Procurorul Mihaela Moraru Iorga o acuza pe Kovesi ca i-a cerut sa o retina pentru 24 de ore pe Elena Udrea intr-un dosar, desi Parlamentul nu avizase cererea de arestare

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 iulie 2017, 17:30 Actualitate | Esenţial

Procurorul DNA Mihaela Moraru Iorga afirma ca i s-a transmis, cand instrumenta unul dintre dosarele Elenei Udrea, ca "opinia conducerii" Directiei Nationale Anticoruptie a fost ca ex-ministrul ar trebui retinut pentru o noapte, desi Parlamentul refuzase sa dea aviz cererii de arestare preventiva. Procurorul spune insa ca a luat decizia sa nu o retina, dupa ce Parlamentul nu avizase cererea de arestare a acesteia.

Mihaela Moraru Iorga a spus, dupa ce a fost audiata in cadrul CSM, ca a apreciat ca, atat timp cat Parlamentul a dat aviz doar pentru retinerea Elenei Udrea, nu si pentru arestarea sa preventiva, nu se impune retinerea, astfel incat a dispus masura controlui judiciar pe cautiune.

"Opinia conducerii e ca ar trebui retinuta", "chiar si pentru o noapte, ceea ce mi sa-a parut bizar", "a fost mesajul din partea procurorului - sef", in conditiile in care exista aviz de retinere din partea Parlamentului.

"Mi-am inchis telefoanele si am dispus masura care mi se parea justa", cea a controlului judiciar, a adaugat Mihaela Moraru Iorga.

Aceasta a sustinut ca demersul sau alaturi de procurorul Doru Tulus este "un strigat de ajutor pentru institutie, pentru justitia din Romania".

Intrebata daca Laura Codruta Kovesi i-a cerut vreodata sa ajunga la cineva intr-un dosar, Mihaela Moraru Iorga a precizat: "sub nicio forma nu mi-ar fi cerut sa ajung la o anumita persoana prin diferite probe".

Reamintim ca Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a luat in discutie marti cererea procurorului-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, de revocare din functie a procurorilor Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga, care au fost audiati in plenul CSM.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7671 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Ce surpriza (Marţi, 4 iulie 2017, 17:33)

    mitg [utilizator]

    Ar fi si culmea ca DNA sa incurajeze mentinerea coruptilor in libertate.
    • -6 (20 voturi)    
      prezumtia de nevinovatie, in primul rand (Marţi, 4 iulie 2017, 19:46)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      in al doilea rand, parlamentul respinsese cererea dna.

      in al treilea rand, era decizia procurorului de caz, nu a sefei. inca o acuzatie de amestec in dosare.

      ea cica nu'i spune procurorului ce sa faca....
      deci, alta minciuna, la sirul de pana acum...
      • +9 (17 voturi)    
        agent rus sau voiculescian? (Marţi, 4 iulie 2017, 23:12)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        In primul rand scrii tampenii!
        Parlamentul a aprobat retinerea Elenei Udrea, dar nu si arestarea.
        Deci era legal sa o retina 24 ore.
      • 0 (2 voturi)    
        Cum sa nu fie revocata cand se imbraca (Miercuri, 5 iulie 2017, 13:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        cum se imbraca pt o sedinta la CSM ? :)

        PS. As revoca-o inainte sa intre pe usa ! ;))
  • +22 (30 voturi)    
    undrea (Marţi, 4 iulie 2017, 17:36)

    Albion [utilizator]

    Udrea nu e blonda aia care zicea ca ea nu stie ce face barbasu si de unde aduce bani in casa?
    • -8 (12 voturi)    
      pe cuvantu' (Marţi, 4 iulie 2017, 19:47)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Albion

      tau ca nevasta stie unde si cui dai banii ?! :-)))
  • +27 (35 voturi)    
    nu face (Marţi, 4 iulie 2017, 17:42)

    mmmircea [utilizator]

    decat sa-mi intareasca impresia ca LCK face ceea ce trebuie.
  • +21 (29 voturi)    
    Strigat de ajutor? (Marţi, 4 iulie 2017, 17:46)

    vio7 [utilizator]

    Da' cine va violeaza,bai??Dupa cum reactioneaza blonda penala se cam incadreaza la retinere.Cred ca e necesar si un dosar in civil pentru cele spuse azi la adresa lui Kovesi!Eu nu o iertam...merita sa-i ia si banii de vopsea de par!Sa vezi circ marca Base diseara pe TV!
  • +22 (30 voturi)    
    "un strigat de ajutor pentru institutie" (Marţi, 4 iulie 2017, 17:59)

    banel [utilizator]

    Sunt curios, cine i-a servit textul asta, Antena 3 sau RTV?
    • +10 (12 voturi)    
      asta cu (Marţi, 4 iulie 2017, 19:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui banel

      "strigatul de ajutor" e o pansea de-a varanului, din perioada renascentista, pe cand scria roman dupa roman si lucrare stiintifica dupa lucrare stiintifica, la inchisoare.
  • +23 (31 voturi)    
    Este absurd sa declari ca (Marţi, 4 iulie 2017, 18:03)

    Andradda [utilizator]

    ..dupa ce Parlamentul a respins cererea de arestare a Udrei, sefa DNA i-a cerut acestei procuroare sa o aresteze pt o noapte.
    Opinia conducerii DNA era oricum cat se poate de clara si de transanta din moment ce DNA a cerut Parlamentului sa-si dea avizul pt arestarea preventiva a dnei Udrea. Deci n-a fost nimic pe ascuns.

    Individa asta vorbeste tampenii si, mai mult ca sigur ca nu degeaba CSM a dat aviz favorabil pt revocarea ei din functia de procuror DNA.
  • +15 (23 voturi)    
    Ce jocuri face aceasta doamna Iorga? (Marţi, 4 iulie 2017, 18:07)

    EuSiCuMine [utilizator]

    De unde pana unde s-a ajuns la discutii despre Elena Udrea? De unde pana unde acesti doi indivizi Iorga si Tulus trimit memorii la CSM tocmai la Gabriela Baltag - Antena3?
    Dar ca sa inteleg si eu. Aceasta doamna Iorga a cerut parlamentului incuviintarea ca Elena Udrea sa fie arestata preventiv, dar avea probleme in a o retine o noapte!? Conducerea DNA avea alta opinie (mai coerenta) si era dreptul ei, pana la urma a procedat cum a dorit. De cand s-a inceput lucrul la dosarele cu Udrea, Ghita, Cocos si acolitii?
  • +21 (25 voturi)    
    pai d'aia.. (Marţi, 4 iulie 2017, 18:12)

    astronaut [utilizator]

    ca Parlamentul si parlamentarii au devenit mai importanti pentru Dvs decat sefa DNA-ului ! de ce sa ne miram ?
  • +17 (23 voturi)    
    daaaa (Marţi, 4 iulie 2017, 18:17)

    bogdan1477 [utilizator]

    asta macane de nu se poate. Pot sa ma intreb si eu cum de nu a mai ceurt Kovesi ceva similar si pentru alte persoane si cum de alti procurori n-au ascultat?!? Astea-s vrajeli de doi bani. Zi mai bine cum e cu denuntul ala neinregistrat, ca pentru aia ai primit aviz pozitiv de demitere.
  • +7 (15 voturi)    
    as vrea dovezi, nu vorbe (Marţi, 4 iulie 2017, 18:24)

    MirceaCiocaltei [anonim]

    as fi vrut o minima dovada...chiar este grav ce se spune....doar avem de a face cu judecatori....
  • +15 (21 voturi)    
    Pai da ! (Marţi, 4 iulie 2017, 18:32)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Ca procurorul tau sef este shparlamentul , fmmig de manjita !!
  • +6 (14 voturi)    
    NOBODY vinde DNA -SIGURANTA NATIONALA /NATO ! (Marţi, 4 iulie 2017, 18:44)

    DanProdan1 [anonim]

    Spionajul (platit)in potriva Sigurantei Nationale al ROMANIEI-NATO (DNA) si publicarea Propagandista cu manipulare maxima oferita de Media la comanda KGB in interesul CORUPTIEI ( spalare de bani pentru Moscova in potriva Interesului National al Romaniei ) nu are voie de data asta sa fie nepedepsita conform Legii !!!
  • +12 (16 voturi)    
    tardiv (Marţi, 4 iulie 2017, 18:45)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    Joitico, tardiv.)))
    • -1 (5 voturi)    
      Nu e Joitica (Marţi, 4 iulie 2017, 19:42)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui suckthepen!!!!!

      E bunica lu' mama lu' domnu' Goe , si toti stim ce se intampla cu Bubico... catel fidel... sau nu stim?...
  • +20 (30 voturi)    
    Rusine celor doi, rusine unjr si amr!!! (Marţi, 4 iulie 2017, 18:48)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Acesti doi procurori trebuiau sa se abtina de la orice declaratii, avand in vedere ca au depus o plangere fata de LCK. Afirmatiile lor care aduc atingere prestigiului justitiei pot constitui abatere disciplinara care se sanctioneaza inclusiv cu excluderea din magistratura. Cum poti tu procuror DNA sa dai munitie inculpatei udrea??? Nu o cred pe madam moraru, daca LCK a facut presiuni asupra ei, de ce nu a sesizat CSM la momentul respectiv, asa cum prevede legea??Cum poate dl. tulus sa spuna ca nu-l stie pe rotaru daca el si sotia i-au cesionat drepturi litgioase de 60.000 euro??? De ce nu s-a abtinut de la solutionarea cauzei???Si daca solutia data de alt procuror era tot de clasare el era OBLIGAT sa se abtina!! Interesant cum vegeteaza sefele unjr si amr si ies la atac exact la momentul oportun, ca la o comanda a Mafiei!! Parca nu le interesa cariera procurorilor, brusc sunt interesate de cariera celor doi, tulus si moraru...De ce oare nu se sesizeaza Inspectia Judiciara fata de declaratiile celor doua, care au atacat in mod repetat procurorii, pe care i-au acuzat de abuzuri, Presedintele, tot pt. abuz ca a participat la sedinta CSM, sau pt. faptul ca au comentat dosare in lucru, cel cu OUG13???Aceste domnite aduc atingere prestigiului justitiei, ceea ce constituie abatere disciplinara. Ce ma intriga este ca judecatorii onesti nu iau atitudine si nu se disociaza de cele doua...
  • +6 (8 voturi)    
    Se viseaza la CCR si " joaca"pe placul PSD+ALDE (Marţi, 4 iulie 2017, 19:06)

    Plagarus [utilizator]

    Slaba fibra morala mai au " aburitii " astia pt. onoruri si demnitati promise de "alesii " penali.
    Daca iese Pivniceru,intra tuta Mihaela Iorga ,ca-i pe traseu politic ?
  • +7 (11 voturi)    
    Haha...cine se scuza se acuza... (Marţi, 4 iulie 2017, 19:09)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Chiar colegul tulus a spus ca LCK nu facea presiuni asupra procurorilor si le respecta independenta. Probe madam moraru, probe, nu vorbe. Daca ar fi cum spui trebuia sa sesizezi ATUNCI CSM, conform legii, nu acum sa iesi pe post ca o tzatza. Fiind o actiune disciplinara in lucru fata de LCK , trebuia sa te abtii de la declaratii de genu...Mai bine zii de ce nu ai inregistrat denuntul...Iar daca nu aveti nimic de ascuns, de ce refuzati poligraful??? Daca se confirma ca sunteti cartite trebuie sa zburati din magistratura, nu din DNA si sa fiti si cercetati penal!!
  • +6 (8 voturi)    
    haha (Marţi, 4 iulie 2017, 19:13)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    vrea si ea un loc in sparlament :)) sau o numire in vreo regie pana una alta, unde e cald si bine :)))
  • -6 (14 voturi)    
    Super,daca cei doi au dreptate inseamna ca (Marţi, 4 iulie 2017, 19:15)

    xrogo [utilizator]

    sefa lor se poarta discretional si abuzeaza de pozitia sa, daca n-au dreptate si Kovesi are dreptate atunci doi vestiti procurori, sefi de sectii cu vechi stagii in DNA au facut manarii, ceea ce ne aduce inca odata in atentie putregaiul din vestitul DNA!
    • +4 (6 voturi)    
      Esti cumva Voiculescu ?! (Miercuri, 5 iulie 2017, 9:30)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ca numai mizerii postezi !
    • +3 (5 voturi)    
      corectie - (Miercuri, 5 iulie 2017, 9:38)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      "discretionar". In primul rand, vorbeste corect gramatical, in al doilea, logica ta sufera mai rau decat gramatica
  • -3 (5 voturi)    
    ART. 304 Cod Penal : Divulgarea informatilor ! (Marţi, 4 iulie 2017, 19:31)

    DanProdan1 [anonim]

    "NOBODY vinde DNA -SIGURANTA NATIONALA al Romaniei (NATO) " !

    Spionajul (platit )in potriva Sigurantei Nationale al ROMANIEI-NATO (DNA) si publicarea Propagandista cu manipulare maxima oferita de Media la comanda PSD-KGB in interesul CORUPTIEI ( spalare si sutragere de bani Publici pentru Moscova in potriva Interesului National al Romaniei ) nu are voie de data asta sa fie nepedepsita conform Legii !!!

    ((PS =Art. 304 Noul Cod Penal- Divulgarea informaţiilor secrete de serviciu sau nepublice Infracţiuni de serviciu ))
  • +7 (9 voturi)    
    asta e ...n-ai cu cine (Marţi, 4 iulie 2017, 19:45)

    sile1 [utilizator]

    Fata asta ,ma refer la Moraru,dupa cum isi sustine argumentele cred ca chiar merita sa plece din DNA.

    Doar ca fapt divers si pentru ca sunt rau uneori,aduc in atentie si urmatoarea ,sa-i zicem,lipsa de "orientare" .....carevasazica A3 te sprijina din toate puterile iar tu vii sa afirmi ca n-ai vrut sa o retii pe E.U. cand toata lumea stie ca aceeasi A3 ar fi sarit in sus de bucurie daca o arestai...caraghios moment..nu-i asa ??

    Sper ca A3 sa-si revizuiasca atitudinea in legatura cu Moraru !!
  • +11 (13 voturi)    
    asta-i cu creierii (Marţi, 4 iulie 2017, 19:57)

    nahir [utilizator]

    imprastiati.
    pe de o parte incearca sa o manjeasca cu noroi pe LCK incarcand o acuzare cand vrea sa-i puna in carca o dispozitie inexistenta, atunci cand afirma ca "i s-a comunicat din partea conducerii..." (cine i-a comunicat?), aducand in discutie si subiectul paparudei de plescoi, in timp ce ea era la CSM azi pentru a fi revocata, iar pe de alta parte, isi lauda sefa cand afirma : "sub nicio forma nu mi-ar fi cerut sa ajung la o anumita persoana prin diferite probe".
  • +9 (11 voturi)    
    Codru-i frate cu romanul (Marţi, 4 iulie 2017, 21:55)

    sake31 [utilizator]

    Lenutzooooo, asa tata, nu te lasa Lenutzo! Eu, in locul tau as fugi in padure pe sistem partizan. Si de acolo as lupta cu binomul trinomul sau polinomul mai cu spor. Sunt convins ca ar iesi din tine o haiduca de mana intai! Nu te lasa Lenutzo, fugi in codru!Bine, poate singura problema ar fi ca nu mai gasesti codru pe la Bacau. Ca a avut psd si udmr grija.Da nu-i nimic poate iti face dragnea rost de un pic de jungla amazoniana.Ca are daddy de unde. Se rezolva, ca stii tu cum! O mana spala pe alta doar, nu?
  • +5 (9 voturi)    
    Tulus cauta sa fie mai ponderat in acuze, (Miercuri, 5 iulie 2017, 1:27)

    Susufler0 [utilizator]

    este mai prudent, mai abil, mai atent !

    In schimb Iorga are un mecanism de autocenzura mai lax si din acest motiv este mai vorbareata si astfel se expune mai usor.

    PS. De acum, pt mine mai ramane de vazut daca Plenul CSM v-a vota in unanimitate sau doar cu majoritate ?

    PPS. Optez pt majoritate. De exemplu, nu o vad pe Baltag fiind de partea lui Kovesi. Si asta numai din cauza de simpatie politica. Iar in cazul acesta mai sunt vreo doua doamne !
  • +1 (1 vot)    
    Mai cu mama dracului . . . . (Miercuri, 5 iulie 2017, 11:06)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . care cum e atins de mana justitiei, intr-un fel sau altul, devine brusc guralivi si isi aminteste tot felul de intamplari! Femeia asta nici macar nu isi da seama ca se incrimineaza singura daca a dat curs unui ordin ilegal, chir daca a venit de la seful ei! Dar eu ma indoiesc ca ar fi primit un asemenea ordin si daca l-a primit si nu l-a denuntat la timpul lui, inseamna ca poate fi incriminata pentru tainuirea de fapte ilegale petrecute! Cred ca asta a fost si motivul pentru care CSM a dat aviz favorabil pentru revocarea lor. Si-au dat seama cu ce prosti au de-a face!