Mihai Tudose: Am aflat cu suprindere ca Romania nu are un elicopter dotat sa intervina noaptea pe o zona accidentata/ Arafat: Nu putem interveni cu elicoptere fiind zona montana

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 23:34 Actualitate | Esenţial

Premierul Mihai Tudose a intervenit telefonic, joi seara, la Antena 3 pentru a oferi detalii despre accidentul din Arges si a declarat ca a aflat cu suprindere ca Romania nu are un elicopter dotat sa intervina noaptea pe o zona accidentata.

Premierul spune ca mai sunt doi soldati ramasi incarcerati, iar unui soldat ii se aplica manevre de resuscitare langa camion. Arafat a comunicat anterior ca un soldat a decedat.

De asemenea, Raed Arafat a declarat ca la fata locului au fost trimise mai multe echipaje, insa interventia va fi dificila la persoanele incarcerate. "Exista riscul ca acel camion sa cada si mai mult, la 100 de metri. Sunt persoane care au iesit pe picioarele lor. Nu putem interveni cu elicoptere, fiind zona montana. Va fi o operatiune de descarcerare dificila', a spus el pentru acelasi post tv.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

2939 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    ! (Joi, 29 iunie 2017, 23:46)

    HChifteluta [utilizator]

    Pai de ce sa discute primul ministru cu Arafat despre situatie? Discutam cu antena3. Ca asta ne conduce tara de fapt. antena3 este guvern, parlament si ce mai vrei voi. Tzoapele tzophaie!
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Vineri, 30 iunie 2017, 0:05)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      poate ne spune domnu' si cum se cheama elicopterul ala capabil sa intervina noaptea in munti si cine-l are, orice netot se simte dator cu o parere
      • -4 (4 voturi)    
        echipamentul si nu elicopterul (Vineri, 30 iunie 2017, 1:14)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        echipamentul cu care trebuia dotat elicopterul/pilotii:
        FLIR = forward looking infrared
        https://en.wikipedia.org/wiki/Forward_looking_infrared
        https://www.youtube.com/watch?v=m7bWj5Bg_VY
        http://www.flir.eu/surveillance/display/?id=64505

        destul de scumpute dar sunt si sisteme mai ieftine decat un camion
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 30 iunie 2017, 6:47)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          Stiu ce e ala un FLIR, ala e facut sa zbori noaptea dar nu sa sa intervii in munti, ai cu el un camp de vedere limitat cu el, nu e ca atunci cand vezi cu ochiul liber iar la interventie in munti ar fi fain sa ai niste ochi si in ceafa daca s-ar putea.
          Combinatia de zbor la joasa altitudine/aterizare in munti si noaptea e mai mult decat foarte dificila.
          • +1 (1 vot)    
            nu-i (Vineri, 30 iunie 2017, 12:52)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            mai spune si de curentii de aer care se formeaza in munti, ca-l bagi in ceata .
            da' se rezolva. da dragnea un ucaz si gata, ei comedie.
            • 0 (0 voturi)    
              pe mine? (Duminică, 2 iulie 2017, 23:32)

              Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              te pomeni ca esti pilot... de elicopter?
              Acu' care-i problema, ca ar putea vedea prea bine sau ca se fac curenti numai pe timp de noapte?
              Elicopterele fac misiuni in mod regulat in munti.
          • 0 (0 voturi)    
            ok (Duminică, 2 iulie 2017, 23:29)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            macar ai vazut cum arata unitatea ELOP si ca poate avea 360° vizibilitate?

            Inca ceva, crezi ca ziua nu se fac curenti de aer periculosi?

            Doar de curiozitate, voi ati zburat cu elicopterul de sunteti atat de reticenti?
            Nu de alta dar in munti se mai face si desant cu elicopterul, iar flirul ala mai este folosit si pe AC 130 Spectre si AH64 care trag de la cativa km pe timp de noapte.
            Eu cred ca are ceva vizibilitate mai mare decat credeti voi.
            https://www.youtube.com/watch?v=hWuP6dmYOE0
            bag seama ca vede destul de departe.:D
      • -2 (2 voturi)    
        Există limite IFR pentru fiecare model (Vineri, 30 iunie 2017, 1:48)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        de elicopter, dar ”zonă de munte” declarată de Arafat nu apare în niciun manual. Elicopterele certificate IFR zboară și noaptea în zone montane, în România lipsa piloților e adevărata problemă
  • +1 (5 voturi)    
    Grindeanu e de vină! (Joi, 29 iunie 2017, 23:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Cine altcineva?
  • -6 (8 voturi)    
    Nenea Arafat (Vineri, 30 iunie 2017, 0:22)

    mitg [utilizator]

    Bine ca pe Everest si crevasele acestuia sau Mont Blanc se intervine numai cu elicoptere, iar la noi elicopterele nu-s bune pentru asa ceva, ca parca am fi o tara tip Olanda, nu cu munti ...
  • -4 (6 voturi)    
    Tot surprinsi cu tarie (Vineri, 30 iunie 2017, 0:46)

    Coco Whistle [utilizator]

    O sa fiti si cind vine cutremurul. Noi sintem surprinsi cum atita prostie si infractori s-au strins la adapost in institutiile statului. Multumim joha.