Conflict in Guvern - Arafat acuza ca SMURD este sabotat de Ministerul Sanatatii: Situatia incepe sa puna viata pacientilor in pericol

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 28 mai 2017, 11:42 Actualitate | Esenţial

Raed Arafat
Foto: Agerpres
Declaratiile lui Florian Bodog privind achizitionare de ambulante "ascund multe afirmatii nespuse" si sunt, "de fapt, un anunt al intarzierii achizitiilor de ambulante pentru SMURD si serviciile de ambulanta", afirma secretarul de stat din MAI Raed Arafat, care acuza ca este sabotat la nivelul Ministerului Sanatatii.

Ministrul Sanatatii, Florian Bodog, a declarat ca urmeaza sa fie demarata procedura de achizitie atat pentru ambulante, cat si pentru dotarile necesare SMURD, dupa ce MS a reinnoit protocolul cu Ministerul de Interne, conform noilor proceduri de achizitie publica.  

"Anuntul domnului Ministru al Sanatatii, Florian Bodog, facut vineri la Craiova, referitor la achizitia ambulantelor pentru SMURD si serviciile de ambulanta, mentionand ca acordul semnat in 2016 intre cele doua ministere, cel al al sanatatii si cel al afacerilor interne, nu mai este valabil in baza noii legislatii, ascunde multe adevaruri nespuse si este de fapt, pentru cei care cunosc bine situatia si evolutia ei, un anunt al intarzierii achizitiilor de ambulante pentru SMURD si serviciile de ambulanta si nu al demararii procedurilor, care au fost deja demarate de fapt dar nu sunt 'agreate' dorinta fiind de a repeta totul de la zero lasand la o parte munca realizata de comisii mixte care au muncit cateva luni deja pe acest subiect la nivelul IGSU", scrie Arafat duminica pe Facebook.

Acesta afirma si ca saptamana trecuta i-a trimis lui Bodog o scrisoare despre situatia actuala "la care anul acesta a inceput sa contribuie din pacate si dansul, blocajele si modul in care am fost sabotati, in mod deosebit la nivelul Ministerului Sanatatii, si ma refer aici la functionari din cadrul Ministerului Sanatatii care au sabotat procesul de dotare al serviciilor de ambulanta si SMURD in mod continuu, ca sa ajungem intr-o situatie fara precedent in sistemul de urgenta , situatie care incepe sa puna viata pacientilor in pericol."

Ce mai spune Raed Arafat:

"Am asteptat si am sperat ca semnalele de alarma date, de mine si de unii colegi din sistemul de urgenta, in ultima perioada sa fie intelese si sa stam la masa sa gasim solutiile optime pentru a rezolva urgent situatia critica in care ne aflam si care chiar daca nu a inceput deja sa ucida oameni si sa produca victime, va incepe sa aiba acest impact intr-un timp foarte scurt.

Rezultatul avertizarilor si tentativelor de a gasi solutii concrete si urgente s-a limitat doar la nivel de declaratii ale domnului ministru care nu reprezinta solutii reale ci doar intarzieri suplimentare si o incercare de a linisti personalul din sectorul de urgenta si mass media care preia informatiile respective ca atare la acest moment! 

Nu vreau, pe cat acest lucru este posibil, sa intru in polemica cu domnul Ministru al sanatatii, fiind adeptul unor solutii constructive, insa intre ce doreste sa faca dansul si gasirea unor solutii reale in interesul public raman cel care isi va exprima punctul de vedere luand in considerare doar interesul populatiei si al sistemului de urgenta! 

Sper ca totusi intelepciunea si interesul real pentru beneficiarii fara voie a sistemului de urgenta sa-l determine pe domnul ministru sa-si revizueasca abordarea astfel incat sa putem incepe remedierea situatiei in cel mai scurt timp posibil, lasand la o parte aspectele ce nu au de a face cu realitatea."


Citeste mai multe despre   





















A apărut o problemă pe server
  • +24 (24 voturi)    
    Nu saboteaza nimeni, doar fura (Duminică, 28 mai 2017, 12:02)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Bugetul e alcatuit din doua parti: cea de cheltuit si cea de furat. Cea de furat e cel putin fixa, daca nu creste de la an la an. Cand bugetul total scade, cea cheltuit scade exponential, mai ales ca hotul se sperie ca la anul va fi mai putin, deci fura mai mult.
    Ne-ar trebui sa motzocizam 2-3 politicieni corupti si restul se vor calma pe loc.
    • +1 (5 voturi)    
      PSD-achizitia de abulante (Duminică, 28 mai 2017, 19:44)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Pai chiar asa domnu' Arafat unde va credeți aici pe tarlaua...ați făcut, ați demarat procedurile, s-a lucrat la cele mai bune variante știți exact ce trebuie achiziționat in favoarea pacienților. Doar o mica problema apare aici, si anume...noua celor din PSD ni se rupe de toate astea asa ca reset la toată treaba, avem noi băieții noștri, de la partid cu afacerile, cu ambulante, cu echipamente cu tot ce trebuie acolo, știm de unde vom cumpăra, știm si cat va costa...va spun eu, ieftin foarte ieftin.
    • -2 (8 voturi)    
      Vai vai vai (Duminică, 28 mai 2017, 20:03)

      Johny82 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      iar l-a suparat cineva pe domnul Arafat.In tara asta nu mai se poate face nimic ca "ssst ca se supara domnul Arafat".Cred ca a cam inceput si asta sa se creada "too good to be true".
  • -10 (30 voturi)    
    Iat ca infailibilul,de..neinlocuitul Arafat... (Duminică, 28 mai 2017, 12:57)

    gigiN [utilizator]

    ...a devenit,probabil, si paranoic.Sau are niste maaaari interese in chestiunea respectiva.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu stiu daca e paranoic sau biased (Duminică, 28 mai 2017, 17:17)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Dar stiu sigur cat se fura si ce spagi se dau in spitale. Mai rau ca-n Lumea a treia.
  • -8 (26 voturi)    
    Arafat nu își asumă nici-o răspundere.. (Duminică, 28 mai 2017, 13:18)

    asavreau [utilizator]

    Ca de obicei.
  • +28 (30 voturi)    
    Oare ce crede Arafat ???? (Duminică, 28 mai 2017, 13:23)

    cartofil [utilizator]

    P$D-ul o sa-l lase sa faca achizitii fara sa fure si ei, ceva, acolo ??????? S-au dus vremurile alea, i-a tinut Cilos departe de furaciuni vreo 2 ani, acum trebuie sa recupereze.
  • -8 (30 voturi)    
    desigur, (Duminică, 28 mai 2017, 13:26)

    victor L [utilizator]

    toti sint vinovati, inafara de doctorul Calafat.
  • +15 (17 voturi)    
    bine ca aveti pacientii sa-i bagati in fata (Duminică, 28 mai 2017, 15:13)

    rco [utilizator]

    "noroc" pe voi din ministerul sanatatii ca mor pacientii, altfel nu se face nimic!

    dar mor oameni si din cauza autostrazilor (lipsa lor mai exact), si nu mai vreau sa continui cu lista... ca e lunga...

    in tara asta blestemata nu se face nimic decat dupa ce mor oameni (sa-i amintim pe cei de la Colectiv), si nici asta nu tine mult

    ca examplu doar: daca din prostie nu se moare, nu mai investim in educatie??? nu! pentri ca prostii pot fi manipulati!?

    in romania se legitimizeaza hotia si coruptia in schimb...
  • +12 (12 voturi)    
    SE CEARTA SACALII PE PRADA !! (Duminică, 28 mai 2017, 17:08)

    deval [utilizator]

    Unul se face ca se cracaneaza in false (de fapt manipulatoriu) dileme filozofice gen : a fi sau a nu fi vaccinat ?!-in timp ce -de fapt- nu are vaccin pentru toti care trebuie sa poata fi vaccinati !
    Celalalt, "interesul public"in persoana, al Regelui Cioaba pe care s-a dus sa-l vada in Turcia cu avionul rosu cand avea o indigestie severa si nu al Aurei Ion. Iovan , sau al celor de la Colectiv !!
    Pe scurt :Naiba si Aghiuta se cearta pe spaga ........
  • -1 (7 voturi)    
    Arafat crede ca... (Duminică, 28 mai 2017, 20:10)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Daca e musulman poate sa se ia de toata lumea cand i se scoala lui si fara sa dea socoteala nimanui. E singurul secretar de stat trans guvernamental si transpartinic care se pare ca nu da socoteala nimanui...de fapt e normal, el da socoteala decat unei singure autoritati, anume ialamul... are imunitate totala, umbla dezlegat si se pare ca nu raspunde in fata nimanui...
  • 0 (8 voturi)    
    Ce tupeu are Arafatul.Deltamedul mai vrea.... (Duminică, 28 mai 2017, 20:28)

    Plagarus [utilizator]

    ......bani ''aranjati " de tov. secretar de stat ?