Judecatorul Cristi Danilet solicita ministrului Justitiei sa nu desecretizeze in totalitate arhiva SIPA

de N.O     HotNews.ro
Miercuri, 17 mai 2017, 12:50 Actualitate | Esenţial

Cristi Danilet
Foto: Arhiva personala
Judecatorul Cristi Danilet a cerut ministrului Justitiei, Tudorel Toader, printr-o scrioare deschisa, sa nu desecretizeze in totalitate arhiva SIPA. Acesta argumenteaza ca informatiile care se afla acum in arhiva vizeaza "aspecte profesionale si de viata privata a angajatilor din justitie" si ca nu exista niciun interes al publicului sa afle "zvonuri, barfe, scenarii privind magistratii sau orice alta informatie de acest gen".

Danilet a postat pe site-ulsau o scrisoare adresata ministrului Justitiei prin care isi transmite dezacordul fata de desecretizaresa in totalitate arhivei SIPA, motivand ca multe note informative reprezinta "barfe".

Redam scrisoarea integrala:

Stimate domnule ministru al justitiei,

Referitor la declaratia dvs de desecretizare a arhivei SIPA pe care presa a preluat-o in cursul zilei de azi, va rog sa reflectati in mod temeinic cu privire la aceasta decizie.

SIPA este o episod urat in istoria justitiei romanesti. Ani de-a randul magistratii au fost spionati, probabil si controlati ori santajati, prin intermediul acestui serviciu secret militarizat aflat in perioada 1991-2005 in subordinea ministrului justitiei si care ar fi trebuit sa se ocupe doar de faptele ilegale din mediul penitenciar.

Informatiile care se afla acum in arhiva SIPA depozitata in cadrul Administratiei Nationale a Penitenciarelor si sigilata de o comisie din care am facut parte si eu, privesc aspecte profesionale si de viata privata a angajatilor din sistemul de justitie, inclusiv a magistratilor. Fata de continutul unor documente aflate acolo si la care am avut acces (note informative realizate in urma discutiilor  cu diverse persoane, consultarii de dosare judiciare ori filaje realizate de agentii SIPA) consider ca acestea nu trebuie sa devina accesibile publicului! Nu exista niciun interes al publicului sa afle zvonuri, barfe, scenarii privind magistratii sau orice alta informatie de acest gen.

Elementele adunate de acest serviciu secret in mod nelegal nu trebuie sa devina instrumente de amenintare sau batjocorire a judecatorilor si procurorilor, indiferent ca sunt in functie sau care si-au incetat deja activitatea. Dupa mine, acele documente nu prezinta niciun fel de credibilitate, iar dupa inventarierea lor si separarea de celelalte documente interesand chestiuni administrative legate de activitatea SIPA (inclusiv numele angajatilor SIPA si informatorilor acestora), ele  trebuie imediat topite.

Numai in acest fel se poate pune capat activitatii de control a carierei magistratilor de catre factori politici si servicii secrete din perioada 1997-2004.


Citeste mai multe despre   






















5458 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    Dar de ce? (Miercuri, 17 mai 2017, 13:06)

    Texi [utilizator]

    ... mai Danilet, aceste "zvonuri, barfe" sa nu "devina accesibile publicului"? Publicul a platit ca sa fie adunate, iar dupa cum stim despre oamenii cu comportament exemplar (asa cum il au toti magistratii) nu apar zvonuri si barfe, ca fara foc nu iese fum... N-asa? Scrie ceva pe-acolo despre D-nia voastra?
    • 0 (6 voturi)    
      Ei si tu acuma (Miercuri, 17 mai 2017, 14:02)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Texi

      De ce sa afle toti, nu e mai bine sa stie doar Danilet si Macovei ??
    • +1 (5 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 17 mai 2017, 14:36)

      CatalinPetrica1 [anonim] i-a raspuns lui Texi

      Acele sunt informari, unele din ele contin informatii reale, altele sunt doar barfe si rautati.
      Un nene suparat ca un judecator nu l-a ajutat intr-o chestie personala se ducea se denunta o fapta inventata la un agent dar fata nu a fost probata ca fiind reala.
      Dar pentru TV ca Antena 3 nu conteaza ce este real sau nu, afla ca a zis acolo cineva ca procurorul sau judecatorul X a facut ceva, gata stirea, nu conteaza ca este adevarat sau nu.

      Sau poate scrie acolo ca judecatorul in pauza de pranz se ducea la amanata sau poate ca era pe invers sau poate ca ..........

      Antena 3 inca o stirie.... prin care discrediteaza .... sau poate se duce sa santajeze judecatorul care ar trebui sa-l gratieze pe Varan.
    • -1 (1 vot)    
      Zicala asta, (Miercuri, 17 mai 2017, 15:49)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Texi

      că NU IESE FOC FĂRĂ FUM nu este infailibilă... Știu atâtea situații în care focul iese fără nici un pic de fum (și probabil știți și dumneavoastră dacă VREȚI să vă amintiți), încât mă îndoiesc profund de adevărul ei... Un exemplu public... Prin anii 70 ai secolului trecut, mai precis în 1977, anul Cartei pentru drepturile omului, o sosie a lui Paul Goma făcea tot felul de nemernicii prin oraș în timp ce acesta se afla arestat la domiciliu sub stricta supraveghere a securității... Arhiva asta e constituită tot de SECURIȘTII regimului trecut care nu ne-au părăsit nici în ziua de azi... Și din NEFERICIRE nu vor să ne lase din mână nici acum...
      • 0 (0 voturi)    
        Zicala e invers, (Miercuri, 17 mai 2017, 18:19)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        iar fumul dovedește că undeva există și un foc.

        Există judecători corupți care n-ar mai fi avut de mult ce căuta în magistratură, asta e problema cu arhive aceea. S-au adunat date, dar respectivii nu au fost puși sub acuzare, au fost doar șantajați să dea sentințe ”cum trebuie”.

        Arhive trebuie desecretizată, iar corupții excluși din magistratură.
  • +5 (9 voturi)    
    Poate ca ar fi bine... (Miercuri, 17 mai 2017, 13:24)

    Andradda [utilizator]

    ...sa fie distruse datele care se refera strict la viata personala a magistratilor, adica cine stie ce informatii cum ca anumiti procurori sau judecatori au avut relatii extraconjugale, jucau la pacanele sau pur si simplu le placea sa traga la masea.
    Dar daca acolo, in afara de bârfe, exista si dovezi clare (documente pe hartie, inregistrari audio-video) care dovedesc coruptia, santajul, darea/luarea de mita acelea ar trebui publicate, iar cei in cauza sa raspunda penal, atat magistratii cat si ceilalti implicati (afaceristi, interlopi sau politicieni)
    • +1 (3 voturi)    
      Si bineinteles ca... (Miercuri, 17 mai 2017, 14:26)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ...in primul rand ar trebui pusi sub "reflector" si demascati toti cei care, vreme de 15 ani, au orchestrat si au coordonat direct actiunile acestui serviciu odios, numit cu atata aplomb "Serviciul Independent pentru Protecție și Anticorupție"
  • 0 (2 voturi)    
    Nu desigur... (Miercuri, 17 mai 2017, 13:55)

    Stef_and [utilizator]

    S-ar afla prea multe lucruri dintre prostiile pe care le faceati. Dar voi nici nu judecati- luati numai bani:
    http://raduchirita.ro/bunicuto-de-ce-ai-urechile-atat-de-mari/
  • +3 (3 voturi)    
    trebuie desecretizata (Miercuri, 17 mai 2017, 14:11)

    randon [utilizator]

    arhiva sipa este motivul pentru care o multime de judecatori si procurori din tara asta actioneaza strict la ordin, pentru ca stiu ca pot fi santajati cu ceea ce se afla in acea arhiva. distrugerea ei nu ajuta la nimic. un om ramane santajabil indiferent daca ai sau nu dovezi impotriva lui, e suficient ca santajistul sa stie ceva compromitator, iar ceilalti sa nu stie.

    ca sa rupi cercul vicios, trebuie ca toti ceilalti sa afle, in felul asta dispare mijlocul de presiune. deci, domnule ministru, va rog sa desecretizati arhiva sipa, e spre binele sistemului de justitie din romania si al societatii in general. vor fi aflate lucruri urate despre cativa magistrati? si care e problema, macar stim de cine sa ne ferim si pe cine sa eliminam din sistem, daca e cazul.
  • +2 (2 voturi)    
    sa fie ceva gen CNSAS? (Miercuri, 17 mai 2017, 15:01)

    ..13 [utilizator]

    Sa vrei sa stii ce au inventat unii despre tine - mi se pare normal, firesc.

    Acesti unii care dadeau cu info ar trebui sa fie cunoscuti - macar de cei care au fost afectati de acele piese turnate si ulterior au avut de infruntat anumite obstacole in cariera lor.

    Daca turnatorii au fost exclusi din sistem - m-as bucura. Dar daca au mai ramas???

    Nu stiu cum este mai bine.