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui moka

      adica, mana de la cotrocesti. caci tudose e prepusul cotroceanului. :-)
  • +23 (23 voturi)    
    Deja???? (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:26)

    MadalinaGroza [anonim]

    ...cum? iar a dat-o-n bara cu selectia Mr Dragnea? :)))))))
    • +13 (13 voturi)    
      Chelnerul Dragnea umfla nota de plata (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:40)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui MadalinaGroza

      Prima data a incercat cu un catel pe post de premier si, ce sa vezi? Catelul l-a muscat.
      Acum incearca cu un ins al carui creier trebuia sa fie marinat si, ce sa vezi? Aburii bahici nu sunt chir atat de desi incat Tudose sa nu poata aduna 2cu2.

      Dragnea: Asculta ce spun eu Mihai! 2 plus 2 face 7, ai bani suficienti in buget.
      Tudose: Nah! 2 votci si 2 romuri = 4 pahare. Nici cel mai netrebnic ospatar nu a incercat sa-mi incarce in asemenea hal nota de plata! Am vorbit cu seful de sala, americanul ala, stii tu care... Si el zice ca 2+2=4.
  • +11 (21 voturi)    
    Teatru ieftin intre PLAGIATOR si INFRACTOR (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:27)

    CICEROnescu [utilizator]

    ...
  • +21 (21 voturi)    
    ooops (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:31)

    MarianPConstantin [utilizator]

    o noua motiune :D:D:D:D:D ???? Cred ca asta-i inceputul sfarsitului mustaciosului.
  • +26 (26 voturi)    
    :)) (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:31)

    omezu [utilizator]

    Circ, circ si iarasi circ! Oricum, tinand cont ca vorbim de A3, sunt retinut in a crede ca Tudose i-a dat cu flit lui Daddy chiar atat de repede. Sau poate o fi consumat ceva tare si prinsese curaj :D
  • +2 (20 voturi)    
    trebuie schimbat PM (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:36)

    Martinezu [utilizator]

    O alta optiune mai viabila ar fi emigrarea in masa,
    Atat timp cat 50-60 % dintre romanii cu drept de vot aleg infractori, nu vad alta solutie mai buna.
    Trebuie inchis repede balamucul cu capitala la Bucuresti care s-a instalat din ianuarie.
    • +15 (15 voturi)    
      informatie gresita (Miercuri, 5 iulie 2017, 13:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu 50-60% din cei cu drept de vot aleg infractorii, ci doar vro 20%. problema e ca din cei ce nu aleg infractorii o mare parte sunt prea ocupati cu excursiile pentru a se mai obosi sa voteze.
  • +12 (24 voturi)    
    Absolut imposibil! (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:36)

    Crioan [utilizator]

    Trec peste faptul ca sursa "latrina 3" are credibilitate zero, situatia descrisa este PRINCIPIAL IMPOSIBILA!

    Este ca si cum ar fi incalcat principiul de excluziune al lui pauli, sau lega intai a Termodinamicii!

    Mai ales dupa ce s-a fript cu Grindeanu, Dacnea a pus noul premier tinand cont de un singur criteriu: sa ii fie neconditionat fidel!

    A afirma ca exista o "ruptura", sau ca "nu vrea sa puna in aplicare proiectul de guvernare ad litteram" este la fel de absurd, la fel de lispt de sens ca si cum eu as zice ca piciorul meu stang nu ma asculta, sau ca plamanul drept nu vrea sa respire!!!

    "nu are de gand sa fie un soldat care executa ordine in orb."- sa fim o clipa seriosi, EXACT de aia l-a pus Dracnea, ca sa fie un soldat ce executa neconditionat ordinele!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Latrina a preluat stirea de la un site apropiat (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      puterii !

      Asa poate se explica de ce Iohannis l-a acceptat "din prima" pe klingonian !
    • +5 (5 voturi)    
      sa-l (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      banuiesti pe dragnea de desteptaciune, e cam mult.
      el e doar smecher.
      de unde crezi tu ca a auzit de principiul I al termodinamicii? sau poate ca d-aia o fi repetat niste ani prin facultate.
      • +2 (2 voturi)    
        JMEKKER ESTE! Cu siguranta! (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:13)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nu l-am acuzat in niciun caz de desteptaciune.

        Smecherie are, cat cuprinde, un soi de "low cunning"!

        "de unde crezi tu ca a auzit de principiul I al termodinamicii?"

        nu, nu am zis niciodata asta!
        Am zis ca pentru MINE, ideea ca "soldatul credincios Tudose" sta sa discute un ordin al Stapanului Dracnea este la fel de absurda ca incalcarea principiului intai, care are caracter absolut!!!!
  • +16 (16 voturi)    
    Da! (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:36)

    Lucian P. [utilizator]

    Hai cu anticipatele. Nu ne putem permite sa ii lasam sa arate ce pot in speranta ca se trezesc votantii psd-ului, sa vada ce au votat. Ne vor trebui inca 10 ani sa reparam ce strica astia.
  • +5 (9 voturi)    
    Probabil nu este kaghebist! (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu toti din PSD sunt kaghebisti. Doar polii de putere. Oricum, cand nu e presedintele kaghebist, sistemul kaghebist implantat inainte de revolutie se zvarcoleste foarte neconfortabil. Poate ar trebui ca tinta a SRI ca nici un premier si presedinte al Romaniei sa nu fie kaghebist de acum inainte. Ar fi un prim pas in eliberarea tarii din gherele Moscovei!
  • +21 (21 voturi)    
    Muahahahahaha (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:37)

    Carcalete [utilizator]

    Livaaacheeeeee !!!! Ce ai facut Bobita ???!!!

    Tudose, pentru noi, este Grindeanu 2 !!!
  • +19 (19 voturi)    
    Mda (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:39)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Cine zicea ca Dragnea e cel mai tare din parcare dupa ce l-a dat jos pe Grindeanu?
  • +9 (17 voturi)    
    AAHAHAHAAAHAAAHAAAHAA (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:40)

    tr0uble [utilizator]

    HA HA HA HA HA HA HA


    La imbecilii astia nu poti decat sa razi isteric in timp ce iti pregatesti pasaportul si cauti rezervari pentru tari cu apa calda si respect pt lege...

    HA HA HA HA HA HA HA HA.....

    shit..
  • +21 (21 voturi)    
    Ce-ai facut Bobita? (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:41)

    banel [utilizator]

    Iar ii dai de munca lui Valcov?
  • +13 (21 voturi)    
    Mragnea (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:41)

    student88 [anonim]

    Daca pica si guvernul Tudose, si cel mai probabil pica anul asta, mergem direct in anticipate.
  • +17 (17 voturi)    
    Da' repede s-a mai prins si Tudose... (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:45)

    un-buburuz [utilizator]

    Sa fii sef (cat mai mic) presupune:
    a) dreptul de a decide
    b) raspundere pentru ceea ce decizi
    Fiecare din ele decurge din si o genereaza pe cealalta.

    Se pare ca Dragnea si-a ales partea cu decizia. Iar astia mici, pe care-i tot pune el prim-ministri nu se multumesc doar cu raspunderea. Ce lume haina, dom'le!
    • +2 (4 voturi)    
      In mod normal, da (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:18)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui un-buburuz

      Perfect adevarat, in general, ca "Sa fii sef (cat mai mic) presupune: a si b"
      Dar Dracnea vrea el sa fie Premier, din umbra, asa ca cei pe care ii pune TREBUIE sa execute neconditionat ordinele, oricat de stupide ar fi!

      Functia de "om de paie" exista de mult - esti platit sa semnezi "ca primarul", nu sa iei decizii, ci doar sa fii tras la raspundere, eventual si sa faci puscarie, cand lcuruile merg rau ...
  • -22 (24 voturi)    
    da ma (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:48)

    xanti [utilizator]

    Tudose e vandut americanilor,tot pe surse .
    • +6 (6 voturi)    
      Fata de Dragnea ... (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:55)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      care e vandut rusilor este mai bine!
  • +6 (16 voturi)    
    mic check (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:49)

    harapalb [utilizator]

    Din Mic devine tot mai mic.
  • +13 (15 voturi)    
    Vaaai (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:50)

    A78 [utilizator]

    Motiune , lol .

    Guvern si partid de clowni .
  • +16 (16 voturi)    
    Dragnea premier (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:51)

    Hababaeba [utilizator]

    Surpriza - unii mai si gandesc!
    Dragnea premier este singura solutie care sa asigure teleormanizarea tarii.
  • +14 (14 voturi)    
    E clar, motiune! (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:51)

    alegzandru [utilizator]

    Pai ce e aia, au avut timp sa dovedeasca de ce sunt in stare, evaluare dupa 10 zile de guvernare: 0 masuri implementate, 0 OUG penale, pachet de legi pentru justitie in concordanta cu prevederile CC nema, demitere LCK nereusita.

    Motiune si de la capat! Urmatorul premier va fi un integru si competent actionar TelDrum!
    • +6 (6 voturi)    
      eu (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      zic ca dragnea paturica ar trebui sa-i prezinte lui Johannis o lista cu cate un premier pentru fiecare luna din cate mai sunt pana la alegerile parlamentare din 2020.
      scapa omu de-o grija.
      • +4 (4 voturi)    
        Discount (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:20)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Da, vine cu lista pentru tot anul, si poate obtine si un discount pentrua aprobarea "en-gros" ...
  • +12 (16 voturi)    
    Sa existe vreun individ mai..... (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:53)

    gigiN [utilizator]

    ...abject si sinistru decat dragnea in politica romaneasca ? Ma indoiesc.Asteptam noua motiune de cenzura psd contra Romaniei ! Tot cu manusi se va purta Klaus ???
  • +12 (14 voturi)    
    Jenibil (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:55)

    mitg [utilizator]

    Nici o saptamana n-a trecut.
  • +19 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:56)

    SoulSearcher [utilizator]

    care program de guvernare fratilor ???

    ala promis din campanie ??

    ala care promite dublari si triplari de pensii si salarii ? de gratieri colective ale puscariasilor ? de legalizare a furtului ? de monopolizat tot sub tutela partidului ?

    pai ce om normal la cap ar semna astfel de legi si decrete ? trebuie sa fii nebun sau chior sau eventual beat sa semnezi tu ce promite altu` ca face, iar tu sa raspunzi ulterior cu libertatea

    eu zic ca domnu` dragnea ar trebui sa puna un cimpanzeu la guvern sa semneze, desi e posibil ca si ala sa se prinda de ilegalitatile care s-ar face, si ar incepe sa arunce cu propriile fecale :)))))))))
  • +10 (14 voturi)    
    deja?! (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    sau e doar teatru ieftin?!
  • +14 (14 voturi)    
    Somn (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:57)

    Teris [utilizator]

    Probabil ca Dragnea il asteapta pe cel de-al treilea, care sa-i spuna, conforma zicalei, ca e beat ...ca sa se duca sa se culce :D
  • +19 (19 voturi)    
    Omul deștept învață din greșelile altora... (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:59)

    Geirge [utilizator]

    Dacă e adevărată știrea, bravo, Tudose! Te-ai deșteptat mult mai repede decât a făcut-o Grindeanu. Sper să fii mai norocos în contracararea lui Dragnea..
  • +14 (16 voturi)    
    Deci, Tov Livache, cand doi iti zic ca esti beat.. (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:01)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    ... te duci si te culci la beciul domnesc si ne lasi in pace.
    Alo, DNA, miscam si noi un dosar?
  • +11 (23 voturi)    
    normal (Miercuri, 5 iulie 2017, 12:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    Orice om cit de cit lucid, cind se uita pe executia bugetara si vede ca deja defictul a explodat si stie ca mai are de aplicat si marirea de pensii care mai adauga vrun miliard jumate de euro la deficit, si in 2018 sunt preconizate mariri peste mariri de salarii si pensii, isi da seama ca asta inseamna efectiv sinucidere. Si cind mai afla si ca impozitul pe cifra de afaceri e o prostie in forma pura care distruge economia in 6 luni, normal ca-l suna pe autorul programului de guvernare si-i zice ca ce vrea el nu se poate. Cum era de altfel previzibil... Orice om integ la cap iti putea spune de anul trecut ca nu ai cum scadea un sac de taxe, mari un sac de salarii si ramane cu deficit similar. Mai ales cind ministrii sunt incompetenti cu 4 clase facute pe bune si 3 doctorate cumparate de la Oprea.
  • -2 (8 voturi)    
    ia stati asa (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:55)

    Bittick [utilizator]

    Faptul ca stirea asta vine dinspre Antena 3 ma face sa cred ca e "lucrare" cu "jmekerie" ca sa alimenteze ideea ca, vai, Livache n-are nicio vina si striga tare " v-am zis, Klaus ni l-a bagat pe gat pe Tudose asta si uite ce ne face acu`!"
  • -1 (7 voturi)    
    Deci Drakneev nu e chiar asa tartor (Miercuri, 5 iulie 2017, 17:30)

    Wanheda [utilizator]

    daca pana si klingonianu se ratzoieste la el, si pe asta il faci cu o sticla, de pufaika.
  • 0 (4 voturi)    
    Programul de guvernare infractionala PSD (Miercuri, 5 iulie 2017, 20:54)

    rogvaiv [utilizator]

    - Furam cat mai multe fonduri ca populatia sa fie tinuta saraca si needucata ca in Teleorman
    - Spargem toate tevile ca sa fie lucrari de reabilitare
    - Obligam taranii sa vanda numai prin firme infractionale PSD alungand toti negustorii independenti cu taxa pe cifra de afaceri
    - Toate firmele vor deveni ilicite ca sa supravietuiasca ascunzand cifra de afaceri ca Hexi Pharma PSD
    - Fermierii iobagi si firmele corupte vor executa crime pentru PSD ca Hexi Pharma PSD si vor vota PSD ca sa nu se afle ce au facut
    - Bagam zarzavaturi poluate pe gatul scolarilor (Firea) si taiem toti copacii din Bucuresti ca bucurestenii sa inhaleze mai mult smog inainte de urmatoarele alegeri
    - Tragem cu mitraliera in studenti ca la revolutie ca sa dam tara jumate la rusi jumate la unguri (Cristian Radulescu, deputat PSD) pe motiv ca inspira scarba ministrului "apararii" (Tutuianu - Mechel - PSD)

    Bun asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Asta nu este Program de Guvernare (Joi, 6 iulie 2017, 12:15)

    Rescator [utilizator]

    ci un Program de distrugere planificata a Romaniei ,
    facuta dupa creerul bolnav si rusificat al celor doi
    bolsevici Dragneev si Tradiceanu.Astia vor lansa o inflatie monstruoasa,fara a mai putea fi oprita,insotita
    de noi si inpovaratoare inprumuturi externe,care,deja au depasit 110 miliarde de Euro,desi ei mint ca nu este asa.